Domácí práce v těhotenství. Vyhýbáte se některým?

kackark
13. led 2007

Ahoj holky, chtěla jsem se vás zeptat, jakým pracem jste se třeba v těhotenství začaly vyhýbat a nebo, jestli dělate pořád vše. Myslím třeba vytírání,věšení záclon atd.
Už jsem o jedno mimi přišla, tak teď nechci nic riskovat.

Předem moc děkuji za vše zkušenosti. 😉

issabela
13. led 2007

Hlavně netahej nic těžkého. Zvedat ruce se nedoporučuje až ve třetím trimestru, je to kvůli tomu, že pokud by mimi mělo omotanou šňůru kolem krku, mohla bys ho přidušovat.

karotky
13. led 2007

Já jsem taky o první přišla(v 9.týdnu).Dělám doma skoro všechno(do práce nechodím-jsem od začátku na neschopence):"Vařím,umývám nádobí,peru a žehlím prádlo,vytírám(už mopem,abych si nezatěžovala moc záda),ale neluxuju-přenechávám to manželovi.Jinak na nákupy sama nechodím,manžel mi dělá nosiče.Takže se nesnažím tahat těžké věci."

kackark
autor
13. led 2007

karotky: to vareni, nadobi atd. my take nepripada tak hrozne, ale bojim se napr. vytirat - vadi mi prenaseni toho tezkeho kybliku 🙂 Jinak na nakupy nastesti jezdime autem. A proc si myslis, ze je luxovani nebezpecne?!

karotky
13. led 2007

Neříkám,že je luxování nebezpečné,ale pokud nemusím,moc se neohýbám.Pak mě záda bolí třeba celý týden. ☹ Na vytírání si nenapouštím plný kyblík,tak to jde.Nemám zase tak velké plochy na vytírání-kuchyň,koupelnu a chodbu.Hospodářství nemáme,tak se tolik doma nenadělá. 😀

kristi
13. led 2007

zatim stiham vytirat, luxovat, myt nadobi a takove ty lehci domaci prace, snazim se nenosit nic tezkeho atd. Zaclony nemame, okna jsem myla v zari a tedka rok pockaji 😅

kackark
autor
13. led 2007

karotky: tak to mi take hospodarstvi nemame, ale obcas mam pocit, ze to tak vypada 😉
kristi: vidim to podobne jako ty, nedovedu si predstavit, ze bych si lehla do postele a jen fnukala, ze jsem tehotna, a ze nemuzu nic delat, asi kdyz se to neprehani a dela se to v rozumne mire, tak to jde.

karotky
13. led 2007

Okna jsem myla na podzim a do jara musejí vydržet. 😀 Nikdo mě na ně už nedostane.

baruna
13. led 2007

Dělám úplně všechno, kromě nošení nákupů. Před vánoci jsem si i umyla okna a pověsila záclony. Vytírám mopem, takže taky v pohodě. A hlavně manžel je hodně v práci, rodiče já už nemám, manželovi jsou daleko. Takže za mě nikdo nic neudělá, proto dělám všechno sama a zatím jsem v pohodě.

gedren
13. led 2007

Urcite bych nelezla nikam na zidli kvuli riziku padu - okna pockaj nebo tu horni cast, kam nedosahnu ze zeme + poveseni zaclon obstara manzel 🙂 (tak jsme to delali my)

Nevytirali jsme tu uz ani nepamatujem 🙂 - ono se az tak nenabordeli, kdyz nemate zvire, zouvate se venku a v kuchyni staci to, co ukapne, utrit obyc hadrem. V zachode a koupelne pochopitelne obcas podlahu otru, ale to staci na jedno dve namoceni hadru, vlacet kybl neni potreba. Luxuje manzel odjakziva, ale kdyby neluxoval, tak bych to asi zvladla i s brichem, jen nahrubo - prenaseni nabytku a vysmejceni skvir pocka 🙂

Mimochodem moje matka porodila moji segru o dva mesice driv jen proto, ze nutne musela mit v byte okamzite uklizeno a nemohla pockat, az prijde otec z prace, tak vynasela kyble se suti po remeslnicich. Takze neblbnout - odpocivat! 🙂

kackark
autor
13. led 2007

karotky: tak to se Ti nedivim, po oknech bych taky byt Tebou nebehala a stejne to za tebe nikdo neudela, vid 🙂

kackark
autor
13. led 2007

baru: tak to te obdivuji, ze sis ty okna myla, ja bych s tim asi pockala, ale je moc dobre, ze se citis v pohode 🙂

karotky
13. led 2007

Mě to opravdu na podzim stačilo(2 špaletová okna a 4 střešní).Nemohla jsem s z toho týden vzpamatovat. 😀 Tak,tak.Nikdo to za mě neudělá,takže si toho všímat nikdo nemusí.Jinak jim předám žezlo a můžou vynikat. 😀

andik
14. led 2007

Tak za mě doma dělal skoro všechno přítel 🙂 dokonce i pral a žehlil prádlo,bylo mi celé těhotenství hodně špatně a zvracela jsem celých 6 měsíců,spíš jsem hodně odpočívala a těžké práce za mě dělal on. 🙂

kackark
autor
14. led 2007

andiku: tak to mas opravdu hodne skveleho a hodneho pritele, ale tak to ma asi byt. 🙂

karotky
14. led 2007

Andíku,před Tvým přítelem smekám. 😀 Pomáhal Ti i po porodu s mimčem?

jankar
14. led 2007

Ahoj holky tak já zatím dělám všechno...manžel by určitě rád pomohl,ale je v práci a když jsme doma tak to pomaloučku zvládnu,jen ty okna jsem sice před vánocema neumyla,ale chyslám se na ně tak za měsíc,protože se na ně nedá dávat,jsem v pohodě tak nemám jediný problém,jen těžké nákupy netaham,včera byla vyjímka,ale už to neudělám.... 😉

kackark
autor
14. led 2007

jankar: tak prosim delej vse hlavne s mirou, at se ti nic nestane, a na okna se vykasli, jsou preci horsi veci na svete 😉 a trapit tim mimi se urcite nevyplati. Mej se krasne a preji hodne stesticka!

andik
14. led 2007

karotky a kackar,přítel si nás odvezl z porodnice domů a vzal si 10 dní volno,okamžitě malého koupal,uspával,jezdil s kočárkem a moc mi pomohl,dělá to dodnes a je bezvadnej.přebaluje,koupe prcka každý večer a o víkendu jezdí s kočárkem po měste.S takovým chlapem se mi vše doma zvládá velmi dobře,vážím si toho moc! 🙂

kackark
autor
14. led 2007

andik: to je krasne, ze mate tak pekny a harmonicky vztah. Ted vis, ze kdyby si musela odjet treba na dva dny, ze muzes byt v klidu, ze ty dva to doma zvladnou a to je moc dobre. Preji vam, at vam to klape takhle porad. 🙂

karotky
14. led 2007

Andíku............to Tě to doma nenudí,když za Tebe přítel(skoro)všechno udělá? 😀 Já bych to měla mít po porodu podobný,ale to teprve ukáže realita.Alespoň to mám slíbené. 😀

lucisa
15. led 2007

Pokud má mamča nějaké problémy, tak opravdu nemá cenu nic riskovat.
Já jsem potíže neměla, holky se obě držely až do termínu jako klíšťata, takže jsem ještě týden před druhým porodem umývala okna, protože jsem rodila v listopadu a měla jsem strach, že s mimčem se na okna nedostanu a budou celé vánoce špinavé (byla jsem fakt blbá, dneska bych na to hodila bobek).
Chodbu jsem vytírala také asi až do 38 týdne sama, pak manžel.
Ale když švagrová čekala dvojčata a myla chodbu s tím obrovským břichem, nemohla jsem se na to dívat, vyhnala jsem ji a raději to dodělala za ní. Měla jsem paradoxně o její děti větší strach, než o své. Není to divné? Já si hrála na hrdinku, že jako všechno zvládnu.
Nějaký podíl na tom asi měla moje mamka, která z té "dřívější" doby v názoru, že těhu není nemoc (což je sice pravda) prosazovala veškeré domácí práce a žádné lenošení, protože kdysi ženské porodily v příkopě u pole a pak pokračovaly dál v obracení sena příp. něčeho jiného 😒
Nějak jsme ji nedokázala přesvědčit, že dnešní doba je trošku jiná a bohužel většina těhu je dneska pomalu zázrak, maminky jsou choulostivější a po dlouhém snažení třeba nechtějí riskovat. Trošku ji to přesvědčilo až v létě, když jsem celá otekla a zkolabovala z horka. Pak jsem měla nějakou dobu od řečí klid. 😉

kackark
autor
15. led 2007

ahojky lucisa: napsala si to moc hezky a hlavne se mi libi moc ta pasaz o tom, jak sis hrala na hrdinku, ja to citim stejne, pracuji s detmi s postizenim a vsem tehotnym kolegynim rikam, at zustanou doma, ze to je v praci nebezpecne, ale vim, ze az jednou prijde rada na me,tak se mi bude doma hodne tezko zustavat. 😉

andik
16. led 2007

karotky,byla jsem po císařském řezu a tak jsem těch 10 dní uvítala,když mi se vším pomáhal,jasně,že jsem se nenudila,pomáhala jsem taky,ale ne tak intenzivně jako on. 🙂

kackark
autor
16. led 2007

andik: to ti verim, ze si tu pomoc uvitala, mam kamaradku, co se nemohla skoro tyden po cisari ani pohnout a je fajn, kdyz jsou chlapi spravni a prilozi ruku k dilu 😉 prece to mimi je vzdy dvou lidi, tak by na to nemela zustavat maminka sama 🙂

myska
16. led 2007

Já jsem měla celý těhu v pohodě, okna mě teda 2x přišla umýt mamka, ale záclony jsem si už pověsila sama.
V den porodu jsem udělala generální uklid baráku, všechno jsme vymetla, vytřela, no prostě jak na Vánoce a jen jsem vypla vysavač, porodní bolesti byly tu 🙂
Asi jsem chystala hnízdo 😀 (ono se to říká, ne 😉 )

kristi
16. led 2007

mysko, mas recht, pry to prijde samo...to uklizeni. Mne teda jeste ne 😀

myska
16. led 2007

Kristi, já jsem taky na všechno během těhotenství házela bobek, ale ten den mě to jaksi nedalo a prostě jsem uklízet musela... 🙂

kiara2
20. led 2007

myslím si že těhotenství není nemoc a že žena může dělat vše pokud to teda není ryzikové těhotenství a hlavně když už žena několikrát potratila tak potom by se měl člověk opatrovat já jsem dělala vše jako před těhotenstvím a brala jsem to za normální stav a né co sse píše za báchorky jako ty ruce s omotanou pupeční šnurou atd......

qerki
20. led 2007

Ahoj, já jsem měla rizikové těhotenství od 5. měsíce (v tu dobu mi ještě hrozil potrat, pak předčasný porod), doktorka mi zakázala cokoliv doma dělat, hlavně říkala, že ne: luxování, vytírání, žehlení, nošení těžkých věcí. Takže nastoupil manžel. Nikdy nezapomenu na ten obrázek, kdy poprvé myl záchod a vyšel se štětkou na záchod v ruce, zoufalým výrazem ve tváři a slovy: tohle už nikdy nechci dělat...nebo na jeho naivní představy, že když umyl celou koupelnu, nebude to muset další 4 měsíce dělat, protože on to přece udělal "pořádně". Jinak dělal doma opravdu skoro všechno, naučil se prát, respektive pracovat s pračkou (což dříve tvrdil, že to nikdy dělat nebude), zametal, vytíral, věšel záclony, myl nádobí, drhnul záchod, umyvadlo a vanu... Myslím, že to žádnému chlapovi neuškodí. Akorát s žehlením mi chodila pomáhat mamka a okna mi umyla tchyně. Manžel žehlil jedinkrát svoji košili, když ji nutně potřeboval. Nejdřív to na mě zkoušel se slovy: ale já nevím, jak se to dělá. Tak mu říkám: prostě vezmeš žehličku a jezdíš s ní po tý košili. Dopadlo to tak, že jen co to dožehlil, jeli jsme pro novou žehličku (měli jsme ještě tu starou železnou, nenapařovací, co já se naprosila o novou...). 😀
Teď když už je to nejhorší nebezpečí za mnou a je jedno, jestli už se prcek narodí (jsem v 38.tt), pomalu jsem se vrátila k domácím pracem a dělám prakticky všechno, samozřejmě nenosím těžké věci a okna bych taky nemyla, trpím závratěmi, takže bych se bála, že spadnu...
Ale holky, řeknu vám: která můžete, zapojte trochu své manžely a partnery. Já teď mám alespoň jistotu, že v případě nouze je schopen se o nás opravdu postarat (a nejen schopen, ale hlavně OCHOTEN, což dříve jsem si nebyla jistá). A ono jim to opravdu neuškodí. Já osobně si myslím, že mi manžel nikdy, až budu na mateřský, neřekne: vždyť ty se vlastně jenom válíš doma a nic neděláš. Prostě zjistil, že to není taková sranda, starat se o domácnost... 🙂 😉

kackark
autor
20. led 2007

Ahojky gerki, napsala si to moc hezky, a az budu jednou tehotna, tak se budu take snazit, aby mi milacek pomahal, aby vedel, ze materska dovolena neni zrovna ten nejlepsi nazev 🙂
Moc si me pobavila tvym popisem, jak se manzel seznamoval s domacimi pracemi 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru