Čekáme dvojčata

chiwule
3. bře 2008

Ahoj holky, protože jsem tu nikde na českém koníkovi nenašla podobnou diskuzi, rozhodla jsem se jí založit sama. Doufám, že jsem špatně nehledala 🙂
Jinak já jsem po 1. IVF, už 7. den od ET jsem měla //, minulý týden na UTZ potvrzeny dvě bublinky, dneska jsem 5tt+4 a už se do ničeho nevejdu - mám dojem, že s dvojčátkama bude všechno mnohem intenzivnější a rychlejší 😀
Tak jestli máte nějaká také stejné pocity a jste na stejné lodi, budu ráda, když se přidáte do téhle diskuze, mám spoustu otázek
zatím zdravím, páček 😉 😎 😀

maladama
28. led 2013

@verdoucha ano, já chodím do Motola, od 14tt. Dělám si svoji osobní statistiku, s kolika přednášejícími z 2LF UK se potkám - už jich je docela hodně, ono i na ultrazvuk už mě objednávají podle toho, kdo bude zrovna sloužit, aby tam byl vždycky nějaký hodně zkušený lékař 🙂

Ad císař nebo přirozeně - já se taky přikláním k císaři, ovšem pokud by i opatrní motolští lékaři (v mém případě nejspíš konzilium, protože o porodu dvojčat musí vždy rozhodovat vedoucí lékař porodního sálu) dospěli k názoru, že jsem a jsme ve stavu porodit přirozenou cestou, tak jim asi budu věřit - jedno docela velký dítě jsem spontánně porodila velmi rychle a bezproblémově, takže dvě malý bych asi uměla vyprdnout taky 🙂

V Motole jsou machři, někde jsem četla o nejkurioznějším porodu, co tam měli - předčasný porod 25tt, pro komplikace indikovaný akutní císař - ovšem po aplikaci plné anestezie, jak jim rodička zvadla, tak při tom výdechu do bezvědomí sjelo dítě do porodních cest - a doktoři a porodní asistentky ho musely porodit za ni vaginálně! Ale holčička přežila. jako klobouk dolů, fakt že jo.

evikj33
28. led 2013

@adriene Tyhle homeopatika už jsem měla sebou v porodce a brala hned druhý den po CŘ jak mně pustili z Jipu,ale jak říkám odsávačka namně neměla ten správnej vliv a malou mně přiložili 1x až 4den a to až po jídle,takže jen pocucla a spala.Malého jsem mohla přiložit až jak nas přesunuli na Neonatologii a malá už tou dobou pila skoro 50ku a tak nechtěla tahat škubala a vztekala se.Zatím to pomalu zkouším,ale prsa se pořád nenalevají dostatečně,něco teče ale moc to asi není,nemám doma vhu tak je po cucání nemužu zvážit. 😔

adriene
28. led 2013

@verdoucha Komplikace - co se dětí týče, tak zatím musím zaklepat, že žádné. Oba jsou vcelku stejně velcí, hezky přibírají, mají dobré průtoky a normální množství plodové vody. Takže jako zatím pohoda. Minulý týden, to byl 31.tt měly odhad váhy: 1700g a 1630g, takže už docela hezké. Uvidíme zas příští týden 🙂
Jak už jsou větší a větší a mé břicho též větší a větší, tak se mi různě po břichu "boulí" ty jejich patičky a hlavičky... vlní se tam a snaží se poskládat... doteď se stále různě otáčí, stále ještě nemají vybranou konečnou polohu. Ale to až do 35.tt ještě mají čas.
Co mě osobně se týká, tak z problémů v těhu zatím byly: velká nevolnost a zvracení cca do 15. 17.tt, myslela jsem, že to už nedám... a pak to postupně naštěstí odešlo a začalo být hned lépe. Pak jsem měla vcelku "žravou"... asi jsem si to potřebovala vynahradit 😉 , přírůstek na váze je doteď už 19 kg, což je dost (ale mluvila jsem už s maminkami dvojčat, co měly přírůstek 30, 45 kg)... ale to už jsou fakt extrémy... 😉 V 26.tt mi při OGTT našli cukrovku. Měla jsem to jen lehce zvýšené, ale dnes už to tak berou, takže jsem na dietě... od té doby nepřibírám. Takže se dá říct, že hubnu - protože děti mají váhový přírůstek a já nic. No a pak takové ty klasiky... rozestupuje se mi pánev, kříž... takže mě občas bolí v kříži a kyčle. Mám lehce oteklé kotníky, horší jsou ale ruce - zvláště prsty u rukou a šlachy... mám tam i lehký zánět. Vše komplikace těhu. Jediné co nemám (zatím) jsou strie 😀

adriene
28. led 2013

@evikj33 A bereš ty homeopatika stále? jako udržovací dávku? No je to škoda, evi, ale v klidu... stále přikládej a ono se to může ještě hezky "rozjet" 😉
Je škoda, že jsi měla možnost je přiložit až takto pozdě, ale to se nedá noc dělat!! Za to ty nemůžeš!! Prostě když kojit nepůjde, tak to nepůjde... A nechceš si váhu půjčit z porodky? Nepůjčují ji?? Že by sis je vždy převážila?

verdoucha
28. led 2013

@adriene Děkuji Ti za tuhle vyčerpávající odpověď 😀 . Už se těším až budu tam kde ty občas jsou to po mě nervy a fakt děsný obavy vím, že si to tak nemůžu brát aler obačs to nejde. aspoň trochu uklidňujících pár řádků. Už se těším na zítra až bobánky zase uvidím a hlavně že uvidím a uslyším že jsou v poho 🙂 tohle je pro mě důležitý. Doma už mám jednoho syna naštěstí už dost starýho že se o sebe dokáže postarat 😀 je mu 14. ta bolest v křížimě taky začíná štvát a občas mám pocit že mi břicho snad musí prasknout jak ho mám napnuté. To hlavně odpoledne a večer ráno je to ještě v poho to můžu cokoliv doma udělat ale odpoledne už je to problém 😀 strie zatím taky žádné pokouším se několikrát denně mazat 🙂 snad to k něčemu bude. Břicho už mám jak nejmíň v sedmém měsíci a to jsem na konci pátého. 🙂

adriene
28. led 2013

@verdoucha Ono je to s dvojčaty vše o 1-2 měsíce jakoby dřív... takže i to bříško je hold větší 😉 budu Ti držet palečky a zítra dej vědět, jak jsi dopadla 🙂

silvie_z
28. led 2013

ahoj holky, omlouvám se, že vám sem lezu, ale ještě před několika měsíci jsem sem taky nakukovala 🙂 teď už holky odrůstají, takže mám v bazárku nějaké oblečky pro dvojčata, pokud byste se chtěly podívat. jinak všem přeju klidný zbytek těhotenství a s dětmi jen radosti 🙂

adriene
29. led 2013

Tak jsem si řekla, že Vám sem, holky, hodím jednu fotku, kterou jsem našla na netu. Pro inspiraci 😀 😀 :

kacikaci
29. led 2013

@adriene 😀 tak tomu se říká úspora času 😀

vecernice
29. led 2013

@koksi @evikj33 ahoj holky, jdu vás jen podpořit, co se týče kojení. já mám kluky narozené předčasně akutní sekcí v 32+3, ze začátku byli na sondičkách, sát neuměli, pak stříkačka, pak lahvička. já odsávala od třetího dne, po týdnu jsem si do nemocnice vzala svoji odsávačkku (medela swing dvojfázová, což bylo nebe a dudy). propouštěli nás po 23 dnech, kdy kluci sáli tak jednou za den, a to 10-30ml. asi po deseti dnech doma nebo po víc jsme přešli na plné kojení, prostě se to naučili. já odsávala co tři hodiny, nakonec jsem měla mlíka nadbytky až jsem z toho byla neš´tastná. ale měla jsem ta homeopatika, pila jsem tak 4 litry vody denně, spoustu melty, cara, prostě vše, co se doporučovalo 😀 takže držím palce, ať se vše srovná!
@adriene není problém tandemové kojení, ale to odříhnutí potom 😀 protože ty drobečkové "nedrží tvar", a navíc moji byli blinkošové. takže tandem jen když byl někdo další po ruce, jinak jednoho po druhém, pro mne to bylo klidnější 😉

venuss
29. led 2013

ahoj holky, tak se jdu s vama podelit..🙂 dnes jsme byli v porodnici a uz mame termin planovaneho cisare tj. 7.2. Uz se na holky moc tesime... Akorat z ceho jsem trochu smutna je, ze je zakaz navstev v porodnici az do odvolani..☹

koksi
29. led 2013

@venuss tak držím palce ať vše dobře dopadne a holky mají pěkné váhy a můžou vás pustit brzy domů. Mě se holky narodily ve 34tt a zítra to bude 10dnů co jsou v porodnici a ještě to na 3-4týdny vypadá než je pustí za náma domů :-/ Jinak u nás je taky zákaz návštěv takže manžel je viděl 10min po porodu a jinak vůbec, kluci taktéž vůbec :-/ je to psycho.... tak se drž ,-)

koksi
29. led 2013

@vecernice DÍKY za povzbuzení! snad to tedy půjde..myslím to kojení.. fakt mám z toho strach.. Dnes jsem opět u holek byla a žádné změny..obě na sondičkách...prso si jen polízaly, usnuly...pak přišla na řadu lahev.. Noe vypila 10ml z lahve zbytek sondou, Amálka 16ml z lahve zbytek sonda...už jim tam říkají Šípkové Růženky..jelikož se asi rodí více chlapů jsou mezi samýma chlapama 😀 ony fakt furt jen spí a spí.... manžel říkal že ať tam raději brečí a spí pak doma 😀 ale fakt jsi mě uklidnila a věřím že snad i to kojení půjde.. a s tím tandemem...z toho mám taky strach. Já měla kluky taky blinkací takže si říkám že jestli budou i holky tak nevím jak to budu po kojení dělat... ale zase když se krmí jedno po druhém...tak neřve to druhé hlady? přece jenom já měla kluky u prsa i 20min a poslouchat 20min plačící miminko nevím nevím... ,-) ale asi chce vše zkusit a každá si pak najdeme svůj styl ,-)

maladama
30. led 2013

@koksi 10 a 16ml je hezký začátek u takhle maličkých holčiček! To se brzo poddá, uvidíš! A nediv se, že pořád jen spí, u tebe v bříšku by taky akorát pořád spaly a občas koply, no tak to dělají i teď venku 🙂

Kolegyně, jejíž sestra porodila dvojčata v 35tt, říkala, že bylo super, jak holky po tom měsíci v nemocnici měly zažitý režim, že v postýlce se spinká, zvyklé samy usínat hned po položení, že to bylo pak velmi v pohodě po návratu. Aspoń nějaké pozitivum toho odloučení....

maladama
30. led 2013

@venuss tak to už máš opravdu za pár! držím palce!

vecernice
30. led 2013

@koksi kluci byli taky spaví, oni měli ještě zpočátkku CPAPíky. já byla ráda, protože jsem si říkala, že ve spánku nejvíc nabírají sílu, aby se s tím vším porvali. odstříkávat jsem začala 4. den po porodu, začátky byly mizerné 😀
8. den jsme začali zkoušet přikládat, mám poznámku, že to kluci začali pomalu chápat 😀, 9. den jeden z nich nakojen 5ml 😉 za celý den, tedy přikládala jsem vždy jen na jedno jídlo, protože sání je vyčerpávalo, druhej ten den při přiložení usnul, takže nic :D
10. den po porodu kluci přišli o sondičky a přešli na savičky/stříkačku (tam se sestry dohadovali, co vzhledem k jejich věku, jedna tvrdila, že savičku se nedává, když chcem kojit 😀). akorát je to tak unavovalo, že kojení 0. pak se ještěš vraceli k sondičkám, savičkou vše nevytáhli. 12. den po porodu jeden za den kojo 5ml, druhá 18ml. (píšu to jen pro představu, že to opravdu byly mini pokroky, co s kojem udělali, ale prostě jsme vytrvali). po 14 dnech za den 25ml a 10ml (Stále jen jedno přiložení za den). až 18. den po porodu si jeden vytáhl na přiložení celou dávku, tedy 37ml ráno a dokkonce ještě jednu po koupání. po 3 týdnech rekord v kojení 40 a 50ml (jednou za den).
doma jsme najeli na pravidelný režim z porodnice, ona ta nedonošeňátka se na jídlo sama nevzbudí, takže jsem budila po 3-4 hodinách (byli celkem dobří spavci i doma). vždy jsem se snažila vzbudit jednoho, postarat se o něj, a ideální, když mezitím druhý spal. pokud ne, tak to občas bylo se řevem, ale na to si člověk u dvojčat nějak asi víc zvykne, protože nic nenaděláme. a po měsíci od porodu mám poznámku, že kluci už plně sajou. takže asi tak, prostě zpetně se to jeví jako nic, v tom období byl to boj o každý ml. ale věřila jsem sobě i dětem, a ti moji kluci jsou strašní otesánci, takže hodně brzy přestali vypadat na dříve narozené 🙂
držím pěsti, a´t to holky brzo taky zmáknou!

venuss
30. led 2013

@koksi juj, tak to je mi lito, ze vas ten zakaz takhle chytl a kolik vazily holky? a kolik vazi ted?

carllita
30. led 2013

Ahoj všem. Ráda bych se k Vám přidala. Jsem v 19 tt a čekám dvojvaječná dvojčátka. Příští týden bych se mohla dozvědět pohlaví, tak dám vědět 🙂 Mám už doma 3- letého chlapečka, tak snad by to mohla být aspoň jedna holčička. Zatím je vše celkem v pořádku.Jen mám nařízený klid a sexuální abstinenci 😖 Jen se chci zeptat, jak to máte s kontrolama u Mudr.? Máte nějaké častější kontroly? Protože já ne, je to stejné jako v první tehotenství s jedním.

koksi
30. led 2013

@vecernice moc moc děkuji!!ani nevíš jak mi to pomohlo ! vidím, že opravdu to jde pomalým krokem kupředu a velice mě potěšil tvůj detailní popis jak to bylo u vás.... taky si to píšu no zatím je to jen sonda sonda sonda...na vyjímku 3dnů kdy Noe byla jen u flašky a v pohodě...ale zase je zpět na sondičce a vidím, že i u vás to tak bylo... tak budeme doufat ,-) chce to asi víc trpělivosti ale my všichni se na ně doma tak těšíme že nám je to holt líto že jim to tak trvá 😀 Navíc je furt ten zákaz návštěv tak mi je neskutečně líto manžela a kluků.... no vydržíme ,-)

koksi
30. led 2013

@venuss no ten zákaz je fakt debilní..ale jako chápu to...nebyla bych ráda, kdyby mi holky, navíc takhle malé, něco chytli takže to respektuji jen mě mrzí že to prostě vyšlo zrovna ted když to vypadá že tam budou tak dlouho.. Porodit jedno dítě v termínu s norm.váhou a být s ním v nemocnici bez návštěv týden to se dá vydržet..ale když holt porodím nedonošená dvojčata a je ten zákaz tak pro ty tatinky je to fakt blbé...se jim po měsíci domů vráti děti které u porodu vypadaly uplně jinak 😀
Váhy...uvádím při porodu a teď: Amálka 1740g/1560g a Noemka 2270g/1910g. No ale snad už díky sondám budou přibírat ,-)

mishule78
30. led 2013

@koksi ahoj, neboj to kojeni bud pujde nebo ne, ja se rozkojila az za 4 dny, ale moje dvojky byly donosene a velke to taky dela sve.......a pokud to nepujde tak si nelamhlavu UM taky existuje a je dobre, ja kojila rok a deti jsou stejne furt na kupe zadna vyhoda ohledne imunity to nebyla. S tema navstevama je to blbe, hlavne ted kdy potrebujes videt i nekoho jineho nez nem, personal, nekoho blizkeho ze?Drzim palce at to vzladnete holky a brzy pofrcite domu............ 🙂 🙂

vecernice
30. led 2013

@koksi to jsem ráda, kdyby cokoliv, piš, ptej se, klidně do IP, a´t vám sem furt nelezu, ale to je nostalgie 😉
neboj, kluci se vraceli na sondičky asi dvakrát, protože prostě pro ta malá tělíčka je to strašný záhul, co vše najednou musí zvládat, není to jen sání, snaha o kojení, ale i udržování teploty, já vím, jak jsem vždy hypnotizovala teploměr (měří se co tři hodiny), aby to bylo přes 37 a jim mohli zas ubrat aby se nakonec dostali z inkubárotů. takže jim věř, určo jsou to holky moc šikovné a veliké bojovnice k tomu. kluci byli na sondičkách, lahvičkách, stříkačkách a stejně se naučili plně sát, a to už v porodnici nafasovali dudlíka, jinak by z nich asi byly siroty 😀 já měla veliké štěstí, že jsem tam celý ři týdny mohla být s nima, takže sice co tři hoďky za nima, jinak nerušit, spí se 😀 režim pod stopkama sester (to dokázalo vynervovat 😀), ale byla jsem tam pro ně. a manža běhal každý den z práce aby si aspoň jednoho vykoupal, přebalil, pochoval 🙂
jinak oni do mlíčka dostávají ještě tzv. fortyfykátory (nevím jak i/y), které jim pomáhají rychlejí získat hmotnost 🙂

jinak kdo se ptal na to kojení jednoho a pak druhého: kluci se pak naučili nadláábnout za 10 minut, takže plus pebalení a odříhnutí a byl na řadě druhý 🙂
jo a ještě k vašim tématům - mám jednovajky mo-bi, a častější kontroly nebyly, klasika po 4 týdnech, až po 30tt po dvou, ale to jsem jich moc nestihla 😀 žádný průtoky, žádné speciální vyšetření. jen jsem měla rizikáč a měsíční hospitalizaci kvůli hematomu a stálému krvácení asi od 7tt do 20tt .....

venuss
30. led 2013

@koksi to jsou drobinky, tak preji rychle pribirani a aby vam holky brzy pustili domu. Jinak ten zakaz taky respektuji samozrejme, radeji tyden o samote nez nemocna miminka.🙂 Uz by mohlo zacit jaro,no.🙂

gyty
1. únor 2013

@koksi ahoj po dlouhe dobe!
gratuluju k detickam! snazim se docitat at mam prehled ale je toho moc. ve kterem tydnu se tedy narodili?
ja z toho mam strach! me priserne tvrdne bricho. nemuzu ani na zachod aby mi neztvrdlo staci zmenit polohu v posteli a deloha hned reaguje. ale pry zatim vse drzi a vypada tak jak ma. kazde mimco ma kolem 450g a to je pry taky ok. ale magezium nezabira ani magnesolf proste cely den je bricho jak kamen a uz to neni jen neprijemne ale fakt to zacina i bolet.
ja ale reaguju hlavne na ty zpravy ohledne lidi co maji pripominky k poctu deti. ja jednou cetla hezkou vetu, vysvetlovat neco nekomu je ztrata casu, pratelum nic vysvetovat nemusis a nepratelum stejne nic nevysvetlis.
at hezky pribiraji a z lidi bych si nic nedelala. at se kazdy stara hlavne o sebe. drzim palecky at se hezky kulati!

zvalentova
1. únor 2013

@vecernice taky se semka pořád vracím a vzpomínám jaké to bylo dokud jsem byla 3v1 🙂

gyty
1. únor 2013

@vecernice ahoj, koukam jsme na tom podobne s delkou tehu, tak se chci jen zeptat jestli ti taky tvrdne brisko a kdy si rodila prvni deticky?
jestli to dobre chapu mas dvojcatka a ted cekas opet dvojcatka nekdy v cervnu, ze?

adriene
1. únor 2013

@gyty Ja tedy myslim, ze @vecernice ted uz ceka jen 1 😉

vecernice
1. únor 2013

@adriene
@gyty teď už jen jedno 😀 jinak bych si asi rezervovala místo v Bohnicích 😀
stejně je to mírně šílený, jen jsem ráda, že to pod kabátem není moc vidět, takže zatím jsem ušetřena dotazů cizích lidí 😀 ale ty přijdou :-/
gyty, já měla s klukama stejný termín (12.6. před dvěma lety), narodili se 32+3tt, břicho mi tvrdlo od 14tt (řekla mi to doktorka na NT), tehdy jsem nafasovala Magnosolv a brala ho celé těhu. myslím, že po 26tt mi tvrdlo snad dvacetkrát denně, takže jsem se bála předčasného porodu. měla jsem rizikáč od začátkku kvůli krvácení, měsíc hospitalizace, pak celé těhu klidový režim, tak to tě snad mine, ale doporučuju se šetřit!!!!!! já nakonec rodila, protože mi prdla plodovka, B bylo KP, takže to byl akutní císař, protože jsem se otvírala jako po másle, a ani kapačkama se jim nepodařilo zastavit porod. kdyby ses cokoliv chtěla zeptat, tak klidně 🙂

maladama
1. únor 2013

@vecernice dvoje dvojčata, no to by bylo fakt na Bohnice 🙂
Mužova bratrance manželka trpí vícenásobnou ovulací, v prvním těhotenství došlo k oplodnění dvou vajíček a ještě se jedno rozdělilo, takže hezky jednovaječní kluci a k nim ještě z druhýho vajíčka třetí kluk, a když zvažovala, že by chtěla ještě holčičku, tak jí doktoři potvrdili, že s vysokou pravděpodobností bude mít zase vícečetné těhotenství - no do toho už si ale jít netroufli 🙂

gyty
1. únor 2013

@carllita ahoj, sme na tom podobne ja jsem 21tt a kontroly mam co 14 dni. takze je to castejsi nez kdyz jsem byla tehu poprve jen s jednim. jinak taky jsou to dvojvajky 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru