Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

lucisa
14. pro 2011

@maskacka a jak píšou holky o lécích pro sebe, tak fakt nezapomeň i něco na bolení hlavy, já ze všech těch stresů a vůbec toho prostředí měla snad permanetní bolest hlavy a když mě to chytlo poprvé v asi 10 večer a prosila jsem sestru o paralen, tak mě odmítla, že mi nesmí nic dát, protože mi to lékař nepředepsal, lékárna samo zavřená, já trpěla jak pes, hnusná zkušenost.

dendisa
14. pro 2011

@lucisa tak takové ochotě sestry se až nechce věřit ☹

lucisa
14. pro 2011

@dendisa bohužel, naštěstí tohle se mi stalo hned při rvní hospitalizací ještě před operací, to tam byla malá jen na nějakých vyšetřeních, zda bude třeba operace - asi 2-3 dny. Takže na operační hospitalizaci už jsem jela vybavená vším možným.
Fakt záleží na člověku, ty mladé holky byly většinou v pohodě, ještě asi nebyly unavené prací, ale ty starší asi už chtěly svůj klid, zvlášť na noční a jsou dětské odd., tak co by nějaké matce dávaly léky, však to stojí děsné peníze (já byla ochotná si ho i zaplatit, ale smůla 😖 )

saruspec
14. pro 2011

@jasekd ahoj prozatím musím zaklepat že je chvílku klid,máme hnisavou rýmu a zase nám to sedlo na produšky tak bere do nosu antibitika kapky a na kašel stoptusin ale moc to nezabíra,ale jinač jsme v pohodě měli jsme jit v listopadu na nefro ale neměli volné tak jdem 6.1.
@maskacka drž se a nedej se ty sestry jsou někdy dost oprsklé,nenech si nic libit,manžel nás 2krát vzal na reverz domu nadal tam jedné doktorce a od te doby jsme měli klid.

petasa
14. pro 2011

@ivular mala mela a ma ted stale pyelostenozu,nejprve dilatace ledvinne panvicky

petasa
14. pro 2011

@jasekd ahojda,jasne pyeloplastika.a ted dvacetdva jedem na kontrolu kde vyrknou verdikt co s nama bude dal,po telefonu mi jen rekli ze se to zhorsilo a vic ze osobne,tak mam hruzu

petasa
14. pro 2011

@comra mame pyelostenozu,zuzeni mocovodu lidove receno,tou zvedtsenou panvickou se utalcuje mocovod a moc polamleji odteka

comra
15. pro 2011

@denousek tak jsem zvědavá, jak jste dopadli na utz! Snad dobře a už budeš mít klidné těhu! 🙂

@lucisa raději at holky pořádně vyšetří, aby se něco neprošvihlo! Držím palce! A je super, že vás vzali takhle brzo..

@petrakm moc moc moc gratuluju k výsledkům! Skvělé zprávy! ja kdy zase k Langerovi? A taky říkal, že když se vydrží , tak by se to mohlo pak operovat laparoskopicky? a jaké byly hodnoty dilatace?

comra
15. pro 2011

@petasa držím palce, at je verditk pozitivní..

jasekd
15. pro 2011

@petasa Budu drzet palce, sama se k operaci upinam, ze se mu to konecne vyresi, ale vim, ze nemusi... Na izotopech uz jste ted byli, ze? A nechteji vam rict do telefonu ani jak to dopadlo? Ja jsem donutila manzela, aby z nich aspon vytahl ty dve cisla, co ukazuji funkcni pomer (manzel byl s M. na nuklearce, ja doma s Vendy), abych pak v poradne necumela jak jojo, kdyby to bylo nejaky blby 😝

denousek
15. pro 2011

@comra
@jasekd

aahoj děvčata...tak nic moc... je to 11mm ...minule to bylo u jednoho dr 9mm aa u druheho 10mm ted 11mm. ☹ kontrola za 5 tydnu...no nenadelam nic..užijem si vanoce snad to zvladneme a priste uz to bude pk..nejaak z toho ani nejsem spatna verim ze se to zpraví... jeste ze to neni jeste vic... zajimmalo by me kolik jste v jakym tydny tehu meli nejvic nez se to zaclo zpravovat??nevite?
a to mam za sebou rano jeste ogtt tam jsem byla od 7 do pul 11 hnus...

jasekd
15. pro 2011

@denousek Ted prepni na vanocni rezim 😉 Ma to jedno nebo oboustranne? My meli jednostranne a nejvic asi 10 mm ke konci tehot., ani nevim, kdyz se ta prukazka odevzdava. Ted ma hodnoty jeste mensi a pritom ho ceka operace, protoze ma k tomu jinou vadu. Ja bych se na ty cisla az tak neupinala, nerikaji vsechno, jine deti maji hodnoty vetsi a na operaci nejdou, zavisi na vice faktorech. My jsme spis ten pripad, kde to vypadalo temer dobre, a neni... Nestrasim, jen rikam, jak jsme to meli my. Ono 1 mm na UZ neni zas tak moc, natoci se jinak a je to trochu jinak...

denousek
15. pro 2011

@jasekd máme to jednostranně... a jakou jinou vadu jeste ma?a na co prisli az po porodu?na tu jinou vadu??jak vvv mame vyloucene ne?kdyz obe genetikyy ok a tripply taky..

jasekd
15. pro 2011

@denousek Neplas, to jsem nechtela. Ma vesikoureteralni reflux IV.stupne, megaureter (rozsireny mocovod, na ten bylo podezreni uz v tehot., ze bud rozsirenej nebo zdvojenej, ale dalsi UZ to nepotvrdily, takze to asi proste na nich pak uz nebylo videt 😅 ) Po porodu byl sledovanej jen kvuli te rozsirene panvicce a na to ostatni se prislo asi v 4 mesicich, spis nahodou. Ta druha strana je uplne v poradku, presne tak, jak se v tehot. zdalo 🙂 Jinou vadu jsem myslela kolem ledvin, ne neco na jinem organu.

denousek
15. pro 2011

@jasekd aha..uz jsem se lekla ze se prislo na nejaky postizeni nebo tak..pry ta dilatace muze byt spojovana s downem 😖 ale jen kdyz je jen na jedne strane.... ale snad byt nejak postizeni nemuzem když nam vse vyslo ok.. ☹ no nevim na vsechny vady se stejne behem tehu neprijde...

denousek
15. pro 2011

holky nevite ktery stupen dilatace jsme ?kdyz jsem ve 24tydnu a mame 11mm?mam fakt hrozny strach ☹

jasekd
15. pro 2011

@denousek Moji odpoved na otazku uz sis precetla 🙂 Prosim te, zkus neplasit, nehledat, stejne ted nic neudelas. Neco ti prece museli rict ted na tom UZ, ne? Co ti rekli? Ja chapu, v jakej jsi ted stavu, zazila to tady skoro kazda, taky nam nasli dilataci u miminka, ale ja fakt nehledala radeji nic, v hlave mi to sroubovalo teda fest, ale nehledala jsem, tady ctu az co mu nasli ten reflux. Ja jsem ted v podobne fazi u dcery, ceka nas vysetreni v Motole v lednu, mozna jsem to uz tady psala, tak se kdyztak omlouvam, ze se opakuju 😅 Proste nevime, co ji je a muze to byt uplna hovadina a muze to byt vazne. Googlila jsem jen ze zacatku, ted uz ne, skoncila bych na psychiatrii a dost mozna zbytecne, zkus udelat to same. Potrebovala bys podobny uklidneni jako ja tenkrat od profesora Eliase v Hradci v 30.tt, zbytek tehotenstvi jsem prozila v klidu 🙂

denousek
16. pro 2011

@jasekd ahoj ky diky ja uz to tak neberu mame to nastesti jen n jedne strane dr mi nic nerekl akorat dalsi kontrola za 5 tydnu jinak nic.. tak proste uvidime..kdby to bylo na obou stranach bylo by to horssi to muze byt pak spojeny s downem nebo jinyma vadama takhle je to zdrejme ok a jen me budou hidat ale nic s tim sstejne nenadelaji...

comra
16. pro 2011

@denousek bud v klidu. Milimetr tam, milimetr sem.. To záleží kdo a jak to měří a jaký přístroj...každopádně ted s tím nic neuděláš a po porodu budete chytřejší. Není to zase tak velký problém...Já milimetry v těhu nevím a je to dobře. Aspon jsem neplašila. Ve 20tt byla zvětšená pánvička, v 25tt už to bylo mnohem lepší. takže jsem to neměla ani v průkazce. Po porodu tam dilatace byla, občas větší, občas menší...kamarádka měla v těhu a po porodu nic..takže fakty neplaš...nic s tím neuděláš, jenom si nervuješ miminko! Těš se na něj, užívej si těhu a bud šťastná...

denousek
16. pro 2011

@comra jj neudelam s tim nic a jeste ze to mame jednostranne..dneska jedu do tesca pro plinkyy huggies v akci!!! .-)

lucisa
20. pro 2011

Tak jsme včera dopolko byly s Aňou na nukleárce kvůli ledvinám.
Měla dostat dvě injekce, jednu s nějakou látkou (něco močopudného, asi na zrychlenou činnost močových cest) a druhou s kontrastní látkou. Sestry ji chtěly ušetřit jednu injekci, tak že jí zavedou hadičku a pak to tam fuknou, no a dopadlo to tak, že Aničce ty žílky praskaly, takže jich nakonec dostala 3. Byla strachy hotová, vždycky brečí předem, prý samotné píchání tak nebolelo, jako ty tekutiny. Pak musela ležet nehybně pod přístrojem 20 minut, jenže se jí pořád chtělo čurat, protože musela být hodně zavodněná a navíc ta první tekutina je močopudná, takže mazec......
Dostala za odměnu čokoládku ze stromečku a ještě tři hračky za tři píchance, sestry z toho byly hotové, vůbec se nedařilo, žíly má pěkné, ale strašně křehké, tu poslední injekci ji píchaly s jehlou pro novorozence, je tenká jak vlásek a stejně zase praskla. Takže bude mít tři modřiny jak blázen...
Výsledky mi zavolá nefroložka do konce týdne, jestli to stihne.....

maskacka
20. pro 2011

Ahoj holky, teprve dneska jsem dorazily domů a jsem ráda, že to nebylo až zítra. Naštěstí všechno proběhlo bez komplikací, Šmákal mě před zákrokem "uklidnil", že se to nemusí povést a nemusí to jít cystoskopicky, a musel by pak řezat. Málem mě trefil šlak, to mě ani ve snu nenapadlo, když jsem ji se sestrami předávala anestezioložce před sálem, udržela jsem se a neřvala. Až pak sama na pokoji...
no, zítra tu přepíšu zprávu, rozmím tomu prd a interpretaci mám sporou, každopádně to vypadá dobře, fásly jsme sumetrolim jednou denně 0,8 ml, nebo jak se tomu nadává, a další kontrola až v červnu. Malá to zvládla skvěle, trápí jí akorát prdy (slovo akorát je dost přehnaný výraz, jsou to brutální koliky), při čůrání vůbec nepozoruju žádnou bolest, jsme bez teplot. Zítra se rozepíšu, moc vám děkuju za podporu a těším se, až ji večer svěřím otci, a VYSPÍM SE mezi kojeními.

jasekd
20. pro 2011

@lucisa koukam, ze taky nevite vysledek hned, jako my... Tak at je co nejlepsi 🙂
@maskacka Hura, konecne doma, co? Jinak podle me doktor te musi upozornit na vsechny moznosti, nam to rekli uz ted, ze endoskopie nemusi vyjit a pojedem znova na otevrenou operaci, ja osobne uprednostnuju informovanost a vedet, na cem jsem 🙂 Dobre, ze to probehlo bez komplikaci a snad i to brisko ji prejde brzo...

petasa
21. pro 2011

@comra dekuji za podporu,zitra jdem na to,jeste jsme dnes dostaly kasel a ted vecer teplota tak to budou zrejmne zitra muka...

petasa
21. pro 2011

@jasekd rekli mi jen ze to je horsi ze prutok moci se zase zhorsil a to nam delali izotopy ted prvne po tej operaci co byla v kvetnu,takze logicky mysleno je ten prutok jeste horsi nez byl pred tou operaci,takze jak vidim taky se to tou operaci vyresit nemusi jak pises no.Navic dnes jsme dostaly kasel a ted vecir teplota tak myslim ze je k viroze,ale samozrejmne ze mam obavy aby nebyla trebas k zanetu no,tady u tech ledvin nikdy nevis.Nam se vse se....kdyz to reknu takhle,porad nic a najednou Vanoce a my budem nemocny a jeste trajdat po vysetrenich aby se vyloucilo ze to nejni od ledvin nu,takze moce i krve asi odebrat

maskacka
22. pro 2011

@jasekd ahoj, jj, určitě taky preferuju všechno vědět, jenom jsem s tím nepočítala, byla jsem si naivně jistá, že prostě proběhne discize a jedem dom. Tož jsme mohli mít o operaci na krku víc, fujtajbl. Díky Bohu to šlo... ona ta naše ureterokéla je taková laločnatá, ale Šmákal je borec.
@petasa cítím s Tebou, člověk bude mít pořád na krku strašáka, při každém píchnutí hned taky budu myslet na nejhorší. My máme taky nakázáno, že při jakékoliv zvýšené teplotě okamžitě na moč a krev. si vezmi v tomhle počasí, navíc máme doma školkové dítě (věčně přitáhne nějakou virozu) a teprve nám porostou zuby. Teploty budou asi často. Do zákroku jsem zakázala návštěvy, teď už se jim nevyhnu a modlím se, aby mi na ni někdo něco nepřenesl. Malá má 6 týdnů a viděla ji jenom moje matka a nejlepší kamarádka... Jenže ji nemůžu izolovat od světa furt

maskacka
22. pro 2011

holky, jak dlouho vaše děti berou ten sumetrolim?

Jinak k tomu našemu stavu - před zákrokem proběhla DMSA: levá ledvina je větší a je tvořena dvěma segmenty. Kaudální segment se zobrazuje jako zvětšená ledvina s negativně zobrazeným KPS. Na kraniální část kaudálního segmentu navazuje ventromediálně okrsek chabé akumulace radiofarmaka, který odpovídá kraniálnímu segmentu. Kaudální segment poskytuje 91 % funkce levé ledviny, hypofunkční kraniální segment poskytuje 9 % funkce levé ledviny. Prava ledvina zobrazena zvykle. Podíl ledvin na celké funkci: levá 53,5 %, pravá 46,5 %.

Konzilium 4 dny po zákroku: pac. se ektopickou ureterokélou na močovodu HS vlevo, HS s hypofunkcí 9 %. Po discizi došlo k výraznému ústupu dilatace KPS a močovodu HS vlevo. Za 6 měsíců kontrolní DMS se zhodnocením fce HS plus ultrazvuk. Poté dle kliniky a nálezu ablační či rekonstrukční výkon.

jasekd
22. pro 2011

@petasa moc me to mrzi, dej vedet, co presne vam rekli!
@maskacka Martin ho bere od svych 4 mesicu a ted je mu 20,5 mesicu, nejdriv bral 1 ml na noc, ted 1,5ml, konecv nedohlednu... Mam pocit, ze jsi psala, ze zprave moc nerozumis? Chces preklad?

lucisa
22. pro 2011

@petasa to je na houby, taky znám ty virozy, teplotky a hned s močí k dětské. Po čase je to automatické, už máme doma od nefro i dětské zásobu zkumavek a při každé návštěvě nosíme všude.

@maskacka noje dcera brala Sumetrolin hned po operaci, ale krátce, měla na něj alergickou reakci (otoky očí), pak místo něj dostala tuším Triprim (tabletky) a ten brala dlouho, snad do 5 let. je to fakt na dlouho...... ☹

maskacka
22. pro 2011

@jasekd jsi moc hodná, nevím, který je horní a spodní (kaudální, kraniální) - jestli to dobře chápu, 9% segment se bude operovat coby nefunkční a ten druhý segment se spravil po discizi - ustoupila na jeho močovodu I KPS dilatace, je to tak? Dr. na ultrazvuku řekla, že oproti porodnici se na tom lepším segmentu objevil i parenchym, takže je šance, že ta funkční část ledviny se zlepšuje po discizi?

k tomu Sumetrolimu, přece to nemůžou brát celý život, je nějaký mezník, kdy to děti vysadí? Škodí jim to nějak? Lékárnice řekla, že to není antibiotiku ale chemoterapeutikum, jaký je v tom rozdíl? Má Martínek normální trávení? Vyvine se malé vůbec střevní mikroflora, když je od narození na ATB? Na 1 ml máme přejít při váze nad pět kilo, teď má asi 4,6, zvládla přibrat i v nemocnici, to se divím.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru