Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

jasekd
5. led 2012

@matlahon Jen ventiluj, od toho tu jsme. Vis, ono na skole se k UZ skoro nedostanes, nevim, jak vseobecnaci, my vubec, ale my to nepotrebovali. Nicmene vsechno se ucis za pochodu az v praxi, tak je treba mit pochopeni. Medicina se studuje vseobecne, obor vybiras po skole, navic se musi absolvovat ruzna kolecka, treba ta Dr byla jinej obor a delala jen povinnou praxi. A neni moc profi od te stare, ze ji pred tebou takhle shodila, pochybuju, ze ty poznas na UZ zaludek od ledviny? Mela si to nechat pro sebe, da se upozornit i taktne a vyrikat si to, az odejdete, to taky o necem svedci 😔 Pacient ma pak zbytecne neduveru, ona je tam od toho, aby to probehlo OK a zmerilo se to poradne. S tou injekci, ty jsi sestra, ze? Ono vy sestry mate tehle praxe daleko vic, my meli osetrovatelstvi v druhaku, pak sesterskou praxi, ale koli jsem pichla injekci s.c., i.m., kolik odberu, kolikrat zavest flexilu...spocitala bych to na prstech. Ted uz picham jen lokaly a svodne anestezie v puse a s ostatnim bych mela problem, tak to je, proste moc sirokej obor, no... Info mezi davem je hroznej nesvar, sama jsem musela sestry v praci dost buzerovat, aby neresily potize v cekarne, jasne, ze chci mit prehled, s cim tam kdo ceka, ale da se to udelat decentne. Predavat zpravu pak jedine v ordinaci. A zla byla i ta mlada? Asi byla nervozni 😅 Co ma Vasik s tim varlatkem? Jste po operaci te kyly, to vim, ale je tam tedy jeste neco? Zkus se zeptat sve/ho detske/ho. Me nejdriv poslali s Vendy na Vinohrady, a ona s nima nema dobre zkusenosti, tak to po dohode s manzelem - primarem menili na Motol, detska bude mit prehled i o tom, jak jsou kde pacienti spokojeny, nejen o urovni pece, ktera je jiste v OL velmi dobra, ale to nestaci... Mne treba rikala, at se pripravim na jednu naprosto zmatenou sestru v Praze, ze neco s ni vyridit je horor, a telefonat (nevim, zda to byla ona) nebyl uplne prijemny...

ivular
5. led 2012

@matlahon Hele, já jsem z Prostějova a narovinu říkám, že mám takové zkušenosti se sebou a z okolí, že s malým dítětem bych v tom městě šla k lékaři opravdu jen v nouzi nejvyšší. Měla jsem pocit, že Olomouc je na tom o chlup líp, ale zdá se že teda taky nic moc 😝 Kdyby ti to za to stálo tak bych ti doporučila dr. Langera v Praze - je to nejen vynikající nefrolog ale výborně to umí s dětma a vůči rodičům funguje vyloženě jako psycholog. Člověk z jeho ordinace vychází jako optimista, i když třeba dítko není úplně v pořádku.

comra
5. led 2012

@matlahon tak vyšetření horor. Nechápu tu starší dr, že si to nepohlídala. A hlavně, nechápu, jak zklidnit malé dítě! My většinou Danyho držíme 2-3 a taky máme co dělat. A ten řev prostě musí ustát. Však ultrazvuk nemluví, že by něco přeslechli!
No, myslím, že tu někdo z Brna byl, ale nevím, kdo.. Možná taky Hradec Králové...nevím..
my jsme od Jihlavy a jezdíme do Jihlavy a pak k Langerovi, Dětská Klinika Ke Karlovu v Praze..
a chápu, že už tam nechcete jít. Tohle je fakty mazec...

@jasekd manžel prvně také třetí moc nechtěl. Ale já kula železo, dokud bylo žhavé. A chtěla jsem druhého klučíka, abych ho lepší překecávala..🙂. a prostě pak taky chtěl... 🙂 🙂 .
a ty jsi mladice, takže můžeš chvilku počkat a dát se dokupy..Já to chtěla vzít přijednom..🙂
Ted jsem v 18tt, musím si opravit profil. Nějak se k tomu nemůžu dostat...🙂
@lucisa Nejsi zdravotně v poho? Určo to bude dobré...A půjdete do dalšího.. 🙂 🙂
jsem ted 18tt, Tomíkovi bude 4roky+4měsíce, Daníkovi 2roky a 3 měsíce. No, snad to dám...🙂
@maskacka 🙂 🙂 🙂 tak jsem zvědavá, co se vyklupe v září!!!! 🙂 🙂

maskacka
5. led 2012

@matlahon ahoj, to mě mrzí, že jsi měla takovou zkušenost. Já řvala po vyšetření v porodnici (sono ledvin), kdy se mě dr. zeptala, jestli znám diagnozu. Tak jsem odpověděla jako laik - zdvojená ledvina a přepážka v močovém měchýři. Přezíravě se zašklebila "přepážka, tak to teda slyším poprvé". Tož jsem řekla, že odborný název je ureterokéla, ale já odborník nejsem, a jako o přepážce jsme se bavili i celé těhotenství s genetikem, který mi to takhle podal, zdá se mi to jako příhodné synonymum. Nejsem lékař, jsem ekonom, taky umím používat termíny ze svého oboru.
Navíc mě dodělala, když se s jinou lékařkou dívaly na monitor, jakobych tam nebyla a komentovala to "co to je? tak to jsem ještě neviděla! Ta ledvina je snad ještě i opačně!". Stáala jsem tam, všechno mě bolelo a sestry se na mě dívaly, jestli budu brečet, nebo ne. Malá kanylu v ruce, už jen fakt, že jí píchali ATB pro mě byl tehdy strašný. Bylo mi řečeno akorát to, že máme štěstí, že to půjde šmiknout a bude to. Asi to bylo podle nich dostatečně odborné pro tupku mého kalibru (alá přepážka).
Nakonec mi bez jediného slova řekly nashledanou. Závěr vyšetření mi přišla říct mladá milá pediatrička na druhý den, ta mi to dokonce namalovala, vysvětlila a přesně instruovala, co máme dělat doma a jak to bude pokračovat v tom prosinci

lucisa
5. led 2012

@comra zase tak blbě na tom nejsem, jen jsem měla takové drobné zdravotní problémy, které jsem tak nějak opomíjela, s holkama běžím k dr., abych něco nezapinkala a na sebe tak trochu kašlala, ale protože se to kupilo, tak jsem si zašla, jenže dlouho nemohli přijít na to, z čeho to je, i když ty problémy byly viditelné. Nakonec až alergolog stanovil na 99% reflux žaludku a tak na 80% ještě zřejmě něco se štítnou žlázou, výsledky testů budou za 2 týdny.
A jestli to bude v takovém stavu, že se to třeba nějakým režimem nebo léky upraví, tak bychom do toho ještě asi šli.
Momentálně tedy musím hubnout, protože podle tabulek už jsem obézní a alergolog doporučil vyrůst 😀 😀 😀

jasekd
5. led 2012

@comra My kdybysme meli druheho kluka, tak taky prekecavam celkem lehce, manzel tu holcicku strasne chtel 🙂
@lucisa drzim palce, at je vysetreni OK a muzete se v budoucnu rozhodnout jen podle sveho prani 🙂
@maskacka taky dobry... Ono nekdy se ten obraz konzultovat musi, my taky obcas konzultujem rentgeny, proste reknem, ze se musime poradit a pak vse vysvetlime pacientovi, vic oci vic vidi, ale jak se k tobe chovala, nic moc, holt nejaka nafrnena...

comra
6. led 2012

@lucisa mne taky nedávno zjistili, že mám sníženou funkci štítné žlázy...Zjistili to mamce(udělala se jí boule na krku) a říkali, že je to velmi dědičné, hlavně na dceru. tak at si nechám nabrat krev..
předtím jsem si myslela, že jsem prostě jenom unavená z dětí...a ono ze šz...
Jo, a vyrůst... 🙂 🙂 🙂

@jasekd za pár let to bude manžel zase vidět jinak, takže do třetího půjdete... 🙂 Abych řekla pravdu, tak můj gynekolog má 3kluky(o rok starší než já) a říkal, že mezi jeho známými a kolegy je ted docela časté, že mají 3 děti. Tak jsem se "rozhlédla" kolem sebe a nejvíc trojdětných rodin jsem našla mezi spolužáky z vejšky... 🙂 🙂 🙂

comra
6. led 2012

a ještě jeden dotaz, vím že to sem nepatří, ale víc hlav víc ví.. 🙂 🙂
nevíte, co dělat/nedělat, abych neměla zase velké dětátko? Jako 3900 a 4480 mi stačí…Dr říkal, že jsem prostě stavěná na velké děti(je to geneticky dané) a že nic není. Ale když jsem přirozeně porodila 4480, tak by se nebál ničeho.
Ted jsem se ještě bavila s kamarádkou(dr a zabývá se homeo), tak říkala, že to třeba také mohlo být trochu tou štítnou žlázou. Jako že hormony v nerovnováze.
Jinak manžel měl 3,5kg, já 3,65kg. Moje mamka ale 4,3kg.
Nyní má manžel 180cm, já 168cm..

lucisa
6. led 2012

@comra mě právě tohle taky nikdy nenapdlo, ale moje babi byla se ŠŽ na operaci a teta se s ní taky léčí, tak bych se nedivila.

Ty jo, tos porodila pěkné macky, u nás byla největší první, to měla 3950 g a porod byl masakr. Další měla 3300 g a poslední 3150 g. Říká se, že hodně dětí přibývá po maminkovských vitamínkách, které baští v těhu a u mě to celkem sedí, protože první těhu jsem děsně žrala, u druhého a třetího nebylo tolik času to prožívat a navíc jsem se snažila jíst vitamíny ve stravě a ne v tabletkách a další holky byly menší.

jasekd
6. led 2012

@comra My oba s manzelem jsme meli cca 3,2 kg a nase deti 3,75 a 3,6, a mam hodne uzkou panev (16 cm v poslednim rozmeru) pred prvnim porodem. Zadny vitaminy jsem nejedla, u obou mela trochu stres (pracovni atd), neprezirala jsem se, a byli vetsi na moje pomery a meli hlavne velky hlavy. Kamoska porodila kluky 1.dite 5,2, druhe 4 kg, ale ten 4 kg byl skoro mesic pred terminem! Ona je ale jine postavy nez ja... Druha mela 1.dite 4,96 kg kluka a pak holku "jen" 3,8 kg, taky ma teda lepsi postavu na to nez ja, obe rodily normalne. Podle me s tim moc neudelas, o tech vitaminech uz jsem slysela, a pak diabetes na to ma vliv, ale jak se "branit" velkym detem, to nevim... Obe ty kamosky rodily normalne. Vysku mame s manzelem uplne stejnou jako vy 🙂

comra
6. led 2012

já pravidelně vitamíny nedlabala. Tak jednou za 4 dny tabletku...
A diabetes taky nepotvrzen. Po druhém porodu mi doporučili testy. Tak dkyž byl Danymu 1,5roku, tak jsem šla. Už jsem měsíc nekojila. A vše úplně v pořádku!
Tak budu asi doufat v drobnou holčičku! 🙂 🙂 🙂 🙂

a ted poslouchám Sama doma. 2 lékaři mluví o "tišení bolesti při porodu".
Moderátorka se ptá:" a bolí teda ještě porod?"
A docent odpovídá: "no, nás ne" 🙂 🙂 🙂 🙂

jasekd
6. led 2012

@comra Moje drobna holcicka, jak jsem doufala, vazila "jen" 3,6 a merila 49 cm, ale hlavu mela 36,5 😀 Ale prenasela jsem ji 10 dnu, tak zas tolik nenarostla. Moderatorka je teda trochu mimo a docent vtipnej 😀

anakonyes
7. led 2012

@comra Ahoj, já žádný vitamíny během těhotenství nejedla - je mi po nich zle, ale jen během těhotenství, jinak normálně je i přes zimu beru. Mates byl dřív a měl 3,70kg a 51cm a Týna byla přesně v den termínu a měla 4,36kg a 55 cm a to jsme málem nepřežily obě. Takže to tě velice obdivuju! Ale už bych šla do třetího taky hned. Asi jsem blázen, nebo si říkám, třeba na potřetí porodím krásně a hladce 😀 😀 😎 Ale na to, že něco ovlivňují vitamíny vůbec nevěřím. spíš na genetiku - manžel i jeho sestra byli veliký -vlastně úplně stejně jako moje děti. Můj otec měl 4kila a jeho otec údajně 5kilo. a po nich jsem já zdědila "základnu" moje máma je hubená jak proutek a úzká a všechny nás rodila předčasně a dramaticky 😉 takže mám obavu, že velkýmu dítku se nevyhneš, stejně jako bych to asi měla já. Hlavně ať jsou zdraví! 😵

maskacka
9. led 2012

ahoj holky, těhotenský test jsem zazdila, možná, když na to nebudu myslet, tak nebudu těhotná 😅 . Ale teď vážně, myslím, že není důvod k obavám, nepozoruju nic. Manžel bral dneska starší dceru na sono ledvin, pro jistotu, ve 4 letech pořád učurkává - prej musel resumé z doktorky páčit, jeli jen do místní okresní nemocnice a vůbec se s ním nebavila. Že mu dá zprávu a pediatr nám to vysvětlí. No, chápete ten přístup? Kde to jsme? Akorát z ní dostal, že ledviny v pohodě, vypadá to, že se jí úplně nevyprazdňuje močový měchýř, ale věkem se to upraví, prostě ještě není dovyvinutý. Tak ona hned na začátku zjistí, že sourozenec má vvv, a není ochotna rodiči interpretovat své závěry. Přece nebude ztrácet čas s plebejcem. Se na to fakt vys..!!!

maskacka
9. led 2012

jo, a vitamíny jsem u první jedla od zjištění těhu - por. váha 3490, u druhé jsem je jedla až od zjištění vvv (22. týden a lituju toho, si říkám, že kdybych měla dost kyseliny listové, třeba mohlo být všechno ok ☹), a porodní váha 3520, tudíž téměř stejná. Tak nevím.

comra
9. led 2012

@maskacka to je teda přístup! To snad není možný. No, hlavně, že je v pořádku...

jo, a kyselinu listovou jsem jedla u prvního 2měsíce před otěhu a 3měsíce v těhu. U druhého a třetího až po zjištění těhu...Ale to neberu jako vitamíny...

@anakonyes týjo, Týnka teda byla veliká.A jmenuje se jenom Týna?..Dany měl 4480 a 50cm.Když se narodil, tak vůbec neměl krk 🙂 🙂 Ale měl zlomenou klíční kost, jak se dral pididírkou..🙂 🙂
@jasekd drobná holčička 🙂 🙂

anakonyes
9. led 2012

@comra jo jo je to Týna celým jménem 😀 Týna měla zas kefalhematom na hlavičce, jk zůstala viset a tahali ji ven. Ona neprošla hlavně ramenama a hrudníkem. Jí teda naštěstí nic nezlomili ale mě pohmoždili páteř a žebra. Pak primář řval, že měli dělat císaře.... aže je přenošená a kdesi cosi, mám obavu, že ty doktoři vůbec nemyslí takovým tím selským rozumem, který museli doktoři používat dřív, když nebylo tolik přístrojů. Dřív museli víc koukat na celhé člověka nenjen na ten svůj kousek podle odbornosti... listovku taky nepočítám, tu jsem brala taky.

petasa
10. led 2012

@jasekd Ahoj,tak jak jste dopadli,kdy na to jdete??Vse zvladnete,ono vlastne ani jina moznost nejni nez to zvaldnout a doufat ze to k necemu bude,ne jako u nas.My ted cekame na unor na UZ,pokud bude stejny jako v prosinci tak ok,do pul roka si vyzadaj rtg ledviny,a pokud bude vetsi ta postizena ledvinka tak si ho vyzadaji hned.Tak ti nevim co s nami bude.Pri narozeni mi reklimze se to ztrati nebo ze s tim lze normlane byt bez operace,pri peti mesicich uz mluvili najednou jinak,,ze je to velke a kdesi cosi a v osmi mesichc nam navrhli operaci,kdyz mi rekli co by mohlo nastat a tak proc tu operaci radeji udelat,tak jasne ze jsme s partnerem souhlasili at ji udelji,ale ted kdyz vidime ze se nic nezmenilo a kontroluji nas po dvou mesichc,nic ti poradne nereknou a jeste si te podle toho jak je mala stara prehazujou mezi sebou jak horkej brambor,tak mam stochuti je nekam poslat,ale to vis sama,clovek vydrzi leccos,hlavne aby male byli v poradku,o nas tady zas az tolik nejde.Drzim palce

jasekd
10. led 2012

@petasa Martin ted nic, jen kontrola na nefrologii, taky v unoru, ta operace asi do pul roku, jsme na cekaci listine. Ted jedu s Vendy pristi stredu do Motola kvuli te noze. Takze nervy mame, ale snad to uz bude zdarne za nama, aspon jeden. Ty dej urcite vedet, jak to s vama vypada.

jasekd
10. led 2012

@lucisa a dalsi s holcickama, jak se lepi ten pytlik na moc? Asi ho pro jistotu nalepim, kdyby se mi rano nepovedlo odebrat do sklenicky... Mam to proste jen nalepit, nebo nejak tu pipinku roztahnout? 😕 U kluka to bylo jednoduchy, lepila jsem jen jednou a pamatuju si, jak to slo blbe dolu, mel tam uplne cerveny kolecko 😠 Tak nejak nevim, jak u holky na to...

lucisa
11. led 2012

@jasekd očisti kačku a to okolí, aby nebylo od krému, úplně do sucha (jinak by to lepení nedrželo). Roztáhni velké stydké prsty prsty jedné ruky a druhou rukou nalep ten pytlík tak, aby tam měla Vendulka schovaný klitoris i dírku, ten pytlík má tak dělaný otvor. Jemně, opatrně po obvodech to pak přitlač, aby ta lepící část dobře přilnula. Potom ten pytlík srovnej, měl by být aspoň trochu jakoby pod dupku, ať moč stéká dolů, ale předem říkám, že ten igelit je dost nepříjemný těm holkám, asi to trošku škrábe ty záhyby, pytlík je totiž dost dlouhý, tak to tam musíš v té plence nějak porovnat.
A nenechávat moc dlouho, nalep když tak těsně před tím, než vyrazíš k dr., před a po cestě ji pořádně prolívej MM nebo mlíkem nebo čajem, a u něj to hned zkus zkontrolovat, jestli už nenačurala a jestli jo, sundej jí to, taky bude mít kačku červenou, tak namazat nějakým hojivým krémíkem, já pak mazala celý den třeba kalciovkou.

jasekd
11. led 2012

@lucisa Diky moc 🙂 Ptam se jak debil 😀

lucisa
11. led 2012

@jasekd mě zase přišlo, že jak debil odpovídám 😀 😀 😀 😀

market79
12. led 2012

@maskacka Ahoj, po roce od Markové operace jsem opět nahlédla sem do diskuze. Nerodila jsi náhodou ve FN v Ostravě? Já měla diagnostikovanou dilataci taky před porodem, takže jsem něco málo věděla, co malého čeká a při povinném screeningu jsem zažila úplně to samé, co Ty. Stály jsme tam v řadě všechny maminky a dělaly tam UZ jak na běžícím páse. Akorát u nás se zastavily a dál přesně, jak popisuješ Ty. Doktorka se sestrou hleděly na UZ a ty jejich komentáře, no pro matku, co má své dítě druhý den a ony vyrukují s tím, že ledvina půjde určitě ven... no úžasné. Nikdy více...

market79
12. led 2012

Zdravím vás všechny, v únoru to bude rok, co Marečka operovali v FN Ol a chci se vás zeptat, jak se změnil u vašich dětí po pyleoplastice poměr funkčnosti ledvin? Pan doktor Šmakal mě při poslední kontrole dost zpražil, že poměr funkce může zůstat stejný jako před operací a může být i horší.

jasekd
12. led 2012

@lucisa Tak jsme to nakonec zmakly bez pytliku, jsem rada, snad to bude cisty 🙂 Dala jsem vyvarenou Petrimisku do cinaku a ona se hned vycurala, v pohode. To Martin dela jiny ciraty s tim ted 😠 Naposled jsem ho nechala sedet na nocniku a taky cural do misky, a ma to cisty, tak snad u Venyny to bude v pohode taky. Jinak jsme byly na odberech, jecela jak tur, ale jen pri odberu, pak hodna. Martina hlidal muj tata, tak jsem si uzivala jedno hodne dite, ktere nejeci uz pred poliklinikou, uplna parada 😵 A ty pouzivas ty speci pytliky pro holky? Ja mela po M. doma jen ten univerzalni.

lucisa
12. led 2012

@jasekd tak to je šikulka šikovná, u nás tohle nehrozilo, jsem neschopná nebo co, prostě vždy se i vyčuraly dřív, než jsem stihla nachystat zkumavku.
Ne, já mám normálně doma jen zkumavky, ale právě při předposledním sonu se mi nepodařilo moč chytit, ani u nich, tak mi sestra dala dva pytlíky domů, jeden jsem přinesla ještě ten den odpoledne a druhý jsem měla na další kontrolu. Teď už doma zase nemám, až budou chtít moč a nepůjde nám to do zkumavky, tak se zeptám. Ale myslím, že předpokládají, že na další kontrolu už bude umět malá konečně čurat na povel a zvládneme to do zkumavky. 😀

jasekd
12. led 2012

@lucisa primo do zkumavky bych to taky nechytla. U Martinka cca do roka v pohode, do vyvareny presnidavkovy sklenicky, vleze na prebalovaku nebo ve vane, ted uz s tim zlobi, tak jsme zkusili tu misku do nocniku, u te holky prave to tak nejak styka po kuzi a nevim, jak bych to chytla, tak jsme zkusili takhle, ale bylo to spis stesti. Jeste ze u ni to nepotrebuju pravidelne. Jinak Martin jeste dlouho nebude curat na povel 😅

maskacka
12. led 2012

@market79 ahoj, my vadu zjistili už ve 22. týdnu, takže jsme přešli pod Olomouc (každý měsíc kontrola na Ůstavu genetiky) a i jsem tam rodila, aby byla malá hned po porodu pod dohledem odborníků. Myslela jsem, že jí jeden zákrok (discize ureterokély) udělají hned po porodu, ale na ten jsme jely až po měsíci, opět do Olmiku. Ledvina nás čeká nejspíš kolem roku věku, v červnu jedeme na druhé DMSA, jak se discize podepsala na funkčnosti ledvin....
Jinak je vidět, že některým lékařům by prostěly kurzy empatie....
Když jsem rodila prvně (v Karviné), měla jsem na pokoji mamču s malým miminkem, které pořád zahřívali, nechtělo pít. Při jedné vizitě říká jenom tak z voleje pediatrička: on má oči nějak daleko od sebe, být vámi, hned po propuštění s ním zajdu na genetiku, vypadá, jako by měla Downa!

maskacka
12. led 2012

@jasekd my to právě měly kontaminované z pytlíku, teď už týden čekám na střední proud do zkumavky, Dr. jí to chce pro jistotu vyšetřit. Před tou discizí mě počůrala i na metr daleko, asi to tam měla natlakované, teď stříká standardně, tak to nestíhám. Držím palce s Vendulkou!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru