Chodí k vám kontroly ze sociálky? Těhotné na neschopence

jarka23
9. lis 2011

Ahoj holky, zajímalo by mě, které jste doma těhotné na neschopence, chodí k Vám kontroly ze sociálky? a odkud jste?

lenjii
11. lis 2013

Jsem doma vlastně temer celé těhotenství a ještě jsem kontrolu neměla. Mám vycházky od 13-19hod. Brno

martina_81
11. lis 2013

@1velrybka taky mám z kontrol strach, tak vycházky poctivě dodržuju. A když se náhodou zpozdím o pár minut (většinou cestou od našich), tak už běžím do schránky, jestli tam nemám lístek. 😒 Jsem na PN od července a kontrola mi přišla jednou, ve 12.tt a byla jsem zrovna v laborce na testech na těhu cukrovku, tak jsem měla ve schránce lístek, že mám odůvodnit, kde jsem byla. Tak jsem zavolala a pán si to sám telefonicky ověřil v laborce a bylo po problému. ale když prý neslyšíš zvonek, tak je to nezajímá. Kolikrát z toho mám taky strach, když třeba vysávám, nebo jsem zalezlá pod sprchou, protože netuším, jestli bych ten zvonek vůbec slyšela. 😒 A dohaduj se pak s někým, že jsi fakt byla doma.
@stuchlici ono už dnes na neschopence není diagnóza, se kterou je člověk doma, takže oni neví, jestli marodíš se zádama, nebo jsi těhotná. Prý je to kvůli ochraně osobních údajů nebo co. A když při kontrole zjistí, že jsi těhu, je na něm, jestli si to poznamená a dají Ti pokoj.

stuchlici
11. lis 2013

@martina_81 to nevím, ale asi tam diagnózy mít musejí, protože pán mi říkal, že tam mám diagnózu rozhodně jinou než je těhotenství a proto si to přepisoval. dokonce tam neměli zaznamenané vycházky, které mám od začátku 12-18h. 🙂 tak ty si tam zapsal taky. 🙂 a to přišel v 11:50!!! 🙂
ale jak jsem již psala - říkal mi, že toho mají moc a že většinou těhulky nenavštěvují ... ale myslím si, že to stejně záleží na sociálce a pak taky na zaměstnavateli.
Stejně na druhou stranu, když to tak vezmu, nevím, proč by se těhulky měly kontrolovat, když se všeobecně ví, že ty ženské musejí chodit na prohlídky, vyšetření atd... 😎

martina_81
11. lis 2013

@stuchlici ono je to těžký, třeba moje švagrovka si nechala hned od začátku napsat rizikový těhotenství, protože se jí nechtělo dělat, měla pár hodin vycházek denně a stejně byla neustále někde pryč, od rána do večera. a za celou dobu jí nikdo nepřišel. já jsem taky od začátku na PN, protože jsem po ivf a taky dělám 12ky, takže práce nehrozila, ale vycházky dodržuju, protože se vsadím, že by mi zrovna někdo přišel. 😒 a vycházky by tam mít měli, protože to jim posílá dr., co Ti je píše. Jinak si taky myslím, že to záleží na sociálce a na zaměstnavateli. Nj, dřív měly těhule vycházky neomezeně, nevím, proč to zrušili, chápu ty na rizikovce, ale když mi nic není? 😒

laurital
11. lis 2013

Holky, nemyslím to prosím zle, ale pokud si budoucí maminka nechá napsat PN, předpokládá se, že z nějakého důvodu musí mít klidnější režim, tudíž se předpokládá, že nebude celé dny trajdat po venku.
A vycházky u těhotných bývají většinou velkorysé.

rari
11. lis 2013

Mně Dr. při vypisování neschopenky rovnou řekl, že na těhotné kontroly nechodí 😉 , tak nevím, byla jsem doma od 4.měsíce.

stuchlici
11. lis 2013

@martina_81 To je fakt, to máš pravdu - kámoška mi řikala, že její ségra měla neomezené vycházky... no narovinu - já jsem teď teda kolikrát ráda, že jdu od doktora rovnou domů a to ho mám defacto skoro přes silnici 😉 Ze začátku těhu v poho, to jsem chodila na procházky furt, ale teď jak se to blíží, jsem opravdu někdy ráda, že nikam nemusím. 🙂

martina_81
11. lis 2013

@laurital Jestli Ti 6 hodin připadá velkorysé, tak jo. 😀 ale osobně mi to stačí, stejně mi první 3 měsíce bylo špatně a teď v zimě moc trajdat nebudu. 🙂 Záleží na tom, jak kdo je zvyklý. Já jsem na PN jen kvůli práci a že jsem po ivf. Ale souhlasím s Tebou, že pokud je na PN z důvodu rizikového těhu, tak by měla mít určitě klid a vycházky bych v tomhle případě taky nějak neřešila.
@stuchlici kámoška to taky stihla, že měla neomezený. Teď jsem zrovna psala, že mi to taky v podstatě stačí, jen mi třeba vadí,že nemůžu na víkend k našim, nebo večer do kina, na to jsem fakt posera. Ale že bych se kvůli tomu nějak vztekala.... těch pár měsíců to přežiju. 😉

j.a.n.i
11. lis 2013

@martina_81 No, pokud ti nic není, tak nemáš být na neschopence, to je to zásadní, na co se tak trochu zapomíná...

laurital
11. lis 2013

@j.a.n.i Souhlasím, těhotenství není nemoc.A pokud mi nic není a jsem doma za peníze nás všech, tak mi nadávání na omezené vycházky přijde hodně mimo mísu.
Trocha sebereflexe by některým nastávajícím maminkám neuškodila.

replykatee
11. lis 2013

Já mám vycházky už od počátku neschopenky 12-18 hod. a kontrolu jsem jednou měla. Zhruba před dvěma měsíci. Přišla mi paní na kontrolu v 11.15hod 🙂

martina_81
11. lis 2013

@j.a.n.i @laurital vždyť já si nestěžuju a taky jsem psala, že jsem na PN jen z důvodu, že jsem po ivf a dělám 12ky, takže v práci mě nechtějí. A pokud rejpete, že jsem doma za peníze nás všech, tak mě osobně vadí ženský,co od 18ti roděj a ještě nedělali a to samé cigáni. Já od 18ti celou dobu dělám, takže zrovna já vám v žaludku ležet nemusím.... 😉 Osobně bych radši do té práce šla, ale práci na 8 h pro mě nemají.

laurital
11. lis 2013

@martina_81 Já jsem také nepsala o tobě, po IVF celkem chápu, že nechceš něco zanedbat.Byla to spíše reakce na ty, kterým vyjde pozitivní TT a hned běží k lékaři pro PN ač nemají žádné predispozice pro potrat, zdr. omezení apod...A šestihodinové vycházky opravdu nejsou nijak extrémně omezující.

j.a.n.i
11. lis 2013

@martina_81 Mě osobně vadí, když si někdo na neschopence stěžuje na to, že 6 hodin denně vycházek je málo... takže jsem reagovala na to nechápání zrušení neomezených vycházek.

martina_81
11. lis 2013

@laurital tak promiň, ale protože to bylo hned pod mým příspěvkem, tak jsem si to prostě vztáhla na sebe. 🙂 Taky mě fascinují ty, co hned běží k lékaří a dožadují se PN, i když jim nic není. 😖
@j.a.n.i já si nestěžovala, osobně mi to stačí, nejsem typ, co by toho zneužíval, chápu, že mám neschopenku a vycházky dodržuju. Jen jsem se pozastavila nad tím, proč teda dřív byly neomezený? To je celý.

j.a.n.i
11. lis 2013

@martina_81 No, já bych to spíš otočila, že se to zrušilo právě proto, že se PN s neomezenýma vycházkama zneužívala... pokud by to tu fungovalo tak jak má, tak není důvod aby nemohly být - napadají mě třeba onkologičtí pacienti, lidé po úrazech... ale s tím jak to tu funguje je to nereálné. Ony se tedy dají získat, ale musí to schválit OSSZ, což mi přijde rozumné, protože jinak mám pocit, že spousta pacientů tak trochu vydírá doktora, když jim PN nedá (a dříve když nedal neomezené vycházky), tak jdou prostě k jinému.

pisisvori
11. lis 2013

@j.a.n.i jojo přesně, já když jsem byla prvně těhotná tak jsem byla za exota, že nejsem na neschopence. Ale proč nebýt, když ženská měla 15 hrubýho a na neschopence jen o málo méně bez práce a celý den si mohla dělat co chtěla. Přesně jako kvůli zneužívání dávek pro svobodné matky na to doplatí vždy jen ti poctivý.

martina_81
11. lis 2013

@j.a.n.i Jenže když to vezmu všeobecně, těm, co to chtějí zneužívat, jsou nějaký vycházky ukradený. Odbočím od těhulí - vím o chlápkovi, co je na PN se zádama a přitom chodí makat na stavbu. a když mu náhodou přijde kontrola, tak mu manželka zavolá a on si okamžitě zajede na pohotovost pro potvrzení, že tam byl. A u těhotných je to podobně, takových, co si stejně dělají co chtějí a prochází jim to, je spousta.... Osobně by mě nenapadlo měnit doktora, když mi nedá PN, ale lidi jsou prostě různí. Mně můj dr. taky nedal "propustku" na víkend u příbuzných, kam jezdíme 1x do roka, s vysvětlením, že jim to sociálka hodně hlídá. A vzala jsem to v pohodě, respektuju to, i když mi pak všichni říkali, že se nemám nechat, že na to mám nárok.

1velrybka
12. lis 2013

@martina_81 To mě na tom právě štve. Vím, že spousta holek ty docházky vůbec neřeší a nedodržuje a určitě kdybych se někde párkrát "zapomněla" já, tak zrovna jako zákon schválnosti přijde kontrola. Určitě nejde o to, že bych se chtěla celé dny někde poflakovat, lítat po městě nebo někde, to fakt ne (to bych ani nezvládla), ale štve mě, že např. nemůžu jet se sestřenicí na její promoci. A taky nevím, jak to udělat, až pojedem vybírat kočárek. Jen cesta zabere 2,5 - 3 hodiny (dohromady tam i zpět) a vzhledem k jejich polední pauze tam nemůžu vyjet hned na začátku vycházek, protože bychom dorazili akorát na pauzu. Mám strach, že dobu vycházek třeba o půl hodiny nebo hodinu překročím, tak musím doufat.

martina_81
12. lis 2013

@1velrybka Jj, jsem na tom stejně, taky jsem posera na to, abych toho zneužívala. A jak máš vycházky, že se do toho nevejdeš? Já si nechala napsat od 13-19, právě proto, abysme třeba mohli zajet k našim nebo i třeba kouknout po těch kočárkách, jak píšeš. a kam se chystáte pro kočárek? 😉

1velrybka
12. lis 2013

@martina_81 Vycházky mám od 11 do 17 (abychom mohli třeba o víkendu k našim na oběd). Na kočárek chceme mrknout do Opatovic nad Labem. Mají tam od 12 do 13 polední pauzu a navíc manžel a mamka budou aspoň do 12 v práci (pak si vezmou volno), pak si ještě v práci dojdou na oběd a pak pojedem. Tak nevím, jestli se stihneme vrátit. Já myslím, že se to dá stihnout, ale bude to asi těsné.

martina_81
12. lis 2013

@1velrybka tam chceme taky zkusit zajet, pokud neuspějeme v Ústí nad Orlicí, kde by měli mít našeho "favorita" naživo. 😉 No uvidíš, jak to budete stíhat. Já jsem si pro tento případ říkala, že bych zkusila říct svýmu dr., že kdyby náhodou, tak jestli by mi to mohl nějak potvrdit, že jsem u něho byla, zcela mimořádně. Ale to bylo, když jsme plánovali Ikeu v Praze, a to padlo. Do těch Opatovic to s přehledem zvládáme. 😉

chris_n
12. lis 2013

@martina_81 a co když by ti dr. řekl, že ti neschopenku napíše za nějakou tu dobrou lahvinku? Nenapsaání neschopenky není důvod pro změnu dr., ale kdyz si někdo takhle řekne o "uplatek"... je to na zváženou. Každopádně by mě zajímala rada, co teda dělat, když vás zaměstnavatel zaměstnávat nemůže (z x důvodů), ale taky s vámi nechce sepisovat výpověd (dohodou) ... a platit vám plat, ikdyz jste doma, taky nemůžue (z x dalších důvodů).

martina_81
12. lis 2013

@chris_n myslím, že zrovna můj dr. by si o to asi neřekl. 😀 Nevím, nikdy jsem nad tím nepřemýšlela, nic zvláštního jsem po něm nikdy nechtěla... Ty s tím máš nějakou zkušenost? U nás v práci to většinou chodí tak, že když žena přijde s tím, že je těhotná, tak jde na PN,protože nemůže dělat 12ky a noční. Jen v málo případech má takovou práci, že může chodit i na 8 h, ale osobně by se mi to třeba ani nevyplatilo, dojíždět každý den.

chris_n
12. lis 2013

@martina_81 no ja mam ted problém v práci. Mám sice normální pracovní dobu 8 h. denně. Dojíždím ale 1,5h ráno a večer. Navíc pro mě teď není práce a tím pádem není jak vydělat peníze a zaměstnavatel mě nemůže zaplatit (ani kdybych byla v práci - nemela co delat, ani kdyz me nechá doma). A když jsem žádala o PN u své dr. (od ledna 2014 - na 3 měsíce), tak si tak nenápadně o flašku řekla (asi za vymyšlení důvodu PN)

martina_81
12. lis 2013

@chris_n tak to je teda blbý. 😒 Takže jsi doma na "neplaceném volnu", nebo jak? Tvoje dr. je asi na úplatky zvyklá, ale říct si o flašku? To je teda síla. ale asi ti nic jinýho nezbyde. 😖

chris_n
12. lis 2013

@martina_81 zatím ne. Do konce roku jsem v práci a o vánocích mám dovolenou. Ale od ledna už nevím, jak to bude. Neplacené volno si dovolit nemůžu.... Výpověď taky ne. No a upřímně... už se mi u té dr. nechce zůstávat, když řekla tohle. Kdyby jen měla problém s napsáním neschopenky, tak to pochopím. Ale tohle je na mě moc a zůstávat se mi tam teda nechce.... Stejně jsem plánovala u ní být pouze přes tohle těhotenství a pak si najít jiného v místě bydliště.

martina_81
12. lis 2013

@chris_n v tomhle Ti teda neporadím. 😒 Sama nevím, co bych v takové situaci dělala. 😖

chris_n
12. lis 2013

@martina_81 uvidíme no... pro mě je nepřijatelnější neschopenka na ty 3 měsíce do mateřský.... ale taky nejsem z těch, co by se dobrovolně chtěla povalovat doma. Na drruhou stranu je pravda, že už ted jsem z toho dojíždění a všeho dost jetá...

martina_81
12. lis 2013

@chris_n mně teda bylo první 3 měsíce tak zle, že jsem nemohla ani fungovat, takže bych na té neschopence asi stejně skončila, byla jsem ráda, že mám klid a můžu polehávat. teď je mi fajn a do práce bych šla. 😉 ale dojíždění by mi asi taky dost vadilo. Já teda nevím, ale když pak dr. řekneš, že už to v práci nezvládáš, tak by snad s tou neschopenkou neměla mít problém,ne? 😖

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru