Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

pavla73
10. bře 2011

@nikinka1985 Objevila jsem tuto diskuzi nedávno a máme asi podobný problém jako vy. Dcera nyní má 2 roky, ještě v těhotenství měla diagnozu nefunkční ledviny. Po porodu ji často kontrolovali, jezdíme do Brna do dětské nemocnice. Má nefunkční část pravé ledviny, zdvojený močovod, megaureter. V 10měsících jsme byli hospitalizovaní a dělali jí v narkoze CT a poté druhý den právě ten zákrok na který se ptáte - proříznutí ureterokély. Měla narkozu asi půl hodiny, poté mi ji přivezli normálně na pokoj, nebyla na JIP. Měla zavedenu cévku 24 hodin, sledovalo se kolik vyčůrá a zda odchází i krev. Třetí den nás pustili domů. Nás čeká rovněž operace, resekce té nefunkční části ledviny a zdvojeného močovodu. Po tomto zákroku asi za měsíc jsme byli na mikčním a měla VUR 2. stupně. Bere už víc jak rok Sumetrolim. Ráda bych zjistila, jak probíhají tyto operace v Brně, maminky tady na fóru jezdí veskrze do Olomouce, ale doposud jsme nenašla podobnou diskuzi a občas zabrousím sem.

saruspec
11. bře 2011

čauky,tak konečně vyšla operace ve středu,ale bylo to hrozné před operačním sálem se mně malej držel plakal,anestezoložka ho nemohla vzít hruza pořád to mám před sebou.pak jsem sním jela sanitkou a ve vytahu na jipku jsem ho držela za ručičku tak byl klid ale jenom jsem ho pustila tak se vztekal plakal,pak na jipce pořád chtěl jit za mnou museli ho přivazát a sestra řekla at už jdeme domu že mu daji něco na spaní.ještě jednu operaci tak to nezvládnu.hruza dneska tam jedem.

lucisa
11. bře 2011

@saruspec ahoj, moc na vás myslím, aspoň že to má maty už za sebou. Proč jste nezůstali v Olmíku, oni tě tam nechtěli hospitalizovat s ním?

esicko
11. bře 2011

Ahoj holky, tak my už s Kubíkem užíváme klidu domova 🙂 Chystám se napsat článek, kde Vám popíšu jak vše probíhalo a zatím jsem vložila nějaké foto z nemocnice...

@saruspec myslím na Vás a přeju pevné nervy a ať se malý moc netrápí...

Vítám taky nové maminky...

sisip
11. bře 2011

@pavla73 Ahojky, tak myslím, že jste na tom uplně stejně jako mi, měli jsme myslím uplně to stejné, ureterokéllu, kterou jsme měli v cystoskopii řezanou. a taky nefunkční část ledvinky a zdvojený močovod, takže heminefrektomiie . Ale už to máme naštěstí zasebou, taky ti malá trpěla často na záněty ?
Saruspec: Tak o muselo být fakt hrozné, fakt doufám, že už se tam neobjevíte . Bobek malý tak přeju hlavně hodně zdraví at je malej brzo doma.Pevné nervy!!!

jasekd
11. bře 2011

@saruspec Tak at jste co nejdriv doma! Konecne ta operace vysla...
@esicko Na clanek jsem moc zvedava, na fotky jsem koukla, i kdyz doufam, ze to treba nebudem potrebovat. U nas se ted uz vse pomalu soustredi na prichod druheho prcka, holka ma dle UZ ledviny OK, s Martinem mame kontrolu u doc. Kocvary v kvetnu a pak se uvidi 🙂 Super, ze to mate za sebou.

esicko
11. bře 2011

@jasekd tak to je moc dobrá zpráva, že je maličká ok 🙂 už se Vám to blíží, tak si hlavně užívej a žádný stres. Jinak článek jsem vložila, ale je to takové spíš pocitové, to ostatní ti klidně popíšu tady, ptej se, co tě zajímá.

jasekd
12. bře 2011

@esicko Clanek jsem si cetla, Kubik je moc statecnej, na fotkach pohodar... 🙂 Ptat se budu, az kdyz to bude aktualni, ale treba budem ti jedni z mala, co se spravi reflux IVka... Kdyz ta ledvina vypada tak pekne ted. Kazdopadne sem hodim info, az se Vendula narodi a pak jak jsme dopadli u docenta, co u nas noveho. Jestli me decka pustej na komp.

andelina
12. bře 2011

Ahoj holky, jdu Vás pozdravit a pročíst si, jak se Vám a dětem daří. Snad se dočtu jen dobrých zpráv 🙂 My zatím všecko dobrý, každý měsíc je moč čistá... čeká nás až cystografie za dva roky, aby se vidělo, jak je na tom ledvinka, myslím a věřím, že úplně v pořádku, takže jsem v klidu, ale Vás, co v tom stresu a strachu musejí ještě být moc zdravím a lituju, držte se :-*

jasekd
14. bře 2011

@andelina Moc ti preju, ze je vsechno v poradku a ze sem ted nemusis chodit pro rady. A mam dotaz, jste jeste na antibiotikach? Mozna uz jsi to psala, nepamatuju, ze snad budete mit po nejake dobe kontrolni mikcni a pak se uvidi... Tak me zajima, jak to dopadlo. U nas ted stav vyckavani, protoze ta dilatace u Martina asi nesouvisi s refluxem? No proste ta ledvina se zlepsuje, i kdyz ma reflux IV. stupne 😅 Takze nas asi ceka v zari druha mikcni, aby mrkli na ten reflux, mozna izotopy a uvidi se. ATB mame samozrejme furt. Ted za chvili se nam narodi holcicka a ta vypada zatim podle vsech UZ v poradku ve vsem, tedy i v ledvinach 🙂 Takze tak u nas.

andelina
14. bře 2011

@jasekd A já Ti moc přeju, ať jste první, kterým se IV. spraví sama!!! 🙂 Když se zlepšuje, tak co by ne? 🙂 My ATB neberem od prosince, kdy jsme byli na kontrolním sonu u dr. Šmakala, co nás operoval. Ale už předtím jsme věděli, že všecko je super, byli jsme na sonu i tady zas u dr. Chovančíka, nevím, jestli znáš... Ale musíme co měsíc odebírat moč a na poradnu jdeme až po 1/2 roce od poslední kontroly - teď v květnu. Je to obrovská úleva a tu bych fakt moc přála vám Všem! Přeju krásný porod a zdravou holčičku (já chci takýýý) 🙂 🙂 Drž se.

jasekd
14. bře 2011

@andelina Diky 🙂 Super, ze jste i bez ATB, to se krasne posloucha . U Martinka uvidime, on totiz ani ze zacatku nemel ti dilataci nejak velikou, proti jinejm detem z diskuse zanedbatelnou, proto dost dlouho nebral ani ATB a rikali nam, ze se zlepsi, az doc. Kocvara mel podezreni na reflux (po dovysetreni moc. mechyre), kterej se tou mikcni potvrdil. Nikdo to moc necekal, M. je nejakej divnej pripad 😅 Olomouc. doktory neznam, my patrime pod Prahu, Ke Karlovu (Kocvara, Langer, Dite...), ale na kontroly a vysetreni chodime tady u nas v JBC, k mistnimu nefrologovi a Kocvara a Dite sem jezdi na konzultace cca 1 patek v mesici. No snad nam ta holcicka vyjde, ja mozna chtela i druheho kluka, ale manzel touzi po holce, tak snad ji bude mit. Ja uz bych se asi kazdopadne do tretiho decka nepoustela, ale verim, ze manzel by pri dvou klucich jeste tu holku zkouset chtel. Ale tvuj Martin uz je velikej, tak bys vlastne mela jen dve male deti 😉 Ja bych do toho nesla kvuli praci a taky uz cejtim, ze telo ma po tech dvou tehotenstvich skoro behem roku a pul fakt dost 😝

andelina
14. bře 2011

@jasekd To je divné no, páč my měli V. a to si myslím, že už není velký rozdíl a dilataci jsme měli od začátku obrovskou, také zvětšený močák z toho tlaku tam... Fakt to vypadá dobře, držím pěsti moc!! abyste kromě vyšetření, které jsou už tak hrozné, nemuseli nic podstupovat a spravilo se to pěkně samo 🙂
Jooo manžel ten by chtěl 3tí, nejlépe holčičku... ale co Ti mám říkat no... 🙂 Necháme to na Pánu Bohu, třá ještě prcek bude :D v tom případě ale netuším, kdo ho odnosí, porodí, co budem jíst a už vůbec ne, jestli to bude prcinka 😀 Jako malý má 13 měsíců a já se nevyspala... takže obdivuju mamče malých dvou a více dětí, aspoň tedy těch, které jim dobrovolně a rády nespinkají 😀 😝

jasekd
14. bře 2011

@andelina No ty musis mit posledni slovo, prece jen telo tim trpi, ja byla dost v kondici, hodne jsem sportovala, a ted jsem uplne na rozsypani. Ale mit jedno dite tak "stare" jako ty, mozna bych do toho sla, pokud zdravi, prace a finance dovoli a je chut. Taky zalezi, kolik je ti let, mne ted bude v cervnu 31 a pokud by bylo treti, tak nejdriv za 5, 6 let, a to uz mozna budu chtit mit klid, v praci se zas rozjedu... Takze asi ne, i kdyz me ted trochu mrzi, ze za cca mesic je po vsem a uz to nezaziju, ale tehotenstvi mi dava zabrat a mela bych bejt rada, ze uz to skonci. Jen je to takovej pocit nostalgie, je hezky v brise mit mimco 🙂 Ale hledat zastup do ordinace, zase z toho vypadnout, no uz asi ne.
S tou dilataci, malej ma megaureter, reflux IV. st. a dilataci panvicky, ktera uz se skoro blizi norme. Docent rikal, ze jsou to asi u nej 3 na sobe nezavisle vady, uz je mel v brise, dokonce moje gyndarka ten megaureter asi poznala, rikala, ze je mozna zdvojenej mocovod nebo rozsirenej, i kdyz na kontrole v tehot. v Hradci to nepotvrdili,tak to asi videla dobre. Mozna ten megaureter je pricinou toho refluxu, ze je tam jinej odstup od mocaku a proto se ta moc vraci, nevim, kazdopadne to neni jako u vetsiny, ze by ten reflux utlacoval tkan ledviny a roztahoval panvicku, v podstate Martinovi ta ledvina na to nijak nereaguje a doufam, ze to tak bude i nadale 🙂 I proto nejsme tak akutni jako vy, proto se stale ceka, na kontrole jsme byli v lednu, ted pujdem v kvetnu a pak asi v zari, zadnej kvalt. Jen me mrzi, ze je porad na tech ATB.

pavla73
16. bře 2011

@sisip Vypadá to, že jsme na tom podobně, jako jste byli vy. Ale malá ťuk ťuk nemá žádné problémy, zánět zatím neměla, ale primář v Brně říká, že v budoucnu by tato vada mohla právě záněty způsobovat. Proto ji chce operovat a mě je to zas proti srsti, že ji chtějí řezat, když nemá problémy. Zatím je to odloženo na podzim. V dubnu jdeme znovu na mikční, jestli se něco nezměnilo ohledně refluxu.
Přeji všem z této diskuze hodně zdraví pro vás a hlavně pro děti, které to moc potřebují. A díky za vaše zkušenosti.

andelina
16. bře 2011

@jasekd Já nechci mít poslední slovo 😀 😀 😀 Chci Ti jen popřát fakt hodně štěstí a nebuj, po ATB nebude ani památky, probiotika určitě dáváte, tak ať je Martínek úplně v pohodě!!!! 🙂 A jak se bude holčička jmenovat?

jasekd
16. bře 2011

@andelina Jee, to jsme se asi spatne pochopily, ja myslela, ze ty musis mit posledni slovo doma, az se bude rozhodovat o tom, zda treti dite ci ne 😉 Ne ze musis mit posledni slovo tady v diskusi. Holka bude asi Vendula a zlobi, dneska na kontrole ukazkovej monitor, rikam si super, hodna holcicka (s Martinem to bylo furt pretaceni monitoru, do toho ty ledviny, predtim placenta praevia marginalis - nastesti se vytahla) no a na UZ se jaksi zjistilo, ze mala se otocila KP, a to uz byla pekne hlavickou. Mam uz termin na predoperacni, ARO konzilium a 4.4. nastup a 5.4. sekci, jsem z toho celkem spatna, s tim jsem fakt nepocitala, nevim, jak budu M. zvladat, navic nam hrozi s M. rehabilitace, ze jeste neleze atd, tak to taky nevim, jak budu delat. Aspon ze mame ted relat. klid od nefro, ze ta operace se zatim odklada podle dalsich vysledku, jeste tohle, tak me to fakt dorazi. Jo, probiotika ma.

comra
16. bře 2011

ahoj holky,
hlásím, že jsme byli v pondělí v Praze na kontrole u dr. Langera. Dilatace se určitě nezhoršila, podle jeho měření se malinko zlepšila- nyní 17mm. Takže další kontroly v Ji dle plánu(co 3měsíce), v Praze za 6-8měsíců. zatím by ani izotopy neopakoval(dělali se loni v květnu). Uvidíme, jak se to bude zase vyvíjet a podle toho se prý domluvíme příště.
Tak nás to moc potěšilo...Pak to tam Daník pořádně počůral, počůral i mne..a to fakty dost..🙂

@jasekd třeba se malá ještě umoudří..prý doporučují kočičí hřbety..Držím palce..

jasekd
17. bře 2011

@comra Tak to je dobra zprava 🙂 Jo, lezu po 4, ale moc sanci tomu nedavam 😝

petrakm
17. bře 2011

@jasekd
Ahoj,diky za zpravicku,po nutritonu je to lepší,dávám ho jen na noc,před ATB,přes den to nějak udržim,Akorát včera v noci jsem ho 4x prevlikala,uz Spí snad permanentně v brindaku..ale určitě nema takovy ten těžký reflux,nevyhazuje to obloukovite,tak si myslím,ze to třeba ustoupí časem,každopádně snad s prikrmy..jak ti vůbec je,za chvíli uz budeš mít mimco,to Ja uz jsem byla jak vorvan..třeba se ještě mimco imoudri..

petrakm
17. bře 2011

Ahoj,ráda bych se zeptala,zda jste nepozorovaly nejaky bily časti na predkozce penisu,pozoruji to u mimca,nezapacha to,nevím,zda je to Smegma nebo jen odlup kuzicka,při cystografii mu predkozku trosku uvolnili,ale to uz je 5tydnu,tak netuším..je na zajistovacce,teplotu navíc ted hlidam
Víc,ptz starší syn chytil neštovice,tak doufám,ze to prcek v 8t ustoji,je kojen,tak snad..ale doufám,ze ten projev na penisu není nejaka predzvest zánětu(ma megaureter)..se starším
Synem zanet předložky znám,to bylo ale bílo-žlute,museli mu to uvolnit sondou,to byl masakr..Díky moc

jasekd
17. bře 2011

@petrakm Ja se taky sotva valim, i kdyz jsem nepribrala moc, nemam otoky, spis jen obr bricho, a blbe se mi dejcha, psychicky, no, uz jsem s tim tak nejak srovnana, co se da delat, treba slecna jeste prekvapi, hlavne at uz se rozhodne a zustane at tak nebo tak, aby si jeste snuru neomotala, takovy kotrmelce delat...
K te tve otazce. Malej to mel taky, i kdyz az ted nedavno, predkozka se mu uvolnuje pomalu, ale pekne, jeste na mikcni v 5. mesicich mel fakt fimozu, blbe se i cevkoval, a ted se to uvolnuje, opatrne pretahujeme pri koupani, ani se neda rict pretahovani, spis jen lehce uvolnit, aby to slo umejt. Asi pred dvema mesicema mel pod predkozkou takovou boulicku bilou a kdyz se to uvolnilo, vylezl takovej spunt, to se opakovalo nekolikrat a ted uz tam nic nema. Volala jsem k Dr na vysledky moci, tak jsem se rovnou ptala, a ze ten mazek muze delat i takove boulicky, je to normalni, poradne myt, nepretahovat nasilim. Ptala jsem se na mazani, treba Framykoin, kdyz ma ten reflux a megaureter a rekli mi, ze muzu, ale nemusim, ze to neni nebezpecny. Tak jsem nemazala. Moc ma cistou porad. Drzim palce, at ty nestovice zvladnete v pohode a malej to nechyti.

petrakm
17. bře 2011

@jasekd
diky moc.jinak broucek si nic neomota, bud v poho, kdyz uz zustane, tak neboj, kamoska prodelala 3 planovane cisare a po 2. se rozhodla zkusit holcicku( ma tretiho chlapecka..), takze to zas tak strasny nemuze byt, rekonvalescenci zvladla taky dobre, takze neboj, kdyz uz to bude muset byt, tak to nebude tak desny..ja se stresovala normalnim porodem, takze bych snad sekci brala..ve finale mi prcka kvuli ty dlataci vyvolavali driv a nebyt epi,tak lezu i po strope ☹ ..mej se hezky a opatrujte se , ted se zase zaclo rodit spousta holcicek 😲 , ale ja do 3. uz po tyhle akci nepujdu..a hlavne mam doma 5 letyho a to uz jsem si myslela, jak to bude v poho zvladat,kdaz privezeme miminko a je z nej peknej zlobivec..navic mi i rekne,ze kdyz zrovna brachu kojim,tak ho nemuzu chytit,takze parada 😠 urcite se zase ozvu

andelina
17. bře 2011

@jasekd 😀 😀 Já jsem blbka! 😀 No máš toho moc :( Malý Matyáš byl KP pořád, tak jsem zkusila zevní obrat a nakonec porod KP, ale je fakt, že mě ve fakultce podrželi a povzbuzovali, bez jejich sebevědomí bych do toho nešla... Navíc placentu, nožky a všecko potřebné měl jak má být. Pěkně se to na Tebe sype, ale jak čtu, jsi silná holka a zvládneš všecko 🙂

jasekd
17. bře 2011

@andelina Tady mi to ani nikdo nenabizel a asi bych nechtela, i kdyz cekam holcicku. Velikostne nevim, jak na tom je, co mi rekli toho cisare, tak jsem se na velikost neptala. Dneska me hodne boli bricho a nakopava mi mocak, tak treba se zase toci, uvidime za tyden, co na kontrole... To jsi dobra, zes do toho sla. A dali ti vyber nebo proste rekli, ze to KP porodis?

andelina
17. bře 2011

@jasekd Já to dneska nechápu, kde se to ve mně bralo, ale já to tak cítila, chtěla jsem prostě moc rodit přirozeně. Tak moc jsem chtěla, ať se otočí a pořád nic... 🙂 Strašně jsem se bála, o malého nejvíc... ale na netu i v některých nemocnicích, kde se toho bojí o tom mluví jinak, než by měli, jen straší. Jednu dobu jsem byla tak psychicky na dně, když mi "kamarádky" říkaly, jak ohrožuji své dítě, že se na to dr. ve fakultce nemohl dívat a fakt krásně jsme pokecali... oni tehdy říkali, že jsem v postavení, kdy si můžu požádat o císaře a oni mi ho udělají. Ne, že by mě k tomu nutili, to ani nejde myslím. Měla jsem tu nejlepší péči během porodu 🙂 utz, monitor. pásy po celou dobu jsem věděla, jak malému bije srdíčko, primáře u porodu (ten musí u KP být), dával mi pít 🙂 byl moc hodný... no, ale znovu už bych do toho nešla 😀

saruspec
19. bře 2011

čauky tak jsme konečně doma od včerejška,ale bylo to hruza,první den na dětskem jsem myslela,že uteču. :-

damaska
19. bře 2011

Ahojky, doufám, že u vás najdu trochu uklidnění. Máme akorát 6 týdenního chlapečka a už od narození má diletaci v levé ledvinové pánvičce. Ještě v jeho 3 týdnech, nám řekli, že to nic není, že se to upraví. Malej je narozený v 37 tt a jeho start do života nebyl přímo snadný, díky zanedbané péči mého gynekologa, ale to je na jiné téma. Teď na kontrolním sonu, nám řekli, že nález je stejný jako ve 3. týdnech a že to je špatné, že se diletace ani nezvětšuje, ani nezmenšuje, tak nás posílají na izotopové vyšetření. Jsem úplně v šoku, nejdřív to nic není a najednou se mnou mluví o možné operaci. Přitom nález je pořád stejný. Příští týden jdeme na to vyšetření, největší hrůzu mám z napíchnutí kanyly, prý když to nepůjde do ručičky, tak to napíchnou do hlavy, jako pro mámu je to pro mě šílená představa. Máte někdo taky takouvou zkušenost? ☹

comra
19. bře 2011

@andelina máš mojí velikou poklonu,jesltiže jsi rodila KP..jsi frajerka..a jak byl drobek veliký? Jsem někde četla, že příroda to tak prostě zařídí a mimčo je menší.

@saruspec a co vás čeká ted? hlavně, že už máte po a ted bude chvilku klid, ne?

@damaska a jak velkou dilataci Šimonek má? Velmi často se to upraví samo - nám říkali v nefroporadně, že do dvou let... No, ale izotopového vyšetření se vůbec neboj. Zvláště, když je Šimonek takhle malý, většinou to děti prospí. A kam na to jdete? Tímto vyšetřením se zjistí, jak ledviny pracují. To lékaři potřebují vědět, aby rozhodli dále. Všechny děti v této diskuzi si tím prošly a některé i několikrát. Vyšetření se opakuje, aby se zjistilo, jeslti funkčnost ledvin neklesá.
Našemu Daníkovi bylo asi 15 týdnů, když podstoupil toto vyšetření. U takto malých dětí jsou nejlepší možnosti nápichu kanylky právě na hlavičce. I když některé děti píchli i do ručky. A prý to na hlavičce i mín bolí. Spíše jde o náš pocit, pocit maminek, že budou píchat do hlavinky. No, napíchnou kanylku, pak do ní vstříknou kontrastní látku, půl hodiny snímkují(dítko musí ležet v klidu, většinou mají takové polštáře, které kolem mimča nafouknou a tím mu omezí pohyb). Náš Daník chvilku plakal a pak usnul..Pak jsem ho nakojila a asi za půl až hodinu ještě dělali kontrolní snímkování(prý, kolik se té látky už z těla dostalo). Všechno vyhodnotí v PC a ještě ten den máš výsledky..

Jinak, Daník má také zvětšenou levou pánvičku. Co 3 měsíce chodíme na kontrolní UTZ do nefrologické poradny. A protože se mu to po porodu i zvětšovalo, tak nás poslali na vyšší pracoviště do Prahy(tam ted chodíme co půl roku). Ted, na dvou posledních kontrolách, zase říkali, že se mu to mírně zlepšílo..

přeji, at se to Šimčovi lepší..a at to třeba i zmizí..Jestli můžeš, přijď nás informovat, jak jste dopadli..

saruspec
19. bře 2011

no klid asi nebude,do středy musí k dětské a každý týden donest moč,za měsic na ultrazvuk to nám zařidili,že mužem do ostravy máme dvě nefroložky vysledek chcou vědět v olomouci a pak v červnu na scistografii chcou vědět jak mu funguje ta levá ledvina a podle toho se rozhodne kdy bude další operace.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru