EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

novako
15. led 2008

Listicko: Na konci se Kristulatko zmiňuje o nějakém nápoji z knihy Přirozené těhotenství a porod.

listicka77
15. led 2008

Ingeborg Stadelmann: Zdravé těhotenství, přirozený porod.

bajunka
15. led 2008

včera mi ta knížka došla....ona doporučuje hodně eterické oleje, na vyvolání doporučuje koření jako skořici, hřebíček, zázvor a ten koktejl je asi toto: ricinový olej, meruňkový džus a panák nějaké kořalkyale není tam napsaný množství toho oleje...mě příjde,že musí prohnat hlavně střeva

kristulatko
15. led 2008

listi dik. zazracny napoj slibovala petja, ale recept jeste nikde...
tak ho sem kdyztak nektera dejte, jestli jste to cetly/ zkousely... diky

mobina
16. led 2008

Petje zabral stejný recept, který tady zmiňuje Bajunka. Množství takto: půl panáka ricinového oleje smíchat s hltem čiré kořalky a dolít do 3dcl meruňkovým džusem.
Když už jsem u toho, kde seženeme ricinový olej? 😅

nikitazak
16. led 2008

ricinovy olej je v lekarne na recept, protoze je to velmi silne projimadlo.Ale da se sehnat i na netu, ale docela bych se teda bala si tento koktejl vypit.

petja
autor
17. led 2008

ahoj děvčata,tak vidím,že recept sem už mobina dala,ricinový olej jsem si koupila od salusu v prodejně,kde mají čajíky a takový věcičky a určitě bych se toho nebála,protože tě to maximálně prožene,jinak nic nehrozí,miminku to určitě nemůže ublížit a pokud není na porod připravený,tak tě to právě jen prožene. Popravdě já si to vypila vůbec mě to neprohnalo,možná tím,že asi ve 23hod jsem dostala klystýr a ten zabral po svým 😀
no ale kdo tomu nevěří,ať to ani nezkouší,jsou rodičky,které se radši svěří doktorům,ať s nima dělají cokoliv,to já ne! Hlavně mi šlo o to,aby mi porod nevyvolali uměle,myslím,že to ovlivní porod negativně,mě potom šlo vše jak po másle,jako prvorodička jsem rodila za 4 hodiny od začátku silných kontrakcí a díky Epinu bez nástřihu! Mě porod opravdu nebolel,porodní bolesti ano,ale tlačení jako takové vůbec,to byl jen napnelismus,díky manžovi,který hlídal moje dýchání,jsem se soustřed'ovala jen na to a ostatní šlo mimo mě,dýchání opravdu dokáže víc než kdejaký epidurál!!!

novako
17. led 2008

Petjo: Četla jsi co psala na předchozí straně Kreksi. Psala, že se jí podařilo opakovaně epinem poranit. Ty jsi byla v pohodě?

aniska
18. led 2008

kreksi- spekulujem nad tym, ako je mozne sa s tym poranit. pride mi, ze ked to zena nesili, tak trebars to moze byt, ked ma jemnejsie tkanivo alebo tak nejak. mavate problem s kvasinkovou infekciou? vtedy byva tkanivo citlivejsie a treba byt opatrnejsi

petja
autor
21. led 2008

čauky kočky,já jsem se teda nikdy neporanila,stalo se mi ale,že mi balonek praskl vevnitř,páč mi prvně pučili balonek a tam bylo vidět,že je porušený od nehtu nebo co,no a to jen střelilo a jinak nic,vyměnili mi to,radši jsemn to zkontrolovala a pak už bylo vše v pořádku.Muselo to být od nehtu nebo prstýnku 😒 kamarádka mi říkala že jí tekla krev,když dělala normální masáž hráze prstama a olejem,proto šla do epi-na.Fakt nevim,čím by to mohlo být.Jedinný co jsem někdy cítila byl takovej tlak možná na dělohu a to jsem pak třeba zkrátila cvičení,nebo odložila o den.Důležité je uvolnit se,mít na to správné klidné místo a taky si udělat čas,to dělá taky hodně,no ale určitě je někdo kdo to prostě nesnese ☹

listicka77
21. led 2008

Manžel se mě taky ptal, jestli si tu hráz nemůžu tím balónkem natrhnout... Ale já myslím, že to je nesmysl - prostě nafukuju, dokud to snesu (na rozdíl od dítěte, které se ven prostě prorve a hotovo).

Petjo, na kolik fouknutí jsi se dostala?

olivia.a
21. led 2008

Čau holky, já se také nechala inspirovat diskusemi a pořídila si epi-no. Ráno a večer manžel masíruje hráz a přes den natahuji s balónkem. Ze začátku to vypadalo, že to v životě nepovolí, ale najednou se to krásně začalo uvolňovat. Nevím, jestli to tak moc ovlivňuje to cvičení, nebo to je prostě hormonální vliv na svalstvo, v každém případě už z nástřihu nemám takový strach. Listi, já mám termín za týden a jsem na 25-27 cm.

olivia.a
21. led 2008

Petjo, jaká jednotlivá množství těch ingrediencí do nápoje doporučuješ? Pokud neporodím do určitého termínu, tak mi budou porod vyvolávat a tomu bych se také ráda vyhla. Jen abych pak z toho ricinového oleje neprokakala půl porodu na záchodě.

petja
autor
31. led 2008

Lištičko,nevím,přesně teda na kolik fouknutí,popravdě jsem to nějak neřešila,spíš jsem to prodýchavala,podobně jako pak u porodu 😀 každopádně já jsem to porovnávala s tím nákresem v tej knížce a postupně jsem se vypracovala na průměr hlavičky,jakej tam udávali jako porodní.

Oliv-Přesně takové pocity jsem při epi-nu ze začátku měla a potom to začalo být lepší...cvičení jistě hráz ovlivní,hormony teď a u porodu udělají taky svoje!
Co se týká nápoje,já jsem si dala panáka oleje,hlta slivovice a do 3dcl jsem to dolila tím džusem a pomalu vypila.Nevím,jestli to u každého působí jinak,ale z tohoto jsem se nepokákla,až pak z klystýru před porodem...no a když prý není děloha a dítě připraveno,tak tě to právě má jen prohnat...myslím,že půl porodu neprokákneš,pokud svolíš s klystýrem.Já měla zas jiný problém.Vyčistila jsem se před porodem totálně,všechno jsem ze sebe vyhodila,zvracela jsem snad 5x,až mi pak musela dát PA injekci,která pomohla.Zvracení hrozně vysiluje...

anka.
4. únor 2008

Ahoj, holky mám otázku - kdy jste začaly s cvičením? Děkuju

zuzik03
4. únor 2008

taky mám otázku - za jak dlouho vám to z toho coord-medu přišlo, nebo nedá se to koupit v praze osobně ?
já jim tam dnes volala - nebrali to, psala email, ale zatím žádná odpověď. Za 14 dní už pro mě bude pozdě, ale čekala jsem, až se dítě přetočí, hrozil CŘ, tak jsem zatím nechtěla vyhazovat 2 litry 😒

petja
autor
7. únor 2008

anka-začala jsem cvičit 6 týdnů před porodem 1x denně a pak asi 4 týdny před 2x denně

zuzik,já to měla vypůjčené 300,-/6 týdnů,což je skvělá cena,pokud jsi z Prahy tak taky myslím,že nemůže být problém to sehnat..jinak ti neporadím...

anka.
7. únor 2008

petja_díky za info!
zuzik_jsem na tom podobně. Kdybys zjistila, kde se dá koupit osobně, můžeš mi dát vědět třeba do IP?

kocicatko
7. únor 2008

Ahoj Petjo, měla bych dotaz - tys to epi-no měla půjčené a balonek sis nějak dezinfikovala? Nebo jak jsi řešila to, že se to půjčuje... já jsem si chtěla koupit náhradní balonek a neprodávají ho - prý proto, že si to maminky půjčují... a odkud sis to půjčovala? Někde z nemocnice nebo soukromně? 😉

zuzik03
8. únor 2008

anko, viz IP 🙂

petja
autor
11. únor 2008

kocicatko:používala jsem s každým cvičením nový kondom.Měla sem to půjčené z Pomadu Olomouc,to je agentura porodních asistentek...

anka.
19. únor 2008

Holky, už jsem objednala a napadají mě další otázky. Ehm, co když ten balónek v sobě nafouknete a pak nemůžete dostat ven? Jde to zase nějak upustit? A nemůže prasknout? A dokázaly jste se dostat na ten průměr hlavičky (je to pro mě zatím nepředstavitelné)? Díky anka+

zuzik03
19. únor 2008

anko, já už začla (od tohoto pondělí) a je to jednodušší než jsem myslela - dle rady petji používám na každé cvičení kondom, je to opravdu hygieničtější. že balonek praskne, se moc nebojím, ta guma mi přijde docela pevná a i kdyby praskl, není zas tolik napjatý, aby ti to ublížilo, navíc by to zastavil ten kondom. upustit balonek jde úplně v pohodě, ta manipulace je fakt jednoduchá.

ale představa, že se někdy dostanu na obvod hlavičky, mi přijde teda nepředstavitelná taky 🙂 ode dneška chci zkusit ráno EPI-NO a večer masáž hráze a pak by se to asi mělo natahovat lépe. ale je podle mě dobré si vyzkoušet ten pocit, jak to leze ven. já jsem nakonec ráda, že jsem ho koupila, podle mě to určitě pomůže.

anka.
19. únor 2008

zuzik_Super! Díky za info. Je to povzbudivé. Já už se docela teším 😅

karla16
21. únor 2008

Nazdárek děvčata, já jsem už 38tt, tak se nevyplatí kupovat-objevila jsem pozdě. Ohledně půjčení jsem zkoušela Pomad v Praze, ale tam nemají. Nemáte nějaké info, kde by mohli v okoli půjčovat? Díky.

novako
21. únor 2008

Holky, nevíte jak dopadla listicka? Zvládla porod bez nástřihu?

petja
autor
25. únor 2008

No vidíte,toto letí,Lištička už porodila? Moc jí přeju,aby se i jí EPI-NO vyplatilo! To,že vytlačíte hlavičku je zezačátku nepředstavitelné,ale já si musela epino i přidržovat,nedává se do pochvy úplně celé,jen po tu zúženinu,takže občas i vyjíždí,no nejni to úplně jak hlavička,která leze zevnitř...každopádně je super si to zažit,páč pak víte co můžete od porodu čekat a nepřekvapí vás to tolik,já teda nevnímala bolest,jen tam byl takovej napnelismus a bolely jen kontrakce,tlačení vůbec,ani nevím,jak sem to zvládla,jen vím,že říkali už je hlavička venku,pak bylo ramínko a pak zbYtek človíčka! a pak taky,že to je vodopád,tolik vody tam bylo...a to mi den předtím,jak mě chtěli vyvolávat říkali,že už tam malej nemá skoro žádnou vodu... 😖

kaaja
27. únor 2008

přidávám bohužel negativní zkušenost s epi-no.
také jsem se jím uvnitř poranila. nebolelo to, ale místo krvácelo a vylekala jsem se (a epi-no přestala používat).
také více věřím své porodní asistentce, podle které se hráz sama uvolní během porodu - působením oxytocinu a postupující hlavičky. spíš doporučovala masáž pro uvědomění si toho místa. při porodu mi nahřívala hráz teplou žínkou. hráz nebyla porodem narušena, ale malilinko jsem se natrhla uvnitř (zřejmě to zranění z epi-no, ale nic to nebylo, nejvíc mi na tom vadil ten jeden steh 😉 ).
ale je pravda, že cvičením jsem dosáhla roztažení z 5,0 cm na 7,2 cm, a psychicky mě to povzbudilo 🙂
nicméně ty 2,2 cm trvaly 20 dnů, kdežto na víc než 10 cm (obvod hlavičky 34 cm) jsem se dostala při porodu za chvilku 😎

bajunka
3. bře 2008

Ahoj, dnes jsem si objednávala EPI No u coord-medu, tu nejlacinější verzi clinic a došel mi email,že zrovna mají akci a za cenu té nejlevnější(1733+150poštovné a balné) posílají tu verzi o řadu víš Delphi(se zrcátkem.) a dodací lhůta je dva dny.

kocicatko
6. bře 2008

Kaaajo,jsi první u koho jsem četla konkrétní čísla...holky, můžu se vás zeptat, jak jste se postupně roztahovaly? Já s tím Epi nem trénuju tak týden a pomalu se roztahuju, tak by mě zajímalo na kolik cm podle té kartičky jste se natáhly? A v jakém tt? Já podle uzv začínám zítra 37tt 😉

Předem moc díky všem za odpovědi 😉 🙂 😉

Jo Kaajo, ještě jedna zkušenost - já jsem se zase škrábla nehtem při masáži hráze, taky mi vytekla asi jedna kapka krve, ale 2 dny jsem nemasírovala a pak už to bylo ok...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru