Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

denousek
30. lis 2011

@jasekd no ja prave nevim jestli delaji nebo nedelaji 😀 ale zjsitim a mam na tom trvat i kdyz se to do porodu zpravi?

jasekd
30. lis 2011

@denousek rekla bych na gynde, at to tam napisi, i kdyby se to zlepsovalo. Tim, ze to udelaji, tak vas zaradi nejspis do nefro poradny a kdyz to bude dobre, pozvou jen na par kontrol a pak vyradi, coz by bylo super, ale budes klidnejsi, ze se nic neprehlidlo, kdyz ti gynda napise, at to udelaji, tak to udelaji. Ja bych ho rozhodne chtela. Chtela jsem si zazadat i u dcery, zda to nemame v rodine, i kdyz ji nic nenasli v tehot., a nez jsem zazadala, sli jsme kvuli jinejm problemum na UZ briska a ledvinky ma OK 🙂

denousek
30. lis 2011

@jasekd jo tak uvidime jak se to bude vyvijet... a kam mi to ma dr napsat?jako do prukazky??

jasekd
30. lis 2011

@denousek Ona urcite vi... myslim, ze jsem to mela nekde velkym pismem napsane, nebo pricvaklej papir, uz se nepamatuju...

denousek
30. lis 2011

@jasekd ja mam ho 😀 ale zkusim se zeptat ale asi az pozdeji pred porodem ted je jeste brzo uvidime jak se to bde vyvijet diky moc.. 🙂

petrakm
30. lis 2011

@comra
Aha tak to uz chápu..v prenatalu jsem měla III a ted ma parenchym 3,dilataci porad přes 20,takže to je teda asi uz IV..stejne jak píse @jadekd já tam
O hydronefroza moc psáno nemám..ještě ,ze máme jen 1stranu..prosím mám sice porad prcka,ale vzhledem k Sumetrolinu a mozné alergii ma dost omezeny jídelníček..jedem vlastne skoro dokola to samé.jak to mate u větších deti?uz jedí co vy?a co sul??ted mne p.magistra Skolila,ze v zadnem případe nic kyselého!porad přemýšlím,jestli čerstvé jablko uz neni problém,my jsme na sklenickach..ale babička měla nápad,ze mu dá strouha ný..bylo kysele i pro mne..jasekd právě někde cetla,ze hruška a jablko by snad mělo byt ok,kupuju Svestky,meloun,banán,skleničky hruska,jablko,nic víc..žádná teda hitparáda..stejne by porad chtěl jen banán..

jasekd
30. lis 2011

@petrakm Ja to kysely az tak neresim, jak uz jsem psala nekolikrat, jabko, hruska, banan, meloun, merunky, jahody, broskve, mel maliny, boruvky, svestky... nedavam citrusy, ale priznam, ze ochutnal pomelo, moc pri vysetreni ma spis smerem k zasaditemu pH, nevim, zda spatne odebiram, nebo slozenim stravy, infekci nikdy nemel. Muj tata je doktor a pacientum pri Biseptolu zakazuje vylozene kysely, citrusy, dzusy apod. Jini doktori zakazi skoro vsechno vcetbe caje 😅

petrakm
30. lis 2011

@jasekd
A co sůl?asi uz ji s vama,ne?nebo ma porad separe..myslím jako třeba ,kdyz se vaří brambor tak sůl do vody nebo jen dosolujes az na talíři😉i kdyz hipp teda co jsem
KoukalA prisolule a jak jsi to pls měla s kojo vodou?do kdy jsi mu dávala?mame docela dobrou vodu z kohoutku,tak netuším,kdy se muže uz vynechat kojo..a jestli se ma kojo furt prevarovat..já stejne furt kojim,takže pije hlavne mliko..to je trosku problém,vidím to na plinkach,nejvíc načurání ma v noci,přes den nic moc,vypije jen MAX 100..nějak jsem se ohledne kojo vody neptala mudry ,mám
Toho vždycky tak hodne,ze zapomenu,tak
Ale ty jsi takova uz doktorka všech oboru,takže v poho😉))

jasekd
30. lis 2011

@petrakm Spis ji porad svoje, ono mu to nase moc nechutna, s nami ji ruzne polivky/vyvary, ty moc nesolim a dosolujeme si je pak na taliri, nebo upecu kure/kralika, krutu a brambory, to taky papa s nama. Jinak ma rad kuskus a rejzi. No je to tak pul napul, neco s nama, neco svoje. Sklenicky temer ne, uz je na ne velkej, jsou moc rozmixovany. Kojenecka voda, no, M. byl plne kojeny jen 5 tydnu a pak dalsi 3 mesice kojeni a postupne spis UM, tak to jsem pouzivala kojeneckou vodu. Asi do pul roku, nevim presne, jenze pak jsme si nasli, ze voda u nas ma min dusicnanu nez ta kojenecka 😅 Tu z kohoutku jsem prevarela asi do roku, ted uz pije z kohoutku jako my. Vendy zatim nepije, plne jsem kojila, prikrmy varim ve vode z kohoutku a dokojuju. Pokud bych ji davala i piti, asi budu zatim prevarovat. Zjisti si na netu vas zdroj vody a tam jsou mesicne davane hodnoty obsazenych latek, pokud mate svoji studnu, chce to obcas rozbor. My mame vodu z radu.

comra
1. pro 2011

@denousek a u prvního dítka vám UTZ nedělali? A pro kontrolu bych na tom trvala i v případě, že se to ztratí...
@petrakm Dany není na ATB. V Ji jsem se ptala, a říkali, že spíše ne kiwi, a neředěné štávy. Ptala jsem se i Langera a ten říkal, že jíst normální jídla vhodná pro děti. Já celkově moc nesolím a nekořením, dyštak si to dochutíme s manželem na talíři. Takže jinak jí co my...
a vodu jsem dávala převařenou z kohoutku(máme dobrou vodu) asi do 1 roku. Pak nepřevařenou...

denousek
1. pro 2011

@comra ty joo tak to uz si vubec nepamatuju...nemei jsme zadny problem tak jsem nevedela ze se neco takovyho vubec dela.

maskacka
2. pro 2011

@denousek taky si plánuju tu první nechat zkontrolovat, řešila jsem to teď v porodnici (porod druhého dítěte s vadou ledviny) s pediatričkou a říkala, že bychom měli - Jednička má 4 roky a tehdá jsme podstupovali jenom UTZ u Dr. v ordinaci, navíc pěkného kreténa, který neuměl na té mašině ani odhadnout váhu. Tak se bojím, aby něco nenašli i té starší

maskacka
2. pro 2011

holky, co jste s dětmi ležely v Olmiku na DK, prosím Vás, jak se mám zařídit ohledně vlastního oblečení (můžu tam být v civilu, nebo musím být v košili jako pacient) - a oblečení dětí? Mám jí tam něco kromě jednorázovek a ubrousků brát, nebo mi ji oblíknou jako v porodnici?
A nevíte, kam mě upíchnou a kolikačetné jsou pokoje? Začínám si to promítat a moc příjemné pocity to neprovázejí... 😖

jasekd
2. pro 2011

@maskacka Taky mam Vendy zkontrolovanou, nastesti ledviny OK 🙂 Do Olomouce nepatrime, nicmene kdyz jsme byli v nemocnici v JBC a LBC, tak rodic normalne civil, nejlip teda pohodlne obleceni jako nosis doma, ja planuju takove slusne cerne elastaky a nejaky pekny triko nebo halenu, pyzamo jen na noc 😅 Anebo mozna lepe neco takovyho jako na den, akorat budu prevlikat denni a nocni ubor, clovek chce vypadat trochu civilizovane 😀 Obleceni pro dite budu brat urcite, ale moje deti jsou vetsi. Ted nas v lednu nejspis ceka hospitalizace v Motole s dcerou, bude ji 9 mesicu a vezmu ji asi nekolik overalku, snad tam nebudem dlouho, ja doufam, ze vubec tam nebudem lezet 😝 Miminu bych vzala overalky. Asi po operaci ho treba do neceho erarniho navlecou, nevim, ale na ty dalsi dny... Holky zOl. ti poradi presneji, ja jen odhaduju, jak se zaridime my.Uz se vam to sakra blizi, ale aspon to budete mit za sebou 🙂 Kdy jdete, nekdy kolem 15.12.? Budu moc drzet palce.

comra
2. pro 2011

Langer říkal, že v tomto případě ( u nás hydronefroza), takže počítám, že i ostatní vady močových cest, hraje dědičnost jenom malou roli, okolo 5%! Tímto zdravím Lucii, jejíž 3 dcery dochází na nefrologii..

comra
2. pro 2011

@maskacka já bych se vybavila do nemocnice, jako když jedu na dovču. Tedy včetně léků, oblečení, jídla pro dítko, kosmetika..Vždy to můžeš poslat domů..

jasekd
2. pro 2011

@maskacka
@comra Jidlo taky budeme brat! Kdyz byl M. na mikcni v Jablonci v tech 5,5 mesicich, tak se me ptali, zda chci sklenicku, rekla jsem, ze ne, s prikrmy teprve zacinal, dali jsme UM. Letos dostal v JBC normalni detsky obed. Vv Liberci by se obed siknul, kdyz tam tvrdli do 16 hodin, bylo to brane jako 1denni hospitalizace, takze mel sebou manzel jen presnidavku a krupky, a houby houby zlata rybko, obed se nekonal, dostal jen presnidavku a jogurt, co neji. Poplatek za hospitalizaci platil. To nam samozrejme nevadi, ja sama jsem zastancem poplatku, ale pocitali jsme s tim jidlem a tim padem mu ho nevzali 😅 Takze ted do Motola berem. Ty kojis, tak je ti to fuk, ale pisu to pro jine holky. Ale kdyz bude hospitalizovane dite dyl, obed samozrejme dostane.
Pro sebe budu urcite brat notebook s internetem, mela jsem letos v porodnici a k nezaplaceni 🙂 Spojeni se svetem, relaxace, kor kdyz my budem v Praze a manzel s druhym deckem v JBC, cili navstevy zadne.

jasekd
2. pro 2011

Ta hospitalizace byla predem hlasena, cili s tim obedem pocitat meli. Ten Motol je na vazkach, takze pojedem vybaveny, tam asi s nami nepocitaji na 100%, a doufam, ze tam nezustanem 🙂

kristipa
2. pro 2011

@maskacka ahoj, v košili chodit nemusíš, normálně jak doma, tepláky, tričko...vezmi si pro sebe pyžamo, toaletní potřeby-včetně toaletního papíru, první den hospitalizace nemáš nárok na oběd-dítě ano-ale ty máš myslím miminko? jak dlouho tam budete? s oblečením: do operace měl naše oblečení pak pár dní jejich (byl problém najít odpovídající velikost) a pak už naše.

kristipa
2. pro 2011

@maskacka jo a pokoje jsou buď 2 místné nebo je tam pár jednolůžkových. na ty většinou dávají ty co tam budou delší dobu nebo se o to aspoň snaží....

maskacka
2. pro 2011

@jasekd
@comra
díky, holky. Doufám, že tam budeme max. tři dny, je to zatím jenom ta endoskopie ureterokély. Nástup den předem, jestli to proběhne hladce a Dr. nebude chtít řešit ještě něco dalšího, 17. jedeme domů. Opět řeším to, co s porodnicí - nikdo mi tam nic potřebného nedoveze, protože jedeme 100 km od domova. Manžel nás odveze a přiveze, musí se starat o starší cácoru.

S tím jídlem jsem se taky pěkně vycinkala - na císaře jsem měla nástup v 13:30 den před operací s tím, že se ve špitálu normálně navečeřím, protože v papírech bylo, že nesmíme jíst a pít až od půlnoci. A pak večer přišla sestra, že my dvě kaiserky, co jsme byly na pokoji, dneska nevečeříme. Podotýkám, že na mě přišla řada až druhý den po 14. hodině, dostala jsem akorát dvě půllitrové infuze, prostě mňamka 😝 . Nemít v tašce nějaké Bebečka a Snickers, tak ten den předtím zhebnu. Kolegyně z nervozity neměla ten předchozí den ani oběd, taky slušně nadávala, ale aspoň ji řízli hned ráno v devět.

maskacka
2. pro 2011

@kristipa děkuju, asi fakt budou nejlepší overaly, malá bude mít 5 týdnů a snad to nebude ležení na dlouho, samotný zákrok je rychlovka na max. 10 - 15 minut.
Akorát já mám teda s hadrama problém, protože do svých předtěhu se nenarvu a na kojení taky nic moc, chtělo by to nějakou rozpínací košili "dobrý den - kozy ven", slušnou, ať nepohoršuji personál, ale zároveň ať můžu v klidu nakojit, někde jsem četla, že maminka kojila i na JIPce - kroutila se nad postýlkou, ale nakojila. Jenže s mými nulkami bych se taky mohla ukroutit

jasekd
2. pro 2011

@maskacka Usetrili 😀 U nas pokud vyjde ta endoskopie, tak je to pry taky na 3-4 dny. Taky budem 100 km, ted s Vendy i pak s M., oboje je v Praze.

petrakm
2. pro 2011

@maskacka
Ahoj,no nebyli jsme v olm.,ale Praha,tak třeba to bude úplne jine,ale jen abys tušila🙂pocitej spis 4 dny,my měli uroterekelu na 5,v 5 měsících..kojis takže úplne v poho,na jipce nakojis,jde to v poho,i kdyz je to dost nepohodlny..,dokonce ti to kojo dovolí i docela záhy..muzes si malou i vyndat a budes asi i muset na odrihnuti..😉i se vsim tim napojením na přístroje ..ale mimi bude dost mimo,tak se na to příprav..já porad sledovala ty přístroje,ale v pze na karlaku můžeš na jipce prosedět celou noc,nikdo té nevyhani..nevím jak v olomouci..po operaci bylo mimco jen v pampersce..naštěstí bylo vedro ,ale furt jsem ho prijryvala..nejlepší jsou ty úplne rozepinaci bodicka,ale u nás měl malej kanylu v ruce,myslím,ze na fotkach z Olomouce byla v hlavičce-v tom případe se dobře obléká u mne aspon jedna ruka..no ale ty si ji můžeš obleknout i na jipce,to jsem vedela,ptz mi to nejaka maminka psala..ale jak říkám bylo vedro,ovšem prosinec je prosinec..i kdyz je tvoje mimi úplne male,k zákroku můžeš při transportu dat do postýlky hracku..měla jsem velke obavy z kojení před zákrokem,ale neplakal,od 3jsem ho nekojila.v 8 šel na radu,někdy v 7 dostal infuzi..vy půjdete taky jako 1.,někde psaly holky.ze museli dat naposled jist ve 12,ale mne snesteziolog řekl,ze kojo az do 4-4:30!!a kdyz prisla sestra,tak mi rekla do 12 a já na ni,co mi řekl asnesteziolog,tak udělala kompromis ve 3!! 😕 No sestry sefujou 😀 ,každopádně malej byl mimo 2hodiny,kdyz říkáš 15 minut zákrok,tak jen aby ses nestresovala,ze to dlouho trva,transport,endoskopie,discize,ko..neboj,bude to dobry a hlavne to neni zádný rez,mimco bude ok

petrakm
2. pro 2011

@maskacka
Jo a vlastne ty overaly jsou nej vzhledem
K tomu vývodu a kanyle a prosinci 😕 ty bodicka v lete,jsem se zacyklika 😀

kristipa
3. pro 2011

@maskacka jo to jsem viděla maminky kojit na JIP, dělají to všelijak, ta co byla se mnou na JIPce tak ta kojila i když byl malej připojenej na vývod z ledviny a cévku, fakt síla, tak různě se nakláněla nad mimčem. a to ho musela ještě před a po kojení zvážit! tak jí přistavili stůl s váhou vedle postýlky a i s těma vývodama ho musela šupnout na váhu....

maskacka
4. pro 2011

@petrakm v porodnici se jim nepovedlo napíchnout malé kanylu do hlavičky, tak ji taky měla v ruce, doufám, že tentokrát už to půjde. Beru to jako takovou přípravu na operaci ledviny (svoji přípravu, jsem zvědavá, jak to přežiju), kéž by to tak chtělo tou discizí skončit. Bohužel...
@kristipa já mám malé kozy, nevím, jestli je to vůbec reálné. Každopádně s sebou beru opět odsávačku i s lahvičkou a min. jim budu nutit svoje mlíko. Proboha, to vážení nesnáším, v porodnici jim pak už stačilo jenom to, že má pořád plnou plínu, taky jsem byla druhorodička a laktační poradkyně asi taky ujistily Dr., že fakt kojím. To byl strašný opruz furt chodit na váhu (na chodbu!), mám pocit, že jsem tam jenom vážila a odnášela plíny na sesternu.

kristipa
4. pro 2011

@maskacka no vážení plínek, měření moči, sledování stolice a zejména kolik toho dítě vypije v mililitrech za den to je tam alfa omega-zejména když je dítě po operaci. to neděláš nic jinýho jenom to sleduješ, zapisuješ a snažíš se do děcka natlačit dost tekutin-aby nemuselo mít kapačku.

schornicka
12. pro 2011

ahoj holky, tak jsem na vaše příspěvky narazila náhodou, máme jít 2.1. na operaci hydronefrozy doOL. Syn 2,5 roku, pořád dobrý, problémy nemá,ale dr. šmakal doporučil operaci,a yb se levá ledvina spravila a dorostla pávnička. Chtěla jsem se zeptat, nemáte někdo s takovou operací v OL zkušenost? Jak to tam probíhá, délka hospitalizace, vývody a tak??děkuji předemmoc.

comra
13. pro 2011

@schornicka ahoj. my chodíme do Prahy, ale na operaci jsme ještě nebyli. Stále sledování. ALe dr říká, že se operaci nevyhneme, ale že zkusíme počkat, až malýmu budou min. 2 roky, aby to šlo dělat laparoskopicky. Pak říkal, že operace trvá 3 hodiny a pak 10 dní v nemocnici.
Jdete na klasickou nebo laparo operaci? A proč nyní na operaci? Zhoršila se funkce ledviny? My jdeme v lednu na druhé izotopy, aby se zkontrolovala fukčnost ledviny v čase.. Pak uvidíme, co dál..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru