Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

katschka
12. zář 2012

@jasekd Byli jsme tam. Právě se jí to vrací až k ledvině. Nevím teda, jestli přímo do ní, ale k ní stopro. Snad se to bude zlepšovat. A když má Martínek dobrý nález na ledvinách, tak to je taky ale dobrý, nebo? To mu ta ledvinka musí pracovat teda dobře, nebo? Je to všechno divný. Mi ten reflux přijde jako dost "neprobádaný". že to je takový dost nevypočitatelný.

Ještě mam dotaz. Očkovali jste děti na pneumokoky? Pořád nevím, jestli je lepší zatížit to tělíčko očkováním nebo se pokusit vyhnout těm nemocem bez očkování.

jasekd
12. zář 2012

@katschka Prave ze zas tak dobre nepracuje 😝 41% proti te zdrave ledvine, ktera ma 59%. Ted jdem v patek na prvni pooperacni UZ, tak se bojim, co tam bude, i kdyz reflux tezko pomeri, zda zmizel nebo se aspon zmensil, tak se bojim, aby treba nebyla horsi dilatace. To, jak zakrok ne/pomohl, nam naplno ukaze az MCUG. Deti maji povinne ockovani (M. TBC, hexu a Priorix, Vendy hexu), rotaviry a pneumokoka. Vendy zatim nezacla s Priorixem a budu ho zatim odkladat, co to pujde. Ty rota jsem davala, pac jsme byli furt v nemocnicich po ruznych ambulancich, cekarnach, nebo kratkodoba hospit. a Martin spatne prospival, tak jsem se toho u nej bala, pneumokoka tak nejak davali vsichni... Dneska bych vahala, oba meli to motoricke opozdeni, tezko rict z ceho, zda je to nahoda, nevim, ale kdyby bylo treti dite, asi nedostane nic nad ramec povinneho. Jo a Vendy uz nema povinne TBC a davat ji na 90% nebudem.

market79
8. říj 2012

Zdravím vás, dneska jedeme na kontrolu a na izotopy, to zas bude :-/ Stalo se některé z vás, že se poměr nějak výrazně zhoršil oproti poslednímu vyšetření? Byli jsme v nemocnici na UZ asi před měsícem a dr. mi řekla, že si myslí, že se udělala dilatace ještě na jiném místě, než ho operovali, je to možné??

jasekd
8. říj 2012

@market79 Drzim palce. My meli DMSA jen jednou, a vysledek byl horsi, nez jsem cekala 😝 S tou dilataci to bohuzel mozne asi je, protoze mne treba docent rekl, ze i kdyby ted Martin mel MCUG negativni, bez refluxu, ze to neznamena, ze za dva roky ho nebude mit zpatky, i kdyz byl na te operaci ☹ Je to system, co se vyviji, roste, pracuje, je to neustale v "pohybu" nebo jak bych to rekla, takze asi jo 😔

maskacka
13. říj 2012

ahoj holky, tak je to u nás opět aktuální téma, v úterý nastupujeme na to částečné odstranění. Jestli si některá vzpomenete, jak dlouho jste pobyly v nemocnici s prcky po operaci ledviny (jedeme do Olomouce) a v kolik je nástup na dětskou kliniku, moc děkuji. Ve zprávě z léta máme pouze datum nástupu, nevím, jak to chodí. A myslíte, že mám s 11měsíční cácorou šanci opět na jednolůžák? Ona mi celou noc nespí, chce být u kozy, to mě ta druhá mamina bude do sta let proklínat 😝

maskacka
13. říj 2012

koukla jsem na předchozí stránku, tak mám částečně zodpovězeno 😀.
@jasekd u vás všechno v pořádku? četla jsem, že šedivíte, ani nemluv. Poslední menses jsem 4x dostala po dvou týdnech, samozřejmě si na gyndu nejsem schopná dojít, ale pravděpodobně to budou nervy. J je šíleně aktivní, leze po stěnách, odevšad padá, je jak to autíčko na baterky - převrátí se, samo se zvedne a jede znova, převrátí se... vidím to na infarkt ve čtyřiceti. A už se rozhlížím po paruce, neb mi vypadala půlka vlasů

renca85
16. říj 2012

@kiwicek69 tak to je super ze je operace za vama!! Ja jsem vcera vysadila Beatce sumetrolin, a budu se modlit aby nedostala zanety, uz nekaka do plinky ale do nocniku tak uz by to mohlo byt dobre!!!

renca85
16. říj 2012

@kozlenka to je mi lito ze se to neupravuje☹ tak aspon na dalku posilame s Beatkou hodne stesticka a zdravicka!!!

kiwicek69
16. říj 2012

@renca85 tak to je fáájn že jste Sumetrolim vysadili...Já ho malému ještě dávám, za měsíc jedem do Olomouce na kontrolu, tak snad už ho budu moct vysadit taky 🙂

jasekd
16. říj 2012

@maskacka ahoj, no nevim,z da v poradku, operace probehla, dle UZ je material na sevm miste a vic nevime, na MCUG pujdem az tak za dva roky, takze ani nevim, zda reflux zmizel, zmensil se nebo je stejny 😅 Bohuzel i kdyz by to ted bylo dobre, neznamena to, ze to za dva roky treba nebude horsi... Berem jeste Sumetrolim a za mesic ho vysadime a budem se modlit 😅 Nevim, zda budes mit v nemocnici net, kazdopadne moc na vas myslim a drzim palce...
@renca85
@kiwicek69 my budem zkouset vysadit za mesic a pak se uvidi, na jednu stranu jsem rada, na druhou stranu nemame overeny vysledek operace, tak se budu bat. Ale risknout se to musi, uz to bere pres dva roky...

kiwicek69
16. říj 2012

@jasekd ty brdo 😕 tak to malý ho berte zatím jen půl roku...no snad ho brát nebudem taky 2 roky :D to by mě odvezli :D

jasekd
16. říj 2012

@kiwicek69 on ho bere od 4,5 mesicu a operace probehla az ve dvou letech a 4 mesicich, ted ma 2,5 roku a budem vysazovat...

renca85
17. říj 2012

Ja se budu taky modlit aby nedostala zanet, to uz by se muselo resit, my ho vysadili asi taky tak po 8 mesicich.

saruspec
17. říj 2012

zdravíme,malej ma už 3týdny po 3rokach vysazené antibiotika na zkoušku prozatím to zvladá.berem mega forte brusinky a laktobacilky. 😀 a už ma skromná přaní na vánoce 😀

kozlenka
17. říj 2012

Holky, dneska mi učitelka ve školce říkala, že Adámek nějak často čůrá, že si i čůrne do kalhot. Byl tři týdny doma s kašlem a bojím se, aby to nebyl zánět ledvin. Doufám, že je to "jen" psychického rázu, tím že byl delší dobu doma a teď se vrátil do školky a poprvé hned i na spaní. V průběhu nemoci jsem dávala na rozbor moč a byla v pořádku. V noci se budí jednou na čurání, tak já nevím. Při každém takovém problému se hned bojím o jeho ledvinky ☹ Myslíte, že bych měla radši zajít na další rozbor kvůli zánětu? Horečky a jiné příznaky nesleduju.

maskacka
23. říj 2012

@jasekd @repos ahoj holky, díky za podporu, včera jsme se vrátily. Docela rychlovka - v úterý nástup, ve středu operace a v pondělí už doma. No, operace dopadla na výbornou, akorát se nám trošku zvýšila teplota (infekt v dutinách asi už při nástupu do nemocnice, který se rozjel po operaci), takže 3 dny na JIP místo dvou. Ale vzhledem k tomu, že kojím, mě tam pouštěly sestry nonstop. Když usnula, šla jsem si o patro výš lehnout a sestra mě vzbudila prozvoněním na mobil, že můžu přijít zase kojit a uklidňovat. BTW. sestřičky na jipce na DK v Olomouci prostě jednička s hvězdičkou, dokonce jedna byla tak úžasná, že blokovala uklízečku, když viděla, že malá spí, nebo zbytečně nevolala doktora na večerní vizitu, když spala.
Akorát abych si nemohla oddechnout, když ji Šmákal otevřel, prej se mu zdál jeden ureter trošku širší, tak do budoucna budeme čekat, jestli se nevrací moč do ledviny. Jestli půjdu s malou na další operaci, budu muset definitivně k psychologovi (sama se sebou, nedávám to). Kvůli infektu nás z JIP poslali na kojenecké, ne na pooperační, a fásli jsme uřvaného skoro pětiletého kluka, jeho matka chodila co hodinu ven hulit a on ji volal, vřískal. Malá neměla šanci se přes den vyspat, takže teplotu snižovali chemicky... udělala jsem tam virvál, že nejsem ochotná tolerovat návštěvy sousedky přímo na pokoji. nepomohlo mi nic, akorát jsem byla za hysterku. Když si malá rozpojila katetr, ještě jsem dostala "to si ji holt musíte víc hlídat, maminko". Jedna sestra napumpovala malé ruku Biseptolem (nešlo jí to do oběhu, sama jsem si toho všimla pozdě, i když už nandala druhou kapačku, nezkontrolovala, jestli to teče) a pak to ještě bylo na mě...
Šmákal je fakt borec, o tom žádná, zlaté ruce má. Jsme populární, protože jsme mu ještě v podvečer operace volali na mobil přes sestru, že to rušíme 😀. Kult osobnosti jako prase, všichni stojí v pozoru, jak se objeví, včetně mě, a my si dovolili takovou drzost, hehe. Každopádně 6 následujícíh týdnů Sumetrolim, a pak mi navrhl, že jestli jsem ochotná se trošku nasadit a risknout zánět, přešli bychom na brusinky místo profylaxe, že pokud se případný zánět chytí včas, ledvinu to neohrozí. Jdu do toho, nechci ji zatěžovat antibiotiky. Za to jsem mu vděčná, že nám zadůvěřoval. Nevíš, kde bych sehnala ty papírky na moč?
@jasekd určitě jsi taky hrozně ráda, že zkoušíte vysadit ten Sumetrolim. Je to holt stres, ale třeba si pobojuje Martínek dobře a vůbec nic se nestane. Stejně budeme čekat celý život, jestli se jim tam zase něco nepodělá. A to prej rodiče před operací řeší, jak velkou bude mít dítě jizvu... No, škoda, že vysazujeme zrovna teď na podzim, kdy je všude plno nemocí, naše mladá beztak něco zase přitáhne ze školky, v létě by to asi bylo jednodušší, nevím.

jasekd
24. říj 2012

@maskacka to jsem rada, ze vam to uteklo, snad to bude mit i pozitivni dopad, a doufam,z e na dalsi operaci uz nepujdete, ze ten ureter bude OK! Koukam,z e nas tady najednou bude vysazovat nekolik, si muzem drzet palce 😀 Prosim te, doporucil ti Smakal primo konkretni produkt, ty brusinky? Asi to taky nasadime, pokud budu schopna to do M. dostat. Papirky koupis urcite na netu, treba toto: http://www.prozdravi.cz/triphan-diagnosticke-pr... Ja si asi reknu tatovi, aby mi nejaky dal, nebo to holt objednam. Nebo se zeptat v lekarne, treba by meli. Vidis, nejak me to nenapadlo si to poridit, pritom clovek bude klidnejsi, my mame nakazano s kazdou vyssi teplotou hned bezet, hned prvni den, necekat na nic, ale tohle by mi mohlo trochu pomoct. Nastesti ani jedno dite mi na vysoke teploty netrpi, takze snad nepobezim s kazdou virozou. Kdyz ty papirky budu mit, tak treba pockam aspon do druheho dne. Moje decka jak vlezou k detsky, tak tam akorat neco chytej 😅 Co me taky potesilo, ze nase Dr. ma v ordinaci ted nove CRP, opet dalsi pomocnik k tomu, aby se treba nedaly ATB zbytecne 🙂 S tou jizvou, podle me to napadne vetsinu lidi, ne? I kdyz to neni to hlavni. U Vendy jsem to docela resila (v sobe, ne s doktory), ale ona mela zakrok v obliceji a je to holcicka.
@kozlenka jak je Adamkovi? Ja bych to asi, pokud nema dalsi priznaky a nestezuje si, neresila, ale je fakt , ze to musis vedet ty, jste horsi pripad nez nas M. Drzim palce...

maskacka
24. říj 2012

@jasekd hromadné vysazení Sumetrolimu musí mít za následek hromadný úspěch. Konkrétní brusinky mi neřekl, ale tuším saruspec tu nějaké zmiňovala. Udělám sondu do lékárny, ideálně bych vzala nějaký silný sirup, ale rozpuštěnou tabletu do ní s chlapem taky narvem. Jj, máme to stejně - zvýšená teplota = střední proud do zkumavky nebo pytlík a směr pohotovost. Zrovna dneska ráno jsme švihali k pediatrovi, naštěstí jenom ten infekt, co měla i tam, ale ráno měla už 38 teplotu. Náš doktor je taky skvěle vybaven, CRP, zařízení na moč, na propláchnutí ušisek apod. Má snad všecko, rozhodně radši k němu, než někam na ambulanci, kde uslyším "počkejte si, tady jsou všichni akutní" a umřu strachem, než přijdeme na řadu. Takhle mi ten papírek napoví a přinejhorším bych jela asi rovnou do Olomouce na příjem. Díky moc za tip, zkusím to v lékárně.
Mě ta jizva nenapadla, ale všichni mě hned dopředu uklidňovali, že nebude v dospělosti nic vidět. Fakt mi to bylo jedno, jizva někde na boku, to je přece fuk. Ale máš pravdu, že u holky v obličeji bych to asi řešila. No, dneska je každé slušnější kosmetické studio vybavené radiofrekvencí a podobnými vyhlazovacími mašinkami. Přinejhorším by se zašla vylepšit 😉
@kozlenka tohle mi dělala i zdravá dcerka, právě ze stresu nebo z obyč nachlazení. Ale třeba by Ti na takové případy taky pomohly ty papírky do moči

hardlove
25. říj 2012

Ahoj děvčata tak máme za sebou kontrolní MCG a závěr zní aktivní a pasivní VUR V. st. vpravo, aktivní VUR bilat. V.st. v březnu jdem na sono tak jsem zvědavá co bude dál. A to jsem si v květnu myslela, že už to máme snad za sebou a budem o.k. no mi si můžem o vysazení antibiotik nechat jedině zdát A to je berem od narození. Aby těch dobrejch zpráv nebylo moc tak jsme při cévkování chytli zánět močáku. Naštěstí už to máme v pořádku..

jasekd
25. říj 2012

@hardlove jezis no to je mi lito 😢 Jak jste na tom ted byli? Po operaci a zrusena vesikostomie? Presne se nepamatuju... Co se tyka nas, ja nevim, protoze na MCUG ted nejdem, takze nevim, zda ta operace pomohla, podle sona to vypada slusne, ale tam reflux neuvidis 😅 ATB vysazujem jako pokus... A M. to nema oboustranne na rozdil od Radecka. Co ti na to rekli?

tyrisa
25. říj 2012

Ahoj holky,tak se hlásím po delší době.....už jsme byli 2x v OL 2x nám dělali scintigrafii a jednou v celkové narkóze nějakou magnetickou cosi...Nezjistili nic a za měsíc naklušem na cystoskopii.
Prej máme nějakou zvláštní vadu či co..... já se z toho poseru už....

tiburcia
26. říj 2012

@maskacka ahoj,můžu se zeptat s čím byla malá na operaci? my jdeme na konci listopadu odstranění hydronefrozy, děsím se jak dlouho tam budem 😔

lenka40
26. říj 2012

Ahojky holky,dlouho jsem tady nebyla,tak pomalu docitam,co se tady deje noveho a jak se dari vasim detem.Tak dneska nam konecne prisla pozvanka na DMSA do Olomouce 6.11.Uz zacinam byt nervozni,jak to bude probihat.Kdyz jsme nevedela termin,tak jsem se snazila na to nemyslet a tolik si to nepripoustet,ale ted mam nervy napochod..Co bude,jak se srovnam se spatnymi vysledky,ach jo:(..Musime byt s manzelem silni a doufat,ze to nebude tak zle.Jinak zitra nas broucek oslavi sve prvni narozeniny,tak doufam,ze si je uzijeme🙂..

maskacka
27. říj 2012

@tiburcia ahoj, malé zjistili už v těhotenství zdvojenou levou ledvinu a ureterokélu v močovém měchýři (jakoby kýla). Takže v měsíci jí dělali discizi té ureterokély (cystoskopicky nebo endoskopicky nebo jak se tomu nadává - prostě přes pipinu, ne řezem), tenhle zákrok výrazně pomohl. Teď jí ale preventivně odstranili i jednu část té zdvojené ledviny, která byla sice malá, ale nefunkční - měla i svůj močovod, který taky šmikli. Odborně se odstraněný části ledviny nazývá heminefrektomie. Pobyt při podobném zákroku je na 6 dní včetně nástupu den předem, pokud nejsou komplikace. S tím močákem jsme byly tuším v Olomouci pět dní. Ale těsně před Vánoci, pouštěli nás 22.12. a doma starší dítě, takže nic příjemného... Jedete do Olomouce nebo do Prahy?

maskacka
27. říj 2012

@lenka40 DMSA je docela v klidu procedura. Přijedete hned ráno, dítě musí hodně pít. Napíchnou vám kanylu, do které pak budou aplikovat tu kontrastní látku. Dítě oblbnou, takže je snadno uspatelné. Sanitka vás hodí do jiné budovy, tam vstříknou kontrastní látku, děcko usne, položíš ho na stůl a sedíš u něj 40 minut. Stroj snímá močové ústrojí ze 4 stran po deseti minutách, dítě se nesmí u toho hýbat. Je tam velice příjemný asistent, kterému se v létě narodila dvojčata 🙂. Možná ještě před půjdete na ultrazvuk ledvin. Toť vše, příjemný pobyt to není, ale odpoledne jste doma a kromě té kanyly děcko nijak netrpí. My už to absolvovali s malou dvakrát a zatím jsme slyšeli lepší funkci než jsme od toho čekali. Držím palce

lenka40
27. říj 2012

Diky za info🙂...Ze samotne procedury nemam strach,ale spise se bojim vysledku:(..Chce to mit pevne nervy..Jj,kanyla to je hruza meli jsme ji nekolikrat a na vsech mistech kam to jen jde,takze to pichani si uzil az az:(.Urcite to prenecham,at jde s nim tatinek,ja si to uzila hodne a budu rada,at si to sam vyzkousi a nechci ho videt plakat.Jeste bych plakala s nim🙂...Uz dvakrat???Takze taky toho mate hodne:(...jako MCUG bylo hrozne,sice byl oblbnuty,ale asi malo..A to jeste nemohli napichnout kanylu,tak dostal kapicky do nosu..Diky za drzeni palecku..

maskacka
27. říj 2012

@lenka40 no, řeknu Ti na férovku, že náš tatínek brečel, když dali malé před operací dormicum a měl ji zfetovanou v náručí. Pak jsme ji vezli na sál... Takže my jsme sračky oba a tohle nás vyloženě zabíjí.

Jinak, holky, mám za sebou premiéru s PH papírkem, malá s přestávkami horečkuje. Má virozu. Hodně mě to uklidnilo, když se zabarvil ukázkově. Měli to v lékárně.

tiburcia
27. říj 2012

@maskacka děkuju 😉 jdeme do Olomouce. My chodíme na nefrologii do Zlína, ale v Olomouci jsme byli na scintigrafii a teď dr. Šmakal naplánoval tu operaci. Už se těším až to bude za náma, nedovedu si představit ten pobyt na jipce, pak na pokoji, co tam s ním budu celé dny dělat 😔

tiburcia
27. říj 2012

@lenka40 maskacka ti to popsala skvěle, to je asi jedno z příjemných vyšetření. A výsledky, nezbývá než věřit, že to dopadne dobře!! 😉 😵

maskacka
27. říj 2012

@tiburcia pokud nebude infekční a po operaci vás dají zpátky na 28C, bude to v klidu, neboj. Můžete i do herny. Akorát je blbé, že maminy musejí mít přes den složenou postel (nejsou tam stabilní, ale skládací), takže celý den na židli. My šli kvůli rýmy po operaci na kojenecké, kde jsou normálně povolené návštěvy rodinných příslušníků, takže sousedka na pokoji tam měla babičku, tatínka... malá neměla šanci spát. Navíc se bojíš, že ještě pochytáte nějaký bonus, k děcku po operaci jdou lidi z ulice, plus celé oddělení je vlastně infekční vč. Tvého souseda. Herna je tam v karanténě a celkově nesmíš mimo pokoj. Jako bonus měli čerstvě po malování a stěna u hlavy byla natřená voděodolnou syntetickou barvou, kterou bych osobně nechala ještě tak dva týdny větrat. Druhé probuzení už jsem málem běžela z toho smradu blít, co pak ty děti... Malá mi začla před operací chodit a je fakt živé dítě, takže klidový režim po operaci je pro nás scifi... to bych ji musela do postele uvázat. Jestli kojíš, máš na JIP prakticky neomezený přístup, jinak maminkám dělali celkem problémy, už vůbec ne návštěva v noci.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru