Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

petrakm
24. srp 2011

@jasekd tak to je super,hlavně ze mas klid i kvůli ledvinam.v predelem
Příspěvku jsem te zadavala,ale evidentne ti to nedalo upozorněni do zmínek,koukni na dotaz prosím,dekuji,jo a ted to čtu,jsi rychlik,diky

jasekd
24. srp 2011

@petrakm Mas to zde, nedalo to zminky, protoze jsi neudelala mezeru pred nickem.

petrakm
24. srp 2011

@jasekd Aha;))
A měla bys na reflux podezření sama bez RTgjako lékařka?mne právě dneska to přišlo divny,ze takhle vyslovil podezření aniž by byl Rtg..

jasekd
24. srp 2011

@petrakm Ja ne, ale ja jsem zubar 😀

matlahon
24. srp 2011

Ahoj všem, tak jsem zase nakoukla. V uterý jdeme konečně na to DMSA do FN Ol - už ted mam z toho nervy. Dneska jsem nesla moč na vyš. k pediatrovi a ten mi pořád nadhazuje , že bude operace atd. Já pevně věřím, že ta dilatace bude OK a prostě nás budou jen sledovat. Vašíkův start do života je fakt pitomej, ještě nemáme ani žádný očkování, ptž pořád něco je, kýla to jsme po OP, pak zase rýma, ted musíme být týden po tom vyšetření a stejně podle výsledků se uvidí, no je to na palici. Jsem fakt strašně vystresovaná jen tu budovu vidím ☹

petrakm
24. srp 2011

@jasekd
Ja vím;)))ale. Vesmes lékaři jsou u svých Deti trosku (jak to říct,abych vás dr. Nějak nepohorsila;)))proste tušíte co by se mohlo stát a víc se na ty mozné následky zamerujete a nastudovavate i jine obory,tak jsem myslela,ze je to i tvůj pripad,ale je fakt,ze s Vendy te donutila az tva rodina..a jak to bylo s M?nez vám to Kocvara zjistil?taky měl podezření?ja vím jen ze mate vysoký stupeň a asi překážku..

jasekd
24. srp 2011

@petrakm No atk vazneji 😉 Ta hydronefroza miva urcitou pricinu, a bud to byva prekazka nekde v moc.cestach, spatny odstup, nejaka chlopen, anomalne odstupujici nebo probihajici cevy atd, nebo je to reflux. Vzhledem k tomu, ze nalez na M. ledvince vypadal optimisticky, tak nikdo na reflux nemyslel, ani u nas, ani nejdriv Kocvara. Ani me to nenapadlo, vypadalo to skutecne jako nevyznamny nalez v tehot., ktery se sam zlepsi. Pak si Kocvara vsiml, ze neni udelany poradny UZ moc. mechyre, on se M. vzdycky vycural nejak moc brzo, a tenkrat se povedlo vysetrit moc. mechyr jak naplneny, tak potom vyprazdneny, cekali jsme v cekarne, dokud se nevycural. No a najednou tam objevil megaureter (moje gyn. teda tohle podezreni vyslovila u z v tehot>), a proc je tam mega ureter? Tak na s poslal na MCUG a tam se objevila IVka VUR. Takze v tomhle pripade nemel podezreni nikdo. S tou V., to krvaceni jsem povazovala za pohmozdeni behem porodu (nebyl pro ni komplikovany, ale vzhledem k osklive stagnacni cyanose v obliceji, ktera ji odeznivala urcite 14 dnu, jsem si rikala, ze ten porod az tak lehkej pro ni nebyl a tohle bylo k tomu), no a te nohy jsem si ja nevsimla, koukam na ni denne 😔 Jinak stejne priznaky, jako ma ona, a pravdepod. jsou skutecne od porodu to krvaceni a jinak je to jen asymetrie, tak stejny priznak muze mit nejaky nador nebo neco, co utlacuje zilni odtok z nozicky, nejaka tromboza, poruchy srazlivosti, jeden dost osklivy syndrom atd atd, takze kdybych si vsimla, tak bych k Dr sla i sama, takze pravdu mas.

ivular
24. srp 2011

@petrakm Říkáš, že při endoskopickém zákroku vznikne z 50% pravděpodobností VUR? No tak to už je snad jen zlý sen!!! A jak se to potom tedy řeší? Další operace nebo, jak píšeš, x let atb??
Jinak péče opravdu žádná - opravdu jsi měla štěstí, že se vás hned takhle ujali. Jinak malý čůrá bez problémů (ťuk ťuk ťuk), je to docela oblouk, netlačí ani nepláče.
Moc ti držím palce abyste vur neměli!!!

comra
25. srp 2011

@ivular Dany má hydronefrozu II-III stupně, dr mi to zjistil v těhu ve 20tt, v 25tt už to bylo v pořádku. Po porodu v nemocnici zjistili, že to tam zase je. V 6ti týdnech nás poslali k dr.Langerovi do Prahy, protože se to zhoršilo od porodu. ten udělal utz, řekl, že to není tak hrozný, jak v Jihlavě strašili..Pak izotopy, myslí si, že asi nějaká cévka přes močovody,..... Navrhl, že bychom zkusili počkat, že operace malýho asi nemine, ale když jí udělají v 2 - 3 letech, tak se může dělat laparoskopicky. a to je mnohem menší zátěž. ATB nám vysadil. Největší dilatace byla asi 21mm, při posledním měření už to bylo 14mm. ale ono se to může různě měnit. Ted chodíme co 3měsíce do Jihlavy, už ani moč nemusíme každý měsíc nosit (prý stačí tak 1x za 3měsíce). Do Prahy ted jdeme po 6-8měsících. to vychází na září-listopad. Ještě se musíme objednat..

@jasekd super, že je Verča v pořádku. se mi ulevilo...

ivular
25. srp 2011

@comra Ahoj, díky za popis! Tak to je fajn, že se to jakž takž drží, takže můžete počkat - a dokonce i bez atb. Přála bych si, aby se nám to vyvrbilo stejně, ale my jsme na tom asi o chlup hůř - teď máme 23 mm a kterým směrem se to bude ubírat je zatím ve hvězdách. A to že jde asi o cévku přes močovody se zjistilo na těch izotopech?
Každopádně držím pěsti, abyste tedy vydrželi co nejdýl!

Holky prosím jak ty izotopy vlastně probíhají? Vím že je to o té kanylce apod., ale jak dlouho to např. celé trvá? A je to velký boj udržet ty děti? Mám už strach ze všeho ☹

petrakm
25. srp 2011

@ivular
Ahoj ,izotopy jsou tak na 2hod:-/ted uz je prcek vnimavej a bude to trosku stresik..pochybuju,ze ten muj by ted usnul jako v 5t,co byl..ale kdyz to prospi,tak mas vyhrano..kanila u Langra(davaj do rucicky,pak prejdes k nemocnici do ustavu nukl.medicíny;))nebo tak nějak..vstriknou mu tu látku ,pak pul hod screening,zafixuji ho jako by perinkou(obdoba pokud znáš nafukovací dlahy,co používaji záchranáři..,nemel by se vůbec hýbat..pak kojo nebo pití a pak ještě jedno krátký měření(par minut).,a pak cekas na vysledky🙂takže mne malem upadly zada,jak jsem ho držela v předklonu a je to opravdu na dýl..ale je tam úžasná dr🙂vy jdete příští týden,ne?

petrakm
25. srp 2011

Ahoj všem,muzu se zeptat ,jak vám curaji chlapecci?muj malej ma uz odstranenou překážku v mechyri,cura lip,ale ze by to byl nejakej extra oblouk ,to ne..naštěstí teda aspoň oblouk nebo spis obloucek -tak 5cm nad tělem kdyz lezi a zádné dlouhe curani, MAX v leze si pocura prsty u nohou:(muj prvni zdravej chlapeček si pocural snad i hlavu;)tak jen sonduju,jestli to muže byt takhle u zdravejch..mám ted strach,ze tam ještě neco je,resp mne straší vznilym refluxem,ale to asi možna spis tlacej,jak mi psala @jasekd..díky

petrakm
25. srp 2011

@matlahon
Držím palce,dej vědet,jak jste to zvládli..aspoň uz v úterý budeš vědet víc..

hardlove
26. srp 2011

@petrakm Moc ti neporadí, ale malej byl prvních 5 dnů zacévkovanej apak jsem měl sledovat jestli a jak čůrá a čůral pěkně do oblouku až mě počůral to byla jsem štastná jak blecha, že to bude ok, ale stejně sme musli na umělej vývod. Když měl epicistostomii tak se stalo. že při tlašení čůral i pořádně proudem přez pindíka, ale pak byl zas dehydratovanej. A tet nečůrá pindíkem vůbec, ale když mu po spaní sundám plínua leží a vypne břicho tak to stříká i metr vysoko.Určitě to bude dobrý každej čůrá jinak. Držím palečky

ivular
26. srp 2011

@petrakm Díky za popis! Malý spát určitě nebude - od narození je to chronický nespavec, tak mám trochu obavy 😖
Jdeme na to příští čtvrtek a už teď mám nervy z toho, na co se tedy příjde ☹
Vy už máte jisté že na to MCUG půjdete? A před zákrokem měl malý ten reflux?

saruspec
26. srp 2011

zdravím všechny,opatrujte se tady,večer odjiždíme na týden do chorvatska malej at se vykoupe v moři na koupaliště nesmíme,velky bázen jsme nenapustili to počasí bylo děs tak si musíme užit trošku vody,jsem zvědavá jak zvládne cestu.nesnaším to balení bojím se abych malému něco nezapomněla vzít hlavně léky.tak čauky 🙂

matlahon
26. srp 2011

Holky ty izotpy to je to DMSA? Taky to trvá tak asi 2-3 hodky? Nebo dýl?

comra
27. srp 2011

@ivular ted přemýšlím, kdy mi Langer řekl, že se asi bude jednat o cévku přes močovody, že proto odtéká ta moč pomaleji z tej ledviny..Spíš mi přijde, že to vyslovil po prvním UTZ u něj..
a třeba jak malý poroste, tak se vám to taky bude zmenšovat. Náš Dany už má pár utz za sebou, tak můžu porovnávat...
a na izotopy si ven nějaké knížky nebo hračky pro malého. aby jsi ho mohla zabavit. A i kdyby to tam proplakal, tak si myslím, že jsou na to zvyklí... ALe jinak mi to nepřišlo příšerné vyšetření. Nejhorší bylo to napíchnutí kanyly. Ale náš Dany byl ještě malušenkej a měl špatné žíly.
a nám hned po vyšetření přišla paní doktorka vše vysvětlit, hrozně se nám ulevilo, že ledvinky fungují jako zdravé.. Až ted půjdeme na podzim k Langerovi, tak říkal, že se možná domluvíme na opakování izotopů, aby věděli, jeslti se funkce ledvin nezhoršila..

@petrakm ad čůrání. Já u Danyho mám pocit, že také nemá takový oblouk jako Tomík v jeho věku. Ten nás ale velmi často počůral při přebalování, to Dany tak 1x. A nesouvisí to s velikostí pindika(větší pindík =větší oblouk)?
@saruspec užijte si dovču a odpočněte si..

ivular
28. srp 2011

@comra Děkuji moc za vysvětlení, hračky vezmu. S tou kanylou - Langer říkal, že mu to možná zavedou do hlavičky, protože náš malý je oplácaný buclík, takže nikde na tělíčku nemá ani náznak žíly. Mám z toho takový strach.. ☹ Moc bych si přála, aby to dopadlo dobře, tzn. operace se mohla odložit a třeba později provést taky jen laparoskopicky. Jenže my k té hydronefroze máme ještě megaloureter, takže nevím, jestli to není větší průšvih 😢
A na MCUG jste byli jen jednou? Nebo to by vám to případně taky opakovali?
Každopádně držím palce, aby se vám nic nehoršilo - ba naopak!

jasekd
28. srp 2011

@matlahon Izotopu je vic druhu, DMSA je staticka scintigrafie, MAG3 je dynamicka, pak se dela jeste napriklad MAG3 s furosemidem, ta je na zjisteni ruznych prekazek apod. Presne ale nevim, kdy ktera se pouziva. Co jsem nasla info na netu, jedna se asi o 2 az 2,5 hodiny vysetreni. My na tom jeste nebyli.
@ivular Ahoj, my treba jdeme na MCUG ted v zari opakovane po roce. M. diagnoza je VUR IV.stupne a megaureter a hydronefroza na teze strane,ale mala a nalez na ledvine se na posl. kontrole dokonce zlepsil 😉 Takze jdeme na MCUG, jestli se nahodou nezlepsil i ten VUR, pak zatim nevim , asi dle nalezu, pokud se nezlepsi, tak asi operace, pokud ano, cekat. Na ATB uz je pres rok. Mozna pujde pak na izotopy. Ty jsme jeste nemeli. Ale co mam ted cerstvou zkusenost s odbery u dcery (jiny problem, ne ledviny), tak diky bohu za odber z hlavicky, vypada to mozna drasticky, ale je to podle me jednodussi pro personal i pro dite. Moje holcicka baculata neni, ale zily na ruckach nema videt, navic se dost prala samozrejme a nevim, jak by to na te rucicce slo, takhle ji svazali plinou a slo to. Takze kanyly na h;avicce bych se nebala, mozna lepsi nez v rucicce. Vy uz jste na MCUG byli? Ma reflux?

ivular
28. srp 2011

@jasekd Ahojky, moc díky za vysvětlení (i těch izotopů - taky jsem v tom měla zmatek). My tedy asi půjdeme na tu s furosemidem, protože to, že jde u malého o nějakou překážku, je stále jen hypotéza.
Jak je tvoje holčička stará a jak moc jste tu hydrofrozu a ureter měly (jestli se můžu ptát)?
Ta kanylka do hlavičky - já jsem někde četla, že to snad i míň bolí než do ruky, ale na pohodě maminky to opravdu nepřidá 😉 My jsme na MCUG už byli. Byla jsem z toho vyšetření taky na nervy, ale malý to zvládl snad líp než očkování. A především: reflux se nepotvrdil (díky Bohu). Ale už jsem slyšela, že někdy se na mcug neprojeví a zjistí ho právě až na izotopech..

petrakm
28. srp 2011

@ivular
ahoj, ne reflux jestli vam nenasli na RTG tak je to ok..izotopy potvrzuji jen prekazku..ne zpetny tok..( teda jinak by nemuseli delat RTg, ale mozna ze nejaky pripad je zjisten, to ale nebude vas pripad..u myho prcka mohl reflux vzniknout prave odstranenim te vydute, ktera tam ruzne mestnala moc..ted je dulezity,ze vam udelaj izotopy a uvidis, jak pracuji ledviny..to je to nejdulezitejsi..megaureter by u mymo mimi neresily ( ani zvetsenou panvicku 25mm), pokud by se nalez nezhorsoval..u nas to bylo skoro kazdy 3 nedele novy nalez☹, pak uz museli jednat, jinak proste by prisel o ledvinu..pokud by nalez stagnoval, tak mi Langr rekl, ze by se pockalo a resilo nejdriv v 1 roku, spis pozdeji,aby to bylo laparoskopicky..myslim, ze je hodne dulezity, ze nemate reflux, to jsem videla jako za nejpodstatnejsi, ptz to uz je porad docela risk ohledne zanetu..kanila do hlavy neni problem, podivej na album @saruspec, broucek podstoupil spoustu zakroku a zvladli to dobre, mne malymu sice v nemocnici dali kanilu do ruciciky, ale odbery delali z hlavy..takze bych se toho nebala..a treba neco na rucicce najdou a pichnou mu to do rucicky..uvidis..hlavne musis byt ty ok, prcek to vyciti..muj malinkej vubec neplakal, byla to rychlovka u Langra, dela to sam..nestresuj se, mimco to zvladne lip nez maminka( jak rika Langr🙂)))

matlahon
28. srp 2011

Holky je tu teda mezi vámi některá, která v současné době chodí na vyš. do FN Ol a popř. přímo je v nefro ambulanci???

petrakm
28. srp 2011

@comra
ahoj , diky za info🙂no ja myslim,ze to neni velikosti( mi kluci jsou na tom od narozeni stejne..mimi mne nepocuralo nikdy, jsem z toho docela spatna..no tak uvidim,co zas na RTg..diky
@saruspec taky prijemnou dovcu🙂jak ho ukocirujes ze slunce? ale myslim,zes nekde psala, jak to s teba ATB je , ale uz si to nepamatuju..mne se to nedari, ma reakci na Sumetrolim ( parve v kombinaci s tim sluncem a to ho nevystavuju-navic vzhledem k veku..no uvidim, jo prosim, jak je to u vas s curanim? ja se ptala kvuli proudu, jestli ma normalni po vsech tech vasich peripetii, diky

jasekd
28. srp 2011

@petrakm M. na slunce chodi, ale on je starsi. Mazu 50kou a reakci nema, Sum. bere uz pres rok, minule leto jsem ale byla striktni, to jsme na slunce nelezli, ale to byl malej. neudrzim ho, do kocaru sviti, stejne se vyklani. Sice nechodi, ale vsude leze po 4 a nebudu ho furt drzet v kocaru, jen proto, ze je motoricky opozdenej.U vody jsme ve stinu, ale treba ve vode na nej sviti (koupani mame i pres VUR IV. povolene od Kocvary), vyhodu ma v tom, ze je hodne tmavej od narozeni.
@ivular Moje holcicka Vendulka ma 4 mesice (je to v profilu, kdyz si najedes na fotku), ale ji se ledviny netykaji., ted mela jiny problem, takove neurcite priznaky, co mohly znamenat vsechno od nadoru pres neco s krvi, anomalii cev... az po nic a nastesti asi nic 😵 Je po UZ bricha a ledviny ma OK. Ledviny resime u syna, M. je ted 1 rok a 5 mesicu. Zjisteno uz v tehot. dilatace a podezreni na ureter duplex. Pak na 5ti mesicich na MCUG potvrzen reflux IV. stupne, Sumetrolim ma od cca 3,5 mesicu. Dilatace je nastesti cca z poloviny extrarenalne, panvicka jakoby vyhrezava vne ledviny, v ledvine ma 10, mimo ledvinu 10, cili celkem 20, cioz by bylo horsi, ale takhle mimo ledvinu je to celkem OK. Byl to tusim II.stupen, lehce zasazene kalichy. Megaureter byl az 9 mm, ale mam pocit, ze ted je to min...Vysetreni mame za sebou loni MCUG, ted bude druha. Isotopy jeste nemame, asi budou po MCUG. MCUG podle me reflux potvrdi, ty isotopy jsou na zjisteni funkcnosti ledvin , idealne 50:50 pracuji, na zjisteni obstrukce atd. martin je pry zvlastni pripad, kdy se mu sesly ty vady nezavisle na sobe, pry u nej ten reflux nezpusobuje dilataci, protoze i pres vysoky stupen refluxu ta ledvina je celkem OK. Ted nove vyslovili podezreni na prekazku, i kdyz po MCUG ji vyloucili, protoze nevedi, z ceho ma ten megaureter, ten byl totiz hodne velky a pritom ta ledvina celkem OK, jsme trochu zahada a uz se i vyslovili, ze M. by mohl byt jeden z mala vyjimecnych pripadu, u kterych se i reflux vysokeho stupne zlepsi, tak ted dost doufame, uvidime, co ukaze MCUG. Kanyla do hlavicky je podle me lepsi i pro dite, nez v ohybu rucicky, kde to je vice zranitelne, toho bych se fakt nebala 😉

ivular
29. srp 2011

@petrakm Ahoj, přemýšlím jak by mohl odstraněním výdutě vzniknout reflux a selský rozum mi to nebere, ale pokud ti říkali že to možné je, pak držím moc pěsti, aby to nebyl váš případ!!
Ten náš nález je dost významný - vlastně podobné hodnoty jako píšeš ty, ale máme jen jedno měření, takže vůbec nevím, jestli se zvětšuje nebo naopak zmenšuje (což se mi nezdá, protože si neumím představit jak velkou by tu dilataci teda býval měl při narození).
Na to album jsem se dívala, moc díky za odkaz!! Já vím, že o nic nejde, ale jsem tak nějak psychicky rozhozená, že se nedokážu uklidnit. Možná je to tím, že je ta zpráva pro mě pořád příliš čerstvá a časem se to poddá..

ivular
29. srp 2011

@jasekd Tak to moc držím pěsti, aby u Vendulky opravdu o nic nešlo!
My máme u malého hydrokalikozu 13 mm, dilataci pánvičky 23 mm a močovod 11 mm. Hodnoty jsou to opravdu děsivé (pokud to dobře chápu), takže jediné co mě drží nad vodou je, že se nepotvrdil VUR. Jestli je to rozšíření do nebo třeba i vně ledviny nevím - to je vidět na utz?
Samozřejmě držím pěsti, aby se ten reflux malému zlepšil!! (Myslela jsem, že při refluxu je větší pravděpodobnost spontánní úpravy dilatace než při překážce).
Jinak máš můj obdiv, že jsi zvládla děti tak těsně za sebou 😉 Já jsem si vždycky naivně plánovala tři děti taky relativně blízko sebe, jenže pak se narodil Honzík, začaly zdravotní problémy (měli jsme a částečně stále máme silné koliky) a já už zvažuju, jestli nezůstat při jedináčkovi, protože to nějak psychicky nezvládám ☹

jasekd
29. srp 2011

@ivular Nezustavej u jedinacka 😉 mne je ted lito, ze jsem si M. malo uzila jako male miminko a citim vuci nemu trochu dluh, byli jsme nezkuseni rodice a on trochu problemove dite, ta ledvina, furt obava, co bude dal, od narozeni GER, problemy s kojenim , nepribejvanim , dokrmovani, jeste na roce blil a i ted se obcas zdanlive bezduvodne poblinka. Navic jeste ted nechodi, motoricka retardace minimlane 3 mesice, spis vic, ale je pry v tomhle zdravej, jen pomalej. proste furt se resi/lo zdravi a na tu radost jaksi moc casto nezbyl cas 😔 Vynahrazuju si to s Vendy a teprve ted jsme poradna rodina. Pokud se na to necitis, tak proste jen odloz plany, az se to s Honzickem ustali, pak zas budes mit chut do druheho miminka, se kterym zazijes i vic te radosti, protoze ono i kdyby zas byl nejakej problem, tak zkusena matka uz ho resi s vetsim klidem nez poprvy, nemela jsem rada tyhle rady typu "pockej, az budou dva", sama to nerikam nikomu, ono kolikrat jedno problemove dite je narocnejsi nez dve "normalni", jen te chci uklidnit, ze to co je ted, nebude porad 😉 Ja chtela deti po sobe dva roky, s tim, ze se zacnem snazit, az bude mladymu cca 8 mesicu, kdyby to opet neslo, no a jednou jsme nedali pozor, kdyz bylo malymu 3,5 mesice, a bylo 🙂 Ty koliky ho prejdou, az se zacne poradne hejbat, nevim, jak je na tom motoricky, ale bude to lepsi. Nejhorsi mate urcite za sebou.
Pravdepodobnost upravy je u refluxu skutecne vetsi, ze on sam rustem tela pomalu zmizi, u te prekazky je to horsi, nicmene mi bylo receno, ze zmizeni refluxu V. st je zazrak, no a nase IVka skoro taky, ale ze uz jedno dite meli, tak ja planuju, ze M. bude to druhe 😀 Spontanne se upravi predevsim refluxy mensiho stupne. Ta dilatace zda je extra/intrarenalne, to samozrejme na UZ videt je. Bohuzel si myslim,z e pokud mas hlaseno dilatace 23 mm, ze se tim mysli vledvine 😔 Ja jsem Dr, tak mozna proto, nebo nas Dr rad popisuje, co na monitoru vidi, proto mi to ukazal, kde co je, on mel i radost,ze je nalez celkem priznivy, protoze to necekal pri tom stupni VUR, pokud to bude nekdo mene sdilny, asi by jen napsal do zpravy dilatace 10 mm, proste by bral jen tu hodnotu uvnitr, ktera ma vliv na funkci parenchymu, takze bohuzel, asi to ma H. v ledvine cele...

hardlove
29. srp 2011

@jasekd No já jsem se už smířila s tím, že malej nejspíš bude muset na operaci. mame Hydronefrozu IV. stupně, reflux V. stupně a megaureter kterej se po zavedení uměleho vývodu od narození do 1 roku nezpravil a silně pochybuju o tom, že ten reflux zmizí. No v řijnu jdem na sono tak budem vědět víc. Hlavně mi přijde, že doktor na sonu je mnohem zdílnější než doktoři a hlavně mám to hned v ordinaci důkladně vysvětlený. Doktoři kolikrát choděj kolem horký kaše a leze to z nich jak z chlupatý deky. Když jsme byli na sonu v listopadu tak mi řek, že epicistostomie nestačí, že je zapotřebí jině řešení sice se ledviny stahujou, ale není to dostatečný. Tak nás pak poslali na mikční RTG a přišli s tím, že opakovaný záněty močáku má nejspíš z tí umšlé hadičky a stejn se ty ldviny nespravujou tak jak by měli a reflux se nezměnil tak jsme šli na operaci tentokrát vesikostomii v roce byl na sonu a za ledviny nás pan doktor celkem chválil, ale močový cesty se mu vůbec nelíbili. A v červnu jsem se musela celkem smát, když mi doktorka řekla že při příští kontrole se to všechno sfoukne a vesikostomii mu zrušej.A to nebyl na žádným vyšetření jenom odběry. Silně o tom pochybuju, že by to bylo všechno tak snadný, když ho 7 měsícú co měsíc vyšetřovali kůli zánětům a až po tom co sem na ně vylítla tak to začali řešit. Hlavně si to nedokážu všechno představit jak to bude už vidím rádu jak je nadšenej, že musí bejt zavřenej v postýlce a sou tam samí doktoři má z nich panickou hrůzu..
@ivular Co se týče kanily já jsem byla radši za tu v hlavě malej to tak měl výdycky na rukách nemá skoro žádný žíly a stalo se mi že ho doktor chtěl mermomocí napíchnout do nohy a to jsem mu říkala, že noha není dobrý řešení, že se mi sice hlava nelíbí, ale je to nejšetrnější. Tak ho tam napichoval hodinu a řval na mě, že je dehidratovanej, že mu to kůli tomu nejde nakonec se z toho pozvracel.A naštěstí měl doktor tel tak přilítla sestra udělala pích do hlavy a všecho bylo hotový.Vypadá to sice strašně, ale je to pro ty děti nejšetrnější..

jasekd
29. srp 2011

@hardlove Tvuj Radecek je daleko tezsi pripad nez nas M. 😔 Martin ma sice reflux IV., ale ledvina vypada slusne, ten megaureter se taky trochu stahl, takze cekame, co dal. Je na Sumetrolimu uz pres rok, ale jinak nic, zatim bez operace ani zadny vyvod apod. U nas se podle toho vyvoje prave i doufa ve zlepseni refluxu, doktor je celkem optimistickej, no brzo budem vedet vic, asi na konci tydne budu volat a objednavat MCUG. Chapu, ze jsi skepticka, ale kez by mela ta doktorka pravdu, vid? To by byl fakt zazrak 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru