Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

petrakm
12. čer 2012

@jasekd
Tak proto se jim do toho u vás asi nechtělo,jizvu ma malou asi 2,5cm,3stehy,bez otoku..hlavne ze uz jste doma,az se vzpamatujete,tak dej info,jak to vypada,jsi teda uz viděla prevaz,možna uz jste bez kryti,ze vidíš ten zakrok.,to bude dobry,ze zacatku to vypadalo děsně,ted to uz bledne a bledne..

petardice
13. čer 2012

Prosím, může mi někdo poradit, jak rozeznat dilataci - jaké jsou příznaky - u většího (téměř tříletého) dítěte? Dcera teď začala mít včera problémy při močení - když se měla vyčůrat, moc plakala a kolikrát to úplně vzdala. Dnes ráno čůrala bez problémů a bez pláče, pak se to zase vrátilo. Moč je ale v pořádku, zánět to není, a dnes jsem odpoledne vypozorovala, že pláče a svíjí se, dokud nečůrá, když pak čůrat začala, už se usmívala. Po téhle "epizodě" byla malá na záchodě ještě dvakrát a v obou případech bez bolesti (ale už se na záchod bojí jít, že ji to bude zase bolet). Bohužel ještě není ve stavu (respektive věku) přesně popsat kde ji co bolí :( Doktorka nám ráno dala mast, že má asi podrážděný genitál (byl zarudlejší), ale odpoledne mě pak zarazilo, že když čůrat začala, tak pláč ustal - předpokládala, že v tomto případě by to naopak mělo začít pálit...

lucisa
13. čer 2012

@petardice nejsem nefrolog, ale přijde mi, že dilatace jako taková nebolí. Spíš ten průvodní jev se časem ukáže. Ale ne při čurání, ale nějakou vadou ledviny. U vás mi to přijde buď na podráždění zevních rodidel (nenarazila si kačku třeba někde na průlezce, o hranu vany, nespadla na nějakou hračku apod.?) nebo právě na nějaký zánět, ten při čurání pálí, nebo řeže..... 😕

petardice
14. čer 2012

@lucisa díky za uklidnění! byla s taťkou v aquaparku, takže by to mohla být i nějaká infekce odtamtud, ale překvapuje mne, že jednou čůrala bez problémů a pak zase plakala bolestí tak, že to radši zadržela ☹

lucisa
14. čer 2012

@petardice já opravdu nejsem odborník, ale mě takhle jednou vyváděla Noem, když spadla na tyčku na prolézačce, měla zevní genitál úplně červený, jak když máš spálenou ruku od odření a řvala úplně hrozně, asi 3 dny byl mazec, mazala jsem heřmánkem, kalciovkou, dávala jsem jí schválně hodně pít, aby musela čurat, měla jsemdojen, že čím čatěji jde, tak je to lepší, dávala jsem ji čurat do vany, do vlažné vody, ať jí to nebolí, no šílené, i když jsem i do té doby dávala pozor na tyhle úrazy, tak od tohodle okamžiku to u všech holek hlídám ještě víc, jsem jak hysterka, jak u nich stojím a jistím případný pád nebo rovnou zakazuju. A i když se to stalo možná v době, kdy měla N.N tak 3 roky, je zvláštní, že na tohle si pamatuje. Na samotné spadnutí ne, ale jak moc ji to bolelo. byla jsem s ní tehdy i na gyndě, měla jsem strach, jestli se jí třeba nanalomila stydká kost nebo něco jiného uvnitř.
Byla bych z toho šílená, kdyby se v dospělosti zjistilo, že kvůli jednomu spadnutí, které se nezkontrolovalo, by třeba nemohla mít děti.

jasekd
14. čer 2012

@petardice ahoj, dilatace opravdu neboli, pokud je v tomto ohledu v poradku, nejste nikde sledovane na nefrologii, tak toho se neboj, to je vada, o ktere deti nevedi, navenek se neprojevuje. Davaly jste moc na vysetreni (chemicky, pripadne na kultivaci)? Protoze bolesti pri curani jsou klasickym priznakem zanetu moc. cest. Ma teplotu? Nebo muze byt jen prostydla, moc je v poradku, ale je to podrazdene a boli to. Nebo jak rika @lucisa nejaky uraz? Ale to by mela modrinu, podlitinu. Kamoska s tim lezela v nemocnici, spadla na zabradli. S tim aquaparkem me napada kvasinka, v moci nic neni, curani boli, genital zarudly, neskrabe se? OPlachovala bych slabym roztokem hypermanganu, hodne vetrat, neskrabat, vynechat sladke a kdyz to neprestane, radeji zajit na gyndu, pokud je moc v poradku, smerovala bych to timhle smerem.

tertery
17. čer 2012

Tak po dalších ultrazvukových kontrolách máme pánvičky 9mm a 11mm ve 26tt. Má někdo pojem o tom, kolik měl a jk to s vámi dopadlo? 😒

tertery
17. čer 2012

@market79 Ahoj, našla jsem v diskuzi tvé komentáře, kde ti to rozšíření u mimi objevili v nemocnici v Olomouci? Víš, kolik jste měli? Já jsem taky z Olomouce a trocha vyplašená, po operaci u vás vše dobrý nebo je to vážné?

market79
17. čer 2012

@tertery Ahoj, dilataci u malého sledovali v OL, jestli Ti něco řeknou čísla, tak my jsme měli 33x20xAPIR22 a ER25 mm, horní kalich 14mm a dolní 11 mm, parenchym 2-4 mm, pamatuji si akorát, že před porodem byl nález hodně velký, malého operovali v 6-ti týdnech. Po operaci je vše v pohodě, malý nebere žádné léky, kromě koupání ve veřejných koupalištích nemá žádné omezení, kdyby neměl jizvu, tak bych si na to skoro ani nevzpomněla. Držím palečky, aby u Tvého prcka nebylo žádné operace třeba.

petrakm
17. čer 2012

@tertery
Ahoj,a co ti na nález řekli?my jsme meli 34mm jen na jedne strane..jasne ze budes vyplasena,všechny jsme se báli.,ale hodne holek,co sem přišlo,pak měli strašně pozitivni zprávy a uz do diskuze po narozeni miminek nemuseli chodit🙂..dr. az do porodu nic řešit nebudou s miminkem.,budou té ale hodne sledovat,já po 30.tt chodila každe 2tydny na sono..3.den po narozeni miminku udělaji ultrazvuk ledvin a budou teprve reagovat..ono se to muže hodne zlepšit a nebo jsou hodnoty hodne pozměněné tim prenatalnim ultrazvukem a uz po narozeni..taky záleží na přístroji,na plnosti mechyre..zkus @saruspec a @kozlenka ty měli oboustrane zatížení,ale jejich mimca měla hodne velke dilatace☹.jejich kluci jsou dnes ok🙂

tertery
17. čer 2012

@petrakm Zatím jen za 5 týdnu další kontrola ultrazvukem a uvidí se, nic právě dopředu říkat nechtěl, že se to může upravit, že nebude předbíhat, ale raději vždy vím všelijaké alternativy, ať jsem srozuměna o všem...

tertery
17. čer 2012

@market79 Dík za odpověď, tak uvidíme...

market79
17. čer 2012

@tertery Moc tyhle diskuze nečti, zbytečně se stresuješ, nakonec to může být úplně v pohodě, užívej si těhotenství a těšení na miminko 🙂)

kozlenka
18. čer 2012

@tertery Ono se to řekne nechodit na diskuze, když člověk nemá vůbec tušení co to vlastně malýmu je. Já jsem před Adámkem o nějaké dilataci taky neměla ani tušení, na tuto diskuzi jsem začala chodit mezi prvními a hodně mi to pomohlo. Našla jsem zde i spoustu kamarádek 🙂 Náš Adámek má také vrozenou oboustranou vadu ledvin, první záznam máme také ve 20 tt a pak hodnoty rostly a po porodu se to nelepšilo, takže následovaly dvě operace v Olomouci panem doktorem Šmakalem. Nebyl dlouhodobě na žádných lécích, nikdy na něm nebylo nic poznat /krom dvou jizviček/ Žádný zánět ledvin neprodělal (teď jsem to zaklepala na hlavu tak silně že jsem si snad způsobila otřes mozku) Na koupaliště chodíme, odplenkovali jsme bez problémů, chodíme jen na kontroly na místní nefro, do Olmiku jen při potížích.
Držíme moc palce, aby se splnilo tvé největší přání a mrňouskovi se při dalším UTZ neobjevili vyšší hodnoty dilatace (už jsou to tři roky a já mám stále v živé paměti, jak jsem na každý UTZ šla s obrovskou touhou slyšet konečně dobrou zprávu - u nás se to bohužel nenaplnilo a operace nás neminuly) Užívej si těhotenství, do porodu se stejně zřejmě nic zásadního dít nebude, jen pravidelnější kontroly a věz, bude líp 😉

tertery
18. čer 2012

@market79
@kozlenka Moc děkuju!Co teď člověk nadělá, musíme jet čekat... 😉

saruspec
18. čer 2012

@tertery ahojky,holky maji pravdu,uživej těhotenství a moc to nečti,budeš z toho na nervy,uživej těhotenství všechno se da lečit,s dilataci se da žit bez problému.malej ma po 3operacich v olomoci.operace nic moc,jedna ledvina funguje na 17%druha na 70% berem od narození antibiotika přisnej zakaz veřejných bázenu,co 3měsice moč na vyšetření a tedka chce nefroložka i vyšetření krve,co 3 měsice na sono a při zanětu okamžitě do olomouce.prozatím se nezlepšeje ale ani nezhoršuje.časem mu chcou tu horší ledvinu vzít.v zaří mi konči mateřska ale doktorka mi malého aspoň na 2roky nepustí do školky tak si prodlužuji mateřskou.neboj da se to zvladnout,ikdyž si budeš myslet,že to nezvladneš všechny jsme to tu zvládli, :jsme prostě holky šikovné. 😀

petrakm
19. čer 2012

Ahoj,muzu se zeptat,zda na MAG 3je nejake omezeni?jako jídlo ,pití?byla jsem na tom se synem v 5tydnech,tak uz si to nepamatuji,myslim,ze musi byt extra zavodnenej,ale jist snad neni problém..jsem kojila,takze netusim..diky za info

hardlove
19. čer 2012

@saruspec já mám pocit že od letošního roku nejde mateřská prodloužit ze zdravotních důvodů dítěte jak tomu bylo doposud,že jsi mohla bejt doma až do 6 let za 7600 pokud to zdravotní stav dítěte neumožnoval, aby nastoupilo do předškolní výchovy Nám loni schválili 4 letou variantu za 7600 ze zdravotních důvodů dítěte a v lednu mi poslali papír že si mám vybrat jestli pudu na 3 roky za 7600 nebo ho nechám znova posoudit na péči. Radši jsem vzala jistej rok za 7600 než doufat v to jak posouděj 2 letý dítě podle těch jejich tabulek I. stupeň 3000, II.st. 6000, III.st. 9000, IV.st. 12000

petrakm
19. čer 2012

@saruspec
Ahoj,koukám teda stále dost bojujete,myslela jsem,ze to malej nakonec zvládnul dobře jako prcek od kozlenky..byla jsi vždy tak pozitivně naladena,ze mne tohle vůbec nenapadlo..Držím palce

petrakm
19. čer 2012

ahoj, muzu se jeste jednou zeptat,jak je to s MAG3?omezeni jidlo,piti?diky, nechce se mi zase prudit dr,. kdyz uz jsme na tom byli v 5.t..urco jsem normalne kojila, ale ted uz mam batole..diky moc
zkousim, kdo asi byl. jdu ted ve ctvrtek.diky moc za info @jasekd jak to bylo prosim na DMSA? to je snad obdoba s pripravou ditete @saruspec
@kozlenka @market79 @lucisa @comra @sisip
snad se nekdo chytne🙂)

lucisa
19. čer 2012

@petrakm jejda,my chodíme furt na něco, jednou s tou a potom s tou, že už mám z těch zkratek guláš...
Ale MAG3 bude myslím dynamická nebo statická scintigrafie, tzn., na počítači se zobrazuje funkce močového ústrojí a hlavně ledvin pomocí kontrastní tekutiny. Omezení s jídlem myslím nebylo, není to klasická narkoza, jen oblbovák do zadečku na uklidnění a spinkání (přirovnala bych to třeba k dithiadenu, fenistilu kapkám apod., že je dítě unavené, ale tohle samo ve větší dávce) a hlavně hodně zavodněné dítko, oni na podporu močopudnosti ještě do kapačky připíchávají nějaký sajrajt Furosal nebo jak......
Ale doufám, že tě nemystifikuju......

market79
19. čer 2012

@petrakm Ahoj, my byli na MAG3 v květnu a omezení tuším žádné, ráno normálně posnídal, dala jsem mu i mlíko, přijeli jsme, malý dostal nějaké uspávadlo a šel na vyšetření. Našla jsem i papír, který jsme dostali před vyšetřením - dítě musí být dostatečně zavodněné, může i jíst 🙂 Držím palečky, aby jste dobře dopadli a měli jen pozitivní zprávy

market79
19. čer 2012

@lucisa Byla jsi rychlejší 😀

lucisa
19. čer 2012

@market79 tak jsem se trefila? 😅

petrakm
19. čer 2012

@lucisa
@market79
Super,diky

market79
19. čer 2012

@lucisa JJ, přesně 🙂)

jasekd
19. čer 2012

@market79
@lucisa
@petrakm tak u nas to bylo jinak, my byli na DMSA (staticka scinti, MAG je dynamicka), byl tam manzel, ted jsem se ho ptala... Posledni mliko/piti mohl brzo rano, pry tak kolem 5,a pak uz nic, pamatuje si to, ze mel uplne suchou pusu, az do krve, sli na to v 10 nebo v 11, byli v LBC a byli hospitalizovani (jen pres den, rano nastup, v 16 propusteni), premedikace byla plegomazin (injekce do svalu), asi to ma kazde pracoviste jinak. Vsak srovnej Peto ty zakroky na ocnim, co ted absolvovaly nase decka 😅

comra
20. čer 2012

@petrakm Tak Dany na tom byl v lednu(to mu byli skoro 2 roky,). předtím, když mu bylo 5týdnů. Vůbec si nepamatuju nějaké omezení. Normálně jsme snídali, pil taky normálně. Ani žádná oblbovačka, na uklidnění mu pustili Krtečka aa autíčko a on u toho usnul. Byl už hodně unavený. Kontrolní snímání po půl hodině ani nedělali, protože viděli, že to vypadá parádně...Byl tam s ním manžel, já byla těhotná. byli jsme v Praze, Klinika Ke Karlovu-tam napichovali kanylu, a pak přechod na nukleárku...

petrakm
20. čer 2012

@jasekd diky,přesně -přijde mi to,ze je občas jinde jiny postup na obdobných vyšetření🙂i kdyz DMSA je asi teda neco jiného,ale stejne ho zbytečně trápili zizni,mi teda prijde,kdyz mu dali akorát ten oblbovak..vypadalo to jako by ho připravovali k narkoze..i kdyz teda si pamatuju,ze tam byl přístroj na to vaše vyšetření a vypadalo to docela desive.jako by se v tom měl tocit sám jak na kolotoci,ale to je samozřejmě hloupost,jen ma bujna fantazie..ted je to ještě dobry,ale ta sestřička mi říkala,ze zapasili s nejakym 2,5 l klukem právě na tom vašim přístroji:-/@comra jojo diky moc,já jdu taky tam🙂máme i stejného nefrologa..sympatak..prcek tu kanylu nevyrval?uz je teda uvedomelej..já mam čerstvé 17mes a teda se bojím,tak jsem donutila manžela na převoz aspon..jsem zvědavá..mne právě dr. Vystresoval,ze musíme jít hned,před tydnem jsem
Byla na ko a parenchym je zase jen 3 a to uz měl skoro 7 v únoru,operaci měl v červnu..tak zas nervi:-/já se ani nebojím ty plastiky,ale zase ty antibiotika,z těch mam
Strach,malej mi ted tak prospívá,ale s nima to byl pech☹(tak snad byl jen omyl v měření..

petrakm
20. čer 2012

@comra nějak se mi ten příspěvek pro tebe neoznačil,viz výše..koukalA jsem,ze uz musíš byt kazdou chvilku v porodnici🙂))moc Držím palce,at je to rychlovka a miminko uz mas u sebe..to bude super,zase mít toho pidiska v náruči!!!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru