Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

denousek
23. srp 2012

@jasekd mě neřekli vubec nic že prej mi to řekne moje děcká dr 😠

petrakm
23. srp 2012

@denousek
Ahoj,no to je sila..mne nefrolog vysvětli vse a dost podrobně,a co jine hodnoty mimo dilatace
Ma Matyasek ve zprave? Kalichy?ureter?hydronefroza?parenchym ledvin?taky mám Matyho😉my ve zprávě s @jasekd ty hodnoty máme jen celkove ,ne jako vy 24x 14..a nebo to byla cela zprava?..nemela jsi před tím udanou celkovou dilataci?muj syn měl 34mm v prenatalu,po porodu se snížila asi na 26mm..resp to asi neslo tak přesně změřit..do 10mm je to tak nějak v mezích,co je nad je řešeno..za jak dlouho si vás pozvali?jednani docela zvláštní,což ale muže znamenat,ze to muže byt v mezích..nás hnali hned na rtg,MÁG a asi 1000 ultrazvuku..ale kdyby to u vás bylo taky nahnuty,tak uz byste měli mít vyšetření za s sebou,tak věřím,ze to bude dobrý..resp bere Maty atb?drzim
Palce,aby byl prcek v pořádku..kdy jdeš za dětskou?

denousek
24. srp 2012

@petrakm my taam nic jinyho nemame v teho to mel 11mm jinak nic nevim ._( až ted tohle..jdeme tam posledniho..atb nebere jen se to tak hlida...ted jsme byli podruhe od porodu na uzv..jeden mel hned po porodu a jeden ted ... jinak zatim nic s nama nikdo nedela nikdo nic neresi..

lenka40
26. srp 2012

@katschka Tak to je super, ze to u Vas zjistila v tehu a pak vse ok. Ale me rekl pouze,ze jedna ledvina je mensi,ale ze to byva a je to nepatrny...Jenze uz pak nikdy nic neresil a moc ultrazvuku mi nedelal,jen kontroloval cipek atd. Den pred porodem mi v porodnici rekli,ze mam malo polodove vody a je tam maly napechovany.Slysela jsem,ze kdyz je malo plodovky,tak pry je nejaky problem z ledvinami a taky ze jo:(. Doktor Šmakal v Olomouci mi rekl narovinu,to uz mel,kdyz jsem ho cekala a ne po narozeni.Coz jsem byla hrozne nastvana,ze to muj gyndar v podstate zanedbal a vse mohlo byt jinak. a resit hned.Takto jsme prodelali zanety,febrilni krece a buhvi co nas jeste ceka:(.

katschka
26. srp 2012

@jasekd Ahojda, já právě vůbec nevěděla, z čeho určují stupeň toho refluxu. A je fakt, že mi doktorka na MCUG říkala, že ta moč jde nahoru okamžitě, jak se začne plnit močák. A močová trubice že na hodně místech rozšířená. Tak asi kvůli tomu je to takový. Ale mam teď docela radost, páč se nám začala dařit bezplenkovka. Už na ní kolikrát poznám, že se jí chce. A drží to, dokud nejsme nad umyvadlem nebo u stromu nebo to je vlastně jedno. Nejdůležitější znamení je pro ní "čččč" a pak to pouští. Je fakt úžasná. Sice uprdnuto má, páč pořád bojuje s prdíkama, ale čůrání a to "velký" kadění docela zvládáme. Tak doufám, že jsem to teď nezakřikla. 😅 A jak vy? Vy vlastně s tím vurem ještě nevíte, co?

katschka
26. srp 2012

@denousek Ahojda, já v tom teda ještě moc zběhnutá nejsem, ale kdyby zjistili vur, tak by mu snad dělali ta ostatní vyšetření. Na utz ten reflux poznají. A jestli ho nemá, tak netřeba antibiotika, nebo? Naše slečna měla ve 40tt zjištěnu ledvinku 14mm. Ve 36+5tt měla ještě "jen" 7mm. A reflux jí nefroložka poznala hned na první prohlídce na utz. Ale jak píšou holky, tak hned nasadila atb a okamžitě mě objednala na další vyšetření a všechno přesně vysvětlila. Minimálně to vysvětlení ti měli dát. Držím palce, ať to není nic hroznýho!

@lenka40 no, uplně ok to nemáme, ale je fakt, že to řešíme a zatím je to dobrý. Nebou doufám. Každopádně ledvinu měla při vyšetření velkou akorát. A doufám, že nás teda nic takového nečeká. Museli jste si teda prožít šílenosti! A ta špatná ledvina by se dala řešit už v těhu? Nějakou podpůrnou léčbou? Snad už budete v pořádku. Těch křečí se bojim jak čert kříže u mladšího syna. I když je zdravý, tak když má horečku, tak pořádnou. To musí být šílený. A ty záněty... je to neuvěřitelná prasárna, když to takhle zanedbá. ☹

denousek
26. srp 2012

@katschka moc dekuji me to taky štve že nam nic nerekli..ale zatim jsme na nefrologii ani nebyli tak snad to bude ok..

lenka40
27. srp 2012

@katschka No,myslim,ze nedala by se resit v tehu,ale byla bych pod dohledem a po porodu by mu udelali veskera vysetreni,dali antibiotika atd. Jenze az jsme prodelali 3 zanety,tak nas poslali na MCUG a ted nas cekat DMSA. Kdyz jde poznat VUR v tehu,tak mi rikej,ze on to nepoznal a kdyz rekl,ze je jedna mensi ledvina,proc nedelal castejsi kontroly?PROTOZE SE NA TO VY.....:(.clovek proste nevedel a ted nenadelame nic.Prave me hodne prekvapilo,ze tady plno maminek vedelo uz v tehu.Z toho refluxu nemam takovy strach,spise ze tam bude jeste dalsi vada:(.Ty horecky jsou svinstva a vubec jsem nevedela,ze vysoka horecka muze vyvolat ,,nejaky febrilni krece".Od nikoho jsem to neslysela a nezajimala,az to prislo no...Nastesti ultrazvuk mozku a na vysetreni na neurologii vysly testy ok,ale jinak pry z toho i vznikaji epilepsie. Jako ted ho hlidame no,ale pry i u zubu byvaji vysoke horecky,tak se mame na co tesit:(...

kozlenka
29. srp 2012

Dneska nás čeká kontrola s Adámkem na nefru, tak je ve mě zase malá dušička, to jsou vždycky nervy ☹ A přitom bych se měla dnes radovat z prvního ročku našeho mladšího Davídka 🙂

jasekd
29. srp 2012

@kozlenka Davidkovi vsechno nejlepsi! Adamkovi drzime palce! Ja budu za tri mesice taky na nervy, jestli ten zakrok k necemu byl... Toho se asi jen tak nezbavime.

kozlenka
29. srp 2012

Tak bohužel zhoršení ☹ Vpravo 9 mm, vlevo 20 mm, takže v listopadu překontroluje místní nefro a pak asi zase izotopy v Olmiku ☹

lucisa
29. srp 2012

@kozlenka tak předně: Davídkovi vše nej nej nej 1. narozeninkám..... a za druhé 😔 ☹ - je mi líto, že Adámek má pořád trápeníčko.... ach jo, snad to bude OK 😉

jasekd
29. srp 2012

@kozlenka Ach jo, to je nejhorsi, deticky po operaci (Adamek mel dve? pamatuju se dobre?) a stejne se to nelepsi...

kozlenka
29. srp 2012

@jasekd Jojo, má po operaci obou ledvin. Když si vzpomenu, jak naivně jsem si myslela, že po operaci se dilatace vypaří jako mávnutím kouzelného proutku a bude po všech trápeních a ono je to pořád dokola a nepřichází žádná zpráva typu: už je to stabilní, přijďte na kontrolu až za dva roky ☹ Musíme co tři měsíce a mě trápí myšlenka, co se bude dít, když to bude horší a horší ☹

jasekd
29. srp 2012

@kozlenka Vy jste tady jedni z tech horsich pripadu, je mi to moc lito 😔 Je jasny, ze se na to clovek upina, pred operaci mame nervy, tesime se, az to bude za nami, ze budou decka OK, a ono houby. My jsme teprv po zakroku, tak ja jsem ve stadiu doufani jeste 🙂 Rikali vam nejaky vyhled, nebo co delat, kdyz to bude horsi? Ja vim, jak ti je, ja zas jezdim s dcerou co tri mesice do Motola kvuli necemu jinymu, ale tam je ta vada nelecitelna, nevime, zda se to bude lepsit nebo horsit, nejde to predvidat, ale je takto casto sledovana, protoze je rizikovejsi nez normalni deti na nador ledvin. Furt nervy, i kdyz zatim je cista, ledviny ma OK, zijem normalne, ale kdyz tam jedem, uuufff. Manzel za posledni mesice uplne prosedivel 😅 a ja taky nevypadam uplne nejlip 😀 😠

lucisa
29. srp 2012

@kozlenka to máš pravdu, většina tady píšeme, že po operaci se stav zlepšil a Adámek bobek ne, to je šílené, úplně chápu tvé nervy, my chodíme jen na sledování a stejně vždycky čekám se zatajeným dechem na výsledek UZV, jestli nebude třeba něco dalšího...... 😒

tiburcia
30. srp 2012

Ahoj holky, tak už máme termín operace. Jdeme na ni do Fakultky do Olomouce. Můžete mi prosím napsat jak to probíhá? někdy mě to docela uklidní vědět do čeho jdeme 😉

kozlenka
30. srp 2012

@lucisa Ptala jsem se dr. Malé, jestli by musel na další operaci, kdyby se to horšilo a říkala mi, že to ještě za celou dobu své praxe nezažila. Neměla jsem proto ani odvahu se zeptat, co by tedy následovalo, kdyby se stav nelepšil ☹

jasekd
30. srp 2012

@tiburcia drzim palce! Olomouc neznam, to neporadim.
@kozlenka to se ti ani nedivim 😔

lucisa
30. srp 2012

@tiburcia nechci tě rozrušovat, ale jestli to chceš vědět, tak já mám zkušenosti už pár let staré, několik stránek zpět to najdeš, hledej velký elaborát u mého jména😉
A čerstvě se to ozve jiný🙂

lucisa
30. srp 2012

@tiburcia tak jsem to našla, na str. 94 a 95 jsou nějaké mé zkušenosti s Olmíkem.

@jasekd ty jsi rarita jako my, u nás to zase nezažila u sourozenců, a ještě třech, a ještě navíc holek😀

tiburcia
2. zář 2012

@lucisa děkuju, už jsem si to přečetla...ten chaos tam je, to bylo ikdyž jsme byli na scintigrafii...aspoň vím, na co se nachystat.. ještě se zeptám, jak dlouho jste byli na jipce? a jak dlouho celkově v nemocnici?

lucisa
2. zář 2012

@tiburcia my oproti holkám, co byly nedávno, byly dlouho. Malá byla týden na JIPce a 14 dní ještě na dětském, ale dnes už to sfouknou na 10 dnů se vším všudy.....

tiburcia
2. zář 2012

@lucisa kéž by, už teď jsem z toho na nervy 🤐 😔

market79
3. zář 2012

@tiburcia To zvládneš, my byli taky v Olomouci a řeknu Ti, že děti to zvládají daleko lépe než my. S chaosem počítej, třeba budeš překvapená, když všechno bude v pohodě. Držím palečky, aby to prcek v pohodě zvládl a hlavně, aby mu operace pomohla a už nikdy na žádnou další nemusel

tiburcia
3. zář 2012

@market79 děkuju...mě je jasné, že on to zvládne, je to bojovník, to já jsem posera 🤐 🤐

market79
3. zář 2012

@tiburcia Jestli Tě to uklidní, taky jsem byla a každá kontrola mi stahuje žaludek týden předem ☹(

jasekd
4. zář 2012

Nas ceka prvni pooper. kontrola 14.9., u docenta, ale jen UZ, takze tam toho asi tolik nezjisti, to hlavne ta MCUG pred Vanoci, a stejne budu nervozni jak sanky v lete 😖
@market79
@tiburcia

katschka
4. zář 2012

@lenka40 Je šílený, co všechno se může těm děckám stát. Snad fakt radši ani nevědět. Vím, že je v Čechách spoustu perfektních doktorů, ale pak natrefíš na jednoho neschopnýho a je to v čoudu.. ☹ Už si po takové zkušenosti taky radši všechno ověřuju. Ale je fakt, že prostě chodit ke třem doktorům, aby měl člověk jistotu, prostě nejde. A když nejsi doktor nebo aspoň netušíš, co všechno může být špatně, tak tě ani nenapadne něco řešit. Ono i tak.. by člověk musel řešit uplně všechno... Tak ať tu všichni máme štěstí na ty dobré doktory! 😵
@jasekd Já právě myslela, že ten reflux přímo souvisí s tou dilatací. Ani nevím, podle čeho doktorka usoudila, že má pátý stupeň. Ještě se jí na kontrole v listopadu budu muset zeptat. Že jak to tam vlastně je.
@kozlenka To je šílenýý... jsem myslela, že ta operace je zaručený úspěch.. to je fakt výborný... ☹

Holky, mamka mi tuhle říkala, že se každýmu stane to, co je schopen vydržet, kdo jak je silný. tak doufám, že my už jsme si to vybraly.

jasekd
5. zář 2012

@katschka Vy uz jste byli na MCUG, ne? Ten stupen refluxu je podle toho, jak vysoko se moc vraci, pokud to vlitne az do ledviny, je to nejhorsi, mirnejsi stupne se vraceji treba jen do spodni casti mocovod, presnou kategorizaci nevim... Logicky by melo byt primo umerne cim vetsi reflux, tim vetsi dilatace, u Martina to tak neni, dilataci ma celkem malou, na druhou stranu funkce nemocne strany snizena je, takze v poradku to neni, on je takovej zvlastni pripad, proto u nej ten reflux odhalili az v cca 5ti mesicich a ne hned, protoze proste nalez na ledvine vypadal daleko lip, nez by v tomto pripade mel byt...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru