Čekáme dvojčata

chiwule
3. bře 2008

Ahoj holky, protože jsem tu nikde na českém koníkovi nenašla podobnou diskuzi, rozhodla jsem se jí založit sama. Doufám, že jsem špatně nehledala 🙂
Jinak já jsem po 1. IVF, už 7. den od ET jsem měla //, minulý týden na UTZ potvrzeny dvě bublinky, dneska jsem 5tt+4 a už se do ničeho nevejdu - mám dojem, že s dvojčátkama bude všechno mnohem intenzivnější a rychlejší 😀
Tak jestli máte nějaká také stejné pocity a jste na stejné lodi, budu ráda, když se přidáte do téhle diskuze, mám spoustu otázek
zatím zdravím, páček 😉 😎 😀

maladama
9. bře 2013

@koksi tak ono "jen hlavou dolů" fakt není u dvojek jediná podmínka na přirozený porod. Je toho daleko víc, od podobných vah, dobré monitory, neexistence komplikací u maminky... a pak to většinou dopadá takovým tím "mohla jsem rodit přirozeně, ale ... kvůli předchozímu císaři by to nešlo, kvůli špatnému monitoru u jednoho z dětí to nešlo, kvůli nepostupujícímu porodu to nešlo..." a tak dále.

Takže můj přístup k tomu je, jsem smířená s císařem (a že smířit se s tím po předchozím bezproblémovém přirozeném porodu mi trvalo skoro dva měsíce), ale pokud by to šlo vaginálně bez rizika pro děti, tak to bude ještě lepší. Ovšem za žádnou cenu nechci ohrozit miminka, pokud budou mít doktoři jen stín podezření, že pro miminka by to nemuselo být dobré, tak jdu pod kudlu.

dexin
9. bře 2013

@maladama krom podobných vah dětí, což teda nevím, co je podobná váha, viděla jsem o půl kila dvojky od sebe narozené přirozeně, jsou rizika pořád stejná jako s jedním. Já bych rodila přirozeně klidně i kdyby bylo A hlavou a B koncem pánevním! Taky nechci děti ohrozit, ale taky prostě budu dělat vše proto, aby to přirozeně šlo.

maladama
9. bře 2013

@dexin 500g je maximální rozdíl, při kterém to přirozeně jde.

Co se týká těch dalších rizik - dvojčata se ve vysokém procentu případů rodí předčasně, v době, kdy jsou ještě v labilních polohách. Dvojčecí těhotenství prostě je záhul na tělo, dvojnásobná váha zatěžuje čípek, takže se může začít otevírat dřív... a je to. Navíc teda ty předčasné porody taky jsou u dětí, které mají nějaký problém, což u těch dvojčata, zase, je daleko častější, a pak jde o čas - jednak se velmi nedoporučuje kvůli komplikacím u dvojčat používat jakékoli prostředky k vyvolání porodu a druhak někdy fakt je potřeba je dostat ven akutně.

Kombinace A hlavou, B koncem pánevním poroditelná je, jakkoli doktoři to nevidí úplně rádi - pravděpodobnost porodního postižení dvojčete B je 10x vyšší než u dvojčete A. Jiná poloha (A koncem pánevním, B hlavou - A+B koncem pánevním - jedno z dvojčat v příčné poloze) prakticky poroditelná bez ohrožení zdraví a dokonce života dětí i matky možná není.
Hypertonická děloha (vedoucí k silnému krvácení a třeba odloučení placenty dvojčete B ještě během porodu) je taky něco, co se u dvojčat stává daleko častěji než u jednočetných těhotenství.

Já neříkám, abys neudělala všechno, co považuješ za vhodné, ale opravdu dvojčecí porod není totéž, co porod monodítěte, a má svá rizika.

gyty
9. bře 2013

@maladama muzu se zeptat co je to hypertonicka deloha?

maladama
9. bře 2013

@gyty ech, jsem blbá, hypotonická. Tedy, ona může být i hypertonická (nadměrně dráždivá), ale při porodu je nebezpečná ta hypotonie.

http://www.babyonline.cz/sestinedeli/krvaceni
1. Hypotonie až atonie děložní
Je provázena výrazným krvácením po porodu plodu, před nebo častěji po porození placenty. Vzniká více po porodech velkých plodů, porodech dvojčat, kdy je děložní stěna výrazně rozepjatá a její poporodní stažení je menší a nestačí dostatečně bránit krvácení z místa, kde byla uložená placenta. Dále k hypotonii může dojít při protrahovaných (déletrvajících) porodech, při nichž je svalovina dělohy vyčerpána dlouhou kontrakční činností. Léčba je zprvu medikamentózní - aplikují se léky stahující dělohu. Tato léčba je většinou úspěšná, pokud je však bez efektu, je nutné zakročit operačně: podvaz cév zásobujících dělohu nebo jejich embolizace (uzávěr za pomoci katetrizace cév radiodiagnostickou látkou), při výrazném krvácení je pak nutno provést odstranění dělohy jako život zachraňující výkon.

maladama
9. bře 2013

to se mi to dělá chytrou, když jsem oblíbený pokusný králíček pro mediky v rámci vedení povinných praktik v prenatální poradně 🙂

gyty
9. bře 2013

@maladama no fuj bylo mi lip kdyz sem to nevedela

gyty
9. bře 2013

@maladama chci se zeptat kdyz chvili lezim na boku a pak se chci otocit tak krom toho ze to trva vecnost nez se prevalim ta ta stana kde sem lezel neprijemne boli. je to normalni?

maladama
9. bře 2013

@gyty oni to doktoři hlídají. Fakt pečlivě, zvlášť ve velkých nemocnicích, kde mají s dvojčaty zkušenosti. A při sebemenším podezření přirozený porod dvojčat ukončují operativně (zvlášť když by se sešly dva rizikové faktory - dvojčata a delší porod). Takže ve skutečnosti se to nakonec u dvojčat doopravdy objeví ještě míň, než u monotěhotenství (právě kvůli tomu, že u monotěhotenství se to tolik nehlídá). Ale vím, že tady na koníkovi je minimálně jedna maminka, která právě kvůli hypotonické děloze (u jednoho dítěte) o dělohu přišla úplně, je to maximálně pár měsíců - prostě to krvácení se nedalo zastavit, tak to byla jediná možnost, aby neumřela ☹

maladama
9. bře 2013

@gyty nechci suplovat doktory, určitě si postěžuj v poradně, ale řekla bych, že u dvojčat je normální cokoli :-/
zvlášť třeba jestli nemáte úplně kvalitní matraci, tak věřím, že ta by to mohla zhoršovat.

a jinak mým bestiím trvá večer minimálně dvacet minut, než se "přeskupí" do polohy ležmo, to se převaluju jak debil, tam, zpátky, tam, dokud si nepřestanou stěžovat (ony taky dost kopou, když se jim ta poloha nelíbí) a nesesypou se tak, abych mohla pořádně dýchat. A ráno jsou hezky sesypaný, a to mi pak zase nejde stát a dýchat současně, než je setřesu dolů.
fakt už aby to bylo, šest týdnů a mám pokoj!!!

gyty
9. bře 2013

@maladama jo tak to sme na tom podob akorat ja sem tehu vo kapku min nez ty. mas tam napsano 30 tt je to tak?

maladama
9. bře 2013

@gyty jj, pomalu končím 30tt - ale tohle už mám tak minimálně 3 týdny, možná dýl 🙂

gyty
9. bře 2013

a ty budes rodit 36 tt?

dexin
9. bře 2013

@maladama dík za přednášku, nic nového. Nic, čím by nestrašil každý doktor. Všechno je možné, ale pokud tomu člověk propadne, tak už nemá žádnou šanci než rodit tak, jak nechce. Myslím, že bychom se tady měly spíš podporovat než strašit. 😉

koksi
9. bře 2013

@dexin přesně jak říkáš... já kdybych neměla už po tom císaři...rodila bych přirozeně určitě na 100% a to i s tím, že holky právě měly rozdíl mezi sebou 0,5kg! v tom např.lékaři neviděli žádný rozdíl. A navíc i ta poloha B......není asi až tak důležitá.. když A.je hlavičkou tak tu cestu Béčku prorazí a kdyby bylo koncem pánevním tak už tu cestu bude mít prošláplo tak bys to určitě zvládla...podle mě jde opravdu hodně i psych.nastavení rodičky ,-) Mám kamarádku ta obě své děti rodila KP a zvládla to uplně v pohodě. Ale jak říkám..držím ti pěsti ,-)

koksi
9. bře 2013

@maladama naše holky měly mezi sebou větší rozdíl jak 500g a stejně nebýt císaře bych rodila přirozeně..jak jsem psala Dexin... toto jako problém dr.neřešili. fakt ,-)

koksi
9. bře 2013

@maladama..viz můj příspěvek výše..myslela jsem císaře před dvojkama ,-)

dexin
9. bře 2013

@koksi ty jo, koukám, že máš 5 dětí! To ty dvojky byly asi ještě větší šokový stav než u nás! Děkuju za podporu. Škoda, žes přišla o přirozený porod, když jsi byla tak hezky nachystaná. Ale co už, důležité je, že jste v pořádku.

koksi
9. bře 2013

@dexin to si piš že to byl šok 😀 prvna dva jsou velcí parťáci a hrajou si furt spolu že ten třetí byl jaksi navíc..tak jsme si řekli že pořídíme sourozence ještě pro něj ať si má s kým hrát... nejdřív nám řekl dr.jedno miminko..za 3 týdny později na KO že tam jsou dvě.. šok který následoval asi psát nemusím 😀 ale manžel byl rád... vždy chtěl 5 dětí..to u mě by 4 byli konečná... manžel to vzal tak, že uživíme 4 děti uživíme i to 5 😀 ikdyž rodina hodně polemizovala jestli bych neměla jít na redukci atd... což jsme tedy zavrhli... myslím, že až poprvé vyrazíme (holky stále nemají 3kg což je prý podmínka abychom mohli jít ven) všichni ven že budeme trošku za exoty 😀
a co se týče toho porodu..mrzí mě to o to víc že mi doma praskla voda a než jsme dojeli do nemocnice - bez jediné kontrakce podotýkám.... (cca 0,5hodinky cesta) tak jsem byla otevřená na 7cm a při prohlídce mi dr řekla že je tam tak krásný nález že by stačilo 2x zatlačit a jedna by byla venku.... takže se dělal akutní SC 😒 mě to teda mrzelo fest..chtěla jsem si poslední porod užít, mít u toho manžela, navíc to bylo v celkové narkoze kvuli tomu akutnímu SC tak jsem holky po porodu ani neviděla...rodila jsem v 17.00 a viděla jsem je až na druhý den po obědě :-/
proto ti fandím a jdi si za svým ,-)

a co čekáte? holky, kluky, mix??,-)

gyty
9. bře 2013

@koksi zkousim to dohledat ale marne....v kterym tydnu si rodila?

gyty
9. bře 2013

@koksi aha tak uz sem to nasla....!dobry 34tt

maladama
9. bře 2013

@gyty když dá Pánbůh a neobjeví se další komplikace, tak jo - jistí to nejdýl 36+2. Ale nějak to na tak dlouho nevidím, už teď to fyzicky moc nedávám a pokud se to bude zhoršovat... ☹

gyty
9. bře 2013

@maladama
a ty cekas jednovajky? ja dvoj a co sem nak vysondovala tak je nechavaj do 38tt

maladama
9. bře 2013

@dexin podporovat určitě, ale ne se tvářit, že porod dvojčat je totéž, co porod jednoho dítěte, a že tam žádná rizika nejsou...

maladama
9. bře 2013

@gyty jednovajky se společnou placentou, ty jdou ven dřív, to víš, jedna placenta není na dvě děti stavěná. Dvojvajky nebo když mají jednovajky každé svoji placentu, tak ty mají víc času, ten 38tt v pohodě.

maladama
9. bře 2013

ale moje bestie to fakt všechno zhoršujou tím, jak jsou hrozně veliké, pravděpodobně jsou o týden starší i vývojově (to si drží na všech ultrazvucích s výjimkou jednoho jediného někdy v 15tt, kdy byly starší "jen" o 6 dní), a já jsem velmi talentovaný inkubátor, takže jsou většinou tak o 2, teď dokonce o tři týdny napřed váhou i délkami. Což je sice super, že jsou tak krásně živené a že nezaostávají, ale inkubátoru nějak dochází baterky ☹

já už to vidím, jak dostanu teď na kontrole sprďana, nezvládám ani jíst, sice se mi střídají vlčí hlady (kdy pomalu nestíhám nabírat na vidličku a nejradši bych si to prostě nasypala do krku), ale taky nechutenství - a za 10 dní od kontroly mám nahoře 0,2kg.

dexin
10. bře 2013

@maladama nikdo se netváří, že porod dvojčat je totéž, co jednoho mimča. Lezou prostě ven 2 děti, jsou to vlastně 2 porody v jednom. Rodí se dřív, je třeba mít min. 2 doktory u porodu apod. Musíme být prostě silné a dát těm dětem stejnou šanci jako by byly jen jedno. Nemysli si, já nejsem žádný suverén, vlastně se dost bojím, co rostoucí bříško s sebou ponese. Jsem těhotná potřetí, ale cítím se jako prvorodička. Vše je nové, vše je jinak a hlavně obava o děti v bříšku je dvojnásobná. Jen se snažím tomu nepodlehnout a těšit se.

dexin
10. bře 2013

@koksi ty brďo, tak to tě fakt muselo mrzet! Možná, že bys je porodila úplně v pohodě i tak. Navíc bylymalinké, tak to by z tebe jako čtvrtorodičky vypadly samy! Ale to už se nedozvíme! Hlavně, ať jsou zdravé a můžete si užít jara venku. A kojíš? Jo a pohlavím se necháváme překvapit.

gyty
10. bře 2013

@maladama
ty brdo
a kolik ti teda vazi ted?
ja je mam od zacatku taky o kousek vetsi kazdej utz jsou o tyden napred...jsou sice stejny a holcicka je od zacatka vzdy o par gramu meni nez chlapecek /23tt 739 a 709 g/ ale sou pry o tyden vetsi...pristi tyden du zas na utz tak sem zvedava kolik maj . ja jak se snazim myslet na ty cukry tak mam silenej hlad. silenej.sice to nevazim protoze este nemam vahu a prepocitavat to neumim ale nak tak podle toho co je na netu odhadem se snazim ty sacharidy v jidle korigovat ale proste asi na to nejdu spravne ale mam hlad a jak ted piju jen neochucenou vodu tak mam i pocit sileny zizne. furt bych pila a mam silenou chut treba na mattonku pomeranc!to taky nesmim?

dexin
10. bře 2013

@maladama to je super, že ti tak pěkně rostou, moji jsou zatím menší, ale myslím, že mám prostě jen delší cyklus a doktor počítal klasicky 28 dní, já mám tak o 4 delší. Váhy se poprvé dozvím až ve 20.tt

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru