Cervix score 1 v 25. tt. Je to normální hodnota?

lenulenka
30. lis 2007

ahoj holky, nevíte někdo, jestli je "hrdlo 1" normální v 25 tt, nebo je to předčasné měkknutí čípku nebo otvírání se? Na jednom webu jsem si přečetla, že to znamená "malá změna", 2 body je větší změna - ale že se to hodnotí vzhledem k tt a to už tam neuvádějí, jestli k tomu 25 tt je 1 normální nebo ne... díky

betina
21. dub 2009

ahoj kessiee, pokud ti dr.řekla, že ok, tak opravdu ok, protože si myslím, že jinak by tě hnala do nemocnice. jinak cervixe score je souhrn více ukazatelů a je to souhrný jakoby bodový počet od 1-10, 1 je úplně v pohodě, nic se neděje a 10 rodíš 😀 já jsem začala mít problémy okolo 28 týdne, najednou se mi dostalo CS na 4-5, takže jsem musela týden ležet (naštěstí doma) a chodila jsem jen na záchod, čípek se mi prodloužil, CS se posunulo na 4, ale 4 mi zůstala až do porodu. Porod byl ale vyvolávaný, takže jsem předčasně ani nerodila.
POkud ti ale není něco jasný nebo máš pochybnosti, klidně bych znova zavolala dr.a a zeptala se jí. od toho tady jsou a přeji moc emoc pohodově a spokojené těhotenství a at se miminku hezky daří!

jana.cb
21. dub 2009

Ahojky holky ..tak jen pridavam moji zkusenost do tematu 😉 ja mam uz 14 dni CS 6 - jnak vse naprosto ok a zitra se dozvim o kolik stouplo 😉 a Mudra mi rikala ze se mam hlidat a hodne setrit protoze tim padem k porodu muze dojit kdkoliv ale mala uz ma pres 3 kilca takze by se prd stalo ale pry nekdo ho ma od 25tt klidne 6 a porodi v terminu a nekdo az ke konci a nekdo jede rovnou na sal a ma 10 :o) takze je to desne individualni 😉 ale uz bych taky brala 10tku a porod .o)))))) jinak ze dne na den jsem z nuly mela 6 no jako z niceho nic to nebylo - po sexiku no 😀

betina
21. dub 2009

jani, no to by se prd stalo, páč v tom 38 máš už normální porod, já taky rodila v 38 a malá měla 2800g, ale měla jsem teda vyvolávanej, ale to je jedno, zkrátka už si hezky z vesela můžeš rodit. tak přeji pohodový porod a štatsné miminko!

kessiee
22. dub 2009

betina dakujem ti. vies, mna dr. strasila od zaciatku skratenym krckom, potom som bola v nemocnici kvoli tvrdnutiu bruska v 14tt a tam mi dr. povedal, ze krcok je uplne normalny (bol cez 4cm). ked som bola na dalsom vysetreni znova u nej, povedala, ze uz sa neskratil (trvala teda na tom, ze sa predtym skratil) a teraz to uz len takto musime udrzat - vraj dlzka krcku sa uz nezmeni - teda nepredlzi sa, moze sa len skracovat. teraz sa mi neskracuje, ale je mäkky. tebe sa teda za tyzden predlzil a tym sa upravilo aj CS?? ja mam od toho 14tt kludovy rezim, takze väcsinou len lezim, ale podla toho, co mi dr. hovori, sa u mna nic nezlepsuje, ale nastastie ani nezhorsuje. myslis, ze sa moze upravit aj konzistencia krcku? aj ked to je teraz u mna sice dobre, bojim sa, ze cim bude malinky viac a viac rast, tym bude nan viac tlacit a mohla by som sa zacat skor otvarat... ☹

betina
22. dub 2009

kessie, právě že děložní čípek se ti jako sval opět může prodloužit, mně se o ten týden, co jsem pouze ležela, prodloužil o 0,8 cm a právě jak jsem psala, tak jsem se v tom týdnu začala i otevírat a byla jsem 1 cm až do porodu a bohužel i během porodu. a to už jsem potom dělala vše, aby to šlo přirozeně a stejně mi museli porod vyvolávat, ale do toho 38.týdne jsem se opravdu hodně šetřila.

kessiee
22. dub 2009

tak to je super 🙂 ja teraz na ten porod az tak nemyslim a z mojho pohladu, radsej byt az k porodu na ten 1cm (aj ked to asi nemoze byt nic uzasneho, ked sa potom neotvaras tak, ako by si mala, aby to islo prirodzene) ako sa zacat predcasne velmi otvarat a porodit skor... snad to vydrzime aspon priblizne tak, ako si to zvladla ty

sparka
22. dub 2009

jana.c.b:ahojky tak jak si dopadla dnes? 😉

ipuska
27. dub 2009

Ahoj holky, dnes jsem byla v poradně a doktorka mě vystrašila s předčasným porodem. Malé se chce prý ven. CS mám 6. Do nemoscnice mě teda neposlala, ale mám klid na lůžku. Celé dopoledne jsem probulela, jinak malá váží 1800g. Doktorka říkala ať to ještě 3 týdny vydrží a má aspoň nad 2000g. Jsem z toho hotová ☹

bertica.h
27. dub 2009

ahojte..no,ja v 36tt mám CS 1.
neviem kedy porodím.. ☹

aponchie
27. dub 2009

jak oni to vlastne meri ten cs?aco presne to ma znamenat?dik 😎

ipuska
27. dub 2009

No nejdříve mě prohmatala zevnitř rukou a pak to změřila spodem UTZ. JInak to máš napsané v průkazce na zadní straně. Tak se podívej a pak napiš kolik máš bodů

aponchie
27. dub 2009

ja tam prave mam napsane porad dokola to same a nedava mi to cele smysl..asi si to pise jak chce porad stejne pac mam sloupek tyden to zapisuje dobre pak mam hmotnost to je taky OK,otoky pise preskrtnuta nula jako nic,tyden B C sed pise negativ..to je asi ta moc?,TK tlak v pohode apak OP dle me ozvy plodu nepise nic,dalsi kolonka vyska fundu v cm tak same xxxxxx porad dokola,poloha plodu pise neustale cx/3 a pak je jen vnitni nalez hrdlo kolpo cyto to pise jen dokola S-pohyby+,O-..tot vse nevim co je co teda 😲

lentilka11
27. dub 2009

cs je relativně subjektivní metoda hodnocení zralosti čípku. hodnotí se pohmatem při vag. vyšetření 5 věcí:

1. délka čípku (nezkrácen 0b, zkrácený o méně než polovinu 1b, zkrácený o více než polovinu 2b)

2. konzistence (tuhý 0b, polotuhý 1b, měkký 2b)

3. rozšíření hrdla (zevní branka uzavřená n. pro špičku prstu 0b, rozšíření pro prst těsně 1b, volně a víc 2b)

4. lokalizace čípku (směřuje ke kříži 0b, přímo do pochvy 2b, něco mezi 1b)

5. naléhající část plodu (klenba poševní prázdná 0b, plná nevyvinutá (tj. velká část plodu naléhá na pánevní vchod) 1b, plná vyvinutá 2b (velká část vstouplá do vchodu) - jedná se spíše o přední klenbu

čím víc bodů, tím zralejší hrdlo, tím větší pravděpodobnost brzkého porodu, ale neznamená to, že kdo má v 36. t.t. 0, tak neporodí v termínu

vícerodičky mají kritické hodnoty pro daný týden o 1b vyšší než prvorodičky
(24. t.t. - 1b, 26. - 2b, 28. - 3, 31. - 4, 33. - 5, 36. - 6b - to je pro prvorodičky)

jako každý skórovací systém má i tenhle svoje úskalí..

lentilka11
27. dub 2009

ještě: vag. UZ se zjišťuje rozšíření vnitřní branky a ev. tzv. funneling a s CS to nemá nic společného

máš tam nějaký nález z toho UZ, ipusko?

bertica.h
27. dub 2009

no..to máte dobré,že Vám to píše dozadu do prukazky..tam sa toho dá vyčítať veĽA..MOJA TAM DOZADU NENAPÍSALA ANI JENDO ČÍSLO,UPLNE TU DVOJSTRÁNKU IGNORUJE.
😠 😠 😠

ipuska
27. dub 2009

lentilko, mám tam jen délka čípku 35mm, výška fundu 26/6 a u toho vykřičník a potom
CS - 1/ naléhající část plodu - 2
2/ rozšíření hrdla - 1
3/ délka čípku - 1
4/ konzistence - 2
5/ lokalizace čípku - 0

no jsem z toho na nervy

Jo a vnitřní branka T uzavřená to tam taky mám

andilek
27. dub 2009

ipuska neplakej, kdyby to bylo vážné, tak tě pošle do nemocnice a dostaneš i léky
já si poležela 3 měsíce 😉

ipuska
27. dub 2009

Andílku, je to naše vymodlené mimi po IVF, kdyby se něco stalo tak nevim. I když mě trochu uklidňuje ta váha 1800g. Není to zase tak málo. Ona mě chtěla poslat do nemocnice, mám prý jen ležet, nohy nahoře a kdyby něco hned do nemocnice. Napsala mi léky beru 4x denně 2 prášky

ipuska
27. dub 2009

Beru Magnesii lactici galmed 0,5. Šla jsem se podívat.

ipuska
27. dub 2009

Já tě obdivuju ležet, jsem takový hyperaktiv, ale ještě abych napsala tak jsem si to udělala sama. Dělala jsem totiž 2 dny na zahradě

bertica.h
27. dub 2009

ipuska,neboj 😉
KLeby sa niečo dialo,si dávno v nemocke.Okrem toho..31tt nieje až tak niečo zlé..neboj sa.
nakoniec sa často stáva,že baby,čo im hrozili všelijaké kompl.a problémy porodia norm.v termíne.. 😉
síce musia ležať a tak,ale stojí to za to.sama uvidíš 😵 😵

lentilka11
27. dub 2009

ipuska, ten UZ nález je naprosto v pořádku, akorát že je miminko sestouplé moc dole a jak tam tlačí, nejspíš se vylučují prostaglandiny a to způsobuje i to měknutí čípku a jeho roztažení a zkrácení..

souvislost s tou námahou v zahradě to mít může, ale taky nemusí...mohlo by jít i o infekci (v pochvě nebo močových cestách) - dělala ti kultivaci?

jinak tolik na nervy nebuď - chce to klidový režim (i po psychické stránce), ležet, nechat se obskakovat 😎 , a bez styku..

držím palce

kessiee
27. dub 2009

baby a to magnezium sa predpisuje aj ked su nejake problemy s krckom? napr. ked je mäkky? pomaha to nejako? ja ho beriem uz dlhsie na tvrdnutie bruska...

lentilka11
27. dub 2009

protože tvrdne břicho (někdy tak malinko, že to ani nepozorujete), vylučují se z těhotenské sliznice děložní prostaglandiny a ty způsobují měknutí čípku i to tvrdnutí břicha..

magnesium tlumí stahy děložního svalu, takže brání rozvolňování porodních cest a ty se pak můžou zase (aspoň částečně) zkonsolidovat

betina
27. dub 2009

ipuska, jak píší holky, kdyby to bylo hooodně špatný, nikdo s tebou nedisktuje a jsi v nemocnici. jinak opravdu dbej na rady dr. a lež s nohama nahoře a hcod max.na záchod, jak jsem psala výše, byla jsem někdy ve 28.týdnu a moc mi to pomohlo!

kessie, tak to nevím, ale když se mi zvýšilo CS, tak mi navýšili taky magnézko

andilek
28. dub 2009

mě ani to ležení v nemocnici nezabíralo, každý týden mi kontrolovali délku čípku vnitřním UZV, ale stav se stále zhoršoval, asi od 35 tt jsem chodila otevřená ná prst, rodila jsem v 37tt, ale díky vysokému KT mi porod vyvolávali, byla jsem v tu dobu otevřená na 5-6 cm, ale už jsem to tu v několika diskuzích psala 😝

andilek
28. dub 2009

a brala jsem magnezko a guajakuran a na tlak dopegit 😝

ipuska
28. dub 2009

Dobré ránko, moc vám holky děkuju 🙂

Lentilko a tobě obzvlášť, ty jsi doktorka? 😅

liona
28. dub 2009

Ahoj holky,

pročítám to tady asi stejně jako ipuska, abych se uklidnila, protože jsem včera byla také na prohlídce u doktora a mám CS 5.
On mě ale jen vyšetřil, poslechl si srdíčko miminka, řekl, že je v pořádku, jestli cítím pohyby a pak mi řekl, že mám podrážděnou dělohu a mám se vyvarovat fyzické zátěže a ptal se mě, co dělám v práci. Tak jsem říkala, že sedím u PC (dělám v advokátní kanceláři, takže nic netahám a snažím se nelítat a nohy alespoň pokládám na počítač pod stolem 😒
Víc mi neřekl a objednal mě na prohlídku za 3 týdny
Pak jsem koukala v práci do průkajdy a tam jsem našla CS 5 (ty hodnoty mám
1/ naléhající část plodu - 0
2/ rozšíření hrdla - 0
3/ délka čípku - 2
4/ konzistence - 2
5/ lokalizace čípku - 1

Tak nevím, zda se bát nebo ne, nic o tom, že bych měla jen ležet nebo mít nohy nahoře mi neřekl, jen tu fyzickou zátež...opravdu nic jiného, tak nevím, jak moc se mám bát. Dojíždím denně 60km do Prahy do práce, ráno autem a odpoledne busem, ale zatím to bylo ok a snáším to dobře. Jsem 28+1tt

lentilka11
28. dub 2009

liona, fakt dlouho přemýšlím, jak zformulovat svoji odpověď...

předně myslím, je důležitá důvěra ve svého lékaře, zvlášť v těhotenství, takže tu bych tady nerada podkopávala...já vidím jen ta čísla, co sem napíšete, a pár info okolo, ale něco zásadního nám tak může unikat a moje závěry nemusí být správné..
v tvém případě bych (pokud máš důvěru) zavolala tomu dr. a řekla mu, že jsi našla, že kritická hodnota pro CS pro tvůj týden je 3 (možná je to přímo i v té průkazce), on ti do průkazky psal 5, a že tě to bez dalších vyšetření znepokojuje..uvidíš, co ti řekne, ale být tebou, chtěla bych to vag. UZ vyšetření (tzv. cervikometrii). pokud UZ nebo jen vag. sondu nemá, žádala bych doporučení na vyšetření. taky by nebyla od věci ta kultivace (aspoň z pochvy, ale třeba i moč)..
pokud důvěru nemáš, změnila bych lékaře a těch vyšetření se dobrala jinak (koukám, jsi z Příbrami, tak můžeš zkusit tamější nemocniční gyn. ambulanci, nebo Hořovice - taky podle toho, kde chceš rodit)

konkrétně k těm hodnotám: je dobře, že dilatace je 0 (čípek není prostupný, ale bylo by vhodné zkontrolovat jeho horní část - vnitřní branku cervikometrií), konzistence a délka jsou do jisté míry subjektivní ukazatele, ale asi je zřejmé, že úplně v normě to není, ta lokalizace taky trochu záleží na sklonu vyšetřovacího stolu (takže někdo jiný někde jinde by napsal třeba 0b)

promysli to..svého dr. asi znáš, člověk by neměl jen tak dát na to, co si přečte na internetu..dej na svůj instinkt

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru