Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

magdulie
1. lis 2013

@matysikovad Pokud se růst zastavil, tak je to snad na dobré cestě. Nám se to neustále zvětšovalo, až do konce těhotenství a z toho důvodu mi vyvolávali porod o 9 dnů dříve před termínem, aby se to nezhoršovalo ještě víc 😢 Držím pěsti, ať je vše ok!

matysikovad
2. lis 2013

@magdulie děkujeme! pevně věřím, že když se to za 2 měsíce už nezhoršilo a dál nás kontrolovat nechtějí, už se o znovu nezhorší a nebude nějaký drasťák po porodu

jennyska
22. lis 2013

Ahoj @akinan @saruspec @renca85 @tyrisa @sarinkaropuska @andelina @mamis @boomer @market79 @gladys1 @hardlove @dadik77 @tiburcia @zuzule1111 @lenka40 @jasekd @veronik77 @matysikovad @magdulie a ostatní maminky 🙂

mohly byste, prosím, vložit svou zkušenost s dilatací ledvinoé pánvičky do naší knihovničky Modrého koníka, kterou si tady s maminkami tvoříme?
Své případné zkušenosti můžete vložit zde: https://www.modrykonik.cz/dilatace-ledvinove-pa...

Tím, že popíšete průběh nemoci u Vás, jaké byly příznaky, léčba, apod., pomůžete ostatním maminkám, které si právě prochází tím stejným a hledají na MK radu, tip, podporu.

Děkuji Vám a přeji fajn den 🙂
Janča

boomer
22. lis 2013

@jennyska ahoj, tak s námi to vypadá takto - ve 21. tt zjištěna dilatace levé ledvinové pánvičky, nyní jsou Adélce přes tři měsíce a minulý týden jsme byli v Motole na izotopickém vyšetření MAG3. Zjištěna pod ledvinou překážka bránící odtoku tekutiny do močového měchýře, ledvina neroste. V úterý jedeme do Motola znovu, domlouvat s urologem termín operace 😒

jennyska
23. lis 2013

@boomer Ahoj, mohou Tě poprosit, zda bys mohla zkopírovat svou odpověď do https://www.modrykonik.cz/dilatace-ledvinove-pa... 🙂 Jedině tak se to dostane do naší knihovničky pod dané téma 😉 Děkuji Ti a držím palce, ať to dobře dopadne! Janča

andelina
24. lis 2013

@jennyska Udělám to, snad dnes večer 🙂

andelina
26. lis 2013

Holky mně to nejde odeslat, háže mi to nějaké chyby, které nejdou přečíst, nezlobte se, dám Vám to sem, papa. V těhotenství na sonu nikdo nic nepoznal, ač údajně měl, ale znáte to, miminko sebou mele, mnohdy není snadné cokoliv na utz vidět. V den domnělého odchodu z porodnice domů 14.2.2010 nám pan dr. Chovančík (skvělý Dr.) z FNO OV řekl, že je "tam dilatace jako prase" a musíme zůstat na odběr moči a krve, kdyby náhodou byly třeba okamžitě nasadit ATB, aby nedošlo k zánětu ledviny. Taky řekl, že to vypadá na operaci. Jednalo se o levou ledvinu.

Ledvinová pánvička a močovod z ledviny do moč. měchýřku byly rozšířené z nějakého zatím neznámého důvodu. Pobyli jsme v porodnici ještě dvě noci, výsledky byly v pořádku (moč mírně zvýšená 10/3, ale to prý u miminek často bývá). Dostali jsme pozvání na květen do nerfrologické ambulance, a při potížích a jednou za měsíc jsme měli sledovat moč.

V 5ti týdnech, ještě, než jsme stačili odebrat první moč, malý večer vypísknul a plakal... věděla jsem hned, že pláče jinak. V noci přišly vysoké horečky, febrilní křeč, jeli jsme na pohotovost, pak k dětské dr. Od té doby jsme užívali až do prosince dalšího roku ATB Sumetrolim (to byly udržovací, předtím ještě jiné, nevzpomínám si na název a dávala jsem také probiotika). Malému jsem musela začít stahovat kůžičku co to šlo a myla jsem jej ráno i večer, aby se bakterie zbytečně neměly kde množit. Kůžičku jsme stahovali samozřejmě nenásilnou formou, jen co to šlo, zpočátku maličká dírečka, a každý večer po koupání jsme masírovali předkožku krémíkem (rada nefroložky).

Následovaly vyšetření. Nevím přesně kdy to bylo, ale myslím, že ve 3 měsících MCUG v Ostravě ve fakultce ambulantně, výsledek - vezikoureterální reflux V. stupně, moč se vracela až do ledviny. Dále statická scintigrafie ledvin také ambulantně na nukleární medicíně FN Ostrava. Výsledky dopadly dobře na to, jaký veliký zánět tam byl, ledvinka jela na 35%. Dále v jeho 4 měsících pak endoskopické vyšetření (v narkóze - jedna noc ve FN Olomouc). Problém byl objeven "uzlík" na močovodu a chybějící "záklopka", kdy moč stázovala a také se vracela zpět z moč. měchýře.

Nutná operace byla v malého 7mi měsících také v Olomouci u pana doktora Šmakala, který je výborný doktor i člověk. 10 dní jsme si pobyli v nemocnici a ládovali tekutinkami. Člověk se modlí za každou spolknutou kapku.
Vše dopadlo výborně, následovaly sono vyšetčení a každý měsíc vyšetření moči. Teď dáváme moč 1x za půl roku a chodíme 1x za rok na kontrolu na nefrologii, také s močí, vše v pořádku...
Jsou nám skoro 4 roky a ledvinka je v pořádku. Dbáme na to, aby neprochladl a dodržujeme pitný režim. Přeju všem dětem zdraví a opatrujte se!
A.

jasekd
26. lis 2013

@andelina mne to tam neslo odeslat, kdyz jsem mela moc dlouhy nadpis, nemas to taky?

andelina
26. lis 2013

@jasekd Ha, zkusila jsem to, a je to tam. Psalo mi to hlášky místo písmenek plusy a mínusy, nešlo to rozluštit. Díky 🙂

petrakm
26. lis 2013

Ahoj všechny😉)) dlouho jsem tu nebyla,dokonce jsem zapomnela i heslo😀 s klukem to vypadalo super,dokonce mu oddalili dalsi rediscizi ureterokely,ptz nalez vypadalonaprosto úžasné ..chci se zeptat,zda tu někdo byl s prckem na vylucovaci urografii..co se tímto vysetreni vlastne zjisti,syn ma zpomalený odtok moce,ale pravdepodobne již bez překážky(ureterokela je průchozí),ureter dosahuje ale vlnovite az 2cm..ledviny ale dle MAG3
Funguji 46:54..takze naprosto výborně..maly ma za sebou mimo operace ,několikrát MCUG,MAG3 a ted se zda ze MAG3 byl klamave pozitivni (doufam,ze ne cele 3roky!!)tak jde
Prave na vyluc. Urografii,pred měsícem mu dávali kanylu snad pul hod. a ted znova,musim se obrnit,tak kdybyste někdo mel info z vysetreni..z netu informace mam,spis bych potrebovala osobni zkušenost..diky moc
@jasekd

jasekd
26. lis 2013

@petrakm Peto, my meli jen 2x MCUG a 1x MAG3, takze nemuzu slouzit 😅 Jak to myslis, ze MAG3 byl falesne pozitivni? Jako ze si mysli, ze ta funkce je horsi, nez ukazal MAG? Co jim vadi, ten megaureter ze je? Reflux nema? Ja uz si to prave nepamatuju, jak jste na tom byli, je to uz dlouho. Spolu jsme resily i ty ocicka, ze? Jak vypada jizva? Vendulka to ma krasne, casem to prakticky nebude videt 😵 a i jinak je OK, je jen sledovana na te onkologii pro zvysene riziko, ale je OK, a nozicka se taky nejak nezvetsuje, je to porad stejny rozdil 🙂

petrakm
26. lis 2013

@jasekd
To jsem rada,ze Vendy je jen sledovana,Martínek je teda taky ok??jizva je nepatrné videt,ale je to kluk,takze bude jeste na to balit holky 🙂 co se tyče myho prcka,tak tohle je uplne čerstve,mel jit pred týdnem na endoskopii,ale ja jsem na zaklade MAG3,ze tam neni překážka v odtoku kontaktovala urologa,ze si neni treba rediscizi ureterokely (50% získání refluxu V. Stupně mne totiz děsí a zbytečně to pokoušet mi prijde strasny..konzultovala jsem to se s nefrologem,ten byl pro,akorat chtel pod narkozou vysetreni z2jeneho systému ureteru,no a nakonec meli konzilium a mysli si,ze MAG3 vyhodnotil spatne zaver,resp. To co hledají je treba jinak snimkovat,ale ze pravdepodobne je výsledek testu uplne jiny..takze az po tomto RTG vyhodnotí,co bude dal..ale porad doufam,ze ma kluk jenom anomalii a budou ho jen pozorovat 😕 😅

jasekd
26. lis 2013

@petrakm jo, byli jsme u Kocvary a M. vypada uplne OK, je uz rok bez ATB a nema zadne potize, UZ vypada dobre, takze nas ani neposlal na kontrolni MCUG 🙂 V tom vasem pripadu uz se nejak ztracim, moc tomu nerozumim 😕

petrakm
26. lis 2013

Ja se v tom taky ztracim 😀
Kluk nema od 1roka života atb,nema reflux(kt ale kazdou endoskopii muze získat z 50%!)ma megaureter teda trosku vic mega 😒 ,po operaci se znovu utvorila ureterokela v moc. Mechyri,kt je ale mala a jeví se jako naprosto pruchozi,tzn. Ze překážka v odtoku moci musi byt jinde a nikde nic neni poznat..jdeme ve ctvrtek,ale je to na lacno,vyprazdneni cipkem,kapicky proti nadymani,příprava docela velka,tak treba se nejaka maminka ozve..dam vedet..
@jasekd

zyoma
13. led 2014

Tak ja napíšu svůj příběh. Malé zjistili hydronefrozu ve 20 tt. na levé ledvině. Druhá byla v pořádku. Nezlepsovalo se to, a tak nás poslali na operací v 5 mesicich na neurologii do Karlove fakultní v Praze. Při operaci zjistili, že je problém v tom, že je ledvina úplně otočená a proto to špatně odtekalo. Strach a nervy, neuvěřitelný. Operace trvala 4 hodiny, proběhlo to bez komplikaci, ale už ta ledvina je tak zničena, že za ni funguje spíš ta druhá. Dnes je malé 17 měsíců a půjdeme zase na kontrolu, jen doufám, že ji nebudou muset odstraňovat. Tehdy jsme byli týden po operaci v nemocnici, dva dny doma a pak jsme zase museli na tyden do nemocnice, protože dostala velký zánět ledviny. Pobyt v nemocnici neni nic příjemného, bohužel některé sestry jsou dost nepříjemné, obzvlášť jedná - silnější, krátké červené vlasy, ta by tam pracovat ani neměla- je zlá na děti. Doktorka hlavní je taký divná, když jsem cokoliv řekla, že se mi něco nezdá, tak hned se povyšovala, a pořad povidala, že všechno ví nejlíp, a i moje dítě, ze asi zná nejlip, jen protože je vystudovaná. Pořad bránila sestry i když udělali v něčem chybu, tak jsem byla hned za blbku. Přitom jako pediatr ani nevěděla jak se pripravuje uměle mléko. No hrůza, měla jsem potom problém s depresema. Strašně jsem se o dceru bála, byla zrovna vyhlášena karanténa, tak nesměla ani návštěva a operuje se jak na běžícím pásu. Omlouvam se, jestli jsem tím zkazila náladu, ale potřebovala jsem se asi svěřit. Jen chci říct, co jsem viděla- nenechte se poslat za dveře, sestřičky tam rádi radi, aby maminky nešli hned po operaci za detma, protože děti pak rádi brečej, a pritom stali za dverma a poslouchali nářek svého dítěte a jak volá mámu. Nechapu jak to mohli vydržet, jen protože to rekla sestricka pro svoje pohodlí aby tam rodič nepřekážel. Mně taky 5- měsíční dítě kricelo celou noc, asi z bolestí, a jediný co sestricka udelala je, že přišla za 2 hodiny a řekla, že moje dítě ostatní pacienty ruší. Nikomu nepřeju tohle zažít.

monika12353
28. led 2014

ahoj holky, tak se take pridavam do diskuze o dilataci panvicek...me to zjistili ve 13,tt, ve 21tt potvrdili na specializovanem pracovisti, kde mi k tomu vsemu jeste pridali polyhydramnion- tedy velke zmnoznei plodove vody a prisnou dietu....neznate nekoho, kdo by mel take tuto kombinaci?

jasekd
28. led 2014

@petrakm jak pokracujete? Uz na neco prisli? My se chystame na nefro 17.2., jen kontrola, snad uz formalitka 🙂

comra
2. únor 2014

Zdravím všechny po dlouhé době. Připomenu se: Syn(nyní skoro 4roky) - v těhotenství zvětšená ledvina, po porodu stále. poslali nás z krajské nemocnice do Prahy(Ke Karlovu, dr.Langer), protože dilatace byla veliká. Po různých vyšetřeních bylo zjištěno, že nikde není překážka v odtoku, není reflux, a doporučena konzervativní léčba. Po 3/4roce vysazen sumetrolin. Vše bez problémů, bez zánětů. Ledvinky pracují vzorově 49:51%(první vyšetření ve 4měsících, druhé ve 21měsících)..Teď jsme byli na kontrole u dr Langera(po roce, jinak 2x za rok ko u nás). Z hydronefrozy IV.stupně po narození se vývojem a růstem jsme se dostali na krásný II.stupeň. Takže operace není aktuální, veškerá omezení zrušena, povoleno koupání v bazénu. Dr. Langer už ho nechce vidět, jen v případě komplikací! 🙂. Vyslovena domněnka, že to má někdo v rodině a že je to dědičné...Takže za nás velmi dobré zprávy! 🙂 Všem přeji také takové..

jasekd
7. únor 2014

@comra krasne optimisticke zpravy 🙂 Koukam na profil, ze Tomasek ma presne 6 let, tak vsechno nejlepsi. A nejmladsi uz ma pres rok a pul, kdyz jsme si tu pravidelne aktivne psaly, tak se akorat nejak narodila 🙂 Nas Martin uz ma rok a pul od operace a vse vypada dobre 😵

comra
13. únor 2014

@jasekd Děkujeme za přání. Oslavu jsme si užili..a za chvilku máme školáka! Už jsme byli u zápisu...hrozně to letí!...A u Martínka to také vypadá dobře! To je paráda! Kdy jdete zase na kontrolu? A dočetal jsem se , že Vendulka je taky dobrá, tak to mám radost.🙂 Takže samé dobré zprávy! 🙂

jasekd
13. únor 2014

@comra jdem v pondeli na nefro, ke Kocvarovi uz snad ani nemusime, kdyz nebude problem. Akorat M. ma ted zanet str. ucha, tak nevim, zda se do pondelka uzdravi. My mame jeste cas, Martin je prvnim rokem ve skolce, ted na jare jde k zapisu do skolky Vendulka. Ale ty skolkove nemoci, to je des 😠

mamis
17. únor 2014

Ahoj holky, dlouho jsem tu nebyla tak bych Vám jen chtěla napsat jak to u nás pokračuje.

Připomenutí: Po předčasném porodu(34+4) malému zjistily zvětšené ledvinové pánvičky, po propuštění z porodnice, jsme byli na nefrologii ke Karlovu (Dr.Langer) zvětšení stále, podezření na zdvojení močovodů, a megaureter, poslání na vyšetření MCUG - potvrzena zúžená močová trubice a VUR 5 a 3 stupně, v 6 týdnech první endoskopická operace (urologická klinika ke Karlovu Dr. Sedláček),bohužel se přes zúžení vůbec nedostali ani tím nejtenčím nástrojem, tak si ho přirpavili, zavedli cévku a za týden znova, tentokrást se tam dostali, po zákroku 10 dní zavedená cevka, z nemocince nás pustili třetí den po operaci. V červenu nás čekala kontrolní endoskopie- místo zúžení se zase trochu zatáhlo, takže opět mu to dělali nadvakrát endoskopicky, a močová trubice po zákroku krásně průchodná. Vyloučeno zdvojení močovodů.V září jsme byli na radioizotopech, pravá lednina kde VUR 5 stuně jede jen na 31 % a je menší, ale není poškozená tkáň, druhá lednvina fuknkci přebrala 69%. V lednu a ted v únoru kontroly na nefro a urologii, nález statický - zvětšené ledvinové pánvičky nejsou, megaureter už není megaureter je 5mm (normální je do 4 mm, měli jsme naměřeno i 13mm), na MCUG nás zatím neposílají, VUR se pravděpodobně taky zlepšil, ale zajištovací léčbu nám stejně nechají do období než bude malý bez plen, tak dr doporučují jít na MCUG až později. Máme tdy velký močový měchýř, a poničená ústí močovodů, z toho jak tam byl velký tlak když mu nešlo pořárně čůrat, tak uvidíme jak se s tímhle tělíčko popere samo, nebo co nás bude čekat...Ale konečně po roce, pozitivní zprávy.... doufám, žeto tak bude i pokračovat.

kaca2112
19. únor 2014

@dadik77 ahoj, také jsem byla v Gennetu, 21tt a podstoupili Odber plodové vody, aby vyloučili Downuv syndrom - diletace ledvinne panvicky a event. další marker byl to dokazovali. Bála jsem se strašně. Nakonec vše dopadlo dobre. Máme krasneho syna, který se narodil s hydronefrozou IV. St a nyní v 15. Měsících bylo operovany. Vesměs se jedna o vývojové vady, které se nyní daji bezproblému odstranit. Držím palce! Katka

nesnasimte74
22. únor 2014

Holky, v pondělí nastupujeme do Olomouce k dr. Šmakalovi na pyeloplastiku pravé ledvinové pánvičky. Moc prosím maminku, která má zkušenosti s průběhem hospitalizace, o pár řádků. Máme strach, jako každý rodič. Moc děkuji. Romča

romcasimonek
22. únor 2014

To jsem ještě jednou já. Jsem se zaregistrovala a odklikla hrozný login - nesnáší té. Se mi zase něco povedlo. Takže znovu. Moc prosíme o zkušenosti s pobytem v olomoucké nemocnici. Romča

brenda27
9. bře 2014

Vidím, že v této diskuzi moc aktuálních příspěvků není. Mám 8 měsíční holčičku s dilatací ledvinových pánviček. Vše začalo už v těhotenství kdy mi na velkém ultrazvuku zjistili dilataci kolem 8mm na obou ledvinách. Minulý týden na ultrazvuku, pravá pánvička se zhoršila na cca 15mm a levá je kolem 6, také se jí rozšířil pravý močovod, který byl vždy ok. Příští týden jdeme na rentgen a dostali jsme preventivně ATB. Mám o ní velký strach. Jak jsou na tom vaše děti co měli podobný problém, zlepšilo se to?

jasekd
9. bře 2014

@brenda27 Mel to muj syn. Zjistili reflux IV.-V. stupne, v 5ti mesicich, na ATB byl od 4 mesicu, cekalo se do 2,5 roku, zadne zlepseni, tak operace ( na klinice Ke Karlovu, endoskopicka operace, podstriknuti usti mocovodu materialem Urodex/Deflux, rekonvalescence rychla, s peci jsme byli moc spokojeni 🙂 ). Podle ultarzvuku se zda, ze operace pomohla, ledvina se nezhorsuje, dilatovany mocovod se stahnul. Nikdy neprodelal infekci, hlidany od narozeni. 3 mesice po operaci jsme vysadili ATB, je bez nich uz rok a ctvrt a vse v pohode, zadna infekce, zadne potize, jevi se jako zdravy, jen chodime na kontroly, a interval mezi nimi se stale prodluzuje. Ja uz tim padem nemam duvod sem chodit, jen obcas nakouknout 🙂 Preju co nejlepsi vysledky.

veronik77
9. bře 2014

@brenda27 Ahojky, syn měl a dosud má zvětšenou pravou pánvičku, vracela se mu do ní moč z močového měchýře. Také jsme o ní věděli už od 20 tt, i když reflux mu byl povrzen až později. Na zajišťovací léčbě jsme byli rok, od té doby ok. ATB vám dali dopředu kvůli vyšetření, jinak Vám ATB ani pak nemusí dávat. Každopádně vyšetřením by měli získat přesnější obraz, proč se pánvička a močovod zvětšil. U nás se to spravilo hodně růstem, nebo Vás může čekat operace (ale s tím moc neporadím, zkus zalistovat v diskuzi zpátky). Možná Vás ještě bude čekat vyšetření funkce ledvin, ale to je v pohodě 🙂 . Kam chodíte k doktorovi?
Držím palce a neboj!!! 🙂

veronik77
9. bře 2014

@jasekd to jsem ráda, že jste OK! Já už tu taky dlouho nebyla 🙂

brenda27
10. bře 2014

jasekd, veronik77 děkuji za reakci a hlavně naději, že se to může zlepšit. Jasekd a zlepšila se vám i dilatace pánvičky po operaci nebo jen močovod?Já měla tuhle diskuzi v těhotenství přečtenou snad celou, ale už je to dávno co jsem tady listovala, doufala jsem, že to nebudu muset až tak řešit a pánvičky se zhoršovat nebudou. My chodíme k paní doktorce Malé, zítra jdeme na ten rentgen, tak hlavní je, že se bude vědět co to způsobuje..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru