Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

lucisa
1. čer 2011

@matlahon já mám, ale musím napsat, že není bohužel dobrá.
Informace jsem stále mámila ze všech stran, nejhorší to bylo u první dcery, byla jsem vyhukaná a nevěděla, jestli je to normální, koho se zeptat, pořád na mě neměl nikdo čas, dr. pořád na konzultacích, poradách, vizitách, sestry nic říct nemohou.
Proto jsem byla ráda, že u druhé a třetí dcery nebyla nutná operace a s třetí dcerkou jsem dokonce ani nebyla hospitalizovaná, udělali jí všechna vyšetření ambulantně.
Možná se už něco změnilo, ale podle reakcí dalších maminek tady, bych na to moc nesázela. Jako co se týče odbornosti, tak to kapacity určitě jsou, ale ten přístup, podávání informací a další věci okolo mě úplně znechutily. ☹

Doufám, že jsem tě moc nezděsila, ale já jen slyším Olomouc a mám kousek od kolapsu, připadám si tam jako poslední fracek, který obtěžuje zájmem o zdraví dítěte. 😒
Navíc mám kolikrát pocit, že levá ruka neví, co dělá pravá, posílají tě od jednoho k druhému, přičemž druhý se diví, že první neudělal to a to, nebo nenapsal zprávu a třetí se diví, proč první a druhý tohle dělali, že to nebylo třeba. Případně chtěli po mé nefroložce nějaká vyšetření, my je podstoupily u nás a tam jsme jely s papírem a tam to dělali znovu, tak asi tak.
A poslední věc, hrozně často a víceméně na poslední chvíli ti změní termín a pak jsou z toho nervy. Nebo ještě lépe, dají vědět docela dopředu, že máš třeba přijet o den později, nebo 2 dny dřív a na recepci tě pomalu zdrbou, žes už tam měla být, nebo proč jedeš tak brzy a všichni se diví a nikdo nic neví. 😖

matlahon
1. čer 2011

@lucisa Děkuji za info☹ Abych řekla pravdu, po zmršené genetice ve FN Olomouc mám chuti je zažalovat.... prostě taky se mi ježí kusí kůže... kam jinam jít????
Mám nabídku na vyš. do Motola, takže zjištuji info. Mj holky nevíte jak to je pro nekojící maminy při hospitalizaci, co všechno musím sebou mít a co popř. mají na odd.????

matlahon
2. čer 2011

@lucisa Mužu se prosím zeptat jakou velkou dilataci jste měli? Jak velká se operuje? Mj a co všechno se dá zvládnout ambulantně?

lucisa
2. čer 2011

@matlahon jaj, zkusím během dne projít holek papíry, protože dilataci mají všechny tři a já si z hlavy takové věci nepamatuji.
Ale jen tak zběžně mám pocit, že hraniční hodnota je 10 mm, ale nesázej na to, fakt se mi to jen tak teď vybavilo v hlavě.
A ambulantně se zvládá sono, pak ta kontrastní tekutina - izotopy, jestli to říkám správně a různé odběry. Akorát mám pocit, že zrovna u druhé dcery jsme kvůli nějakému vyšetření podobnému izotopům musely být v nemocnici, protože to dělali pod celkovou narkozou, tak nás nemohli hned pustit domů. Jinak to většinou dělají jen napuštěním takového oblbováka do zadečku, kdy mimčo většinou usne, nebo je to utlumí, že se moc nehýbou. Akorát u nás to spíš působilo opačně, holky mi ze všech odběrů a sona únavou a řvaním usínaly a když jim do zadečku stříkli ten oblbovák, tak je probrali a ještě naštvali, protože to působí jak klystýr, takže začaly tlačit a bylo po spaní. 😖

Ale nerada bych tě zblbla nepřesnými informacemi, přece jen, první dcera má 8,5 let a druhá 6,5 let a všechno postoupily během prvního roku života, takže si to už moc nepamatuji (většinu nepříjemného se snažím zapomenout) a navíc to splývá. A s poslední dcerou to bylo nejjednodušší a nejlepší, protože ambulantně. Buď přišli na to, že hospitalizace je zbytečně drahá a dá se to zvládnout ambulantně. Nebo mají novější metody (i když já nějaký extra rozdíl nepoznala) a neměli místo.

jasekd
2. čer 2011

@matlahon My meli ambulantne i mikcni cystoureterografii (MCUG), to se dite zacevkuje, napusti kontrastem moc. mechyr a pak se to rentgenuje. Teda prijali nas na pokoj rano a po obede pustili, ale ja jsem z Jablonce a delali to tady, takze nevim, jak v Ol.
@lucisa Pokud pichli holkam neco na bazi benzodiazepinu (diazepam, midazolam, nevim, co se dava detem, v zubnim MIdazolam sirup napr.), tak je mozna tzv. paradoxni excitacni reakce, vetsina deti se opravdu sklidni, az usne, na zakrok si pak nepamatuje, ale urcita cast deti se tim naopak nabudi a jestli predtim jen rvaly, tak po tomhle ti zbori ordinaci 😅 Predem urcit se to neda, jak ktere dite zareaguje. Tak treba to bylo ono...

jasekd
2. čer 2011

@matlahon Jinak drzim palce, at to dopadne co nejlepe. To sono neni nijak hrozne a i ta mikcni byla v pohode, nas M. na tom byl v 4,5 mesicich. Sice hrozny, ze uz tak mali musej na vysetreni, ale zase jsou hodnejsi a hned to zapomenou 🙂 Jak pise @lucisa hranicni hodnota je tech 10mm asi, ale bude to posuzovano individualne. Martinkovi se treba ledvina vraci do normy, dilatace skoro zadna, a stejne ma reflux IV. stupne, takze jenom mira dilatace ti o zavaznosti vady tolik nerekne, hlavne aby se to nezhorsovalo. Napis pak vysledky.

pavla73
2. čer 2011

Ahoj, zdravím po delší době. DMSA nás čeká příští týden v Brně Bohunicích. Byli jsme na tom jednou, když byl malé rok, to ji zapnuli do takového nafukovacího vaku, aby se nehýbala. Jsem zvědava teď, píchnutí do žilky snad bude ok, ale to ležení nehnutě nevím. Poslední MCUG mi prořvala jak tur. Reflux aktivní 2. stupně potvzený. Jsme objednaní na operaci 23.8., mám z toho nervy už teď, ale máme zrovna jiné starosti, tak nemám moc čas se tím zabývat.

matlahon
6. čer 2011

Ahoj nás čeká DMSA v srpnu, holky jak to probíhá ve FN? Je to naštěstí jen ambulantně někde na dospávacím pokoji a trvá to 4 hodiny - jako celkově nebo jen to vyš. a pak další čekání? Děkuji

matlahon
6. čer 2011

Jo jinak nám našli tu dilataci cca 5 mm, tak uvidíme.

jasekd
6. čer 2011

Ahoj, zkopiruju vam sem z jine diskuse, jak jsme dopadli u Kocvary 😉
Ad nefrologie, mame zpravy dobre i trochu horsi. Takze na UZ je zlepseni Dilatace byla v lednu extrarenalne 9mm a v ledvine 8 mm (stesti, ze vetsina te panvicky je vyhrezla mimo ledvinu, kde to totlik nevadi, horni norma dilatace je 10mm v ledvine) a ted mame 5 extra a 5 intra Mocovod byl cca 9mm a ted nameril 5 Co je horsi, tim ze ten mocovod uz byl skutecne hodne roztahlej (megaureter), ma docent podezreni, ze neni jen reflux, ale i prekazka odtoku, tudiz Martin v pripade operace nemuze na ten setrny endoskopicky zakrok, ale jedine brisko otevrit. Ja se na tu endoskopii dost upinala a to by nebylo. Takze je nadale na antibiotikach a v zari se zopakuje MCUG (to je nastrik mocaku kontrastni latkou a nasledne rtg) a uvidi se, podle toho, zda se ten reflux lepsi nebo ne. To totiz na UZ videt neni, loni byl ten predpoledni nejhorsi stupen, tak uvidime, zda se lepsi i tohle. Cili slusne skore
@pavla73 Drzim palce, at jsou vysledky ci nejlepsi. My pujdem na MCUG v zari a to bude martinovi rok a pul, tak jsem zvedava. Loni to prospal, rval jen u cevkovani, jenze to mu bylo 5 mesicu.

pavla73
6. čer 2011

@matlahon My jsme absolvovali před rokem DMSA, podruhé zítra. Ale v Brně Bohunicích. Pokaždé ambulantně. Přijdeme ráno, malé píchnou do žíly nějakou radioaktivní látku. Řeknou ať přijdeme za 3 hodiny.Mohli jsme normálně odejít úplně mimo nemocnici. Během té doby se látka dostane do ledvin. Potom se dělá snímkování gamakamerou. Když jí byl rok, nedávali jí žádnou uklidňující injekci, ale vložili ji do takového nafukovacího vaku, pevně připnuli suchýma zipama, aby se pokud možno moc nehýbala. Jen ruce měla volné. Řvala celou dobu, i když jsme u ní oba s manželem byli. Myslím, že když jdete na toto vyšetření s miminkem, je to výhoda, pokud usne, ani neví, že se s ním něco děje. Teda krom té injekce. Postupovali úplně stejně u novorozenců i ročních dětí, bylo nás tam tehdy asi 5 zaráz. Jo a plenky pak musíte 3 dny skladovat a pak teprve se můžou vyhodit do komunálního odpadu, protože v moči je ta radioaktivní látka.

petrakm
6. čer 2011

@jasekd
ahoj, no to je docela sila, preci jenom endoskopie je vlastne "pohodicka".Mimco ma prave prekazku asi jako vydut v mocovym mechyri .Ale myslela jsem,ze reflux je vzdycky na velkou operaci(pokud se teda zahadne nezlepsi, znam jednoho prcka, co se vytratil oboustranny reflux,ale IV asi nemel, kazdopadne mel spoustu zanetu a ted ve 3 letech najedou klid 😉 takze porad je tam nadeje..Ja ted cekam na termin te endoskopie(prave od tymu Kocvary), resp. jsme meli jit ted 13., ale jeste dnes nemeli plan, tak se to mozna o tyden posune 😒 jen doufam, ze uz to bude za nama, mam obavy o tu ledvinu..samo je poradnik uz na rok a pul dopredu a na klinice je jen snad 14 pokoju po 2, 3 operateri, takze strasnej natresk..no dam info, jak jsme dopadli s terminem a pak co zakrok..
@matlahon ahoj, presne jak psala jasekd nezalezi uplne na dilataci ale na dalsim nalezu..moje mimco melo 25mm dilataci ( kvuli prekazce), uz ted jdeme na zakrok, ale nastesti jen endoskopicky ( ma 4,5mesice a cekam na termin uz 2 mesice), drzim palce, aby to nebylo nic hrozneho..vysetreni se neobavej, vse probehlo u nas ambulentne, ale prcek DMSA nemel, absolvoval trosku jine vysetreni radioaktivni latkou, ale taky se zjistuje funkce ledvin,taky se nesmel hybat, ale myslim, ze je to MAG 3, DMSA je snad na kontrolu zjizveni?ja tohle netusim..drzim palce a co se stalo na ty genetice? ti nalez v prenatalu nezjistili?

jasekd
6. čer 2011

@petrakm Nemusi byt, existuje metoda Deflux, kterou prave dela Kocvara aspol. Endoskopem se zavede nejaka jehla a opichne se usti mocovodu, jakoby se zmensi, udela to neco jako chlopen, aby tam ta moc nemohla tect zpatky. Jenze kdyz je podezreni na prekazku, tak to neudelaji, protoze by to mohli ucpat az moc. Takhle jednoduse pro laika mi to Kocvara vysvetlil uz v listopadu, jenze to tenkrat rikal spis, ze je M. jeste moc malej na to, a ted uz mluvi i o prekazce. Ja ale doufam, ze tam zadna neni, kdyz se mocovod stahuje a uz neni tak rozsirenej, a ted budu jeste doufat, ze M. je ten skoro zazrak, kdy zmizne i IV. stupen 😎 Vam drzim palce, at uz to mate zdarne za sebou, to cekani je hrozny.

matlahon
7. čer 2011

Ahoj holky děkuji za info. Nám na sonu dr. říkala, že je tam dilatce 5mm a jinak močovod a moč. měchýř v pořádku. Na DMSA jdeme jako na funkci a vychytáváníí izotopu ....aby věděli jak pracuje.- jsem pochopila a pokud by byla dilatace větší udělali by nám vyš. MAG 3 s F - což taky neví co je, ale to jen v případě že by se nález zhoršil. Jinak by bylo je ko SONO. No modlím se, aby bylo vše relativně ok.

jasekd
7. čer 2011

@matlahon MAG 3 s F je dynamicka scintigrafie s Furosemidem, tim se rozlisuje hydronefroza obstrukcni od neobstrukcni, zda ma dite nekde prekazku v odtoku, ktera se da odstranit operaci 😉 At dopadnete co nejlip.

valmarvm
7. čer 2011

@matlahon zdravím, čtu si po delší době diskuzi a celkem mě překvapuje, že chodíte na vyšetření DMSA ( ale samozřejmě nejsem odborník a určitě je to potřeba) ale my když bylo malímu 6 měsíců, tak nás Kočvara poslal na vyšetření MAG 3 s furosemidem. Jenže u nás v Třebíči to nedělaj, a nabídli nám místo toho DMSA a když jsem to řekla Kočvarovi, tak se zhrozil, že na to vžádným případě s tak malým miminem nemám chodit, že je to silně radiační. A tak nám to vyšetření udělali v Praze. Tak mě to fakt překvapuje, že tady čtu, jak i opakovaně na vyšetření chodíte. Ale jak říkám, nejsem odborník a v některých případěch je to asi fakt potřeba.
Tak jen přeji, ať vám to všem dobře dopadne.

jasekd
8. čer 2011

@valmarvm Nerikal ti Kocvara, proc je DMSA horsi? Obe ty metody pouziji latku, ktera se znaci techneciem, a to je prece radioaktivni, ne ta latka DMSA nebo MAG, cili by to melo byt stejne? 😕 Ze by byl rozdil v mnozstvi te latky a tim i toho technecia, nebo v delce vysetreni? Zajima me to, asi nas to taky ceka... Jeste jak mas stare dite? Mne se tady nejak pletete, a kdyz to nemate v profilu, tak se nevyznam.

matlahon
8. čer 2011

@valmarvm Ahoj no neděs mne, malýmu budou necelé 2 měsíce co pujdem na DMSA.

petrakm
8. čer 2011

Ahoj holky,tak koukám,ze DMSA rozbourilo pekne diskuzi..
@jasekd asi to bude ten vek,vy uz jste starší nez byl prcek @valmarvm a hlavně mate obe Kocvaru,toho nej z nejlepších,takže u tebe ví co dela,ale teda @matlahon u tebe bych se pidila!vypada to ze si to delaj všude mimo Prahu trosku po svým,byt tebou tak bych nejspis využila te nabídky z motola,jaks psala..sice dalka,ale motol je je detska spicka(samozrejme taky i Urolog klinika Ke Karlovu s tymem kocvara,jak se holky o nem zminuji)musíte mít nejaky jeste jiny nález,kdyz je dilatace v normě,moc měchýř i mocovod ok,tak se jim na Sonu nezdálo co?DMSA vysloveně ma poukázat na zjizveni ledviny (po zanetech),můj prcek byl v 5tydnech na MAG3,taky docela hustý,ale bylo mi řečeno,ze to je tak malé množství,ze to takovýmu prckovi neublíži..
Jinak dnes jsem absolvovala odběry a chytání moci -sterilne 😀 Sila,no tak ještě dobře vysledky a predoperacni a v neděli máme nástup k hospitalizaci,tak se ozvu z nemocnice..mějte se

kozlenka
8. čer 2011

Ahoj holky, tak už je to tady, zítra jedeme na MAG3 vyšetření, už z toho mám noční můry, přesně jak píše
@lucisa slyším FN Olomouc a jsem zralá na kolaps ☹ Jsme rok po druhé operaci a tak se moc modlíme, aby jsme po tom všem slyšeli alespoň trošku pozitivní zprávu, že poškození ledvinek není úplně nejhorší a procento jejich funkčnosti uspokojivé! Vyjíždíme z Opavy v pět ráno, myslím, že stejně nebudu spát, tolik se bojím ☹ Hlavně i toho, jak to bude probíhat, Adámek má syndrom bílého pláště a k vyšetření mě asi jako těhotnou nepustí, tak ho tam bude muset manžel udržet v klidu 😖 Držte palce, zítra večer písnu!

lucisa
8. čer 2011

@kozlenka ahoj, budu na vás myslet, držte se!
Nebyla jsi minulý týden v úterý u dětské pro nějaké předoperační papíry?

pavla73
8. čer 2011

Ahoj, včera jsme byli na DMSA. Při píchání do žilky, jsme malou drželi 3. Má chudera modřinu přes celý hřbet ruky. Při snímkování samozřejmě řvala jak tur, ale chválili ji, že jen řve a nekope. Chlapeček před námi asi stejně starý prý děsně kopal. Podíl funkce ledvin máme 74:26. takže ta pravá ledvina moc nefunguje. Je to stále stejné, no na konci srpna bude operace - heminefrektomie.

jasekd
9. čer 2011

@kozlenka Moc na tebe budu myslet, i na Adamka, neboj, s tatou to zmakne! Tebe tam nepusti urcite, to se neda nic delat. Martin byl na MCUG loni taky s tatou a letos asi zase, protoze ja se nebudu moct utrhnout od male, pokud budu plne kojit, jakoze snad jeste ano. Pravda, ze Martin byl mensi a Adamek ma za sebou uz mnoho neprijemneho, ale manzel to zvladne. Hlavne aby ty vysledky byly c nejlepsi.
@pavla73 Nic moc zpravy teda 😖 ach jo.
@petrakm my jeste nevime, na co pujdem a kdy, kazdopadne az pozopakovani MCUG a ta bude v zari, tipla bych to na MAG3 s F, protoze maji podezreni i na prekazku, asi v usti mocovodu, tak jestli by to ukazalo... spis me jen zajimalo, zda nerikal, proc je DMSA horsi (kdyz pouziva stejny radioakt. prvek).

matlahon
9. čer 2011

@petrakm U nas je problém v tom, že se malej narodil a našli mu jen 1 ledivnu tak chtějí zjistit zda není ta druhá uložena někde jinde. Na genetice nám dr. napsala, že LEDVINY jsou v pořádku - jen s malou dilatací a na další ko na genetice nám opět řekli, že je vše v poho a ta dilatace je menší. Takže jsem nějak nepočítala s tím, že mi pak v porodnici řeknou, že mame jen jednu. Tak se modlím aby ta byla zdravá

petrakm
9. čer 2011

@matlahon
Ježíš,tak to uz chápu tu zvrtanou genetiku..ja bych šla do Prahy(kdyz můžeš do motola),holky z ty vaši nemocnice jsou vystresovany,pokud by byl nejakej problém,tak by vás stejne měli řešit v pze.ke Karlovu kde jsme my-je klinika pro Deti z cely republiky.Držím palce,věř ze ta ledvina funguje jak ma,ale hlídat vás budou uz porad

kozlenka
9. čer 2011

Tak je to za námi. Pooperační stav prý příznivý, funčknost ledvin L 52 % a P 49 %, pamatuji si, že před operací to bylo 45 % a 55 %. Jen z toho nejsem moc chytrá, zdravému člověku ledviny fungují L 100 % a P 100 %??? 😖 No hlavně, že to má "v normě" a teď už kontroly jen v místní nefro 🙂
@lucisa Luci, stavovala jsem se minulé úterý u Křivské jen zeptat sestry, kdy mám donést moč, aby byly výsledky do Olmiku včas 🙂

lucisa
9. čer 2011

@kozlenka tak to je super.
V to úterý jsem tě tedy viděla osobně, nějak mě to napadlo, když jsi mluvila o moči a operaci, ještě jsem za tebou vyběhla, že se kuknu, jestli je tam kočárek s malým, ale šla jsi sama, tak mě to zmátlo, jinak bych na tebe hukla 😉

kozlenka
9. čer 2011

@lucisa No, šla jsem z těhu poradny odvedle, tak jsem byla sama 🙂 Ale až budeš mít příště zase cestu do Opavy, tak dej dopředu vědět a zajdem s dětma na "kafčo" 😉

jasekd
9. čer 2011

@kozlenka Nadhera, moc gratuluju 😵 Ty vysledky jsou uplne super, ono to vysetreni MAG3 urcuje rozlozeni funkce ledvin, tzn. kolik procent celkoveho vykonu udela jedna ledvina, cili v idealnim pripade je ten pomer 50:50, na cemz skoro jste 😉 Neni to mysleno tak, ze mu ty ledvinky obe funguji jen z pulky! Proste 50:50 je to nejlepsi, co muze bejt, ale to nemusi mit ani zdravej clovek, nic v tele neni uplne presne. Takze se opravdu muzes radovat 🙂

petrakm
9. čer 2011

@kozlenka
Super vysledky!!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru