Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

mili84
28. zář 2011

@petrakm ahoj náhodou čtu Tůj příspěvek...máme hydronefrozu, parenchym by měl být 8-9mm, to je myslím spodní hranice. Ale pokud vám roste, je to dobré znamení 😉

petrakm
28. zář 2011

@mili84
Diky 😉 A jak jste na tom vy,jestli se muzu zeptat,to ma taky asi porad ATB 😖 koukala jsem na vaše fotky-krasnej chlapeček..strašně to letu,muj prvni uz chodi do skoly a zrovna před chvíli jsem koukala na jeho mimi fotky 😵

mili84
28. zář 2011

@petrakm Nám na to přišli už v těhu, pak diagnoza 5.stupeň hydronefrozy, ale reflux ani nic jiného nemáme,. Pouze tu dilataci. Nasadili ATB, ale povedlo se nám dostat do Hradce k Doc. Novákovi, kterej je na to odborník a ten nám je hned vysadil, že je to blbost a zbytečná zátěž. Takže jsme je brali jenom asi 3 týdny 😉 Říkal, že když nemáme reflux, tak nevidí důvod. Chodíme 2x ročně na UTZ a teď jsme byli potřetí na MAG3. Malej snáší všechno v naprostým klidu, u vyšetření je statečnej. Diagnoza je teď taková, že z 5. stupně je 3. a fčnost byla ještě před rokem na levé 43% ku 57% a teď se to srovnalo na 53% na té levé větší ku 47%, takže uplně naopak 😀 😀 😀 Když byly malému 3m, odmítli jsme operaci.. Novák tenkrát řekl, že respektuje naše rozodnutí a že budeme setrvávat v konzervativní léčbě...No a dnes vidí, že jsme dobře udělali 😉 Na urologii s výsledkama z posledního Magu jdeme příští týden, tak snad tyjle výsledky budou už dost vypovídající o tom, že se to malému samo spravilo 😉

mili84
28. zář 2011

@petrakm jiank díky za chválu foteček 😉 😵 😵 akorát to nemám aktualizované, Toníkovi už je pdnes přesně 26m 😵

jasekd
29. zář 2011

@petrakm Odpoved uz mas, ja bych to nevedela, ty cisla jdou mimo me a i se to blbe googli, nikde to moc neni... Ty brdo, uz mas skolaka.. A jak to jde?
@mili84 Krasne vysledky. Vam se to cekani vyplatilo 🙂 V cem spocivala u vas konzervativni lecba? Jen kontroly? Ja teda jestli navrhnou operaci, jdu do toho, za rok cekani se VUR ani trochu nezlepsil, stale jsme na IV. stupni, kdyby to aspon na III. spadlo... Uz pres rok je na ATB a nejak se mi nechce tu chemoterapii nadale protahovat, i kdyby ho odoperovali, bude to brat dlouho.

mili84
29. zář 2011

@jasekd Konzervativní léčba spočívá u nás pouze na UTZ a 1X za rok Mag3. My VUR nemáme, ani nic jiného, malý neměl a nemá problémy, moč v naprostém pořádku, tudíž jsme se řídili intuicí a tím, že nám doktor tenkrát říkal, že malému procentu pacientů se ta hydronefroza upraví růstem sama....operaci jsme odmítli, protože ta šance tam byla. Dnesvidím, že by se operoval zbytečně...hrozná představa....POkud VUR máte, tak to je něco jiného...i ty ATB..je tam větší pravděpodobnost té infekce, no... Ale bacha, mám kamarádka, které se VUR do 3 let spravil sám a k operaci nedošlo!

jasekd
29. zář 2011

@mili84 Jo, ja vim, ze ATB je u nas treba. Ten rok se cekalo, protoze kluk byl na operaci malej, to operuji jen akutni pripady. Ze by mu VUR zmizel, to je asi v jeho pripade utopie, cekani na zazrak, ale doufali jsme, ze se to zlepsi, a pokud to za rok neslezlo ani o stupen dolu, tak pokud doktor rekne operovat, cekat nebudu. Je murok a pul a bez antibiotik byl jen prvni 3 mesice 😔 Pokud by je nemusel brat a UZ ledvin byl i nadale uspokojivy, cekala bych ochotneji, to je jasne. Uvidime, co nam ted reknou.

ivular
30. zář 2011

@petrakm Jestli to dobře chápu, tak hydronefróza je souhrnné označní pro rozšíření pánvičky a kalichů. Pokud se má na mysli pouze rozšíření kalichů, jde o hydrokalikozu, pokud pouze pánviček, jde o dilataci pánviček. Pokud se má na mysli rozšíření močovodu, jde o megaureter.

lucisa
30. zář 2011

@jasekd potvrzuji, Noemi teda nebrala léky před operací, protože když se na to přišlo u těch kyčlí a než proběhlo všechno vyšetření, šla rovnou na operaci, dělali jí pyeloplastiku, ale po operaci je brala od těch 8 měsíců do nějakých 5-6 let (různě se střídaly, až se došlo na vyhovující), pak malá pauza a začal se řešit hyperaktivní močák, takže další léky, vysazeno teprve teď na začátku prázdnin, tzn. v jejich 8,5 letech - šílené ☹
Musím doufat a věřit, že to bylo nutné a pokud to napáchá nějaké následky, budu se utěšovat, že to třeba bylo menší zlo, než kdyby jí odešla třeba ledvina. 😖

petrakm
30. zář 2011

@ivular
no tak mame dilataci panvicky 24,hydrokaniloza20 a megaureter, tak jsem z toho paf,ze nema hydronefrozu 😕 ..no uvidim ted 6..hlavne aby nebyl ten nove ziskany VUR

petrakm
1. říj 2011

Ahoj všem,vím,ze je tady diskuze na ockovani,ale chtěla jsem se zeptat tad u nás,jestli jste neco nadstandardního k hexe dali přes ATB,malej ma zatím hexu ,chtěla jsem určitě TBC,ale to mu přes ATB nedají ,tak jsem zacla přemýšlet znovu o těch pneumokokach,i kdyz uz jsem byla rozhodnuta,ze to nedám..díky

jasekd
1. říj 2011

@petrakm Peti, hydrokalikoza a dilatace panvicky, to je dohromady hydronefroza... Takove slovickareni. Na ten VUR drzim palce, my jdem 10.10. ale jen na nase nefro, tam se asi moc noveho nedozvim, treba cekat na Kocvaru. My mame naockovane rotaviry (jeste pred ATB) a pneumokoka (zacali jsme pred ATB, od druhe davky jiz s ATB), jine jsme nedavali, pozdeji budu davat hepatitidu A a asi meningitidu.

saruspec
2. říj 2011

zdravím všechny,holky nevite nahodou některá jestli se hlasí na kontaktním místě že nastupuji na 4h do práce?No mám zitra nastoupit na 4h do kuchyně vydavát obědy ve škole od 11-15h ale malej od noci hoří 39.5.tak jsem volala doktorce,tak máme zitra přijed hned ráno aji s močem tak nevím jak to dopadne. 😵

petrakm
2. říj 2011

@saruspec
Ahoj,ja jsem to asi moc nepochopila 😉 Jako kvůli rodicaku?nebo jako ze nepřijdes do Prace kvůli malýmu..co se tyče rodicaku,tak ja to nikam nehlasila,akorát malej mohl jen na par hodin do školky,ale vy ještě nechodite..ja měla normální prac poměr,jen zkráceny..hlavně Držím palce,at zas není nejakej zánět,měj se hezky,petra

petrakm
2. říj 2011

@jasekd ahoj díky za info,jinak jsem cetla,jak probíhá u vás ten Rtg a teda u nás ani po1. Nečekal na vycurani,on navíc tu cevku vytlačil..a nezavadel rentgenolog,ale nefrolog,rentgenolozka tam byla,ale uz jen spolu komentovali nález..dam vědet.porad si myslím,ze se zbavíme ATB..no asi scifi..
@damaska
Ahoj,tak jsem zkusila tu borovku,zítra volám na vysl testu,tak snad nebudu muset chytat znovačekala jsem 2hod nez se vyčural..jinak co s tou prasklinkou?snad uz ma trosku prcek klid..ja uz se z téhle trablu snad zblaznim,ve ČT mám jít na Rtg a nemám druhýho,kdo ho se mnou udrží..manžel to odmítl,ze chudinka bude brecet,ze na to psych nema,takže super..poprvé totiž šla ma kamoska,takova uz životem protrela(syn se ji narodil v 27tt,takže ma dost zdravý nadhled..)

jasekd
2. říj 2011

@petrakm Jemu tu cevku zavadel na oddeleni pediatr, letos nefrolog, loni jina mlada Dr., a pak se jde teprv na rtg. Zvladnes to sama, manzel chodi sam, ja poprve byla tehotna, podruhy jsem mela Vendy, od ktere se nemuzu hnout kvuli kojeni, no museli maleho premedikovat, dostal letos Dormicum, protoze desne rval. Ale manzeluv pristup teda trochu zvlastni 😅

jasekd
2. říj 2011

@petrakm A kamoska by teda nemohla? A kdyz tam mas na rtg i nefrologa, reknou vam hned neco o dalsim postupu? protoze nam ne, ted pujdu na nefrolog. poradnu a stejne se asi nic nedovime, musim proste cekat na Kocvaru, tak jestli vam treba hned aspon neco naznaci? Vy jste po nejakem tom zakroku a hrozi z toho reflux, jestli se pamatuju dobre? Treba ti malej nebude az tak vyvadet, Martin ma ted blbe obdobi, kdy jeci, jen vidi doktora, i kdyz mam pocit, ze je to ted malinko lepsi, ale pri te MCUG to bylo loni v pohode, zato letos silene a to Dormicum mu proste dat museli, ale zabralo to pekne a pak i kdyz to odeznelo, uz byl v nemocnici v pohode 🙂
@saruspec Taky drzim palce, at to nema od ledvin, na dotaz neodpovim, nevim.

damaska
2. říj 2011

@petrakm Ahoj, tak držím pěsti, ať je moč v pořádku. U nás se prasklinka zahojila, v úterý jedeme za odborníkem, ale už jen z toho, co jsem mu říkala, docela koukal. Do roka prý nepřetahovat a on prý zákroky povoluje od 3 do 5 let. Ty kluci, co mají problémy s čuráním, tak pro ty se to řeší nejdřív v roce. Tak jsem zvědavá, co mi poví. Matičkou nemažeme, čekám do konzultace. Navíc jsem posílala papíry, co mám od naší nefroložky ( mám jen 3, ona mi je nechce dávat, posílá je rovnou dětské, taky to tak máte?), primáři urologické kliniky (je to známý), ale podle něj, žádná tragedie, naopak teď operace a narkóza by mohla nadělat hroznou paseku, momentálně nevidí důvod pro operaci u Šimonka. Tak nevím, snad se vše pořádně dozvím v úterý.
Jsou to starosti, ale je to brouček, snad bude i u vás líp. Držím pěsti

saruspec
2. říj 2011

@petrakm jo kvuli rodičáku, mi řekla sekretařka v práci,že bych to měla řict na kontaktním mistě,ja mám taky normálně smlouvu prac.poměr na 4h,malého mi bude mamka hlidát,bydlí s námi do školky mi ho ani přiští rok doktorka nepustí.

petrakm
2. říj 2011

@jasekd
Aha to jsem nevěděla,ze v nejho bych mohla sama.minule mi nefrolog rikal,at mám doprovod,tak asi by raději,kdybych měla..kamoska právě nemůže..no ale snad nekoho ukecam..na kricici mimco se nikomu moc koukat nechce..mne právě rekne hned nefro,co s tím,ten Rtg děla sám a pak jdu ještě k nemu do ordinace..no možna,kdyz to mas takhle vždycky nadlouho s kocvarou,co takhle výlet do phy?akorát jsem myslela,ze Kocvara je urolog,ja totiž myslela,ze případný reflux budu řešit zase jen s nefro a na kliniku by mne poslal,az kdyby byl nejakej nález k operaci..kdyz jsem totiž po ty ko chtěla info k ATB,tak mi urolog tvrdil,ze to je v kompetenci nefrologa,pro nej ,ze je to ok a ze nevidí ,proc by je měl dále brát,ale jen z urolog hlediska..jsem zvědavá,jak to prcek zvládne,on uz ted nepostoji natož ležet!,bude to sila,nedovedu si představit,ze bych na tu operaci šla s nim v tomhle vekui kdyz je oblbnou..ta premedikace u vás myslím,ze měla opodstatnění,v pze mu nic nedají,je to rychlovka..nejraději bych mu neco dala ja,aby nebyl tak hotovej..sice to asi neboli,ale vyvaDet bude

petrakm
2. říj 2011

@saruspec
Kontaktní místo-to teda nevím,to vypada na socialku,ale tem muže byt jedno ,ze pracujes,teda takhle to bylo za mne s prvním..mohla sis vydelat neomezeně,jen s tou školkou tam byl problém..tenkrát to ještě bylo na 3 a pak ten 4.rok za těch 3400..jediny co jsem musela na socialku měsíčně dávat,je to vyjádření ze školky..a mas na kolik let rodicak?každopádně az zjistíš,dej info,asi se nás to tady bude tykat za chvíli vsech

petrakm
2. říj 2011

@damaska
Papíry mi nefrolog dává
Do ruky,ja je pak předávám dr.,takže si je kopiruju,ale stalo se mi,ze mi nejakej chyběl,tak jsem si ho u dr. Normálně vyfotilanic neříkala..s tou předkozkou dej vědet,furt s tím bojujem..jo a pls ptala jsem se na to očkováni,jakys dávala nad hexu?d

jasekd
2. říj 2011

@petrakm Vis co, nam taky rikali, ze nic nedavaji, kdyzjsem se ptala, ale to co tam predvedl, to nebyl normalni plac, tak mu to dali, je to jen sirup a za chvili byl uz v pohode. Radeji bych bez premedikace, ale takhle si to aspon nepamatuje. Nas nefrolog ma to rtg v pocitaci, vyjadri se, co by asi, ale hlavni slovo ma prave Kocvara - urolog, ten i rozhoduje u nas o ATB, u nas je to furt na hrane s tou operaci, ale ted si myslim, ze se asi rozhodne docent uz pro ni. U nas je to tak, ze ty deti vidi urolog a ten si rozhodne, zda operovat, a az pak bysme jeli do Phy. Ono s tou Vendy jsem radeji, kdyz prijede on sem, nez jezdit do Prahy, uz takhle si musi manzel brat volno, nema mi ji kdo hlidat a kdyz se jedna o rtg, musel jit on, jinak po doktorech taham oba a je to celkem narocne 😝

jasekd
2. říj 2011

@damaska Papir dostanu, druhy se posila na detske, pripadne si vezmu oba a jeden tam odnesu, aby to nemusel spital posilat, mam to kousek a nevadi mi se projit k detske. Kazdou zpravu jsem dostala do ruky.

jasekd
2. říj 2011

@petrakm Nam nikdo nerekl, ze mame jit dva, i kdyz se to dela pri puldenni hospitalizaci, cili proti jinym spitalum je to na delsi dobu a nadelaji s tim vic, ale zas takove klidnejsi, zkontroluji ho, dostal i obed... Nechapu, komu vadi pohled na rvouci dite, ja kdybych mohla, rada pomuzu, ale ja jsem asi mene citliva nez vetsina, a u ciziho decka by mi to vubec nevadilo, treba ta MCUG je naprosto v pohode, jen to cevkovani je trochu horsi...

saruspec
2. říj 2011

@petrakm ja mám na 3roky rodičovskou,no u nás je kontaktní misto ale to je asi socialka tam jsem vyplnovala všechny papíry,jo zjistím a dám vědět.

comra
3. říj 2011

@petrakm my byli taky s Daníkem na mikčním. Bylo mu 10 měsíců. Vzala jsem mu hračky a zpívala mu. A to fakty zpívám dost falešně. 😝 ale krásně jsem ho udržela v klidu. chvilinku pobrekával, ale pak se uklidnil a byl v pohodě.Prej po roce je to mnohem horší...
@damaska papíry pro pediatra mi nefroložka dává. Já si to doma ofotím(poradila mi to pediatrička, že pro jistotu...) ...

damaska
3. říj 2011

Tedy, já papíry vůbec nemám a nevidím, dokonce ani dětská mi nechce nic říct, to je přístup. 😠
S tou předkožkou jsem zvědavá
@petrakm s tou předkožkou jsem zvědavá, dneska jsme byli na 8 měsíční prohlídce a z podvyživeného miminka máme 9 kilového klučíka. Konečně je naše dr. spokojená. Zrovna se do mě pustila, že nechci malého poslat na zákrok, že dřív se to řešilo už v tomto věku (taky pamatuje, bude jí 70) a teď že je to jednodušší, ufikne se kus předkožky a je to. No, jsem zvědavá na zítra, jdeme na konzultaci k novému nefrologovi, pak dám vědět, co nám poradil.
Jinak my očkovali ještě Prevenar 13, poprvé bez reakce, pak teplota, ale dobrý. My zatím bez antibiotik, takže my očkovali podle kalendáře a nikdo se nad tím nepozastavil.

jasekd
3. říj 2011

@damaska Malej mel taky fimozu, spatne se to i cevkovalo pri prvni mikcni, ale zvladli to. Pokud by mel opakovany nalez v moci a jine problemy, na zakrok ho rada poslu, ale pokud moc byla cista, problem zadny a stav se zlepsoval, tak bych se na to vykaslala, prece jen, nema to tady kazdej, tak aby nebyl treba na plavani divnej 😅 Ze si to kluci ocumujou, je jasna vec. Pokud ti odbornik rekne, ze zatim nedelat, tak na tom trvej, pediatr tolik nevi, jako urolog/nefrolog. A ty zpravy, jednu bys mela do ruky dostat ty.

kamila11
6. říj 2011

@argousek
čekáme druhé chlapečka a ted v 31t nám na UTZ byla na jedné ledvine zjistěna 7mm dilatace pánvičky. Doktor mě uklidňoval, že to není nic závažného. přesto to zapsal do těhotenské knížky a po porodu, že to musí malému pořádně prošetřit. Jak se to léčí mi neřekl, jen mi řekl, že je to poměrně běžné a nezávažné. Jen, že to může způsobovat špatný odchod moči z ledviny do měchýře. Svému doktorovi plně důvěřuju, podle toho jak to řekl, mě celkem uklidnil, že se z toho moc zbytečně nestresuju. Ale když tady vidím, že ve většině případů tu všechny píšete, že to opravdu nic není, jsem ještě klidnější 🙂 Taky jsem z jeho řeči pochopila, že se to do porodu může ještě samo zlepšit. Takže doufám

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru