Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

petaov
4. bře 2018

@mm31 Máš zkušenost s ročním dítetem? Je velký rozdíl jít na operaci s ročním dítětem a s dítětem, které má 2 roky a 3 měsíce. To se nedá vůbec srovnávat. Takové dítě už to v pohodě zvládne. Byla jsem na operaci se starším synem (2,5 roku) a byla to pohoda. Mladší syn je opravdu vzdorovitý a nelze ho vyšetřit ani na běžném ultrazvuku, kde se taky leží. Proto od roku trénujeme a pomáhá to.

jessuela
15. bře 2018

Tak my zitra kontrolu na nefrologii, naposled jsme tam byli v listopadu 😐 kvuli nemocem jsem dva data musela prelozit.
Uz tyden jsem v nervech, co nam reknou

barumat
15. bře 2018

Ahoj holky, dlouho jsem se sem neozvala. Aktuální situace u nás (23m) je, že v listopadu byla dynamická scinti a včera ultrazvuk. Levá ledvina má v apir 17mm, nález statický. Jsem už z toho všeho prostě unavená, tak jsem se ptala sama od sebe, co operace, jestli by to nebylo lepší, aby byl prostě klid. A prý ne, nemáme pro operaci indikaci 😮 nález se sice nezlepšuje, ale ani nezhoršuje (i když už měla i 13x16), moč odchází později, ale odejde, ledvina pracuje, záněty nejsou. Takže by jí prý v Praze na operaci ani nechtěli. Tak teď nevím, jestli se mam radovat nebo být naštvaná nebo smutná.

rara12
15. bře 2018

@lalenuska naše malá byla na operaci v 1 roce a 1 měsíci. Privazana nebyla.snad jen 1 den na jipce. Pak jsme hadicky hlídali my na pokoji. Šlo to.muselo. zabavovali jsme ji hračkami. Pisnickami v mobilu a tak různě. Uteklo to. Jako nezbyva nic jineho než delat vse proto aby se uzdravovala a nejak to uteklo. Dítě se situaci nejak prizpusobilo a my taky.

petaov
15. bře 2018

@barumat tak my máme v APIR jen 12 mm a stejně nás furt do operace tlačí, takže o velikost asi nejde. Vy máte obstrukci, že ta moč úplně neodchází? Nevíš, kterého stupně?

petaov
15. bře 2018

@barumat Kdybys tu operaci fakt chtěla, tak v Olomouci by vás určitě vzali. Tam mi přijde, že tam jsou pro operaci vždy. U nás už byli rozhodnuti bez ohledu na výsledek scinti...

barumat
15. bře 2018

@petaov Právě že ne, moč odchází se zpožděním, ale ve vertikální poloze hezky a všechna. A ledvina pracuje normálně. Proto nám operaci nedoporučuje.

lalenuska
15. bře 2018

@rara12 dakujem za odpoved 🙂 presne ako hovoris - musime to zvladnut a deticky su statocne, tie to zvladnu tiez. uz sa o nas nebojim 🙂 ak sa k tej operacii dopracujeme, ja uz nejaky program vymyslim. prave som si objednala material a idem sa pustit do sitia prstovych manusiek :D

jessuela
16. bře 2018

Tak nevime nic.
Dorazili jsme dnes ke kontrole a poslali nas domu, ze je dr. na nemocenske, at prijedeme 19.4.

jessuela
8. dub 2018

Chodite nekdo na nefro. do fakultky v Ostrave? Poslali mi sms, ze nam rusi dalsi kontrolu z duvodu nemoci doktorky. Je to normalni? Snad by meli mit nekoho na nahradu.
Zajimame zda nekomu z vas take odkladaji termin. My tam byli naposled v listopadu, pul roku zadna prohlidka.

petaov
8. dub 2018

@jessuela Chodili jsme do Fakultky (teď už musíme do Olomouce), ale nikdy se mi to nestalo. Pořád máte tu Šulákovou? Tak přejděte k jinému dr. Půl roku bez kontroly je dost.

jessuela
3. črc 2018

Tak my mame vyborne zpravy, ledviny v poradku, zadny nalez. Zdvojeni ledvin se nepotvrdilo, dilatace take ne. Tam nahore nas ma nekdo rad. V unoru kontrolni ultrazvuk.

ditta01
4. črc 2018

Holky mám 14. měsíčního syna a jedeme k moři nález prava ledvina 4mm levá 4-6 mm. Takže nás akorát sledují kontrola co půl roku. Chci se zeptat jeli jste taky někdo?? Měli jste nějaká opatření před mořem třeba podávání probiotik nebo tak??

barborabaska
23. zář 2018

@barumat
Citam tu vasu konverzaciu a vidim, ze sme na tom velmi podobne.. akurat ze nam chcu dvojrocnu dceru silou mocou operovat:-/
Mozem sa spytat ak ste absolvovali scinti na kolko percent pracuje dilatovana oblicka??? U nas na 32%
Dakujem velmi pekne za odpoved..

petaov
23. zář 2018

@barborabaska u nás pracuje na 47 %, prý je to na horní hranici normy. Do operace nás neustále tlačí, zatím to odkládáme.

barborabaska
23. zář 2018

@petaov a kolko ma dietatko? Nasa ma 22mes a tiez nas tlacia do operacie, bojim sa vsak aby sa veci este nezhorsili operaciou..

barborabaska
23. zář 2018

@petaov a 47% je hranica na operaciu? Ci ako?

petaov
23. zář 2018

@barborabaska Určitě hraje roli více faktorů. Máme 4. stupeň obstrukce. Dilatace má 2 cm, takže zabírá 2/3 ledviny, více z té ledviny pracuje ta 1/3, která není utlačovaná. Ale celkově pracuje ta ledvina na 47%. Navíc je ledvina zdvojená. Nás do operace tlačí od té doby, co měl malý rok. Byl pak ale nemocný, tak se to párkrát odložilo a chtěli jsme ho i stihnout naočkovat, tak to posouváme. Má teď 23 měsíců a dali nám zas termín za dva měsíce, tak uvidíme. Snažím se to posouvat do pozdějšího věku. V tom roce jsem si to vůbec neuměla představit.

petaov
23. zář 2018

@barborabaska Proč myslíš, že se to operací zhorší?

barumat
24. zář 2018

@barborabaska Ahoj, dceři pracuje ledvina normálně, moč jen odchází se zpožděním. Poměr práce levé ledviny s dilatací a pravé bez dilatace je v podstatě 50:50. Momentálně je dcera 2,5 roku, dilatace klesla pod hodnotu naměřenou v šestinedělí na první kontrole (to měla ledvinu 4cm, dilataci 12x15 mm, teď má ledvinu 6cm a dilataci 11x12 mm), neměla žádné infekty, nález bez progrese, spíš mírný regres. Proto operovat nechce, v podstatě pro to ani není indikace i kdybych chtěla. Známá lékařka mi řekla, že dilatovaná ledvinová pánbíčka bez obstrukce je NIC, a ať to vůbec neřeším, jen hlídáme.

barumat
24. zář 2018

Dilatovaná ledvinová pánvička, samozřejmě 🙄

barborabaska
24. zář 2018

@petaov bojim sa, aby jej tam nezaniesli daku infekciu alebo tak a bojim sa toho hojenia po operacii, ona mi fakt nevydrzi lezat v nemocnici.. v Prahe to vraj robia laparoskopicky, neviete ci aj v Brne?

petaov
25. zář 2018

Máte někdo zkušenost s vylučovací urografií, jak to probíhá?

barborabaska
25. zář 2018

@petaov ano my sme boli, malu zacievkovali na osetrovni a potom sme isli dole rontgen, potom jej cez tu cievku pustili do mechura kontrastnu latku, robili snimku s plnym mechurom, potom sa musela vycikat a s prazdnym, nebol to prijemny zazitok ani pre mna ani pre nu😰

barborabaska
Autor odpověď smazal
Zobraz
petaov
25. zář 2018

@barborabaska Já myslela, že to jde do žíly. To, co popisuješ, zní jako cystoskopie...

barborabaska
26. zář 2018

@petaov aha prepac tak to bolo potom to druhe, to bolo v pohode, pichli jej tu kontrastnu latku do zily a potom sme chodili kazdu hodinu na rtg asi 4x

vaju
26. zář 2018

Zdravim, mohu se k vam pridat a zeptat se na vas nazor? Prece jen se v tom pohybujete a uz o tomto problemu neco vite. Takze... Synovi zjistili dilataci lp cca ve 3 mesici, kdy se na to prislo nahodou pri utz, kdy se zjistovalo, proc ho boli brisko(zacpa). Zaclo se to resit...sli jsme na nefrologii, kde nam po utz poslali do olomouce na mikcni vysetreni, zde zjistili ze ma reflux 3-4st. Pan Smakal semnou jeste ten den mluvil a rekl mi ze je to vazne a ze do 4 mesicu at pocitame s operaci. Bylo to silene, brecela jsem, obvinovala se...Vsak asi vite... Smirila jsem se s tim a rikala si, ze to tak MUSI byt. Dostali jsme udrzovaci atb a termin vysetreni na izotopy(snad to pisu spravne). Tohle vysetreni probehlo mesic po mikcnim vysetreni. S vysledky izotopu jsme se meli dozvedet i presny termin operace. Ale... najednou nam bylo receno, ze to je jeste vsechno hranicni, ze atb urcite mame davat, a vsechna omezeni(bylo tady jiz napsano viz prispevky vyse), ale ze zatim operace nebude. Tak jsme cekali 3 mesice na kontrolu k nefrolozce, ktera vysledky mela poslat zase do Olomouce k vyjadreni pana docenta. Po vysetreni utz u nefrolozky, nam bylo zjisteno, ze to vypada na mirne zlepseni spise jiz 3 stupen a ze si mysli, te operace v tomhle pripade momentalne nema smysl. Odchazeli jsme nadseni, stastni a neskutecne se nam ulevilo. Bohuzel za 3 tydny telefon z olomouce. Pan Smakal mi sdelil, ze dle vysledku od nasi dr vidi reflux 4 stupne, a ze operace bude co nejdrive. Vubec jsem nechapala co to je. Dostala jsem na vyber, operovat hned, neoperovat a vysadit atb a cekat co bude, nebo znova(pro vsechny) neprijemne mikcni vysetreni. Telefonat byl neprijemny, docenta vubec nezajimalo, ze syn nemel do teto doby zadne potize, ani zanety ani nic, proste i pres jine moznosti(ktere sam nabidnul) nas tlacil do operace a co nejrychleji(pres jako tomu bylo pri prvnim nasem setkani). Za mesic jsme sli na konzultaci k nasi nefrolozce, at se k tomu vyjadri a vse nam vysvetli. Nefrolozka po vysetreni v jedne vete rekla, ze je tady moznost, ze z toho vyroste, ale ze kdyz docent rika operace, tak ze je pro tu operaci. A zase rikala, ze vidi zlepseni. Pan Smakal syna nevidel, rozhodl se dle utz nasi nefrolozky, ale i kdyz je jejich praxe podobne dlouha, vubec se neshodli. Omlouvam se, ze je to tak dlouhe, jen chci popsat nasi situaci. Vubec nevime co ted delat, komu verit a zda nejit jeste nekam na konzultaci. Ale ke komu? Poradite? Vyjadrite se k tomu? Snad jsem to napsala srozumitelne. Moc dekuji.

vaju
26. zář 2018

Omlouvám se za preklepy a snad ten muj sloh nekdo docte do konce.😊

mm31
27. zář 2018

@vaju Ahoj, obecně dr. Šmakal je pro variantu operovat ihned. Byli jsme u něho před dvěmi roky. Syn neměl žádné viditelné potíže, žádné infekce záněty prostě nic..."Jen" na UTZ byla vidět moč kolem ledviny a zvětšené kalichy. Reflux moči také nebyl prokázán.
Bylo to nejtěžší rozhodování v životě. Nakonec jsme se rozhodli pro operaci. V dospělosti hrozí ledvinové kameny, záněty, koliky, snížení až nefunčnost ledviny. Každý jedinec je individuum a nikdo neví, jak se v budoucnu tělo zachová - jednomu se to zlepší, druhému zhorší,.....Operace je to náročná, ale její úspěšnost je 95procent a po operaci je vše naprosto v pořádku. Jednou jsme byli po operaci na KO u Šmakala a od té doby už jsme zpět v OV..nejprve KO co půl roku a ted už jen jednou ročně...
Dr. Šmakal je svůj, musíš ho příjmout takový jaký je...on na posouzení stavu pacienta opravdu nepotřebuje nic jiného než UTZ, popř. tedy další vyšetření jako Mikční, atp...
Když jsme se tehdy rozhodovali, tak mi v tom období i sama sestřička volala, zda ještě chceme mluvit s p. dr....já jsem měla hrozně strach z pooperačního období (JIP 2 noci a poté takřka v kuse 8dní musel syn ležet jen na zádech a v noci jsem ho kurtovala)...Nedokázala jsem si to představit, ale musím s klidným svědomím říct, že syn situaci přijal natolik za svou, že neměl s tím žádný problém...

Když budeš něco dále chtít vědět, klidně se ptej...čerstvě si pamatuji jak těžké to pro nás rodiče bylo!!!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru