Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

jasekd
5. pro 2012

@tiburcia Tomu never, ze ho to chrani. Vetsina nemoci ted jsou ruzny respiracni virozy, ne bakterialni infekce. Navic ta davka je mala, udela podle me pozadovanou koncentraci v moci, kde je treba, ale ze by je ochranila jinak, to asi ne. Naopak to pro imunitu dlouhodobe asi nebude uplne ono. I nas kluk ted trpi vic na virozy nez treba loni, ale je to tim,z e se vic stykame s detmi, vic beha venku (predtim jezdil v kocarku)... Ja jsem byla radeji, ze je krytej, radeji ATB nez opakovany akutni infekce, co musi ted resit napr. @denikulh ale jsem rada, ze uz je po operaci nemame 🙂

tiburcia
6. pro 2012

@jasekd malý má tu dávku atb velkou, oni se báli infekce natolik že nemá jen udržovací dávku, ale plnou dávku. Jinak by to dost ohrozilo ledvinu. v únoru máme první kontrolu tak mu to třeba začnou snižovat. Mě je jeho imunity taky líto, ale zase všecko lepší než aby přišel o ledvinu.

vladla
6. pro 2012

Prosím o vysvětlení...co to ta dilatace znamená?
Malá se narodila a při propuštění z nemocnice mi řekli,že jedna pánvička je zvětšená.Že prý se to do třech měsíců ztratí.
Ve třech měsících jsme šly na kontrolní UTZ a nic se neztratilo.V půl roce taky nic.Mám jít příští týden,to malé bude rok na další UTZ....
Doktorka mi akorát řekla,že když se to nebude zmenšovat,budou to řešit urologové.Nic víc mi k tomu nebyla schopná říct a já jako naprostý laik nerozumím ničemu. 😒
Děkuji

jasekd
6. pro 2012

@tiburcia kolik je plna davka? A to ma dlouhodobe? 😕 Stejne ho to ale moc neochrani proti jinym nemocem, jak rikam, velka cast nemoci je virova. JInak to chapu, vsak Martin bral ty ATB pres dva roky! Ale u nas sevyplatilo, nemel ani jednu infekci. I kdyz to samozrejme neni jen tim, je v tom i hygiena a dalsi pece a taky velky kus stesti, treba by tu infekci nemel i bez ATB, co my vime 😅 My najeli na ten Uroval, ale flakam to 😅 Jak to neni povinne, zapominam.
@vladla dilatace obecne znamena rozsireni. Ma vetsi panvicku nez by mela mit. To byva zpusobeno ruznymi vlivy, bud se mu moc v ledvine mestna, tzn. spatne odteka (kvuli nejake prekazce, napr,. zuzeni, nejake chlopni, co by nemela byt, cevam, ktere utlacuji mocovod, jine anatomii nez je bezne...je toho spousta), nebo je moci moc, protoze se vraci z moc. mechyre zpatky. Tomu se rika vesikoureteralni reflux. Tim, ze se moc vraci z mist, odkud by uz nemela, jsou deti ohrozeny vic infekci moc. cest nez deti zdrave. Moc v mechyri je sterilni, nicmene muze se infikovat, a zatimco zdrave dite by melo treba jen zanet mechyre, temhle detem to pujde az do ledvin. Proto tu nektere berou antibiotika preventivne.
U vetsiny deti se to ztrati, u nekterych ale ne. Pak nasleduji i jina vysetreni, aby se zjistila funkce ledvin, zda nema dite prave ten reflux...atd atd. a pak rozhodnou o dalsim postupu, zda vyckavat nebo operovat a jak operovat.
Tolik strucne, zkus si neco vygooglit. Drzim palce, abyste to nemuseli podstupovat.

tiburcia
6. pro 2012

@jasekd pochopila jsem, že to dávají podle váhy, takže např u 10 kg dítěte dávají zhruba 2ml sumetrolimu, kdežto malý bere 4,7ml 😒

jasekd
6. pro 2012

@tiburcia hm 😝 my zacinali na 1 ml, pak 1,5 a koncili jsme s 2ml. Snad vam to aspon snizi. Martin je musi vaha, ve 2,5 letech ma cca 11,5 kg.

olasek
6. pro 2012

Ahoj holky, objevila jsem vaší skupinku a problematikou se řadím mezi vás. Mám 2 měsíčního synka , dilataci u něho zjistili v 35ttt. Rozšíření je v levé ledvinné pánvičce a je tam ještě drobná ureterokéla, reflux nemáme. Včera jsme byli na radioaktivních izotopech ( jsem to obrečela, když mu napichovali kanylku do žilních splavů na hlavičce ) a vyšetření dopadlo skvěle. Obě ledviny jsou dobře funkční, i když levá reagovala až na Furosemid. Chodíme do nefro poradny a od příště začneme chodit i k urologovi. Holčičky, asi tuhle problematiku v mnoha případech řešíte déle než já - jaké je % možnosti, že se to vyléčí konzervativně a naopak %, kdy se přistupuje k operaci? Díky za reakce..... 😉

lenka40
6. pro 2012

@tiburcia to je super,ze uz jste doma a ted uz bude jen a jen lepe🙂.Jak jsi byla spokojena v Olmiku?My tam byli minuly tyden a musim rict,ze sestricky byli fajn na tom prvnim patre.Videla jsem tam chlapecka s tema hadickama v brisku a uplne me to desi co nas ceka:(...tak se drzte a at jste co nejdrive bez antibiotik...

missymici
12. pro 2012

Zdravím Vás Maminky, mám jednu otázku, nakterou jsem se dnes zapoměla zeptat dr. na nefrologii :(
muj 4 lety syn ma zánět močové trubice....Chci se zeptat jestli s tím máte některá zkušenosti,...jestli se to vrací atd... a z čeho to může mít? Jako nastydnutí typu, sezení na koberci, chození bez bot (zapomína) nebo spíš z toho že se může špatně vyprázdnovat při močení? Kdyby to měl z nastydnutí,tak by ho to bolelo při močení,nebo by měl nejake problémy,...ale nemá.

Co vy nato?
dekuji

jasekd
12. pro 2012

@missymici uz jsem trochu odpovedela, tal jeste tady. Muze to byt z prostydnuti, horsi hygieny, kdyz se malo pije, tak je clovek taky nachylnejsi, muze to byt i z toho spatneho vyprazdnovani, i proto mu mozna ten UZ chteji delat... Obecne zanet boli a je jedno, z ceho vznikl, ze to jeho neboli, mi prijde zvlastni, asi to nemel jeste tak rozjete, i kdyz jsi psala o zakalene moci...mozn ajen neni ufnukanej a vic vydrzi, nevim. Ty zanety se vraci , pokud se neodstrani pricina. Pokud je zdravy a nema zadnou vadu, tak neni duvod, aby se to vracelo. Hygienu ma urcite dobrou, je uz velkej, bez plinek... Ja kluka omyvam rano i vecer, proste trochu casteji, nez kdyby byl zdravej. Pak bych na nejakou dobu vynechala bazen, pokud chodite, dohlidla, aby vic pil, pokud s tim mate problem ( my ano a je to boj), mozna brat pres zimu nejaky brusinkovy sirup jako prevenci (treba Uroval)... uvidite na tom UZ, co vam reknou.

missymici
12. pro 2012

@jasekd jee ahoj,..a dik 🙂
jenom pátram jestli to je nastydnutí nebo ne,..protože oblecený chodí dobře,jedine za co ho furt napomínam jsou bačkory,...a proto mu i tam davam na punčochy ještě teple ponožky.
S tim to má vselijake.Jednou pije hodne,pak zas normalne,jindy zase malo a tech dnu je vic,...ale nutim ho do piti.On to má už mesic,jen ted byl 2 tydny v chripce tak jsme se lecili.
Nemá jako v moči kalno,..ale jakoby mu kdykoli přes den unikal nejaka tekutila,ktera je bíla....kalná.jen par kapek a prave v tu chvli ho ten pindik páli a v prubehu par vterin to prejde.
On je totiž velka citlivka...a netaji se bolestí, to bych i tak na nem poznala.

Ja na zanety trpěla v peberte a vim ze to boli furt nejen při močení.Do bazenu nechodime.
Zatím jsem v klidu,jen me to vrtá halvou,z ceho to asi má,...

jasekd
12. pro 2012

@missymici a neni to z predkozky? Jde mu to uz uplne pretahnout? Protoze jestline, mohla se tam drzet nejaka necistota. Nebo prochladnul, zpoti se a pak i kdyz je dobre oblecenej, tak muze byt zima. To se stane, nebo byl oslabenej nejakou tou virozou...

missymici
12. pro 2012

@jasekd v dubnu byl na plastice předkožky,...od te doby chodí méně curat....nevim jestli schvalne nebo ne,... mysleli jsme si ze ma fakt držák,...Přetahnout mu jde uplne...proto byl na operaci,mu to nešlo vůbec :(.
Ale mozna mas v necem pravdu,ze to muze byt tim pretahnutim,..protože by to casove odpovídalo...dva dni jsem mela strsny fofry,do toho Bianka mela cele dni zachvaty place a ja mu zapomněla dva dni přetahnout predkozku,musim to delat rano i vecer...a ona se mu stahla a nesla pretahnout...mazala jsem kortikoidni masti a za dva dni povolila....tak jse tam mohli za te dva dni nejake bakterie nahromadit.....asi. I když jsem mu ho pak když to uz slo umyla..tak asi i presto.

Asi to bude ono....dik

snehovavlockapp
17. pro 2012

Pozdravujem baby...

chcela by som sa spýtať, či má tu nejaká maminka skúsenosti aj s takou situáciou, čo sa týka obličky - ľadvinky....že sa niektorému bábätku "zadržuje" moč v močovode a rozsiruje sa mu tento vývod...

Nám toto zistili ešte v tehulkovaní. Po prepustení z nemocky nám robili sono, o 3 týždne sme mali isť na kontrolu, čo sme boli teraz v piatok a od vtedy som trošku na prášky... lebo za tak krátky čas , sa mu tam nazbieralo 2-násobne mnozstvo moču, čo by mu časom mohlo aj tlačiť na tkanivo.
A chcú to nejak odstrániť (asi operáciou) ... len idú sviatky, tak taký "špeci" doktor na toto tam nie je v nemocnici, tak preto sa pýtam, či tu je nejaká maminka, ktorá ma s týmto skúsenosti.

Ináč malý má tento týžden len 5 týždnov :(((((((

katschka
18. pro 2012

@olasek Když to není reflux, tak by se to mělo srovnat samo. Snad to v tomhle případě "jen" sledují. U malé, než diagnostikovali reflux, tak mi taky říkali, že ta zvětšená pánvička se srovná sama. Ale nevím, jak je to procentuelně.

@snehovavlockapp Tak s tímhle zkušenost nemám. malá má sice rozšířený močovod na mnoha místech, ale moč se jí tam nezadržuje, teda snad. Tak to je mi líto, ale nemůžu poradit. Snad jen popřát, aby vás to přestalo trápit.

@jasekd Ahoj, tak jsme dneska byli na scintigrafii. A předběžně nám paní doktorka řekla, že na té ledvince žádné změny nevidí!!! 😀 Tak jako nechci se radovat předčasně.. ale... 😀 Tak teď už to jen udržet a zbavit se toho strašáku vurovatýho. 🙂

olasek
19. pro 2012

@katschka moc ti děkuji za reakci 🙂 ! Zítra jdeme na urologii tak doufám, že zůstaneme jen u té konzervativní léčby (tj. zajišťovací dávka Sumetrolimu 1ml na noc ). Moc vám držím pěsti ať to dobře zvládáte a hlavně ať jsou změny jen k lepšímu 😉 Krásné Vánoce a báječný příští rok!!!

jasekd
19. pro 2012

@snehovavlockapp zkusenost nemam. muj syn ma reflux, taky se mu kvuli tomu rozsiril mocovod, ale princip bude jiny. Je po mensi operaci, ktera by mela reflux odstranit. Drzim palce!
@olasek nazor mam podobny jako Katschka, i moje dite ma/melo reflux. Ze zacatku i nam rikali, ze se to nejspis srovna, ale pak prisli na reflux a na operaci musel. V jine diskusi, kam chodim, jsou ale dve deti, ktere jsou jen sledovane a lepsi se jim to, neberou ani ATB, i tobe drzim palce 🙂
@katschka dobre zpravy! Ja uz se pokazde tesim jen tak opatrne, ale i u nas to vypada snad dobre.

olasek
19. pro 2012

@jasekd díky za reakci i tobě 😉 Tak uvidíme. Budu myslet pozitivně 😉 Opatrujte se a ať máte dobré výsledky!

katschka
19. pro 2012

@jasekd Tak snad už bude jenom líp. 🙂 Prosimtě, chtěla jsem se tě zeptat. Jak jsi psala, že jste měli 2,5ml na konci, to byl sumetrolim? A kolik měl malý kilo? Dneska byl manžel u praktické pro předpis atb. a ta mu řekla, že máme dávat 2,5ml. Nějako mi to nesedí, páč má jen 6,7kg. Do téhle doby měla 1ml. A doktorka na nefrologii, když měla týna 6 kilo, říkala, že ten 1ml stačí, Navíc je, ťuk ťuk ťuk, uplně bez problémů. Fakt mi to nějako nesedí.. ☹

jasekd
19. pro 2012

@katschka myslim, ze mel 2 ml, ne 2,5. Toto mel cca od 10-11 kg, kolem operace vazil neco pres 11, ted ma s bidou 12, je to drobecek, 3.percentil. Urcite se ridte nefrolozkou, doktorka na pediatrii se mohla prehlidnout, splest s jinym deckem... taky se mi stalo, ze jsem mela na receptu jine mnozstvi. Ridim se vzdy tim, co mi rekne nefrolog nebo urolog.

katschka
19. pro 2012

@jasekd tak to těch 2,5 je fakt přemrštěnejch. Zítra zavolám nefroložce. Pediatrička nám totiž předepsala i nitrofurantoin, tak se zeptam pro sichr i na to. Když už to musí brát, tak aby nebrala aspoň zbytečně moc. Jako pediatrička je výborná. Diagnostička je to fakt super, jen má prostě ráda léky. To i očkování a tak. 🙂 Díky za ujištění. 🙂

katschka
19. pro 2012

@jasekd 12´kilo? to je fakt drobeček.. to náš starší je takový akurátní a mladší je takový sedlák silný. 🙂 Vlastně nevím, co je to malé miminko. 🙂

denikulh
28. pro 2012

ahojky Holky tak mám rozhodnutí...jen tak v rychlosti naposledy jsem psala že i když jsme dostaly udržovačku sumetrolinem tak ás to opět skolilo takže 4 ataka zánětu levin :/ takže nám museli změnit ATB na zinnat po 2 dnech volala dr at okamžitě přijdeme ž bakterie není citliva a že by nám tyhle atb nepomohla takže sme dostaly amoksiklav ve vyšší dávce 5ml .nyní už bereme amoksiklav jen jako udržení na noc v dávce 2.5 ml zatím jsme bez teplot ale malá si sem tam stěžuje na bolení pipinky a to jak už jste tu zminovaly tu hygienu dodržuju a myju jí častěji.no každopádně ted ráno nás vzbudila dr z nefro poradny a 16 a 17 ledna nás čeká HK a vyšetření jak nám zavedou do žíly tu kon.látku mám hrozný strch....no a prý v březnu podle výsledků operace.holky mám takový strach ale za malou budu bojovat.holky jak moc je to vyšetření ošklivé a myslíte že jí dají pod narkozu?je nám 2 roky a 4 měs a po tom všem co má už za sebou se bojí a nespolupracuje díky a všem krásné svátky a krásný nový rok at už ti naši drobečkové tak netrpí

lenka40
6. led 2013

@maskacka Ahojky,zitra nastupujem na operaci do Olomouce,chci se te zeptat,zda mam brat vice svych oblecku,nebo byla mala vice v jejich pyzamkach.Rikam si,ze bude mit vyvod,takze bodyna nehrozi.diky za info.

jasekd
6. led 2013

@denikulh Jestli myslis izotopy (DMSA nebo MAG3), tak to tak hrozny nebylo. Malej je hodne nespolupracujici a tak dostal nejakej oblbovak, stejne jako pri rtg (MCUG). Oblbovak moc nesedl, takze ho museli drzet, ale povedlo se. Neboj se predem toho prubehu, da se to, hlavne aby vysledky byly co nejlepsi, drzim palce 🙂
@lenka40 jeste jednou, drzim palce a hodne stesti, at jste brzo doma 🙂

denikulh
6. led 2013

@jasekd děkuji ti za odpověd...jj myslím DMSA MCUG už máme za sebou a tam sice se řevem ale zvládly jsme to byla jsem tam s ní.tady budu mo být taky....no dr.mi vysvětlovala že ten izotop někde pod nárkozou dělají ale v HK ne takže asi tak max nějaký oblbovák ale to už jí dávali minule a nepoohlo vůbec....no budu doufat že to bude co nejrychleji za námi.moc děkuju

@lenka40 moc držím leni palečky at to dobře dopadne a napiš jak se vám daří....držte se

lenka40
7. led 2013

@denikulh moc dekujeme.Zatim si notas nebere,az podle situace,ale urcite dam vedet!!!DMSA jsou ty izotopy🙂...jj,dite dostane oblbovak,aby spalo nehybne.Pak lezi pod pristrojem a ten snima ze 4stran,kazdou po 10minutach.Neboj daji poradnou davku,musi chrnet🙂)..

tiburcia
7. led 2013

@lenka40 držím palce!!! malý tam měl od nich košilku, ale pak jsem mu dala body z domu a zapla dole jen na jeden druk,pořád mu to lezlo nahoru a měl holé záda 😉

tiburcia
7. led 2013

@jasekd tak už nám to snížili na 2ml..a malý je zase těžká váha, už má přes 10 kg 😅

lenka40
8. led 2013

Ahoj holky,tak Kubik ma po operaci a vse dopadlo dobre.ted je na jip a ja se snad konecne vyspim 🙂 .v noci jsem ani nespala z nervu,takze si potrebuji odpocinout...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru