Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

jasekd
19. říj 2010

@saruspec Drzte se a kdyby pak hned dopadla ta operace, tim lip...

kristipa
19. říj 2010

taky držím palce ať všechno dobře dopadne! jinak s tím ovoce nás v nemocnici upozornili že nemáme dávat kyselé tak třeba jablka, hrušky, banány dávám, pomeranče, citron a tak nedávám.

jasekd
19. říj 2010

@kristipa Ty citrusy jsou jasne, jde mi prave o ten zbytek, nekdo zakazuje prakt.vse, ja teda presnidavky davam Hamanka, dneska jse4m dala doma delanej banan a nejedl to. Hamanka jo...

kristipa
19. říj 2010

já myslím že jde hlavně o to citrusové ovoce, jinak přesnídávky jíme normálně taky, značky střídám, nejradši mám ale od Sunaru. vyhýbám se těm z tropického ovoce ale to jsem dělala i předtím kvůli případné alergii.. jinak s banánem jsme bojovali dlouho než ho začal jíst, nejdřív rozmačkaný, teď už ho ukusuje z celého.

jasekd
19. říj 2010

@kristipa Dik, takze v podstate takovej rozumnej pristup jako u zdravyho ditete, tomu bych taky necpala pomeranc a jiny exot. ovoce, krome bananu. Banan jako presnidavku jedl, ale doma (poctive rozmackanej) ne 😝 Ja dam treba ty presnidavky jen pulku a dokrmim mlikem, aby se to jakoby naredilo.

kristipa
19. říj 2010

já to taky plácám dohromady, třeba mu do přesnídávky nastrouhám jablko a tak různě to kombinuju. on má stejně nejradši broskve a nektarinky, hlavně ho baví když si může sám kousat z celýho. banán se určitě ujme, neboj🙂

kozlenka
21. říj 2010

@saruspec Proboha Saru, to je mi moc líto, jsi už druhá maminka o které vím, že její prcek po operaci dostal zánět! Dej nám hned vědět, až Vás propustí, jak jste na tom, moc držím palečky! Když si představím, že bych měla jít do Olmiku na hospitalizaci na dětské, tak se mi obrací žaludek ☹ ☹

saruspec
4. lis 2010

čauky tak nás pustili minulé pondělí a dr.fleglová řikal,že jsme přijeli za 5 min 12,kdybych čekala co mi řekla dětská že máme počkat 4dny jestli neklesnou horečky tak Matýsek už tu nemusel být.Hruza ani v nemocnici mu nemohli srazit horečky byl na kapakach a antibiotikách do žil.Je to tam jak v kriminalu už ani televize jim tam nejde.Maty měl silný zánět ledvin tak teď mu daji měsic pokoj aby se ty ledviny zpravili dostali jsme misto sumetrolinu jiné antibiotika co je na váhu a musí jich brát ráno a večer.termín máme 12ledna ale jak v prosinci vypadne nějaké ditě tak nám budou volát.doufám,že tam nebudem na vánoce.

kozlenka
4. lis 2010

@saruspec Ahoj Saru, nahlížela jsem tady každý den, kdy se ozveš. Tak to jsi mě teda moc neuklidnila tím silným zánětem, důležité je, že to dobře dopadlo a my ostatní abychom si vzali ponaučení, že s prckem nemocným na ledviny při každém zánětu hned do nemocnice ☹ Neříkali, jak k tomu zánětu došlo?? Dá se tomu nějak předcházet?
Určitě se v prosinci uvolní dřívější termín, je zima a hodně dětí omarodí. Na Vánoce už budete mít určitě po všem, my tak leželi přesně před rokem na Mikuláše a každý rok ho budu mít spojený se vzpomínkou na "kriminál" - správně jsi to označila. A co sestřičky? Pořád stejné?

sisip
5. lis 2010

Ahoj holky. saruspec.: To je mi líto, že jste se zas dostali do nemocnice 😒 A co ti doktoři , řekli na to , že má po operaci zánět, je to normální? a ještě k tomu tak velký s teplotama ?No mi měli po třech měsících po operaci taky zánět ale naštěstí bez teplot tak jsme brali atb a ted bereme znova, protože má malá šílený kašel a má to na prúduškách. Mi se z těch antibiotik asi nevyhrabem, starší dcera ani nemluvím ta už jich měla taky spořádaně a ted bere taky má angínu, někdy si říkám na co ta školka vůbec je když v ní jsou děti týden nanejvýš 14 dní a pak doma z nemocí 😢

sisip
5. lis 2010

@saruspec Jinak nám taky říkali, když jsou u zánětu teploty tak musí být v nemocnici . Je to fakt hrozný. Já už sem šílená, furt čuchám k plínce a ty PH papírky jsem si už taky koupila na doporučení Kozlenky,protože je to dobrá věc. Horší je chytit ten moč.

kozlenka
5. lis 2010

Saru a měl malý i jiné příznaky krom horečky? Sisip já taky čuchám ke každé plínce jak šílená 😅 Za měsíc jdeme na kontrolu do místní nefro, už teď mám z toho zlé sny 😒 Pořád něco, teď jsme byli na první návštěvě zubaře a ta nám řekla, že Adámek má hodně masivní horní blanku, že takovou ještě neviděla, no tak já zas s brekem domů, co to znamená, prý se to bude stříhat..

radi
5. lis 2010

Ahoj,
i my mame dilatovanou jednu ledvinku. V 22 tydnu v tehotenstvi zjistili dilataci jedne ledvinky s tim, ze je to male a dal to sledovat nebudou. Ve zprave z porodnice uz nic psano nebylo. Bohuzel se nam udelal v sestinedeli hemangiom, tak nas poslali pak nasledne na vylouceni vnitrnich hemangiomu znova na UTZ a tam opet nasli dilatovanou ledvinku. Chodime do Motola k docentce Blahove na Nefrologii, byli jsme tam 2x, stav je stale stejny, kontrola za rok v kvetnu. Rikala, ze nas to nejak neohrozuje a muze to casem uplne zmizet. Pry to mame male...
Ted jsme meli strevni problemy a nemohli pit mleko a citila jsem z moci zvlastni zapach, jako kdyz berete antibiotikum... konzultovala jsem to s pediatrem a ten mi rekl, ze to muze byt jen tim, ze mame mene tekutin. Ted uz se mi to zda v normalu.
Holky, jak bych event. poznala, ze ma zanet? diky za odpovedi.

jasekd
5. lis 2010

@radi Ahoj, tak snad to mate opravdu nevyznamne, kdyz ti rekli v Motole, ze mas prijit v kvetnu 😉 U nas se to bohuzel s kazdou dalsi kontrolou nejak zhorsuje, taky jsme zacinali na nevyznamnem nalezu a kontrole jen pro jistotu. Ale tvoje holcicka uz je starsi a kdyby neco mela, tak uz by se to asi projevilo 😉 Akutni zanet,to je hlavne teplota, dost vysoka, no a nejake chronicke obtize, to je neprospivani celkove, kdyz deti treba nepribiraji, dela se pro jistotu i kontrola moci. My nastesti zanet neprodelali, Martin je totiz sledovanej od 20 tt tehot., 1.kontrola jiz 3. dne po porodu, jsme hlidany, ale bohuzel holky tady ti to popsat muzou 😖 Ten zapach moci muze byt z toho, ze nema tolik tekutin, a mne i pripada, ze cim je M. starsi, ze ty plinky vic smrdej (pouzivame latkovky a i na te diskusi jsem to kdysi cetla) a pritom mu nic neni.

@saruspec Drzim palce, at se neco co nejdriv uvolni, teda, vyslechnout si, ze jsem prijela za 5 min. 12, to je drsny, jeste ze jsi tam volala! Presne jak pise @kozlenka , pouceni i pro nas ostatni.

Holky, co delate, kdyz maj vase deti teplotu? Myslim treba 38,5. Jestli vyckavate, ze to je treba jen nachlazeni, zuby apod, nebo radsi hned odeberete moc a bezite k Dr? Protoze ja nevim, nastesti zatim nemam zkusenost, M. je OK, jednou mesicne nosime moc na kontrolu a zatim dobry, ted v pondeli budu volat zase na vysledky. Kdyby byl zdravej, tak hned k doktorce nepobezim, ale takhle nevim, nechci nejak hystercit ale ani nic zanedbat.

radi
5. lis 2010

@jasekd diky za odpoved. To je mi lito, ze mas se synkem takove problemy. Drzim palce, aby i vy jste to meli lepsi a lepsi. Uz jsem u tveho profilu cetla, ze cekate druhe. Teda vy jste rychlici 🙂
Ja te pani docentce v Motole dost verim, tak si ani nechci pripustit, ze by to melo byt jinak nez nam rekla.
Ale pokud bych tu moc citila, tak bych asi rekla pediatrovi, at nam radeji udela rozbor. Kdyz ctu vase zkusenosti, tak jistota je jistota. Zadny rozbor nam jeste nedelali.

jasekd
5. lis 2010

@radi Pokud si vas zvou po roce, tak to bude jen pro sichr. Nam rikali dobry, dobry, ale kontrola po mesici, takze zas tak dobry to nebylo 😉 Jinak podle me muzes pozadat, proste rekni, ze ma mala sice nevyznamnou, ale dilataci a ze se ti to nezda, at to udelaji, klidne bych si to i zaplatila. Ja teda nemam s odberem moci zkusenosti u holcicky (snad to u holky nebudu potrebovat), ale u kluka nam hlavne rikali, ne ten nalepovaci pytlik (ani nevim, zda to u holky jde 😅 ), ale odebirat stredni proud moci do vyvarene sklenicky, aby to nebylo kontaminovane, a opravdu, s pytlikem tam byla kontaminace a ted uz jsou oba vzorky v pohode. A neodebirate, ani kdyz je mala nemocna? Kolik treba ma tu dilataci, nevis? No pokud netrpi na nejake infekce, tak bych se tim neznepokojovala a verila pani doc.

lucisa
6. lis 2010

Ahoj, chvilku jsem tu nebyla a nestíhám koukat. To je mazec.

@jasekd Holčičkám se taky dá nalepit pytlík, ale je to na nic, není to sterilní. My fasujeme strilní zkumavky (červená barva) a chytáme do tho. Ale taky to občas kontaminuju kůží, stane se.

@saruspec bobek matýsek, to je šílené, Olmík ne-e, mám z toho hrůzu, jen to čtu, ale snad už bude Maťa v pohodě.

My měly nefro minulý týden, starší holky jsou stabilizované, žádné zhoršení, aspoň tak, prostřední dcerku poslala na kontrolní izotopy, výsledky by měly být po neděli, ale jen to opravdu jen kontrolní, opakují to tak co 2,5-3 roky, a to bylo zrovna teď.
Nejstarší dostala jiné tabletky - na doporučení Šmakala, ona má hyperaktivní močák a ty minulé moc nezabíraly. A taky trénujeme svěrače - zastavujeme proud moči během čurání, je to celkem sranda, ale teď už se jí to aspoň párkrát podaří.

Přeju všem zdravé děti, zase tady nakouknu.

jasekd
6. lis 2010

@lucisa Hele, a ona ma furt problemy, prostredni, nebo to jako kontrolujou u kazdeho? A to ti i starsi holky furt berou kryti? To je sila teda, jak dlouho jeste? Jinak super, ze vse stabilni, ale myslela jsem, ze v tomhle veku uz bude od vseho pokoj... Kdy byly operovane? Jeslti teda byly obe, ja si to az tak nepamatuju, cos tu psala, promin. Pytlik je naprd, a do zkumavky bych nechytla nic, je pravda, ze holky uz spolupracujou. Ja vyvarim poradne sklenicku, do te chytam a pak prelejvam do zluty zk. (obyc) a cerveny (sterilni).

lucisa
6. lis 2010

@jasekd Operovaná byla nejstarší, druhá a třetí jsou jen sledované, protože hodnoty mají na hranici. Ale zatím je to ok, nezhoršuje se to, takže u nich to na operaci nevypadá.
Nejstarší dcerka byla až do letoška kromě naší nefroložky ještě sledována u operatéra v Olmíku. Ten ji letos viděl po 3 letech, ty intervaly byly častější a postupně se prodlužovaly. Letos řekl, že z jeho hlediska je to ok a už ji nepotřebuje vidět, jen v případě nějakého zánětu nebo tak.
K naší nefroložce chodíme každý půlrok - všechny 3. A právě ta kontrastní tekutina na ověření správného fungování se u nich dělá jen preventivně.
Ke každé kontrole chytáme sterilní moč (ale to jsem dělala vždycky, i když byly malé a byla to pěkná pakárna), pokaždé jim je dělán UZV a jednou za rok se bere i krev na různé testy. To všechno u nefroložky.
Myslím, že tyhle kontroly zřejmě budou pokračovat po celou dobu jejich vývinu, resp. růstu holek, takže počítám, že asi do puberty. Aspoň si to myslím, neptala jsem se na to, nějak mě to nenapadlo.
No a nejstarší Noemi má kromě dilatace ještě hyperaktivní močák, to ale s ledvinami nesouvisí, aspoň to tedy není příčina. Shodou okolností je to ale nějak provázané s nefrologiií, asi i kvůli tomu, že kdyby se tady něco zanedbalo, mohly by to odnést ledviny. Takže proto bere léky.
Na ledviny po operaci je Noemi brala asi tak do 3-4 let. Prostřední ani nejmladší dcerka neberou nic.

kozlenka
6. lis 2010

@lucisa Luci, ještěže máme takovou skvělou obvodní, co? Ani nevíš, jak jsem Křivské vděčná, že když se tam objevím s močí, že se mi něco nezdá, tak to bez jediného slova pošle na rozbor.

lucisa
6. lis 2010

@kozlenka jj, je super. Já už automaticky, když jdu s holkama s nějakou virozou, nesu moč. Kdysi mi to řekla nefroložka i obvodní, že to mám pro jistotu nosit. A když to někdy blbě odeberu a kontaminuju, tak mi volají a děláme to klidně 3x, dokud to není ok.

eviczka10
6. lis 2010

Ahoj, dcerka má hydronefrózu levé ledviny. Ve 3,5 měsících byla na operaci ( pyeloplastice ). Brala Unasym, poté Furantoin ( ten zvracela a nechtěla ani nic jíst ), brala tedy Sumetrolin udržovací dávku 2 ml na noc ( ale po tomto zase kakala 5x- 6x denně nestrávené jídlo - v 7. měsíci ), teď dostala 1/4 Biseptolu na noc a potom mi otekla. Jsou ještě i další léky, které se berou při těchto diagnózách ? Díky.

kozlenka
7. lis 2010

@eviczka10 Evi a jak dlouho ještě musí brát ant? My je brali jen 14 dní po operaci! Ze Sumetrolimu měl Adámek taky hrozný průjem, převlíkala jsem ho i 5x denně, ale pak nám obvodní předepsala železo a tak se to nějak vyrovnalo, protože železo zatuhuje.

lucisa
7. lis 2010

@eviczka10 naši dcerku operovali v necelých 8 měsících, taky dostala Sumetrolim, ale po tom jí natekla očička, nějaká alergická reakce, tak jí dr. předepsala Triprim - je to v tabletkách a ten byl úplně v pohodě. Dokonce jsem to drtila na lžičku asi jen do 1,5 r. a pak už to uměla i polykat.

eviczka10
7. lis 2010

@kozlenka Na nefrologii máme jít až v únoru 2011 a do té doby musí něco brát. Nemá ještě ledvn. pánvičku staženou, asi čekali, že se to poté operaci upraví rychleji ( začal jí ubývat parenchym ledvin, tak proto ta operace ). Dávám jí probiotika, ale pořád ty léky špatně snáší, bere je skoro od narození. Krevní obraz a moč má teď dlouhodobě v pořádku. Mudr. na nefrologii říkala, že železo váže bakterie, tak proto nám je ani nechce dávat. Kdyby tak existovala nějaká alternativa jako homeopatika.

eviczka10
7. lis 2010

@lucisa S čím jsi to dávala na lžicce? Malé jsem dávala na lžicce Furantoin se Sabsimplexem, aby mi to vůbec spolkla, ale byly s tím hrozný problémy. Tak právě dostala ten Sumetrolin, po něm měla ty trávící problémy a teď jí právě nasadili Biseptol. Nadrtím jí to na lžičku s jablečnou šťávou, ale je to opět problém to do ní dostat, jen vidí lžičku, zavře pusu a nechce pak ani mlíko ani kaši, abych jí to náhodou nedala. Má pořád asi zafixovanej Furantoin ( pěkně hořkej fujtajbl 😅 ).

jasekd
7. lis 2010

@eviczka10 Ahoj, co se tyka jinych leku, nevim, my nastesti nemame se Sumetr. problemy, ale co bych jako prvni udelala, nedavej ji Biseptol s tou jabl.stavou, nesmi se pri lecbe kysele, kvuli tvorbe krystalu v moci, kt. muzou poskodit ledviny. V mliku nebo lzicce kase to nevezme? Nebo s necim sladkym, osladit caj adat na lzicce? Kdyz dite nechce, je to boj, co? 😖 Mne zas nechce vubec pit, coz by se taky melo, ale je to boj. Navic hodne zvraci (GER, nema to souvislost s lekem) a tim min ma tekutin. Kazdopadne pokud je po tom otekla, hned bych sla k Dr. Teda nemate to jednoduche 😖

lucisa
7. lis 2010

@eviczka10 , tak prvně nedávej Biseptol s jablečnou šťávou (podle mě i kdyby neměla problém s ledvinami, tak na Biseptol se kyselé nesmí obecně, myslím), přesně jak píše @jasekd . A já to dávala normálně s dětským čajíkem.
Na lžičku a během jídla, když dostávala příkrm, nebo rovnou s kaší. Máš malou stejně starou jako já nejmladší, takže už určitě nějakou kaši dáváš, ne?
Prý taky pomáhá mimču zacpat nosík, ale to mi přijde dost brutální 😢

jasekd
7. lis 2010

@eviczka10
@lucisa Koukam, ze mame prakticky stejne stary deti 🙂 Presne tak, Biseptol se s kyselym nema, vadi to i zdravym ledvinam. Ja teda nejsem uplne striktni, davam z ovoce povolenej banan, ale i sladsi jabko a Hamanky ruzne druhy naredene vodou, nebo dam k svacine neco ovoce a zbytek kase, nekdy je den bez ovoce, jen kase, a jabka ze zahradky od tchanu trochu prevarim a mixnu ajko presnidavku, tim se mnozstvi vit. C taky snizi. Kdybych byla prisna, muze jen ten banan a to mi pripada drsny. Taky mel k bananu boruvky (z mrazaku z leta).
Co si myslite o brusinkach? Jsou dobre na moc.cesty, ale jak s tou kyselosti?

saruspec
7. lis 2010

čauky,konečně se zase dostavám na net, kozlenko jiné přiznáky neměl jen šilené horečky a pořad tlačil jak by chtěl kakat tak mně to hmed napadlo že to bude něco s čuraním a neplakal pořád v pohodě ikdyž mněl 40horečky moč nesmrděla až v nemocnici a to smrdělo jak by byl pokakaní to bylo dost silné.prej je to jak ma reflux tak ta moč se nevyčurá celá a koluje nahoru dolu a na pindiku je dost bakterii tak že to je z toho prej mu chce šmakal udělat při operaci obřízku aby nedostal další zánět,ale to jsme s manželem zamitli mu jde dobře předkožka stahovat.sestry pořád stejné ja jsem si dělala vše podle svého na pokoji dělala kašičky mléka a davala jsem mu papat podle svého.akurát nevím za co jsou ty sestry placene když všechno děláme mi maminky,moc to jim ulechčujem.Jasekd,brusinky se mužou davát až od 3roku si myslím a stejně to nepomuže nevím jak ty ale Matysek ma vrozenou genetickou vadu těch ledvinek a nato brusinky nepomužou.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru