Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

tiburcia
27. říj 2012

@maskacka a pokoje jsou tam po jednom nebo po více? a návštěvy na tom 28C teda nejsou vůbec povolené jo? kojím pořád tak doufám, že s tím nebude problém, jenom v noci kojím 3x 😖

maskacka
27. říj 2012

@tiburcia jsou tam snad tři jednolůžáky, ale teď byly plné - dávají tam přednostně asi novorozence /naposled jsem ho dostala/ a velké děti, které už potřebujou vlastní postel. Návštěva je povolená od 10. hodiny do večera, ale jenom jedna osoba a na chodbě nebo v herně, ne na pokoji. Na pokoji dovolí jen pokud máš ten jednolůžák a nerušíš tím spolubydlící, což je podle mě správné. Já kojím celou noc, ale jak byla na JIP utlumená, vyšlo to taky natřikrát, třeba Ti to prospí. Sestra si vzala můj mobil, a jak se malá probrala, prozvonila mě a já vyběhla na jipku. Když je dítě na jip, jsi ubytovaná na pátém patře v pokoji pro matky, pak vás vrátí společně na 28C (kde je nástup den předem) nebo na to kojenecké.

jasekd
27. říj 2012

@tyrisa
@lenka40
@tiburcia vsem drzim palce na to, co vas ceka... My jsme ted v takovym vakuu, po operaci, MCUG mu teddelat nebudou (puvodne meli, byla by uz treti v poradi, ty dve byly beze zmeny, ale to bylo pred operaci) a nejak nevime, zda se to povedlo atd. Budem ted proste cekat 😅 Uvidime, co nam rekne v listopadu nefrolog. Treba takova DMSA by me docela zajimala, my jsme bohuzel ten pripad, kdy jsem slysela horsi hodnoty nez jsem si myslela ze budou 😝 Byl na tom jen jednou, takze porovnani nemam.
@maskacka dik za tip, tak ja taky zkusim lekarnu. Clovek je klidnejsi, kdyz muze testnout a nemusi pri kazde ryme s teplotou vysilovat. Nasi maji ted taky rymu a kasel a trochu teplotu, ale jen zvysenou, tak jsem v klidu, navic maji prokazatelne ty respiracni potize a M. si na curani nestezuje.

maskacka
27. říj 2012

@jasekd ještě jsem to pro jistotu zkoušela s mýdlem, jestli vůbec fungujou, nevěřím ničemu 😀. J taky dost chrchlá, ale jsem blázen, třeba by mohla mít i rýmu i ledviny, prostě pesimista numero uno...

@tiburcia ještě mě napadlo - dost mi pomohlo mít s sebou větší tenkou deku na zastínění postýlky, malá je zvyklá na spaní v absolutní tmě a tichu, tak aspoň něco málo...

tiburcia
27. říj 2012

@maskacka děkuju za tip 🙂 🙂 no já budu doufat v ten jednolůžkový, malý bude mít týden vývod z ledviny tak pochybuju že budem moct na chodbu nebo do té herny 😒 a jelikož to tam máme daleko, byla bych ráda, kdyby tam se mnou mohl sem tam být i manžel, nebo tam zcvoknu 😅

tiburcia
27. říj 2012

@maskacka a ještě se chci zeptat, oblečení jsi měla svoje? jestli je malá i na příkrmech dávala jsi jí je tam? bylo to tam kde ohřát?

maskacka
27. říj 2012

tak snad vám jednolůžák vyjde. Oblečení na malou i sebe svoje, ale v den operace, a pak na JIP musíš dát erár, který Ti dá sestra. Nevím, jak pak s vývodem z ledviny, to jsme neměli, z JIP šla dcerka jenom s katetrem a kanylou. Charta práv dětí v FNOL zaručuje, že dítě může být ve svém oblečení, kdybys na tom chtěla trval ;). Na vlastní jídlo je lepší kojenecké oddělení, páč je tam volně přístupná kuchyňka pro rodiče. Je ale třeba konzultovat se sestrou, jestli není Tvoje jídlo v rozporu s pooperační dietou. Respektovali moje požadavky (malá jí jenom bílou holandii, nezná slazené jogurty, z Pribiňáka jí tam natáhlo, nebo jí nedávám přesnídávky - za tím účelem jsem si vzala vlastní struhadlo na jablka z domu apod.). Jestli jste zvyklí na skleničky, můžeš je dostávat (dávají Hami) k večeři i na oběd. K pití čaj, ale když jsem požádala o kojeneckou vodu, dostala jsem ji.
Na 28C není kuchyňka přístupná rodičům, leda žádat sestru, ale nevím, jestli Ti vyhoví. Sanitárky, které chystají jídlo, jsou hodně vytížené, stelou i postele a viděla jsem je pořád v poklusu, takže mně osobně by se eklovalo chtít po nich něco extra.

lenka40
28. říj 2012

@maskacka Po jedne strane,kdo by nebrecel,kdyz vidi sve dite v tomto stavu:(..Noo,manzel brecek,kdyz nam maly prodelal v nemocnici z tech vysokych horecek febrilni krece..Byl modry,vydaval zvuky a trepal se,dali mi ho do naruce po diazepanu.Pak hned odnesli na JIP a pak ho videli na kysliku a dalsich pristrojich to bylo pro nas hrozne..Vzdy kdyz si na to vzpomenu,tak si pobrecim:(..ja jsem treba hrozna mekota,nebo spis jeste vetsi poporodu🙂...I kdyz vidim v tv treba modre z neba,tak bulim🙂..no jooo citlivka..

@tiburcia jedno z prijemnych vysetreni???Jsou i horsi v tomto smeru???Ano,vzdy musime jen doufat v to dobre!!!! 🙂

tiburcia
28. říj 2012

@maskacka děkuju 😉 no oblečení mám nachystané svoje, s tím jídlem bude asi problém, protože mu chci dávat jídlo z domu,vozil by to manžel, skleničky nedávám.

@lenka40 bohužel jsou...tady je super, že je to dítě uspané, my jsme absolovali různá vyšetření a třeba při vyšetření na VUR je dítě přivědomí a přes cévkování mu dávají do močového měchýře takovou hadičku kterou se tam dává kontrastní látka pro rentgen, je to pro ně trochu bolestivé. Já tam malého 40 minut za jeho hysterického pláče držela, než se jim to podařilo. Takže za jakékoliv vyšetření kdy jsou v limbu děkuju předem 😉 protože ten jeho pláč mi trhal srdce 😔 a doma jsem to ještě řádně ořvala.

lenka40
28. říj 2012

@tiburcia jj,to uz jsme taky absolvovali,ale byl oblbnuty,tak jen zaknoural...doktorce se to povedlo za 10minut,tak to bylo super...Deti u toho oblbnou,ale dospeleho neee...Mu kdyz pichali vsude ruzne kanyly,protoze se treba ucpavali,tak me nenechali ani s nim jit,stala jsem za dverma a brecela,ale jak mi ho dali,tak jsem se drzela,aby to nevycitil a uklidnovala ho.Je to hrozny,cim si musime prochazet s tema nasima prckama,ale to je udel rodicu,trpime s nima:(.

jasekd
28. říj 2012

Holky, tak ja jsem jedna z tech, co nebreci pri vysetrenich (spis az z tech vysledku 😝 ), zatim to nikdy nebylo tak hrozny nastesti, nebyl v nejakym primym ohrozeni jako jsou treba ty febrilky, i kdyz, kdyz mi privezli Vendulku po operaci jak spinkaci panenku v te obrovske posteli, mela jsem namale, ale stestim, ze ji mam zpet. S Martinem to absolvoval manzel a i diky super chovani personalu to zmakli super, ja tam byla jen jeden vecer. Nechtela jsem tahat Vendulku v 37stupnovych vedrech MHD po Praze (chytli jsme termin operace v tech rekordnich vedrech). Vyhodit se nenecham nikdy, pokud je pritomnost rodice mozna. Kdyz nechteji, tak se ohanim titulem, ze jsem taky ze zdravotnictvi a proste tam byt chci, jeste nikdo me nevyhodil. Na nervy je to mazec, navic se to tahne i roky a ja mam nemocny obe deti, i kdyz kazdy jinak, a je to na nas znat, manzel s detma uplne sedivi 😅
Tak se drzte, aspon ze si tu muzem pokecat a podporit se 🙂
@maskacka tak ja to v lekarne nesehnala. Kupovala jsi to v nejake mistni lekarne nebo v nejakym retezci? Ja se ptala v Kaufu v DrMaxovi a nic, nevedou to. Vezmu je nakonec pres tatu, je doktor...

tiburcia
28. říj 2012

@lenka40 tak to je fajn, nám ho tam neuspali ani jednou 😝
@jasekd já osobně vydržím teda hodně, některé vyšetření zvládám v pohodě, ale když vidím jak ho něco bolí a šíleným způsobem pláče, tak mám nakrajíčku, to vydržím, ale pak jak je po všem tak se sesypu v koupelně nebo večer před spaním 😔 😔 teď se bojím dost té nemocnice, bojím se, aby se něco nepo...při té operaci, jak budu zvládat to že ho uvidím na jipce, jak pak budem na pokoji, jak bude mít vývody jak ho budu oblékat? krmit? bude se moct nosit ? (někde jsem četla, že ty děti vážou aby se nenosily), jak dlouho tam budem, co tam s ním budu celé dny dělat...takové základní věci které mě psychicky strašně moc ubíjejí 😔 ale strašně moc se těším, až to bude za náma a třeba už pak bude fakt na chvíli klid. Jsou dny kdy to fakt nedávám a bojím se mít další děti,protože nevím jestli bych zase něco takového zvládla znova... jinak taky se všude oháním titulama, jde to nějak líp potom 😉 😎

lenka40
28. říj 2012

@tiburcia Presne tak,kdyz zacnu premyslet o dalsim diteti nekdy v budoucnu,tak se moc bojim.Nejhorsi je,ze se budes muset snazit to zvladat a pocitej,ze budes plakat,jak ho uvidis na JIP neni to moc pekny pohled na to male ditko.Hlavne,ze na to nejsi sama,mas manzela a ten hodne podrzi 😉 ..budeme na Vas myslet,drzet palecky,at to dobre dopadne!!!!Ty spatne vysledky je jako kdyz ti nekdo bodne kudlu do zad ☹ ...Kdyz jsem videla s nimky potom vysetreni,tak jsem zacala tak plakat,otocila se na maleho,on jen lezel oblbnuty a sestry ho oblekali..kroutila hlavou to neee,proc zrovna my..A to tady rika kazda z nas PROC MY!!!!
@jasekd ano,je super,ze si tady muzem pokecat a vzajemne podporit,protoze kazda trpime se svym ditkem...Oni me nevyhodili,ale prisli na pokoj a rekla sestra,ze jsi malyho vezmou a kam jsem mohla jit,tam jsem samozrejme sla a vzdy pujdu,jen ted mam moznost,ze bude s nami manzel a ten to zvladne lip,ja chvilku pockam a pujdu na to vysetreni...To je nejhorsi,ze mas obe deti nemocne a museli na operaci a dvojnasobek bolesti je hrozne ☹ ...

tiburcia
28. říj 2012

@lenka40 tak tak, člověk si říká, proč my... já se už tuhle prognózu dozvěděla ve 20tt v těhotenství, takže já se nervovala už když byl v bříšku, to hrozili že mu nebude ledvina fungovat vůbec a že mu ji budou muset vzít..nakonec se to nepotvrdilo, ale už rok!! žiju se strašnýma nervama 😔 je mi jasné, že ta jipka bude šílená, ale snad to nějak zvládnu, budu muset.

market79
28. říj 2012

@tiburcia Zvládneš to, uvidíš, všechno bude utíkat tak rychle, že se neotočíš a budete doma!! Mě taky strašili, že ledvina nebude fungovat a že mu jí při operaci vezmou a funguje, opravili, co bylo potřeba a malý má klid. Klepu na dřevo 🙂 Antibiotika jsme měli jen 3 měsíce a neměli jsme ani jednou pozitivní moč. Drž se !!

tiburcia
28. říj 2012

@market79 to je super, ráda slyším dobré zprávy 😵 😵

jasekd
28. říj 2012

@tiburcia
@lenka40 Holky, tohle obdobi pred operaci je nejhorsi, prozivala jsem to blbe, hlavne nam tu operaci u Martin a3x posunuli, proste jsem se nevesli (byli jsme v Pze, klinika Ke Karlovu), jednou uz jsem mela sbalene tasky u dveri, kdyz volali. NO des, brecela jsem, kourila z okna (jinak uz ted nekourim), pak jsem se zas sebrala, upla se na dalsi termin a znova. Samotny pobyt uz sel, ja tam byla jen prvni odpoledne a mela dobry dojem, manzel je pak chvalil a moc. Na JIPu musel byt malej privazanej, pokud u nej manzel sedel, mohl ho odvazat, ale musel hlidat. Pak sel na WC a zapomnel ho privazat a M. se postavil a chtel za nim, rval ty hadicky... No dostal manzel trochu vynadano od sestricky 😀 Malej nemel vyvod z ledviny, jen cevku, kapacku a nejaky monitoring, takze na JIPu byl jen jeden den. Manzel sedel u nej na zidli cely den. Ja se starala o holku, byly jsme u tety, nejsme z Prahy.
Kdyz byla na operaci holka na ocnim v Motole, byla jsem s ni ja. Meli nam to udelat v Liberci a uz jsme meli termin a nevzali nas, najednou ze je moc mala a ze to bude lepsi v Motole, to me taky dorazilo, ne to, ze musim do Motola, jezdime tam na jina oddeleni, ale to, ze jsem se upnula na urcity termin a muselo se vse vytelefonovavat znova, znova jet na vstupni vysetreni atd, a nervy odlozene o 2 mesice. Samotny pobyt jsme zvladly dobre, holka byla statecna, ta diagnoza na ocicku nebyla zavazna, ani nebyla na JIP. Privezli ji spici s kapacnou a saturaci na prsticky, jak se probrala, jecela hlady a zizni, to bylo nejhorsi, jeste dve hodky ji kapala kapacka, mela jsem ji nejak na kline a tisila ji...
Musite doufat, ze personal bude tak dobrej jako jsme meli my na Karlove, i v Motole to bylo OK, i kdyz tam jsem dyl cekala na informace, na Karlove prisli hned po operaci 🙂 Jak uz je clovek v nemocici, tak se to da, nejhorsi je ta cesta tam, to je mi v aute neuveritelne zle 😝 Hlavne aby to dobre dopadlo 🙂
Co se tyka dalsiho ditete, musely byste to zvladnout. Ja druhe chtela a prislo si k nam samo o neco driv 😀 Narodila se zdrava, teda mysleli jsme si to, byla jsem stastna jak blecha, to skoncilo kdyz ji byly 4 mesice. Ona nema vadu ledvin, ma jinou vrozenou vadu, na nozicce, a tyhle deti maji zvysene riziko onko onemocneni,z ejmena ledvin, nekde se uvadi i jater, cili jezdime do Motola na kontroly na onkologii a USG bricha a ledvin, kdyby neco, aby to nasli vcas, kazde 3 mesice tam jsme, plus nejaky dalsi oddeleni na reseni primo te nohy, resp,. ne na lecbu, ale na kompenzaci te vady, aby ji nejak neomezovala, zatim je to jen v rovine esteticke, po onko strance je tuk tuk zdrava, jedem zas v listopadu, daji nam i nejaky rehabilitacni cviceni na nohu (Vojtu uz mame taky odcvicenou 😅 ). No co vidim na te onkologii (a to jsme jen v ambulanci, ne na oddeleni a chodi tam jen na dispenzarizaci!) mi staci k tomu, abych si to "proc my" uz nemyslela, protoze pokud obe deti zustanou ve stavu soucasnem, neni to takova hruza a je hodne horsich veci...
@tiburcia prehlidla jsem mozna, omlouvam se, co vas ted ceka, pyeloplastika? Titul pouzivam jen v nemocnici, kdyz mi treba sestra rika, zda zvladnu odbery u deti. Jsem lekarka, delam na zubnim, tak jasne, ze zvladnu 😀 Nebo kdyz mi neco vysvetluji zbytecne polopate. Na onkologii jsem se setkala s tim, ze se mnou mluvili mnohem vic na rovinu a otevreneji i o spatnych vecech, nez predtim, kdy o me praci nevedeli. Jinak to nikde nerikam, ani to nemam v dokladech...

jasekd
28. říj 2012

@tiburcia ja uz 3 roky, taky od 20.tt a jeste to nekonci 😝 To jsem si jen myslela, ze operaci to skonci 😅 Ale decka nic neboli a jsou to celkem normalni zlobivy deti, tak se s tema problemama nejak poperem 🙂
@market79 taky nam to celkem rychle uteklo, az na tu dobu, co byly deti na sale, to se tahlo jak zvejkacka.
Kamosky klukovi ledvinu vezmou, ma ji nefunkcni, v podstate nejakou cystu misto ni, druha je nastesti uplne OK a bude s ni normalne zit, holt si nesmi pripoustet nejakou situaci, jako je uraz nebo nador apod. Sice vetu "i s jednou ledvinou se da zit" nesnasim, a ze jsem si ji vyslechla od lidi mockrat, hlavne od tech, co nemaji ani paru... ale ona to uz tak brat musi,a kdyby nedejboze nasli neco Vendule, tak to budu brat stejne, mame kliku, ze ledviny jsou dve. Martin ma nastesti tu druhou OK, coz tady vsechny holky to stesti nemate 😔

jasekd
28. říj 2012

uaaa, to je monolog, sorry 😀

tiburcia
28. říj 2012

@jasekd jde na resekci močovodu a vytvoření nového spojení pánvičky a močovodu. Má ureterohydronefrozu IV.stupně. Já vím,že to není žádná hrůza, jsou nemocné děti, moc nemocné. Já mám toho dost už za sebou a proto mě i dost sebralo, že po tom všem, co nás potkalo, se stalo ještě tohle 😒 no člověku nezbývá než se sebrat a jít dál a věřit, že bude jen líp a líp 😉

jasekd
28. říj 2012

@tiburcia Jako me to taky neuklidnuje nebo nepomaha, ze jini jsou na tom hur, kazdyho zajima to jeho dite, to jen kdyz to tam vidim , nebo si ctu pribehy jinych, tak si rikam, ze jsme na tom jeste dobre 🙂

tiburcia
28. říj 2012

@jasekd to jsme na tom stejně 😉 🙂 🙂

market79
28. říj 2012

@jasekd Jo, to je fakt, operace se táhla hnusně. Pak jsme dost dlouho čekali před JIPkou, než ho přendají z inkubátoru na to lůžko, pohled to byl teda hnusný. Hrozně mi vadilo, že nám celý den po operaci nikdo nic neřekl, jak to dopadlo, jestli byly nějaké komplikace, co bude dál, absolutně nic ☹

jasekd
28. říj 2012

@market79 tak to bylo Ke Karlovu fakt super, dooperovali a doktor prisel za manzelem na pokoj, jak to dopadlo, a pak prisla sestra a mohl na JIPku. V Motole na ocnim s Vendulou jsem se s Dr. bavila az druhy den, ale tam o tolik neslo. Sestra mi jen rekla, ze je vse OK, ze se to povedlo a tim pro nas byl ten problem vyresenej. Doktorka mi pak jen popsala prubeh a rekla, jak se o ni starat.

lenka40
28. říj 2012

@tiburcia souhlas🙂

market79
28. říj 2012

@jasekd My byli i v Motole a tam to bylo super, i když to bylo jen vyšetření, doktorka za námi přišla hned a řekla nám, co a jak dopadlo.

maskacka
28. říj 2012

@tiburcia možná se domluvíš, moje byla stejně hlavně na jogurtech a piškotech, občas pečivo s máslem. Obědy jíst nechtěla, taky doma výlučně vařím a prostě to není ani sklenička, ani nemocniční vařené jídlo pro děcka alá svíčková
@jasekd ty papírky kupoval chlap v nějaké z těch sítí, ještě mi to dal až ráno, i když večer jsem hysterčila, když jsem jí naměřila 38,6 - vůbec mě nenapadlo, že to bylo k dostání

U nás bylo taky na palici zjistit, že čekáme dítě s vrozenou vývojovou vadou. Ale teď při těch kontrolách nám pořád opakujou, že jsme měli štěstí v neštěstí a že máme SUPER vadu, která jde vyřešit. No, lepší jak drátem do oka, řekla by moje babička 😒
Musíme to zvládnout, stejně nám nic jiného nezbývá. A jak řekl Burian "ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo". Tohle si v poslední době připomínám často. Ale když ji miluješ, není co řešit, né?

jasekd
28. říj 2012

@maskacka Pani v DrMaxovi na me koukala trochu jako na blazna, co to chci 😅 Tak jsem si rekla tatovi, ted je nepotrebuju akutne, decka nemocny, mensi viroza, ale teploty nemaji ani jeden, jen kaslou a tece jim z nosu. Ja si na tebe pamatuju, snad si te s nekym nepletu, jak jsi resila ty predporodni stresy, hruza 😔 Nam nastesti rekli, ze vse se bude resit az po porodu, nebyl akutni, to mi tenkrat hodne ulevilo, ze nemusim rodit nekde v Praze a hned resit nejakou operaci atd. I tak bylo narozeni prvniho decka radny sok 😀 Problemy mel i tak, a jeste resit tohle... MOzna ta predporodni nejistota byla horsi nez ty nemocice ted, ze? Je krasna, ty ocicka 😵

maskacka
29. říj 2012

@jasekd moc díky ;), jednou ji sežeru, hehe. No, dr. mi dneska při vyndávání stehů říkal, že krom těch PH papírků ještě jsou papírky na trinity, nebo co, a ty ještě lépe ukážou případnou infekci. Ale už jen PH papírek naznačí zánět. Jj, tohle těhotenství bylo strašné, bylo toho více než jenom zdravotní problém malé... prostě jsem si byla jistá, že z dítěte bude z těch stresů stopro autista a přižrala jsem si 20 kilo nadváhy. Teď už by se dalo říct, že se uklidňuju, J je jistojistě génius (haha) a jak jsi psala o svých dětech - nic ji nebolí, je v pohodě a třeba už ani ten Sumoš nebude třeba. Těším se na Vánoce 🙂. Akorát jsme před operací zjistili, že malá má pozitivní nulku krev a já B+, chlap A- - to asi nepřipadáme jako dárci ledviny, pokud by nedejbože bylo do budoucna třeba, co?

lenka40
30. říj 2012

@maskacka Pekna holcicka a taky ma velky kukadla🙂..To ti zavidim,ze nemusite brat Sumetrolim,snad se taky dockame..Porad na to myslet,malej uz prileze jak vidi strikacku,lehne a ceka..To je hrozny,jak uz je zvykly na ty leky a kamoska nemuze do male dostat jen nurofen🙂.Nestras s darcovstvi ledviny,radsi na to nemysli...Ono,nejhorsi je,to co my si prozivame,tak se snazime pocitat ze vsim....takze prd a budem myslet pozitivne,neee? 🙂 🙂 🙂 😉 ...Taky se tesim na Vanoce,na tu atmosferu a jak maly bude rozbalovat darky..Ted o vikendu mel premieru a zvladl trhat papir na 1🙂))...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru