Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

kokakola
20. čer 2012

My jsme byli na MAG 3 třikrát, naposledy před dvěma týdny. Omezení v jídle není, musel být hodně zavodněný. Oblbovat ho nemuseli, jen bylo nutné 30 minut v klidu ležet. 🙂

petrakm
20. čer 2012

@kokakola
Diky🙂jojo těch 30 min byl mazec i v těch 5t..natož ted..ještě měl dalších 10min kontrolních ..tak uvidíme,jak bude bojovat ..☹jestli se muzu zeptat.3xMAG?po jake době vás kontrolovali?koukala jsem
Na fotky a přišlo mi,ze mas ještě malou holčičku.. Moc odvázána z toho vyšetření nejsem..diky

comra
20. čer 2012

@petrakm Dany si tu kanylku nevyrval. Dali mu to do ručky, tu zadlahovali a pořádně obvázali, takže neměl šanci s tím nic udělat..a pak jsme ho převáželi na kočáru, i když už v něm dávno nejezdil.. Moc přeju, aby vám to dobře dopadlo a výsledky byly super..

ad mimi..zítra mám nástup do nemocnice. jsem z toho dost nervní. vyvolávat by měli začít v pátek. tak to musím ještě s dr zítra prodiskutovat, protože být tam zbytečně o den víc, to se mi nechce...
takže já se asi ozvu až po... 🙂

petrakm
20. čer 2012

@comra
Budem
Tady na tebe myslet,určitě se to jeste rozjede samo! Do pátku času dost..jsem zvedava,co budete mít😉))Držím palce,at je to rychlovka..neboj,určitě bude!!

jasekd
20. čer 2012

@comra drz se! nejak to hrozne uteklo...

comra
27. čer 2012

tak už i já to mám za sebou. \v pátek 22.6.2012 v 14.36 se nám narodila Lucie. Vážila 4210g a měřila 53cm..Porod byl vyvolávaný, plodovka už zakalená(10dní po termínu). Ale vše je v pořádku a v pondělí už nás pustili domů

lucisa
27. čer 2012

@comra jejky, to je bambulka, moje jmenovkyně, velikánská gratulace, přeji hlavně zdravíčko, je to kus pořádné ženské... 🙂
Jak se cítíš, dobrý? Jak jsem četla, žes byla 10 dní po termínu a zkalená plodovka, úplně jsem se oklepala, protože jsem si vzpomněla na svůj třetí porod. Ještěže je vše OK 😉
Hele a co bráškové, jsou spokojeni se sestřičkou nebo do poslední chvíle doufali v bráchu, spíš teda ten starší?

lucisa
27. čer 2012

@comra A já chci takýýýý zase takové miminko 🙂

jasekd
27. čer 2012

@comra Krasa, moc gratuluju 🙂 Holcicka je teda kousek a ma pekne jmeno, jako ja 😀 Tak ji prejeme hodne zdravi a tobe taky, at jsi rychle po porodu OK, 3 deti uz je slusna zabiracka. Co kluci, jak se na segru tvari?

jasekd
27. čer 2012

@lucisa jezis, tak to jsem mohla tusit, ze se tu objevis 😀 Ze ma ta holka moc pekny jmeno, co? 😀 A taky chciii miminkooooo!!!

jasekd
27. čer 2012

@lucisa a i podobne dotazy koukam. Ja Vendulku rodila vyvolavane, taky asi 9 dnu po terminu, ale byla nastesti uplne OK, plodovka cista, takze v tomto ohledu zadne nervy.
Jo, je to teda OT, ale asi jsem se tu nechlubila, ze Vendulka uz nevojti? 😵 A jizva u ocicka uz je taky pekna a bude jeste lepsi. NO a s Martinkem se nam pomalu blizi Praha, uz aby to bylo.

lucisa
27. čer 2012

@jasekd ty jsi taky Lucie? 😀 😀 no to si piš, že má!! Poslední dobou vidím, že je stále ještě populární.
To víš, kde je miminkoooo, tam jsem já. 😀

jasekd
27. čer 2012

@lucisa Jasne 😉 Jasekd je prezdivka (jako male mi rikali Lucijasek, takze ten konec je jasek a k tomu d jako pocatecni pismeno prijmeni). Tak treba jeste jedno poridite, partaka Mie... My uz spis ne, nebudem mit odvahu asi, ale je hezke si to apson predstavovat 🙂

lucisa
27. čer 2012

@jasekd To jsi nepsala, to jsou super zprávičky, pak dej vědět, až pofičíš s malým...
já měla TP 21.3. a 23.3., moje gyndr. mě 25.3. po kontrole poslala na 26.3. do porodky, ať mě vyvolají.
Necítila jsem se dobře, divný pocit, ona mi říkala, že nevidí důvod, proč bych jako třetirodička měla přenášet a že to půjde rychle a mě toho 26. v porodnici řekli, že jsem po termínu chvilku, že je to zbytečné a že se mimču u mě líbí, protože na KTG nic nebylo.
Udělali mi jen hamiltona, a že mám přijít v pondělí. Naštěstí se mi v sobotu už začalo dělat hooodně blbě, odcházela zátka, nemohla jsem sedět, stát, ležet, fakt hnusný pocit a v neděli ráno kontrakce, tak jsme jeli.
Malá od prvních kontra v cca 9 h ráno do fakt silných, ale nebolestivých kontrakcích do cca 14.10 nic. Otevřela jsem se za tu dobu snad jen na 2 cm.
Jenže špatné ozvy, píchnutá plodovka silně zkalená, tak jem překecala sestru, že už nebudu ležet připojená, že se jdu posadit a hopsat nebo něco takového.
Hopsat že ne, protože by monitor špatně snímal, ale dovolila mi porodní židličku. To bylo ve 14.15 a ve 14. 25 jí říkám, že už musím tlačit, sáhla do mě a ježíš, honem na lůžko, volejte dr. a za tři kontrakce tlačíme. Prdlajs, už ta první silná tlačící neodcházela, tak jsem zatlačila, ona malé přehodila 2x obtočenou šňůru a podruhé lup a malá venku.
Naštěstí úplně v pořádku, to právě doběhl dr. a dětská a zjistili, že se placenta rozpadla a nejde vytáhnout. tak během 10 minut pod narkozu a revize.
Manželovi pak jedna sestra pošeptala, že při nás stáli všichni svatí, že to bylo za vteřinu 12. Do pondělí bych nevydržela ani náhodou.
Ironiíí osudu bylo, že doběhl k mému porodu stejný dr., který mě v pátek poslal domů.

A jen kvůli tomuto zážitku váhám se čtvrtým, mám strach pokoušet osud, když tehdy vše ještě dopadlo dobře.

lucisa
27. čer 2012

@jasekd malé bych parťáka moc přála, holky si už jedou po svém, Mia je sice opička, ve všem se po nich opičí, ale i tak, mají už své zájmy, ona je ve věku, kdy ocení stejně starou společnost a já nechci, aby z ní bylo dospělé dítě.....

lucisa
27. čer 2012

@jasekd ty jako lékařka se na to asi budeš dívat jinak, že není kam spěchat, ale já mám docela nahnáno, kdykoliv slyším o přenášení.... 😒

jasekd
27. čer 2012

@lucisa no kazda mame svoji zkusenost a podle te se ridime. O tvem porodu uz jsem cetla, takze te chapu. My problem nemely, Vendy se darilo dobre a kdyby mi neruply nervy a nevybrala jsem si pondeli, nechali by me jeste do stredy cekat, v pondeli jsem k porodu nebyla, ale na monitoru v nedeli nejaka ta kontra byla, tak uz jsme to chtela mit za sebou. Porod nebyl spatnej, konec oproti prvnimu v pohode, ale kdybych byvala pockala, mozna to mohlo byt rychlejsi, a ne 12 hodin, kdy to od zacatku bylo po 5 minutach a zanedlouho po 3 a ke konci uz skoro nonstop, proste co se tyka bolesti, horsi nez poprvy, ale zas nekomplikovany, takze jsem spokojena a vzpominam rada 🙂 Ty indukce casto konci sekci, toho jsem se bala, protoze i prvni porod nepostupoval uplne hladce. Na druhou stranu diky za indukce, kdyz jsou treba, je to proste individualni. Mit za sebou to, co ty, tak priste neprenasim ani den! Po me zkusenosti bych asi jeste ty dva dny vydrzela, ale jak rikam, konec krasny, vsechno krasne a mohlo byt daleko hur. Jsem zvedava @comra na podrobnejsi popis, bude li 😉

comra
28. čer 2012

ahoj holky,
@jasekd
@lucisa Jsem moc ráda, že jsem vás potěšila jménem 🙂 Abych řekla pravdu, tak vybíral manžel, a mne se to jméno líbí stále víc 😉 😉
Jinak bráškové jsou super. Tomík (starší) si sestřičku přál ještě než jsem vůbec otěhotněla. Všude vyprávěl, že budeme mít miminko a že to bude holčička. To jsme fakty ještě ani neuvažovali, že pořídíme další...ani se o tom u nás nemluvilo...A pak celé těhu říkal, že to bude holčička a stále vymýšlel jména..třeba "Pipi dlouhá punčocha" nebo "teta Jolana" nebo "Klárka Wolfanová",....
Je k ní moc pozorný, hladí jí, líbá, chová,...úžasný... A mladší, jak to vidí, tak to dělá také... takže kluci jsou úžasní. Dneska se hádali, kdo poveze kočárek. Takže se asi po 5metrech střídali.. 🙂

ad porod..:Ráno nástup a vyšetření-otevřená na 2cm, odhad 3900g,..8.15hod zavedena tableta. Od 9.15 kontrakce, prvně co 5 minut, pak co 3 minuty. středně silné. Ale nelíbil se monitor, že prý mimi spí. Tak mne v 10.30 předali na porodnici, že tam to budou sledovat víc. To jsem zavolala manžela(přijel 11.15)..
Bohužel měli akutního císaře, takže se na mne přišla podívat doktorka až v 13-15. Nález stále stejný!!! Trochu jsem propadla hysterii, začala jsem uvažovat, že si řeknu o císaře(velký odhad,..). No, a dr že zkusíme ještě jednu tabletu. pak jsem musela min.1/2h ležet. To začaly kontrakce už silné...
Ve 14 jsem šla na záchod a začaly mne hrozně brnět nohy, vůbec jsem je necítila a nemohla jsem je ani použít..Tak jsme volali por.as., jeslti je to normální...No, že prej to normální není... 😉 A ještě jsem si řekla o klystýr, měla jsem takový tlak jako na kadění a pocit, že to nejde...že prej počkáme do půl, pak dáme monitor a pak se uvidí..Tak jsem šla na 15 min do sprchy. Celou dobu jsem prodýchávala silné kontrakce a jsem si občas i přitlačila...Sotva jsem vylezla, tak říkám manželovi, at volá asistentku, že se mi fakty chce tlačit..Ta tak laxně, že na to teda kouknem. Sotva jsem vylezla na postel (klasické manželské 1a1/2 lůžko), tak na mne křičí, že at netlačím, že né tak rychle. No, všude učí, jak tlačit při porodu,ale jak netlačit... 🙂 . Každopádně vylézající hlavičku tlačila zpátky - šlo to totiž asi všechno zaráz, protože mi ještě nepraskla voda. A protože si ještě musela jít pro rukavice, tak jsem hlavičku vlastníma rukama zatlačovala sama...
No, za odměnu jsem jí pak celou zlila plodovkou, ale malá byla hned na světě...Nikde nikdo, já malou na břiše, manžel přestřihl šňůru,... takovej klid a pohoda...Ještě vtipkujeme, že jako kdo by to byl řekl, že porod se pozná podle toho, že brní nohy... 🙂
Pak stále na té posteli jsme odrodili placentu, dala pode mne čistou podložku a přišla dr se svítilnou, svítila a asistentka šila..Ještě jsem chtěla říct něco v tom smyslu, že tohle je můj poslední porod, že at mi jí "udělá hezkou" 🙂 Tak jsem opatrně začala...že jako už další dítko nechceme, že....a dr na to: Ale díru tam necháme, nebo jí máme zašít komplet?? 🙂
Sice jsem zašitá dost, jak se to dralo ven všechno, ale dneska už si můžu trochu líp sednout, tak začínám zapomínat... 🙂

lucisa
28. čer 2012

@comra 😀 😀 😀 tak vtipkování na sále, jo?
Můj brácha měl mít dvojčata kluky a ještě než se úplně narodili, tak se na sále dr. zeptal, jak se budou jmenovat a brácha řekl, že Čuk a Gek a dr. se prý otočil a řekl, že to jim nemůže udělat, že až vymyslí jiná jména tak pokračuje. Švagrová na pokraji sil zařvala, že si manžel dělá srandu a ať laskavě zavře hubu. první část na dr. a druhá na bráchu, ale pochopili 😀 😀 😀 😀 .

jasekd
28. čer 2012

@comra Takze peknej porod, ne? 🙂 Aspon takhle se to cte hezky. Mne jak Vendy vyvolavali, kontrakce a 5-3 min mi zacly v 10 rano a jeste v 17 jsem snad mela stejny, cili zadny nalez, pritom bolesti uz jak hrom, to me taky mohlo porazit, pak po 20 hod na 4, ve 20,30 prdli vodu a ve 22 se narodila, to byl hukot, slo to najednou silene rychle 😲 ale hlavicku jsem teda drzet nemusela. Taky jsme pak dali par vtipu 🙂 Kluci super, u nas jsem o tohle prisla, Martinek byl jeste maly miminko, jo a zrovna dneska Vendulku regulerne zbil 🙄 je to s nim ted nejaky tezky. Tak jen tak dal, preju rodinnou pohodu.

petrakm
29. čer 2012

@comra
ta je naaaaadherna!!!!!!!!!!!!!MOC GRATULUJI!TAKY CHCIIIII..holcicku, ale ja bych urco mela dalsiho pindika 😉 🙂 a to uz fakt staci 😀

tyrisa
30. čer 2012

Ač velmi nerada,vstupuji také do této diskuze.Malý má dilataci pravé ledviny.....bere ATB už 4 den a bude brát ještě asi dlouho.16-17 nás čeká pobyt v OL nemocnici,kde mu budou dělat vyšetření a dozvíme se jak vážné to vůbec je a co se s tím bude dělat.Takže jsem z toho vystresovaná.Malý vypadá naprosto zdravě...výsledky v nemocnici neprokázaly žádnou infekci ani,že by se mu někde v močových cestách držely bakterie.Antibiotika musí brát preventivně ☹ Takže měříme teploty,čůráme na papírky a hrozně hlídáme at neprochladne......

petrakm
30. čer 2012

@tyrisa
Ahoj,ATB se berou preventivně no..:-/ale nemusi to byt tak strasne,jak vždycky lékaři stresuji..kolik vám našli dilataci?pokud je dilatace "jen" na 1. Strane ,tak neboj,neni to tak hrozne..

tyrisa
30. čer 2012

@petrakm No,když nám to doktorka vysvětlovala poprvé,už dělala prognózy o tom,jak bude mít do budoucna funkční jen jednu ledvinu....prostě nás úplně vydeptala....naštěstí náš pediatr volal do OL a bavil se tam s doktorem co nás bude vyšetřovat....prej to není zase tak horké a snaží se zachránit z té ledviny co nejvíc i kdyby měla fungovat jen na 10%....Druhou má naštěstí naprosto v pořádku.Kolik ta dilatace je,vůbec nevím,dali jsme všechny zprávy našemu pediatrovi a on to studuje..... chjo.snad to bude dobrý ☹

petrakm
30. čer 2012

@tyrisa
To vás teda pekne vystresovali☹Tzn. Ze asi prenatalne nic nezjistili,az ten 3. Den po narozeni?vetsinou tady všem našli dilataci uz od 20.t těhotenství..mne děsně stresovali,okamžitá operace,rovnou plastika a po narozeni měl ATB hned od 1. Dne zivota,v 7 dnech byl na rentgenu ,v 5t na zjištění fce ledvin(na to asi jdete vy),ve finále to u nás nebylo tak ,jak strasili..Držím moc palce,zkus se nestresovat,i kdyz si pamatuju,jak jsem byla mimo já..urcite té tady podporime,mne to tu dost pomohlo..aspon jsem tusila..jinak zprávy si fot,já je mam v mobilu a operativně řeším s lékaři zmeny..občas nez se to dohleda..

lucisa
30. čer 2012

@tyrisa neboj se, na stresy je času dost, a navíc dilatace není žádná život ohrožující vada, moje dcery ji mají všechny tři, jen první byla na operaci (ale ne kvůli dilataci, měla tam ještě jiný problém, podstoupila pyeloplastiku, chyběla jí taková záklopka, která uzavře moč, aby se z močovodou nevracela do ledviny, toto prodělala v 8 měs.), druhé dvě dcery jsou jen na sledování.
Ani neberou ATB, u vás je nasadili preventivně, protože zatím nevědí, co a jak, po vyšetření vám je můžou klidně vysadit.
Nejstarší dcera brala ATB preventivně po operaci téměř do 5 let. Od operace neprodělala žádnou infekci, nemá žádné omezení, ani dietní, ani třeba sportovní, je to naprosto zdravá skoro 10letá slečna, jen má prostě jizvu a všechny dilataci 😉
Ledviny nám sleduje spádový nefrolog.

Pokud jedet do Ol, přeji pevné nervy spíš kvůli personálu a prostředí a celkovému chodu dětského oddělení, samotné výkony jsou v pohodě a syn je navíc prcek, kterému to bude jedno, miminko je klidnější a spavější samo o sobě, takže si myslím, že vše proběhne na první pokus.

jasekd
30. čer 2012

@tyrisa Zatim ti napisu jen hodne stesti. POckej si na tu hospitalizaci a budete vedet vic. My v te dobe budem na operaci s klukem, takze se toho terminu taky bojim, ale doufam, ze pro nas i pro vas to dopadne dobre 🙂 My jsme bohuzel pripad, ze to vypadalo jen na sledovani, nic vazneho, a nakonec je to horsi a pujde na operaci, nema ani tak dilataci, jako jinou vadu. ATB berem cca od 5 mesicu doted (2 roky a 3 mesice), a ne od narozeni jen proto, ze na VUR (navrat moci do ledviny) mu prisli pozdeji, ale ma to tutove od narozeni a vysoky stupen. Naopak jsou tu lidi, co je strasili, a pak nebylo vubec tak zle. Je mozne, ze az zjisti vice, zjisti presnou pricinu te dilatace a povahu vady, ze ty ATB nebudete muset mit, nejcasteji se davaji detem s refluxem, deti "jen" s hydronefrozou/dilataci je plosne neberou, mam pocit, ze je spis tendence je zbytecne nedavat. Nevim, co dali tvemu chlapeckovi, my mame Sumetrolim, coz je stejna latka jako ma Biseptol, nesmi kysele a nemel by na slunce, na druhou stranu jsou to jen malinke davky, na slunicko uz ted chodi (mazu 50kou), kysele ovoce holt neji, a to je tak vsechno, nastesti nema zadne problemy ani se zazivanim, ani nejakou reakci 🙂 Moc me mrzi, ze mate takhle pokazeny zacatek, meli byste si uzivat pohodu a stesti a misto toho se nervujes, znam to moc dobre s obema detma 🙄 Dobre je, ze to ma "jen" na jedne strane, nas kluk taky, to me hodne uklidnuje, i kdyz nervy jsou i tak, ale jsou tu deti s oboustrannou vadou a ty jsou na tom hur. Drz se a napis, jak pokracujete, tady urcite najdes podporu 🙂

tyrisa
1. črc 2012

@petrakm Zjistila to moje gynekoložka ve 36tt,při posledním UZ před předáním do porodnice.Jenže tam to posrali.....Přijímal mě doktor,který udělal UZ a napsal to do zprávy,jenže pak mě přebrala taková mladá pinda a ta na to kašlala,co víc ani to nikam nenapsala.Já po porodu každý den na vizitě jsem se ptala,kdy malýmu udělají UZ,že má dilataci zjištěnou v těhu a 3x mi bylo řečeno,že ve zprávách nic není,ale že se nemám bát,že se UZ dělá před odchodem domů.Tak já poslední den klidná šla na sono s malým s tím,že to bude asi jen na sledování těch teplot doma atd,no a před vyšetřením říkám dr.....máme dilataci na pravý straně.....on na mě čuměl jak puk,prej jak to vím...tak jsem mu vše řekla a po sonu nastal zmatek,zrušili mi propuštění a já se málem složila,jak mi začala dr vysvětlovat ty horory 🙄 Přítel naběhl do porodnice,nastěhoval se se mnou do nadstandartu(teda fakt mi pomohlo,že tam byl) a to teprve začali kmitat......Udělali krevní testy a testy z moče,prej,že výsledky budou za 2-3dny a pak se uvidí jestli nás propustí,nebo půjdem na interní,ležet,nebo co....Nakonec byly výsledky druhý den dopoledne(zázrak?) byly všechny ok a tak nám dali jen ty ATB.....
Jinak se omlouvali,že se nastal někde problém v komunikaci a ty zprávy,že nevědí kde jsou,prostě fakt hrozné.Já jsem měla sto chutí je tam seřvat,že jsem o té dilataci za můj pobyt řekla snad každému doktorovi a ani jeden na to nereagoval....tak jaká chyba v komunikaci?!

tyrisa
1. črc 2012

@lucisa Tak to je mi líto,že to mají všechny....já myslím,že moje dcera to měla taky... do roka totiž dostala záhadně 3x po sobě infekci močových cest.....prej se to předtím moc nesledovalo...Já jako malá jsem měla záněty ledvin,takže bůhví,jestli to nemá po mě.Jsem ráda,že tu taková diskuze je.....Alespoň můžu s vámi vše probrat a nemusím pořád vysvětlovat co to je dilatace atd.......
Tos mě moc nepotěšila s tou nemocnicí....já doufám,že tam budem jen přes noc......a snad to bude dobrý.Docela se bojím co zjistí. Nevíš,jestli budu moct být u vyšetření s malým? Asi by mě kleplo,kdybych věděla,že mu bůhví co dělají a on bobeček pláče a ještě tam ani nebudu ☹

tyrisa
1. črc 2012

@jasekd My bereme Ospamox 2ml každý večer.Držím palce,ať vše dopadne dobře s operací.O refluxu nám taky něco říkali,ale to budou teprve vše zjištovat.Tak jsem ráda,že to má jen na jedné straně.... Jinak moc děkuju za podporu.Se mi trošku ulevilo,že v tom nejsem sama.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru