Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

esicko
19. črc 2010

@jasekd my to měli dost podobně jako vy...nejdřív mi přišlo, že čůrá úplně v pohodě, když jsem ho robalila, skoro pokaždý mě počůral a ještě se tomu smál potvůrka 😀 no a asi tak poslední dva týdny se mi zdálo, že ho nějak víc bolí bříško, ale když jsem se mu snažila pomoct, aby se vyprdíkoval, tak z něj nic nešlo a pak se najednou vyčůral 😒 no teď ho víc sleduju a někdy se přitom i vyjakdí, takže nevím, zda tlačí na čůrání nebo kakání. No a tak jsem volala na nefro a mluvila jsem přímo s bývalým primářem na dětském, on je uznávaná kapacita mezi dětskými doktory v celé ČR a ten mi právě řekl, že normální to není a může právě nastat ten návrat moči. No a protože jsem nevěděla, jestli mám s ním přijít nebo ne, tak jsem se spojila ještě s naší nefroložkou a ta mi řekla, ať to sleduju,pokud u toho bude i kakat, tak je to zřejmě od toho tlačení na stoličku, ale pokud bude jen čůrat a bude vypadat, že mu to jde těžko, tak máme raději přijet. A ještě se mě ptala, zda se mu při tom nafukuje předkožka, tak jsem jí řekla, že jo, ale nevím, zda je to dobře nebo ne. No a řekla, že mám dál zkoušet přetahovat pindíka a mazat, ale ne imazolem, ale něčím obyčejnějším, tuším, že říkala něco jako dermazol? Jo a nám zatím zjistili "pouze" tu dilataci, ale četla jsem, že hydranefroza jeněco jako následek dilatace, tak už jsem z toho fakt jelen. Jen z toho čůrání mám fakt strach, aby se tam neukázalo ještě něco horšího. No a jak píšeš, že se bojíš, aby jste nemuseli na tu operaci, tak to já taky, ale říkám si, zda to nakonec není to nejlepší řešení, než to neustálé kontrolování a strach, zda se neobjeví horečka a zánět,bolest...jo a holky, pokud tam je zánět, tak ty ledviny fakt bolí.. 😖

esicko
19. črc 2010

@jasekd my jdem na ten utz dvacátýho srpna a doktorka mi řekla, že až podle toho jak dopadne, tak nás objedná na další vyšetření 😒 my máme tu dilataci 13,3mm předtím měl 5,6mm, takže posun k horšímu a nám nasadila ten sumetrolim, protože se to prý doporučuje nad hodnotu 13. A taky mi řekla, že pokud jí řeknu, že ho nechci, tak nám ho nedá....když já mám strach, že dostane zánět, tak mu ho dávám. Ale zatím mi to dost plive...No a co je to ten VUR?

jasekd
19. črc 2010

@esicko Sakra, je to nejake podobne, on se ted vubec zhorsil, prisuzuju to i tem antibiotikum, ze mu mozna blbne brisko, ja ty probiotika nasadim. Ted jsem kojila, a uplne se odtahuje, nic nevysal, i kdyz aspon trochu mlika mam, tak ted chladim UM. VUR je vesikoureteralni reflux, prave navrat moci z mocaku do mocovodu a do ledviny, maji na to u nas podezreni, mozna i proto mame Sumetrolim taky, i kdyz dilatace je tech 8... Tumasticku, nemyslela Dermazulen? Pri zanetu je jasne, ze to boli, my jsme myslely stav v klidu, ze ta dilatace neboli...

esicko
19. črc 2010

@jasekd no, tak u nás to samé, při kojení se kroutí a kope, tak ho rozbalím a co myslíš? Čůrá ☹ tak nevím, aby to nebyl projev právě toho VUR

ta mast, to je ona, díky, alespoň nebudu v lékarně za trubku 🙂

esicko
19. črc 2010

@jasekd jak jsi psala o té BKM, tak já zase s Lotynkou látkovala půl napůl s papírovkama a teď jsem Kubíčkovi chtěla taky dávat látkovky a s tou diagnózou teda nevím...

jasekd
19. črc 2010

@esicko se mi to nejak smazlo, sakra... Podle me naopak, ja v podstate pouze latkuju, jen k Dr Na UZ mam papir. Alany, protoze je s nima lehci manipulace, ja mam latku HaipuDaipu na snapku a pres to PULky, uvazovala jsem o nejake AIO pline, ale asi na to kaslu zatim, treba na druhe. S latkou podle me lip poznas, kolik cura, lip to dejcha, neni v tom chemie, nuti te to casteji prebalovat... Ja ted Martina rozbaluju pred jidlem, dam plinu, pak hned po jidle, vetsinou je plina sucha, vycura se mimo a pak mu ji dam a je vic v suchu. Driv to tak neslo, protoze hodne blinkal, tak to neslo hned po jidle. Ja bych se toho nebala a ted v tech vedrech ho nechavam i hodne vetrat, kdyz je zima, je to horsi. To kopani dela i brisko, cert se v tom vyznej, ale i zdrave deti se trochu krouti, kdyz curaji, rikaly mi kamosky, tak nebudem hned plasit.

esicko
19. črc 2010

@jasekd no snad máš pravdu, člověk ho pořád pozoruje a hledá příznaky 😅 já mám bambusky TB a svrchňáky haipa, jednu AIO IV a už jsem mu je dávala, ale teď teda jedeme jen v papírovkách.

saruspec
19. črc 2010

jasekd jak bere antibiotika musí brát probiotika muj malej měl koliky z antibiotik už nám jich nejmín třikrát mněli a ty probiotika mu udržuji střevní mikrofloru.A ty maš kluka jako ja a ti na bolesti břiška strašně trpí my jsme si užili svoje davala jsem mu před papaním kapky babycalm a někdy po papaní a okamžitě zabralo občas i trubičku do zadečku.

lucisa
19. črc 2010

Ahoj, já nelátkuju a jsem z těch vašich výrazů dost zamotaná
@jasekd a
@esicko 😀 😀 I když jsem na tím taky přemýšlela, jen už nevím, co je co, ale to je jedno.

Chtěla jsem jen napsat, že moje nejstarší právě byla na operaci kvůli toho refluxu moči. Neměla na ledvince takovou tu záklopku, která po odtoku moči z ledviny vývod uzavře a nedovolí, aby se moč vrátila. Prodělala pyeloplastiku - voperovali ji tam umělou záklopku, takže teď už se moč nevrací a odtok funguje tak, jak má. A nález má od operace nejlepší, jaký může být. Troška dilatace tam je, ale nezvětšuje se a to je hlavní. Právě tou vracející se močí se utlačuje tkáň ledviny a zvětšují se ty pánvičky. Proto když se reflux prokáže, tak se operuje, jen nevím, od jakého stupně, já už si na to fakt nepamatuju, musela bych pohledat ve starých lékařských záznamech....

jasekd
19. črc 2010

@lucisa dik, zkusim to nekde pohledat na netu. Zakladni principy a metody jsou mi jasne, ale takhle dopodrobna si to uz zeskoly nepamatuju, no mozna jako zubni jsme se tu urologii az tak podrobne ani neucili, nepamatuju se, ja to doted nepotrebovala. V kolika mesicich byla holka na te operaci a jak dlouho brala ty ATB?
@saruspec s probiotikama pocitam, uz jednou pomohly 😉 i kdyz klasicke koliky nemel nikdy, docela se s tim statecne pere. Ovsem ted se mi pri krmeni hoodne pozvracel, no ale to je i ten GER. Jak rika manzel, tam kde to ma bejt siroky, ma to uzky a tam kde to ma bejt uzky, ma to siroky, to dite nase je samej reflux. On neni doktor, proto tato "odborna diagnoza" 😀

lucisa
19. črc 2010

@jasekd ona je narozená na konci listopadu a na operaci byla v polovině července, takže nějakých 8 měsíců.... ATB měla dost dlouho, do nějakých 4-5 let? Fakt ti přesně neřeknu, protože ona mi začala trpět i na noční pomočování a občas ji to uteklo i přes den a zjistil se u ní ještě i hyperaktivní močák, takže hned dostala léky i na toto, které bere doteď, takže jestli měla max. rok pauzu bez léků 😖 A tím pádem mi to splývá.. mi přijde, že bere furt něco.. Vždycky už začínáme snižovat dávku, vysazujeme a po 2-3 měsících se zjistí zhoršení a najíždíme znovu.....

kristipa
19. črc 2010

ahoj holky, tak se k vám přidávám do klubu, dneska jsme absolvovali v Olomouci poslední vyšetření ledviny (IVU) které s největší pravděpodobností povede k operaci. vyrozumění nám pošlou poštou domů i s termínem operace. malému je teď 13,5 měsíců a vzhledem k tomu, že jsme v Olomouci už jednu operaci (varlete) absolvovali tak se toho děsím už teď. dilataci mu zjistili už v porodnici, chvilku to vypadalo dobře ale pak se bohužel začala zvětšovat. je mi z toho na nic. zase se budeme trápit v nemocnici, malému nejdou absolutně najít žíly tak už fakt nevím kam mu budou ty kapačky rvát. fakt závidím všem kteří jsou téhle zkušenosti ušetření.

andelina
19. črc 2010

@esicko no jo bohužel my taky tlačíme při močení... ale nic se neboj, to chce fakt vyšetřit, nebát se, a pak řešit... snad to budete mít v pohodě.

@jasekd my máme reflux V. stupně (nejhorší) to už se operuje, ale moje dr. říkala ,že už viděla reflux III. st. se samotného spravit... přeju, ať to máte dobrý!!!!!!!!!!!!!! Žádné operace.

jasekd
19. črc 2010

@kristipa Ahoj, co mel malej s varletem? Martinek ma spermatokelu v nadvarleti a hydrokelu, ale s tim se zatim jen vyckava...
@andelina no kez by.... Dekuju. Prosimte, a kolik mate tu dilataci? a zhorsuje se? Martinkovi se totiz zatim snad nezhorsuje, a ma jen 8mm, coz mi dava trochu nadeji, ze treba reflux nema nebo malej. Ale zas je tam ten megaureter. A to tlaceni posledni dobou taky. Jak rikas, nejdriv vysetrit a pak se uvidi, ale clovek se v tom furt nejak stoura 😖
@lucisa chudak holcina, takhle dlouho to brat...

Holky, to jste tu vsechny z Moravy, ze se resi jen Olomouc? A co neco v Cechach, kde se tyhle operace provadeji? Slysela jsem Hradec, no asi Praha? A jeste nekde? No snad to nebudem potrebovat.

saruspec
19. črc 2010

jasekd my máme reflux na obou stranach na jedne 4 stupně a na druhém 5 stupně takže jdem v zaři na 3 operaci.protože mu funguje jen pravá ledvina tak ji musí pomoct aby všechno netahala sama.malej ma dilataci obou panviček první operaci mněl jak mněl měsic a pak ve 4měsicích je to strašné a ta levá se po operaci nevzpamatovala .šmakal řikal,že po dobu jeho praxe neviděl tak velkou dilataci.a časem mu chcou vzít tu špatnou ledvinu.malej do 5měsice znal jen nemocnici te´d co je doma v kuse 5měsicu.

jasekd
19. črc 2010

@saruspec Hruza, chudatko maly ☹ Ja jsem sem nakukovala uz v tehotenstvi,kdyz nam to objevili, a zakazala jsem si sem chodit, protoze nektere deti jsou tu na tom opravdu spatne, vase trapeni jsem myslim i cetla. Na druhou stranu bylo zde i par pripadu, ktere se srovnaly samy. Koukala jsem na fotky, malej je krasne vysmatej. Tak at mate duvodu ke smichu cim dal vic, drzte se.

saruspec
19. črc 2010

jojo moc dík,mně to taky pravě zjistili v těhotenství manžel ma znamou doktorku z Prahy a ta nám zařidila kontrolu u apolináře v Praze a tam mi doktor řekl,že mám ukončit těhotenství ještě že jsme to neudělali už nevěřím doktorum.pak malému v olomouci dělali punkci ledviny přes moje břiško aby mu ulevili.malej je bojovník doktorka z jipky novorozeneckého mi řekla,že kdybych rodila v ostravě tak by malej převoz nepřežil.rodila jsem v 39týdnu měl špatnou plíci byl napojen na plic.ventilator,pak měl pnemotorax tak mu museli odsavát vodu z plíc bylo to hrozné a pak v těch nemocnicích je to dost na nervy.

andelina
20. črc 2010

@saruspec mně se úplně podlamují kolena.... vytrpěla sis :( :( :( Jste stateční bojovníci!!!

saruspec
20. črc 2010

to jo ale už je to doufám dobrý,ještě zvladnout tu operaci v záři ale ještě nám nic nepřišlo musím tam zavolat.

andelina
20. črc 2010

"Škoda" že nebudete v říjnu, mohly jsme se podržet... Kdyby se Ti někdy chtělo, budu vděčná za každou informaci, co mě čeká... nástup máme 12. a čeká nás reimplantace (asi tedy močovodu, jak jsem pochopila, dr. Šmakal mi nemohl víc říct, malý mi řval po narkoze na rukou, pak už přišel ten saniťák, bylo to na houby...).

sisip
20. črc 2010

Ahojky holky: Andelin, jak jste dopadli v Olomouci, jsem na vás myslela. Něco tady čtu ,že 12. nastupujete ,takže taky operace co? Ale je fakt lepší když si to ty děti odbyjou co nejdřív 😉 A co, dalo se to tam?

andelina
20. črc 2010

@sisip ajoj 🙂 no jo no 13. operace :( Je fakt, že bude mít zrovna 10tého 8 měsíců a je lepší, než aby měl třeba rok nebo dva... Dr. Šmakal říkal operovat co nejdříve, aby nebyly další záněty a ledvinka už nedostala na prdel...
Dalo se to, dr. super, ta Dr. Fléglová či jak se píše fajn celkem se starala, i když nás měla propustit ve tři a přišla o půl páté - v těch vedrech na nervy... a sestry většinou super, na ten říjen budu potřebovat asi prášky na nervy nebo nevím, jak to tam jinak zvládnu 😀
Po narkoze jsem mu 2 hoďky nemohla dát prso a on přestal plakat teprve až jsem mu ho dala... chápala to tam jen jediná sestra... kdo ví, jak to bude na jipce :(

kristipa
20. črc 2010

jasekd malej měl nesestouplé varle, respektive když se narodil tak ho měl sestouplý ale tak v půl roce se mu vysmeklo mimo pytlík tak nás rovnou poslali na operaci že nemá smysl vyčkávat. z jejich pohledu banální operace se nám trochu protáhla protože malej po narkóze nezačal sám dýchat takže ho rozdýchali a na noc šoupli na JIPku na pozorování. hned vedle právě ležel chlapeček co byl po operaci ledviny tak přibližně jsem si prohlídla do čeho teď půjdeme....

sisip
20. črc 2010

Teda jak mě všichni říkaii,že na jipce jsou super setřičky ,tak já asi měla zrovna štěstí na nic moc směnu V noci mi malou přepili čajem a ta se mi ráno poblila a od té doby nechce čaj 😒 Uplně tě chápu moje malá po narkoze taky řvala a řvala nezabírala ani kapačka tak jí museli dávat do dupky utlumovák, byla z toho pak celý druhý den jak zdrogovaná.Tak 8 měsíců je myslím , ještě v pohodě, to ještě dost prospí a nevadí to tak,že musí furt ležet. Mi jdeme v říjnu na kontrolu ale až 26. to už budete mít taky za sebou 😉

saruspec
22. črc 2010

adelino včera jsem volala s dr.Fleglovou,z olomouce nahlasila jsem ji novou adresu a ptala jsem se že jakto,že mně od března ještě nic nepřišlo tak se divila.že to je divné ale že to musí urologie a že zajde za šmakalem a domluví se s ním a poprosila jsem ji ještě že kdyby to mohlo být v řijnu protože jsme v září v chorvatsku a jak přijedem tak malej jde na 2 vakcínu prevenaru a to musí mit nejmín 14dní klid nesmí jit hned na operaci.tak řikala,že jo že mu to řekne.tak že mám čekat na dopis od nich.tak se v řijnu určitě potkáme.na jipce jsou fajn sestřičky ale ja jsem mlíko neměla stratilo se mi z těch nervu a stresu tak ho krmili nutrilonem a dost mi leze na nervy to jejich přihřivani v mikrovlnce,jedna sestra na jip.nam ho ohřala tak že bylo studené tak manžel za ní zašel a udělal tam kraval.Nechci tě strašit ale je to hrozné když vidiš to mrně jak je na hadičkách a bezmocné rve ti to srdce.malej jak nas viděl tak začal plakat a nebyl k utišení a všechno mu začalo pipat tak nás sestra poprosila at jedem domu že potřebuje klid hrozné.a viš co je nejhorší jak čekáš před operačním sálem malého maš u sebe a najednou vyleze ten asistent v celým modrým a daváš mu malého.připrav se že to není žadný med ale musíš to zvládnout je to pro dobro malého.

lucisa
22. črc 2010

@saruspec ten pocit je šílený, já když předávala malou, myslela jsem jen na ty nejhorší scénáře a skoro jsem se sesypala, když mi nevím proč blesklo hlavou, že už ji třeba nikdy neuvidím, úplně šílený stav....

andelina
22. črc 2010

@saruspec ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ Mně to stačilo, když jsem ho dávala na to vyšetření... ach jo :( Nevím. Fakt nevím jak to dám, ae daly jste to Vy tak přecem usím :(

saruspec
23. črc 2010

daš to musíš si řikat že to zvládneš ja jsem byla s prominutím posraná až za ušima,vubec jsem nemohla mluvit s doktorama hned mi šlo do pláče.snad to vyjde že tam budem spolu tak to bysme zvládli.Hlavně si nenech nic nabulikovat to je tvoje ditě a budou dělat jen to co ty dovoliš.Ja jsem byla vždycky potichu nechtěla jsem se hadát ale v te nemocnici tě to nauči že oni tam jsou pro nás a ne mi pro ně.Nevím kolik ti je let,ale se mnou ani s malým nikdo nebude zachazet jak s nějakým hadrem.S nás už tam maji lufta. 😀

andelina
24. črc 2010

Mně je 32, ale před dr. a sestrama tak 14 😀 😀 😀 😀 ale nenechám se, budu se bít, abych mohla být na jipce a dát mu prso jak to půjde, ikdyž ho to bude bolet co? Asi nepůjde s ním hýbat..... do řitííííííííííí (pardon)......

sisip
25. črc 2010

Andelin.:sestry si taky myseli ,že je mi snad 18 ,spíše jen jedna ,zrovna ta protivná-)) přitom na to nevypadám🙂 Ae ty jo, vypadáš mladučce 😉 to je dobře

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru