Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

jasekd
12. led 2012

@maskacka Ja dala pytlik jen jednou Martinovi, a kontaminace, ale bylo to asi v 5ti tydnech a mel hodne uzkou predkozku, ja to moc neumela... U holcicky bych zkusila klubicko nad miskou jako my dneska, vyhoda tech malych je, ze curaji casto, Martin,kdyz to prosvihnem, tak uz se nevycura.

market79
12. led 2012

@maskacka Nám zjistili vadu tuším někdy kolem 25tt, v Olomouci jsme byli na operaci, když bylo malému 5 týdnů. Olomoucké dětské je kapitola sama pro sebe, v březnu jedeme na izotopy, to zas bude...
No přesně jak píšeš, kurzy empatie a možná i etiky, by prospěly, ale je to v lidech, u chlapů bych to ještě chápala, ale u ženských a zvlášť na pediatrii, mazec ☹((

maskacka
12. led 2012

@jasekd a myješ jí před odchytem nějak důkladně stydké pysky?

@market79 my tam byli taky v 5 týdnech. Hospitalizace mi přišla celkem v klidu, celkem jsme ležely i s DMSA 6 dní. Možná rekonstruovali i personál 🙂. Jak dlouho jste si poleželi s ledvinkou, ať vím, na co se připravit ☹. A kolik vlastně teď máte?

jasekd
12. led 2012

@maskacka Jo, predtim jsme ji umyli, trosku mydla, ktere jinak nepouzivame, ale nic dramatickeho, snad to projde bez kontaminace 🙂

market79
12. led 2012

@maskacka Jestli se ptáš na věk, tak Marek měl na Vánoce rok, s ledvinou jsme leželi 17 dnů, protože mu hodně prosakovala moč po odstranění cévky. Většina maminek byla asi 10-12 dnů, co jsem tak četla. Před operací měl poměr funkčnosti 24/76 %, teď jsem zvědavá, kolik bude rok po operaci. Personál jak který den, někdy líp, někdy hůř, taky asi podle nálady sester a doktorů.

maskacka
12. led 2012

@market79 tak hlavně tfuj tfuj, ať je to dobré.

petrakm
12. led 2012

Ahoj všem,dlouho jsem tu nebyla,koukám samé novinky..hlavne s chytáním moci:-/tak jestli z pytliku nemáte kontaminaci,tak to je super,my měli uz i ze zkumavky..jsem
Ho špatně umyla asi.. @jasekd nevis,jak se ted lékaři stavi k tomu novému Sunaru nutra defence?porad všichni pediatři mluvi o nutrilonu,jsou zaplaceni,ne?!;-/ já ted zacala s UM ,jediny co mi vypil je prave sunar.koukalA jsem
Na složení a je z odtucneneho milka!!?alespon ten SND od 10mes,od 6.m klasicky sunar je z plnotucnyho..no myslela jsem,ze snad deti odtucnene mliko přijímat nemají...slozeni nutrilonu neznam,ale cenove uz to vyvhazi podobne,tak asi i slozenim..a teda otázka přímo pro zubaře,teda jestli davas M ještě mličko..já mu dávám
Z flašky,nevypil by mi tolik z pitka, lákt poradkyně doporučuji jen pitko,asi i zubari😉?urcite mu teda nezvládnu po
Vypiti na noc vyčistit těch jeho par zoubku..jak
Jsi to dělala ,delas ty?diky moc

petrakm
12. led 2012

Ahoj,ještě jeden dotaz,cura vás chlapeček prerusovane?zatim
Jsme jen po discizi uroterokely,VŠE vypada dobře,ale cura třeba na 4x..zatím
To nefrolog neřešil,uvidíme pry co na to urolog a novy utz..

jasekd
12. led 2012

@petrakm Nevim, o jidlo se nejak nezajimam. To, ze kazdy mluvi o Nutrilonu, je podle me tim, ze je to takova vseobecne znama znacka, kazdyho napadne, nemusi byt zaplaceni 😉 Ja taky si prvni vzpomenu na Elmex detskou pastu... Mne nosi dealeri porad nejaky vzorky past, letacky atd, berem vsechno a lidem davame, s tim, ze podobny ucinky maji i jine znacky, at se rozhodnou. Ti dealeri za to nic nechteji ani nam nic jineho nenabizeji, jen ze to dame pacientum, kolikrat vidi, ze tam mam i jine znacky a pohoda. Sama si par vzorku necham. Mam i reklamni tricka (dnes se nad tim pozastavovala jedna holka z nasi soukr. diskuse, ze Dr. mela firemni triko), on je clovek pri nasi praci hned spinavej a znackovy hadry jsou drahy, tak ja je nekupuju, opet me ty pitomy trika k nicemu nezavazuji 😅 UM nam ted nedavno prestal pit, ale na noc si trochu da, nedavno to i snidal, ja byla rada kvuli hydrataci. Vzdy na noc zuby cistim, pokud pil v noci, tak aspon vlhkym hadrikem prejet zoubky, bez cisteni ho nenechavam nikdy. On u toho neusina, stejne jeste po UM davam Sumetrolim. V noci neji. Davame z flasky, nejaky pitka me ani na UM nenapadly. I kdyz jsou asi lepsi, ale M. s tim neumel, flasku mel od 5 tydnu. Taky cural prerusovane, asi na dvakrat. Ted nevim, cura do nocniku, ale myslim, ze to obcas taky prerusi.

comra
13. led 2012

ahoj holky,
mám super zprávu z izotopů! 🙂 🙂 Daníkovo ledvinky fungují naprosto dokonale. není žádná překážka v odtoku moči! prostě vše jako u zdravého člověka. takže operace ted není vůbec potřeba. V Praze nás Langer chce vidět až za rok! Byl moc moc spokojený..
Do Jihlavy jdeme v březnu..
To, že má levou ledvinu velkou, je prý asi dědičná záležitost. 🙂 🙂 🙂

jinak poměr fukcí je 50:50 (před 1,5rokem to bylo 53:47). Po 15-ti minutách monitorování dali močopudnou látku a obě ledviny se krásně vyprazdňovaly - takže bez překážky..

ani nebyli na kontrolním snímkování po 1/2 hodině. Prý nebylo potřeba, krásně vše vyloučil po vstříknutí té močopudné látky.

Mám velikou radost.. 🙂 🙂 Manžel má taky radost a i z toho, jak to vše zvládnul - furt ho prej ženský chválily! tak si to užíval. A já venku trnula strachy. Byli jsme domluveni, že půjdeme s Tomem někam do cukrárny a až budou mít po hlavním snímkování, tak nás prozvoní a my pomalu půjdeme zpátky..Furt se nic nedělo, tak jsme vyrazili sami zpátky. tam jsme ještě na chodbě čekali skoro hodinu. Až pak vylezli. Manžel musel na snímkování vypnout mobil a protože je pracovní, tak nejde vymazat PIN. A manžel ho nikdy nevypíná, takže PIN nezná...Takže ho nemohl zapnout...Já strachy polomrtvá..a manžel mi řekne, že se nesmím na ty mobily tak spoléhat!... No, nemít tak obr radost, tak ho asi nakopu...

comra
13. led 2012

@jasekd tak to je prima, že se ti obě děti takhle krásně vyčůrají! jsou to šikuly! Dany nechce nočník ani vidět! Jen ho posadím, tak řve a řve. Tomča už byl dávno bez plín..🙂. No, ale já to ani nehrotím, čekám na hezké počasí - jaro?? - a pak tomu dávám 3 dny..🙂 🙂

jasekd
13. led 2012

@comra Jezis, to je parada 😵 Vice takovych zprav, my jdem na nefro 1.2., jen bezna kontrola, Praha zatim nevola, je brzo, ale kazde cislo, co neznam, mi pekne podrazdi zaludek a zvedne tepovku 😅 😝

maskacka
13. led 2012

@comra mám obrovskou radost! Tohle bych tak ráda slyšela v červnu po DMSA... asi bych se radostí počůrala :D. Moc vám to přeju, je to i světlá naděje pro nás, že se to prostě nemusí jenom zhoršovat!

@petrakm já dávala jedničce po vysazení kojení převařené mlíko, měla 16 měsíců, utli jsme to ze dne na den a při experimentech s UM se mi po dvou značkách obsypala exémem. Zmizel až po zavedení plnotučného mlíka. Co jsem zaregistrovala kolem sebe, matky ve většině přecházejí z kojení rovnou na převařené mlíko, právě kvůli alergických reakcí. Ale nevím, jestli je to dobře nebo špatně, hlavně v souvislosti s vadou v urotraktu

jasekd
13. led 2012

@petrakm
@maskacka za me teda mliko na piti jeste dlouho ne. Martin je castecne na UM do 5ti tydnu, tak pokracuje, Vendy jen kojena a az skoncim, pujde na UM. M. ma mliko klasicky mliko jen ve varenych pokrmech, jakoze ochutnal kousek buchty, palacinku atd, nebo v br. kasi.

maskacka
13. led 2012

@jasekd jj, pediatr taky říkal do 3 let jedině umělé mlíko, já už ale UM dávat nebudu. Leda by mi vysvětlil nefrolog, že malá ho musí, resp. normální mlíko že nesmí

jasekd
13. led 2012

@maskacka jasne, mas s tim blbou zkusenost. Ja dam urcite UM a uvidim, plne kojeny dite mam poprvy, neznam odstavovani, neznam prechod na UM, tohle budu teprve resit. M. si to tak nejak poresil sam...

anakonyes
13. led 2012

Ahoj, Matěj sám nejdřív utnul kojení a pak UM. prostě ze dne na den se začal z UM dávit, tak nějak kolem roku.. Držela jsem ho hlavně na jogurtech a probiotickém acidofilním mléku. Nemyslím si, že by bylo k něčemu zůstávat na UM do 3 let. Jiný pediatři zas tvrdí úplně jiný věci. Normální mlíko kdovíjak nepije. Ta bílkovina je přínosnější štěpená-kvašená. 😉

market79
13. led 2012

@comra Ahoj, to je krása, gratuluji. Nás čekají izotopy v březnu, kéž by byl výsledek aspoň trošku pozitivní, my měli před operací 24/76, nějaké extra zlepšení ale nečekám.

jasekd
13. led 2012

@market79 to je dost hroznej pomer, proc necekas zlepseni? Vim, ze jsi psala, jak vas Smakal zprazil, ale snad to lepsi bude. Ja to od te operace ocekavam 😀 teda spis aby zmizel ten reflux. Oni o tom mluvi, jako ze by se mel reflux zmirnit, ja to beru jedine tak, ze musi zmizet! 😀 Pomer ted mame 59 :41, DMSA delana jen jednou, tak nemam porovnani v case, MCUG delana 2x a reflux porad IV.stupen.

comra
14. led 2012

@market79 určitě zlepšení bude! Moc držím palce! Výchozí poměr teda nic moc, ale já věřím ve zlepšení... dej vědět, jak pokračujete...

market79
14. led 2012

@jasekd Já zatím ani nevím, jestli se reflux týká i nás, malý měl dilataci ledviny IV. stupně, tak uvidím, taky doufám, že nějaké zlepšení bude, za každé procento směrem nahoru budu šťastná jak blecha.

jasekd
14. led 2012

@market79 Urcite dej vedet, snad bude vysledek lepsi, chceme tu co nejvic peknych zprav 🙂 Nas mladej nema az takovou dilataci, ale ten reflux prave IV.-V.stupen, cili temer nejhorsi, ale ledvina vypada slusne, tajk ja i doufala v lepsi pomer 😅

damaska
19. led 2012

Ahoj holky, tak koukám, že jsou tu celkem dobré zprávy. My chodíme se Šimůnkem na kontroly teď už po 3 měsících a nález je celkem stále stejný. Někdy mu doktorka naměří víc, někdy míň. Ale nejraději by nás poslala pod nůž. Poměr fukce ledvin máme 52:48, tak snad to zatím tak vydrží
@comra: to je nádhera, snad i my máme naději, že to na operaci nebude 😉

Jinak máme stále hrozné rozpře s nefroložkou kvůli přetahování předkožky. Ona jí mermomocí chce přetáhnout, ale podle všeho máme ještě čas. Už jsme byli i jinde kvůli informovanosti a ještě horší. Řekli nám, že na zákrok máme čas do 3 let, ale že to normálně nepůjde, že ta nejužší část se bude muset uříznout v plné narkoze.
Po této info jsem nakonec mazala kortikoidy a doktorka částečně stáhla, šlo to jako po másle. Teď nemažeme, ale na kontrole před týdne naše dr opět stáhla a celé kůže maličkému popraskala až do krve. Já pravidelně přetahuji ve vaničce a tuhle jsem stáhla úplně lehce. Čeká nás uvolnění sondou, ale není to zbytečné, když to stáhnu i sama a jde to, chybí nám jen kousíček. Prosím nevíte, jak uvolnění sondou probíhá? Děkuji za připadné info, abych se mohla rozhodnout.

jasekd
19. led 2012

@damaska kamoska na tom byla s klukem (2,5 roku asi), byloto hned hotove, objede se to takovou kulickou, mozna to predtim namazali nejakou znecitlivujici mastickou, nepamatuju se. Nasemu M. to planuji udelat behem te operace, co ho ceka, kdyz uz bude pod narkozou. Pretahovat mu to jde pekne, jeste ne uplne, ale je malej (22 mesicu), udelaji to jen proto, ze bude stejne v narkoze a taky proto, ze je vice rizikovej, protoze ma reflux IV.-V. stupne. Ja nevim, jakou diagnozu mate vy, ale mne to zbytecny pripada, ale nejsem urolog, tak me neber vazne. Simonkovi neni ani rok, to jeste uplne pretahnout nejde. Pokud na to pujdete, musis pak pretahovat a mazat! Kamoska to delala asi tyden, pak kluk onemocnel, brecel furt a nechteli ho trapit, a zase mu to srostlo 😝

u nas je to ted bohuzel tak, ze jeste budu rada, kdyz ty Martinovy potize (VUR, dilatace atd) budou to nejhorsi, co nas potkalo, mame trapeni s Venynkou, pres ruzne diagnozy se dostavame k ledvinam, mozna mame v rodine nejakou genet. poruchu, o ktere nevime, ceka nas genetika a sledovani na onkologii (mala se zaradila do rizikove skupiny se zvysenym vyskytem tumoru ledvin, takze bude dlouhodobe sledovana, budem jezdit do Motola), mozna budou vysetrovat i Martina, zda nema podobnou poruchu, i kdyz u nej se nic nepriojevuje, ale ma tu vadu moc. ustroji... Je to komplikovane, sami v tom mame zmatek a cekame, co dal.

matlahon
19. led 2012

Ahojky všem, trochu dočítám.... U nas zatím dobrý, neb Vašík je v poho, ale je moc NE. pořád mi hlavou všechno šrotuje, to co se stalo, proč se stalo atd.... Chtěla bych vrátit čas:-/. Holky z Olomouce, chodíte k dr. Šmakalovi nebo jen na nefro na dětské klinice.? Mj nechystá se tam někdo z vás v březnu třeba na kontrolu? My jsme měli jít až v červnu, ale když dr. viděla jak jsem k.o. tak nám to dala dřív.

anakonyes
19. led 2012

@jasekd Ahoj, to je teda mazec, chtěla jsem nakouknout jestli už máš něco nového o Vendy po vyšetření v Motole 😖 to jsou záhady. Zítra jdeme ke Kočvarovi do Jablonce, je mi špatně celý den radši uklízím, vařím peču, hlavně moc nepřemýšlet... U nás je zatím souběh průserů jen u Matěje - v pondělí mám schůzku s pediatričkou, on je učitě Hyperaktivní a pořád se to zhoršuje, je čím dál víc agresivní atd... je toho moc a je to děsně vyščerpávějící,t akže kromě ledvin, budu řešit ještě psychiku a mozek ☹ ☹ ☹ taky zas genetika - blbě se to u něj sešlo - ADHD je od nás a VUR od Pavlovy rodiny 😠 jsem z toho na šlupky, ale ještě jsem se nerozhoupala nechat si něco napsat, uvidíme kam se to pohne. Nejhorší je to začít řešit...

jasekd
19. led 2012

@anakonyes My nejdem, jsme se mohly potkat... ale my uz k nemu nepujdem, proste az na nas prijde rada, jedem na operaci, videt uz ho nemusi,az pak zas kontroly. My budem ted chodit jen k Rotovi na nefro. Tak drzim palce, at je to co nejlepsi (bohuzel si nepamatuju, v jake fazi ted s ledvinama jste? promin, je nas tady nejak moc), s tim ADHD zkusenost nemam, nic veselyho 😖 Ja zatim nic neberu, ale reknu ti, jsem na to zrala 😝

jasekd
19. led 2012

Jinak jak se tu nedavno probiraly dalsi deti, tak my jsme si rekli (manzel mozna s ulevou, mne je smutno), ze na 90% ne. Uz na to nebudeme mit nervy, aby to nebylo jeste horsi. S Martinem jsem byla pripravena, ze se narodi s tou vadou, u Vendy ne. Od narozeni bezproblemova, uzasna, uplne za odmenu, az jsem se bala rikat to nahlas. Ted jsme trochu spadli na zem a uz na to potreti asi nemame. Snad se z toho oba vyhrabou a budou zdravi a spokojeny a my taky 🙂

anakonyes
19. led 2012

@jasekd naprosto to chápu. včera jsem trochu víc studovala ty změny co jsou při ADHD v mozku a byla jsem docela překvapená, jak to jde hluboku. Hlavně taky tím, že vlastně teprve teď se přichází na to jak hodně se to předává v genech. Budu si přát aby Týna zůstala takhle zářící, zdravá a šťastná a taky prostě třetí dítě bych sice ráda. Ale s Matějem nás asi toho čeká ještě hodně a on stojí tolik sil co několik jiných dětí dohromady. A až přijde škola.... nejdřív ho musí někdo dobře zadiagnostikovat a pak se uvidí... 🙄
jdu si pustit Doctora Who, ať se uvolním a můžu spát. 😉 já už jsem spíš přezrálá než zrala na pomoc odborníka 😀

kristipa
19. led 2012

@jasekd to je mi moc líto že se to takhle ukázalo s Vendy, držím palce ať se to malé nekomplikuje a je to aspoň v rámci normy v pořádku. jak píšeš, jedno dítko se zdrav. komplikacemi je až až a pak když se to ukáže i u druhého, člověk doufá, věří...je to na prd. já si zatím úvahy o druhém ani nepřipouštím, jsem totálně vyšťavená ze Štěpána, nejen po jeho zdravotní stránce (a to je to už naštěstí po operaci v normě) ale i po jeho psychické, mega závislák, mega mamánek, hysterické záchvaty vzteku na denním pořádku, byla jsem se už i radit v psych. poradně co s ním, má jít do školky-nedokážu si to představit. já osobně mám podezření na nějakou formu autismu ale to se diagnostikuje až tak v pěti letech nejdřív....jednou bude líp! snad🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru