Čekáme dvojčata

chiwule
3. bře 2008

Ahoj holky, protože jsem tu nikde na českém koníkovi nenašla podobnou diskuzi, rozhodla jsem se jí založit sama. Doufám, že jsem špatně nehledala 🙂
Jinak já jsem po 1. IVF, už 7. den od ET jsem měla //, minulý týden na UTZ potvrzeny dvě bublinky, dneska jsem 5tt+4 a už se do ničeho nevejdu - mám dojem, že s dvojčátkama bude všechno mnohem intenzivnější a rychlejší 😀
Tak jestli máte nějaká také stejné pocity a jste na stejné lodi, budu ráda, když se přidáte do téhle diskuze, mám spoustu otázek
zatím zdravím, páček 😉 😎 😀

mrkvicka28
29. led 2010

holky chci se zeptat je pravda,že se u dvojčátek nedělají tripl testy a že jednině jak se dají poznat VVV je velký UTZ ve 12tt. a jak je to s termínem porodu počítá se na 40tt nebo 36tt?A jaký je hraniční týden na donošení miminek?
Mě dr říkal,že když už jsme jednou rodila takže by tam dvojčátka měly mít dost místa maté někdo podobnou zkušenost? A papáte nějaké speciální vitamíny nebo jen ty pro těhotné? A pijete některá gravimilk?

j.cien
29. led 2010

Mkrvicko,mne dr.rikal,ze tripl testy vychazeji u dvojcat zkreslene,ze se podle modernich metod ted dava prednost NT screnningu tj.UZV+krevni odbery+vypocet s koeficientem veku matky-tj.ten prvosemestralni screen.Takze mne delal toto a pak az genet.UZV ve 2Ott.Klasicke triply ,jak se delaji v tom 16tt jsem nemela vubec delane...
Ale je dost mozne,ze to mam kazdy dr.jinak...
Kazopadne nestaci jen UZV na to NT mereni,musi byt k tomu delana i ta krev,aby se dalo spocitat to riziko..

Koukni zpet na stranku,taky jsme resili zivotaschopnost miminek 😉 a jinak termin plnych 40tt je u dvojcatek asi nerealny...myslim,ze tak 38,39tt uz se kazdopadne resi porod!to jako nejpozdeji...

Vitaminky ja osobne bastim clasicke tehotenske + omega kys.,a prvnim trimestru jsem brala jen k.listovou+omega.A taky mam predepsany horcik 😉

radka.k
29. led 2010

tak já jedla na začátku jod a kys.listovou a zhruba od poloviny železo - aktiferrin 1tbl denně, ve středu mi brali krev a v pondělí se dozvím výsledky, jestli mi něco neschází, tak dám vědět
jinak žádné jiné vitamíny jako mamavit apod. jsem vůbec nebrala

lita
29. led 2010

Mrkvicko, v prvnim trimestru je dulezite brat kyselinu listovou (prevence ruznych druhu rozstepu), ja brala preparat Pregnium od Walmarku (listovka, DHA kyselina, jod, horcik). Ta se dokonce doporucuje brat i par mesicu pred otehotnenim.
Ve 2. a 3. trimestru ty vitaminy beres spise pro sebe, aby ses po porodu nerozsypala, protoze te ditka vysaji 🙂 Ptala jsem se sveho gyn.dr., zda mam nejake vitaminy brat a on mi rikal, ze nemusim. Tak to nehrotim a bastim ovoce, piju mliko, jim lusteniny, maso atd.

Co se tyce velkych utz, tzv. screeningu, praxe je takova, ze se doporucuje jit na 1. screening (krev v cca 10tt a utz ve 13tt) a 2. screening (utz ve 20-22tt). Delaji se na specializovanych pracovistich, protoze je k tomu zapotrebi specialni vybaveni a certifikovani doktori. Tyto dva utz urcite absolvuj, jsou mnohem presnejsi nez tripl testy.
Pokud by te doktor posilal na tripl test, jdi pouze do stejneho pracoviste, kde ti delali 1. screeing, mohou dat vysledky obou testu dohromady a nevychazeji pak nesmyslna numera, casto az 40% falesne pozitivni, pak se zensky zbytecne stresuji a podstupuji rizikovy odber plodove vody. Tripl test se dela z krve, uz si nepamatuju jaky tyden, cca 16tt, myslim.

Pri 1. screeningu se meri projasneni sije (NT), tzn. obsah tekutiny v siji, pokud je cislo vyssi, je riziko downova syndromu. Kontroluje se take pritomnost nosni kustky, opet marker predchoziho. Pote se kontroluje srdicko, proudeni krve v tele a vyvinuti ruznych organu. Pote da doktor tyto vysledky v PC dohromady s vysledky krve a vypocte ti riziko vvv.
Pri 2. screeningu se hodne zameruji na srdicko (tzn. fetalni echo), zda se vsechny organy spravne vyvijeji, meri stehenni kost, hlavicku, kontroluji mozek atd.
Pri objednani na screening vzdy hlas, ze cekas dvojcatka, vysetreni trva 2x dele, az pul hodiny.

Pak se dela velky utz ve 30tt, ale ten uz ti udela treba tvuj gyn.dr., je to zamerene hlavne na vyvoj mimisku.

Termin porodu se pocita dle posledni menstruace a pri kazdem utz ti ho mozna mirne upravi. Oficialne i pro dvojcatka je to ten 40tt, ale samozrejme ze te je takhle dlouho nenechaji donosit, ci se na svet prihlasi sama.

O hranicnim tydnu - spodnim limitu - si muzes precist nasi diskuzi o stranku dopredu, cca 24tt s mnoha riziky.

Jinak pokud by dvojvajecna dvojcatka na svet sama nechtela, tak se vetsinou vyvolava porod ve 38tt nebo drive (zalezi na plno faktorech - zda nemas tehotenskou cukrovku, jaky mas monitor, jak ti funguje placenta atd. atd.), ale mozna se tady najdou i nejake rekordmanky, co nosily i dele 🙂

Dvojcatka si misto udelaji vzdycky, neboj, priroda je mocna carodejka 🙂 Sice ti pozdeji budou utlacovat veskere organy, kopat te, kam se jim zlibi, ale deloha je elasticka, stejne jako kuze na pupiku, tak ti to brisko proste poroste dopredu, oni se tam mimisci uz nejak poskladaji 🙂

zdepros
29. led 2010

Ahojky, holky tak to já měřím asi 154, do kredence už skoro nedošáhnu a začínám mít problém i umýt nádobí jak jsem od toho dřezu daleko 🙂

zdepros
29. led 2010

Lito ty jsi teda spisovatelka, takhle krásně vše objasnit, super 🙂

lita
29. led 2010

Zdepros, ja ac merim o 20 cm vice nez ty a jsem o mesic mene, tak mam taky pupik vytrceny dopredu. Co me bere, ze mi zubni pasta kape misto do umyvadla na bzuch 🙂 Taky mame doma posunovaci dvere mezi obyvakem a predsini a ted je musim otevirat velkoryse, jinak tam uviznu 😀 A o holeni uz vubec nemluvim 😀

Jinak cetla jsi, ze Monika z Gennetu porodila holcicku ve 28tt? Uplne ve stejny den jako Milu - 20.01., ta ale rodila ve 30tt. Uplne ve stejny den, co me pousteli z nemocnice, uff.

lita
29. led 2010

Ja vim, Zdepros, ja to nejak v par vetach neumim 🙂 To vis, doma na rizikaci s prikazem travit vice casu na posteli, tak jsou nyni laptop a modry konik mymi vernymi spolecniky 😉

mrkvicka28
29. led 2010

holky na Prní screenig+NT už jsme objednaná takže když mi vychází termín pordu 8.9. tak mám spíš počítat tak půlku srpna? a riziko dow.sxyndromu se s věkem zvyšujé?

zdepros
29. led 2010

tak to nevím, já tu diskusi Gennetu občas jen proletím a tohle mi teda ušlo, ona se tam moc neukazovala, a víš něco bližšího?

j.cien
29. led 2010

Mrkvicko,nekde jsou na to tabulky...jak stoupa riziko DS s vekem matky...tuism ,ze ve 35 je to 1:300

j.cien
29. led 2010

Teda to si pamatuji,pac se me ten vek 35tyka 😉
ALe tim se dopredu fakt nesrtresuj!!Oni ten pomer rizika vypocitavaji prave z hodnoty NT-tloustky te kozni rasy za krckem miminek,z veku a z tech krevnich hodnot 😉 To NT cislo se dozvis hned,na tu krev se pak ruzne dlouho ceka-mne volali vysledek za tyden...

lita
29. led 2010

Mrkvicko, jen nezapomen jit na tu krev par tydnu pred tim screeningovym utz, jinak mas po screeningu!

Pocitat muzes cokoli, ale okolnosti ti termin porodu muzou upravit mimo plan. Ja bych tedy moc neplanovala a nechala vsemu volny prubeh, obzvlaste u dvojcatek.

A v uvahu vem i moznou hospitalizaci kdykoli behem tehotenstvi ci na konci. Tou si tu proslo hodne holek s dvojcatky. Obzvlaste kdyz uz mas jedno ditko doma, je dobre na to byt pripravena a zarizena.

Riziko se s vekem zvysuje, hlavne po 30 a po 35 to jede jeste rychleji. Ale toho neboj, ja mela dle veku riziko 1/420 a dle screeningu 1/5000. Dulezite jsou hlavne ty markery na utz a pak z te krve, ale i ty mohou byt zavadejici, a ac se presnost 1. screeningu uvadi na 98%, tak na strance dvojcata.cz byly i holky, co jim vysledky nedopadly dobre a stejne mely zdrava miminka. V tom pripade je opravdu na miste odber plodovky, vice nez u tripl testu, protoze tam je falesnost mnohem vyssi.

lita
29. led 2010

Zdepros, cetla jsem to vcera, dneska jsem si s ni na tech strankach psala. Moc toho taky nevim, holcicka je v poradku, uz dycha sama i papa pres sondu. Ale z niceho nic musela do Krce (myslim, ze krvacela), odtud ji sanitkou prevazeli do Podoli a tam o par dni pozdeji porodila. Holcicka vazila cca 1100 g, merila 35cm. Za par dnu pry uz budou moci klokankovat.
Milu se tam ani tady neukazala, ale tady to psala Zuzka, tak jsem se jukla k Milu do albicka a opravdu tam ma, ze porodila take toho 20.01., chlapecci jsou jeste v inkubatoru, byli 1150 g a 1450 g.

lita
29. led 2010

Ja jsem se tedy celkove vysledky NT screeningu (utz+krev) dozvedela hned na miste, ale cetla jsem, ze nekde to volaji az par dnu po vysetreni, coz me prekvapilo.
Vysledky triplu jsou vetsinou za tyden, mne rekli, ze je posilaji primo memu gyn.dr. a pokud je neco v neporadku, tak ze volaji primo tobe. Takze jsem par dni byla jak na trni a pak si k nim primo zavolala a vse bylo nastesti ok.

J.cien, to jsme kousek od sebe jak vekem, tak i tt. Me je 34 let a termin porodu 7.5., takze jsem od tebe o rok dozadu, ale zaroven o tyden do predu 😀 😀

hanula83
29. led 2010

Holky, mě doktor taky neposílal na žádné triple testy. Byla jsem jen na genetice ve 13tt a pak ve 21tt, jinak nic.

S tím, že dvojčátka bývají dřív. Já myslím, že je to jak kdy. Mně kdyby nechali normálně, tak bych možná i do toho 40tt vydržela (teda už bych se nejspíš ani nehýbala), ale měla jsem den dopředu naplánovaný císař. Taky myslím, že to dělají jak kde, já byla v Olomouci, a neslyšela jsem, že by tam někoho nechali dýl než do toho 38tt. Vím, že den před porodem na ultrazvuku mi řekli, že mi začínají stárnout placenty, ale to je asi taky normální už ke konci.

monika.tdm
29. led 2010

Holky a ikdyz jsou dvojcata drive tak k registraci k porodu jste sli ve 14tt?

hanula83
29. led 2010

Moniko, já k žádné registraci nešla. Ve 35tt mě doktor už předal do nemocnice, tam jsem šla asi dvakrát na kontrolu a pak mě tam už nechali lehnout...

petulka26
29. led 2010

Mončo, ty ještě nejsi registrovaná v porodnici? Tady v Praze je to trochu mazec. Já jsem se registrovala už v 10tt hned jak jsem dostala průkazku, a už jsem měla trochu problém. Chtěla jsem do Podolí, ale tam už neměli místo, tak jsem nakonec šla do Thomajerky, tam to sice měli už taky celkem nacpaný, ale domluvila jsem se se sestřičkou a ona mi tam napsala jako že mám termín porodu o týden dříve a tak se místo ještě našlo.

lita
29. led 2010

Moniko, ty jsi z Prahy, tak se asi budes muset registrovat bud Podoli, Apolinar nebo Motol. Tam vsude musis na registraci presne v den 14+0, jinak smuuuula. Je to des bes, jak fronta na banany za komancu.

Info o registraci u Apolinare mas zde, to vim, protoze tam jsem registrovana (ale pres sveho dr, nemusela jsem tam potupne stepovat)
http://www.apolinar.cz/porodnice/index.htm

Na Podoli pozor, kamaradka tam prisla presne den 14+0, v cca 10 hod a uz se ji tam vysmali, ze jde pozde a neni misto. Ze pry tam zensky stoji frontu od 6 rano s bandaskou caje. Ona se jen tak nedala, protoze tam fakt chtela rodit, tak ji rekli, ze jedina cesta je napsat prosebny dopis rediteli porodnice s vysvetlenim, proc u nich chce rodit a ze dostane vyrozumeni do 14 dnu, nakonec ji to vyslo. Ale ty stresy!

j.cien
29. led 2010

Lito jj,fak mame dost spolecneho 😉 vcetne Retrivrice 😵
Jo a mne tu krev brali ve stejny den,jako NT screen...tak je to asi ruzne,podle toho kde..

A holky koukam jako blazen-registrovat se v porodnici??To mi nikdo nerekl 😕 a ani me to teda nenapadlo...

hanula83
29. led 2010

Holky, co jste z Prahy, tak to teda hledím... takovy stresy jenom z registrace do porodnice... to vás je tam tolik??? 🙂)) Naštěstí tohohle jsem byla ušetřena...

lita
29. led 2010

Hanulo, jak pise Peta, v Praze je to mazec a nadelaji s tim neskutecne drama. Jak jsem psala, jak za komancu. Ty jsi to tedy mela hodne pohodove!

Petulko, ted je to tak, ze se musis registrovat presne v den 14+0, ne driv ne pozdeji. Pokud to vychazi na vikend, tak v pa nebo po dle presne danych pravidel.

hanula83
29. led 2010

Ježišmarja holky, tak to je fakt mazec, to hledím jako blázen.... ale snad kdybyste nebyly zaregistrované a dojely tam akutně, tak vás doufám vezmou....

j.cien
29. led 2010

Uf,tak jsem honem koukla na FV OVa tam zadne regsitrace nemaji...

zdepros
29. led 2010

Hanulo, tak to by mě taky zajímalo, ale bylo mi řečeno že mě nemusí vzít ani v té nemocnici ve které jsem registrovaná

petulka26
29. led 2010

Lito, tak to je docela hustý, a když ti tam jako potom řeknou že už nemají místo, tak abys obíhala ostatní porodnice a prosila je aby tě ještě vzali. Já jsem si do Podolí volala když jsem se registrovala, a řekli mi že už nemám šanci, že mají už úplně plno, takže jsem se raději zaregistrovala v Thomajerce.

Nakonec jsem byla ráda že jsem rodila právě tam. Protože tam mají prý jednu z nejlepších novorozeneckých JIP, vozili tam dokonce mimča i od Apolináře a z Podolí. Byla jsem tam docela dlouho, a můžu Thomajerku celkem doporučit. Na oddělení šestinedělí, super přístup a pak na oddělení pro nedonošená miminka taky, to samé na novorozenecké JIP. Jediné kde jsem nebyla spokojená byla JIP, kam mě odvezli po císaři, narazila jsem tam fakt na blbou sestru, tak sem se tam s ní rovnou pěkně zhádala, protože já si jen tak něco líbit nenechám 😎

lita
29. led 2010

Hani, asi je nas tu fakticky fura. Ja zase koukam jak spadla z visne, ze vy jste se holky registrovat vubec nemusely. To tady zni jak fantasy scenar 🙂
Ale hlavne pro dvojcatka a rizikova tehotenstvi se ma registrovat jen v tech 3 porodnicih (protoze maji odd. pro predcasne narozena miminka). A myslim, ze to plati i pro holky ze Stredoceskeho kraje. Takze nas tu je na 3 porodnice nejak hodne.

J.cien, vidis, jeste ty nase zlate lasecky 😉 A miminka mame po ivf, jen vy budete mit holcicky a my chlapecky 🙂
Mozna ti ty vysledky volali pozdeji, protoze jsi sla na krev az v den screeningu. Ale nam v Gennetu rikali, ze na tu krev musime drive, ze ve 12tt uz je pozde, ze by vysledky nebyly platne. Tak si vyber, co zarizeni, to jiny pristup.

Koukam, ze vas mimoprazske se ty registracni horory vyhnuly oklikou. Tady je to fak des bes, div za to nestrkate nadite obalky pod stolem!

petulka26
29. led 2010

Hanulo, tak to mám ještě jednu perličku. Když jsem se registrovala, tak mi rovnou bylo oznámeno, že ale ta registrace nic neznamená v případě že je vyhlášen STOP Stav. To pak berou jen opravdu akutní porody a pokud nejsi akutní, tak tě prý pošlou třeba do Benešova nebo prostě někam za Prahu. Mojí kamarádce se to stalo v Motole, a říkala že to je fakt síla, když už začínáš rodit, a oni tě ženou do jiný porodky 😠

j.cien
29. led 2010

Holky,ale snad s dvojcatkama by vas nevyfakovali.i kdyby meli stopstav,ne??
To je teda sila 😠

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru