Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

blanka.k
6. čer 2010

Holky, chtěla bych se zeptat, jestli se ta dilatace nějak projevuje při čůrání? Posledních pár dní se malej hodně kroutí a řve, myslela jsem ,že ho trápí nadýmání , ale kolikrát ho chci přebalit, tak ho nechám trochu prokopat, on řve a "tlačí", pak se vyčůrá a je klid...Teda na chvíli, pak se fakt začne kroutit, jak ho bolí bříško a prdí 😅 Tak nevím, jestli jak ho trápí ty prdíky,tak se mu i tím čůráním uleví, nebo fakt mu dělá to čůrání problémy 😅 Jen doufám, že když po porodu ta dilatace (prý) zmizela, že by se zas nevytvořila 😅

kozlenka
7. čer 2010

Blani, já myslím že to jsou ty prdíky.. Nás doktorka upozorňovala akorát na to, kdyby nečůral obloukem a nebo moč páchla, tak to může značit zánět. Anebo kdyby se ti zdálo, že čůrá fakt málo, tak bych si vyřvala vyšetření.
Jo jinak holky, koupila jsem si v lékárně Hexa Phan, jsou to papírky, které kontrolují bílkoviny v moči a ostatní nečistoty. Je to taková pohotovostní kontrola doma, kdyby se mi právě s močí něco nezdálo. Já jsem totiž pořád vystrašená ☹

lucisa
7. čer 2010

@kozlenka já ani nevím, že něco takového existuje 😉

@blanka.k já si myslím, že dilatace se nemůže projevit při čurání. spíš to budou buď prdíky a nebo jestli se ti něco nezdá, nech vyšetřit moč na zánět močového měchýře, močových cest a pod., to by mohlo bolet při čurání, nebo spíš řezat a pálit.

hancas
7. čer 2010

kozlenka......a kolik stojí a kolik tam toho je???to bych taky potřebovaa abych pořád nečuchala k plínce pro mojí jistotu a kontolu 😉

vendy2
7. čer 2010

Hezký večer,našla jsem tohle téma a chtěla bych se na něco zeptat,potřebovala bych poradit.Syn má od narození problémy s ledvinou,má tu dilataci.Od narození bere antibiotika furantoin,dávala jsem mu každý večer tu jeho dávku,jenže posledních pár dní,to absolutně nechce,tak se chci zeptat,jestli náhodou nevíte,jestli se ty antibiotika mohou smíchat s čajem,aby to vypil.Ve čtvrtek jedeme na kontrolu,tak se zeptám doktorky.Dělá mi to starosti,aby to vůbec nějak působilo,když to bylo smíchané,ale příjde mi,že i když si to vzal samostatně,tak to pak zapil,že to možná výjde nastejno.Budu moc ráda za odpověď,pokud s tím máte některá zkušenost,děkuju.

lucisa
7. čer 2010

@vendy2 čaj podle mě není na závadu.
vím, že se některé léky třeba nesmí zapít mlékem (kojené děti) nabo něčím kyselým (např. čaj s citronem), ale normální dětský nebo ovocný čaj, příp. voda, by neměl dělat žádný problém, já bych to smíchala a dala třeba do stříkačky (jako je u Nurofenu apod.) a po troškách během půlhoďky nenápadně dávkovala.

vendy2
8. čer 2010

@lucisa děkuju za odpověď.On mi to nechce právě ze stříkačky ani ze lžičky,tak jsem mu to dala do hrníčku s trochou čaje a to vypil celé.Tak snad to nebude nějak vadit,takhle aspoň vím,že to vypil a zůstalo to v něm.

saruspec
8. čer 2010

ahojky všem,dlouho jsem tady nebyla ale přestěhovali jsme se na barák,takže tady nemám net jen jak manžel donese notbuk tak na chvili mu tu zajdu.adelín jestli ti mužu poradít jestli maš jit na dvou denní vyšetření tak to jde udělat anbulantně ale nesmíš se dát oni maji zato,že tam ležíte peníze ale že děcko stresujou to je jim jedno vím co říkám mám 9 měsičního syna a ten si už v olomouci užil své má po druhé operaci ledvin a v zaří nás čeká další a řeknu ti že po druhé operaci byl tak ze všeho vystrašený a všeho se bál že to bylo hrozné.a jak jsme jeli na to dvoudenní vyšetření tak manžel řikal že at to udělaji ambulantně byla tam oxana taka indka a že to nejde atd a manžel řikal tak že pujdem jinam tak pak obratila že máme počkat na dr Fleglovu a ta bez řeči řekla že pujdem nahoru tam je ambulantní pokoj s postelama všechno jde jen se nesmite nechat.Nás už tam znají ví že si nenecháme nic libít.hlavně se nenech od sester nic namluvit že něco musíš to je tvé ditě a nenech si do něčeho mluvit.

lucisa
8. čer 2010

@saruspec nám to krátké vyšetření taky dělali ambulantně, domluvila nám to "naše" nefroložka. takže to fakt jde 😉

saruspec
8. čer 2010

jo jde jenže to malo kdo ví.

andelina
9. čer 2010

Saru dík... bojím se :( Nám nikdo neřek, na jak dlouho to bude, co nám budou dělat :( tak prostě doufám, že to bude jedna - dvě noci... Zkusím se zeptat, ale já jsem děsná, já to asi nedám a budu jak beránek dělat, co mi řkenou, ale malého nedám, děkuju za rady moc... ☹

lucisa
9. čer 2010

@andelina no a na to oni hřeší, že se maminy budou mít strach ozvat v rámci "dobra a zdraví" jejich miláčků 😉

sisip
10. čer 2010

Ahoj holky, chci se zeptat, teď jak jsou ty vedra tak můžem malou brát k vodě? Semtam jí osvítí slunce, chodíme většinou po 3 hodině ale nevadí to, že bere ten sumetrolim? Snažím se jí držet co nejvíc ve stínu ale někdy to prostě nejde a když jedem v kočáru tak je třeba 5min na slunci, myslíte že to nevadí? V příbalovém letáčku jsem četla, že může způsobit fotosenzibilitu, to se projevuje jak?? děkuji moc

sisip
10. čer 2010

Jo a dávali jste přesnídavky u semtrolimu? mi je máme zakázané , můžem jen banán☹ ach jo to je hrůza

hancas
10. čer 2010

sisip----mi máme taky sumetrolin a na slunko chodíme tomu se asi neubráníš,jj mlžem aky jen babán víš jak je to hrozný,Zítra si jdeme pro výsledky skrz moč a 22.na vyšetření tak nám držte palce at je moč ok.Jinak ta fotosenzibilitu nevím co je ale mrknu na net at vím 🙂

Jinak maminky kdyby to vyšetření bylo ok už nebudeme brát sumetrolin???a nebo nám dá něco jinéo???jedeme totiž k moři a slunce na sumetrolin nemůže být,musím to říct dr,v nemocnici at vím

lucisa
10. čer 2010

@hancas to raději dr. řekni, změní ti léky

@sisip nevím, jak se fotosenzibilita projevuje, ale mé dceři šíleně otekly a zřervenaly oči. A dr. nám to změnila na Triprim tabletky a od té doby byl pokoj.....

sisip
10. čer 2010

luci: no to měla malá na začátku ,jak začla užívat sumetrolim, myslím ty červené zarudlé oči a pak jí to nějak povolilo, takže si myslím že to asi z toho nebylo. No jsem zvědavá jak vydržíme celé prázdniny furt ve stínu a bez ovoce to bude horor

lucisa
10. čer 2010

@sisip 😒 je to mrzuté, když jsou děti na lécích a pořád to musíš hlídat, abys jim neublížila.... ☹

hancas
11. čer 2010

ahojky maminky,
tak výslekdy moče negativní takže jsem moooooc ráda,ještě přežít vyšetření a zase bude na chvilku klid

lucisa
11. čer 2010

@hancas paráda, ať jsou prcci OK 😉

vendy2
11. čer 2010

Zdravím Vás,snad nevadí,že jsem se k Vám takhle přidala.Jak jsem se posledně ptala,jestli nevadí když furantoin s něčím smíchám,tak jsme byli u doktrorky na nefrologii (snad to píšu správně) a říkala,že mu to můžu dát klidně i do jogurtu,zamíchat do banánu,prostě to jde,tak jsem hrozně ráda 🙂 Akorát jsem se mohla zeptat dřív a nemusela ho trápit.
Bereme to od jeho narození a řeknu Vám,je to děsný,na vyšetření rentgenové jedeme až v listopadu,každý měsíc mám strach,aby zase nebylo něco v moči,ale to znáte,že ☹ te´d to bylo v pořádku,vždycky mi spadne kámen ze srdce.
Moc Vám držím palce,aby se z toho Vaše dítka brzy dostaly 😵 Nám se to trochu zlepšilo,ale uvidí se v listopadu,jestli bude muset na operaci nebo ne.

andelina
11. čer 2010

vendy2 a odkud jsi, že jdete až v listopadu? My máme teď 4 měsíce, v 5ti t jsme měli hnusný zánět a už máme za sebou mikční (máme reflux 5st :( ) a to druhé vyšetření na nukleární medicíně, holky tu budou vědět, jak se to jmenuje... no a dostali jsme už i termín do Olomouce, jedu s malým 15.7. ale ne ambulantně :( NO tam se dozvíme co a jak... i když všichni říkají, že s tím co máme bude operace nutná, věřím, že ne. Taky Ti přeju, ať máte vše dobré a žádné bacily v moči! My dnes dostali výsledky z pondělní moči a dobrý 🙂

vendy2
12. čer 2010

@andelina já jsem kousek od Prahy,jezdíme do Motola a na nefrologii do Boleslavy.Malej měl právě když mu byl měsíc zánět obou ledvin,pravá se už z toho dostala a na levé stále něco je,ale prý se to lepší,tak operaci odložili a uvidí se až v tom listopodu.Do toho plánujeme druhý mimčo,ale nevím jestli nepočkat,protože jako těhotná bych nemohla na ty vyšetření co mu budou dělat,přesně to nukleární a ten rentgen.A ještě víc se bojím,aby to druhé nemělo taky,v thotenství mi to nezjistili,vše bylo v pořádku až po narození nám to oznámili a už se pak jen jezdilo po doktorech.
Děkuju 🙂 My jsme taky dávali moč v pondělí,to je moc dobře,že jste to měli v pořádku 🙂
Teď je horší,že je v takovém věku,že odmítá večer lék a já jsem z toho na mrtvici,už nevím jak to udělat,aby si to normálně v klidu vzal,snad se to do listopadu zlepší,jinak teda už nevím.

lucisa
12. čer 2010

@vendy2 mě to u první dcery zjistili až při kontrole kyčlí někdy kolem 3 měsíce. u druhé to sledovali v těhu, nic nebylo a po porodu ještě v porodnici už tam dilatace byla. a u třetí dcery to věděli už v těhu a i po porodu se to potvrdilo. takže to si nevybereš, a další dítě to mít taky může, i když nám všichni dr. tvrdili, že to bývá u sourozenců vzácně. teď už nám tvrdí, že my jsem rarita 😖

vendy2
12. čer 2010

@lucisa teda,tak to mě mrzí,to si vůbec neumím představit jaké to musí být ☹ Já vím,že se to stát může,akorát by mě zajímala příčina,nijak jsem se neptala v porodnici tenkrát,jen mi bylo řečeno,že je to vrozené,ale při ultrazvuku než se malej narodil mi nic takového neříkali,pořád říkali,že je vše v pořádku.Je pravda,že kdyby to mělo pak i druhé,že už bych věděla čemu můžu zabránit,u malého jsem to nevěděla a kvůli doktorce dětské skončil v nemocnici se zánětem.
A Tvoje starší dcery už se z toho dostaly?nebo byla potřeba operace?

lucisa
12. čer 2010

@vendy2 já už si to tak nějak nepřipuštím, v Olmíku jsem viděla mnohem hůř nemosné děti (srdíčko, mozek), takže jsem to brala jako to lepší z možného zla.
Mě taky nejdříve tvrdili, že je to vrozené, až teď při třetím stejně "postiženém" dítěti mě to nedalo a začala jsem naléhat na objasnění příčiny. a dr. Šmakal z Olmíku mi přiznal, že posledních pár let mají podezření na nějakou genetickou zátěž, protože vypozorovali, že se jim začínají objevovat sourozenci a členové rodiny ob generaci. Ale tím, že se konkrétně ta dilatace nesleduje u dětí dlouho, je možné, že něco měli i rodiče nebo prarodiče dětí, ale asi to neměli tak závažné, že se o neprojevilo nějakým problémem a oni to tudíž nemohou nijak dokázat. Tak asi tak.

Operovaná byla jen nejstarší dcera, ona měla i reflux (podrobnosti ti už nepovím, je to skoro 7 let) a dělali jí pyeloplastiku - takovou umělou záklopku na ledvině, aby se jí moč nevracela do ní zpět a odtékala močovodem ven.

Druhá dcera měla hodnoty dilatace hraniční, takže je jen sledovaná a u té nejmladší ještě všechny výsledky nejsou, ale zatím to taky asi vypadá na sledování (ťuk ťuk) tak doufám, že to tak bude.

A neboj, nevím, jak ostatní děti maminek, ale moje holky nemají žádné omezení, ať už dietní nebo obecně (bazén apod.). Akorát při nachlazení nebo nemoci musíme okamžitě dávat moč, aby se zavčas podchytil zánět močových cest a nezkomplikovalo to stav "nemocné" ledviny, jinak nic.

vendy2
13. čer 2010

@lucisa Tak to jo,já si taky stále říkám,že jiné děti jsou na tom hůř,že se tohle zvládne.Aha,to je zajímavé,u nás měla jako dítě problém s ledvinou moje máma,tak je možné,že je to třeba tím,ale nevím.
Já se v tom moc nevyznám,ale vím,že v papírech má syn napsaný taky reflux levé ledviny,ale že prý se to může ještě celé urovnat a operace nebude potřeba,akorát to čekání do listopadu je dlouhé.
Syn taky nemá žádné omezení,jen víc koukám,aby nenastydnul,jinak nic a když je třeba nemocný,nebo se objeví horečka,tak dáváme pro jistotu moč,přesně aby se zabránilo eventuelně nějaké infekci.
Jediné co mě vždy děsí jsou ty kontroly rentgen atp.,to mám co dělat,abych tam nebrečela s ním,ale říkám si,že jinak dobře prospívá a že tohle se nějak zvládne.
A pokud by byla nutná operace,tak budu ráda za to,že by to pomohlo,ale radši bych,aby na ní nemusel.
Tak to držím palce,aby to bylo jen to sledování a urovnalo se to 🙂

wsmoulinkaa
13. čer 2010

blanka - při s čůráním to nemá nic společného říkala mi dr....dá se to zjistit bud sonem a kultivací v moči kdyby bylo něco v nepořádku

sisip
14. čer 2010

Ahoj holky , tak už máme termín operace. Achjo, kdybych tam nezavolala tak nevím jestli by nám vůbec někdo dal vědět. No mám nervy jak prase. Holky a jak dlouho bude muset malá jen ležet? Může aspoň do sedu nebo na břicho? A nevíte jestli už tam jsou povolené návštěvy. Děkuju

andelina
14. čer 2010

sisip - a kdy to bude? Ach jo drž se..........

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru