Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

jasekd
29. led 2012

@petasa Jo, az ted, ono se cekalo, zda se to nesrovna. On ma vysokej stupen refluxu, ale dilataci celkem malou, a izotopy se delaly az ted, ty teda nevysly uplne super, 59:41, no a po opakovane MCUG se rozhodli, ze uz cekat nebudou. Vim to od 20.tt, ze se tam neco delo, moje gyn. mi rekla o dilataci a podezreni na ureter duplex nebo rozsirenej, a ma to . Navic jsem byla pro sichr i v Hradci, takze peci v tehot, jsem mela super 🙂 Martin je motoricky jeste pomalejsi nez tvoje T.a Vendula mela uz 9 mesicu a jeste nesedi. Vzhledem k te vade jsem i radeji, ze je motoricky pomalejsi. Reflux GER mel M. taky, uzivame si od narozeni, a kdovi, kdy to skonci 😝

lucisa
29. led 2012

@petasa naše Mia bude mít za 2 měsíce už dva roky a váží 10,7 kg oblečená, takže s váhou T. bych si starosti tolik nedělala. Na šmatlání se zeptej, já si vzpomínám, že bratranec, když byl malý, tak zase při chůzi pořád stáčel špičky k sobě, teta s ním tehdy taky lítala po dr. a nakonec nosil nějakou dobu obráceně boty, tzv. kozí nohy, a srovnalo se mu to.
A nejstarší dcera byla taky na operaci v 8,5 měs., taky se jí reflux ledvin neupravil sám. Ale pooperační stav byl výborný, do cca 5 let si ji hlídal přímo operatér a pak ji vyřadil, že je naprosto spokojený a docházíme jen na preventivní kontroly k nám.

@jasekd ty jo, vy si to vyžíráte, s oběma dětma tolik problémů najednou. Ale zase je dobře, že se na to přichází tak brzy a jak budou větší, bude možná po starostech, a prcci si to nebudou ani pamatovat.

lavalleta
30. led 2012

Ahojky holky,ty bláho já tady nebyla pěkně dlouho..snad od doby co se nám narodil matýsek a to v roce 2009..Ted čekáme Kubíka a ve 21tt zjistily dilataci pánviček-hydronefroza ledvin ☹Jsem z toho ještě ted nějak v šoku..nejdřív to bylo 7mm na obou stranách,ale pak jsem byla ve 24tt a to byla levá strana 6,5mm a pravá 11mm...čekal mě pohovor s genetikem a tam mi řekly že by to mohlo být nějaké špatné napojení někde,někde něco ucpané..protože do močového měchýře jdem moč normálně,ale do pravé ledviny je možnost že se vrací ☹ teda tak jsem to chápala..ale nic víc se ted nedovíme až by byl malej venku ..říkala že kdyby se to zvětšovalo tak by se musel naplánovat císař ☹ 30-32tt já setak bojím ☹ Zítra jdu na kontrolu ultrazvuk,genetika a poradna..jsem převelená už jen do porodnice tak si to asi užiju zítra na celé dopoledne ☹ holky kolik je tak jako norma aby nemusel malej jít tak brzo ven?!Na gyndě v úterý měřila jen tak na rychlo a vypadala pravá ledvina zase na 15mm ☹ ach jo to je trápení..děkuji za všechny reakce..

petasa
30. led 2012

@jasekd preju at je jen dobre uz,az se vsechny tyhle problemy vyresi.Moc na vas myslim.OPERACI ZVLADNETE NA JEDNICKU,UVIDIS.Je to velkej strach nu,alespon pro me byl.JA TO ZJISTILA ZE MA MALA DILATACI LEDVINNE PANVICKY AZ KDYZ NAM DELALA DR.V PORODNICI UZ LEDVIN ASI DRUHY DEN PO NAROZENI,TAK JSEM BYLA PREKVAPENA ZE O NICEM NEVIM,KDYZ MI REKLA ZE TO URCITE VIM OD GYNEKOLOZKY UZ ZE ME NA TOPRIPRAVILA...NO ALE STEJNAK BY SE NIC NEZMENILO VID.TAK JE TO FUK,HLAVNE ABY TO TED MELA TOHO OSMEHO UNORA DOBRE A NE VETSI ZAS.U NAS JE PARADOX ZE TED TO MAME JESTE HORSI NEZ PRED OPERACI..DRZTE SE A DRZIMA PALCE AT JE VSE OK.

kozlenka
31. led 2012

@lavalleta Náš Adámek má taky oboustrannou hydronefrozu, obě ledviny již po operaci, taky zjištěno ve 20 tt. Porod mi vyvolávali v 39 tt a za tři týdny jsme absolvovali všechna vyšetření. První operace té horší ledviny byla v jeho třech měsících, při níž se zjistila rotace ledviny. Při posledním prenatálním utz měla ta horší levá dilataci kolem tří centimetrů. Držím palečky! Jsou to nervy jak hrom, já je prožívám neustále, za 14 dní nás čeká další kontrola a já už opět nejsem schopná myslet na nic jiného.

lucisa
31. led 2012

@lavalleta fakt tak brzy kvůli dilataci? to mi přijde zvláštní, zvlášť když vím, že jen tady je spousta maminek, co to až do porodu ani netušila.......
Každopádně bych se tím nestresovala a spíš bych si vyžádala další info, možnosti, atd.......

@kozlenka my jedeme s Amelií příští týden do Olmíku na izotopy, ty statické nebo jaké, co v Opavě nedělají. Každým dnem čekám dopis do dr. Malé, kde bude žádanka a další instrukce, jako přesný čas atd. A zítra se musím pokusit chytit moč od malé, ale nevím teda jak, ona nechce volat a už vůbec čurat ve vaně do zkumavky, to viděla u holek, jak jsme šly na kontrolu a křičela fuuuuj ňuně (jako čuně) 😒

jasekd
31. led 2012

@lucisa u nas funguje vyvarena Petriho miska na dne nocniku, Martin se ted do sklenicky nevycura, hysterci u toho. Takze Martina jsem posadila na nocnik a u Vendy jsem dala misku na dno cinaku a drzela v klubicku nad nim. Na nocnik chodi ochotne? Pak si myslim, ze by to slo 😉 Nocnik jsem peclive umyla, vydesinfikovala, misku vyvarila, deti pred odbrem umyla. U Vendy to slo super, u Martina jsou to nervy a cekani 😝 Preju co nejlepsi vysledky, my jdem zitra, jen na nefro, bezna kontrola, Karlak kvuli operaci zatim nic, je jeste brzo. Ted se resi Vendy.
@lavalleta Martin mel dilataci mensi a jen jednostrannou, takze u me zadne predporodni a porodni omezeni nebylo. Muzu jen drzet palce. Tady vzdy najdes radu nebo aspon pochopeni, kdykoli se ptej nebo se prijd jen vypsat ze starosti 😉
@petasa taky drzim palce, po operaci s moznosti zhorseni, to je teda fakt naprd ☹

lucisa
31. led 2012

@jasekd no, já právě mám problém, že ona se zatím do nočníku vyčurala asi tak 5x za poslední možná 2 měsíce, takž bída, ona je opica, kecat bude o106, ale volat na čurání ani boha.
Ale spíš si říkám, dr. se sestrou mi pro ni dali sice i červené zkumavky, ale i takovou tu žlutou s pístem, že to mám odebrat z nočníku, tak asi sterilní mít nechtějí, nevím....
Zkusím udělat, co to půjde........

jasekd
31. led 2012

@lucisa zlutou s pistem ani neznam, ale cervena je sterilni... A proc nenalepis pytlik, kdyz vam to doted klapalo? Uz je na to velka? Ja ho u V. nakonec nepouzila, tak nevim.

kozlenka
31. led 2012

@lucisa Luci, hlavně si telefonicky ověř, jestli ten čas platí, nám přišla žádanka od dr. Malé, že tam máme být v osm a pak jsme přijeli do Olmiku a sestra nám říká, že jsme na řadě až v půl druhé!!! A držíme palečky, ať to má bobíšek za sebou a hlavně s dobrými výsledky!

lucisa
31. led 2012

@kozlenka no kurňa to mi ani neříkej, já předpokládám, žekdyž mi pošle pár dnů před termínem časovku, že to bude platit. Veze nás taťka, vzal si dovču, manžel doma určitě nebude, je to uprostřed týdne, on se vracívá v pátek odpoledne, někdy až večer, výjimečně i v sobotu, takže jestli tam přijedeme a chudák na nás bude muset čekat celý den a v takových mrazech, no tě prsk 😠 😒

lucisa
31. led 2012

@jasekd ona je jakoby mléčně průhledná se světle žlutým značením a jak tu moč natáhneš, tak ten píst se zlomí, oddělí a vyhodí a zůstane ti zkumavka se šroubovacím uzávěrem.....

kozlenka
31. led 2012

@lucisa No nám se to stalo, proto radši upozorňuji, ať si tam zavoláš. No však víš jak to v Olmiku chodí, co si budem povídat 😠 Ještě tam měli blbé kecy, že jsem si nezavolala! Jak mě to asi mělo napadnout, když jsem dostala časovku od Malé?! No že se vůbec divím.. 😖

lucisa
31. led 2012

@kozlenka já se vlastně taky už nedivím, Olmík je Olmík, akorát už jsem tam dlouho nebyla, tak mám zase optimistické vize 😀 😀 😀 😀

denousek
31. led 2012

@lavalleta ahojky...ony se ty velikosti rychle meni zalezi jestli je miminko vycurane nebo ne..ja jsem tam byla naposledy ve 29tydnu-pred 14dnama mame dilatci na jedne strane 11mm... a jelikoz to bylo stejne jako minule tak uz tam nastesti nemusime ... a kontrola po porodu tak ti preju at se vam to taky zastavi ten rust dilatace...ja uz jsem ani nedoufala..

hardlove
1. únor 2012

V uterý jdem konečně na kontrolu na jednu stranu se těším, že už snad budem vědět co s náma budou dělat dál a na druhou stranu se děsím. Jak dopadnem s tím refluxem, že by zmizel reflux V. stupně to by byl skoro zázrak. A když si vemu že se mě doktorka při poslední kontrole ptala jestli čůrá i pindíkem a odpověděla jsem jí že vůbec ani když tlačí tak z toho velkou radost neměla. No pro jistotu si zase hezky zabalím kufřík, kdyby si nás tam chtěli nechat, aby jsme měli všechno potřebný sebou .
S odběrem moči je to u nás alchimie. Sterilní moč musím vytahovat stříkačkou z vesikostomie ve spánku a ty dvě zkumavky co musím nabrat na rozbor je fakt záhul ani kalíšek do nočníku nejde dát hned si toho všimne a řve jak tur a ani do zkumavky to nenechá nakapat takže to zas budou pecka výsledky. Zkoušela jsem mu i ve spánku nalepit sáček a než jsem ho zabalila tak ho strhnul.

jasekd
1. únor 2012

@hardlove budu drzet palce! Ze by zmizel reflux V., to je fakt zazrak. My mame IV>-V. a zadna zmena za rok cekani, ani o trochu 😅
My byli dnes na kontrole, na nefrologii, za prvy Dr. hned poznal, ze Martin skoro rano nepil, ledvina uplne necitelna. Previt, nemuzu ho donutit. UZ nalez krasnej, ledvina bez dilatace, bez redukce parenchymu, megaureter nenalezen... Nevim, co z toho je tim, ze nebyl napitej, ale opakovane mame krasne nalezy, dilataci malou , dnes zadnou... a pritom pretrvava silny reflux IV.-V., ledvinka ma snizenou funkci a na operaci musime, je to fakt divnej nalez...

lucisa
1. únor 2012

@hardlove tak to jsme na tom stejně, včera se mi ochotně vyčurala do nočníčku - malý zázrak po několika pokusech, ale aby mi načurala do zkumavky ani náhodou.....
Ona hned ječí neci a neci. A navíc, tím jak se ji snažím zabavit vleže a pitím donutit čurat, tak tu sterilní zkumavku stihnu kontaminovat, takže si taky myslím, že výsledky budou zkreslené a budou chtít nový odběr, než by nasadili léky, to ji nejspíš vycévkují, jinak už fakt nevím. Přijde mi, že teď je to odchytávání horší, než třeba před rokem, jak se brání... ☹

@kozlenka dnes mi přišel dopis od Malé a k žádance byl přiložený lístek z Olmíku, že nástup 7-7,20 hod., ale pak dál v textu (i na žádance Malé), že je třeba si den předem zavolat a ověřit časovku. To mám radost, jen den předem.....

lucisa
2. únor 2012

Perlička - jak jojo se snažím malé odchytit moč, nachytala jsem do dvou zkumavek pár kapek, sotva naplněná ta zúžená špička, tak volám sestře, jestli to má cenu vůbec nosit, jestli by nebylo lepší vycévkovat, protože si jsem skoro jistá, že jsem ten odběr kontaminovala a ona mi řekla, že v papírech mám, že stačí odebrat nesterilní moč, třeba z nočníku. 😕
Málem to se mnou švihlo. No, ale aspoň vím, že tohle zvládneme, dnes 2 x úspěch na nočníku, mezitím i do pleny, ale to se vůbec nedivím, protože ji mám rozbalenou třeba celou Kouzelnou školku a půlhodiny jsem do ní lila čaj, aby se vyčurala. Takže byla bohovsky zavodněná.

lavalleta
3. únor 2012

@kozlenka Ahojky,to je strašný ☹ takže ti vyvolávaly porod až tedy 39tt a ta ledvinka měla tedy 3cm?Tak to máme zatím jakoby čas..když máme tu větší 12,5mm :-d ☹a to mě straší jak půjdu už 30-32tt na císaře .-( ale prej když se nebude ztrácet plodovka a nebude to zasahovat k močovému měchýři tak to bude snad dobré a prostě se asi uvidí až po porodu..ach jo a jak to zvládl Adámek vše?Operace,vyšetření?Ach jo takový broučkové a už od mala problémy ani nejsou na světě ☹ Tak držím palečky at je to u vás v pořádku!!

lavalleta
3. únor 2012

@lucisa nikdo to nechápe,že tak brzo,že chudák nebude dobře extra připraven a ještě pak kdyžtak nějaké operace ☹až se děsím ☹ ale snad to zmáknem co nejdéle!!

lavalleta
3. únor 2012

@jasekd Děkuji moc!!!Podpora je vždy potřeba!!A vykecání asi taky 🙂!

lavalleta
3. únor 2012

@denousek No snad to vypadá lépe...močovod se prej srovnal a levá strana má z 7-8.5mm a pravá z 11-12,5mm..jdu příští týden zase na ultrazvuk tak uvidíme..ted zase řeší že je malej dost velkej..prej omezit sladké,ale moc ho nejím bolí mě z něj zuby!! 😀 malej měl 26+4tt 1250g a nějakých 40cm..a prej dr.to bych nechtěl rodit 😀 tak říkám tím líp kdyby musel pro zhoršení ven a on ale to taky neni moc dobře když je moc velký..tak nechápu ☹ tak to je super,že vám se to zastavilo!!takže až po porodu?Kdy že máš termínek?

jasekd
3. únor 2012

@lavalleta presne, ja se kolikrat potrebuju vykecat a MK je na to dobrej. Snad vam rekli ten nejhorsi scenar a nebude treba to tak hrotit s tim porodem.

lavalleta
3. únor 2012

no řekly mi vše..že teda v nejhorším by musel na operaci hned po porodu..,ale byla jsem v úterý nadšená,že se to tolik nezvětšilo!!prej až to bude kolem 15mm tak půjdu na nějaký pohovor s urologem dětským a do té doby mě mají jen sledovat..tak si myslím,že vydržíme aspon třeba do 35tt 🙂 vždy se to zvedlo o 3mm za 3tt a ted jen 1mm..tak snad se bude líp!!!Jen at tam Kubík ještě je!!!

kozlenka
3. únor 2012

@lavalleta abych pravdu řekla, tak jsem byla ráda, že ty operace absolvoval tak brzy po narození, že z toho ještě neměl rozum, i když v tom půlročku už to trošku vnímal a od té doby má teda panický strach z bílého pláště.. a nejen z toho, je takový hodně přecitlivělý, ale to je možná jen povahou, trošku se to zlepšilo když se narodil Davídek a Adámek u doktroky sledoval, jak mu píchá včeličku do dupky 😀 Asi si řekl, že v tom konečně není sám, že brášku taky "nešetříme" 😀 Spíš bych řekla, že hooooodně špatně jsem to nesla já, byla jsem psychicky úplně na dně, snad jako každá maminka.. ☹

lavalleta
3. únor 2012

Ach jo ☹toho se taky bojím jak to zvládnu kord..když mám doma právě taky sviště už ☹ a nechají mě s Kubíkem kdyžtak v porodnici rovnou a pak by nás pouštěly spolu?Já nevím jestli přežiju bez jedno i druhého..manžela atak..bude to asi fakt strašný ☹

jasekd
3. únor 2012

@lavalleta taky si rikam, cim driv tim lip, nas M. byl pohodovy miminko, vsechny vysetreni vydrzel, zvladnul s usmevem, zato ted hysterci jen vlezem do cekarny 😝 nebo kdyz pani v bance mela bilej rolak. A to chodi k doktorum casto i jen tak na navstevu, pac ja jsem taky doktor, moji rodice... Je na to prostredi zvyklej, ale uz pozna, kde neco hrozi a vysiluje, ceka nas operace a mam z toho vitr, co bude delat za sceny 😔 Holt se budete muset rozdelit, manzel jednoho, ty druhyho chlapecka, zvladnete to urcite dobre, a treba nebude tak zle 🙂 Ja ted mam trapeni s obema detma a u holky taky cekame na diagnozu a zatim moc nevime, co nas ceka, taky se mi muze stat, ze bude jedno dite v jedne a druhe v druhe nemocnici, ale co, zmaknem to, hlavne ze maji oba rodice a proto ani jeden nemusi nikde zustat sam 🙂

lavalleta
3. únor 2012

Ach jo ☹to je strašný ☹tak at to taky vše zmáknete!!Je to vysilující a doufám,že to u nás třeba nějak přejde..no tak to se mám na co asi těšit pak s dr..jestli se bude bát a tak ☹

lucisa
3. únor 2012

Holky, hurááá, ráno se mi Mia krásně vyčurala do nočníku, který jsem i tak celý pořádně vymyla a vydesinfikovala, a hrdě jsem odnesla celou plnou zkumavku k dr. na rozbor. ufff

A příští týden výsledky a Olmík........

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru