Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

petrakm
25. bře 2012

@jasekd ahoj,diky za tve info..k ocicku jsem rada, ze ti to nechaji vyndat u vas a konecne urychlene.., pro mne dobra zprava, ze to nemusim aspon resit v Motole, buhvi kdy bychom se dostali na radu..zitra prave chci volat a pocitam, ze tento tyden to okoukne ta ma kamoska a poresi se to rychleji..mne znervoznuje, ze si toho uz vsima okoli..tzn. ze to za mesic vyrazne poskocilo..prosim te, muzu te otravovat z tve profese..prcek ma 8zubu uz tak 3mesice a ted si myslim, ze mu leze 3 dole, ta dasen je uplne bila, ne nahore,ale jako kdyby ten zub chtel vylezt ven vpuli dasne..blbost ,co,jenom uz opravdu prehanim..predpokladam, ze ten zoubek asi norrmalne prosvita..jinak jsem netusila tu Vojtovku, byla prece uplne v poho, myslim, zes urcite psala jak je oproti M sikovnejsi..S M ikdyz budete cekat, tak zase az bude teplo, tak to bude lepsi, jsou tam kocarky a budes moct ho hezky brat neomezene ven a tim,ze jsi lekarka, tak vas treba pustej i na vikend domu..byla jsem tam s maminkou lekarkou (revmatologie) a byli k ni opravdu hodne vstricni..drzte se

kristajanoskova
25. bře 2012

zdravím všechny mámy.konecne jsem se tu dozvedela konecne co to znamena,,,maly ma dilataci 10 mm ...byli jsme stim teprve poprve takze jsem stoho v šoku co bude dal 😨 zitra jdeme na moč tak doufam ze aspon to bude v poradku.nezvládla bych to kdyby maly musel na operaci 😢

jasekd
25. bře 2012

@petrakm Byla, ale zasekla se, neco jako M., stale jeste neleze po 4, ma slabe brisko a vzhledem k te vade s nozickou, tak kdyby pak byla nutna nejaka ortopedicka korekce atd, tak proste chci, aby byla motoricky v poradku, mela zpevneny telo atd, ta rehabka je trochu na muj popud, kdyz ji videla terapeutka i primarka, tak nejdriv rikaly, ze to snad ani nepotrebuje, ale po mych informacich souhlasily, ze cvicit budem. Ona vypada, ze uz uz poleze, ale takhle vypada uz dva mesice 😅 Ten zub...pokud mas na mysli, ze dasen je v miste zubu jakoby vypoukla, tak to je u trojek normalni, 3ka je z jednokorenovych zubu nejmohutnejsi a v oblasti korene byva dasen vypoukla. Pokud tam ma takovy belavy puchyrek, tecku...muze to byt Epsteinova perla, nic vaznyho, zmizi to. Je to neco jako milia na kuzi, takova cysticka. Ale nemusi se odoperovat jako ty, co maj nase deti u oci 😝 😀 Co se tyka operace Martinka, ted jsem to uplne odsunula do pozadi, resime Vendy, ale stve me, ze nemame dany termin, clovek by se na to mohl lip psychicky pripravit a i planovat pripadnou dovolenou 😅 Tak jsem vdecna, ze s Vendy termin mame a brzy relativne, nemusela jsem tam volat, ocarka zaridila, ale musime tam jet se ukazat.
@kristajanoskova Ahoj, vy jste to nevedeli uz v tehotenstvi? To pak chapu, ze je to sok, ale snad nebude tak zle a samotne kontroly na nefrologii nejsou nic strasneho 😉 Kdykoli se tady muzes zeptat na cokoli. A kdyby na operaci musel, zvladla bys to, neboj. Me to ceka 2x, syn ledviny, dcera ocicko + dalsi problemy, musime se s tim poprat, ono vetsinou ty diagnozy prichazeji postupne a clovek se postupne pripravi na dalsi krok 😉

kristajanoskova
25. bře 2012

@jasekd :tak to te obdivuju...snazim se byt silná máma,ale jsem uz od mala slaba povaha takže mě všechno strašně dostane.Hlavně to asi bude i tim ze mam 22 let a ještě v tom nejsem tak skušená.U druhého miminka to bude snad už lepsí 😉 no prave ze se divim když jsem tady cetla ze se to skoro vsechny maminky dovedely uz v tehotenstvi.To my az v 1 mesíci.Ale myslim si ze to bude ok.Porad se povzbuzuju tim ze chudaci jini rodicove maji vic nemocne miminka.treba ted moje teta ceka postizene dite a strasne ji obdivuju v tom jak je silná.Musim si sni brat priklad.hlavne uz jsem klidnejsi kdyz jsem si tady precetla nazory..takze moc dekuju 😵

petrakm
25. bře 2012

@jasekd
Děkuji🙂ty to proste lehký nemáš..ale určo se to ted pohne s obouma..neuvěřitelny je jak M s takovymhle refluxem je vlastne dobrej..tuktuk..evidentne to Kocvara ma v merku,kdyz řekl,az do pul roka..já na termín volala sama,od dr. Měl na kartě napsáno do 2 mesicu a termín byl těsně po..je to tam tak naslapany,ze se divím,ze to nějak prekopaji,takže u vás to třeba bude opravdu kolem
Toho pulroka..to uz za chvíli bude..za chvíli Vendy a pak Martinek a pak uz se to jen bude zlepsovat.. 😉 Ještě jsem se chtěla zeptat ,to očicko je ambulantne nebo hospitalizace?a teda zase všechny odběry?

petrakm
25. bře 2012

@kristajanoskova verim,ze to bude dobry a nebudes mezi nás muset chodit..10mm snad ještě hrsnicni,tzn. Dobra zprava..hodne se ptej dr..hodne stesti

market79
26. bře 2012

@zbynek77 Ahoj, náš malý má taky hydronefrozu IV. st. a je po operaci (pyleoplastika ledvinové pánvičky), v nemocnici jsme byli tuším dva týdny

saruspec
27. bře 2012

@petrakm čauky jezdíme k moři každý rok,a malej se tam krásně vyřadí.letos jedem opět k moři do chorvatska,na bazén máme přísnej zakáz,u báraku máme velikanskej bázen tak si to taky malej uživá a není žadnej problém. 😲

jasekd
28. bře 2012

@petrakm ocicko je v kratkodobe narkoze, takze urcite odbery musi byt, ale do te ambulance jsme jeste nejeli, m. tam volal a rekli mu kdykoli, ja jedu pristi tyden do Phy (Motol s Vendy a navsteva tety), takze to ocni pojedem az ten dalsi tyden, takze nevim, zda prijem a jeste en den zakrok (Kez by) a kdy ji pusti, asi 2.den, takze to vidim na 1 nebo 2 noci v nemocnici, kdyz bude vse OK, a pak zas cekat na vysledky 😝 Vcera na rhb to zas vubec neslo, primarka ji vysetrila podrobneji, i neurologicky, a divila se, ze jsme s ni nesli pres neurologii a musime tam jit, jen vyradili Martina, budu tam zpatky s Vendy, ti rikam, ze uz se z tech deti pos... 😢 Ty uz neco vis, kdy a zda s tim okem pujdete, uz jsi volala?

petrakm
28. bře 2012

@saruspec
diky, myslim, zes chtela jet do toho nemeckyho aqua s morskou vodou?a vse ok?to je prece taky tak trosku jina morska voda,ne?resp. jak se to cisti..?byla jsi?ja ze resim ty hotely prave s morskou vodou, ale tam to maji asi uplne jinak vymysleny..diky

saruspec
28. bře 2012

no chtěli jsme tam jet ale nejeli.nevím jak to čistí.ale u moře žadný problém,malej byl pořád v moři vubec nechtěl jít ven.jeli jsme večer a malej to prospal fakt supr,vubec se toho neboj jeďte.

maxinkaa
5. dub 2012

Ahoj holky, četla jsem vaše přípěvky, dnes jsem byla na sonu ve 20tt a doktorka mi řekla, že jedna pánvička je malinko zvětšená 5x3mm, APIR 4mm, močový měchýř v pořádku,nejsem z toho vůbec moudrá, poradíte? Před 2 dny jsem byla na genetice v Olomouci, kde mě vyšetřoval primář a ten říkal, že ledviny jsou v naprostém pořádku. Tak nevím 😒

jasekd
5. dub 2012

@maxinkaa Zatim bych si z toho nedelala hlavu 😉 Kor kdyz na genetice rikali, ze je OK, jinej doktor, jinej UZ, jinej pohled, panvicka mozna zrovna vic naplnena, lepe viditelna... Hodnota neni velka (presne hodnoty normy nevim, ale tohle neni moc, APIR je proste oznaceni predozadnoho rozmeru panvicky v ledvine - anteroposterior intrarenalne).

Nasla jsem nejake clanky, jak se tu porad dohadujeme o tech hodnotach, co je patologie... Takze jsem nasla, ze za patologii se povazuje hodnota v APIR 10 mm, pripadne i mensi, pokud jsou vizualizovane kalichy, tzn. jsou take dilatovane. Vetsina lekaru ovsem nechava na sledovani deti jiz od APIR 5 mm, dalsi kontrola se udava v rozmezi 1-3 mesice od 1. kontroly. U tech mene zavaznych vad, kdy je jen hydronefroza pod 15 mm a nejsou dilatovane mocovody a neni redukce parenchymu, staci dalsi kontrola cca za 3 mesice. Taky tam psali, ze novorozenecky screening ledvin dela plosne necela polovina pracovist, ty ostatni jen na zaklade prenatalniho nalezu nebo pozitivni rodinne anamnezy (jako treba porodnice v JBC, kde jsem obe deti rodila). Tak treba nekomu z vas, kdo jste teprve na zacatku, tato informace pomuze. Ty hodnoty jsou samozrejme az po narozeni, ty prenatalni neznam.

maxinkaa
6. dub 2012

Moc děkuji, za vysvětlení, doktorka říkala, že tuto hodnotu má dost dětia většinou se to po narození samo upraví a nebo zrovna miminko čůralo, tak to bylo vidět 🙂

janioli
16. dub 2012

Ahoj mamky, ktere jste byly s prcikama na pyeloplastikach, ceka nas operace ted v patek v motole, nas chlapecek ma 7 mesicu..jak jste byly s detickama dlouho v nemocnici, jak to snaseli-maji nefrostomii, ze (hadicku z ledviny)- nehrozi, ze si to mimi nejak vytrhne-nas je porad na brise, zacina se plazit...☹ a hlavne pomohla vasim brouckum tato operace?budu rada za kazdy postreh, radu, zkusenost. diky

kristipa
17. dub 2012

@janioli ahoj, v nemocnici jsme byli 12 dní, malej měl 15 a půl měsíce, kupodivu to zvládl celkem dobře, vytrhnout tu hadičku nejde, měl to přichycené ke kůži pár stehama-jakmile za to víc zatáhl tak ho to bolelo tak si pak dával pozor. akorát se nám nám stávalo že si to rozpojil-je tam takovej spoj kterým se ta hadička dá odpojit a zaslepit tak to jsme postříkali desinfekcí a nasadili zpátky. jakmile měl už jenom vývod z ledviny (předtím měl i cévku) tak nás pustili do herny, musela jsem hlídat aby byl pytlík s močí níž než dítko. no někdy to byla fakt síla. ale zvládneš to, neboj a malej taky. nám operace pomohla, nemá žádné potíže (teď mu budou tři roky). máme zakázáno koupání ve veřejném bazénu a saunování.

jasekd
14. kvě 2012

Neco noveho u vas?
My mame konecne termin pro Martinka ve VFN Ke Karlovu, bude to v cervenci. Snad se operace povede a aspon s jednim deckem budu mit relativni pokoj 🙂
Je tu nekdo, kdo na zminenem pracovisti absolvoval endoskopicky zakrok Deflux (Urodex), jak to probihalo, jak dlouho jste tam lezeli, co personal...a jaky byl vysledek? M. ma VUR IV.-V. stupne.

jasekd
14. kvě 2012

@janioli doufam, ze vam to dopadlo dobre 🙂

petrakm
17. kvě 2012

Ahoj holky,jak se vede vám i brouckum?,byl tu prosim někdo v bazénem s mořskou vodou?chapu ze naše deti nemuzou do standardniho veřejného,ale neni divny ze by mohli do morskeho?buhvi jak se to čistí?vim,ze je povoleno jezero a vůbec přírodní čisté plochy..já jedu k moři i s těmito morskymi bazény o velke ploše ,tak sonduju jestli by mohl..budu ještě volat nefrologovi,ale vím ,ze to tu někdo zvažoval dokonce do toho krytého mořského aquaparku v nemecku ,tzn ze by to mělo byt povoleno..diky moc za tip od všech maminek🙂)
@sisip
@kozlenka @jasekd @saruspec
@hardlove @comra

jasekd
17. kvě 2012

@petrakm Zalezi taky, jakjste na tom, je reflux, neni reflux atd. Vy jste na tom ted dobre, ne? Zeptej se, ale asi bych ho neomezovala, pokud je to velka plocha 🙂

lucisa
17. kvě 2012

@petrakm my žádné omezení nikdy neměly - ani nám nic nedoporučovali - PRO nebo PROTI.
A mořskou bych už vůbec neřešila, ve slané vodě obecně se nedrží tolik breberek, jak v klasické a ještě chlorované, slaná voda je podle mě přirozeně antibakteriální.....

jasekd
17. kvě 2012

@petrakm
@lucisa my mame zakazanej ten bazen, prirodni koupani ne (s rozumem samozrejme), ale M. ma vysokej st. VUR, a tim padem i vetsi riziko.

petrakm
17. kvě 2012

@lucisa
Ahoj,na tebe jsem uuuuplne zapomněla;-/co tve 3princezny😉Diky za info..no taky si myslim,ze je to samocistici proces,ale známi maji slanou vodu v bazenu a taky chemicky čistej a vetsinou to maji dost zeleny..pokud je vysoka teplota..
@jasekd jo přesně my zadnej reflux prokázány nemáme.naopak vse se lepší ,hodnoty dilatace se snižují,megaurereru uz určitě neni mega,kalichy taky menší..ale bazén nemůže..tak uvidím..každopádně jestli vůbec odletǐm,mam šílenou alergickou reakci.jak jsem ti psala,uz je to lepší,jsem ted na kortik injekcich ambulantne naštěstí ,ptz nemám puchyrky..no uz je to lepší.ustupuje to,v pondělí mam verdikt,jestli do toho jít nebo ne..letim teda az za 8 dni,ale teprve se uvidi..já mam chyceni plochy.kde jsem měla ten skoricak,tzn stehna,břicho😢pry uz jsem ale o mnoho lepsi,dnes je to 7dni po vysevu

jasekd
17. kvě 2012

@petrakm Drzim palce, at odletis! At si to muzete uzit, my snad v zari, az budou mit deti po operaci, snad to vyjde 🙂

petrakm
17. kvě 2012

@jasekd diky,Dam report🙂)

jasekd
17. kvě 2012

@petrakm Jasne, ja taky, hned jak bude neco novyho 🙂

lucisa
17. kvě 2012

@petrakm Byly jsem nedávno na kontrolním UZV se všemi a na odběr krve, vzorek moči atd., zatím to vypadá vše v pořádku, norma, nejstaší akorát poslala na kontrolní dynamickou scinti, měly jsem to včera a já to prokaučovala, bo už týden sedím na úřadech, abych malé vyzvedla občankua furt lidí jak much. tak jsem se omluvila a objednaly nás na příští týden.
Tohle vyšetření nemám ráda, holky musí být zavodněné, ještě jim dají nějakou tu látku, co podporuje činnost ledvin a močových cest a holky pak nevydrží těch 20-30 minut ležet bez vyčurání 😠 😒

S tou slanou vodou jsi mě překvapila, známí ji mají taky, oproti klasickému filtrování sladké vody je přidán takový mezičlánek mezi čerpadlem a skimmerem tuším do toho dávají tu slanou jednotku, která automaticky sama dávkuje sůl do vody a od té doby mají se zelenou vodou klid i v těch největších vedrech.
Zrovna jsme se o tom tenhle týdne bavili, protože nám se kazí, ani nemusíme mít zapnuté solárko, stačí, jak to ta plachta ohřeje na 25 °C a v ten moment jde voda do zelena.
Pak se to dva dny čistí a jak je to OK, zpravidla se pokazí počasí a nedá se koupat. Proto jsme se ptali na jejich zkušenost se slanou vodou a oni jsou nadmíru spokojeni.

comra
18. kvě 2012

ahoj,
@jasekd moc držím palce na operaci. Určo se to povede a Martínek bude v pořádku! A jak s Vendy?

@petrakm tak u nás zatím nic nového. V březnu jsme byli na kontrole tu v Ji, dilatace se nezvětšuje. Tak nás chtějí vidět za 1/2 roku, tedy v září. V Praze nás chce vidět Langer (Ke Karlovu) za rok, takže v lednu. Izotopy dopadly dobře, ledvinky pěkně fungují.
Jinak nočník zatím nahrozí(v březnu mu byly 2 roky). Teda občas se zasnaží a při posazení se trošku vyčůrá..No, čekám na krásné letní dny. Doufám, že ty krásné letní dny nebudou, když budu v porodnici..🙂 🙂
To už se mi také krátí... Poslední dny jsem hormonálně rozhozená a furt řeším kraviny.. 🙂 Fakty, jsem protivná sama sobě... 😠

jasekd
18. kvě 2012

@comra Juu, tobe se to sakra blizi 🙂 Dekujeme. S Vendy nic noveho, zatim nic moc nevime. A cvicime Vojtovku a minimalni pokroky 😝 Martin motoricky taky nic moc. Furt chodi blbe. Kazdej den lezu dos chranky , ze uz by tam mohla byt obalka z Motola s V. vysledky a furt prd. Uz je to 6 tydnu a sestra rikala cca mesic, ale mozna se spletla, nektery ty vysetreni trvaji i 3 mesice 😅 Martin uz ma plinu jen na spani, zvladame celkem i venku bez pliny, ale musim tahat vsude nocnik, na travu se nevycura. Jsem zvedava, co budete mit 🙂

petrakm
18. kvě 2012

@comra
Ahoj no to jo.uz to mas za par🙂))ty jsi úžasná.3deti ..té moc obdivuju,já jsem porad strašně opravna a to uz mam prvnacka,takže relativne pohoda,az na to taxikareni,každy den krom 1 ma nejaky sport ..takhle jsem to nechtěla a bohuzel..snad ho to nijak nepoznamena..já mam práve vystudovane trenerstvi na FTVS a snad při kazde výuce nám kladli na srdce,jak deti nezatezovat..ale my jsme v pytli, děláme vse,co jeho nej kamarad..tak s tím nehnu..no každopádně pekne litam,takže mas muj velky obdiv🙂Držím palce,at je mimco rychle na svete..teda ted ještě at chvilku počká ,ale pak rychlovka ven🙂)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru