Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

lucisa
15. pro 2010

@kristipa gratuluji, to ale muselo být fakt razantní zlepšení, my jsme jely na první kontrolu snad půlrok po operaci, pak za další rok, pak za dva a nakonec za tři a teprve letos nás "vyřadily", že už nemusíme jezdit.

Jo a mě hned v pondělí volala sestra z nefroporadny, že nám moč z minulého týdne vyšla blbě (a to ji chytaly přímo dr. se sestrou do přilepeného pytlíku), a že se jí mám pokusit tento týden chytit znovu, zatím se nepodařilo. A mám obavy, že já ji kontaminuju mnohem víc, musím to mít v pohotovosti otevřené, jinak bych nestíhala, a už tím delším otevřením a pak ještě třeba dotknutím se kůže je tam hned něco. 😖

jasekd
15. pro 2010

@lucisa Zkus chytat do vyvarene sklenicky od presnidavky. Od te doby, co to delam takhle, nikdy zadna kontaminace. S nalepovacim pytlikem jsme taky meli blbe vysledky. Je akorat pro zlost. Vubec u holky si neumim predstavit, jak ji to tam lepim 😅 Ja vyvarim sklenicku vecer, rano ji jeste preliju varici vodou. Po probuzeni Martinka umeju, dam mu cistou plinku, nakrmim ho, rychle rozbalim a cekam, chytam stredni proud moci, no a z te vyvarene sklenicky uz si to v klidu preleju do tech dvou zkumavek.

jasekd
15. pro 2010

@kristipa Hura, dalsi dobre zpravy 🙂

comra
16. pro 2010

ahoj holky,

@weri1 přesně jak psala @jasekd , všichni víceméně čekáme. Vím ale , že to první čekání(na izotopy, na Prahu,...)) bylo hrozný a já byla "rozložená". Přeji moc moc moc síly a energie..
@andelina skvělé zprávy. Mám velikou radost! Moc vám to přeji!

@esicko 3 hodiny? Téda. to budou předlouhé 3 hodiny...a s tím čekáním..doporučuju dorazit nejlépe ještě před 8, většinou tam někdo je, kdo kanylku napíchne(no a kdyby ne, tak se počká na klinice a nezůstanete v zácpě). a pak hned vyrazit na nukleárku. Abyste tam byli také brzo. POdle mne tam berou podle toho, jak kdo přijde a možná objednávají i víc dětí na stejný čas. Jinak si nedovedu představit, proč jsme tam čekali 1,5h, když jsme přišli v 8-20...ALe nechci strašit, třeba to bude jinak..Podruhé už to bylo mnohem lepší...
a v únoru jdeme na kontrolu do Jihlavy,..a na březen se mám objednat na kontrolu k Langerovi na Karlov(objednat v lednu...)

@anakonyes díky za popis..už jsem si to vybavila..Já tak nějak ty příběhy vím, ale nejsem schopná ještě přiřadit jméno..a koukám, že už toho taky máte za sebou...tak at je jen a jen líp...

@kristipa a další dobré zprávy!! to mám radost! Já se tak těším, až za pár let taky napíšu dobrou zprávu! gratuluju!!! 🙂

@jasekd vy dáváte 2 zkumavky? My jednu!
a zkusím přiložit fotečky...2x Daník(na sedící by mohlo být vidět to ouško-levé) a pak já s Tomíčkem a děda

comra
16. pro 2010

tak to ouško moc vidět není..je to moc vzdálené..zkusím jinou fotečku..ale tu budu muset asi hledat, nebo ho jít vyfotit..ted spí...🙂

comra
16. pro 2010

tak jsem ho skoro probudila...nahoře to ouško je jakoby nevylezlé z hlavinky..Chrupavka tam je. Prostě, jako by mu byla malá kůže.. 😉
týjo, to je popis jak od blba.. 😉

kristipa
16. pro 2010

doktor říkal že to má v podstatě v normálním stavu jenom nějak ty kalichy má trochu větší ale to prý trvá dlouho než se to spraví anebo můžou zůstat rozšířené ale na funkci ledviny to nemá žádný vliv. do konce ledna musíme ještě brát večer 2ml Sumetrolimu pak začneme po kontrole moči vysazovat tak snad to bude už bez antibiotik. držím vám všem palce!

weri1
16. pro 2010

ahoj holky, tak ledviny bez nálezu, srovnalo se to, jupíííí 🙂
tak ještě ta urologie a to čůrání, ale věřím, že to nebude nic hrozného, protože párkrát už čůral dovrchu 🙂

jasekd
16. pro 2010

@comra Jo, dve. Jeden vysledek je do druheho dne, druhy trva dyl. Jedno se posila do lab. v Jablonci, to je ten rychlej, druhy jde myslim do Liberce, to je nejake slozitejsi. Jedna zkum. ma zluty uzaver, druha cerveny, ta cervena je myslim sterilni, na to slozitejsi vysetreni, ale presne nevim, jakej je v nich rozdil.

jasekd
16. pro 2010

@weri1 No tak super, tak jste se asi srovnali sami 😵

jasekd
16. pro 2010

Tak uz jsem si to nasla, takze zluta zkumavka je moc chemicky + sediment, cervena je sterilni a je to na kultivaci a citlivost, Uricult.

sisip
16. pro 2010

@andelina Ahojky, taky jsem tu staršně dlohuo nebyla ale vidím ,že máš dobré zprávy tak to gratuluji, že to je všechno dobrý. Andelin, chtěla jsem se tě zaptat, když jste byli na kontrole u dr. Šulákové, tak vám dělala UZ nebo vás objednala k dr. Chovančíkovy? nebo jak? Já jsem myslela ,že Chovančík, dělá jen miminka po porodu ale možná se pletu. V lednu máme jít tak jsem zvědavá co nás čeká. Díky moc.

eviczka10
16. pro 2010

Ahoj, vidím samé dobré zprávy 🙂, to je fajn, všem držím pěsti. My se teď pořád "pereme" s antibiotikama, půl roku po operaci a už se taky těším na nějaké zlepšení. Mám takový dotaz - jestli dělali Vašim dětem při dlouhodobém užívání antibiotik jaterní testy? Naše dětská MUDr. cosi o tom mluvila.

sisip
17. pro 2010

@eviczka10 Ahojky, nám teda nedělali žádné testy a to barala malá zajištovací atb od narození snad do 9 měsíce , tedka má 13m a za tu dobu brala asi 8x atb celkově na přeléčení zánětu. taky jsem se ptala dr. jestli to nemuže ohrozit játra nebo tak něco, říkal, prý ,že ne akorát jí to ničí imunitu a to je teda pravda. Po operaci nastal kašel a stím se perem do tedka, pořád kašle a kašle a nemuže se toho zbavit , atb taky niak zvláš nezabrali.

lucisa
17. pro 2010

Ahoj,

@eviczka10 jestli něco někdy dělali, tak mi o tom neřekli. Krev berou holkám na nefru 2x do roka, takže kdo ví, co všechno z toho zjišťují, každopádně nikdy nám neřekli, že by byl nějaký problém s játry.

weri1
17. pro 2010

ahoj holky tak 5.1. jdeme na urologii, z Karlova nás poslala do Radotína a kdyby to bylo náhodou na operaci tak pak Na Karlovo nám.

comra
17. pro 2010

ahoj,

@weri1 super zprávy..tak 5.1. držíme palce..ale určo to bude Ok..super..

@eviczka10 krev nabírali Daníkovi při prvním vyšetření a utz(asi 6 týdnů).Protože mi pediatrička říkala, že to nevyšlo úplně super, ale říkala, že je to tím, že má novorozeneckou žloutenku..
Ted mluvila nefroložka o tom,že to příště nabere taky(jdeme v únoru)..

@sisip a jak jste na tom ted? Nastalo po operaci zlepšení?

a dáváte dětem Laktobacilky, když berou ATB? Já ano, denně se snažím jednu kapsličku do jídla..

jasekd
17. pro 2010

K tem ATB, moje kamoska Dr. z chiry se ptala svyho kamose Dr z urologie 😀 (driv snad delal na Karlove) jestli se musi u dlouhodobeho uzivani Sumetrolimu delat krevni obraz. A prej pri profylaktickych davkach nemusi. Nam nikdo nedelal ani krevnak ani jaterky, nerikal to ani Kocvara. Davam kapky Bio Gaia, kdyz nam dosly a mel asi 3 tydny nebo mesic pauzu, zhorsil se hodne s briskem. Imunita zatim OK, ale my berem jen profylaxi, nemel dosud IMC ani nejakou velkou davku treba po operaci, akorat dostal vetsi davku pred tou mikcni a pak myslim i po ni.

sisip
17. pro 2010

@comra Ahoj, no zlepšení.... no mi neměli přímo dilataci ale cysty na ledvince ,takže jsme měli heminefrektomii, způsobovalo to malé časté záněty moč. měchýře a ledvin. Po operci měla zánět zatím jen jednou ale prý to mohla být jen náhoda, měla také ureterokélu v moč trubici a tam se muže taky uchytávat infekce:-/ A co máte vy za problém? ještě jsem to tu ani nestihl pročíst 🙂

sisip
17. pro 2010

Jinak lactobacílky dávám taky non stop ,každý den. používám od swistu

eviczka10
17. pro 2010

Ahoj, díky za odpovědi. Na nefrologii nám brali krev 2x a vždycky všechno dobrý, a o žádných jaterních testech nic nefroložka neříkala. Zmiňovala jen to, že ATB ničí střevní mikroflóru, proto se mají brát probiotika. Dětská MUDr. říkala, že prý se ty testy dělají při dlouhodobém užívání antibiotik, tak nevím 😒 .

@jasekd Taky dávám ty stejné kapky a přesně jak píšeš, když je nebere, tak má problémy s trávením.

deniskakubicek
17. pro 2010

Ahoj holky, kamaradka mi poslala odkaz na vas, tak si jdu pro radu 🙂 dnes jsme byli na utz ledvin s Kubíčkem(7m), má prý vrozenou vadu zvětšení ledvin...chtěla bych vědět, kdy by se to mělo zlepšit a ledvinky budou zase v normálu? na utz ve 20tt na genetice nic nebylo, zjistili nám to 3 měsíce po narození, ale zatím jsme žádný zánět nebo něco podobného neměli... dnes jsme byli na utz a napsal nám levá pánvička velikosti 6,5x5,4mm, kalichy nevyznačeny-vůbec nevím co to znamená a jestli ej to už v pořádku, jak velká má být pánvička?? Děkuji a přeju hezký den...

jasekd
17. pro 2010

@deniskakubicek Zvetseni ledvin nebo dilataci (rozsireni ) ledvin. panvicek? On vam na tom UZ k tomu nic nerekl? Jinak ta velikost panvicky se mi zda OK, rozhodne proti jinym tady zadne drama, kalichy nevyznaceny snad znamena, ze nejsou rozsirene, ale nevim jiste. Kdyz nejsou rozsirene, je to dobre. Nebo jsi jenom dostala zpravu a stou nekam jdes? A jak na to prisli, delal se UZ kvuli necemu jinemu? Ta velikost panvicky je takova relativni, ten UZ meri kazdej trochu jinak, je to mereno ve vice rozmerech. Myslim, ze horni hranice normy je 10 mm, cili byste meli bejt pod, mozna prisneji 5 mm, cili jste mirne nad. Tu velikost uz jsem tu resily a nejak nikdo nevime 😝 Kazdopadne nas Martin ma panvicku asi 10 mm vevnitr ledviny a dalsich 10 mm jakoby vyhrezly ven do mocovodu a samotnej ten nalez na te jeho ledvine neni povazovan panem docentem za nejak dramaticky (kdyby cela ta dilatace byla uvnitr, bylo by hur), my k tomu resime bohuzel jine problemy, ale ledvina sama nastesti zatim ohrozena neni. Z toho usuzuju, ze to u vas neni nejak vazne, ale to by ti meli rict doktori. Drzim palce a napis sem pak prosim, co vam k tomu rekli 😉

deniskakubicek
17. pro 2010

@jasekd
Ahoj, moc jsi me uklidnila...oni nam meli v Praze udelat utz po porodu, ale nejak ho neudelali, vykaslali se na nas, pak jsme se prestehovali a doktor, ze nemame utz ledvin, tak nas na ne poslal a ve trech mesicich, mel 12x7,5mm a ted v 7mesicich jen 6,5x5,4mm, tak jsem si taky rekla, ze je to v poradku, ale chtela jsem vedet jeste nazor nekoho jineho, k doktorovi jdeme az v unoru a to je hrozne dlouha doba ☹ na utz nam nic nerekl, dal na zpravu a mam ji odnest detskemu...do toho mame silene problemy s raminkem, pak vrozenou vadu konecniku a ja uz nevim, kde mi hlava stoji 😢
ale dekuju, ze jsi mi pisla, ted se mi bude urcite lip spat 🙂

jasekd
17. pro 2010

@deniskakubicek No skoro kazdej ma neco, hruza. A proc vam to meli delat po porodu, jako ze to delaji vsem? Protoze u nas ne, ale my byli diagnostikovany uz v tehot., takze sel asi 3.den po porodu na UZ, ze zac. to vypadalo dobre, pak se to trochu posr..., resp. se projevily dalsi vady, o kterych se predtim nevedelo, ale asi tam byly. U vas to vypada opravdu na ten pozitivni vyvoj, zmensuje se to a asi budete ten pripad, co mi rikali jeste v tehot., ze u vetsiny deti se to rustem zlepsi az uplne vylepsi 🙂 A co ma s raminkem a zadeckem? No drzim palce, at se to srovna.

deniskakubicek
17. pro 2010

@jasekd no, u nas to v porodnici delaji kazdemu miminku a na nas nejak zapomneli ☹
jeee, to jsem rada, ze to ctu, ja bych byla rada, kdyby nam jedna vec odpadla...hlavne mame problem do nej dostat tekutiny, takze by to bylo jeste horsi 😒
na konecniku ma vychlipky...zatvrdla telesa po obou stranach, kdyz se narodil, me to cele popraskane a krvave, tak jsme to lecili a vylecili, ale porad to tam ma...chodime na kontroly, ted musim jet 70km do Hradce Kralove na kozni, aby se nam na to podivali(v tomhle pocasi super) a kdyz se to nezlepsi(jakoze zatim nee, roste to s nama), tak na plastiku, ale snad se nam to vyhne 🙂
no a raminko...hruza...doktor blbec..my jsme do trech mesicu meli jen malilicke znaminko, ale po hexa vakcine se nam to rozbourilo a uz se to s nama tahne, pak dostal druhou davku, pak to doktor na mesic odlozil a minuly tyden dostal posledni(boz nemel delat, pac jsme to meli opravdu hrozne)...mesic uz mazu framykoinem, doktor nam to dezinfikoval, ted naposledy mel raminko 5 dni zalepene s nejakym hojivym ctvereckem a nakonec jsem rekla konec a padila na kalmetizaci...mame to 2cm velke, okolo modrinu, uprostred zive maso, neustale mu to praska, proste chudacek muj malej... ted se nam to rozjede i po te treti hexa vakcine a ja uz skoncim v blazinci... neustale mu to mokva, uz mu to nekoupu, davam pozor, aby se do toho neuhodil...v lednu jdeme na kontrolu, tak snad to bude dobre, jinak uz nevim...je to porad dokola ten samej kolotoc blbejch nahod 🙂

deniskakubicek
17. pro 2010

@deniskakubicek jezis to je roman, pardon 🙂

jasekd
17. pro 2010

@deniskakubicek S tema tekutinama bohuzel blbne vetsina deti, ja uz davam caj po lzickach, a jak vidi sklenicku a cajovou lzicku, vztekle vriska, neotvira, hazi hlavou, a jak vidi jidlo, krasne otvira 😠 Zkousela jsem uz na piti vsechno mozne. Proste to do nej hazim lzici i proti jeho vuli. Flasku si i sam drzi, hraje si s ni, leje si to do pusinky a pak to nenapadne vypusti koutkem, jsem se radovala, jak bumba a pak nasla uplne mokrej krk a zada 😝 Ja jsem loni jela do Hradce v silene kalamite, jak mi v tehot. zjistili u Martinka tu dilataci, je to od nas pres 100 km a 2 hodiny cesty, blbe nas objednali a my tam prijeli a tam nikdo, tak jsem si to pak vytelefonovavala znova a asi za 3 dny znova jsme tam jeli, takze celkem 8 hodin, cesta jak do Chorvatska 😅 Taky zazitek.

andelina
18. pro 2010

@comra Děkuju moc! 🙂 Jen se přidám k těm zkumavkám - my dáváme 2 od začátku, ale teď na nefrologii jsme museli vzít a v květnu znovu budeme muset - 1 takovou tu sterilní hrubou nízkou a tři se žlutým vrškem - hrůza 😀

andelina
18. pro 2010

@sisip Byli jsme u dr. Chovančíka, myslím, že se tam dá domluvit, spíš bych zašla poprosit osobně...Jednou mi ta sestřička říkala, až se budu chtít objednat, ať zavolám, ale je pravda, že nás tam objednává vždy naše dětská dr, která se tam s nima zná. On ten dr. Chovančík je výborný, ale už prý bude končt 😖

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru