Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

lucisa
24. dub 2011

Jinak mě se kozlenka ozvala na IP, má se fajn, byla s prckem na sonu ve 20 tt a vypadá to dobře, tak je ráda a já taky, že nebude mít dalšího prcka s hydronefrozou. Snad se nebude zlobit, že jsem top tady napsala.
Ale já myslím, že by vám to taky napsla, ale jak je teď pěkně, asi nesedí na netu, ale je spíš venku. 😅

@saruspec mě povídej, já jsem sice mladší než ty, ale zase o tolik ne, a furt mě rvou záda a kyčel, někdy se zvednu ze země a myslím, že to nerozchodím, připadám si jak stařešina nebo možná hypochondr, když mě pořád něco bolí. 😅

pavla73
24. dub 2011

@petrakm Byli jsme na mikční v pátek. Byla u toho jen sestra a říkala, že reflux tam pořád je. Ale oficiální výsledek vyšetření nám pošlou poštou.Možná i s termínem operace. V Brně ale tak dlouhá čekací doba není.
K tomu očkování, malá je na zajišťovací léčbě od 10m, ale všechna očkování, která následovala - další hexa, priorix a neisvac jí mudr. normálně očkovala. Ještě má dostat druhou dávku priorixu. Hexy má všechny.

Jasekd - gratuluju ke krásné holčičce.

jasekd
24. dub 2011

@lucisa Tak to je mazec, ale prece ta Dr se musi zeptat. Nase nechce nic predvadet, nastesti, ale pta se a ja po pravde rikam, jak to je. Taky jsme dost dlouho cekali a nechavali mu cas, ale pak mi tesne pred porodem zaridila navstevu na neurologii jeste ten den, aby se kdyztak zaclo rehabilitovat, neurolog zatim rehabku nedal, malej nema zadnou predilekci nebo problem ve sval. tonusu, prej je jen linej, dal nejake rady, kterymi se ridime, nechal si rict, co a jak s nim delame, to odsouhlasil, a kontrola v cervenci.

lucisa
24. dub 2011

@jasekd je to divné, prý andr. nepřišlo nic divné, ale netuším, jakým způsobem u nich probíhají prohlídky, švagrová bydlí v Plzni a když jsem malou viděla jednou za rok a něco řekla, tak to asi šlo jedním uchem sem a druhým tam.....

saruspec
25. dub 2011

jojo to maš pravdu luciso,klouby už mám v pr....,od mladí jsem sportovala a od mala lyžuji a te´d 10kg na víc tak to vše dostavá zabrat.16.5.jedem do Haviřova na ultrazvuk malému se zvětšila ledvina levá která funguje na 24% a hned musí doktorka volat do olomouce vysledek tak se už toho bojím posilám par fotek toho našeho čertíka jak roste.

comra
26. dub 2011

@petrakm ohledně očkování. My jeli asi v 6-ti týdnech malého do Prahy na nefrologii za Langerem. A naše dr říkala, at se ho zeptám, jeslti normálně očkovat nebo jeslti nebudou dělat něco(nebo nenasadí nějaké léky), které by byly kontraindikací...Langer kouknul na ledviny ultrazvukem a řekl, že nevidí problém,že může být klidně očkován...Až pak jsme byli na izotopech(za 1,5měsíce) a pak vysadil sumetrolim..
@jasekd naši kluci jsou taky líní..Tomík se otočil v 5,5měsících, pak se hned plazil..až do 11m, kdy se začal zvedat o nábytek a pak obcházet. Sám začal chodit v 14,5m..Daník se otočil o týden dřív..a nic..trošku se pohyboval, ale tak na 1metr...lézt začal v 10m, pak se začal zvedat..a obcházet nábytek před 12m.Stále nechodí(je mu 13,5m)..
ale je dobře, že je Martínek pod dozorem..Kdyby se něco vyskytlo, tak se to bude řešit hned...
jo..a přeju hodně trpělivosti při 2 malých capartech...

petrakm
27. dub 2011

@comra
Ahoj,u Langra je prcek taky 😉 ,takže to s nim bude konečně! řešit osobně Mudra..ted
To nabralo rychlejší spad,13.6 jde na tu discizi ureterokely,s vyloučením te chopně-z toho mám teda dost obavy,aby ji opravdu vyloučili!ale sumetrolin bere porad..navíc ted je zahlenenej,takže to taky nebude žádná sranda ho před zákrokem udržet zdravyho..
@jasekd
Krasne miminko!!a mas vlastně 2miminka..navíc jak mas fotku v těch vajickach.. 🙂 Tak Držím palce,at brzy zesynchronizujes jejich spaní,i kdyz Vendulka ti ted prospi určitě cele dny..

comra
27. dub 2011

@petrakm ohledně toho očkování...naše mudra mi řekla, at se zeptám já Langera, jeslti normálně očkovat, či ne. Možná protože jsme tam zrovna jeli.....Nebo bych mu zavolala..
a v červnu už snad bude tepleji, tak budou i prckové zdravější...Každopádně držím palce...

damaska
30. dub 2011

Ahoj maminky, tak jsme včera absolvovali kontrolu na nefrologii. No, bylo nám řečeno, že je to zase o milimetr horší. Dilatace byla 11,5 a teď je 12,5. Jinak moč i krev je v pořádku a výsledek izotopového vyšetření ukázal jen tu levou ledvinu jako pomalejší. V podstatě nám pomalu nic neřekli, moč vyšetřili jen na můj pokyn, tak jsem z toho celá zmatená. Nejsou schopní nám říct co bude. Takže vlastně nevíme, proč je ta ledvina rozšířená a zda není nutná operace. Maminky mohly by jste mi doporučit nějakého odborníka. Jsem z Jižních Čech, do Prahy by jsme se přinejhořším také vypravili, ale spíše bych brala odborníka z Plzně nebo Českých Budějovic?

jasekd
30. dub 2011

@petrakm
@comra Holky diky, V. krasne spi pres den, noci horsi, taky hodne blinka, ale na rozdil od M., kterej mel GER a nepribiral, ona je zrava a hezky zatim pribejva, tak jsem vic v klidu 🙂
@saruspec Co napsat, jen ze moc drzime palce 😖 Krasne fotky, hlavne ty s nanukem 🙂
@damaska I vam drzim palce, je blby, ze ti nic nereknou, ja doporucuju neco si o tom nastudovat a pak se ptat, pokud nejsou sami schopny ti to rict, ono treba jeste nevedi, mozna bude potreba dalsi vysetreni, ale musi ti to aspon rict, ze zatim nevedi. My jsme taky ve fazi vyckavani, zda operace nebo ne, al mne vzdycky vsechno vysvetlej a co ne, zeptam se sama. Odborniky neporadim, my chodime jen u nas v Jablonci na nefro a obcas sem zajede doc. Kocvara z Phy (klinika Ke Karlovu, jako je i Dr. Langer a Dite, o kt. tu holky pisou).

damaska
30. dub 2011

@jasekd děkuju, pročítám vaši diskusi a leccos jsem se dozvěděla. Na příští kontrole za 3 týdny na doktorku zatlačím, aby mi řekla teda co a jak. Ale jak říkáš, tak si myslím, že nevědí. Ale podle izoto´pového vyšetření by jsme se měli něco dozvědět, ne? Alespoň, jestli je v ledvinách nějaká překážka, nebo bude třeba kvůli tomu jiné vyšetření. Myslela jsem, že ty izotopy jsou docela průkazné

comra
30. dub 2011

@damaska to je dobře, že izotopocké vyšetření ukázalo, že obě ledvinky krásně pracují. Myslím, že se tím vyšetřením ukázalo, že moč z ledviny pomaleji odtéká a tudíž bude někde překážka..Proto se tam ta moč hromadí a rozšiřuje ledvinovou pávničku...
Podle toho, co píšeš, tak má náš Daník to stejné... izotopy ukázaly, že ledviny pracují krásně, z levé je pomalejší odtok, dr předpokládá nějakou překážku na odtoku. Ještě nám udělali mikční, aby vyloučili reflux..
ted nosíme co měsíc moč na kontrolu a co 3měsíce chodíme na nefrologii do Jihlavy. Pak jednou za 6-8měsíců kontrola v Praze(Dr.Langer, klinika Ke Karlovu).
My nyní čekáme, jak se to bude samo vyvíjet dál... Podle toho se bude postupovat(takhle malé operují, jenom, když je to akutní. Ve 2-3letech se pak prý dá operovat laparoskopicky a to je samozřejmě menší zátěž..)...Zezačátku se to horšilo, dilatace se zvětšovala(z 13 až na 21mm), pak to chvilku stagnovalo,..a ted se poslední 2 utz zlepšil..(na17mm). Tak dofuám, že to tak bude pokračovat..

petrakm
1. kvě 2011

@damaska
Ahoj,myslím,ze je to přesně tak jak ti napsala comra..mýmu tobimu moč odebrali akorát při cystoskopii(14dni zivota) a od te doby nic..pravdepodobne neni duvod,pouze kdyby mel teploty..taky mu ledviny pracuji dle izotopu dobře,jedna pomalejší z důvodu překážky,ted ale našli novy nález v moč.mechyri,tak uz pujde na zákrok

comra
1. kvě 2011

ahoj, já bych se chtěla zeptat.. Daník už začíná najíždět na normální jídlo...Myslíte, že jsou nějaká omezení kvůli ledvinkám? Chápu, že asi moc soli škodí..a ještě něco? Já jsem se u dr zapomněla poptat...

@petrakm jaký zákrok? a co našli v močovém měchýři?

jasekd
1. kvě 2011

@comra Mozna bilkoviny i hlidat, ne? To je taky zatez ledvin, tak bych treba nedavala az tak tvaroh apod. Ale urcite bych se na to zeptala Dr.

petrakm
1. kvě 2011

@comra
ahoj, nasli mu tam vydut ( ureterokela) a nebo tam bude chlopen , oboje brani odtoku moci..ma extra rozjireny ureter, tak potrebujou uz jednat..ten zakrok by mel byt veden mocovou trubici, uz jsem tu nasla 2 maminky, co to maji s prckama za sebou..jediny co me desi je, ze vsichni byli o neco starsi..a hlavne kdyz to dopadne dobre,tak by mohl byt uplne fit..tak snad..jinak s tim jidelnickem je to dost alchymie, hlavne s bilkovinama,jak psala @jasekd..telo by melo prijmout jen urcity pocet g bilkovin na kg hmotnosti,aby nebyly zatizene ledviny..a musim rict,ze jsem ty hodnoty ja sama mnohokrat prevysila..staci par jogurtu,nejaky masicko a hlavne vlastne kazda potravina obsahuje urcite mnozstvi sacharidu,tuku a bilkovin,takze ve finale prijmeme dost aniz bychom to tusili..jenze to by ses uvazila..absolvovala jsem pred x lety dietologii, ale hodnoty pro deti neznam, to by mela poradit mudra, jenze znas to..kazda mudra jiny nazor..ale pokud ti da nejaky info, dej pls vedet.

petrakm
1. kvě 2011

ahoj, byl tu ted nekdo hospitalizovan Ke Karlovu?

kozlenka
2. kvě 2011

Ahoj holky, vidím, že zásadní zprávu už vám sdělila Lucisa 😀 U miminka prozatím nezjištěna dilatace (u Adámka jsem již v tom 20 tt byla dilatace cca centimetr na každé straně). Přesto se ale ještě neradujeme, dr. potvrdil, že většina dilatací se projeví až v druhé polovině těhu nebo po porodu 😒 Nepřestáváme doufat a uklidňujeme se, že když se nakonec dilatace projeví, tak snad né v takovém hrozném stádiu jako u prvního syna 🙂

jasekd
2. kvě 2011

@kozlenka No zatim super zpravy 🙂 Az po porodu? 😅 Takze i kdyz bude vse OK i na konci tehot., budes zadat UZ i u druheho kluka? Ja jdu za 3 tydny k doc. Kocvarovi, tak ze bych se zeptala, protoze nase Vendy je podle UZ z tehot. naprosto OK, takze jsme po porodu na UZ nebyly, tady u nas se plosne nedela, jen na zadost, Martin ho mel cca 3.den po porodu. Ale Martinek mel tu dilataci malou, ne jako vas Adamek, u M. je problem spis ten reflux nez samotna dilatace, ta snad dokonce mizi, no uvidim za ty 3 tydny, zas budu nervozni, dlouho jsme ted nikde nebyli... At se i nadale dari 😉

damaska
2. kvě 2011

@comra děkuju, za info. Nejhorší je, že ta naše mudra nám řekla, že je vše v pořádku, takže nemám info o žádné přepážce. Z toho mám největší strach, že nám prostě neříká všechno. A to né, že bych byla v klidu, mám v hlavě jen ty nejhorší scénáře. Musím prostě při příští návštěvě na ni uhodit, ať nám řekne všechno a pokud neví, tak půjdeme jinam.
Jsem strašně ráda, že je tady taková diskuse, že nejsme jediní s těmito problémy. Šimonek je takový hodný brouček a musí zažívat takovéhle bolesti. Při posledním braním krve je tak zřízený, že opravdu pochybuju, že ta sestra už někdy brala krev.

kozlenka
2. kvě 2011

@jasekd Myslím, že je to případ zrovna @lucisa že její holčičce to zjistili až po porodu. Takže stoprocentně klidná budu až po novorozeneckém screeningu, který si v rámci možností vyžádám. Jinak gratuluji k narození Vendulky, určitě je zdravá, tak si toho užívej 😉

jasekd
2. kvě 2011

@kozlenka Jo, ja tomu verim, jen tedy nevim, zda nepoprosit na nefro o UZ Vendulky, kdyz se u nas plosne nedela. Stejne nechapu, ze nekde se dela a nekde ne. Ve vasi nemocnicito delaji vsem detem? I kdyz ve vasem pripade by ti to meli udelat, kdyz Adamek ma tu vadu tak velkou...
@damaska Ona to nemusi byt jejich chyba, ze nevedi. My jsme fakt u odbornika a taky cekame. A predtim nas uklidnovali, ze to nic neni, a az docent mel podezreni na reflux a mame IV. stupen 😅 Jenze jine deti s timto stupnem maji i zhorsujici se dilataci a Martin ne, coz jsem rada a nemuzu se zlobit, ze nemeli podezreni, zas nemuzou hned kazdyho prohnat veskerym vysetrenim. Docent na to prisel spis nahodou, taky uz me posilal domu a pak nas ode dveri vratil , ze zkusi jeste neco dovysetrit a bylo to tam... Pak nasadil ATB a poslal nas na mikcni, ale malem to i on prehlidl, zatim se neplas a uvidis. Zase vyhoda tech malych deti je, ze si nic nebudou pamatovat, nas ma za sebou taky dost (chodili jsme i na gastro atd.) a snasel to moc dobre, resp. hned to zapomnel, i ta mikcni byla uplne v pohode, dokonce usnul 😅

damaska
2. kvě 2011

@jasekd takže nám zatím nezbývá než čekat, co nám najdou. Asi je to špatné, protože nás prý nejspíš pošlou přímo na dětskou urologii. Tak snad to půjde všechno rychle u zjistí se, co Šimonkovi vlastně je. Mě právě u té naší nefroložky zarazilo, že když dělala tento týden sono, tak se děsila, že máme i dilataci kalichů a že to minule nebylo. A když jsem koukala do papírů, tak tam to uvádí, že to bylo a navíc už od 3 týdne. Tak nevím, jak vlastně to sono dělají, nebo si paní doktorka plete děti a diagnozy 😠

lucisa
2. kvě 2011

@kozlenka jj, u prostřední dcery byl UZV ve 20 tt negativní a po porodu se prokázala dilatace.

lucisa
2. kvě 2011

@damaska mám obavy, že sestra brát krev umí, jen u tak malých dětí je to opravdu problém, mají ještě hodně podkožního tuku a žíly nejdou dobře najít, nejlépe to jde z hlavičky, což je i náš případ, holky vždycky byly tak vyřízené, že u odběru i usínaly, ale nakonec to šlo většinou jen vzít z hlavičky.
Ale chápu, že jsi z toho hotová, u první jsem to taky šíleně prožívala, pak si zvykneš, prostě zjistíš, že se to udělat musí a jinak to nejde. 😖

damaska
3. kvě 2011

@lucisa já chápu, že u miminek je hrozně těžké nabrat krev, když mají žilky jak nitky. Ale přijde mi divný způsob vrazit miminku jehlu do ruky a otáčet po směru hodinových ručiček a čekat, zda se povede napíchnout nějaká žíla. Proto se zlobím. Není to lehké, ale vždycky se nechá najít způsob. U nás braní krve trvalo snad 10 minut, po té, co mu rozvrtala jehlou ruku, tak krev kapala do zkumavky po kapkách. Šimon má ruku uplně jako jedna velká modrá modřina, dokonce jsem musela ruku ledovat, protože když jsem mu na ní sáhla tak hrozně brečel. Tak nevím 😒

valmarvm
3. kvě 2011

@petrakm Zdravím, dívala jsem se, že jsi taky řešila Triamcinolon. Náš malej chodí ke Kočvarovi, a ten mu ho předepsal taky na fimozu, i když na žádný zákrok teď nemusí. Tvrdil, že je to lepší jako prevence, než aby dostal zánět, v případě, že by se mu do šulinka dostala nečistota a nešla odstranit. TAk nevím,. Říkal, že máme mazat 6 týdnů a potom třeba rok mazat kalciovou mastí. Akorát nevím, zda to mám mazat, třeba i když už mu to druhý týden povolí, nebo už mám přestat. Akorát říkal, že když se ukáže žalud, tak rychle stahnout. Tak jsem z toho taková zmatená. Co řekli vám?

lucisa
3. kvě 2011

@damaska no u nás sice netočila, ale taky s ní v dírce kývala, jestli se to nerozteče, modrou ruku neměla celou, jen kolem zápěstí, ale to spíš z toho, jak ji musely pevně držet. A taky to teklo po kapkách.
Ale máš pravdu, že to musí dělat spešl sestra. jak jsem ležela s holkama na infekčním, tak mi jedna vrchní sestra říkala, že na braní krve u dětí jsou sestřičky speciálně školené a všechny to dělat nemůžou, je to opravdu o něčem jiném.

Já se jich nezastávám, ale kor u našich holek mám stejnou zkušenost, protože jsou všechny naducané, tedy jako miminka a žilky fakt nejdou vůbec vidět.

lucisa
3. kvě 2011

@valmarvm ty jo, to jsou věci s tou předkožkou, tak jsem asi ráda, že mám samé holky, taky to není žádná sranda.... 😖

valmarvm
3. kvě 2011

@lucisa jo,jo. Taky když jsem měla jenom holku, tak jsem vůbec nevěděla co je to předkožka a jaký problémy s tím jsou. Ale to má fakt snad každý druhý. Chudáci malý. Skoro každá mamina řeší kluky a přetahování, hlavně pak v pubertě, když už si to nechtějí dát zkontrolovat. No budeme vidět, snad se mu to uvolní už brzo.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru