Čekáme dvojčata

chiwule
3. bře 2008

Ahoj holky, protože jsem tu nikde na českém koníkovi nenašla podobnou diskuzi, rozhodla jsem se jí založit sama. Doufám, že jsem špatně nehledala 🙂
Jinak já jsem po 1. IVF, už 7. den od ET jsem měla //, minulý týden na UTZ potvrzeny dvě bublinky, dneska jsem 5tt+4 a už se do ničeho nevejdu - mám dojem, že s dvojčátkama bude všechno mnohem intenzivnější a rychlejší 😀
Tak jestli máte nějaká také stejné pocity a jste na stejné lodi, budu ráda, když se přidáte do téhle diskuze, mám spoustu otázek
zatím zdravím, páček 😉 😎 😀

kacikaci
9. dub 2013

@werinka1 železo aktiferin a na štítku euthyrox

werinka1
9. dub 2013

@kacikaci Díky, tak nic takového v příbalovém letáku nepíšou. Raději zítra zavolám dr.

jarkalada
9. dub 2013

@werinka1 brala jsem aktiferrin a letrox, plus další. Všichni dr. o všech mým lécích věděli a nic na to neříkali.. 😎

werinka1
10. dub 2013

@jarkalada
@kacikaci Tak si jdu dnes také pro aktiferin. Ale připadam si jak doktor sama sobě. Volam tam, říkam, že to píšou v letáku a on že mi teda napíše ten aktiferrin, že neví proč to to tam píšou a jestli mam teda obavu, že mi napíše něco jinýho. Že to netušil..... A to si to mam hlídat jako já???!!!!

maladama
10. dub 2013

@gyty dva týdny napřed je skvělý, když jsou správně tlustý! (jen je to větší záhul na matku) - průšvih je, když najednou o 2 týdny začnou zaostávat, tam je na čase si dělat hlavu, co se děje, když se to najednou zlomí (jsou takový, co zaostávají o dva týdny od začátku, no tak to je většinou prostě o tom, že jim není tolik, kolik si doktoři myslí, ale jsou mladší). Moje jsou taky o 2 týdny napřed, většinou - teď teda skoro o 3. Potvory. Chce se mi umřít. Už bych nejradši somrovala o císaře, ale doktoři se netváří.

Furt držíme, dost kontrahuju (a po každé kontrakci záchvat žáhy, juchů!), v noci nespím ani po silných lécích na spaní, protože kupříkladu dneska někdo hrál na můj močák jak na cimbál, takže co 45 minut na záchod. Prostě závěr těhotenství jak víno. A šlo to fakt hrozně rychle, ještě tak 33tt jsem byla relativně v pohodě, jen mi věci dýl trvaly, a teď jsem taková troska.

kacikaci
10. dub 2013

@werinka1 to je dost divný, možná bych změnila mudra...
@maladama neumim si to představit, jak často máš kontra? to musí bejt šílený.. drž se, za chvíli půjdou prcci ven a bude Ti hej 🙂

dexin
10. dub 2013

@maladama drž se, čím déle vydržíš, tím líp!
mám takovou zajímavou informaci od jedné maminy dvojčátek. Ve 36.tt ji vyvolávali porod, neměla žádné problémy, nenatíkala a děti byly taky ok. Jen prostě bylo asi nějak málo porodů, tak ji doktor poslal do porodnice. Řekl ji, že děti už mají kolem 2,5 kg, tak není důvod, proč by měli zůstat v děloze. JENŽE ten debil doktor fakt nedomyslel to, že když se děti narodí malé, slabé, tak bude problém s kojením a taky že byl. NArodili se kolem 2,3kg a nemohla je kojit, protože jí u prsu usínali. Takže mi říkala, že do tohodle se nemám nikdy nechat natlačit a mám je co nejvíc donosit, pokud samozřejmě nebudou chtít jít dřív sami. Píšu to sem, kdyby náhodou některá z vás měla taky příliš aktivního doktora!

maladama
10. dub 2013

@kacikaci kontrakce jak kdy, ale na monitoru pravidelně co 7 minut. Vleže na boku tak 5x do hodiny většinou, krom v noci, to častěji (no nemám já se úžasně?)

@dexin a tam šlo o jednovajky nebo dvojvajky?

Mě totiž furt přijde divný, že 1. lékařská (Apolinář a primárně teda Pařízek jako jeden z nejznámnějších porodníků) a 2. lékařská fakulta (Motol) se velmi vzácně shodují na tom, co je lege artis pro jednovajky a jaká jsou rizika po 36tt, tyhle názory mám potvrzené z prakticky všech zahraničních studií, co jsem se k nim dostala (a že rešerše jsou něco, co mě opravdu baví), ale každá zpráva, kterou dostanu o postupu Podolí, je úplně opačná...

maladama
10. dub 2013

jinak teda považuju za výrazně menší průšvih problémy s kojením (které můžou souviset se spoustou věcí, kupříkladu žloutenkou, a ta na gestačním věku až tak nezávisí) než problém se selhávající společnou placentou. Protože kojení se dá řešit průběžně a postupně, kdežto přidušené děti kvůli akutnímu selhání, nebo nedejbože když se placenta odloučí... tak to je jaksi jednorázový a fatální průser.

carllita
10. dub 2013

@karlisska No já si zase říkám, co kdyby náhodou.....Už od nějakýho 20.týho týdne mě doktor straší, že čípek je měkkej a zkrácenej atd atd a tak zrovna moc v klidu nejsem. Jak tak koukám, tady ale většině všecko drží 😉 Docela Vám závidím, trochu mě to stresuje.....

jarkalada
10. dub 2013

@dexin jen krátká poznámka - kamarádka rodila v 32tt, děti každej cca 1,4kg a kojila do roka

adriene
10. dub 2013

@dexin Urcite... je vice zpusobu, jak si udrzet laktaci. Napriklad odstrikavanim a krmenim deti ze strikacky a pote nasledne kojeni atd.
Nasi kluci meli vahy 2,5kg, po porodu zhubli na cca 2,3 kg. Meli subikterus, byli spavi... ale kojeni jme zvladli. Mleka mam hodne, tipla bych tak pro trojcata 🙂

No a s temi vahovymi odhady je to tez velmi orientacni... cim jsou mimca vetsi , tim se ty odhady delaji hure. My meli napr. vahovy odhad v den porodu 2,8kg... takze urcite niance tam jsou 😎
@maladama Pristup Apolinare a Motola oproti Podoli je mozna jiny, nicmene jsem zatim ze sveho okoli a vubec z diskuze maminek jednovajek, co v Podoli rodily, nezaznamenala, ze by udelali neco spatne, ci svou peci nekoho poskodili.., ono neco jineho jsou studie a neco jineho realita. Pravda je, ze je- li v Podoli nejaka maminka s jednovajkami a vysledky jsou horsi, tak chodi na kontroly i 3x tydne, ci je prev. hospitalizace. Ja jsem za sebe napr. rada, ze jsem to dotahla alespon do 36+5 a nechali me v klidu doma, jen na castejsich kontrolach 😉

zvalentova
10. dub 2013

@dexin rodila jsem děti u Apolináře. 2,4 a 2,2 kg ve 36 tt. U prsu také usinaly, ale díky mojí vůli, doktorum a nějakému zázraku jsem je kojila luxusně skoro do roka. Takže tam souvislost nevidím.

gyty
10. dub 2013

@kacikaci
to sem na to podobne. taky nevim jak si lehnout a pekne to bricho boli. nejhorsi je v noci se prevalit z boku na bok protoze na zadech lezet nemuzu vubec. to se mi zda ze se udusim.
resim to polstarem mezi kolenama to trochu pomaha ale jinak uz tak 3 tydny v noci vubec nespim porad do kola se budim a pak nemuzu usnout tak 5x chodim na zachod a mam porad silenou zizen a tak dokola. mam oci jak vysviceny baterky, uplne zapadly.

kacikaci
10. dub 2013

@gyty já teda usínám dobře, ale co hodinu - dvě jsem vzhůru a jdu na záchod a pak řeším, jak si lehnout..a když do toho třeba něco potřebuje malá, tak to je pecka

dexin
11. dub 2013

no holky, ten příspěvek se týkal spíš toho, že pokud máte možnost výběru a vy se cítíte dobře a miminka jsou ok, tak není důvod předčasně vyvolávat porod. Ta moje známá měla už 2 děti, takže moc dobře kojit uměla, mléka měla taky pro 3 děti, poctivě odstříkávala a krmila přesně jako uvádíte stříkačkou a pak flaškou, ale prostě kojení se tím narušilo a ona nedělala nic jiného než do půl roku jen odstříkávala a na ty své starší děti tak neměla vůbec tolik času jako by kojila. Takže v půl roce to vzdala i kvůli těm starším dětem a přešli na UM, což je škoda. Kdyby si ty její dvojvajky pobyly v bříšku třeba o 14 dní déle, tento problém by vůbec nenastal. Můj příspěvek je tedy spíš o krátkozrakosti některých lékařů.

@zvalentova @jarkalada no kdyby ses musela starat o 2 děti ve věku 5 a 3 roky a ještě do toho věnovat stejné úsilí dvojčatům, asi bys takhle nemluvila.

@maladama to máš pravdu, pokud jde o život, ať jdou raději ven, ale pokud není důvod, tak je jim přece nejlíp, když se dopečou v bříšku

jarkalada
11. dub 2013

@dexin my jsme to přece nemyslely nijak zle 😎 Ale jen zkušenost ostatních

dexin
11. dub 2013

no já to právě taky psala jako zkušenost, protože se mě to víc než týká a vlastně by mě to nenapadlo, že se tak může zkomplikovat kojení. Prostě už kvůli svým starším dětem budu doufat, že bude vše v pořádku a že porodím 3 kilová dvojčata! 😀

adriene
11. dub 2013

@dexin Je naprostou pravdou, že vyvolávat porod v 36.tt (pokud se tedy nejedná o jednovaječná dvojčata, či pokud k tomu není jiná indikace), je zbytečností a hloupostí. To byla samozřejmě velká "krátkozrakost" lékařů... i když člověk u tohoto konkrétního případu nebyl a těžko soudit...

Nicméně i já rodila v 36.tt (navíc sekcí) a kluci sáli vážně perfektně... tudíž si úplně nemyslím, že ten problém s laktací byl způsoben předčasným porodem. A to i když měla maminka 2 děti už doma... jenže každé dítě je hold jiné. Navíc další aspekty jako stres, zdravotnické zařízení, zdravotnický personál... to vše může sehrát roli.

Tobě ale přeji porod min. v 38.tt a i ty 3kg děti 😀 😀 Já tedy musím říct, že jsem nakonec za porod v 36.tt už byla ráda... břicho jak kr..., vše mě bolelo, kůže u pupíku praskala, navíc ty kontrakce... už jsem se modlila, aby byli venku 😅

ratatooy
11. dub 2013

@dexin to než se takto trápit s kojením bych dala UM hned

dexin
11. dub 2013

@ratatooy to já ne, MM je MM!

@adriene však uvidíme, jak budu mluvit až se to bude blížit. Už teĎ mě jedna žížalka nepříjěmně celý den píchá pod prsem, jako by do mě šťouchla nohou či co nebo byla nějak zaseknutá v nějaké poloze? Znáte to?

adriene
11. dub 2013

@dexin Uvidíš, že ke konci je to vážně dost "obtížné"... i když za sebe musím říct, že v každé části těhu s dvojčaty to pro mě bylo určitým způsobem "diskonfotní" a na každém týdnu jsem našla něco, co mi nevyhovovalo 😖
Když se mi pak kluci různě boulili a tlačili (až bolestivě), zvláště pod žebry, kam s oblibou nacpali nohy, či zadek... tak jsem vstala a skákala, abych je "sklepla" dolů 😀 😀 To prosím, ať nedělají ti, co mají ležet a býti v klidu 😀 😀

ratatooy
11. dub 2013

@adriene 😀sklepla😀ale mus to bejt fakt hrozny no tohoto bych se as celkem bála a pak toho ž by se narodily brzo

sariky
11. dub 2013

@adriene skakala, abys je sklepla dolu 😀 ja si vzpominam, ze me tlacili uplne vsude, nebylo je kam sklepat. ke konci jsem se fakt tesila, az je ze me nekdo vytahne 😀

adriene
11. dub 2013

@sariky I pro mě to bylo ke konci toužebné přání... aby už byli venku 😉
Sklepávání zabíralo... párkrát jsem hopsla a byli níž nebo prostě "jinak" 😉

sariky
11. dub 2013

@adriene 🙂
nevim, jak to mas ty, ale ja jsem rada, ze to tehotenstvi mam za sebou. zni to asi divne, ale fakt jsem si to neuzila, furt neco - nejdriv se clovek bal, aby vysly vsechny testy dobre, pak se zacly objevovat tehotenske "komplikace" a pak byl clovek tak bolavej, neschopnej, nemohl dychat, chodit,...... no jesteze se toho porodu dockal. a pak ty prvni mesice po narozeni, nez se najelo na nejakej system, pak prvni prikrmy, nemoci, rymicky,...... a za chvili nam bude rok a ani nevim, jak je mozny, ze to tak rychle uteklo 😉

letitko
11. dub 2013

ahojky holky byly jste na tom screeningu v 12 tydnu? moc dekuji za info

adriene
11. dub 2013

@letitko Ano byla jsem. U dvojcat samozrejmost a nezbytnost 😉

@sariky Mluvis mi z duse.. Jako bych to psala ja 🙂

zvalentova
11. dub 2013

@letitko myslím, že chodí snad už všichni.

dexin
11. dub 2013

@letitko ano my byli.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru