Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

anitkaj
11. lis 2016

@kaaaczenka7 a nám taky žádná čísla neřekly...vůbec jsem nevěděla jaké máme hodnoty.

mm31
14. lis 2016

@paja_luki Promin, že reaguji tak pozdě. Ale na té JIP se zase tak neboj. Dle mého názoru jsou děti oblbnuté léky proti bolesti, takže spinkají hezky. Já mám spíše strach z toho, co bude až nás přeloží na normální pokoj. Tam už děti zase tak neutlumují a je to na Tobě, abys ho celou dobu bavila.
Nás operace čeká příští týden, v olomouci u dr. Šmakala. Měli jsme jít už v říjnu, ale syn onemocněl. Zrovna dnes nám volali a nastupujeme 23.11. a operace 24.11. Už jsem z toho opět nervní. Syn bude mít 28.11. dva a čtvrt roku.

paja_luki
16. lis 2016

@anitkaj nam ta cisla rekl Dr. jen tak mimochodem na kontrole,jinak bychom taky nic nevedeli.

paja_luki
16. lis 2016

@mm31 Ahoj,dekuji za odpoved. No,asi to bude jak pises. Na jednom cviceni jsem ted jeste nasla pani,co maji s dcerkou za sebou operaci. Rikala prave,ze na te JIP byla jen snad par hodin a jednu noc a celkem dobry a pak na standardu teda hruza. Ja totiz myslela,ze deti jsou privazane jen par dni,ale asi to trva az 12 dnu ktere jsou teda hrozne,snazit se zabavit ditko,porad si to neumim predstavit. Tak vam preju hodne stesti,at vse dopadne co nejlepe,at to zvladnete a samozrejme pokud to bude mozne,pak tady napises treba nejake dalsi postrehy,co a jak,budu moc rada,nas to ceka v lednu. Dekuju a drzte se!

mm31
17. lis 2016

@paja_luki Určitě Vás tady budu informovat ohledně operace a pobytu v nemocnici 😉 Počítám, že nejhorší bude cca 7 dní na standardu, než nás pustí domů. První den v poho, druhý den operace, pak na JIP 2-3 dny. To je hned 4-5dní. No a pak zbývá těch několik cca 7 dní na standardu, než vytáhnou synovi hadičky a budeme moci domů.
Mám nakoupeno plno nových hraček, beru tablet, notebook a doufám v dobrou maminku s pohodovým dětátkem na pokoji 🙂 Jo a taky doufám v klidné noci, abych mohla nabírat sílu na den....

Snažím se k tomu přistupovat optimisticky a s chladnou hlavou. Nechci syna nějak stresovat svými myšlenkami.

Zítra jdeme na předoperační, tak držte pěsti. Už jsme to jednou podstupovali a syn zvládl krev skvěle, tak doufám, že to tak bude i zítra...

kaaaczenka7
18. lis 2016

@mm31 Držíme palce 🙂 ...nás čekají zatím jen kontrolní odběry krve pondělí, snažím se k tomu přistupovat pozitivně, ať na malou nepřináším negativní emoce... ale vnitřně se mi to úplně nedaří, prostě obecně nemůžu vidět, jak někdo "píchá" do dětí, a teď je to navíc vlastní ☹ ...a k tomu vím, že to není naposledy, a možná ta operace před námi :-/

mm31
18. lis 2016

@kaaaczenka7 Moc děkujeme. Syn zvládl odběr krve na výbornou. Vůbec neplakal, dokonce ani neknurknul. U nás je to tak, že dítě sedí na klíně maminky a sestřička odebírá krev. Syn seděl, sestřička píchla a my se koukali jak krev teče do stříkačky 😀

No, já i sestřička jsme nemohli uvěřit tomu, že on vůbec nereagoval, jako by žádný odběr nebyl. No a u doktorky skvěle spolupracoval, ukázal srdíčko, otevřel pusu, komunikoval..No já jsem byla úplně příjemně překvapená..Doposavad se mě držel jako klíště a vůbec se s dr. nechtěl bavit.

Takže po dnešku se hospitalizace bojím o něco méně🙂

@kaaaczenka7 Držím pěsti, at u vás dopadne odběr tak skvěle jako u nás... 😉

kaaaczenka7
18. lis 2016

@mm31 Děkuji 🙂 Snad to bude v pohodě... jj, prckové umí překvapit 😉

mm31
22. lis 2016

@kaaaczenka7 Jak proběhli v pondělí odběry?

kaaaczenka7
24. lis 2016

@mm31 No, Danielka plakala celou dobu, což jsem trochu čekala, naštěstí dopadly dobře, i moč se nám podařila chytnout... Jinak jsme dnes byli na kontrole na nefrologii, a bylo nám řečeno, že ledvina je nefunkční, tudíž se s tím nedá nic dělat ☹ ...čím moje poslední naděje vzaky za své, pořád jsem trochu doufala, že by mohla fungovat alespoň z části....a domluvila jsem si konzultaci v Olomouci, u Dr. Šmakala, i když sestra se mě po telefonu snažila odbýt :-/ ...no, každopádně nás z jistotou kolem 1.roku čeká operace, při které nám tu nefunkční ledvinu odstraní...prý to dělají laparoskopicky...

mm31
8. pro 2016

Ahojky, píši ohledně operace reimplantace močovodu.

Máme tuto operaci úspěšně za sebou. Byli jsme v Olomouci, operoval nás dr. Šmakal. Hospitalizace trvala 13dní. První den nástup, druhý den operace a pak byl Štěpánek 48h. (2 noci a 2 dny) na JIP. Já jsem bydlela na pokoji pro maminky. První den jsme na něj jen vždy nakoukli přes dveře, abychom viděli že je klidný a spinká po operaci. Takto nám to bylo doporučeno, protože přítomnost rodičů děti rozhodí. Respektovali jsme to a jsem ráda. Druhý den jsme již byli celý den se synem a třetí den dopoledne jsme byli převezeni na normální pokoj. Syn musel přesně týden ležet pouze na zádech, v noci jsem mu poutala nožičky i ručičky. Musím podotknout, že mu to ležení vůůůůůůbec nevadilo, spokojeně ležel, sledoval pohádky, hráli jsme si...Když se mohl posadit, tak nechtěl🙂 Posadit se mohl 8. den po operaci, 9. a 10. den jsem ho mohla odnést do herny a v sedě si tam hrál.
Po operaci měl 3 hadičky, první mu vytáhli, když odcházel z JIP. Druhou hadičku šestý den a tředí hadičku 10. den. 11. den operace jsme pak jeli domů....

Čekala jsem pobyt v nemocnici mnohem náročnější, hlavně to období kdy štěpi mohl pouze ležet. Ty děti jsou fakt adaptabilní a ani našemu velmi aktivnímu synovi to nevadilo🙂

Ted jsme už 2 dny doma a syn snad ani neví, že někde byl🙂

kaaaczenka7
8. pro 2016

@mm31 Super, jsem ráda, že Vám to dobře dopadlo 🙂 A bylo to laparoskopicky? Nás operace čeká v 1.roce, bohužel ledvina nefunguje, takže ji musí odstranit ☹ Objednala jsem nás na konzultaci do Olomouce k Dr.Šmakalovi, chtěla bych aby nás operovali tam, a přímo on, tak doufám, že to vyjde... a snad vše dobře dopadne... Jinak z objednání do Olomouce nemám prozatím dobrý pocit, sestřička nebyla zrovna nadšená, že volám sama o sobě, což mě v dnešní době, kdy si člověk může sám vybrat lékaře, nemile překvapilo :-/ ...a můžu se zeptat, jak jste byli spokojení s personálem, prostředím apod., slyším jen sama kladná hodnocení, já osobně totiž špatně snáším pobyt v nemocnici...

mm31
9. pro 2016

@kaaaczenka7 Operace byla klasicky, má vlevo v podbřišku asi 5cm jizvu.

Dr. Šmakal je kapacita a už je trošku ve věku, kdy se pomalu chystá končit, takže asi moc nechtějí přibírat všechny pacienty. Nám to zařídili přímo u nás na nefrologii v ostravě.

Personál - no ostatně jako všude, někteří lepší, jiní o něco horší...Ale byla tam skvělá mudr. Zatloukalová Ludmila (leželi jsme přímo na dětském oddělení), ta byla suprová. Štěpánka si oblíbila a krásně se s ním i rozloučila. Jinak doporučuji si nic nenechat líbit, já si několikrát stěžovala, i právě mudr. Pokud jsem cítila, že je to proti dobru syna, tak jsem se ozvala...Hlavně kvůli rušení spánku, jsem nechápala jaký ruch v nemocnici je a jak nás stále ve spánku ruší....

noberunka
10. pro 2016

Dobry den maminky.Je tu nektera z vas se zkusenosti ,co mame my.Tehotenstvi vse ok.V 5.tydnech vysoke horecky ,nemocnice,antibiotika...... zanet moc diky bakterii Ecola. trubice.Ultrazvuk a zvetsena panvicka pri plnem moc.mechyri.1,2.Udrzovaci antibiotika zinnat.Na 3mes.vysetreni.Kontrastni latka pres cevku a rentgen.Zjisten reflux 2 stupne.Takze berem antibiotika dal ted mame cefzil.Kontrolni ultrazvuk ok.Ale v unoru nas zas ceka to fujky vysetreni pres cevkovani,kvuli tomu ,jak jen na tom ten aktivni reflux.Moje otazka zni zlepsilo se to nekomu a jaka berete antibiotika a jak casto by se mela menit,aby si bakterie nezvykly 🙂

paja_luki
10. pro 2016

@mm31 Ahojky,tak po case zdravim! Jsem rada,ze vam vsechno dobre dopadlo,myslela jsem na vas. Zaroven jsi me trosku uklidnila,ze to treba nebude tak hrozne,jak si myslim. My jsme ted byly na magneticke rezonanci a kvuli anestezie 3 dny v nemocnici. Ten pobyt je asi vzdy narocny a je pravda,ze i v Ostrave se rusi ve spanku a to v noci a i deti ve dne a nekdy je treba se uz ozvat. No,mate se,ze je to za vami,my na termin cekame a operace bude v Ostrave,tak snad to taky zvladnem. Dekuji za info,jeste se zeptam,uz asi nekojis ze? Myslis ze je realne tam takhle kojit? Nebo treba lepsi pomalu odstavit nez pujdeme. Kojime v noci nekolikrat dle toho,,kolikrat se vzbudi a pres den tak 4x. Dekuju a mejte se krasne!

brenda27
11. pro 2016

Tak i nás bohužel operace nemine, tu máme naplánovanou na únor:( Malá má od narození dilataci na jedné ledvině, ta se jí stále zvětšuje a nyní jí má asi 16mm, když se narodila, měla jí cca 8mm. Na posledním vyšetření v Olomouci jí zjistili, že obstrukci na ledvině nelze jednoznačně vyloučit. Tím, že se dilatace zvětšuje, doporučil pan doktor Šmakal operaci. Už teď mám z toho strašný strach, malá má 3,5 roku. Zajímalo by mne, jestli Vašim dětem operace pomohla, dilatace se opravdu zmenšila a nebo k žádnému zlepšení nedošlo a naopak děti třeba začaly trpět na záněty. Tím, že nám jednoznačně obstrukce nebyla diagnostikováná, bojím se, jestli je operace nutná. Malá je od narození bez problémů, žádný zánět jen ten nález:( Měl někdo podobný nález? Děkuji za odpovědi.

kaaaczenka7
13. pro 2016

@mm31 Díky 🙂 Jj, souhlasím, když se člověk neozve... Já se ptala v Ově naší nefroložky, že chci na operaci do Olomouce, a ona řekla, že mě chápe...neměla s tím nejmenší problém 😉 Prostě Dr.Šmakal je kapacita ve svém oboru, a každý chceme pro své dítě jen to nejlepší, jen doufám, že nás bude operovat přímo on, sice u nás o nic už nejde, "jen" odstranění ledviny ☹ ...ale chtěla bych mít pocit, že bude v těch nejlepších a zkušených rukách...taky jsem slyšela, že má pěkný přístup k pacientům, tak uvidíme.... Ještě bych se chtěla zeptat, po kolika jsou pokoje,a mají vlastní soc.zařízení? A jak je to se stravou pro děti? Předpokládám, že na JIP asi nic, nejspíš jen infuze? A pak na standartu? Protože v roce ještě asi budeme pořád na Sunaru+příkrmy, tak jestli si mám brát třeba vlastní Sunar a i ty příkrmy, nebo jak? Předem díky za odpověď 🙂

anitkaj
14. pro 2016

@mm31 Ahojky, byli jsme přesně na té samé operaci u dr Šmakala. PObyt v nemocnici jsem nesla spíš hůře já, malý měl 3 měsíce, tak o tom ani nevěděl a ani se nemusel poutat, protože spíš jen ležel. Všechno v Olomouci bylo v pohodě, Sunar byl dopředu připraven v kuchyňce a podepsaný. Větší děti mají normálně jídlo, ale i já jsem si ještě dovezla něco navíc, protože přece jen nemocniční strava se po pár dnech "přejí".

mm31
17. pro 2016

@kaaaczenka7 Ahoj, promin, že píšu až ted🙂

1) Pokoje - dvě děti a dvě maminkyk (postele pro maminky jsou takové ty skládací, na první pohled to vypadá jako skřínka, kterou rozložíš). Mají vlastní sociální zařízení.
2) Strava pro děti - syn měl normálně nemocniční stravu, upravenou svému věku. První den na JIP měl jen infuze a večer trošku čajíku a druhý den už jogurt, jablko,...dali mu na výběr a on řekl na co má chut🙂 Pokud nemáš nějak vybíravé dítě, tak nemusí brát nic🙂

mm31
17. pro 2016

@paja_luki
Ke kojení Ti moc nenapíšu. Dítě musí cca týden jen ležet na zádech, takže kojit jen tak, že to dítě prostě leží na zádech. Co jsem někde vyčetla, tak maminky kojí i na JIP (normálně tam můžeš přes den přijít) a v noci nechávali sestřičkám odstříkavané mléko...Na normálním pokoji už máš dítě u sebe, takže můžeš kojit i v noci.....

Syn měl operaci ve čtvrtek a až další čtvrtek se mohl posadit.

mm31
17. pro 2016

@brenda27 Ahoj, my jsme to měli takřka podobně. Jen syn má 2 a čtvrt roku a jsme cca 3 týdny po operaci. Viz můj příspěvek o něco výše.

Syn také neměl žádné potíže, záněty, nic...jen na základě UTZ jsme věděli, že je něco v nepořádku. Operace nelituji, určitě to bylo dobré rozhodnutí. Je až neuvěřitelné jak to všechno krásně zvládnul. Hlavně ten týden ležení, ani se mu pak nechtělo sedat🙂

Neboj, malá to taky krásně zvládne. A hlavně, operací to v podstatě skončí, jen tam jedeš 2-3x na kontrolu. Poprvé po 3 měsících. Úspěšnost operace je 98procent. Operace = reimplantace močovodu.

petaov
19. pro 2016

@mm31 ahoj, nečetla jsem celou diskuzi, tak se omlouvám, jestli se budu opakovat. Píšeš, že jste neměli žádné potíže. Syn šel tedy na operaci jen kvůli dilataci ledvinové pánvičky, nebo jaký jste měli nález? Můj syn má dilataci a doktoři hrozně plaší, dělají spoustu preventivních vyšetření. Jedním z nich je mikční vyšetření, pak by byla operace. Už to mikční vyšetření bolí, takže se mi nechce na to jít jen tak. Já mám dilataci taky. Zjistili mi to nedávno, protože kdysi nebyl ultrazvuk. Nikdo mě nesleduje, jen mi to bylo oznámeno. Žiju s tím a v pohodě. Proto sháním informace, jak je to u malých dětí. Nehce se mi prostě hnát ho na operaci jen tak preventivně, že se doktorům něco nezdá. Kde jste chodili v Ostravě na utz? Předem děkuji za odpověď.

mm31
20. pro 2016

@petaov Ahoj, ano, syn šel na operaci kvůli dilataci ledvinové pánvičky. Žádný jiný nález ani problémy nebyli. Nebýt toho UTZ, tak nevíme, že nějaký problém je.

Na UTZ chodíme do vítkovické nemocnice.

Nevím co myslí mikčním vyšetřením, ale my jsme byli na scintigrafii ledvin (zjištění funkčnosti ledviny) a na MCUG (přes pindíka hadička a pak se sledovalo pomocí rentgenu čurání - zjištění, zda není reflux moči z močového měchýře). Co myslíš tím mikčním vyšetřením?

Rozhodnutí, zda nechat syna operovat či ne, bylo jedno z nejtěžších v životě a jsem ráda jak jsme se rozhodli. Do budoucna hrozilo omezení funkčnosti ledviny, záněty, atd...

Klidně se ptej, je to pro nás laiky jedna velká neznámá 🙂

barumat
20. pro 2016

Ahoj, po dlouhé době, kdy jsme zase přednostně řešili sluch, nás "dohnala" ledvina. V únoru máme zopakovat dynamickou scintigrafii. Dcera na ní byla ve čtyřech měsících, to to šlo, ale v deseti měsících, to si vůbec nedovedu představit 😮 Vždyť jí už neudržím. Máte to taky někdo za sebou v takovém blbém věku, že to dítěti ještě nevysvětlíte ale současně ho neudržíte?? Mám z toho hrůzu už teď...

paja_luki
20. pro 2016

@barumat Ahoj, dcera byla taky v 10 mesicich a dela se to v celkove anestezii,nejake slabe. Znamena to tedy 3 dny hospitalizace.

barumat
20. pro 2016

@paja_luki No to mám radost, dcera už byla v sedaci kvůli vyšetření sluchu ☹ Ale tak zase lepší, než aby si tam vyřvala plíce... Ach jo ☹

paja_luki
20. pro 2016

@mm31 No,to kojeni mame ted spis na takove pomazleni, uklidneni, podudlani nez kvuli mlicku. Prestavat nechci,ale uprimne si neumim predstavit, jestli je realne kojit v takoveto poloze. Navic mala ma pres cele brisko jizvu od operaci stev ihned po narozeni, takze ji pry budou rezat nejak z boku,nevim tedy,jak pak bude muset lezet. Ach jo. Ale dekuji za postrehy.

paja_luki
20. pro 2016

@barumat Taky uz toho mame za sebou vice,ale jinak se to u techto deti asi delat neda,musi byt v klidu aby bylo mozne pak vse vyhodnotit. Tak hodne stesti!

barumat
20. pro 2016

@paja_luki Děkuju 🙂

petaov
21. pro 2016

@mm31 to mikční vyšetření je to, co popisuješ. Taky mu budou zjišťovat, zda tam není reflux moči. Taky nás do budoucna straší těmi záněty a nefunkčností ledviny. Ale jsou to jen domněnky. Já mám dilataci taky už od narození, jen tehdy nebyl UTZ, tak jsem to nevěděla. Záněty močového měchýře mě potkaly až v dospělém věku, takže pak se na tu dilataci přišlo. No, zatím se té operaci bráním. Nehce se mi nechat operovat, tak malé miminko, jen kvůli dohadům, když mu nic není.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru