Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

saruspec
15. pro 2009

čauky nám taky zakazali bázen,Ralelo nevolali ti z olomouce nám dneska a 6.1.máme přivezt matýska a 7.1.jde na operaci.tak mi zkazili vánoce.dneska jsem byli u dětské doktorky a važíme 6kg a 64cm.doktorka nás pochvalila že je moc šikovnej.

ralelo
15. pro 2009

Saru ne nevolali, zítra tam zavolám já. Neboj, zvládli jste to jednou a zvládnete to i podruhé. Aspoň to bude mít za sebou a bude klid 😉 . O vánocích na to nemysli a užij si je 😵 😵

saruspec
15. pro 2009

jasně zavolej tam 🙂

saruspec
16. pro 2009

Představ si Ralelo,že dneska mi přišel dopis z olomouce,že Matysek bude hospitalizovan na 2dny na vyšetřeni 4.1.2010. a pak se uvidi.oni si s nás dělaji srandu,to je kocourkov tak předevčirem nám volali že máme přijed 6.1 a 7.1.jde na operaci a dnes to už mě pěkně štvou tam neví co kdo dělá manžel tam bude volat tak jim da.Furt nás jen stresujou banda jedna.

ralelo
16. pro 2009

No já měla celkem problém se dnes dr. Šmakalovi dovolat, buď bylo obsazeno, nebo to nikdo nebral 😒 , ale po nevím kolikátém pokusu jsem se dovolala a sestra mi řekla že tam dr už do konce roku nebude 😖 , ale koukla do papírů a termín pro nás měla nachystaný. Takže operace bude 4.2. Jsem ráda že konečně máme termín, ale na druhou stranu mám zase strach z operace 😔 😔 😔

Saru no určitě tam zavolejte, to je fakt jak v kocourkově. Já se hrozím toho jak tam zas budem 2 týdny ležet. Navíc je operace ve čtvrtek, takže tam budem 2 víkendy ☹ ☹ ☹

kozlenka
16. pro 2009

Ralelo, jsem ráda, že už máte termín, člověk se aspoň může přibližně připravit.. Pokud vás nepovolají o 2 týdny dřív jako nás 🙄 Ale aspoň jsem neměla čas na stresování doma! My jdeme 11.1. k Dr. Malé a ona se pak má spojit s Dr. Šmakalem a konzultovat výsledek UTZ a eventuálně nám dát rovnou termín další operace.
Saruspec, taky nás čeká operace druhé ledviny a nevím jestli je lepší, že už budu vědět "do čeho jdeme" a budu připravené nebo právě proto že budu vědět, tak budu stresovat ☹ Ale význam má pro mě jenom jedno, aby po tom všem měl můj Adámek funkční ledviny a mohl žít plnohodnotný život!
Jo a Saru, Adámek má 3 měs. a váží 6,5 kg a docela mě štvalo, jak nám v nemocnici každý říkal, že je tlustý! Plně kojím a myslela jsem si, že o kojených dětech doktoři neříkají, že jsou tlustí, alespoň moje obvodní mě podporuje a ostatní ať si trhnou 🤐

ralelo
16. pro 2009

jo loni nám to chtěli posunout několikrát, ale Maty byl vždycky nemocný a vyšlo to až na ten jeho původní termín(jednou nám volali v pondělí kolem poledne jestli jsme schopni okamžitě přijet, že jim náhle vypadlo dítě a že by v úterý byla operace,ale byl nachlazený). Nejmladší holka nebude preventivně v lednu chodit do školky aby nenosila bacily.

kozlenka
17. pro 2009

No přesně tak to bylo u nás. Volali nám ve středu, jestli jsme schopni do dvou hodin dorazit, že by mohl jít ve čtvrtek ráno na sál, tak jsme se okamžitě sbalili a jeli, udělali mu předoperační vyšetření a ve čtvrtek v deset ráno šel na řadu. Proto říkám, že jsem ani neměla čas stresovat doma 😉 Taky jsem malého od doby co nám dali termín nebrala mezi lidi, vždycky s kočárkem jenom na pole, ať se na něj nepřilepí nějaký bacil. Asi máš taky strach, aby to zas neposunuli, úplně tě chápu!

kozlenka
17. pro 2009

Vytvořila jsem nové album, tak kukněte!

ralelo
17. pro 2009

Kozlenko pěkné fotky 🙂 . Vy jste po operaci nebyli na jednolůžáku? Většinou se tam operované děti dávají. Ale je tam celkem nešťastně ta postýlka, není u postele, to je lepší na těch dvoulůžácích. Kdyby se chtěl někdo kouknout na moje fotky, tak jsou tady http://ralelo.rajce.idnes.cz/ mi se tady nechce zakládat nové album...

kozlenka
17. pro 2009

No mě šoupli z JIPky na dvoulůžák, nejdřív jsem taky čuměla, ale pak jsem byla ráda, právě kvůli té postýlce jak říkáš. Ale měla jsem štěstí, že jsem tam byla stejně většinou sama, jen tři holky se tam vystřídali s dětma, ale vždy jen na vyšetření, takže šli na druhý den domů a já měla příjemné zpestření na pokec 🙂
Krásné fotky krásných dětí! Hlavně aby jim zdravíčko sloužilo, to je opravdu to nejdůležitější 🙂

saruspec
18. pro 2009

čauky,nějak nestihám peču,lepím,zdobím atd.kozlenko,že jim něco neřekla když ti řikali,že malej je tlustej.jen ať mi někdo řekne že je malej tlustej tak uvidí.už mě tam pěkně štvou jirka volal mudr Freglové že nám volali že máme přijet 6. a ona poslala dopis 4,tak či si s nás dělaji srándu a ona řikala,že to volala sestra od šmakala a ona neví všechno že máme přijet 4.1.na vyšetření a pak se uvidí jestli pujde na operaci a to má pravě už objednanej ten sál aby nemusel čekat.no a dneska nám přišli papíri z urologie že máme přijet 6.1.a papiry na předoperační vyšetření tak je toto normalní? 😨

ralelo
19. pro 2009

Saru já bych zavolala k sestře od Šmakala co ti řekne (Šmakal už tam letos nebude)

lucisa
21. pro 2009

Holky, pár dnů jsem tady nebyla, stávkoval komp. Teď jsem v rychlosti přečetla novinky a nedá mi to se vyjádřit, budu to adresovat obecně, nechce se mi vracet ke každé jmenovitě, ale vy jste šikovné a určo se v tom najdete 😉
souhlasím s tím, že v Olmíku na dětském jsou super jen ty mladší, starší generace patří .... no víte kam. já jsem bohužel měla celkem smůlu i na JIPce, bylo plno a fakt jsem tam mohla být s malou jen minimálněm tak max. 2-3x za den na hoďku, kterou jsme beze zbytku využily kojením a mazlením, malá měla sice oproti Adámkovi už 8 měsíců, ale trauma z bílého (a mohla to být jen uklízečka nebo děda, který je mlynář a občas se před ní objevil v bílém plášti) a dr. měla, stačil jeden pohled a byla z ní siréna a maminčina přísavka, trvalo to, no víc než půl roku.
Po operaci jsme také dostaly Sumetrolim, který se musel po týdnu vyměnit, protože malá měla alergickou reakci, natekly a zčervenaly jí očička.
Co se týče termínů v Olmíku, to je kapitola sama pro sebe, oni tam s tím házejí jak čísla do Sportky, jedno odd. ti dá termín, vzápětí druhé odd. jiný, vzájemně o sobě neví a všichni se diví, že ty se divíš a jsi zmatená. to mi tam už přijde normální, proto jsem taky byla v šoku, že to kozlenka měla s malým tak brzy.
jo a kozlenko, ta doba operace je bohužel taky normální. nechápu, proč rovnou neřeknou, že to bude trvat cca 4 hodiny a tys pak mohla být jen mile překvapená, že je to o hodinu kratší, než naopak a ty tam pak hodinu stojíš vystresovaná. mě se to také stalo. nikdo nic neřekne, proč, vždyť je to normální, ne? a ty jsi jen matka, co bys taky pořád chtěla vědět.....
když jsem vás teď zpětně četla, úplně jsem se rozklepala, vybavila se mi doba před 6,5 lety a zažívala stejné pocity.
Teď, když čekám třetí a opět nám na UZV našli dilataci, jsem už flegmatik. Jezdím sice do fakultky v Porubě, aby nás mohli sledovat (nechápu význam, když s tím teď stejně nic dělat nebudou), rodit tam nebudu, protože kdyby byla třeba operace, stejně ji udělají v Olmíku, Ova to nedělá a dr. malá mě ujistila, že to v těhu bývá většinou zvětšené, a i když my to máme na jedné straně dost - 10 mm (norma je 5 mm), ještě stále se to může změnšit.
jen doufám, že se to zmenší aspoň na hranici (jako u druhé dcerky) a nebudeme muset na operaci jako se starší.
sorry za slohovku, ale nedalo mi to, Olmík mi vždycky hne žlučí.

saruspec
21. pro 2009

tak to maš pravdu mně už taky,4.1.tam jedem s Matyskem jsem zvědavá jestli jen 2dny na vyšetřeni nebo aji na operaci. 😒 dala jsem nové fotky matyska tak se podivejte je už pěknej cvalda.

lucisa
21. pro 2009

už jdu na to, a nedej na řeči o tlustém dítěti, Noemi měla taky ve všech papíárech poznámku, že je mírně obézní kojenec (byl tam sice nějaký latinský název a já jsem požadovala překlad 🙂 ), ale taky mě to takl vytočilo, všude jsem četla i slyšela, že plně kojené dítě se nemůže přejíst a být obézní. dnes má Noemka v 7 letech 20 kg, což sice nezní až tak vyžile, ale je to samá ruka, samá noha (po mě tedy není, já mám babskou prdel a kejtka 🙂 ), ze všeho se vytáhla a jí úplně normálně - i když má taky oblíbené jídelka jako kuřecí řízeček nebo stehýnka s brambor. kaší a méně oblíbená - všechno, kde je cibulka odmítá.....
tak jsem koukla na fotečky, je to šikula a když jsem se dívala na míry malého, nedalo mi to a šla jsem se podívat do deníčku holek a Noemi Nela měla ve 3 měs. 6,5 kg a 66 cm, Nathalie Anne ve 3 měs. 6,2 kg a 59 cm. 😀 a to jsou prosím holky....... 😅

ralelo
21. pro 2009

ahoj luciso, ráda tě zas vidím 🙂 🙂 jak se ti jinak daří? Co záda? Dobrý?

Saru malý je tak akorát, Maty měl taky pořádný faldíky a teď se začíná pomalu vytahovat 😉 , o holkách nemluvím, ty byly drobci, nejstarší v roce neměla ani 9 kg 😀 😀 (a teď ve skoro 13 má něco kolem 30 kg 😅 )

lucisa
21. pro 2009

ahoj, ralelo, díky za optání, už je to lepší. tedy, abych byla přesná, nebolí mě permanentně, jen občas, když udělám nějaký hóóódně blbý pohyb. a na to si dávám bacha. jinak v pátek jsem byla na těhu cukrovkový test (poprvé, u holek se to tehdy nedělalo) a dnes jsem volala na výsledky. naštěstí negativní, ale volala jsem s obavami, ne, že bych si myslela, že mám cukrovku, ale že se ztratili vzorky a já bych to musela absolvovat znovu. nedávno mi toiž ztratili vzorek moči, ale dávat jej znovu mi nedělalo takovou potíž🙂
ale ten pátek byl síla. normálně si musím ráno něco malého vzít na jídlo, jinak je mi špatně, a to jsem nemohla až do téměř 10 hod., jen po 8 trochu čisté vody. takže když mi před desátou vzali druhý vzorek, došla jsme do auta a úplně jsme se rozklepala, měla jsem bobky, že ani nedojedu domů, pak jsem se nacpala jídlem tak, že jsem se neuměla pohnout, ale hned se mi ulevilo 😉

ralelo
21. pro 2009

Luciso je ten test je hnus, já na něm u holek taky nebyla jen u Matyho.

saruspec
21. pro 2009

na ten test nemusiš jit,mužeš ho odmitnout ja na tom nebyla muj doktor mě neposlal.ikdyž ti zjisti,že máš cukrovku tak v těhotenství se nedá s tim nic dělat jenom hlidát.

ralelo
22. pro 2009

jo odmítnout se dá všechno, já třeba u Matyho odmítla gen. krevní testy co se dělají nějak kol. 16tt. Kdyby vyšly blbě tak bych na potrat stejně nešla, ani na plodovku a akorát bych se užírala do konce těhu...

jenny20061
22. pro 2009

Ahoj holky jsem tady nová a také mě čeká asi v březnu operace v Olomouci u pana doktora Šmakala. Malý bude mít teď 02.12 tři měsíce. Má na pravé ledvině reflux 5° a navíc dilataci na obou stranách. Jsem z toho strašně špatná. U nás to začalo zánětem močového měchýře ve 2 týdnech. Na to dostal antibiotika, ale po vysazení dostal asi za 2 týdny znovu zánět a poté ho podrobně vyšetřili a zjistili tuto diagnózu. Někdy v lednu ještě pojedeme na podrobné vyšetření do Olomouce,ale protože tam mají kvalitnější ultrazvuk. Také malému budou dělat cystoskopii.Jsme z Ostravy. Budu ráda, když tady budu moct být s Váma. 🙂

saruspec
22. pro 2009

čauky jenny,ja jsem z Bohumína a rodila jsem v olomouci k vuli malému.ja jedu na 2dny na vyšetření s Matysem do olomouce 4.1.a pak se uvidí asi operace už ma na 7.1.objednanej sál.matysek už ma po 1 těžké operaci plastiku led.panvičky to měl 2měsice operace dopadla pry dobře ale ledvina funguje na 25% a je pořád velmi špatná tak máme počitat že mu ji do budoucna vemou,no a teď máme jit na operaci taky ma reflux ale to už je menši ta operace,ale stejnak to je na nervy. 😖

ralelo
22. pro 2009

Jenny vítej, i když bylo by lepší mít zdravé mimi a nebýt tady 😉 . Ale já říkám, vždy jsou horší nemoci a toto se zvládne. Můj Maty má (nebo měl) oboustraný reflux 4-5°už je po jedné operaci, dělali mu ji v únoru a teď v únoru budou dělat reimplantaci pravého močovodu. Jinak koukám že tu jsme samá Opava a Ostrava, tak třeba se někdy někde sejdem 😉 😉 😉

Jinak já se dnes stavila na nefrologii říct dr. Malé termín operace a čekala jsem že tam bude mít kompletní zprávu jak jsme byli v říjnu v Olmíku na cystografii, no a ona tam pořád nic neměla. Hlavně že ji poslali dětské dr. V Olmíku mi řekli že mi ji teda pošlou domů, ale neposlali vůbec nic. Tak jsem ji řekla že si vezmu tu zprávu od dětské a donesu ji ji na okopírování.

saruspec
22. pro 2009

to jo oni maji čas. 😖

lucisa
23. pro 2009

Také jsem slyšela, že se dá těhu cukrovka omítnout, ale tak nějak mě nenapadlo se ozvat, nemyslela jsem si, že to bude taková síla. Samotný roztok v pohodě, ale ta hladovka bléé.
ahoj, jenny, vítej. Jak píše ralela, je lepší mít zdravé dítě, ale v Olmíku jsem na dětském odd. viděla tak šílené případy různých vad a onemocnění, že jsem si řekla zlaté ledviny.
Starší dcera má za sebou pyeloplastiku v 8 měs., reflux se upravil časem sám - naštěstí, dnes je to živá 7 letá slečna, která po rodičích pyskuje, má pořád nějaký problém (s námi - protože jsme šílení 😀 ), žádné omezení, akorát nás čekají pravidelné kontroly na nefru v Opavě (co půl roku) a v Olmíku - tam pojedeme v 05/2010 po 3 letech od poslední kontroly. Takže teď celkem pohoda. Samotný olmík tehdy jsem už popisovala vícekrát.

jenny20061
23. pro 2009

Ahojky, děkuji moc. Přečetla jsem si celou tuto diskuzi od začátku do konce. Čím víc o tom vím, tak jsem i klidnější. No my máme reflux na jedné straně,ale prý ten reflux 5° nemá moc dětí prý jsme vyjímka nám řekla doktorka tady v Ostravě, tak nevím. Taky jsem slyšela, že u té operace refluxu nebývá výsledek jistý. A tu dilataci nevíte jak se to operuje co se přesně dělá při té operaci? Při tom refluxu oni asi vsadí tu záklopku, která se nevyvinula, aby zabránila zpětnému odchodu moči do ledvin? Nevíte? Ach jo moc se toho bojím,ale na druhé straně si říkám ať už je to za námi. A Luciso jakého stupně jste měli reflux, že se Vám upravil sám? Zatím ahoj a přeji Vám všem krásné svátky a hlavně ať se děti co nejdříve uzdraví.

lucisa
23. pro 2009

jenny, omlouvám se, ale teď jak to tady po sobě čtu, tak jsem asi ráno byla ještě trochu mimo. ta pyeloplastika je vlastně ta záklopka, nějak mi nedocvaklo, že pletu dohromady dilataci a reflux, i když to spolu souvisí. aspoň to tak chápu, je to přece jen už déle, co mi dcerku operovali, ale tehdy mi to vysvětlovali tak, že dilatace je rozšíření pánvičky - tedy jako by se uvnitř ledviny roztahuje pánvička na úkor fce ledviny, což je důsledek refluxu, při kterém se vrací moč do ledviny, místo aby odtékala močovodem. tím, že se tam dá ta záklopka (pyeloplastika), uzavře se vlastně po odtoku moči cesta zpět do ledviny a ta pánvička se tlakem moči už neroztahuje v ledvině.
po operaci nám teď už sledují jen, jestli je ta dilatace (rozšíření pánvičky) stejná nebo větší. a vzhledem k tomu, že se už nezvětšuje, ale ledvina úměrně s věkem roste, zvětšuje se tím i poměr mezi velikostí ledviny a pánvičky, což je vlastně dobře, protože to takhle vypadá, že je dilatace menší, přesto, že je stejná, ale rostě ledvina.
tak teď jsem se do toho trošku zamotala, resp. snad to někdo pochopí 😉
a co se týče stupně refluxu, tak ten už si teď nepamatuju, ale kdybych pohledala v papírech, někde bych to objevila.

jenny20061
23. pro 2009

Luciso mooc děkuji za vysvětlení. Nehledej stačí, že jsi mi to takto vysvětlila 🙂)

ralelo
23. pro 2009

jenny mám dojem že matymu s dilatací nedělali nic, jen mu "opravili" močovod. Měl ho dost poškozený a proto ten reflux... Oni ten močovod odstřihnou od moč. měchýře a opraví ho a pak ho našijí zpátky na moč. měchýř. Aspoň tak jsem to pochopila...

Jinak nevím kdy se tu zas dostanu, nám nejde internet a teď sedím u švagrové. Přeji vám hezké vánoce a bohatou nadílku!!!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru