Čekáme dvojčata

chiwule
3. bře 2008

Ahoj holky, protože jsem tu nikde na českém koníkovi nenašla podobnou diskuzi, rozhodla jsem se jí založit sama. Doufám, že jsem špatně nehledala 🙂
Jinak já jsem po 1. IVF, už 7. den od ET jsem měla //, minulý týden na UTZ potvrzeny dvě bublinky, dneska jsem 5tt+4 a už se do ničeho nevejdu - mám dojem, že s dvojčátkama bude všechno mnohem intenzivnější a rychlejší 😀
Tak jestli máte nějaká také stejné pocity a jste na stejné lodi, budu ráda, když se přidáte do téhle diskuze, mám spoustu otázek
zatím zdravím, páček 😉 😎 😀

adriene
11. zář 2012

@koksi To mas pravdu, bricho roste velmi rychle 😀 To clovek jen tak neututla 😀 Dve placenty? Hmm... tak to muze byt orisek k reseni 🙂 Ale pro miminka je to tak lepsi, budou lepe zivena, nez s jednou placentou 😉

evikj33
12. zář 2012

Holky tak ted v tom trochu tápu,dr na UTZ při potvrzení srdíček řek že každé mimi má svuj domeček nazívají to nějak BiBi,tak jsem automaticky brala že jsou dvouvaječná,na screningu už k tomu nikdo nic neřek,jen že maj každé svou placentu a jedno je níž a druhé víš.Tak ted nevím ja právě myslela že jednovajky maj společnou placentu atd.Tak snad měl dr.pravdu.Už to radši nebudu řešit hlavně at jsou miminka v pořádku a zustanou co nejdéle v břiše.To přeji všem.Jinak v pátek nás čeká velký UTZ tak pokud to bude holka,kluk je to asi jasné 😀 (snad se nám ukáží)

adriene
12. zář 2012

@evikj33 Pokud mají každý svou placentu, tak je opravdu těžké to rozeznat, ale našla jsem k tomu toto:
Pokud se vajíčko rozdělí do tří dnů po oplodnění, každý zárodek má svou vlastní placentu
a oba plodové obaly (odborně amnion a chorion), podobně jako je tomu u dvojvaječných dvojčat, ale jejich genetická výbava je na rozdíl od dvojvaječných dvojčat shodná. Dojde-li k rozdělení rýhujícího se vajíčka mezi 3. a 7. dnem od početí (tedy v době, kdy se vajíčko uhnizďuje v děložní sliznici), mají oba zárodky pouze jednu placentu a jeden vnější plodový obal (chorion), ale dva vnitřní plodové obaly (amnion). Takto vzniká většina jednovaječných dvojčat. Nejvzácnějším případem (asi 1 % všech jednovaječných dvojčat) je rozdělení oplozeného vajíčka mezi 8. a 12. dnem. Takováto dvojčata mají jednu společnou placentu a vyvíjejí se v jedné společné dutině plodového vejce (nejsou oddělena žádným plodovým obalem).
Dvojvaječná dvojčata se na ultrazvukovém vyšetření dají rozpoznat už okolo 6. týdne těhotenství, jednovaječná se diagnostikují o něco později.

Takže to bude možná spíše překvapení 🙂

adriene
12. zář 2012

A ještě jedno rozdělení:
Klasifikace:
dle typu fertilizace:
dizygotní (dvouvaječná): oplodnění dvou vajíček, pohlaví stejné či různé
monozygotní (jednovaječná): oplodnění jednoho vajíčka, které se později rozdělí ve 2 zárodky, pohlaví vždy stejné.
dle placentace:
dvě zcela oddělené placenty
Bichoriální biamniální placenta: dvě původně samostatné placenty při nidaci plodů v děloze blízko sebe splývají, makroskopicky budí dojem placenty jediné. Tzv. septum mezi plody je silnější a neprůsvitné, histologicky je tvořeno vrstvami amnion —  chorion — chorion — amnion. Krevní oběhy plodů zůstávají oddělené.
Monochoriální biamniální: jeden placentární disk, dvojčata sdílejí chorion (tj. cévnatou blánu), ale jsou v oddělených amniových dutinách. Septum mezi plody je tenké a průsvitné, tvořeno jen vrstvami amnion —  amnion. Krevní oběhy často propojeny.
Monochoriální monoamniální: dvojčata sdílejí chorion i společnou amniovou dutinu, septum není vytvořeno. Krevní oběhy jsou vždy propojeny hustou sítí spojek.
vzájemný vztah zygozity a placentace:
dvouvaječná dvojčata: každé má vlastní placentu, tyto mohou splývat (bichoriální biamniální)
jednovaječná dvojčata: složitější, typ placentace závisí na době dělení společného zárodku:
0. – 2. den: bichoriální biamniální ev. zcela oddělené placenty
2. – 9. den po oplodnění: monochoriální biamniální,to je stav nejčastější
9. – 13. den: monochoriální monoamniální
Raritní anomálií jsou tzv. siamská dvojčata. Při velmi pozdním dělení společného zárodku (13. – 14. den) je již rozdělení nekompletní, tito jedinci mají vždy společnou placentu i společný pupečník a sdílejí různé části těla a vnitřní orgány. O srůst jedinců se tedy nejedná. Blíže viz oddíl Monstra.

evikj33
12. zář 2012

@adriene Děkuji za vyčerpávající odpověd,tak pokud mně dr. diagnostikoval dvojčata dvouvaječná okolo 5+6 i se srdeční akci-budou tedy opravdu s největší pravděpodobnostíi dvouvaječna 🙂 Snad to zprávně chápu.Díky 😉

adriene
12. zář 2012

@evikj33 Tak parada, ne? 😎 To by byla šance na holčičku i kluka, méně rizik během těhotenství a šance donosit je déle... jen samá pozitiva 😎

evikj33
12. zář 2012

@adriene Jj je to asi klidnější pruběh,neberou si živiny a nijak se neohrožují.Jinak jsem právě zvědavá na UTZ,ja mám pořád pocit že je to holka kluk,malej taky všem říká že bude mít bráchu a ségru(max.prej bere 2kluky,ale holky prej nééé)No tak jsem zvědavá jak to dopadne.Jedno dítko už máme a donošeno do termínu,tak dle dr.by jsme to prej mohly zvládnout do nějakého ucházejícího tt.Jen ještě čekám jakej bude předpokládanej porod,osobně bych radši přirozenej,ale pujde hlavně o prdelky,tak se přizpusobím 🙂 Neviš kdy je to u dvojek jasné ve kterém tt?Protože dle dr.už pak moc prostoru k otáčení nemaj?

adriene
12. zář 2012

@evikj33 Z dostupné literatury je to pro porod asi takto:
Nejčastěji jsou oba plody v podélné poloze hlavičkami dolů (přibližně 40%) nebo je první plod (plod A) hlavičkou dolů a druhý (plod B) je koncem pánevním (přibližně 30%) - v obou těchto případech připadá v úvahu vaginální porod.
Je-li u podélně uložených plodů plod A koncem pánevním a plod B hlavičkou dolů, popř. oba plody jsou koncem pánevním (přibližně 10%) předpokládá se porod císařským řezem. Dále může být jeden plod v poloze podélné a druhý v poloze příčné a velmi malé procento zahrnuje případy, kdy jsou oba plody v příčné poloze - obě tyto varianty jsou důvodem pro porod císařským řezem.

Poloha plodů je dnes, díky ultrazvukovému vyšetření těhotných, ve většině případů známá dostatečně dopředu. Poloha plodů se může do porodu změnit. Ke změně polohy plodů může dojít i během porodu – např. po narození plodu A se může druhý plod posunout do příčené polohy.

Více než polovina dvojčat přichází na svět vaginálním porodem.

Takže jestli budeš rodit vaginálně se rozhodne asi těsně před porodem, kdy tě porodník vyšetří pohmatem a sonografem, aby určil přesnou polohu dvojčat. Nikdo samozřejmě nechce ohrozit miminka přirozeným porodem za každou cenu. Mnoho dvojčat se dnes rodí císařem, a to ne jen z indikace uložení dvojčat, ale z nedostatečné zkušennosti porodníka a také jeho strachu... žalob ve zdravotnictví přibývá, oni se tím chrání.
No a z mého okolí znám dvě maminky, ty začaly rodit svá dvojčata přirozeně a v po porodu jednoho se to druhé šprajclo na příč a dorodily císařem... bezva kombinace 😖

adriene
12. zář 2012

No to jsem se zas rozepsala... omlouvám se 😀

evikj33
12. zář 2012

@adriene Díky 🙂 ,ja jsem myslela že u dvojčat je to jasné třeba cca ve 32tt že pak už nemaj tolik prostoru se otočit,vím že u jednoho je to až do porodu možné,ale u dvou jsem s tím nepočítala.Teta měla 1dítko hlavou a druhé koncem pánevním a rodila přirozeně,akorát mezi dětma byl rozestup 45min.tak ten druhý dostal zápal plic.A dnes jsou to chlapiska 😀 O tom otočení v pruběhu porodu prvního mimi,mně to dr.říkal že to většinou pruběžně sledují a někdy ho umí ještě pootočit.Ale to jsem už hooodně předběhla 😅 Tak ted jen co nejdéle donosit.

zikinka
12. zář 2012

Ahoj holky, také se k vám přidávám, čekáme dvojčátka po IVF a já právě začínám jsem v 13+4tt. Jsou to dvojvaječná dvojčátka, pohlaví zatím neznám. Při screeningu mi bylo řečeno, že je to moc brzo. První krevní testy a screening dopadl dobře, tak mám velkou radost. Jsem strašně zvědavá na to, jakého pohlaví budou. Chodím zatím do práce, do pondělka jsem to tutlala, ale pak už jsem to raději řekla. Můžu se Vás zeptat, jak jste v průběhu těhotenství přibíraly (speciálně u dvojčátek) a jak se Vám postupně zvětšovaly prsa? Rostou prsa v průběhu těhotenství pořád anebo první trimestr, pak třeba až ke konci těhu? Omlouvám se za své dotazy, ale svá prsa nemám úplně nejmenší a tak se bojím, co to se mnou udělá. Co se týká váhy, také bych přibrala nějak rozumně. Můžete se někdo podělit o své zkušenosti? Díky

adriene
12. zář 2012

@zikinka Gratuluji k uspesnemu IVF🙂 Ja cekam z IVF jednovajecna dvojcata, coz jsem necekala a z pocatku to byl sok🙂
O pribirani na vaze nemohu zatim hovorit... nicmene jsem cca 12 TT a pripadam si zatim spis nafoukla a tlusta🙂 Co se prsou tyce, tez je nemam nejmensi a to se nyni zacaly dale zvetsovat... to asi bude🙂
Kazdopadne pry prirustek na vaze 20 kg neni nic vyjimecneho 😅

zikinka
12. zář 2012

@adriene Děkuji za odpověď, Tobě moc gratuluji! To se opravdu moc nevidí, aby po IVF byly jednovaječné dvojčátka. Držím Ti moc pěstičky, ať vše jde, tak jak má a jste všichni 3 v pořádku! Já mám taky pocit takového nafouklého břicha, podobně jako po OPU a prsa se mi také o něco zvětšily. Těch 20 kg mi přijde hodně, ráda bych se vešla do nějakých 12 kg, protože jsem malá.Ale samozřejmě, nechci ohrozit mimča, takže nehodlám držet drastické diety, ale budu se muset hlídat.

adriene
12. zář 2012

@zikinka No je to spis raritka... v CAR tomu ani nechteli verit... na monit se sli podivat vsichni, kdo tam ten den byli... byla jsem jak cvicena opice 🙂 Ja si zamerne nechala dat jen jedno embryo, nechtela jsem riskovat, ze by se mi chytla dve... no a tady to mam.. odrikaneho chleba nejvetsi krajic! 😅 Doktor se mi smal a ja mu rikam: "No moc se nesmejte, umite si predstavit, ze bych si tam nechala dat 2?" A on na to: "No, to jste mohla mit trojcatka." 🙂 A ja na to: "Jasny. A nebo take ctyrcatka!" Na to uz se jeste vic rozesmal a povida: " Ale to by byla poradna frajerinka..." 😀

Ja toho zatim moc nepribrala... je mi stale zle a denne zvracim... ale vahoveho prirustku se trochu bojim 😒 Mam k tomu trochu sklony, tak doufam, ze se casem 'nerozereru' 🙂

zikinka
12. zář 2012

@adriene Tak to teda ziram! Mas asi pravdu, ze jak jsi se tech dvojcatek bala, tak je proste mas! Neboj, urcite to bude fajn. Ja jsem si nechala zvest 2, pro zvyseni sanci. Poprve se nam IVF nepovedlo a ted se chytly pro zmenu obe dve 🙂

Co se tyka pribrani mam tak o kilco a pul vic (v sobotu jsem 14+0), bylo mi teda spatne, vzdycky cely den, ale zvracel jsem parkrat. Ted mi je pres den uz trosku lepe, ale po ranu nesnasim cisteni zubu, to se mi obraci zaludek na ruby.

adriene
12. zář 2012

@zikinka A kde jsi byla na IVF? No... ja si pred zavedenim vcelku verila, protoze problem byl ve spermiogramu, u me nic nenasli... tak jsem si rikala, ze sance je velika 😎 No a takhle to dopadlo 😉
Zatim jsem se neodvazila zvazit! Necham to az na poradnu, teprve pristi tyden mam screening UZ, tak tam se rozlouskne, jak na tom ty nase 'deti' jsou🙂
Mne je blbe uz 8 tydnu, fakt tedy poradne... uz od 5-6 tydne zvracim, jsem malatna, spava a nejhorsi jsou ty migreny... ty me teda berou. Mam samozrejme strach si na to vzit jakykoliv prasek, i kdyz bych ho asi stejne vyblila🙂 Nastesti jsem od cca 5. tydne doma na neschopence, nejen kvuli riziku tehotenstvi, ale i kvuli riziku v praci. Pravdou je, ze bych asi tezko dosla v nektere ty krizove dny do prace 😀
Dnes jsem si koupila knizku Jak se bude jmenovat vase dite (prece jen... vybirat ty varianty dvojmo nas dopredu nenapadlo a dochazi nam inspirace) a pak jsem tam narazila na knizku o dvojcatech... tak ji uz doma procitam 😎

zikinka
12. zář 2012

@adriene To je super tip, tak knizka. Jak se prosim Te jmenuje? To bych o ní také uvažovala.
Na IVF jsem byla v Gennetu a nemohu si je vynachválit. No, u nás to vypadalo, že je vše také v pořádku, jen pomalé spermio. Všechna gynek. vyš. byla ok, ovulace ok, menstruace ok, takže jsem si myslela, že nám 1.IVF vyjde. Ale ouha, když jsme byli na imunolog. vyš. /to jste možná ani neabsolvovali), tak mi řekli, že mám alergii na sperma a zvýšené NK buňky (tj. natural killers, které jsou normálně v těle, ale pokud je hladina vyšší, tak se tělo brání všemu, co je tělu cizí, takže i oplozenému vajíčku spermií).Takže jakmile jsme tyto výsledky měly, hned jsem zahájila léčbu a teď na podruhé to vyšlo a to si myslí, právě proto, že ta imunologie byla podchycená.

adriene
12. zář 2012

@zikinka Moc gratuluji k uspechu v genetu, kolegyne z prace od tamtud ma take potvrzeny vysledek a neni to tak davno. Nechala si dat 2 a chytlo se jedno 🙂 Kazdopadne preji pohodove a klidne tehotenstvi 🙂

Knizka se jmenuje Dvojcata a je od Klary Rulikove. Odkaz napr. zde:
http://knihy.abz.cz/prodej/dvojcata-priprava-na...

zikinka
12. zář 2012

Moc děkuji 🙂Tobě samozřejmě také gratuluju a přeju hlavně těhulkování ve zdraví!! Uvidíš, že se postupně těch nevolnotí budeš zbavovat a bude lépe. Mě je teď také lépe než mě bylo třeba před 2 týdny, ale pořád to ještě není úplně super.Žaludek je stále jakoby na vodě, ale není už to tak otřesné.Takže chodím do práce a dá se to.

Ať Ti dobře dopadne screening!!!! Já ho mám za sebou a dopadl dobře. Tak moc držím pěstičky! Když jsem viděla mimísky na UZ, jak se tam mrskají a slyšela jsem ty jejich srdíčka, tak jsem tam ronila slzičky i s mým manžou 🙂

adriene
12. zář 2012

@zikinka Jojo... bude to zazitek. Ja si jen preji jedine, aby byly v poradku a zdrave. Jinak mi je uplne vsechno jedno 😉

evikj33
13. zář 2012

@adriane @zikinka Ahoj dvojtěhulky Tak já zamne s příbíráním asi tak Od hormonalní lečby jsem po Otěhu schodila 6kg a zatím mám ve 20tt zpět 1kg,zle je mně občas ještě ted,u dvojek to tak bývá,mužou tlačit na žaludek atd..S váhou je to opravdu ruzné,záleží jaké je počáteční a jakej má kdo metabolismus.Já nejsem žádnjj suchárek,tak dr.říkal že hubnutí nevadí že mají miminka z čeho brát.Od cca pulky těhu píší že se v pruměru přibere 0.5kg týdně,ale je to tabulka.Jsou holky co nabraly třeba jen 8kg a jiné co měly 25kg,ale myslím že všem to šlo po porodu celkem brzo dolu spolu s kojením a péči o miminka 😉 Takže vahu kontrolujte,ale žádné diety.Přírustek váhy k těhu prostě patří 🙂

zikinka
13. zář 2012

@evikj33 díky za Tvé zkušenosti. Mě už malinkou začína tlačit bříško v běžných kalhotech, tak se brzo budu muset poohlédnout po nových. Myslím, že jsem díky hormonům při inseminaci a pak 2x IVF trosinku nabrala, ne moc asi tak dve kilca. A ted jsem ve 14tt a mam od otěhotnění nahoře tak kilo a půl. Ale předpokládám, že teď to půjde nahoru rychleji, protože 2.hý a 3.tí trimest mimísci nabírají a rostou jako z vody.

evikj33
13. zář 2012

@zikinka Je fakt že pupendo už mám celkem vystouplé a trochu se mně tlačí ven pupík 🙂 Vyřešila jsem to zatím těhu legínama a těhu teplákama s Lidlu,stalo to dohromady cca 270kč a jsou fakt pohodlné a dost je ted využívám.Jinak mám koupeny i těhu džíny(tady s koníka bazárku) až bude chladněji ale měla jsem strach že budu širší tak jsem vzala větší,ale určo ještě dorostu 😀 tak se budou hodit.Bříško mně tlačilo cca od 12tt v běžnejch kalhotách a pak to celkem rychle poskočilo 😎 Tak už se pomalu poněčem pohodlném poohlížej 😉

zikinka
14. zář 2012

@evikj33 jj, budu muset. Tento tyden, jsem si musela vzit kalhoty od kostymu a tak tak jsem je zapnula, takze nakoupeni nejakych kalhot uz docela zacina horet 🙂Ty leginy a teplacky, take omrknu. Na doma bzch to tolik neresila, ale chodim do prace, takze musim mit neco, v cem se da chodit mezi lidi 🙂

adriene
14. zář 2012

Pupík mě tlačí už nějakou dobu... zatím jsem ještě žádné kalhoty nekoupila 😒 Ale tomu se asi neubráním. Jen se mi děsně nechce někam chodit !! 🙂

adriene
14. zář 2012

Holky, nemáte nějaký tip na dobrý-vhodný kočárek pro dvojčata?

zikinka
14. zář 2012

Hodně holek zvolilo kočárek značku Easy Walker, co jsem tak koukala po diskuzích. Jinak já se pojedu mrknout, jak vypadá v reálu kočárek Mima Kobi. Ale viděla jsem na netu info, že bude výstava kočárku pro dvojčata, tuším v Brně 20.10., kde by měl být širší výběr.

adriene
14. zář 2012

To jsem take cetla, jen je to pro me trochu z ruky a nechci se tam "drkat" po ty hrozny dalnici:(
Ja premyslim tak trochu o teutonia kocarku, libi se mi... ale cenove je to des, teda 😔

clera
14. zář 2012

ahojky, co se týká kočárku tak jarní výstavu v Praze jsem nestihla ještě jsem nevěděla že bude potřeba, a na tu podzimní do Brna se už z Prahy hrkat nebudu. podle diskuzí, které jsem pročetla jsme nakonec vybrali také Easy Walker. byli jsem se na nějk i podívat a líbí se nám, vypadá to, že konstrukce něco vydrží a hlavně je pod 80 cm což je pro město dost rozhodující. nechci děti vyndavat z kočáru už před panelákem 😀
budem kupovat jen sporťák novej a hluboké krobičky a autosedačky kompatibilní k tomuto podvozku jsme koupily na Aukru.

adriene
14. zář 2012

@clera Tak to mas uz odvedenej poradny kus prace🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru