Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

eviczka10
10. led 2011

@kamik4411 Ahoj, malá byla na operaci ve třech měsících a ničím jí neutlumovali. Ale starší dcera byla před rokem na operaci s očima ( měla 2 a 3/4 roku ) a dostala takový sirup, byla potom úplně "zblblá", taková vláčná, takže jí bylo všechno jedno 🙂 . Dávají to prý těm starším dětem, aby odjížděly na tu operaci v klidu a bez řevu. Asi záleží na nemocnici, my jsme byly v Brně. Malá po operaci ležela na ARO, tam jsem kojit nemohla a pak na JIPce to taky nešlo, takže jsem jí vozila odstříkané mlíko a dostávala to z flaštičky. A pěkně si na to zvykla 😒 , takže pak byl s kojením docela prolém. Ale jak jsme potom byly doma v klidu, tak se to upravilo. Hlavně to chce klid a pozitivní myšlení 🙂 a malýho zabavit, aby nemyslel na to, že je přikurtovanej.
@saruspec Malá je v čekárně u doktorů v pohodě, jen co vejdem do jakékoliv ordinace začne řvát. U dětské mi prořve i měření a vážení.

esicko
10. led 2011

@anakonyes díky alespoň za jednu pozitvní zkušenost, co se týká uspávání 😉 před operací...

eviczka10
10. led 2011

@jasekd U nás byl příčinou hydronefrozy zúžený vývod z ledviny.

esicko
10. led 2011

@kamik4411 my jdeme na operaci 21.února. Malý má taky na levé ledvině hydronefrozu 4.stupně jako vy. Kubíkovi bude v době operace devět měsíců, je to taky "prsař a závisláček" 😀 Budeme to muset prostě vydržet, ale bojím se moc 😔
@jasekd u nás jsou prý příčina pólové cévy, které utiskují močovod těsně pod pánvičkou. Jsem ráda, že u Vás jsou celkem pozitivní zprávy 🙂

jasekd
10. led 2011

@eviczka10
@esicko Dik za odpovedi. Jinak jo, zatim to vypada pozitivne, a kdyby byla operace, treba by pak stacila ta endoskopie, ten Deflux, uvidime 🙂

saruspec
10. led 2011

malej mi pravě u dětské neplače,a nesmi na něho nějakej cizí chlap promluvit to taky řve.Vite jak se operuje refluX? na druhé operaci mi bylo řečeno,že jak budou opeovat reflux tak že do močové trubice strčí tyčinku aby mu rozšiřili ten močovod,a teď mi bylo řečeno,že mu budou dělat novou díru a tu starou přišijou k té nové a že to je velká operace,pokaždé mluví něco jiného.21.1.jdem na ples douám,že nám to vyjde potřebuji trochu relaxu.

jasekd
10. led 2011

@saruspec Ono asi zalezi, jak to u nej vypada, jsou ruzne metody. Pokusim se ti najit odkaz na stranky z kliniky Ke Karlovu, tam to bylo nekde popsano, ta endoskopicka metoda, ten Deflux, o kterem pisu, a to naopak vypada velmi setrne a rychle. Jenze ne kazde dite je na to vhodne 😖 Martinek pri posledni konzultaci s docentemKocvarou vhodnej nebyl, zatim kvuli malemu veku, tak uvidime, co dal. Andelina taky byla s klucikem na nejake velke operaci (meli Vku reflux), podle toho, jak popisovala, ze to trvalo dlouho...

jasekd
10. led 2011
jasekd
10. led 2011

Hm, tak ted uz to nejak pristupne neni, musi se prihlasit, ale kdyz se da do googlu Deflux - nova perspektiva v lecbe vesikoureteralniho refluxu u deti, neco ti to najde 😉

saruspec
10. led 2011

ja jsem to otevřela a nemusela jsem se přihlasit.ale nejsem z toho moc chytra.tam davaji nějakou tekutinu,jestli jsem to pochopila správně.

jasekd
10. led 2011

@saruspec Prave nevim, jestli se ti otevrel cely ten clanek, protoze tam je to popsano podrobne, cely postup, neni to jen ten uvod. Strucne receno se dite zacevkuje, zavede se endoskop, oni to tam prohlednou, najdou usti mocovodu do moc. mechyre a to usti podstriknou tou latkou, cili ho jakoby zmensi, aby se tam ta moc necpala. U Martinka mi Kocvara rekl, ze zatim je moc malej a ze i kdyz si myslej, ze nema zadnou obstrukci nebo zuzeni, ze ma "jen" ten reflux, stoprocentne to nemuzou rict a kdyby nahodou mel, tak mu timhle zakrokem muzou uskodit a ne pomoct. Asi je u tehle miminek to usti mocovodu a vsechno tak malinke, ze cekaji, az to povyroste a bude prehlednejsi. Vyhoda tohoto zakroku je, ze se neotvira bricho jako pri laparoskopii nebo klasicke operaci a doba celkove anestezie je treba 10-15 minut, cili kratkodoba zatez, nzisi riziko, rychlejsi rekonvalescence... Nevyhody, ze to asi neni pro kazdeho, ten material je dost drahy a myslim, ze psali o neco mensi uspesnost, takze se asi nehodi pro akutni pripady, coz my treba diky dobremu stavu ledviny nejsme. Ta uspesnost je vysoka, ale muze se stat, ze se reflux jen zmensi, ale zas neni pro dite takova zatez to eventuelne zopakovat, takze kdyby to doporucili nam, tak ja do toho jdu. U vas kdyz furt mate ty infekce a vetsi problemy a ohrozenou ledvinku, tak to asi vhodne neni. Tohle je to, co jsem z toho clanku pochopila, tak snad spravne, urologii jsme na skole skoro nemeli, je to uplne mimo muj obor...

petrakm
12. led 2011

Dobrý den,nevím,zda vás tady ještě na diskuzi chytnu,ale prosím o Radu,dnes jsem 37+6,v 31tt mi u mimi chlapce byla zjištěna dilatace jedne -prave ledv pánvicky 15mm,33tt 13,6,35+5tt 15 a dnes37+6 31mm..přehazuji si mě z phy do mista bydliště,(35+6 15mm mi rekli v pze,ze je vse ok,ze muzu rodit u nas na kladne,kde mi dnes naměřili těch 31mm,s tím,ze mám jít zase na další sono do phy..za 2tydny mam termin!31uz mi přijde nějak moc,druha ledvin panvicka by měla byt ok,MAX dnes mi řekl 5mm,ale ani to nezapsǎl do zprávy,začínám byt jejich chováním dost znechucena,jde mi hlavně o peci o miminko a nikdo mi není schopen říct,jestli mi ho někam s tímto nálezem odvezou nebo ne..z Kla se vozí do motola a Ja bych zůstala na Kla!!!ale pokud mi nenapisou,ze tam musím rodit,tak
Se tam
Nejspíš nedostanu(bez známých),registrace do motola je ve 14tt..vy jste měli daleko horší nález,ale možna byste mi byla jako jedina schopna dat info,co se děje s prckem
Po,děkuji petra

jasekd
12. led 2011

@petrakm Ahoj, bylo by dobre napsat ten dotaz adresne, komu je urcen, aby se te dotycne objevilo ve zminkach o ni, ze ji nekdo pise 🙂 Pak clovek spis odpovi, protoze to driv najde. Drzim palce, at to dopadne co nejlepe, ale snad v dnesni dobe by te meli nechat rodit tam, kde ma dite rovnou peci, registrace neregistrace, protoze jinak je to dost drsne, bejt hned takhkle oddeleny. Ale matka po porodu bez ditete se, kdyz je vsechno s ni v poradku, vetsinou pousti z porodnice driv, tak pak by te snad do toho Motola vzali, kdyby tam malej musel byt. Hodne stesti...

petrakm
12. led 2011

@jasekd dekuji, nejak jsem se prehlidla, hezky den

petrakm
12. led 2011

@kozlenka
Dobrý den,nevím,zda vás tady ještě na diskuzi chytnu,ale prosím o Radu,dnes jsem 37+6,v 31tt mi u mimi chlapce byla zjištěna dilatace jedne -prave ledv pánvicky 15mm,33tt 13,6,35+5tt 15 a dnes37+6 31mm..přehazuji si mě z phy do mista bydliště,(35+6 15mm mi rekli v pze,ze je vse ok,ze muzu rodit u nas na kladne,kde mi dnes naměřili těch 31mm,s tím,ze mám jít zase na další sono do phy..za 2tydny mam termin!31uz mi přijde nějak moc,druha ledvin panvicka by měla byt ok,MAX dnes mi řekl 5mm,ale ani to nezapsǎl do zprávy,začínám byt jejich chováním dost znechucena,jde mi hlavně o peci o miminko a nikdo mi není schopen říct,jestli mi ho někam s tímto nálezem odvezou nebo ne..z Kla se vozí do motola a Ja bych zůstala na Kla!!!ale pokud mi nenapisou,ze tam musím rodit,tak
Se tam
Nejspíš nedostanu(bez známých),registrace do motola je ve 14tt..vy jste měli daleko horší nález,ale možna byste mi byla jako jedina schopna dat info,co se děje s prckem
Po,děkuji petra

kozlenka
12. led 2011

@petrakm Dobrý den Petro, chování dr. je normální, u mě to bylo stejné, byla jsem v 20 tt přeložená z Opavy do Ostravy na rizikovku a tam se tím taky nijak nevzrušovali, mnohdy jsem jim musela ty ledviny "připomínat", že tam jsem kvůli nim 😒 Nelamte si hlavu s tím, kde porodíte, miminko je u vás v bříšku v pořádku, jen si po porodu vyřvěte vyšetření ledvin, poporodní screening se stejně asi dělá všude, ale ať se na ty ledviny zaměří - oni vás už potom přiřadí do ordinace příslušného nefrologa a jen tento odborník vám po řadě vyšetření řekne, jak vážné je onemocnění a jaký bude další postup 😉

jasekd
12. led 2011

@petrakm
@kozlenka Pozor, ten screening se nedela vsude automaticky vsem detem. Proto by mely byt poradne udelane velke UZ v tehot. Clovek si to musi ohlidat. Ja treba nevim, nakolik to ohlidali oni podle tehot. prukazky a nakolik to bylo na muj dotaz. Ohlasila jsem to na detske vizite a rekli, ze to chteji delat co nejdele, tedy tesne pred propustenim, sli jsme na UZ, kdyz byly malemu 3 dny. To uz jsem to nehlidala, prisla si pro me nejaka sestra a odvedla nas tam. Spolubydlici zadnej pozadavek z tehotenstvi nemela a ledviny jim nikdo nekontroloval. Znam i pripad, kdy pani musela rodit nekde v Praze na spec. pracovisti, protoze stav ditete byl natolik akutni, ze se musel zacit resit hned, ne jako u vetsiny z nas. Ted abych se nepletla, ale nebyla podobny pripad @saruspec ? Pokud je u vas takovy laxni pristup, tak snad Petro nejste az tak akutni pripad a bude to stacit po porodu. Me takhle uklidnil prof. Elias v Hradci, ktery me ujistil, ze mohu bez problemu rodit kde chci, jen si pohlidat to vysetreni a zarazeni na nefrologii. Ale my meli hodnoty nizsi. A chapu, ze je z toho clovek zmatenej a nervozni a ma pocit, ze na nej vsichni kaslou. Ono se vetsinou v tehot. a tesne po porodu nic delat neda, ale meli by cloveku durazne rict, ze skutecne neni ten akutni pripad, tak jako nas uklidnil pan profesor, byla jsem stejne na nervy jako vy a az po jeho vysetreni jsem se prestala bat, co bude tesne po porodu. Jeste jednou hodne stesti a kdyby se vam chtelo, napiste pak sem, jak jste dopadli 🙂

eviczka10
13. led 2011

@petrakm Ahoj, my jsme měly s malou stejný problém jako Vy. V těhotenství se to sice hlídalo, že se uvidí po porodu, mohlo se to stáhnout, ale po porodu k tomu byl takový laxní přístup, žádné sledování na nefrologii, ani urologii, nikdo nás tam nedoporučil a já jsem nevěděla, že to chce nějaké důkladnější vyšetření, jenom jsme měli přinést 1x měsíčně moč na kontrolu. A ledviny měl zkontrolovat ortoped na vyšetření kyčlí v šesti týdnech. A to už malá měla rozjetý zánět ledvin. Takže si to chce hlídat hlavně po porodu, aby jste měli potřebné vyšetření.

jasekd
13. led 2011

@eviczka10 To uz jsi druha, co pise o tom ortopedovi, psala to i Lucisa. Ja to nikdy neslysela, ale asi je to bezna praxe. Mne to prijde, jako kdyby zuby kontorloval misto nas treba ORL 😅 Proste ortopedie neni interna, ale pokud existuje takove pravidlo a ortopedi to zvladaji, proc ne. Nas ortoped na ledviny teda nekoukal, coz mne bylo jedno, my byli zachyceny od zacatku. Pouceni pro @petrakm , ze si musi ten ultrazvuk prosadit a dale zarazeni na nefro. Oni maji teda vyssi hodnotu, nevim kolik jste meli vy, my daleko mene a presto nas hlidali, tak snad jim to nikdo nezanedba.

petrakm
13. led 2011

Ahoj,děkuji moc za příspěvky..je to můj druhy syn,tak úplne zas tak nevysiluju,ale stejne..nakonec mi dnes odvolali opět na Prahu,Kladenský pediatr řekl jasne,ze porod ma převzít větší střediska,chodila jsem k apolinari (odkud mne vrátili,ale opět kdy mi volal ten odesílajici porodnik k apol ohledně převzetí,mu bylo řečeno,ze ma mimi ještě 2.ledvinu,takže to je vlastně ok!!dilatace 31mm.. ) ale zítra tam jdu opět,po neuvěřitelných telefonech,jsem se nakonec dostala k dr.,kt mi zítra v 38+1 bude dělat zátezovy test dělohy..a uvidi jak reaguje miminko..nemelo by to vyvolat porod..ani se to pry nevyvolává,pokud jedna strana je naprosto funkci,tak jsem zvědavá..každopádně uz zpátky do kladna rodit nejdu!je tu prosím někdo komu museli porod uspisit?pokud se jednalo jen o jednu stranu dilatace?děkuji Petra

jasekd
13. led 2011

@petrakm S timhle dotazem neporadim, rodila jsem normalne na termin prirozene v Jablonci nad Nisou, cili vetsi nemocnice, ale nijak specializovana. Prijimaji porody od zacateho 37. tt, predtim se jezdi do Liberce, kde je poradna JIPka, ale ani tam ty ledviny akutne neresej. Kdybych byla akutni, musela bych asi do Prahy. A kdo vam rekl, ze o nic nejde, kdyz ma dite druhou ledvinu? U Apo? Zvlastni formulace. Jasne, ze kdyz je jedna uplne v poradku, tak je to lepsi, ale rict, ze o nic nejde...

eviczka10
13. led 2011

@jasekd Je to trochu divné s tím ultrazvukem 😕 . V porodnici jsem předávala veškeré podklady z podrobných UTZ během těhotenství a nikdo se tím po porodu nezabýval, až dělali UTZ kyčlí tak prý, že se přišlo na dilataci ledviny. Připadala jsem si jako .... Jediné co bylo, že malé vzali moč na rozbor. Měla myslím zvýšenou hladinu leukocytů ( už si to moc nepamatuju ) a doktorka, že to je dobrý a za měsíc jsme měli přinést moč na kontrolu k dětské. Žádné doporučení na nefrologii 😒 .
@petrakm Malá měla dilataci levé ledviny taky tak velkou jako máte vy ( pokud si dobře pamatuju ), ale rodit jsem mohla, kde jsem chtěla, žádné specializované pracoviště, ani mi porod nevyvolávali dřív.

kozlenka
13. led 2011

@petrakm Petro a váš první syn je zcela zdravý co se týče ledvin? Neustále se totiž zajímám, zda-li je to genetická vada, nebo náhodná anomálie. Děkuji za odpověď! A abych vás uklidnila, tak pokud má jednu ledvinu naprosto v pořádku, tak z mého pohledu opravdu o nic nejde (já bych za to dala cokoliv na světě, kdyby měl Adámek jednu ledvinu zdravou!!)

petrakm
13. led 2011

@kozlenka
ano muj prvni syn je naprosto zdravy (tukam..), vzhledem k tomu, ze tu dilataci zjistili az v 31. tydnu ( 20.tt naprosto cista ledvina), obe vysetreni v gennetu Pha, mi ten pan dr. genetik rekl, ze to vypada na nejaky nervovy problem, bez genetickeho predpokladu..ale bohuzel nic vic netusim..dekuji a hezky den Petra

jasekd
13. led 2011

@eviczka10 No tak koukam, ze jsem mela docela stesti na pristup.

petrakm
13. led 2011

@eviczka10
@kozlenka
@jasekd
dekuji vsem, jsem zvedava, jestli si mne tam zase budou prehazovat, tak fakt nevim..
kazdopadne z doby, kdy mel prcek 15mm, mne uz u Apolinare informovali o odeslani na Urologickou Kliniku po propusteni z porodnice na kontrolni sono( myslim, ze prave mluvili o dobe 3nedele-mesic), asi proste strasne resej ta mista k porodu vzhledem k registraci ve 14+0tt, max 12 maminek denne nebo tak nejak, ale porad si myslim, ze kdyz uz tam ty rodicky odeslou rovnou z poradny, kam dochazely, tak snad uz to museji vzit jako hotovou vec ..drzim vsem palce s prckama, evidentne mate vsechny za sebou desna obdobi, radeji jsem ty strasti s vysetrenima preskocila..

esicko
14. led 2011

Ahoj holky, můžete mi prosím napsat jak dlouho před operací nesmí děti jíst a pít? Moc díky! Pořád přemýšlím,jestli nemám Kubíčka odstavit, abychom si pak ušetřili trápení, ale zároveň se mi do toho nechce, protože mi kojení vyhovuje a mám ho ráda. Co myslíte?
@petrakm přeji vám, aby se Vašemu chlapečkovi po porodu dostalo náležité lékařské péče.

kozlenka
14. led 2011

@esicko Rozhodně neodstavujte, my přežili obě operace skrz kojení, je to náročné, ale dá se to zvládnout, hlavně se vybavte elektrickou odsávačkou 😉 Já jsem poslední kojení měla o půlnoci a pak ještě ve čtyři ráno jsem mu mohla dát trošku čaje, ale toho stejně skoro nic nevypil, protože byl plně kojený, a pak už do osmi nic. Držím palce!

esicko
14. led 2011

@kozlenka díky za radu a podporu 🙂 Kuba pije i pětkrát za noc, tak si nedovedu představit, jak to před tou operací zvládne...odsávačku mám manuální, už od prvního dítka, ale příliš jsme ji nevyužila..už byla zabalená v krabici na půdě a teď se bude ještě hodit...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru