Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

andelina
31. srp 2015

@paulastefi reflux máme jen nednostranný, ale na cystoskopii v OL jsme byli.

barcaldine
31. srp 2015

@aanicka Ahoj, my sme mali po porode zvetšenú jednu panvičku, reflux 2-3 stupňa (rozmery neviem) a boli sme sledovaný na nefrologii. Chodili sme na kontroly každý pol rok do 3 rokov, potom raz za rok. V podstate s nami nič nerobili len nás sledovali a pri teplotách sme automaticky nosili ku dr. aj moč, inak žiadna liečba a spravilo sa to samo, ako rástol. Teraz už máme pred sebou snáď poslednú kontrolu na jar a mali by nás vyradiť. Takže pokiaľ nebudú komplikácie, mal by "z toho vyrásť ".
Ak by boli otázky napíš. 😉

aanicka
31. srp 2015

@barcaldine moc děkuji za povzbuzující odpověď. Máme po první kontrole a prý ta jedna vypadá hodně dobře, druhá je trošku horší, ale dále jen na sledování. No, za měsíc jdeme na operaci s tříselnou kýlou, tak aspoň ty ledviny, že snad budou dobrý.

anzet
29. zář 2015

Maminky, nepodstoupilo vaše dítko operaci v Praze (všeobecná fakultní nemocnice u porodnice U Apolináře)? Byla bych ráda za jakékoli informace - příprava, hospitalizace, co s sebou........

paulastefi
1. led 2016

@dania1 ..maminko..mame jet leden unor .do Ol.na operaci..bobek ma 17 mesicu .reflux 3 stup o jeden st.se nam to zlepsilo..ale aji tak chteji operovat malickou.mam sileny strach.muzete mi zdelit nej.info.moc dekuji paulastefi

dania1
2. led 2016

@paulastefi Dobrý den maminko. My byli na operaci minulý rok v únoru. Malý měl 10 měsíců a musím říct, že to snášel úplně na jedničku. Operace byla poměrně komplikovaná, měl obrovskou dilataci levé ledviny díky neprůchodnému močovodu. Pan doktor Šmakal je opravdu skvělý člověk a výborný operatér, takže v tomhle směru jsem věděla, že je malý v dobrých rukou. Já měla akorát obavy, po tom co jsem si přečetla zkušenosti maminek, z pooperační péče. Nicméně musím říct, že všechny sestřičky včetně lékařů byly velmi milé, ochotné a krásně se o nás staraly. Samozřejmě musíte se připravit na to, že vy vynaložíte veškerou energii na to aby jste prcka nějak celý den zabavila, což není jednoduché. Po operaci bude muset být v klidu a ležet!!! Manžel během našeho pobytu vykoupil asi celé hračkářství a pravidelně nás zásoboval hračkami a knížkami atd... My to měli ještě zkomplikované díky chřipkové epidemii, takže byly zakázané návštěvy. Manžel mi vždy jen předal věci ve dveřích a já tam celou dobu válčila sama. Musím říct, že na konci pobytu jsem byla už psychicky hodně vyčerpaná... Malý byl teda úžasný, na to jaký je divočák! Ležel, poslouchal, byl hodňoučký až jsem si říkala jestli to je vážně moje dítě🙂 No ale stejně žádná sranda. Nesměla jsem se od něho hnout na krok aby si náhodou netahal dreny, takže prostě pořád jsem byla u postýlky a hlídala ho a snažila jsem se ho zabavit. Na záchod, do sprchy a najíst se jsem mohla jen když malý usnul. Sem tam jsem si říkala, že mi asi hrábne:o) a hodně by pomohlo, kdyby alespoň jednou za den přišla sestřička a řekla maminko běžte se projít, já ho na chvilku pohlídám... sestřičky byly jinak hodné, profesionálky ale tohle mě osobně chybělo. Ale samozřejmě kdyby za námi mohl tatínek, alespoň na ty tři hoďky denně, tak by to bylo o 1000% lepší:o) Další problém byl pro mě jídlo! Pro malého katastrofa! Takže manžel dovezl skleničky a já mu dávala svoje jídlo. Ale zvládli jsme to stejně jako všichni ostatní! Je pravda, že děti to zvládají líp jak maminky. Ty naše děti jsou prostě úžasné, statečné a nebojácné a my musíme být taky. Držím palce🙂

paulastefi
2. led 2016

@dania1 dekuji...clovek se fakt boji co bude atd...muzu se jeste zeptat? Prvni den jak jste prijeli.co bylo? Druhy den sel az na op? A vy jste byla kde? Celou dobu s nim?

paulastefi
2. led 2016

@dania1 ..a jak dlouho jste tam byli? Problem se tim vyresil?

dania1
3. led 2016

@paulastefi My jsme vlastně přijeli pouze na konzultaci... Lékaři v Ostravě, ke kterým jsme do té doby docházeli, zřejmě neměli pocit, že je nutné syna operovat. Tak jsme se s manželem rozhodli, že jeho stav chceme projistotu prokonzultovat s panem doktorem Šmakalem. No a když pan doktor viděl UZ, tak byl udivený, proč jsme přijeli tak pozdě, že už měl být syn dávno operovaný. Já zůstala úplně v šoku, protože do té doby jsme si mysleli, že to tak vážné není. No a zrovna když nám pan doktor konečně vysvětlil co a jak, sestřička přišla s tím, že se zrovna uvolnilo místo na operaci. Takže jsme tam rovnou zůstali. Sice to byl trochu šok, ale aspoň jsem neměla čas stresovat🙂 Hned nás hospitalizovali a museli jsme na veškeré předoperační vyšetření. Všude jsem byla se synem. Na pokoji jsem byla ještě s jednou maminkou se stejně starým synem, tak jsme aspoň večer pokecali a šli spát. Ráno nás brali jako první, malý šel na sál asi v sedum hodin... 🙂
Po operaci byl tuším dva nebo tři dny na jipce. Já jsem tam během dne byla s ním, ale v noci jsem musela na pokoj. Sestřičky tam byly moc hodné a byla jsem s nimi domluvená, že kdyby malý plakal, nebo se cokoliv dělo, hned mi dají vědět. No a potom nás převezli na pokoj, tam už jsme byli sami...

dania1
3. led 2016

@paulastefi ...byly jsme v nemocnici celkem 14 dnů. Malý měl dlouho dren cca 11dní, jelikož ledvina byla veliká a operace náročná, pan doktor chtěl mít jistotu, že než se dren vytáhne, je vše zahojené. Operace dopadla dobře, pan doktor udělal co se dalo. Náš malý měl ale tu ledvinu opravdu hodně velikou takže vlastně pořád čekáme na konečný výsledek. Zatím se ledvina zmenšuje, tak snad v tom bude pokračovat🙂))

paulastefi
3. led 2016

Dobry den.moc dekuji.a jeste se chci zeptat.ke komu chodite do ov? My jsme taky z Ostravy.a chodime do fif.nemocn.na nefrolog.pani dr je na materske.ale dochazi ta taky nam rikala,ze tohle co ma nase mala uz neni na operaci..ale pak volal dr.Smakal.a chce ji operovat....vlastne kdyz jste byli tam take v unoru.tak jste ven nesmeli ze?? A mohl bobek z postylky?nase mala je divocak neposedi.tak mam velkou obavu ze to bude dost tezke.

dania1
4. led 2016

@paulastefi Nemáte zač🙂 Do OV chodíme na nefro do fakultní nemocnice a původně jsme tam měli docházet i na urologii. To jsme ale odmítli, domluvili se na konzultaci do OL a dál už víte...
...po operaci musí dítě ležet až do té doby než se vytáhnou dreny. Nevím jak to bude u vás, jakou přesně operaci budou provádět, ale pokud bude mít dren z ledviny (běžně bývá cca 8 dní), musí být dítě v klidu. Běžně se to zajišťuje tak, že se připoutají nožky k postýlce. Bezprostředně po operaci i ručky. Když je mimčo v klidu, uvolní ručky. Zní to sice drasticky, ale je to opatření ať si dítě netahá za dreny. Mohlo by si tak vážně ublížit. Můj malý to snášel úplně skvěle, vůbec mu to nevadilo. Tak nějak to vzal jako samozřejmost. Prostě zjistil, že se nemůže posadit, tak ležel a připoutané nohy neřešil. A to musím říct, že malý je divočák taky, doma jsem z něho úplně vyplivnutá, jak za ním pořád lítám:o)
Jak jsem již psala, náročné to bylo hlavně psychicky, pořád vymýšlet jak ho zabavit aby se bobek nenudil a netahal si hadičky...

xaxanka
6. led 2016

Tak se nam vcera povedlo napichnout zilu a podstoupily vysetreni izotopy..ted cekat na vysledek ach jo

socool
9. únor 2016

Zdravím, ráda bych se zeptala, zda to někdo řešil i se starším dítětem. Našemu "prckovi" (5 let) přišli čistě náhodou na to že má hydro nefrózu 3.stupně. Dnes jsme byli na izotopech ( kanila napíchnutá až na šestý pokus.. :( - i když se fakt snažili, prostě to nešlo) a čekáme.. ale ač nemáme konečné výsledky tak všichni (sono, nefro i doktorka z molekulárního) se shodli, že bude s největší pravděpodobností nutná "plastika". Chtěla bych se zeptat jak je to v nemocnici (jak dlouho, jak potom doma....). Mám doma ještě dvouletého prcka a s manželem v práci hodně cestujeme, takže dlouhodobé výpadky jsou problém... Moc děkuji za info

paulastefi
9. únor 2016

@socool dobry den..jdeme s bobk pristi stredu na plastiku. .tak vam pak reknu co a jak. Psala tady pani ..ze se tam lezi obvykle 10-14 dni..ale pokud mate starsi ditko tak nevim.zda tam muze byt i samo

socool
10. únor 2016

Ok budu cekat na vase info. My se v pondělí dozvíme termin... No v peti tam sam stejne byt nemuze :( Drzim palecky, at vasm to dobře dopadne

paulastefi
11. únor 2016

Dekuji

paulastefi
20. únor 2016

@socool dobry den..tak predavam informace;@). Malicka ma ve ctvrtek po operaci..je doposud na jipce.operace se podarila cos je supr..ted zalezi jak ji to telicko prijme.prvni den mela zvys.teplotu.ted uz v poho..personsal perfektni.na jip i vsude..jsem tam skoro porad s ni.akorad ne na noc to jsem jinde na patre.a kdyz si chci zajit na jidlo tak jdu.ale jinak jsem porad s ni...mame tady byt 10-14 dni.tak snad to tu vydrzime.akorad malicka musi tech 10 dni lezet.to se ji nelibi.musi si bobek zvyknout....jinak jsou tu maminky i tatinci s detma..kdy mate vy termin operace?

socool
20. únor 2016

Děkuji za info. To jsou dobré zprávy. Malému už je 5, takže musím vzít noťas se spoustou pohádek... ale je přeci jen jednodušší ho donutit ležet. Do nemocnice nastupujeme 17.5., na poslední chvíli si doktoři nejsou jistí, zda nemá ještě zdvojenou pánvičku - ale to prý vývoj a postup moc neovlivní, samo o sobě ty se to nijak neřešilo... Přejeme brzké uzdravení bez komplikací. a ještě jednou děkuji za info.

anitkaj
22. únor 2016

Ahoj maminky, potřebuji uklidnit....Od 20tt víme, že syn se narodi jen s jednou ledvinou. To se taky stalo, v únoru se nám anrodil, hned od 1.dne má atb, kvůli tomu, aby nedostal do té jediné ledviny, kterou má infekci. Byli jsme na kontrolním utz, kde mu diagnostikovali hydronefrozu III st, s tím, že se to nelepší. Nyní má teprve 22. dnů a chystáme se na vyšetření kontrastní látkou, aby se zjistilo, zda se moč vrací do ledviny nebo ne:( Malý jinak nejeví, žádné známky nemoci, čurá pravidelně, je plně kojený a strašně se bojím co bude následovat. Dr už nás připravuje na to, že se bude muset přistoupit k operaci u dr Šmakala v Olomouci. Máte prosím někdo takovou zkušenost? Nevím, co všechno nás ještě čeká :(((((( Díky

socool
22. únor 2016

Nebojte, tohle je dobře řešitelné. teď půjdete na měření izotopů - to je ta kontrastní látka a tam se uvidí jak to funguje nebo ne... poté se buď jen hlídá nebo dojde k plastice ledviny, tj. odstraní kousek pánvičky a trubice a napojí to... a tím se obvykle vše vyřeší - v takto malém věku ještě není předpoklad, že došlo k poškození ledviny (právě tím zanášením).... mám pěkný "manuál" z motola, jež jsme vyfasovali před operací. Pokud budete chtít, tak vám to naskenuju a pošlu na email. Taky jsme se báli a jak my bylo řečeno... zkrátit a prodloužit... to je to "nejjednodušší" v dnešní plastické chirurgii...

lucisa
22. únor 2016

@anitkaj dr. Šmakal je v této problematice špička, vůbec se nebojte. Dcera v 8. měsících absolvovala pyeloplastiku (taková záklopka, která uzavře ledvinu, aby se do ní nevracela moč zpět). Dnes je jí přes 13 let, je stále sledována na nefrologii, ale už jen u nás, k dr. Šmakalovi už léta nemusí, má to naprosto v pořádku v rámci pooperačního stavu.

mmch, všechny mé dcery mají hydronefrózu, všechny nefrologicky sledované, ale u první jsem byla stejně vyplašená. Ale v Olmíku jsou na to fakt borci 😉

lucisa
22. únor 2016

Jak tady jen tak v rychlosti čtu poslední stránku, vidím, že doba se za těch 13 let hodně změnila.

Dcera ležela týden na JIPce a další tři týdny na dětském. Byl červenec, obrovské vedro, masakr. Nechtěla ležet, kvůli věku se jí to nedalo vysvětlit, že to jinak nejde, ač měla 8 měsíců, tak byla velmi pohyblivá (v 9 měsících už chodila), takže fakt musela být na JIPce přivázaná, navíc plně kojená, takže to bylo o nervy. A i na dětském měla ještě dobře dva týdny dreny, pořád hlídat, aby měla odtok dolů, no, byl to očistec....

Vidím, že dnes je to záležitost tak na 10-14 dní....

anitkaj
23. únor 2016

Moc děkuji za odpověďi. NO strach máme, protože kdyby se to nepodařilo, tak má přece jen jednu ledvinku :/ už ted jsem na tom psychicky špatně, ale snažím se držet i kvůli naší dvouleté dceři (kt. je mimochodem úplně zdravá). Myslíte, že by byla vhodná operace spíš v Motole nebo v Olomouci? Respektive, zda se ještě třeba nemá počkat, všude čtu, že se to růstem může změnit. Což je fakt, jelikož na prvním utz po týdnu narození měla ledvinka je 48mm a po 14dnech porostla na 54mm, takže určitý pokrok tam je 😔 Schůdnější je pro nás Olomouc. A taky se bojím, že po tom vyšetrení izotopy malého bobka bude pálit při čůrání :( Prostě mám spoustu otázek a strach, co nás všechno čeká :(
Prosím paní Soccol, aby mi poslala dokument na mail, budu moc ráda. Napíšu zprávu. Dííky za podporu !

paulastefi
23. únor 2016

Pridavam dalsi zkusenosti...jsme v Ol uz celkove od min.stredy..do soboty na jip to bylo v pohode...ted na oddeleni je to mazec.no sila bobek ma 2 hadicky teda uz jednu .porad bobek musi lezet. Do patku. Pak ji vytahnou posledni hadicku .a pak snad o vikendu donu....ale pro me je to uz psicho...sedim celou dobu na zidli vedle postylky a bavim malickou.ct knizky a porad dokola jelikoz ma 19 mesicu tak ji nic jeste nebavi..mame malinkaty pokojik s luzkama ve skrinich skovane kvuli mista...je s nami jeste maminka s miminkem tak je to p nervy...budime se navzajem...takze tak.....ale jinak personal supr .musime do patku vydrzet...a pak uz budem huraa chodit

l.c.
13. bře 2016

@andelina Chtěla jsem se zeptat, když vám vyndávali hadičku, tak je to bez uspání? A museli jste ležet v nemocnici kvůli tomu?

andelina
16. bře 2016

@l.c. Nevím, jakou hadičku myslíš, jestli nějaký stent, drén, nebo epicystostomii nebo přímo močový vývod, s ničím takovým jsme nebyli doma, všechno nám vyndali vrámci hospitalizace, takže bohužel nemůžu říct 😒

socool
16. bře 2016

nam rekli, ze na vyndani drenu bude kratka anestezie a jednodenni pobyt opet v nemocnici, tak uvidime

kaaaczenka7
7. dub 2016

Dobrý den, včera nám ve 21tt. diagnostikovali u dcerky hydronefrózu pravé ledviny - velikost 14x14x16mm, máte někdo zkušenost s takovými rozměry?
Druhá ledvina prozatím vypadá zcela v pořádku, ale budou nás teď sledovat-ultrazvuky co 3 týdny... vše ostatní je naštěstí v pořádku, což mě uklidňuje... ale i tak jsem z toho lehce rozhozená... snažím se sice myslet pozitivně, ale úplně se mi to zatím nedaří... Snad to dobře dopadne, a zvládneme to až do zdárného konce, moc bych si to přála...

socool
7. dub 2016

zatím bych velikost tolik neřešila... oni to budou sledovat a hlavně taky záleží i na funkčnosti... pokud by byla dostatečná, tak se to jen sleduje... prosím, zatím se tím netrapte... ono je tohle z těch opravdu jednodušších a rychle řešitelných komplikací... Máte ještě dlouhou cestu před sebou a může se to srovnat... u nás ledvinka vypadala cca v tomto týdne taky nesouměrně... pak se to srovnalo ještě před narozením ... a vidíte... je nám 5 a jdem pod kudlou.. ale jsem ráda, aspoň ho to už nebude trápit...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru