Čekáme dvojčata

chiwule
3. bře 2008

Ahoj holky, protože jsem tu nikde na českém koníkovi nenašla podobnou diskuzi, rozhodla jsem se jí založit sama. Doufám, že jsem špatně nehledala 🙂
Jinak já jsem po 1. IVF, už 7. den od ET jsem měla //, minulý týden na UTZ potvrzeny dvě bublinky, dneska jsem 5tt+4 a už se do ničeho nevejdu - mám dojem, že s dvojčátkama bude všechno mnohem intenzivnější a rychlejší 😀
Tak jestli máte nějaká také stejné pocity a jste na stejné lodi, budu ráda, když se přidáte do téhle diskuze, mám spoustu otázek
zatím zdravím, páček 😉 😎 😀

adriene
6. pro 2012

@gyty Ne, asi by to nevadilo 🙂 Ale jak říkám, kyselina listová se bere především proto, aby se snížilo riziko vzniku vývojových vad a ty vznikají v prvním trimestru. Proto je vhodné ji brát 3 měsíce před začátkem těhu a pak v prvním trimestru. Dále už to vlastně ztrácí smysl... Nicméně ti to asi neublíží. 😉

gyty
6. pro 2012

@adriene
no to je pravda
pak nevim proc chteli abych ji brala dal
ale ctu tady ze je to vit skupiny B antianemikum
to znamena proti chudokrevnosti?
ja totiz chudokrevna sem...
tak jestli proto?

adriene
6. pro 2012

@gyty No, ona spíš zlepšuje přenos kyslíku pomocí hemoglobinu. Takže příznivě působí. Je vhodné ji ale zkombinovat s železem (buď samotným, nebo obsaženým v těch vitamínech). Jako klidně ji ber celé těhu, ono ti to neublíží 🙂

gyty
6. pro 2012

@adriene
o sebe se nebojim - spis se bojim abych nepredavkovala miminka!!!
😀

adriene
6. pro 2012

@gyty Toho bych se nebála. Listovkou jim těžko ublížíš 🙂

koksi
6. pro 2012

@gyty mě třeba dr.řekl že ať viraminy beru, že dvojčata se rodí předčasně takže ať naopak mají trošku lepší váhu díky těm lékům tak nevím .. já je beru... Mám femibion a jsou tam jak tabletky vitaminů tak i takové želatinové tabletky a to by mělo být na podporu zraku...takže já si kupuju to. Mám strach aby měli zrak dobře vyvinutý tak jsem zainvestovala. Bohužel v mém okolí jsou slepá dvojčátka tak se toho děsně bojím. Ale samo že je to na zvážení každého ,-) Já třeba v předchoz.těhu vit.nebrala a i tak se malej narodil 3,9kg. Takže někdy to není jen o vitaminech 😀
Jina kys.listovou se předávkovat nedá..pokud bys ji měla nadbytek tak se z těla automat.vyloučí, tak neboj ,-)

gyty
6. pro 2012

@koksi
tak ten femibion sem ani v lekarne nevidela. mam to myslim na mesic tak pak zkusim ten. o tech ocich sem nic neslysela ani o vitaminech na zrak, ale je to dalsi zprava co me vydesila!
no nic v noci sem nic nenaspala - opet migrena. dneska uz sem si koupila aspon ten paralen kdyby to opet zautocilo!
dobrou holky!

adriene
6. pro 2012

@koksi
@gyty No ono otázkou je, zda ty slepá dvojčátka nejsou slepá spíše z následné poporodní péče v inkubátoru? To se bohužel stává dost často, nejen u dvojčat, ale u nedonošenců všeobecně. Ale těžko říct, jak moc předčasně se narodila. Zde by jistě žádné vitamíny na zrak nepomohly... Já bych zbytečně neplašila... jsou věci, co ovlivnit lze a pak ty, které člověk neovlivní. Mají-li přijít, tak přijdou.

jarkalada
6. pro 2012

@adriene jak inkubátor škodí, ta světla?

adriene
6. pro 2012

@jarkalada Spíš ten kyslík... očíčkům. Proto se přikrývají v inkubátoru oči, třeba obvazem, krytkami... ale někdy to úplně nestačí. Většinou nejde úplně o slepotu, ale spíš o "poškození" zraku. Není to ale u všech dětí, samozřejmě. Občas k tomu ale dojde ☹

jarkalada
6. pro 2012

@adriene to jsem nevěděla. Naši byli v inkubátoru něco přes týden, kyslík jim tam šel. Ale očička měly přikrytý takovejma těma pěnovejma "brejličkama" jen jeden den, když na ně svítili kvůli žloutence. Jinak tam byly "na volno", jen v plíně a max. v ponožkách.
Já se tedy omlouvám, že vám se furt lezu, ale občas se tu i něco přiučím 🙂

adriene
6. pro 2012

@jarkalada Proč by ses měla omlouvat, že nám sem lezeš?? 🙂 Vždyť my se naopak od Vás "už maminek" máme co přiučit, jsme rádi 🙂
Jistě to bude dobré, většinou se jedná spíš o děti, které jsou v inkubátoru opravdu dlooouhou dobu... týden je určitě v pohodě 🙂 Asi bych se o to tolik nezajímala... tohle vím spíš ze školy, sice pracuji v jiném oboru, než v neonatologii, ale praxi na nedonošencích jsem si také "odbyla". A když si vzpomenu, jak jsem dostala na starost 800g mimčo na celý den, ať ho zasonduji, nakrmím stříkačkou, omyji a přebalím... málem se mi rozklepala kolena... bylo tak malinké! Ale dala jsem to, co zbývalo jiného 😀

jarkalada
6. pro 2012

@adriene no já když viděla ta naše mrńata - a když mi pak sestřička řekla, ať si je teda přebalím! jsem nevěděla, jak je uchopit, i když normálně s miminkama problém nemám. Bála jsem se, abych jim něco neudělala, nějak je neomačkala a tak 🙂 Když si vzpomenu, jak Anetka neměla žádnou prdýlku, jen takové holátko byla, ta stehýnka--byla vidět snad jen ta kost a ta kůžička zvrásněná na tom 🙂 a teď jak z toho pěkně vyrosla 😀 A to měla 1,8kg, pak něco samozřejmě ještě zchudla na snad necelých 1,7kg - za což jsme tam byli bráni jako už obříci 😎

adriene
6. pro 2012

@jarkalada No je to síla 🙂 A to si představ ještě poloviční... 🙂 A v kolikátém týdnu jsi rodila?
Také jsem zvědavá, jak to budu zvládat... první dítě a hned dvě... Ono je něco jiného se navíc postarat o cizí a něco jiného o ty vlastní... Já myslím, že budu úplně "tupá" 😀

jarkalada
6. pro 2012

@adriene tupá nebudeš, ona tě ta miminka pěkně proberou 😀
Já měla cs v 34+5tt - Anetka se zastavila v růstu někdy ve 32tt a od té doby nenabrala snad nic. Tak měli o ní strach.
Jeden den jsem si teda šla někdy o 10h jako lehnout do nemocnice na pozorování a ve 14h mi řekli, ať si zavolám tatínka, jestli chci, tady mám košili a že o půl třetí jdu na sál.. Jsem se jim na tom lehátku doslova viditelně klepala a třásla 😎 😀 jsem to nemohla zastavit, jak jsem se o miminka bála 🙂
Nakonec na tom byla Anet mnohem líp jak Lukášek - hrozně nateklej, zavodněnej - i kvůli mé těhu cukrovce prý, špatně dýchal...
Tak ještě že to takhle dopadlo

adriene
6. pro 2012

@jarkalada Ještě že se včas rozhodli, to je dobře 🙂 Člověk se stejně bude bát do poslední chvíle, hlavně aby ta prťata byla v pořádku 😉 Je dobře, že to takto dopadlo! Lepší dříve, než pozdě 😉

jarkalada
6. pro 2012

@adriene přesně 🙂 Co mě ale mrzí, že jak byly na neonatologii - viděla jsem je až třetí den - do té doby mi je mm jen ukazoval na fotkách 😢 Nikdo nám je nepřnesl, až když jsme byly samy schopné se tam samy doplazit. A já prostě dřív nebyla schopná. Navíc se mi trochu zanítila jizva, takže to bolelo jak..... něco.. A prostě jsem nemohla, jen jsem se posadila, motala se mi hlava a byla to taková bezmoc, že je nemůžu vidět 😒
Ale je to pryč a užívám si je víc a víc každným dnem a dokonce si říkám, že nemuset znovu absolvovat těhu a cs, tak jdu klíďo ještě do třetího 😀

adriene
6. pro 2012

@jarkalada Ta bezmoc musí být šílená :( A rodila jsi kde?
3 dny je pro matku dlouhá doba... to se nedivím :( kor, když je člověk odkázán jen na informace od rodiny... a nemůže nic. Je dobře, že to je za Tebou a teď si je můžeš už naplno užívat 🙂 Uvidíš, že to třetí ještě dáte 😀

evikj33
7. pro 2012

@jarkalada Tak to je docela drsné,mně nato právě upozornovala dr.při velkém UTZ že pokud nebudu rodit unich a miminka se narodí před ukončeným 36tt tak je stejně hned odvezou a mně zanima pustí až po 3dnech i když by nebyl žádnej problém-proto jsme se rozhodli že radši budu rodit v Porubě i když to máme cca o 45km dál.Hlavní je že už jste spolu a užíváte si starosti i radosti rodinného života.A to 3třeba ještě bude 🙂 a myslím že nemusí být CŘ pokud je tam nějaká delší doba od porodu a mimi není zrovna obřík. Mi zas chtěli ještě alespon 1mimi a budeme mít hned dvě 🙂 Jinak teda doufám že ještě pár tt vydržíme pohromadě. 😅

koksi
7. pro 2012

@gyty no mě ho doporučil gyndař, že je na trhu nejlepší. Ale pozor je taky pěkně drahý. Jinak na ten zrak..mají to i jini výrobci..zkrátka když si budeš kupovat další balení těhu vitamínů tak se ptej jestli to má navíc i DHA. To jsou právě tobolky na ten zrak. Vyrábí se např. Mamavit Prefolin + DHA, Elasti + Q Prenatal DHA, Centrum Materna DHA, a můj zmiňovaný Femibion 400+DHA. A tady něco tedy o té DHA co jsem našla na netu ,-)

DHA nenasycená mastná kyselina. Dle odborníků nejde o žádný modní trend, kterým se se výrobci snažili uměle navyšovat cenu a domnělou hodnotu výrobku. Podle odborných vědeckých studií totiž ovlivňuje zvýšený příjem DHA pozitivně vývoj zraku, poznávacích funkcí, dozrávání režimu spánku, motorický vývoj, vývoj řeči, imunitu dětí. Jelikož DHA patří ke kyselinám řady n-3 , které organismus nedovede sám syntetizovat musíme ji přijmat potravou. Tyto substance jsou přítomny v rostlin.olejích (řepkový, sojový), v některým pomaz.margarinech, které se nenasycenými mastnými kyselinami obohacují. DHA je obsažena též v tučných mořských rybách, méně je přítomna v rybách sladkovodních. Mohou je také obsahovat speciálně pěstěné mořské řasy. Příjem DHA doporučuje také komise EU.

Takže asi tolik. Proto to beru. V předchozích 3 těhu jsem to nebrala, ale teď mám opravdu strach u těch dvojčat z předčas.porodu tak ať přece jenom jsou v pořádku. Nějak vnitřně mě to uklidňuje že když to zobu tak snad jim dávám to nejlepší...tedy krom vyvážené stravy samozřejmě 😀 a budou v pořádku.... ale opravdu jsem tě nechtěla nějak vyplašit!!!! ,-)

koksi
7. pro 2012

@jarkalada bohužel...občas opravdu dojde k poškožení zraku díky inkubátoru.. má mamka učitelka má ve třídě dvojčata kdy děvče je uplně ok, ale chlapec - ikdyž se narodil zdravý jen bohužel předčasně - tak mu spálil právě inkubátor zrak. Prý mu tam dali vyšší teplotu...nevím jestli je to možné ale jejich matka to říkala. A je slepý. :-/ a je to tak rok, dva možná..kdy v Česko-Slov.má talent byli dvojčata rapeři tuším..oba slepí a ti říkali to samé že mají zrak spálený z inkubátoru :-/

koksi
7. pro 2012

@adriene jo jo vím že třeba ani ty vitamíny to nezachrání ale pro mě je to i psychicky uklidňující že pro ně dělám maximum. Vitaminý bych brala tak i tak tak k nim jen navíc beru tu DHA. ty dvojčata od nás prý kdyby se narodili o 2týdny později tak už by bli v pohodě.... u ségry v práci se ted narodila holčička 480g!!! takže tam si ani nechci představovat s čím vším může mít jednou problémy :-/

koksi
7. pro 2012

@evikj33 to jste na tom furt dobře ,-) my máme tři a jelikož první dvě jsou blízko sebe a furt si splu hrají tak třetí je takovej odstrčenej tak jsme chtěli čtvrté miminko pro něj takovýho parťáka a podařily se dvě 😀 takže u nás bude oooopravdu veselo 😀 ale po prvotním šoku se těšíme a velkou rodinu jsme chtěli vždy takže nám to vlastně ani nevadí 😀 jen ten šrumec bude asi horší s těmi dvojčaty než kdybych teď čekala jedno a to páte mimi třeba zase za 2roky... no co už 😀

koksi
7. pro 2012

@jarkalada tak to je drsné vidět je až po 3dnech!! to bych umřela já se na ně už tak těším!!! a představa že je porodím a stejně je nevidím!!! a taky jsi mě dostala s těma váhama.. pokud 1,7kg měla Anetka a byla jak holátko co teprve naše...Dr.mi furt říká jakou to jedno má pěknou váhu..(1360g, druhé 990g)...a de facto to jsou ještě králíčci.
Bohužel dnes mi řekl na KO že to jedno (to menší) je už nachystané hlavičkou v porod.cestách...tak musím zatnout zuby ať aspon 4týdny vydržím....no uvidíme......

koksi
7. pro 2012

@evikj33 díky za tvé rady. Máš pravdu že pokud budou blinkací atd...tak doma je asi budu převlkat furt takže na doma je asi jedno jestli budou oblečení stejně nebo ne 😀 to mi vůbec nedošlo.... no jo...však jsem teprve porodila 3 děti 😀D tak co bych chtěla že?? 😀 😀 ten kojo polštář asi teda koupím..já jsem se spíš bála že kdybych je třeba porodila dřív že je budou krmit hadičkama nebo přes stříkačku nebo jak se krmí takové děti a že pak nebudou mít ten sací reflex a kojení nepůjde... ale zase je fakt že když by náhodou tak prodat se dá asi vždycky že 😀
Jinak děti i teď těhu mám v profilu napsané... právě že ještě tak 3dny na zpět jsem tam měla děti a v pohodě to ukazovalo, teď jsem si tam navíc dala těhu s dvojčatama a nic :-/ furt sonduju něco jako "uložit změny" nebo tak něco.....to tam jen jen pod tím těhu..to jsem zmáčkla už několikrát a stále se mi to nezobrazuje tak nevím..holt to asi nebudu hrotit... 😀

jarkalada
7. pro 2012

@evikj33 @koksi Tak ona tam byla mnohem menší miminka než ta naše, viz co psala @adriene 😎
To jako se na nás přišla podívat segra- chovala jsem Lukáška - tak se tak podivila, jak je to malinkatý, že takový malý ještě neviděla. Tak jsem jí na to řekla, že to je ten větší, ať se jde podívat o metr dál na Anet 😀
No jeden den odpol. se narodily, druhej den jsem ještě nemohla, až ten třetí dopoledne jsem si řekla, že tam prostě musím dojít. Tak jsem těch pár hal šla určitě přes půl hodiny, ale pak mi u těch inkubátorů tekly slzy štěstí 🙂
Tak holky držte tt, co to jde 🙂 , jdu s těma ďáblíkama ven.

evikj33
7. pro 2012

@koksi Jj bude veselo 😀 hlavně že se máme rádi a máme kde složit hlavu a co jíst.Jinak naše mimi měla na poslední kontrole 30+3 Klučík 1545g a 38cm a slečna 1521g a 38cm ale je to jen odhad,takže jen at se ještě dopékají v břiše 🙂Další poradnu máme v pon.10.12. Jinak s tím kojením i holky co porodily dřív a mimča nebyla hned snima nakonec kojí,bud částečně nebo dokonce plně.Protože na Neonatologii jim mužeš nosit své mlíčko a postupně se učí přikládat a sát,někdy se to povede hned,někdy je to složitější.A navíc je i plno mono mamin které rodily normálně,nebo CŘ v termínu a stejně odsávají a mimi krmí z lahve,pač jim kojo nejde.Nejduležitější je zdravé a spokojené miminko a klidná mamina 🙂

koksi
7. pro 2012

@jarkalada a ty jsi rodila císařem v celkové anest., nebo jen částečnou?? já to právě zvažuju co je lepší..... už jeden porod císařem mám za sebou a jen s epidurálem a přišlo mi to fajnhned miminko vidět, pohladit.... ale zase mě to šíííííleně bolelo jak mi to anesteziolog píchl do páteře... až na potřetí se to povedlo... byla to pro mě neskutečná bolest....snad větší než klasický normální porod které jsem měla dva ,-) takže nevím jestli nejít do cekové anest., ale zase je prý potom dost blbě, hlava bolí, miminka uvidím až..... bůh ví kdy...... no nevím nevím....

Jinak holky ten kojo polštář jsem sehnala za 700kč , používaný jen 4měs.tak dobrý ne?? 😀

adriene
7. pro 2012

@koksi A jaký kojo polštář sis nakonec koupila? 🙂 Jinak super cena 😉

Jestli se rozhoduješ ohledně císaře mezi celkovou anestezií a epidurálem.... tak rozhodně, pokud myslíš jen to nej pro své děti, tak jistě zvolíš epidurální anestezii, která je nejméně škodlivá a zatěžující pro děti.

jarkalada
7. pro 2012

@koksi mně dali do celkový. Ani se mě nikdo neptal a já byla tak rozklepaná, že mě ani nenapadlo se zeptat, jestli mám jinou možnost.
Porovnávat tedy nemůžu. Hlava mě ani nebolela, ani nijak špatně mi nebylo, jen ta jizva teda řádně. A motala se mi hlava ještě několik dní potom, ale snad že to mohlo být pak i z těch oblbovaček na bolest. Nevím.
A jak máš vůbec starý děti? pořád to u infa u tebe nevidím 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru