Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

jasekd
15. srp 2012

@hardlove jo, od listopadu. Radecek mel slozitejsi prubeh, Martin nikdy nemel IMC a ma to jednostranne. Tak to je super, ze i v noci, to u nas jeste dlouho asi nehrozi. V noci cura nejvic, jednak pije vecer skoro 300 ml mlika, a jednak se tyledviny asi v leze vic prokrvuji a o to vic cura.

hardlove
15. srp 2012

@jasekd On na tu drenáž šel v 10 dnech to taky neměl žádnej zánět, ale měl to oboustraně. IMC měl kůli tomu, že měl otevřenej močák a cizí těleso v něm tak proto to nešlo vůbec vylečit a dostatečně mu i přez epicistostomii neodcházela moč z těla.

jasekd
15. srp 2012

@hardlove no fakt jste to meli slozity, snad uz bude jen dobre 🙂

katschka
15. srp 2012

@jasekd Trošku jsem byla v šoku, když mi oznámila, že je to nejhorší stupeň. Byla jsem připravená, že bych mohla doktorku přesvědčit, že ty atb vlastně nejsou potřeba, když vychytáme kadění.. ale takhle. No, všechno to nějako půjde. Kámoška mi říkala, že ty izotopy zůstávají v těle nějakých 24h. Tak je fakt, že kdyby to těm dětem extrémně ubližovalo, tak to dělat nebudou. Teď jsem si přečetla to s tím zrušením operace... Je mi to moc líto, tohle je fakt šílený. Člověk už se na to připraví duševně a i si všechno zařídí a oni tohle. Jako chápu, že jim to neklapne, ale dyť ty taky nemáš na práci jenom to, aby sis zařizovala všechno okolo, co s tím souvisí. A to vůbec nemluvím o vyšetření a tak dále... To je fakt na palici tohle. ☹ Nejhorší je, že člověk je absolutně bezbranej. Musí to prostě vzít tak, jak to je a maximálně se může rozčilovat... 😠

@petrakm jo.. je to na pytel.. Ale už jsem s tím nějako smířená. Prostě uděláme maximum pro zlepšení a uvidíme. Snad se to zlepší.. budu doufat v zázrak. 🙂

kristipa
16. srp 2012

@jasekd ahoj, no v Olomouci jsme teda problém neměli, byli jsme tam na 2 operacích, jeden lehký zákrok s varletem a druhej pyeloplastika. jasně že v den operace jsme nešli na řadu podle rozpisu protože operace před náma se protáhla o 2 hodiny ale snažili se to zvládnout všechno co měli ten den naplánovaný. a když už tak nejpozději na řadu šly větší děti s menším zákrokem (obřízka....). sestra říkala že někdy se stane že něco musí odsunout na další den ale nikoho kvůli tomu domů neposílají, prostě tam musí počkat do dalšího dne.

petrakm
18. srp 2012

@jasekd
Ahoj,to uz vyjde,neboj!odsunou uz kdyžtak jiny pripad,vás ne,to uz by byl vrchol..na to ani Musil. Určitě nema silu

kiwicek69
20. srp 2012

Ahojky holky tak už jsme zpátky z Olomouce, ty 2 týdny mi přišly jako věčnost, ale zvládli jsme to, malý to po operaci snášel víc než dobře 🙂 ufff 🙂

lenka40
21. srp 2012

Ahojky jasekd ,jsem moc rada,ze jsi napsala a popsala jak to probiha...to jsem zvedava,jak vydrzi abych mu nedala napit...a to po celou dobu vysetreni?

lucisa
21. srp 2012

Ahoj, dlouho jsem tu nebyla... tak ani nestíhám dočítat, snad postupně....

@kiwicek69 a jak bylo, jsou už trošku lepší v chování na dětském? Jak to probíhalo? I tak jste byli dlouho, my teda tehdy byly 3 týdny, ale holky tady později psaly, že teď snad jen týden, jak se všude šetří.....

katschka
21. srp 2012

@jasekd Snad jste v pořádku po operaci. 😵 Držím pěsti!

jasekd
21. srp 2012

@lenka40 Vis, ja nevim presne, byl tam manzel, ja mela doma male plne kojene miminko, ale jine holky ti jiste napisi, ale skutecne nepil celkem dlouho, bylo to horsi nez operace, co byl ted, protoze pred ni dostal kapacku. Jeste ti poradim, kdyz se na neco ptas, napis nick se zavinacem napr. @jasekd objevi se to ve zminkach a clovek lip reaguje, jinak si toho nemusi vsimnout 😉
@kiwicek69 mam radost.
My uz jsme tez zpet, meli jsme mensi zakrok, pozitivni je, ze to vubec slo udelat, zda to zabralo, zjistime az za 3 mesice na MCUG. @petrakm dik za drzeni palcu i ostatnim tady za podporu a pokec 🙂 Na Karlove byl manzel a ja s nimi stravila prvni vecer a jsme moc spokojeni, po tech silenych a neprijemnych zmatcich s terminem, kdy jsem mela nervy na pochodu, naopak peci hodnotime na 1, sestry mile, jidlo pry jedle, byli nevyzadane na nadstandardu (jak jsi psala, vyhoda hospitalizace s otcem 😀 ), hned po operaci dosel operater a manzela informoval... Operoval ho Dr. Sedlacek. Na sal sel hned rano jako druhy, pak do vecera na JIPu, coz bylo nejhorsi v tom vedru, manzel na te zidli cely zdrevenel a rikal, ze snad utece na rychly pivo ke Svejkovi 😀 Macinek ale vubec nespal a tak samozrejme nikam nesel a furt ho drzel za ruku a povidal mu. No a dnes domu. Akorat teda propousteci zprava je malo podrobna a pooperacni instruktaz trochu vazla, m. samo zapomnel se na dost veci zeptat, jako treba to more (sestry nedoporucily), koupani ve vane... A co jsme teda zklamani a trochu nervozni, oni mu udelali i uvolneni predkozky, dneska jsme na to koukali a upne uvolnene to nema 😖 Jen zhmozdene, silene ho to boli, teda jen kdyz to myjem, coz je normalni, ale pretahnout to nejde. Prece neni mozne, aby to za den na JIPu zase srostlo? V 10 odoperovan, a druhy den rano ho manzel asi v 9 hodin myl, jenze ten sprchac je tmavej bez svetla a hlavne bez pomoci druhe osoby... Proste na to nevidel a M. se silene branil, takze se na to nezeptal, portoze jsme si poradne vsimli az pri hygiene doma. Sestry na JIPu ani zadny doktor nic nerikali. Zitra jdu ukoncit paragraf a asi ho Dr. ukazu, co s tim. nerekli mu, zda to necim mazat, jak casto umyvat atd atd, a hlavne to podle me neni udelane poradne. Ach jo. Ono to az tak nevadi, jen se bojime, aby se to nezjizvilo a nebylo to horsi, predtim to mel slusny, Kocvara to chvalil, a ja s timhle dodelanim souhlasila jedine proto, ze to udelaji v narkoze 😅 Takze mam co resit zase. nevim, zda jsem psala o Vendy? Kdyztak pisnu IP 🙂

jasekd
21. srp 2012

@katschka Dekuju 🙂 Viz vyse, ta endoskopie snad dobry, udelali to a ucinek ukaze dalsi vysetreni, hlavne, ze to vubec slo zkusit! Docent byl predtim lehce skepticky. Nastesti neobjevili zadnou chlopen ci jiny problem, tak do toho sli 🙂 Ale s tou predkozkou jsme spis nastvani, ze jsme do toho sli 😅 Jinak rikali, ze pokud by se tim VUR snizil na I. - II.stupen, tak ze ho uz nechaji, ze to uz nevadi, pokud to nepomuze, budem resit, co dal, za mesic mame kontrolu u docenta a za tri tu MCUG.

lenka40
21. srp 2012

@jasekd děkuji,vubec nevim jak to tady chodí...Je tady toho tolik,ze kdybych to mela cist vse,coz je zajimave,tak bych tady sedela az do rana🙂....Tak to si aspon tatinek uzil...vsechno na nas a my musime trpet a byt u toho,kdyz tem detem neco delaji...Tak to jsme zvedava,jak to zvladne malej,stacilo mi plneni moc.mechyre...snazim se byt silna,ale uz to je na me moc....3krat prodelal Pyelonefritidu z toho 2x na lezel JIP.Díky vysokych horeckach prodelal febrilni krece,takze ted kdyz mame teploty,tak jen trnu ☹ ,ale mame diazepan pro jistotu.Kdyz byl na vysetreni moc.mech. zjistili mu reflux 4stupen..momentalne jsme na sumetrolimu.pred tremi tydny vysledky moci ok,ale minuly tyden prodelal 6nemoc a v moci mu opet zjistili pseumonadu,ach jooo...v rijnu bychom meli jit na vysetreni DMSA,ale to musi mit pul roku od prodelane pyelonefritidi,jelikoz mame tu bakterii,tak cekam,ze bude zase zle ☹

petrakm
21. srp 2012

@jasekd ahoj,to jsem rada,ze to mate za sebou!to Martinka pustili děsně brzo🙂takže zabralo,ze jsi lékařka😉s pindikem obdoba,nám to srostlo,i přesto,ze ty 4dny to pretahoval dr..pak se to den po dnu zatahovalo,chytlo se mu to na 1 straně ,ale postupne to jde obnazovat..konecne uz na tom spolupracuje manzel..no uvidíme..mne tenkrát radili hermanek(dobrej je ten v koncentrátu,žádná příprava),stáhnout,omyt hermankem..a jak byl
Dlouho na sále?Sedlacka znám,ale neoperoval mi kluka..tzn kdyz reflux spadne na na nižší stupeň,tak by konečně byl Martínek bez atb?no to by bylo úžasný..

jasekd
21. srp 2012

@petrakm V. mas v IP. Ani super, ani pruser, proste si zvykame, ze neni uplne OK. Jenze T. byl mensi, kdyz mu to delali? Myslis, ze to sroste za den? Manzelovi nikdo nerekl, ze to ma nejak stahovat uz na JIPu, mel tam cevku, privazany ruce nohy, itak se pral, kdyby mu sahnul na pindu, tak se jim utrhne, chudak, a hned rano jak ho pustili z JIP, mu to pretahl a omyl! akorat na to spatne videl a nevsiml si, ze je to srostly. Fakt to ma stejny jako predtim a navic zhmozdeny. Na lekarku jsme to ani nehrali, proste nas pustili, byl tam manzel, jako muj titul asi maji v karte, ani nevim, ale my jim to nerikali, pres pindoury stejnak nejsem odbornik 😀 Na sale nevim, pryc byl pry pres hodinu, ale cistyho casu operace to nevim...

lenka40
21. srp 2012

@kiwicek69 jestli se mužu zeptat,jaky je pristup s personalem v ol?diky

jasekd
21. srp 2012

@lenka40 ted jsem si jeste vsimla prispevku vyse... Diskusi necti, zbytecny stres, lepsi je se zeptat, dite s refluxem mam ja a
@katschka a @hardlove . My teda byli ted v Praze, ale vetsina holek je to z Olomouce. I kdyz my s refluxem asi ani jedna zrovna... Muj syn zadny IMC nastesti neprodelal, vadu zjistili uz prenatalne, tak bral brzo zajistovaci ATB. Vy jste meli MCUG az po tech infekcich? To mate trapeni, my toho byli usetreni a jsem rada. Drz se a tady ti vzdycky nekdo rad poradi 🙂

jasekd
22. srp 2012

Tak jsem sla M. ukazat na pediatrii a pry to ma dobry, ze by to u nej ani vic neslo, mazem Framykoinem a jsem rada, ze me uklidnila, Martin jako by ani v nemocnici nebyl, hrozne lita a zlobi 🙂

lenka40
22. srp 2012

@jasekd super,ze to ma v poradku...nam to nikdo nerekl v teh. a doktor z Olomouce prave rikal,ze uz to maly mel,kdyz jsem ho cekala..coz fakt potesi,kdyz matka chodi na pravidelne kontroly a pak se stane tohle..myslim,ze to doktor podcenil a nedelal ultrazvuky poradne.ano,my jsme byla az po trech zanetech na MCUG,coz meli udelat uz po druhem,asi se cekalo🙂.Prave jak mame jit na to vysetreni DMSA,tak rikal ze ma strach,ze tam je i dalsi frozena vada,takze cloveku to moc neprida...nejen,ze se zjisit funkcnost ledvin,ale i dalsi problemy...chci to mit uz za sebou,je to hrozne to cekani...6.9. jdeme na kontrolni ultrazvuk,musi byt pod dohledem,aby se mu neucpalo zuzeni co tam ma...ale porad si rikam,ze jsou horsi nemoce,ale co by clovek dal za to mit zdrave dite...

kiwicek69
22. srp 2012

@lucisa Ahoj, byla jsem tam moc spokojená, personál super, byli jsme tam 12 dní, připadalo mi to jako věčnost, ale už jsme doma 🙂
@lenka40 Ahoj ted přes léto tam ty oddělení na dětském jsou nějak pospojované, my jsme pak leželi na 4.patře na kojeneckém oddělení a personál naprosto super...sama jsem se děsila, bo jsem tu četla že personál je na facku, ale překvapili mě 🙂

lenka40
22. srp 2012

@kiwicek69 Tak to je fajn,my prave hodne lezeli se zanety u nas v Prostejove,ale jak mu zjistili na MCUG vadu,tak jezdime do Olmika ke Šmakalovi.V rijnu nas ceka DMSA a pak se uvidi:(..No prave,jak to tady ctu,tak me tez desilo.

denousek
22. srp 2012

holky my jsme byli ted na kontrole ve 4mesicich a dilatace se nelepší nevite co nás čeká?

jasekd
22. srp 2012

@denousek asi zalezi, jak velika ta dilatace je... Ceka vas patrne patrani po tom, proc se nelepsi, cili dalsi vysetreni krome UZ, jako je MCUG (to je vysetreni rentgen kontrastni latkou a zjistuje, zda dite nema reflux) nebo lidove reseno izotopy (DMSA, coz je staticka scintigrafie, pripadne MAG3, to je dynamicka scintigrafie), ktere meri, jak ledviny pracuji, zda ta dilatovana nema snizenou funkci, da se na tom zjistit, zda neni v moc. cestach nejaka prekazka atd atd. Pricin dilatace je vic, muze to byt ten VUR (reflux), jako ma muj M., muze to byt prekazka v odtoku moci z ledviny, at uz hned pod ni, dale na mocovodu, kolem usti mocovodu do moc. mechyre... nekde muzou tlacit cevy, nebo ma mocovod spatny odstup... je toho moc a priprav se, ze chvilku potrva, nez to uzavrou, co je pricinou, a stanovi nejaky postup. Muj ma VUR od narozeni (uz prenatalne) a na operaci sel ted v pondeli ve skoro 2,5 letech. Ty vysetreni, co jsem psala, tu ma za sebou drtiva vetsina deti a neni to nic hroznyho, i kdyz zejmena poprvy clovek strach ma, ale vetsinou se to dela ambulantne, nekde pri puldenni hospitalizaci, deti to neboli... Pokud to nemate nejak dramaticky, tak asi budou cekat, budete chodit nadale na UZ do poradny...

katschka
22. srp 2012

@jasekd No tak to se nedivím, že vás s tou předkožkou naštvali. Tak snad to bude dobrý. Že třeba až to přestane být tak citlivý. Prostě abyste se nenudili, fakt. 🙄 Ale snad se hlavně povedlo snížení toho hroznýho VUR. To bych vám moc přála. Už jste si taky určitě užili dost. Jo a co se moře týče, tak kámoška se svojí dcerou chodí plavat právě jen tam. Případně do soukromého bazénu. Ale té už je 8 let. Ale pětku má, myslím, pořád. Možná by to mrtvý moře bylo ideální. Stejně je to šílený. Příští rok jsme taky chtěli jet po několika letech k moři.. no, ještě uvidíme. Moc vám budu držet všechny palce na MCUG!!!

kiwicek69
22. srp 2012

@lenka40 Šmakal je super doktor a výborný operatér 🙂 malej ted už čůrá jedna báseň 🙂 za 3 měsíce tam zas jedeme na kontrolu, ale opravdu na dětském jsem s personálem byla moc spokojená 🙂 bud se tam sestry vyměnily, nebo nevím 🙂

jasekd
22. srp 2012

@katschka ja jsem to dnes dala zkontrolovat a pry je to OK, tak me asi jen manzel vyplasil, on tvrdi, ze mu to delali zbytecne, ze takto to stahovali uz predtim. Deti totiz koupe spis on a tak ma lepsi prehled, stahovani delal s M. vzdycky on. Takze jsem asi zbytecne plasila vcera, nebo spis manzel. My jsme si proste myseli, ze kdyz uz to delali, ze to musi jit pretahnout cele (kamosky synovi to pry slo),ale Dr. rikala, ze ne, ze takto to vypada vzdycky 😅 Tak nevim, ale z toho se nestrili. Mazem mu to a dnes uz tak silene neplakal, i kdyz rve porad, je to prece jen cerstvy. Ale jinak mi rikal,z e by se do nemocnice vratil, libilo se mu tam 🙂 Cucel furt na pohadky, do herny sel, tatinek nonstop u nej, takze nakonec nebylo tak zle. Za palce diky 🙂

katschka
22. srp 2012

@lenka40 Koukala jsem na tvůj příspěvek,, co se utz v těhu týče. Mě říkala nefroložka, že Týnka má 5 stupeň a že to má vrozený. Prý to měla už v 6tt. Ale nejsem si tím až tak jistá. Moje gyndařka jí pořád sledovala pánvičky, protože měla téměř pořád plný močák. A ve 30tt měla ty pánvičky uplně dobrý. Nebo nevím, podle čeho se odhaduje stupeň toho refluxu. To jsem nějako nepostřehla. Takže Týnce se to fakt muselo udělat během pár posledních týdnů. Páč já si vzpomínám, že jsem u gyndařky byla ještě v 37tt a taky to zkoukla a bylo to v pohodě. Tak nevím.
@jasekd Jsem přehlídla příspěvek, že je ten pindík v pořádku.. tak aspoň to. 🙂 A za pár měsíců už budete v pohodě. 🙂 A je dobře, že s Vendulkou není žádný velký průser... moc vám držím pěsti..

Člověk si fakt říká, jaký je štěstí, když se narodí uplně zdravé dítě. Takovejch věcí, co se dá podělat....

jasekd
22. srp 2012

@lenka40
@katschka Holky, stupen refluxu a velikost dilatace spolu nutne souviset nemusi! Martinovi byla zjistena dilatace uz ve 20.tt., nevyznamny nalez, ktery se pak potvrzoval, vysetreni u prof. Eliase v Hradci spis z lekarske solidarity, opet ze nevyznamny nalez... Akorat behem jednoho UZ moje Dr. vyslovila podezreni na megaureter ci ureter duplex, pak uz ho nevidela, profesor taky ne. Dilatace v tehot.od 5ti do max tusim 9 mm, po porodu taktez, i ted ma v APIR do 10 mm, a extrarenalne dalsich 10, to ale neni dulezite, podstatny je rozmer APIR, cili zadna silena dilatace, a k tomu stupen IV. -V. VUR. To se odhadnout neda. Docent v jeho 4 mesicich vyslovil podezreni podle UZ, zdal se mu rozsireny mocovod s divnou peristaltikou, a proc muze byt mocovod rozsireny? Treba kvuli prekazce, coz se mu nezdalo, nebo kvuli refluxu, takze hned ATB, a na 6 mesicich na MCUG potvrzeno...
Vendula ma bohuzel postizeni nelecitelne, ale snad nebude nejak velike...

denousek
23. srp 2012

@jasekd nevim co je to velka nebo mala dilatace ve zprávě mame :
bilat,ledviny normalni velikost,bez cystickych či ložiskových změn.
vpravo panvička rozšířená dnes na 24x14mm,IR-VD 7mm.

jasekd
23. srp 2012

@denousek ja se v tech cislech zas tak nevyznam, co vam k tomu rekli? Pokud by mel byt dulezity ten posledni rozmer, tech 7mm, tak to neni moc, pokud tim mysli APIR. Ty cisla predtim jsou horsi, ale nevim, jak je to mereno, tezko rict, musis se ridit tim, jak se tavrili, ze je to vazne, zda zatim cekat nebo jit na ty vysetreni, jak jsem psala..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru