Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

jasekd
13. pro 2011

@maskacka Drzim palce, at uzjste doma, kdy jedete, zitra?
@schornicka do Ol. nepatrime a operace nas teprve ceka, ale je tu dost holek, co v Ol. byly, tusim @saruspec @kozlenka @lucisa a mozna i dalsi...

kozlenka
13. pro 2011

@schornicka Délka hospitalizace cca 10 dní (2 dny na JIP) a vývod po celou dobu, ale domů už půjdete bez. Držíme palce! Dr. Šmakal je jednička ve své profesi, určitě mu důvěřuj.

lucisa
13. pro 2011

@schornicka já už ti moc nepomůžu, bya jsem tam v době, kdy ještě zřejmě nebyly takové úspory ve zdravotnictví nebo se hodně zlepšila péče, já tam byla s dcerou 3 týdny, z toho týden na JIPce.
Dr. Šmakal je opravdu profík, tam problém není, já měla větší problém s chováním sester na JIP a dětském, nesmíš se nechat, jinak s tebou budou orat, běžně mi malou odnášely, aniž by mi třeba řekly, proč, neustále nafučené, až na výjimky, ty mladší jsou většinou v pohodě, ale od holek tady vím, že se tam dost změnilo, škrty se projevují i tam... takže obrnit trpělivostí a nenech se odradit očima v sloup, když se budeš dožadovat informací apod., máš na to právo.

lucisa
13. pro 2011

Ani jsem tady nepsala, byly jsme v pátek na pravidlené nefro kontrole u nás, nejstarší v pohodě, prostřední trošku zhoršená dilatace (ale pořád jakž takž, dr. mi říkala, že to mohlo být trochu zkresleno i plnějším močákem, takže se bude čekat do jara a jen asi opakovat nukleárka u nás), ale nejmladší dcerce se dilatace zhoršila podstatně víc, měla hodnoty v rozmezí 11-14 mm, jak u které ledviny, takže ještě jakoby hraniční, ale teď u levé naměřila už 18 mm, což je dost velký skok, tenhle týden to chce dr. konzultovat s Olomoucí a případně bychom tam jely ambulantně na izotopy...... 😢

maskacka
13. pro 2011

@jasekd moc děkujeme. Jede nám teď hrozně blbě internet, tak se aspoň nehrabu v tom málu dostupných informacích na netu a nekolabuju. Dneska jsme byli u pediatra na předoperační, brali jí krev - bylo to všude. "Dítě se aktivně brání". Dostala pochvalu, když ji dal na břicho, málem mu odešla ze stolu, tak nám v pěti týdnech vyplnil doktor v očkovacím průkaze šestitýdenní kontrolu. Je nějak motoricky aktivní, už se mi dvakrát otočila z břicha na záda. Tož se budu modlit, aby výsledky byly ok a ve čtvrtek, doufejme, jedeme. Máme tam být už na sedm ráno, takže vstávat tak ve 4 - malá je zvyklá chrápat do desíti, já taky 😀.

zahlídla jsem, že se někdo chystá do Olmiku na operaci ledvinky, taky držím palce. Aspoň dám příští týden informaci, jak je to v současné době s personálem na JIPce i dětském. V porodnici podle mě zůstaly jenom ty nejlepší sestry, protože si fakt nemůžu na žádnou stěžovat. Snad se to týká celé fakultky... A souhlasím, je třeba si nenechat nasr... na hlavu. Na ARO na mě dělaly dvě chytré bububu, ale stačí opáčit trošku asertivněji a zklapnou hubu.

saruspec
13. pro 2011

@schornicka ahojky,my máme už po 3opercích v olomouci obě ledviny a močovod a to malej ma 2 roky a 3měsice.Naber hodně síly přes vánoce budeš ji dost potřebovat.není to žadný med.jestli vše pujde hladce tak by vás 9den po operaci měli pustit domu.

petrakm
13. pro 2011

@maskacka
Ahoj ve čtvrtek jo..tak budu držet palce,at to je brzy za vama ,já jdu zítra na nefro,to zas bude..tak se drz a neboj,mala to zvládne dobre!!

comra
14. pro 2011

@lucisa tak moc držím palce, at je vše v pořádku. Pak dej vědět, jak jste dopadli...

@maskacka zítra na vás myslím.. A brzké vstávání? To dospíte cestou! 🙂 hlavně, at je vše OK.

schornicka
14. pro 2011

ahoj holky, děkuji všem za příspěvky, 10 dnů v nemocnici si nedovedu představit. a ještě vývod po celou dobu k tomu. Ten vývod je z té rány - ledvinky, nebo vývod moči? A to dítě ani nemůže chodit? fakt si to nedovedu představit? a když je dítě 2-3 dny na jipce, tak rodič je kde?? to si mám zajistiti někde lůžko, nebo mě tam nechají s malým přespat. Jsem z toho celá vydivočená. Jak se ta rána velká?? laparosk to asi není,že??a za jak dlouho po operaci zase dítě řádí??nevíte někdo??

jasekd
14. pro 2011

@lucisa Jejda, co to ctu 😔 Ja myslela, ze vy uz jste za vodou a prd. Takovou dilataci Martin nema ani zdaeleka (pravda, zas ma ten reflux), naznacili, co bude dal? Co kdyz bude nuklearka OK a co kdyz nebude uplne dobra?
@petrakm Jak jste dopadli vy?
@saruspec Jak se dari Matyskovi?
@kozlenka Co Davidek a jeho brisko, porad ho to trapi?

denousek
14. pro 2011

ahoj holky.. zitra jdu na kontrolu s dilatací ledvinky drzte nam pesti ::--(
a predtim jdu na OGTT bléé 😀

jasekd
14. pro 2011

@denousek Drzim, na ledvinky i cukrovku, pak napis...

denousek
14. pro 2011

@jasekd dekuji urcite pisnu... moc se modlim at je ledvinka lepsi... strasili me s odberem plodove vody.aby se pry vyloucili dalsi mozne vady ☹ ale tam bych fakt nesla!!

lucisa
14. pro 2011

@schornicka my měly vývody dva, z ledvinky a tuším z žíly (nějak si nevzpomínám), ten pytlík se pak měřil, kolik moči odchází, musela jsem zapisovat každé jídlo (hlavně pití), stolici, teplotu, no pakárna.
Dítě bývá zpravidla divoké hned, aspoň moje, ale měla 9 měsíců, v postýlce na JIPce byla přivázaná za ručky i nožky, aby si nevyškubla i sondy na hrudníku, pak na dětském už bez sond, ale stále vývody, my je měly celých 14 dní, co jsme byly na dětském. Musíš neustále hlídat, aby byl pytlík níže než ledvina, aby se moč nevracela zpátky do ledviny, ale byla mimo tělo (to byl celkem záhul, protože to vláčíš furt s sebou, většinou nějak přichycené na těle dítěte), i při ležení musí být níž než je postýlka, nějak nevím, kolik je tvému dítěti, pokud mu bude dobře, ležet jej neudržíš, nemělo by ale lítat, takže se projít po chodbě, do herny, na televizi.
laparoskopick yto není.
Co se týče JIPky, můžeš tam docházet, ale počítej s tím, že tě tam nechají tu chvilku, tu dýl, podle jejich situace, běžně se mi stávalo, že jsem před odd. čekala i 1/2 hodiny, než mě k ní pustili, aby mě třeba za 20 minut vyhodili. A to jsem plně kojila!!!! Chodila jsem tam pořád. Někdy na 2 hodiny, někdy míň, je to dost náročné, spát u něj nemůžeš, nabídnou ti zřejmě místo na dětském, ale na chodbě, takže nic moc, mě původně chtěli poslat z Olmíku do Opavy, že je zbytečné, abych tam byla, když je na JIPce, prý za ním mám dojíždět každý den!!, byla jsem z toho psychicky na dně, manžel obvolával kde co, aby mi umožnili tam s ní zůstat, nějaké kojení je tehdy nezajímalo (ale doufám, že ta doba je pryč, manžel tam tehdy udělal dost velký burgr, tak už to možná dělají jinak).
Tím jsem tě nechtěla postrašit, jen připravit, co vše se může stát. Jo a informace o operaci a jejím stavu jsem ze sester a dr. mámila asi 5 dní, buď tam nebyl nikdo kompetentní nebo kompetentní neměl čas, bo měl vizitu, konzilium (či jak se to jmenovalo), takže další nápor na nervy. Proto radím, nebuď pasivní a nenech se odbýt, jinak s tebou budou takhle zametat. 😠 😠

lucisa
14. pro 2011

No a mi dnes volala dr., že nakonec konzultovala stav Ani i s Olmíkem, takže nukleárka pro jistotu hned příští týden v Opavě, a Sofča Olmík izotopy hned začátek února. 😒

jasekd
14. pro 2011

@denousek O te amnio uz jsme si psaly, mam pocit, ze ani jedna z holek tady, co mely na UZ dilataci panvicky a jinak vse OK, na amnio nesly, me nikdo ani nenaznacil, ze bych mela jit. Bude to dobry! A jeslti ta panvicka nebude lepsi, tak se holt budem potkavat tady, a casem se to vyresi 🙂 Pristup me doktorky byl na zacatku takovej, ze o nic nejde, ze to ma spousta miminek, kor chlapecku, kdyz se to mirne zhorsilo, poslala me do Hradce (ale spis po znamosti, ne ze by to byl takovej prusvih), tam me taky uklidnili, takze konec tehot . jsem mela v klidu a pak uz se to resi az podle aktualni situace. Ja jsem jasne pro, rikat pacientovi pravdu, ale mam pocit, ze tebe strasi nejak moc?

jasekd
14. pro 2011

@schornicka
@lucisa ja teda doufam, ze ten pristup bude o neco lepsi, zatim co jsme byli na kratkodobych hospitalizacich, bylo to dobre, s JIP zkusenost nemam, to nas ceka, jako matka nekojeneho ditete, pripadne pujde manzel, jsem sama zvedava, jak to bude probihat 😅 Vendy ted v lednu kojena jeste urcite bude, tak doufam, ze budu stale s ni v Motole, kdybysme tam musely lezet!
@lucisa Jinak teda dokud to u Martina byla jen sledovacka, tak by me v zivote nenapadlo, ze to budem v 7 letechjeste resit! Ted doufam, ze po operaci se to spravi a az pujde do skoly, ze si ani nevzpomenem, ze jsme na nejake nefro chodili 😝 Proc starsi jde do Opavy a malinka do Olomouce? Copak nuklearka neni vsude stejna?

kozlenka
14. pro 2011

@denousek Deni, gratuluji k dalšímu těhu a přeji hlavně zdravého mrňouska! 🙂
@lucisa Budu moc držet palečky, ať nakonec vše dobře dopadne a máte klidné vánoce ☹
@jasekd Pořád nás ty koliky trápí, je to na palici, ale pořád si říkám, že už musí přijít ten zlomový den, vždyť už bude má 3,5 měsíce 😅

schornicka
14. pro 2011

@lucisa děkuji moc za doplnujici informace, jen ještě, kde se nachází řez - od operace a jak je řez asi velký??

lucisa
14. pro 2011

@jasekd nukleárka je u nás v Opavě, to může jít Aňa tady, ale izotopy, to by mělo být snad trošku jiné snímání, v Opavě není, na to musíme do Olmíku.
A co se týče sledování, tak mě naopak už po operaci první dcery řekli, že sledována bude pořád, asi tak do plnoletosti a pak jako holka možná i během gyn. prohlídek bude čas od času poslána na nějaké vyšetření nebo kontrolu + určitě v těhu. A je fakt, že její nález je od operace natolik v pořádku, že z Olmíku nás z kontrol vyškrtli někdy kolem 5-6 let a chodíme už jen tady u nás 2x ročně.
Ale přeju ti, aby jste na tom byli tak dobře, že si opravdu v 6-7 letech na nějaké nefro ani nevzpomenete.

@schornicka jizva je na boku zhruba ve výšce pupíku směrem nahoru, dnes v 9 letech (tj. 8 a něco let od operace) má délku 8-9 cm. Když byla operována, měla asi 4 cm, ale samozřejmě s růstem těla se zvětšuje i jizva. Ale je to tak šikovný řez jakoby po vrstevnicích (nevím, jak to popsat, jak se krčí v pruzích kůže na boku, tak to v tom úplně zmizne), že se jedná fakt jen o kosmetický problém a troufám si říct, že pokud se na to někdo vysloveně nezaměří, tak ani v plavkách si toho na první pohled nevšimne. Opravdu to má šikovně řízlé.
A dírky po vývodech dnes nejdou poznat vůbec, byly vlastně vyvedeny z jizvy a srovnalo se to.

denousek
14. pro 2011

@kozlenka dekuji moc moc snad to zvladne broucek... no bojuje a pekne se mrska 🙂modlim se at se to jen nehorší...

jasekd
14. pro 2011

@lucisa ja rikam nuklearce izotopy, co jineho? 😕 Martin byl na DMSA... Myslis jako DMSA a MAG? Nebo jdou jeste na neco jineho?

lucisa
14. pro 2011

@jasekd já se ti nedivím, já v tom mám taky chaos. Aňa jde na nukleárku, to oni mají napsané jako dynamická scintiografie ledvin a označují MAG3. To leží na takovém plochém lůžku, má být hodně zavodněná, má v sobě taky nějakou látku a nad ní najíždí obruč, která ji snímá, po určité době, asi 20 min, se jinak natočí a zase nějakou dobu snímá. Celkem to bylo 2x nebo 3x 20 minut.
A jestli si dobře vzpomínám na ty izotopy, to dostali taky kontrastní tekutinu, Miu tehdy i uspaly, resp. daly nějaký oblbovák, po kterém usnula, aby byla v klidu, a ležela na stole a nad ní jen nějaká kamera, která taky snímala činnost ledvin.
Ono to bude asi na podobném principu, jen možná trošku jiné informace, které potřebují.

Já chodím s těma hollkama furt na něco na střídačku, že mi ty názvy vyšetření splývají. Jednou si to zase budu muset pořádně nechat vysvětlit, ať tu nejsem za blba 😅

petrakm
14. pro 2011

Ahoj všem,tak z těch všech nedobrých zpráv aspon já mám pozitivni a to jsem byla skeptická..nějak se to
Všechno zatahuje,dilatace sice velka,ale ureterer nevypadá tak uz děsně a uroterokela se naplňuje a vypouští,takže nemestna moc,parenchym se ze 3 obnovil na 6😉takže myslím super..operace se nás ted nastesti netýká,anited neni treba MAG s dormicem:-/ale bohužel ta operace výhledově ano,i kdyz pry Cas hodne ukaze,myslím,ze ted budem na tom podobne jako @comra?u Langra?a co je super-vysadil mu sumetrolim!!!v únoru máme ale další ko u urologa,takže pak hned zase na nefro a uvidíme jestli se to zase zlepšilo😉)tak Držím palce ted holkam,co maji před sebou hospitalizaci,je to děs,ale muj prcek to zvládal uzasne,tak nebojte!! @jasekd co Vendulka?

jasekd
14. pro 2011

@lucisa MAG 3 je dynamicka scintigrafie, DMSA je staticka, je trosku rozdil v tom, jake informace ziska, ta MAG3 s Furosemidem (diuretikum) se napriklad hodi na prokazani prekazky v moc.cestach. Myslela jsem, ze kazde pracoviste nuklearni mediciny umi oboje, tak asi ne... Radioizotopy pouzivaji obe vysetreni.
@petrakm Tak super, ja chci taky Sum. pryc! Ale dokud je reflux, je Sum., to je jasny... Vendy jde az v lednu, takze zatim nevedomost zlata. Jinak se ma slecna dobre, dekujeme za optani 🙂

maskacka
14. pro 2011

Ahoj všem, jsem si dneska pořádně přečetla papír, kam přesně nastupujeme a zjistila jsem, že nám zítra budou dělat ještě DMSA, v pátek teda cystoskopie s discizí ureterokély. Matně si vzpomínám, že Dr. s ohledem na dálku od bydliště chtěla udělat víc věcí naráz. Malá je nějaká nervní, asi ze mě, hrozně blbě usíná. Chtěla jsem si na zítra udělat něco na oběd, ale asi nebude ani kdy si to sníst, co.
Jo, myslíte, že jí tam mám vzít Bio Gaia kapky a Vigantol? A ta její antibiotika?

@lucisa já těm vašim termínům teprv prdlajz rozumím. V nemocnici si budu všechno tajně psát, co mi vlastně ti doktoři chodí vykládat, protože vždycky důležitě kývu, a pak to nejsem schopná přetlumočit chlapovi.

jasekd
14. pro 2011

@maskacka Vsechny leky, co bere, vem, i kdyz ty atb jiste mit budou, ale vem to. BioGaiu ne, ma to byt v lednici, tak aby ti pri presunechlaktobacily nepochcipaly. DMSA je celkem v pohode u tak maleho decka.Martin loni ty vysetreni snasel pekne, letos radi jak cerna ruka 😝 Jidlo si vem, aspon neco malo bys mela snist 😉 I kdyz vim, ze to pujde tezko. Aspon nejakou coko tycku bych vzala, at neodpadnes od hladu.

lucisa
14. pro 2011

@jasekd no vidíš, je vidět, že jsi lékař, díky za osvětu, jsem zase na nějakou dobu chytřejší, než se mi to opět spojí do jednoho. 😀

petrakm
14. pro 2011

@maskacka
Ahoj,já mu bio gaja vzala,vigantol jsem asi zapomněla,antibiotika měl sumetrolim a dávali mu je v rámci lékařské pece:-/po discizi ji asi daji vyssi davky..ale myslím,ze jsem ho stejne měla s sebou..vy mate ale jina atb nejake pro mala miminka,ty musej byt v Lednici,jestli si dobře pamatuju?uz jich mel tolik..bio gaja vlastne taky v Lednici..no hlavne vem léky pro sebe,i kdyz teda kojis,co tady občas psaly holky,tak si snad balily úplne VŠE..
@jasekd myslím,ze u vás to bude vyřešeno finalne uz záhy,sice operativně ,ale uz to skončí..já nejsem na plane naděje..porad jsou hodnoty vysoky,ve finále ten sumetrolin měl tak nízké dávkování na kg,ze by stejne uz par mes. nic nezmohl😢no takže docela sila,údajně to dle výzkumu uz zas tak enormní vyznam před zánětem nema,ale je to běžná praxe a proste se ji drží i u nereflektujicich obstrukcí..jenže vy mate reflux..to je jasny ,ze sumos ještě chvíli bude..

maskacka
14. pro 2011

@petrakm ty naše ATB maj být dle dr v lednici, ale na nich je napsáno, že i po namíchání (prášek s vodou) stačí skladovat při pokojové teplotě. Tak já si je vezmu, opice je miluje 😒

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru