Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

jasekd
15. lis 2010

@kkattty Ja jsem z Jablonce. Ja jsem ti psala ten roman o neco vyse, tak mrkni 😉 Nase problemy se tykaji Martinka, jak jsem popisovala. Ted cekame holcicku a tu zatim nemerili, ale na 20tt uz by mohlo byt videt, jak to vypada. Ta je doufam zdrava, i kdyz nekdo to ma v rodine vickrat, treba jako @lucisa , maji to vsechny jeji holcicky. S tim, kdy na to presne Martinovi prisli, si uz nepamatuju, ale bylo to asi 20 a neco, prukazka se odevzdava u porodu a ja si ji neofotila.

kamik4411
15. lis 2010

Ahojky, také nám zjistili ve 20 týdnu oboustrannou hydronefrozu. Nyní je malému necelých 8 měsíců a pravá strana se nám srovnala, ale bohužel levá zůstala stejná, prostě s ním roste. Podle všeho po novém roce půjdeme na operaci. Nemáte s operací někdo zkušenost a následnou rekonvalescencí? díky moc

jasekd
15. lis 2010

@kamik4411 Ahoj, to me mrzi. My cekame koncem listopadu na verdikt, zda operovat. Aspon ze ta jedna strana se srovnala. Tu operaci popisovala Andelina par stranek dozadu, prolitni to. Ja jsem se ji tam taky na par veci ptala a myslim, ze by zajimaly i tebe. Mame stene stare deti a asi i podobny problem.

kamik4411
15. lis 2010

@jasekd Díky juknu tam. Jdeme 24. 11. znovu na vyšetření - scanování jestli se to nezhoršilo a pokud ano asi to budou řešit hned a pokud to je stejné tak asi po tom novém roce .. no uvidíme. Přeji vám ať nemusíte na operaci, i když již teď operace už snad mají v paži, ale i tak jsem máma a prostě se bojím 🙂

jasekd
15. lis 2010

@kamik4411 To si rikam taky a i kdyz se budu bat, tak pokud by mu to melo pomoct, at operuji, spis se bojim nejakeho dlouheho vyckavani a ze pak stejne operace bude.

kamik4411
15. lis 2010

@jasekd To máš pravdu, minule, když jsme byli u primáře tak jsem se ho narovinu zeptala jestli půjdeme někdy na operaci a on mi řekl, že nám nebude mazat med kolem pusy a podle jeho vzkušeností k operaci, s tímto rozsahem vady, určitě dojdeme. A u nefrologa jsem se ptala taky a ten mi řekl, že pokud se to do konce roku nějak výrazně nezhorší tak rozhodně můžeme operaci očekávat po novém roce, takže čekáme jak dopadnou ty výsledky za 14 dní a potom se rozhodne. Ale jsme v dobrých rukou takže tím se trochu uklidňuji. Ale tak nějak si už zvykám, že nemáme nic zadarmo. První těhotenství nám dopadlo špatně, ve 22. týdnu jsem šla na potrat protože malej měl rozsáhlý roštěp rtu čelisti a patra a rozhodli jsme se ukončit těhotenství. A teď když nám zjistili že malej má hydronefrózu, tak další rána, raději jsem šla na odběr krve z pupečníkové žíly, abychom měli jistotu že nemá downův syndrom a tam mi doktor velmi surově řekl, že to je na potrat , no totálně jsem se tam rozložila, ale uklidnila mě primářka na genetice a prof. Eliáš a podívej máme krásnýho kluka a vada která se dá opravit 🙂 teda doufám 🙂

jasekd
15. lis 2010

@kamik4411 Ty jsi z Hradce? Ja jsem z JBC, ale u Eliase jsme byli cca v 33 tt na UZ, aby zjistil rozsah vady a navrhnul postup kolem a po porodu. Divnej typek, spis jak nekde z trampsky hospody mi prisel, ale krasne me uklidnil, vysetreni opravdu dlouhe, peclive, i dalsich organu, fotku jsme dostali. Z Hradce jsem jela jako jinej clovek, uplne v klidu, i kdyz jsem vedela, ze vada bude, tak uz to nebylo tak tragicky. Mne teda i moje Dr rekla vsechno dobre, vsechno nasla, Elias byl jen jako vyssi instance pro jistotu 🙂 Co je vubec ten Elias za specializaci? Jako rentgenolog a ultrazvuk? Mam dobrou Dr, proto i ted vim, ze holka bude dobre ohlidana. Ten tvuj potrat, to me mrzi. Hlavne ze ted to dopadlo relat. dobre. A proc se bali Downa ve spojitosti s hydronefrozou? Jinak na pripadnou operaci my budem nejspis patrit do Prahy, doc. Kocvara, klin. Ke Karlovu.

kkattty
15. lis 2010

no ja uvidim toho 24,11 a taky se bojim moc i preju aby se to spravilo a mi odchazeli od mudr s dobrym vysledkem,taky mam strach z dawna,ale myslim si ze kdyz mi vysel screning dobre ze by to melo byt dobre merzi me ze mi nenabidly odber z te pupenikove krve urcite bych to podstooupila ale me zjistily zvetseni az ve 26tt

kkattty
15. lis 2010

myslite ze bych i ted mela jeste podstoupit odber krve
???

kkattty
15. lis 2010

a jeste mam jeden dotaz kolik je normalni hodnota ledbinovych panvicek dekuji!

jasekd
15. lis 2010

@kkattty Ja myslim, ze mi rikali ze norma je tech 10 mm, ale jista si uz nejsem. Jinak neplas, ja zadne odbery nad ramec normy nepodstupovala, a ze si me hlidali (i z toho duvodu, ze jsem sama lekarka - jiny obor, a rodina a kolegove jsou nejhorsi pacienti a kazdej z toho ma trochu vitr, i ja sama kamaradce prohlidnu napriklad rtg radsi 3x, nez ji reknu, ze je to OK, i kdyz tam neni ani stin podezreni). Nevim, jak je to u tech komor, ale urcite kdyby to bylo nutne, tak by ti to doktori rekli. Byla jsi na NT nebo jen triplech?

kamik4411
15. lis 2010

@jasekd Jsem z Chrudimi, ale k Eliášovi jsem se dostala kvůli prvnímu těhotenství a zůstala jsem tam už i na genetice. Eliáš je velká kapacita, učí na univerzitě a v nemocnici je šéfem radiologické kliniky a myslím, že jsem ho viděla ještě, že je šéfem nějakého oddělení na dětské klinice. Dokonce dělal vyšetření i Havlovi. Někdy tyhle vady mají i další spojitosti a jelikož jsem měla problém už u toho prvního těhotenství raději jsem tento odběr podstoupila. I u toho prvního jsem to podstoupila, je tam sice riziko potratu, ale chtěli jsme mít jistotu. Už bych k nikomu jinému nešla. Do smrti si budu pamatovat jak mi MUDr. Hodík řekl: "měla jste si nechat to roštěpové dítě a tohle dejte pryč" ... tak na tyhle slova nikdy nezapomenu. Možná je pan doktor dobrej, ale jeho chování je sprosté, protože k němu jdou už většinou maminy, které mají nějaký problém s miminkem. Jeho "suchý" až někdy urážlivý humor je vůči maminkám velmi bolestivý, ale to si asi moc neuvědomuje, pro mě ten člověk je hulvát. A když jedeme na vyšetření potkáváme ho a ani nevíš jakou mám chuť jednu vrazit, ale nestojí mi za to, máme krásnýho kluka ... no spíše rošťáka.

kkattty
15. lis 2010

@jasekd NT jsem mela 2,4 nosni kustka pritomna,riziko down 1:11000 a pak ty dve vady 1:25000 a 1:80000 asi zhruba,no ale ne vystrasil koucky v poradne ja jsem taky myslela ze norma je do 10mm ale nemuzu to nikde najit na netu ...a ty jsi lekarka!!! ja jsem zdravotni seestra ,tak mozna propto ty obavy 🙂

kkattty
15. lis 2010

@jasekd to mi napsal dr koucky v porodnice.cz

Dobry den,chtela bych se zeptat ve 22tt jsem byla na velkem ultrazvuku, zjistena ventrikulomegalie hranicni 9mm a 10mm, za 2 tydny pote opet kontrola, 11,6mm a 11 mm ,ve 26tt opet kontrola a komurky zustaly obe na 11mm chtela bych se zeptat zda je ted velka prtavdepodobnost jestli zustanou stejne ,kdyz uz se 2 tydny nezmenily a jedna se dokonce zmensila,a zda s tim muze souviset zvetseni ledvinovych panvicek na 11a 12mm dekuji za info a hezky den.
Dobrý den, to je velmi obtížné posoudit, pakliže mozkové komory i ledviny širší, je nutné uvažovat i o hlubším problému, neumím sice více posoudit - nepíšete, ale pokud se tak již nestalo, vhodné jistě odebrat plodovou vodu či pupečníkovou krev ke stanovení karyotypu - vyloučení genetické odchylky. Při normálním výsledku pak sice prognosa lepší,ale i tak se závěr dá činit jen více po sobě jdoucích vyšetření...

Dobry den pane doktore ,psala jsem vám již jednou(mírná dilatece postranich mozk. komor -atria,nyni 11mm (postupne se zvetsily a nyni zustavaji ,zatim,3 kontroly probehly v rozmezi-22-26tt)a mirna bilat.pyelektazie-nyni 11 a 12mm-zjistena az ve 26tt) a celkem jste me vystrasil,ze by to mohlo souviset s nejakou genetickou vadou,nyni jsem 28tt a na opetovny podrobny ultrazvuk jdu opet za 2tydny,v 1 trimestru jsem mela skrining s vysledky -negativni, M.Down 1:10965,trizomie 18 1:27151,trizomie 13 1:85072,(NT 2,4mm nostni kustka pritomna).prosim nezlobte se ze obtezuji ale dostala jsem oravdu strach myslite ze je velka pravdepodobnost ze by mohlo mit dite -v mem případě chlapec,postizene?a pri jakem postizeni se vyskytuji tyto odchylky.Odber plodove vody by nabidnut nebyl,mam hrozny strach,dekuji za info a hezky den.
Dobrý den,mým úkolem není nikoho strašit,ani chlácholit. Poradna má informovat realisticky, navíc,jsem hodně odtržen od reality, je to jen nástin a návrh řešení. Z uvedených informací,tj. rozšíření komor i ledvinných pánviček dle moderních postupů JEDNOZNAČNĚ vyplývá vhodnost vyloučit genetickou vadu - obě jmenované abnormality - rozšíření pánviček (11-12 mm není mírné) a nadlimitní šíře komor - budí podezření na chromozomální odchylku. Samozřejmě, nakonec tam žádná být nemusí, obě abnormality se mohou vyskytovat naprosto nahodile,ale jak asi chápete, nelze to vyloučit jinak než odběrem plodové vody či pupečníkové krve, pak se může další postup diametrálně lišit....Uvedené odchylky může (ale nemusí,viz NUTNOST vyloučit je ) mít např .Downův syndrom či jiné poruchy....

kkattty
15. lis 2010

tak nevim achjo fnuk

kamik4411
15. lis 2010

@kkattty Podstoupit odběr krve z pup. žíly, tohle jsem konzultovala s genetikama, ale protože jsem měla rozsáhlou vadu u prvního těhotenství, tak jsem si to nechala odebrat i u toho druhého. Zase nechci někoho plašit. Mě také vyšel screening dobře, ale kvůli těm vadám jsem chtěla mít 100% jistotu že je vše v pořádku a budeme se muset vypořádat pouze s tou hydronefrózou. Ve většině případů se to vše srovná samo. My jsme prostě extréééééééém

kkattty
15. lis 2010

jo ale ja uz jsem 28tt a na kontrolu jdu az ve 30tt

kamik4411
15. lis 2010

@kkattty Zcela chápu, že máš strach, nedivím se ti hlavně pokud je to tvé první dítě. A teď už by stejně nemělo smysl dělat tohle vyšetření jsi už poměrně daleko v těhotenství. Hele určitě miminko bude v pořádku, momentálně je tohle nejčastější vada a bohužel kluci to mají častěji než holčičky. Takže se nenervuj, protože prcek si to potom prožívá s tebou. Vidím to na našem lumpovi, byl příšernej uplakánek, pořád jsem ho měla na prsu a až kolem 4 a 5 měsíce jsem si to vlastně začala užívat. I přesto, že má tenhle problém bych mu nejraději někdy nasekala rošťákovi. 😉

jasekd
15. lis 2010

@kkattty No jo, to nezni moc povzbudive. Ja jsem sice lekarka, ale uplne mimo tyto obory, jsem zubni, to uz je uplne jina prace a hlavne kdyz se venujes svemu oboru, ostatni jdou mimo, mas jen maly zaklad ze skoly, ty delas kde? Ty hodnoty ledvinek, ono se to meri v ruznych rozmerech, neni to presne a i ted u jiz narozeneho miminka s tim ruzne cvicej, merej vickrat, takze na to ti neodpovim, zda je to mirne nebo ne. Holky tady mely ale urcite vyssi hodnoty. Je fakt, ze si presne nepamatuju, jaka hodnota odpovida jakemu tt... My meli jednu dobrou, jednu asi jako vy, a i prof. Elias byl optimisticky. Ze to ted mame trochu jinak, je holt smula. Ten pan doktor z te poradny pise jen svuj nazor a zprostredkovane informace, nevysetroval te. Urcite se zeptej sveho doktora na nazor, proste bud rekni, ze jsi hledala na netu, a pokud mas pocit, ze by mu to vadilo, tak se zeptej, zda je "normalni", ze tech vad mate vic. Ale jsi zdrav.sestra, nemusi mu byt divne, ze mas nejake info, ktere uplni laici nemaji.
@kamik4411 Krasnej kluk a ten doktor je idiot! Jeste v tobe vyvolavat pochybnosti, zda jste s prerusenim udelali dobre, kdyz to nejde vratit. Kde to jsme?! Naopak Elias krasne vysvetloval a uklidnil, aspon ja mam tu zkusenost. Objednavala me tam moje Dr pres nejakou tusim geneticku Belobradkovou nebo Belohradkovou, nechodis k ni?

kamik4411
15. lis 2010

@kkattty Jo a ještě jedna rada, nehltej všechno na netu a věř svému lékaři. Jediné co jsem četla na netu bylo co vlastně hydronefróza je a potom jsem si dělala poznámky a ptala se a ptala i třeba 3x na jednu věc. Moc mi pomohlo, že k těmto konzultacím chodil i přítel (který samozřejmě nechtěl, ale donutila jsem ho), protože co jsem nepochytila já pochytil on. Byla jsem vděčná, že jsem vše mohla konzultovat s prof. Eliášem a genetikama, za to jsem opravdu vděčná. Moc mi to psychicky pomohlo. Určitě vám to dopadne dobře. Nám to vlastně taky dopadlo dobře máme prcka a momentálně tady zlobí takže ho jdu jako správná matka usměrnit ...

kamik4411
15. lis 2010

@jasekd Eliáš je perfekt, pokud bychom měli mít ještě jedno tak jedině eliáš nikdo jiný. Ne byla jsem u primářky MUDr. Jüttnerové a potom u Shánělové ta byla taky super. Jo a díky krásnej je taky jsme do něj dali všechno a na to že ho kojím tak v 7 měsících máme skoro 10 kg ... ale zase jsme oba vysocí tak má být po kom 😀

kkattty
15. lis 2010

ja pracuji na centralni jipce jsme neco jako aro,ventilatora..atd bereme po operaci kompletne vsechny chirurgickx obory,krome srdce a hlavy,takze u nas lezi treba od pacientu po oeraci prostaty az po tezka otevrna bricha na dychacicch..atd.......no ja jsem se dnes bavila s nasi pani doktorkou z oddeleni a ta mi rikala at verim doktorovi ktery me vysetruje ona ho zna taky je to kapacita a ne doktorovi z netu ktery me ani nevidel a ze vseho moc skodi ,v tom ma asi kamik pravdu na netu je toho tolik a ve skutecnosti to nemusi znamenat nic ,uvidim stejne a z 24 takze mi drzete pesrticky 🙂

eviczka10
15. lis 2010

@kamik4411 Ahoj, mám dceru po operaci hydronefrózy na levé ledvině. Zjištěná ve 21. tt. Po porodu se to sice sledovalo, ale tak nějak laxně. Byli jsme sledovaní jenom na urologii a na nefrologii nás vůbec nikdo nedoporučil, až se při kontrole moči přišlo na to, že malá prodělává těžký zánět ledvin. Na kontrolním ultrazvuku se pak zhrozili ( zjistil se úbytek parenchymu ledvin ) a hnali nás rovnou k primáři urologie, který hned hledal operační termín. A za měsíc malou operovali ( nejdřív se musel vylečít ten zánět ), měla 3,5 měsíce. Operace trvala přes dvě hodiny, malá měla ležet dva dny na JIPce a pak normální oddělení. Trochu se to ale zkomplikovalo, nechtěla se budit z narkózy, tak skončila na ARO 😒 . Naštěstí se za několik hodin probudila a druhý den byla přeložena na JIP. Celou dobu byla napojená na přístroje, takže jsem ji ani pochovat nemohla, ručičky a nožičky měla přivázané, aby si nevytrhla kanyly a senzory, které ukazují srdíčko a dech ( není to nijak drastické, spíš nezbytné ). Malá měla vývod, takovou cévku, z které odtíkala moč do pytlíku, sledovalo se kolik "vyčůrá" ( blbě se s tím manipulovalo, než si člověk zvykl ). Pátý den po operaci jsme šly domů. Všechno docela šlo, akorát trošku občas pobrekávala a nemohla jsem od ní na krok, protože na ARO a JIP se musely dodržovat návštěvní hodiny, takže přes noc jsem tam být nemohla a vždycky když jsem tam přišla, tak byla uplakaná ☹ , radši se mi ani nechce myslet, co tam bylo, když jsem odjela ... Desátý den po operaci jsme šli na odstranění stehů a té cévky. Tak to byl veliký řev, stehy měla trochu zarostlé a pan doktor se s tím moc "nepáral". Chodíme na kontroly s ultrazvukem tak jednou za 1/4 roku, bere udržovací dávku antibiotik, protože ledvinku nemá ještě staženou. V únoru jdeme na nefrologii a urologii, tak jsem hodně zvědavá, jak to bude vypadat. Jinak je Ellinka čupr holka a má se čile k světu, až tu jizvu na ní nejde nic poznat 🙂 .

eviczka10
15. lis 2010

@kkattty určitě bude miminko v pořádku 🙂 . Kamarádka měla u každého dítěte velké riziko DS, u druhého dokonce 1:140! A má dvě krásné zdravé děti.

kamik4411
16. lis 2010

@eviczka10 Ahoj, tak na nefrologii jsme byli dokonce i před porodem a po porodu tam jezdíme každý druhý měsíc (moč, ultrazvuk) a každý měsíc dáváme moč na kontrolu do nemocnice . To se divím, že tě vůbec ani dětský nehnal na pravidelné vyšetření moči (protože zánět ledvin nemusíš vůbec poznat ani nemusí mít teploty), proto raději pokud je brekavej tak jdeme dát moč. Je fakt, že naše dětská je také i nefroložka, takže jsem trochu klidná. Na urologii jsme byli teď poprvé, protože se mu ta levá vůbec nezlepšila a tak nás nefrolog doporučil na urologii ať o nás vědí, tam půjdeme teď potom vyšetření znovu. Když jsem četla tvůj vzkaz tak jsem se až rozbrečela, musela jsi být úplně hotová, když jsi jí viděla přikurtovanou a samou hadičku ... no jsem zvědavá. Já jsem se poprvé rozbrečela, když mi ho vzali z náruče a šel na to první vyšetření zda se mu nevrací moč zpět do ledvin a naštěstí to se nestalo. Tak jsem zvědavá jak zvládneme operaci, ale zvládnem nejsme žádná ořezávátka, myslím, že jsem si prožila horší, když jsme přišli o prvního prcka. Jestli se mohu zeptat, kde jste byly v nemocnici? Jinak ti závidím, že to máte už za sebou 🙂

kkattty
16. lis 2010

@eviczka10 dekuji za oporu ja si to rikam taky, a kdyz se podivam na 3d fotecku tak si rikam ze kubik bude krasne miminko🙂)a vzhledem k tomu ze by melo byt miminko nejak postizene jsem si vykonstruovala sama tak pockam na ultrazvuk a modlim se at je vse o.k

eviczka10
16. lis 2010

@kamik4411 Byly jsme v Dětské nemocnici v Brně. A tu moč nám kontrolovala dětská jednou za měsíc a zánět se pravděpodobně rozjel po jedné z těch kontrol. A k té operaci, pokud bude mít normální průběh, tak je to fakt OK. To jen my musíme mít něco extra 😅 . Nejhorší to bylo po operaci - primář vyšel a říkal,že všechno dopadlo dobře, jen kolega, že tam něco dodělává a že ji za chvíli povezou. Tak jsme s manželem čekali a asi za 20 minut vyjel kočárek s naší malou, dva doktoři kolem ní jeden jí dýchal s balónkem, druhý měl přístroj na měření tepu a že jí vezou na ARO, protože se nechce budit. Ani jsem ji nemohla poznat, jak vypadala ☹ . Nekonečnou půl hodinu jsme čekali, než nás pustili dovnitř, mezitím přišla ještě anestezioložka vysvětlovat situaci. Malá byla zaintubovaná, všude drátky a hadičky, zahřívali jí, protože měla tělesnou teplotu kolem 35°C. Šílený ...... Ještě nám doktor vysvětloval, že jsou zvláštní případy a kdyby se dlouho nebudila, že se dělají speciální testy... To bylo ze všeho nejhorší a hlavně ta bezmoc, že člověk nic nemůže udělat. Ale naštěstí všechno dobře dopadlo 🙂 .
Jinak si myslím, že to zvládnete úplně v pohodě 🙂 , jednou jsme mamky a něco vydržíme 😉 .
( Vždycky jsem si poplakala až cestou domů, než malou přeložili na normální oddělení . )

eviczka10
16. lis 2010

@kkattty Budeme se těšit na samé dobré zprávy 😉

lucisa
16. lis 2010

@eviczka10 tak to jste šly domů dost brzy, a to ještě s takovou komplikací. Mě tehdy před 7,5 lety malou teprve po 5 dnech předaly z JIPky na dětské a odtama jsme šly domů až za další 2 a něco týdny. A to jí ten vývod odstranili dva dny a stehy den před odchodem. Bylo to v červenci a já tam málem za ty 3 týdny zešílela.

Všem přeji jen dobré zprávičky, nemyslete na nejhorší, na to je vždycky času dost 😉

eviczka10
18. lis 2010

@lucisa Taky si myslím, že jsme šly brzo. V pondělí operace,ARO. V úterý ji převezli na JIP, ve středu na normální oddělení a v pátek nás pustili domů 😕 . Primář říkal, že budeme minimálně týden v nemocnici a když byly takové problémy, tak jsem počítala, že půjdeme domů ještě za delší dobu. A pak toto. Na pondělí a úterý vycházely svátky, tak asi chtěli mít klid 😒 . Byly jsme taky na přelomu června a července a kdyby nebyl manžel doma tak bych to asi nezvládla. Pořád jsem hlídala, jestli je ta cévka v pořádku a jestli teče do sáčku moč.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru