Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

dadik77
7. čer 2013

Ahoj holky,
jsem ráda, žejsem objevila tuto diskuzi.
Byla jsem ted v Gennetu v Praze na UTZ ve 12tt a taky nám mimo jiné zjistili dilataci ledvinové pánvičky (zatím do 3mm). Dr. říkal, že se toto většinou zjistí až dýl, tak jsem z toho taky dost špatná. Ještě čekám na výsledky krve, jestli to nebude spojeno s chromozomální vadou. No je to dost neveselé. Ted musím čekat měsíc do 16tt, kde se toho ukáže víc a jestli se to zvětšuje atd. Ale vesměs jsou tu takové optimistické reakce na tohle téma 🙂
Bude to dlouhé čekání. Už myslim na nejhorší, ale to je moje povaha.😖

lenka40
11. čer 2013

@dadik77 Bud rada,ze se to zjistilo ted a budes pod dohledem cele tehotenstvi i az se mimco narodi.Taky jsem takova,ze myslim na nejhorsi,ale clovek se s tim smiruje a neni to pak takova rana. Drzím palce,at je vse v poradku..Je nas tady plno,co zazily problemy s ledvinami atd. a davame si vzajemnou podporu a to dela hodne🙂...

dadik77
11. čer 2013

Ahoj @lenka40,
díky za podporu. Kdyby bylo jinak v pořádku, tak bysme se s těma ledvinama určitě poprali. A můžu se zeptat, co jste měli vy za problém a jak se to řešilo? A žije s tím tak nějak v pohodě?
Díky za odpověď.

lenka40
11. čer 2013

@dadik77 není zač🙂.Malý prodělal 3x zánět močových cest.Po MCUG bylo zjištěn reflux IV.stupen.Udělalo se ještě další vyšetření a letos v lednu byl na operaci(reimplantaci-znovunapojeni močovodu na močový měchyř).Několik měsíců byl na udržovacích ATB, kde nemohl některé druhy potravin a nemohli jsme chodit na bazeny(koupat se),takze pouze sprchovani.Po operaci,která proběhla v pořádku jsme vysadili ATB(po 11měsících) je vše v pořádku.Samozřejmě pokud jsou horečky,tak nosíme stále na kotrolu moč.Má reflux i na druhé straně II-III.stupeň,ale je šance,že z toho vyroste.Pokud by prodělal opět zánět,čeká nás stejná vyšetření a popřípadě operace,ale na to radši nemyslet...Máme letos dovolené koupání,tak se těšíme🙂...nemáme žádné omezení,i když má sniženou funkčnost ledviny o 10%(díky prodělaným zánětům).Nestresuj se a vše se uvidí... 🙂

jasekd
11. čer 2013

@dadik77 Ahoj, ja mam kluka s jednostrannym refluxem IV. -V. stupne, po operaci pred 3/4 rokem, v Praze na klinice Ke Karlovu. Delali mu to endoskopicky. Pres dva roky bral zajistovaci lecbu Sumetrolim. 3 mesice po operaci vysazeno. Infekce nemel nikdy, podchytilo se to vcas. Vyhrano nemame, ceka nas casem kontrolni MCUG (rtg kontrast vysetreni), ale ultrazvuky vypadaji dobre. Funkcni pomer ledvin ma 59% zdravou a 41% na nemocne strane (norma je od 50:50 do 55:45, ty ledviny by si mely v idealnim pripade delit vykon pul napul)
V soucasne dobe nema zadne omezeni. Na verejny bazen jsme chodit nesmeli, ted nedavno uz jsme jednou byli. Koupani v prirode v ciste vode povoleno mel i pred operaci, ve vane doma taky. Takze se koupal v prehrade i cistym rybniku, u more jsme nebyli, ale mohl by. V dobe, dky bral antibiotika, nesmel kysele, takze zadne citrusy apod, a nesmel moc na slunicko. V soucasne dobe funguje jako zdravej, akorat nosime kontrolni moc, v pripade potizi jako je horecka, caste moceni, bolest...hned, jinak v intervalu cca 1-3 mesicu.

jasekd
11. čer 2013

@dadik77 jo a drzim palce, at se skutecne jedna jen o vadu ledvin, ona se ta dilatace objevuje u hodne deti a velka cast z toho vyroste. Trochu castejsi byva treba u Downu, ale treba v nasem pripade to nikdo ani nevyslovil, tripply jsem mela OK, NT jsem mela delanej jen UZ, ten byl v poradu, takze na krvi jsem nebyla. U nas na tu dilataci prisli asi ve 20.tt. Pak se to spis zhorsovalo, ale ne nejak dramaticky. Byla jsem i v Hradci u prof. Eliase, ten me spis uklidnil a rodila jsem normalne v terminu, spontanne, v "okresni" nemocnici, dalsi vysetreni nasledovalo cca 3.den po porodu na zadanku od gynekologa (v nasi porodnici se totiz UZ ledvin nedela u vsech deti, v nekterych ale ano), byly to nervy, ale jsou daleko horsi veci. At je miminko jinak v poradku!

veronik77
23. čer 2013

@jasekd prosím pěkně, na jak dlouho je rekonvalescence po té endoskopické operaci? Nechci malovat čerta na zeď, ale asi nás to čeká, tak abych věděla, na co se máme připravit 😉 Moc děkuji!

jasekd
23. čer 2013

@veronik77 po te endoskopii to bylo naprosto v pohode 😵 V nedeli prijem, v pondeli rano zakrok, na JIPu do vecera, noc uz na normal pokoji, v utery odpoledne domu, mel nekomplikovany prubeh. Neni zadna jizva, myslim, ze ho nic nebolelo, akorat mu delali i uvolneni predkozky a to ho bolelo tyden urcite, ale to je malickost. Myslim,z e tak 14 dnu po operaci jsem jeli na vikend ke kamosce na chatu, kde uz lital, vsude lezl... Jeste nemame overene, ze to zabralo, na MCUG pujdem asi az po vic jak roce od zakroku, ale co se prubehu tyka, bylo to vsechno dobry. Drzim palce. JInak ted si to posobe ctu, to co jsem psala pro @dadik77 vyse, a vsechny ty hodnoty, co jsem psala, byly predoperacni, pooperacni stupen refluxu ani fci ledvin vysetreny zatim nemame a doufam, ze to bude o hodne lepsi 😉

veronik77
24. čer 2013

@jasekd díky moc, tak to snad bude OK 🙂 My jdem na MCUG na konci prázdnin, ale podle ultrazvuku tam reflux zůstal... ☹

jasekd
24. čer 2013

@veronik77 Prosim te, ja si samozrejme nepamatuju, vy uz jste na nejakem zakroku byli? A presto VUR pretrvava? My taky zatim nevime, ultrazvuky se zdaji dobre, tak uvidime.

hardlove
24. čer 2013

Rada ma za sebou kontrolni uz ledvin na kontrolu jde az v zari antibiotika ma stale. No tet pro zmenu valcim s petrem porad pozitivni nalez v mocii bud candida a kdyz zmizi candita tak tam mame clepsielu oxitoku a naopak uz ma ctvrty antibiotika za tejden nas ceka kontrolni uz ledvin.Tak uvidime co bude dal jestli nam epicistostomii zrusej nebo bude ryvhlejsi petr

veronik77
24. čer 2013

@jasekd na zákroku jsme ještě nebyli - v roce vyšlo Štěpánkovi MCUG dobře, ale teď na posledním ultrazvuku to vypadá, že reflux zůstal, jenom ho nepostřehli 😒 A krom toho se mu snížila funkce té ledviny (hypoplastická) na 17procent, tak aktuálně ne moc dobré vyhlídky...

magdulie
2. črc 2013

@kozlenka Ahoj, tvůj příspěvek je už hodně starý a tak nevím, jestli se moje zpráva k tobě ještě vůbec dostane......Máme taky Adámka, příští týden mu budou 4 měsíce a zároveň nás příští týden čeká pyeloplastika. Má oboustrannou dilataci (levá-IV.stupeň, pravá - II.stupeň). Teď se bude operovat levá. Zajímalo by mě, jak to dopadlo s tvým synem? Byli jste i na druhé operaci? Zlepšilo se mu to všechno? Jaký byl jeho pooperační stav?

lenka40
9. črc 2013

@hardlove Ach jo,vy tak porad bojujete..drzim palce chudacek maly tolik ATB:(...snad neco musi uz zabrat a byt moc ok.To je hrozny:(...drz se a dej vedet,jak to zvladate...

hardlove
10. črc 2013

@lenka40 uz ledvin celkem dobrej dalsi kontrola az v rijnu candida zas zmizela ale mame clebsielu no epicistostomii si asi nejspis zrusi petr jak to tak vypada no zacina to bejt super snazi se otocit na bricho a kdyz ho dam na bricho tak sebou lplaca jak kapr na suchu a kousek popoleze tak budu muset strcit tu haďicku do pleny a to je mi moc nechce aby zas nechyt nejakej zanem ze stolice no zacina to bejt na prasky jeste ze starsi jde v zari do skolky

lenka40
10. črc 2013

@hardlove To je super,ze ultr. je dobrej,ale fakt hrozny,ze se vam stridaji ty bakterie:(.Hlavne,az nema zanet drobek maly.Loni jsme taky bojovali v jeho veku a kolikrat si vzpomenu jake to byli nervy atd.No jo,prdola se snazi neco delat ne jen lezet na zadech:D.to verim,ze to je na nervy,ale jsi opravdu silna a obdivuji tu vydrz,ale co nam jineho zbyde,ale problemy se dvema detma to si nedovedu predstavit:(.Jeste ty paraky,to je hnus,ale my uz letos pujdeme poprve na bazen,tak se tesim,ale i trochu bojim.To je dobre,ze jde v zari do skolky,potrebujes trochu spocnout a budes se venovat Petovi a Raďa si pohraje s detma...

jasekd
10. črc 2013

@magdulie drzim palce, at operace probehne dobre!
@hardlove taky se drz!
My s ledvinama snad OK, kontrola v poradku, MCUG bude casem. M. si pro zmenu zlomil ruku 😝 Ma sadru na 3 tejdny, tak mame prijemnej konec dovoleny 😅

magdulie
29. črc 2013

Operace je za námi. Proběhla ve VFN Urologická klinika Praha. 2 dny na JIP, propuštěni po 11 dnech. Jinak všechno dobře dopadlo, Adámek to zvládnul na jedničku. Kontrola 20.8. Uvidíme, zda nás bude čekat operace druhé ledvinky ☹ Moc děkuji "kozlenka" za sdílení zkušeností a podporu! Taky se ráda podělím o moje zkušenosti, pokud někoho potkal stejný osud a potřebuje radu či pouze podpořit.

hardlove
30. črc 2013

tak máme za sebou kontrolu na nefrologii sono celkem v pořádku, ale na zrušení vývodu to není. No jinak se Peta rozhod že už epicistostomii nechce tak si jí vytrh tak okamžitě na příjem a na sál. tak nám jí vrátili a nesmí to mýt venku ale jenom v pleně po třech dnech dostal akutní zánět močových cest takže antibiotika. Předělat mu to na vesikostomii nechtěj jak má mrnous možnost snaží se to vyrvat takže přebalovat je fakt adrenalin. Pustili nás v uterý domů a v pátek jsme byli v motole zpátky přestala nám fungovat epina takže opět na sál.Fakt nevím co se mu na tom špitále líbí.

lenka40
13. srp 2013

@hardlove ahojky,to je dobre ze sono vypada dobre a je mi lito,ze vyvod zatim nezrusi,ale docka se prdola.Jezis,vy si teda uzivate:(,verim ze Petovi se to nelibi a je ve veku,kdy vse taha,takze to mas narocne s prebalovanim atd.chudacek maly co si protrpi:(tolikrat na sal a jeste zanet,jak to vubec zvladas po psychicke strance?:(jsi silna zenska,ze to tak zvladas a drzim palce,at se konecne zacne darit klukum k lepsim vysledkum!!!!!!!!!!Nic vic si nezaslouzi,jak konecne pekne detstvi a bez nemocnice!!!

zuzule1111
26. srp 2013

Ahoj holky, chodím si tady tuto diskuzi číst už nějaký ten pátek, ale nikdy jsem se zatím nezapojila. Až teď. Potřebovala bych nějaké info od někoho, kdo měl mimčo operované v Olomouci. Malého (1 rok) čeká operace ode dneška přesně za měsíc. Má hydronefrózu 4.st s megaureterem. Budou mu brát 2-3cm močovodu, celý ho nějak zužovat a našívat zpět na močový měchýř. Z těchto stránek jsem pochopila, že bude mít po operaci vývod z ledvinky přechodně a stráví nějakou tu noc nejdřív na JIP. Můžete mi prosím někdo popsat, kdo máte podobnou zkušenost, jak dlouho jste měli dítko na JIP a jestli Vás k němu pustili třeba i v noci (stále kojím). Jestli tam jako budu někde hospitalizovaná na pokoji a pak mi ho dají ke mě na pokoj, nebo jak to chodí? Mám možnost přespat v Olomouci u rodiny , pokud by mě nepustili na JIP. A není to pro dětičky víc stresující, když na chvíli na JIP dojdete a pak musíte pryč? Nedovedu si to představit. Není lepší tam třeba 2 dny nejít,ať Vás radši dítko nevidí? Nevím. Poraďte,prosím. A jak jsou ty děti aktivní po operaci? Náš malý chvíli nepoleží. Bude nějak tlumený, nebo může normálně z postýlky ven si hrát? Taky by mě zajímalo zázemí. Je tam k dispozici aspoň varná konvice a lednička??? Předem díky moc za rady a zkušenosti.

tiburcia
26. srp 2013

@zuzule1111 malý měl to samé 🙂 na operaci byl v 8,5 měsících. Ke tvým dotazům, nástup je den předem, na druhý den je operace, dítě pak jde na JIP na 2 dny, tam můžeš docházet kojit (i v noci), ubytují tě v jiném patře kde jsou jen maminky, potom jdeš spolu s dítětem zpět na dětské oddělení a jste spolu na pokoji. Na oddělení je k dispozici společná lednice a konvice, vše ti přihřejí v mikrovlnce v kuchyňce. Pro mě bylo lepší být tam s malým, nenechala. Ten první den na jipce spí, druhý už jsou vzhůru. Aktivní po operaci nejsou vůbec, jsou hodně utlumené (ne léky ale tím procesem) opravdu jen leží..a pokud už ti dítě sedí, točí se atd tak jsou ze začátku přivázané za ruce a nožičky. Z postýlky syn mohl až 11 den po operaci sednout si do jídelní židličky..upřímně ti řeknu že ta operace je procházka růžovým sadem oproti tomu udržet dítě třeba 2 týdny ležet v postýlce celý den, to je masakr..kdyby jsi něco potřebovala vědět napiš mi do IP.

matysikovad
4. zář 2013

Ahoj maminky, tak sem asi taky patříme. Jsem ve 23 tt a ve 20tt nám přišli na dilataci oboustrannou. Na pravé 6,5mm a na levé 5,2 mm, bohužel jsme byli teď v pondělí na kontrole a pravá už je 12mm a levá 7,7 mm... ☹ obojí jsou dilatace ledvinnových pánviček. Doktor mě přesvědčoval, že to není tak hrozné, že se to bude jen sledovat. Chudák naše maličká, je to vymodlené miminko po jednom potratu na konci 3 měsíce a teď toto ☹ Kontrolu máme za 3 týdny. Hrozně se bojím.

matysikovad
4. zář 2013

@dadik77 ahoj, jak to s vámi vypadá teĎ? 🙂

dadik77
4. zář 2013

Ahojky @matysikovad,
bohužel s námi to už nevypadá nijak.
Kvůli infekci jsem o mímo na začátku 5. měsíce přišla.
Takže ledvinovou pánvičku už jsem pak neřešila.
Ale ještě před tímto smutným koncem jsem po této věci pátrala a tato vada je dobře odstranitelná i operativně, kdyby se to samo nespravilo.
Rozhodně nebuď smutná, kdyby mělo tvoje mimi jen tuto vadu, tak je to řešitelné. Hlavně se neunáhli.

matysikovad
4. zář 2013

@dadik77 jejda, tak to je i líto ☹ safra tohle se nemá dít. na jakou infekci?

hardlove
18. zář 2013

Tak mame za sebou hospitalizaci na Motole opet pro vypadlou epicistostomii. Urolog konstatoval ze se provede mikce a pak se uvidi jestli budem myt vesikostomii nebo budem bez vyvodu. Mikce dopadla dobre na leve strane reflux IV.stupne a na pravy II.stupen mocovy mechyr bez vyrazne derivace. Tak dostal Peta sanci bejt bez vyvodu po konzultaci dvou urologu a nefrologa v prosinci jdem na kontrolni sono jestli se nam ledviny nezhorsujou. Tak se snad tet rychleji zlikvidujem ty nase bakterie co se jich nemuze zbavit.Radecek nastoupil do skolky a za celou dobu tam byl jen trikrat chytil tam nejakou vyrazu tak se stoho snazime dostat.

gladys1
4. říj 2013

Ahoj holky, po roce a cosi, kdy byl syn na operaci se ozývám...Včera byl syn v Olomouci na scintigrafii...je možné že to tělíčko na kontrastní látku mohlo zareagovat horečkou?

magdulie
31. říj 2013

@matysikovad Ahoj,my jsme měli stejnou diagnózu v těhu. Nejdřív to byla výrazná dilatace levé ledviny 17mm ve 22tt, potom z toho vyplynula oboustranná dilatace. Následovaly pouze pravidelné UTZ kontroly. Nás doktoři neustále uklidňovali, že u 80% děti se to upraví samo, často až po porodu. Záleží, jaký máte stupeň, my měli ten nejhorší IV., před porodem 30mm. U nás to dopadlo tak, že jsme s malým museli ve 4 měsících na operaci. Teď je našemu Adámkovi 7,5 měsíce. Je naprosto zdravý, má se velmi čile k světu 🙂 Už mi to přijde tak strašně dávno, co jsme spolu leželi v nemocnici.......Naštěstí pro nás vše dobře dopadlo. Operací se mu zlepšila i ta druhá ledvinka. Kdybys chtěla vědět cokoliv jiného, klidně mi napiš, podělím se o veškeré zkušenosti. Určitě je snadnější, když máš podporu, někoho kdo to zažil. Taky jsem ji měla 😉

matysikovad
31. říj 2013

@magdulie ahoj, děkuji za reakci. jsme na konci 31 tt a dnes jsme měli již poslední kontrolu ledvin naší malé a už nám doporučili pouze sono kontrolu ledvin po porodu. Růst pánviček se zastavil ve 27tt na 1cm a dál už se to naštěstí nepohlo. Ale vždy před kontrolou to byly muka!! Strašně jsem se bála, teď už se jen modlit, aby se to opravdu po porodu spraviilo

Vám přeji, aby se chlapeček držel a ledviny měl už jenom dobré.ještě jednou moc děkuji

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru