Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

jenny20061
24. pro 2009

Děkuji Ralelo no já se toho tak bojím,ale už se těším, až pojedeme do Olomouce a tam nám řeknou co přesně nás čeká. Hrozné je žít v tom nevědomí co nás vše čeká. Krásné vánoce Vám všem a hlavně zdravé děti!!

saruspec
25. pro 2009

čauky,jenny malému dělali plastyku ledvinové panvičky,ta panvička byla strašně velká tak ji kolem dokola ostřihali aby ji zmenšili pak zašili a ustřihli kousek močovodu protože byl nefunkční a přišili k panvičce je to naročná operace Matysek měl tu ledvinku strašně velkou šmakal řikal,že to ještě neviděl takovou velkou.Reflux proti dillataci je maličkost.tak jakej byl ježišek? 😀

mili84
25. pro 2009

Ahoj holky, já se k vám taky přidám, jestli můžu... Toník má hydronefrozu IV. stupně (= dilatace). Zjistili to už v bříšku. Chodíme s ním na kontroly do Hradce Králové - jednou už nám operaci odložili, protože ta dilatace se malinko začala upravovat. Reflux nemáme. Příčinou hydronefrozy je tedy zúžený močovod (ale moč se nevrací). Čeká nás tedy ta pyeloplastika...V únoru máme jít na kontrolu a pak se uvidí......Ledvina funguje na 43%, takže jsme dost na hraně... Máte někdo s Hradcem zkušenosti??? Jetě se chci zeptat, jak dlouho po operaci jste byli v nemocnici?? A mohly jste s dětma ven??

saruspec
25. pro 2009

ahojky Mili malej byl 4dny na jipce,a 10dnu na dětském ven tě nepustí protože,byde mit hadičky v pindíku,v ledvince a v hlavičce kapačku a bude v zavinovačce aby si to nevytahl tak nevím jak by si snim chtěla jit ven.My máme pyeloplastice a ledvina je velmi špatná a funguje na 25% tak se máme do budoucna připravit že mu tu ledvinu vemou.

mili84
26. pro 2009

saruspec: tak to je teda hrozný ☹ mrzí mě, že má malej tu ledvinu tak špatnou..... No a s ostatním jsi mě taky nepotěšila...Jen by mě zajímalo, jak 8m dítě udržím v zavinovačce....ach jo, to bude něco 😔

saruspec
26. pro 2009

čauky,viš mi jsme štastni aspoň,že tak protože ja byla na vyšetření v Praze u Apolináře a tam mi řekli,že mám ukončit těhotenství.pak zas nám řikali že bude chodit na dializu a čekat na transplantaci,takže aspoň že tak.no asi ho přivažou.je to hruza ale řikej si že mu pomužou.

lucisa
26. pro 2009

mili, sice mi moc nevycházejí měsíce Toníka (teď má 4 měs. a operace jej čeká podle vyšetření až za další 4 měsíce?), ale já jsem měla dceru 8měsíční, když jsme byly na pyeloplastice v Olmíku a v postýlce na JIP byla přivázaná, každou nožičku a ručičku zvlášť. zní to hrozně, vypadá taky strašně, ale bohužel asi není jiná možnost, protože tak malému dítěti nevysvětlíš, že si na to nesmí sahat (kromě vývodů měla malá i sondičky na hrudníčku - asi tlak, srdce, netuším, co všechno) a zároveň už není tak malé, aby jen leželo v klidu jako novorozeně. naše dcerka už se v té době stavěla na nožičky (v 9,5 měs. už chodila), takže byla zvlášť akční a pohyblivá a to přivázání bylo za trest.
po týdnu na JIP jsme byly ještě další 2 týdny na dětském. my byly v nemocnici v létě, takže když už měla jen vývod z ledvinky a kanylku v ručičce na odběry, mohly jsme chodit po areálu nemocnice, jen v kočárku, v klidu a pytlík s močí (z vývodu) pořád pod úrovní tělíčka, takže já v permanentním předklonu, abych to uhlídala.

mili84
26. pro 2009

lucisa: toníkovi už je 5 měsíců (za 2 dny 😉 ) a na kontrolu jdeme v únoru - počítám, že nám kdyžtak termín nedají hned....ale tak cca na březen, duben...Takže mu bude kolem těch 8 měs 😉 A vy jste měli taky hydronefrozu? A měli jste to způsobené refluxem? Ach jo...holky, já to nezvládnu, jestli na tu operaci fakt půjdeme...

jenny20061
26. pro 2009

Holky tak já tomu nerozumím dilatace = hydronefróza?

lucisa
27. pro 2009

mili: ano, měli jsme hydronefrozu a reflux, ale čím je co způsobené už přesně nevím. totiž mám přibližnou představu, o čem jde řeč, ale tady už se to tolikrát probíralo, že mám obavy, abych se do toho nezapletla ještě víc, u nás je to fakt už 7 let. mladší dceři je sice 5, ale tu nakonec neoperovali, protože to měla pořád na hranici a teď se to navíc lepší, takže ji operace mine. naštěstí.
ale abych přece jen odpověděla, tak snad to nespletu, je to i pro jenny:

dilatace je vlastně jiný výraz pro rozšíření, v našem případě ledvinové pánvičky, což by měla být součást ledviny, která v rozšířeném stavu umožňuje vracení moči z močovodu zpět do ledviny na její úkor - vracení moči = reflux. pokud by se to neoperovalo, vracející se moč by utlačovala tkáň ledviny a ta by čím dál méně pracovala, až by přestala úplně. tím, že se tam dá operativně záklopka = pyeloplastika, zamezí se vracení moči do ledviny a ledvina může pracovat. z tohohle hlediska to tedy chápu tak, že operací se vloží záklopka, čímž se odstraní reflux. zároveň se díky záklopce zmenší dilatace (rozšíření) na normální velikost, takže se prakticky odstraní i ta dilatace, i když tam samozřejmě vždycky je rozšíření o něco větší, než u zdravé ledviny, ale je to v normě, která se toleruje a bere za normální stav.
a hydronefroza je podle mě souhrnný název pro tohle všechno, i když jak se tak dívám, souvisí to i se zúžením močovodu, jak tady píše mili. já tedy nevím, že by u nás padlo něco o zúženém močovodu, ale je to možné, fakt je to už dýl, a já na takové věci raději zapomínám.

ale když si logicky přeložím výraz hydronefroza, tak hydro bude něco v souvislosti s tekutinou a nefroza asi s ledvinami, když se obor (oddělení), kde nás sledují, jmenuje nefrologie, ne? takže zřejmě nějaký problém s tekutinou v ledvinách, což odpovídá.... 😒

ale už jsem v tom taky zamotaná, musím si na příští kontrole v březnu osvěžit u dr. termíny, ať tady nejsem za blbce.

mili84
27. pro 2009

jenny: dilatace = česky zjednodušeně rozšíření - možným následkem dilatace je v podstatě ta hydronefróza. Ta může být způsobená buď refluxem = moč se vrací z močáku do ledvin (a tím dochází právě k té dilataci - tedy rozšíření dutého systému v ledvině). Nebo může být hydronefróza zpsobená zúženým močovodem v nějké jeho části. Tím pádem se moč v ledvině zadržuje, špatně odtéká - hromadí se tam a plní ten dutý systém,která se rozšiřuje, nebo "nafukuje" - to je ta dilatace. Následkem toho "nafukování" se utlačuje ledvinná kůra (parenchym) a dochází tím ke snížení funkčnosti ledviny. Ten močovos může být zúžený duď díky stenóze (prostě zúžené místo) nebo díky nějaké nadbytečné cévě, která kolem vede a ten močovod skřípe. Snad jsem to trochu osvětlila... Podle mě to uplěn tak stejné není - nejdříve se to pojmenuje dilatace - tzn., že je tam určité rozšíření a pak se asi zkoumá, z čeho to je. Pokud je to tím hromaděním moči, tak je to pojmenované hydronefroza. pokud má ta dilatace jiný původ (což teda nevim, nejsem doktor), tak se to pak asi jmenuje jinak...Snad to chápu správně.

mili84
27. pro 2009

lucisa: jsme se sešly 😉 Já to mán celkem čerstvě v hlavě právě od doktora.

mili84
27. pro 2009

lucisu: a my právě ten reflux nemáme (ta záklopka nám fungujeú. Máme tu variantu b) tedy zúžený močovod. Ale nikdy se neví, jaká je příčina, dokud to nefiknou...tak mi to i řekli. Může se to právě růstem spravit a samo rozšířit, takže moč bude odtékat normálně. Ale pokud je močovod skříplý tou nějkaou cévou, tak se to samo nespraví.... Nicméně nám se to trochu lepší, takže stále doufáme..V listopadu jsme se díky tomu vyhli operaci o fous...

lucisa
27. pro 2009

mili: tak vidíš, jsem za blbce, ale je fakt, že ono to vypadá jako banální porucha na ledvině a ve skutečnosti to může být u někoho jen něco a u někoho kombinace všeho a to je pak sakra komplikace. ale díky za osvětu 😉
já vím, že u nás se v papírech objevilo hydronefroza, dilatace i reflux 🙂 a malé tu pyeloplastiku dávali, jí nefungovala.

mili84
27. pro 2009

lucisa: ale nejsi za blbce! 😉 á to mám teď akorát čerstvě v hlavě - za pár let nebudu vědět oč tu běží 😀 Vy jste prostě měli hydronefrozu způsobenou refluxem, takže malé "opravili" tu záklopku, aby se jí moč nevracela 😉

lucisa
27. pro 2009

díky, mili, pěkně jsi to napsala, akorát, že jsem fakt za blbce. snad mi to holky neznalé problému odpustí. 😉

mili84
28. pro 2009

Holky je tu někdo z vás, co jste byli s mimčem na operaci v Hradci??

jenny20061
28. pro 2009

Luciso a Milio moc děkuji za Vaše vysvětlení. zatím ve správě mám uvedenou pouze dilataci a reflux o hydroneftóze ano slovo,ale pravá ledvinka nám funguje jen ze 44%, i když pan doktor Šmakal říkal, že to není nic hrozného,ale pořád na to myslím☹ a bojím se, že se to zhorší než malého odoperují.

mili84
29. pro 2009

jenny nám funguje na 43%. Prý se to operuje, když je funkce pod 40%. Takže jsme pěkně na hraně...

saruspec
29. pro 2009

tak to budte rádi,že to máte takhle,mojemu Matyskovy po operaci funguje na 25% a je to krytický stav řikal šmakal.

mili84
29. pro 2009

saruspec: to mě mrzí ☹ o tom šmakalovi jsem tady dost četla- tak mylsím, že jste ale v dobrých rukách, neboj...

To vypadá, že všichni jezdíte do Olomouce nebo Ostravy nebo kam....a Hradec nikdo?? Potřebuju nějaký info, jak to tam probíhá.... ☹

saruspec
29. pro 2009

mně z ostravy poslali tam olomouc patři pro celej severomoravský kraj.jasně ja vím,že jsme v dobrých rukou taky bych jinde nešla.

jenny20061
31. pro 2009

Mě paní doktorka říkala, že Olomouc je pro celou Moravu v Ostravě to nedělejaí a prý v té Olomouci jsou snad lepší než v Praze🙂 Saruspec je mi to líto, že Tvému Matýskovi ta ledvinka pracuje jen na 25%,ale spousta lidí má prý jen jednu ledvinu a ani to neví, protože kdysi se tato vyšetření vůbec nedělala.

saruspec
31. pro 2009

jo to ja vím,že se dá žít s jednou levinou jen že těch operaci bude víc a to je na nervy.Přeji všem nej nej do nového roku 2010. 🙂

kozlenka
2. led 2010

Ahoj holky, chci vám především popřát, aby ten nový rok 2010 byl o něco lepší než ten předchozí a abychom my všechny měly méně trápení s problémem, který tady řešíme..
Můj Adámek má bohužel hydronefrozu oboustrannou, takže mě moc neuklidní, že žijí lidé s jednou ledvinou. Je měsíc po operaci a brzy zjistíme nakolik se podařilo ledvinu zachránit a kdy půjdeme na operaci druhé ledviny. Propouštěcí zpráva z nemocnice nezní moc optimisticky, ale přesto nepřestávám doufat!

saruspec
3. led 2010

zdravím všechny,tak my už zitra jedem do to hnusné nemocnice nevím jestli budu mit čas večer jit na net,jedu ve 12h lyžovat na Bílou na 3h musím načerpat sílu,mamka bude hlidát.je supr,že když dám malému kašičku tak vydrží 7-8h.včera večer jsem mu dala ryžovou kašičku ve 23h a spinkal do 6.30h tak to už je paráda.Právě proto si musím všechno nachystat večer ja si ho tam budu sama krmit,a dělat mu čerstvé ne to co oni z ledničky a pak v mikrovlnce ohřát už má dost žaludek zničenej z těch antibiotik co bere tak ja mu davám čerstvě udělané žadné z ledničky a pochybuji že oni by mu tam dělali ráno mlečnou kašičku od nestle a večer ryžovou kašičku smíchám to s nutrilonem přecedím a malej cpe až má boule za ušima to ma 210ml a to řve jak už není.Nenechám si ho tam zkazit,už jednou mi ho zabetonovali,a furt do něho cpali a on to blinkal a oni zase hadičkou mu to davali no hruza. 🙂 Tak sportu zdar 😀 😀 😀

lucisa
3. led 2010

jo, saruspec, to mě taky tehdy udivilo. já měla výhodu, že jsem kojila, ale jiným maminkám přivezli večer dávku na celý příští den a ony si to ohřívaly. byla jsem z toho paf, když jsem předtím všude četla, že se má ta dávka vždy chystat čerstvá.
krásný, šťastný a hlavně ZDRAVÝ nový rok!!!!

kozlenka
5. led 2010

Saru, myslím na tebe, mám sevřený žaludek, když si pomyslím co právě prožíváš v Olmiku.. Dej nám pak hned info až se vrátíš, držíme palce!

ralelo
6. led 2010

Ahojky holky, jsme stále bez netu tak jsem nachvilku zasedla ke švagrové. Myslím na Saru, jak se jim asi v Olomouci daří. Nám už se to taky blíží... Jo a jak Saru píše o tom lyžování, tak já se v neděli po 14-ti letech postavila na lyže vyjela jsem vlekem na kop=ec a když jsem vyděla tu výšku tak jsem měla chuť lyže sundat a jít pěšky dolů. No ale nakonec jsem to sjela a další jízdy pokračovaly na kopci pro děti... No musím se do toho zase dostat.

saruspec
7. led 2010

Ahojte holky jsem na 2-3dny doma na uklidnění než malého daji na dětské.kozlénko maš právdu sevřenej žaludek je sabé slovo.Ale nejprve Vám povím co zas bylo na dětském,ja jsem si vzala konvici,ohřivačku Nutrilon komfort,vody kojenecké a kašičky nestle že budu málému si chystat sáma papaní aby mi ho zase nezkazili,jenže vrchni setra řekla,že z bezpečnostnich duvodu nemuže být na pokoji konvice,tak že mi budou vodu převařovat,tak manžel řikal že jo,první vodu donesla kouřilo se sní sice nebyla vařicí ale jsem si řikala asi ji nechali schladnout,druha voda byla tepla to už mi bylo divné a že je to nějak rychle,když jsem dostala 3vodu tak byla akurát a Matysek začal zvracet,tak už jsem měla zlost pak jsem se šla podivat jak ohřivaji vodu a oni ji ohřivali v mikrovlnce,tak jsem hned šla za doktorkou a řekla jsem ji svoje,že mé ditě ma papaní vždy čerstvé a ne jejich studené vody a jak je setrám zhnilo ohřát v konvici vodu tak,že pujdu za ředitelem a řeknu jak to tam funguje,a najednou to šlo,ohřivali v konvici ráno a odpoledne a večer sem si mohla ořivat na pokoji v konvici.Kozlenko byla jsi na tom rengenu s kontrastní latkou? to je taky hruza jak ho natahnou přivažou ruce a hlavičku hruza hruza,operace trvala 3h chodila jsem dookola jak lev v kleci,manžel chodil kouřit pak jsem viděla sanitaka a řikal mi že jede pro malého,žaden doktor nrvylezl aby nám řekl co a jak,tak jsem jela s sanitkou na jip tam jsme čekali hodinku a pul než malého zkontroluji a napoji,co budu vám řikat kozlenka to ví ale kdo to nezažil neuvěří,hruza malej ma 3vyvody 2 v močáku 1 v ledvince,přivazané ručičky a doktorka nám řekla že malej ma něco s močákem že nám to vysvětlí šmakal,operace jinak že dopadla dobře ale ma vysokej tlak tak mu davaj tabletky. ☹

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru