Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

maskacka
22. pro 2011

@lucisa to je radost ☹, aspoň to není doživotně. Chudáci děcka

ještě, dokud mi jede net, pár postřehů pro hospitalizaci s miminkem - zachánil mi život šátek na nošení dětí, jinak by řvala durch, paralen jsem taky užila. a pokud nechcete kojit z rohlíků, chleba a knedlů, i svoje jídlo

lucisa
22. pro 2011

@maskacka no, to jsem asi zapomněla napsat, kdysi to bylo lepší aspoň v tom, že se dala používat erární lednice, teď už to prý není možné z hygienických důvodů. A navíc jsem si mohla vzít do jídelny pro rodiče i malou, teď už to prý taky nejde, je to pravda?
A co jinak, chování personálu, informovanost o zákrocích a výsledcích, byl problém nebo je to už o něčem jiném?

maskacka
22. pro 2011

@lucisa v kuchyňce byly tři lednice - na stravu pro mimča, na stravu pro větší děti a s nápisem "maminky". Nevím, jestli to volně užívaly ony, nebo jenom sestry, protože jsem s ledničkou nepočítala, a tak si s sebou nebrala věci ke chlazení. Takže jsem se na ni neinformovala.
Jí se přímo na pokojích, na každém je jídelní stolek s židlemi, takže teoreticky nikdo neohlídá, co děcku dáváš jíst, pokud je ta lednička normálně uživatelná.
Pokoje jsou hezké, vyšel na nás dokonce jednolůžák. Sestry jsou v pohodě, jedna sice předpokládala, že všechno víš, nic nepotřebuješ, manžel nás tam vezl, a když mě instruovala, jaké papíry kde vyzvednout apod., vztekal se, že byla tak stručná, že by si sám dle jejích instrukcí absolutně neporadil. Jinak vše na dotaz.
DMSA výsledky jsem zjistila až z propouštěcí zprávy, ptala jsem se na ně sester, nevěděly, lékaři mi je neinterpretovali. Akorát při velké vizitě jsem slyšela něco málo, když to přede mnou sumírovali šéfovi. první, na co se mě u velkých vizit ptal, jestli jsem informovaná. Nechtěla jsem je shodit, tak jsem kývala, že jo. Po operaci přišel Šmákal říct, že to šlo cystoskopicky, že s operací ledviny se uvidí časem, ale že ji udělají tak kolem jednoho roku věku, takže je čas. A že nás pustí v pondělí nebo úterý. Byl hodně rozlítaný, má toho hodně, takže detaily jsem nezjistila.

comra
22. pro 2011

@lucisa choudě malá. takové píchání...ale snad budou dobré výsledky..

@maskacka kontrola až za 6 měsíců ! Tak to je super! gratuluju ke zlepšení! Mám radost..

jasekd
22. pro 2011

@lucisa jakodebiras holky? Myslim teda mimino... Pytlik nebo sklenicka? Ja dala M. pytlik jednou a kontaminace, tak jedine do vyvareny sklenicky. No a v lednu mame odebrat Venynku, do Motola chteji krev a moc pred narkozou, tak jsem na to zvedava, chtela bych sklenickou, pytliku se bojim, abysme pak kvuli tomu nemeli nejaky problemy, ze ji na tu MR nevezmou, kdyby ji potrebovala. Asi budem o Vanocich trenovat odber 😀 Kluk je v pohode, cura dopredu, ale holka...

jasekd
22. pro 2011

@maskacka Preklad:
Kaudalni (dolni) segment se zobrazuje jako zvětšená ledvina s negativně zobrazeným KPS (to se priznam, ze nevim, co znamena negativne zobrazeny, v te technice se bohuzel nevyznam), na horni cast dolniho segmentu navazuje smerem dopredu a ke stredni care (ventromed. je jen oznaceni polohy v tele) okrsek chabé akumulace radiofarmaka, který odpovídá hornimu segmentu. Dolni segment zajistuje 91%, horni 9% z funkce leve ledviny a celkove ta leva ledvina pracuje na 53,5 % Prava je OK. Ten fcni pomer mate lepsi nez nas Martin 😅 🙂 Jste v norme, coz je krasa. Ten horni segment ma funkci hodne snizenou a asi je nejaky zakrsly, mensi... Chapu to dobre, kdyz si myslim, ze ma dva mocovody? Zaver: Pac. s ektopickou (tzn. na jinem miste nebo nadpocetny, takze predpokladam, ze na tom druhem nadpocetnem mocovodu) ureterokelou na mocovodu horniho segmentu leve ledviny... Po discizi se dilatace horniho segmentu a jeho mocovodu vyrazne zlepsila 🙂 Za 6 mesicu kontrolni DMSA. No a ted uz nevim, co bude dal. predpokladam, ze kdyz celkove ta ledvina funguje pekne, ze bud odstrani ten horni temer nefunkcni segment i s tim mocovodem, aby nedelal paseku, a ten dolni segment prebere jeho funkci, anebo, pokud se po te discizi jeho funkce zlepsi, tak by udelali nejakou plastiku? a nic by neodstranovali? Nevim, zda by to nechali takhle se zdvojenym mocovodem? Proste ablace je sneseni, odstraneni , rekonstrukce je vykon zachovny. To uz hadam z kristalovy koule, moc o tom nevim, tak to me neber vazne... Ta zprava zda se mi optimisticka, probehlo to dobre a myslim, ze muzete mit krasny Vanoce, hlavne at jste zdravi vsichni 🙂

jasekd
22. pro 2011

@maskacka po te operaci se vam zlepsil prave ten horni, malo funkcni segment 😉 Aspon tak to tvrdi ta zprava. HS = kranialni = horni segment = 9% fce. Chemoterapeutikum je snad mene zatezujici, nebo je na nej mensi pravdep. vzniku rezistence, nevim presne, ale je to lepsi nez klasicky ATB. Martin ma brisko v pohode, i kdyz ted flakame probiotika 😅 Ale urcite bych je davala, kdyz byl mensi, dostaval denne Bio Gaiu.

lucisa
22. pro 2011

@jasekd malé jsem zatím nabírala jen do pytlíku, ale to je nesterilní, to vím, když chtěla dr. v nemocnici v Olmíku sterilní, museli cévkovat, jinak to zatím nejde ☹

jasekd
22. pro 2011

@lucisa no ja totiz presne nevim, co tam chteji, moje Dr. taky ne, ono je to objednavane jen pres telefon, zadne zadanky atp, nic v ruce nemam, tak radeji vic nez min, i kdyz mozna tu moc ani chtit nebudou , je to jen souhlas do anestezie, zadny zakrok, tak to jsem zvedava, co s tim budu delat 😅 kdyztak koupim pytlik taky, podle me Uricult nepotrebujou. Musela jsem tam volat v poledne a jeste v 11,55 jsem byla s Martinem u Kocvary, ktery mi prave sdeloval, ze ho budou operovat, do toho jsem sledovala hodiny, ze uz bych jako mela volat Motol kvuli holce, pak hledala ve spitale klidne misto, kdy by nebyli lidi a naopak byl signal, obe deti rvaly, vrazila jsem je kamosovi, co jsem nahodou potkala, si zrovna odvazel z porodnice manzelku a dcerku, tak chudak sedel se trema jecicima detma a vubec netusil, co po nem chci, proc mu davam svoje deti a mizim s tragickym vyrazem za rohem 😀 Sestra na te onkologii me do telefonu zahrnula smrsti pokynu, navic to neni primo v Motole, kde to znam, ale nekde kousek dal, mela jsem hlavu jak patraci balon a ted fakt nevim, co vsechno potrebuju 😝

lucisa
22. pro 2011

@jasekd no, to je mazec, jak je toho tolik. Ale pobavila jsi mě s kámošem, dovedu si živě představit, jak je sám vykulený z malého prcka, kterého si má právě odvézt domů a ty mu vrazíš další mimina 😀 😀

maskacka
23. pro 2011

@jasekd jsi strašně hodná, teď už mám lepší představu. Ano, malá má močovody vlastně tři - ze zdravé ledviny, plus z každého segmentu vadné ledviny jeden. Prakticky máme tři ledvinky s příslušenstvím 😅 .

Přeju vám, maminky, krásné Svátky, dilatace ať jdou k ledu

lucisa
23. pro 2011

Všem dětem, jejich maminkám, tatínkům, jakož i veškerému příbuzenstvu, přejeme nádherné svátky, dětem bohatého Ježíška (nejen materiálního), dospělým klid, aby všechen ten blázinec ve zdraví ustáli, a do nového roku 2012 přejeme, ať je aspoň 100x lepší, než ten letošní, vyplnění tajných i zveřejněných přání, štěstíčko, spokojenost v rodině, ale hlavně VŠEM PEVNÉ ZDRAVÍ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

petasa
27. pro 2011

@jasekd ahoj,tak pry se jim to nelibi a co casem uvideji pry,ted je pred nami kontrola v unoru,kdyz bude uz horsi nez ted,tak si vyzadaji ihned rentgen,jinak rentgen chteji udelat do pul roka,mam sledovat jestli malou neboli brisko a to je veskery co nam rekli nu,takze vyhlidka je zase a opet cekat co bude

petasa
27. pro 2011

@maskacka ahoj,to je jasny,stale se vyhybat to nejde,pak nevis jestli ji izolujes od nakazy nebo od sveta vid...je to tezky,ja rikam,jak se male narodi tak se ti zuzi svet na par veci ktery jsou krasny ale zaroven je tam spousta strosti a povinosti a clovek taky nejni stoprocentni aby na vsecko myslel.My dostaly na ty zuby nurofen,trikrat denni ctvrt dithiadenu a na kasel kterej mame po ctyrech dnech stejnej mame mukosolvan,jestli to neprejde do tri dnu jdu k dr,opet budu volat,jsme tam peceny vareny,ma jednu cekarnu tam jsou dopol nemocne a odpol zdrave tak si vem jak to pak dopada,i ty zdrave se nakazeji a to je ted duvod proc mame ted chripku.Chudak mala ,dycha jak pejsek stale ucpanej nosik,krchkla a vykaslava minimum,snad ten sirup ty hleny rozpousti.Preju vam do noveho roku vse nej a hlavne to zdravicko

petasa
27. pro 2011

@lucisa ahoj,no ja take bych uvitala kdyby nam je uz dali domu,jenze nase detska ta nam byla schopna rict kdyz jsem tam volala at poslu teprv druhy den rano pritele pro zkumavku a jak se to dela a ze at to prineseme az dalsi den,...dva dny jsou celekm velka prodelva kdyby to patrilo k ledvinam nebo mocaku,tak infekce by byla rizjeta zdatne za dva dny,Nastesti jsou to zuby zas,tak nurofen,dithiaden a jeste velkej kasel stale tak mukosolvan,ja uz se z tech viroz a zubu taky nevidim...

jasekd
27. pro 2011

@petasa nic pozitivniho, sakra, to cekani je hrozny, zname dobre. Ted budem cekat na telefon, kdy na nas vyjde rada.

matlahon
28. pro 2011

Ahojky všem. Takže i já bych chtěla všem popřát do nového roku hooooodě zdraví a co nejméně nemocí a bojů s ní. Taky gratulujeme všem k pozitivním zprávám a ostatním pevné nervy v dalším boji.
My jdeme v lednu na ko, holky jsem z toho na nervy už asi týden. Straaašně se bojím. Nejvíc mne štve, že když tam jsem nezmužu se na nic a dr. mi nic neřekne. Minule jsem na SONu taky musela zvednou hlas , aby mi jako laskavě řekla jaká je ta dilatace atd... prostě FN Olomouc děs běs.
Holky ma zase pár otázek co se mi honí hlavou, třeba někdo odpoví... relativně když mý někdo dilatci cca 5mm, jaká je šance a doba, kdy by event. třeba zmizela nebo se zmenšila. Mj a taky projeví se VUR nějak ... jako nějaké příznaky nebo tak? Díky moc a nezlobte se za otázky.

jasekd
28. pro 2011

Taky vsem vsechno nej 🙂
@matlahon ta dilatace je individualni, zalezi asi na duvodu, proc tam je, ne az tak na tom, jak je velika. VUR se ti na diteti neprojevi nijak. Ani na sonu neni prokazatelny, na prokazani VUR musis na MCUG (mikcni cystoureterografie, rentgen vysetreni s kontrastni latkou), u M. jen docent vyslovil podezreni, ze kdyz ma ten megaureter, je to asi z refluxu. Martin problemy nemel, jen obcas tlacil a nekdy plakal pri curani, ale to byl malinkej, takze nam nerekl nic, co ho trapi nebo ne....Buhvi z ceho tobylo.

matlahon
28. pro 2011

@jasekd A ten megaureter byl vidět na sonu?

jasekd
28. pro 2011

@matlahon byl, ale jen nahodou. On totiz byl vzdycky nejak vycuranej a videt to nebylo. Pak na jedne kontrole tam docent neco zahledl, rekl, ze mozna megaureter a poslal nas do cekarny, a at zaklepu, az se M. znova vycura, zameril se na to a pak to tam videl, mozna spis nejakou zmenu pred vycuranim a po nem, na kontrole mu to nejak meri vzdy, ale pravda, ze to neni videt tak hezky jako dilatace ledviny.

matlahon
28. pro 2011

@jasekd Aha no u nas nikdy vidět nebyl, vždycky jen m.m. v normě, močovod nenaplněn. No ta naše dr. právě v létě říkala, že pokud nebude IMC tak zatím jiné vyš. neplánuje. Tak spíš sama pídím abych popř mohla dávat nějaké otázky a ptát se.... nebo co mi poradíte. Máme jen DMSA nic víc.

petrakm
29. pro 2011

ahoj vsem, pridavam se k prani HOOOdne zdravi pro prcky a pevne nervy a mnoho sily pro maminky.. 😉 ja jsem ted s prckama na horach, tak si aspon uzivame snehu..doma pry prsi..no..skoda snad aspon v lednu bude snad bilo..
@jasekd uz mate teda termin s V,jo?musis byt ted uz uplne out, je to desny, jen cekat a cekat 😖 nemuzes mit prece zdravotni trable s obema detma, to je nelidsky, takze ver,ze to bude dobry..i kdyz jasne- takovyhle reci lidi, co se v tom nepatlaj, ja osobne vubec neberu, navic mne vytacej..koukala jsem na fotky..uz musej byt oba veliky 🙂 a co M motoricky?snad uz to bude vse dobry, drzim palce

jasekd
29. pro 2011

@petrakm jj, 18.1. jedem snad jen na vylet do Prahy s kratkou zastavkou na onkologii, spat tam nehodlam 😀 Chceme pak jeste navstivit tetu a sjet pro neco do Ikea, tak se nam to nehodi, chapes... Ne, fakt doufam, ze to bude jen banalita 🙂 No, oba jsou "velky" spis vekem, hrozne to leti, jinak jsou oba prcci, asi na 25 percentilu... M. motoricky nic moc, par samost. kroku udela, kdyz se mu jo chce, jinak se vzteka, breci a leze po 4... 4.1. neuro, tak uvidime, co nam reknou...zda se mu to bude zdat porad OK. Uzij si hory, na jednu stranu zavidim, na druhou furt se snima pakovat nekam, svatky byly unavny 😝

anakonyes
29. pro 2011

Zdravím a přeju do nového roku vše nejlepší! a pevné nervy všem! 😀 jen vás po očku sleduji. 20.1. má Matěj kontrolu v Jablonci u Doc.Kočvary. Pak nás asi nemine plastika toho megaureteru vlevo 😝 😝 😝 ☹ ☹ ☹

Megaureter je vidět na MCUG, pokud ta dilatace není tak obrovská jako u Matěje, ten je vidět i na sonu. Týna vypadá, že je naštěstí v pořádku, na sonu jsme s ní byli před vánocema. Matěj marodí furt, od vysazení zajišťovačky pořád dutiny nebo průdušky, močový cesty naštěstí dobrý 😝 ale stejně má pořád antibiotika 🙄

ještě jednou vše nej!

anakonyes
29. pro 2011

@jasekd prosím tě, nedá mi to, co vy na onkologii? 😕 a za jak dlouho vámm naplánovali operaci? já mám problém s tím, že malá je na mě totálně fixovaná, nebude s niký, jiným ani 2 hodiny 😔

jasekd
29. pro 2011

@anakonyes taky Jablonec, taky Ke Karlovu Kocvara (vy jste liberecky, ze?), termin operace jsem volala v listopadu a velice "mila" sestra mi rekla, ze neeeejdriiiiv za pul rokuuuuuuu 😝 14 dnu pred terminem ze nam zavolaji. Jsme na listu, pokud nekdo vypadne, muzeme jet i driv, volaji treba 3 dny predem 😅 To mi rikala nase detska doktorka. Ta onko se tyka mladsi dcery, ma neco s nohou, mozna nic, mozna nejaky syndrom s vyvojovou vadou cev, spada to pod onkologii (jedem do Motola), cevni poradna, ale maligni snad nic nema, to by jinak spechali, tohle se resi od konce srpna, tady ve spitale nevedi, co ji je. Jinak ona problemy nema, je spokojena, akorat ma tlustsi pravou nozicku a ma na ni kozni krvaceni. Ale nic ji snad neboli, doufam,z e to bude jen esteticka zalezitost a casem to treba i zmizi 🙂 Moje dcera je taky mamanek, mame ty holky podobne stare, ale uz se to lepsi, dokonce uz byla asi dve hodiny hlidana 😀 Furt hodne kojim. Malyho jsem kojila jen castecne a jen 4 mesice, mozna to je i tim, on se nechal hlidat skoro kazdym.

matlahon
30. pro 2011

Holky mám strašně " hloupý dotaz " opravdu se omlouvám, asi budu vypadat jako blbka, ale mění se šourek u vašich klučíků? Po prodělané kýle Vašíka pořád asi přehnaně pozoruji a mam pocit, že má občas ten šourek takový jako volný . že bych tu kužičku i vzala mezi prsty a pak z toho uplně smrsklý... no řekla bych že to tak asi má být, když se ho jako dotknu že se svraští a je jen na těstnost varlátek, nicméně ta čárka prostě není přímo uprostřed tak se bojím že je jedno větší a jedno menší / to po té OP je takové stabilnější menší/ Fakt se omlouvám, třeba se někdo pobaví nad mou blbostí, ale raději se ptám, víc hlav víc ví.-)

jasekd
30. pro 2011

@matlahon Tak jednak sourek reaguje na telesnou teplotu, tzn. kdyz je teplo, je jakoby povoleny a varlatka jsou venku, kdyz je zima, varlatka se stahuji jakoby k telu, skoro dovnitr, a sourek je tesnejsi, mensi, stazeny. A to, ze je jedno trosku vetsi nez druhe, nebo to tak vypada, protoze se tam tak zrovna nakrivo porovnaly, to je normalni taky, myslim, ze se nemusis bat 🙂 On je po operaci triselne kyly? Nas malej mel hydrokelu, uz to ma vstrebane, a rozhodne nema sourek a varlatka stopro symetricky...

matlahon
31. pro 2011

@jasekd Děkuji moc. Ano po Op tříselné kýly a na druhé straně měl cca 2mm hydrokélu tak se to sleduje.

anakonyes
31. pro 2011

@jasekd Ahoj, díky moc za odpověď, tak to nemáš jednoduchý! S tou fixací, já měla děsný porod a nekojila jsem, protože mi pochroumali páteř a tak jsem brala léky. přirozeně porodit 4,40kg a 55cm bylo i na mě moc A Týna je na mě fixovaná děsně - hlídal párkrát manžel, ale ikdyž jí dostal spící, tak se okamžitě vzbudila a celou dobu mu ječela. Tak ji hlídat nechce. Uvidíme, Matěj určitě nebude jako akutní, tak má čas se to ještě porovnat. Nebo bude muset jít s Matějem tatínek. Já bych skoro radši, pořád nemám psychiku po tom porodu tak úplně v pořádku. Fuj, už teď je mi špatně... 🙄
Všem přeji hlavně zlepšení všeho a všude 😵 😵 😵

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru