EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

lamia
7. únor 2010

Zuzule tak to by bylo skvělé 🙂 No za gratulace děkuju, ale nebylo to vůbec plánované 😀

rozza
7. únor 2010

Lexxa:móóóc velká gratulace k Sophince a pohodovému porodu bez poranění,SUPER 😉 Myslela,jsem si,že už budeš mamina,když už jsi se neukázala a jak pěkně ti vyšlo "dost,už chci rodit",viď?Paráda.A koukám,že i míry miminka celkem vyšly 🙂 přeji vše krásné 🙂 🙂 🙂

Leocka:Já už jsem 4dny na maximu 31cm takže až do porodu budu cvičit 1xdenně a toto "číslo"si snažit udržet a věřm,že to vyjde🙂 A určitě nemusíš mít strach,že se nadostaneš až na maximum...někdo se k cíli dostane dříve,někdo později,ale na konec určitě VŠICHNI 😉 drž se a ať se ti daří 🙂

Flamenga:já jsem cvičení konzultovala s Dr. i PA a obě doporučily 😉

antana123
7. únor 2010

ahoj holky prosím nemohli by jste mi vysvětlit co to epi-no je?děkuju moc

zajaciq
7. únor 2010

holky, cvicili ste aj ked ste brali posvove lieky na candidu? lebo mi to mozno hrozi ale to sa dava na noc i tak.. 😔

beruska1989
7. únor 2010

ahojte holky, prosím asi blbá otázka, ale můžete mi napsat kolik jste daly s epinem uplne na poprvé? zatím sbírám informace, než začnu 🙂

zuzule
7. únor 2010

Ahoj hollky, tak já se dnes dostala na 20,5 cm 🙂 a to jsem "cvičila" po čtvrté..

konsa
7. únor 2010

lexa: to je supééér! obrovská gratulace k Sophince a k pohodovéu porodu bez poranění! Holky, užívejte 🙂
Je to obrovská motivace - já už chci takýýýý!

petapi
7. únor 2010

lexxa, moc moc gratuluju 😵 na kolik ses nakonec vlastně dostala?
zajaciq, ne nejdřív spíš vyléčit a pak pokračovat.

majatob
7. únor 2010

koukam uz je tu dalsi miminko, musim to jit dohledat 😵
lexa, gratuluju a preju moc zdravicka 😵 😵 😵

a u nas to vypada zatim asi na cisara...takze mozna cvicim uplne zbytecne 😔

xaverov
7. únor 2010

majatob: skoda, ale do posledniho momentu muzes jeste doufat v prirozenou cestu. Ja jsem mela v 1.tehu dceru dlouho otocenou hlavou vzhuru (casto indikace na cisar) a nakonec si dala rict a sla prirozene hlavou vpred.

Lamia: ty voga, ty jedes 😀 Gratuluju.

Jinak taky od nektere z vas rada koupim epi-no, termin mam ale az v kvetnu. Tak holky, co odrodite v breznu, vzpomente si na xaverov. Dekuju moc

lexxa24
7. únor 2010

Dekuju vsem za gratulace. 😵 Dostala jsem se na 8,5cm. Po porodu jsem si uz sedla, sice trochu na sikmo, ale preci 🙂 vsem proto radim, vydrzte a cvicte... ja jsem byla hodne nestastna z toho, ze mi to slo tak ztezka, ale nakonec vidite, hormony udelaji take moc a ten pocit, ze jsem pro to neco udelala take...

zajaciq
7. únor 2010

petapi dik
xaverov spomeniem ;)

xaverov
7. únor 2010

Dekuju, zajicku 🙂

petapi
7. únor 2010

lexxa, tak to je super, to je strašně povzbuzující, že nemáš poranění a dostala ses v uvozovkách "jenom" na 8,5, ještě jednou gratuluju 😉

rozza
7. únor 2010

Konsa:dnes jsem na tebe myslela,že už je mimi také nejspíš na cestě a teď koukám,že jsi tu 🙂
Jak se cítíš???A ještě cvičíš nebo už ne???Přeji ať je vše ok a pohodový porod jako měla Lexxa.Hodně moc štěstí 😉

konsa
8. únor 2010

rozza: ještě cvičím, ale už to dost flákám - většinou tak ob den zkusím, jestli těch 31 vytlačím, ale už se s tím nijak nepářu (že bych zkoušela vytlačování, nebo tak). Hold už není motivace, když jsem u cíle a není kam postupovat 😉

holky, držim palce at vám cvičení jde a brzy dosáhnete tý vysněný mety 🙂

leocka
8. únor 2010

rozza: dakujem za povzbudenie, a este otazku by som mala. Mas nejaku fintu, podla ktorej vies, na kolko mas balonik nafuknuty? skoda, ze sa to neda zistit, ked ho mas vo vnutri, vcera som potom vecer dala len 21 a bola som sklamana, lebo som chcela aspon 22 tak ako rano, ale to zistim az ked je vonku :(

zuzule
8. únor 2010

Leocka - já jsem si zkoušela balonek nafouknout a podle toho kolikrát jsem balonek zmáčkla, tak jsem si to napsala...a pak balonek změřila, takže vím, kolikrát zmáčknout, abych se dostala na určité cm..zkus to taky, myslím, že už to tady taky někdo psal 🙂 Samozřejmě, každá má jinak silný stisk, takže ne vždy to bude stejné, proto je lepší si to vyzkoušet sama..já mám času dost, takže si každý den zkusím třeba o půl cm nebo cm víc a stíhám v pohodě, teda doufám 😅 🙂

Holky, chci se vás zeptat, masírujete hráz i když cvičíte s epi-nem? Nebo už to je zbytečné? Dík

konsa
8. únor 2010

leocka: já to dělám přesně, jak píše zuzule - počítám stisky. Pokaždé je to trochu jiné, takže se taky hodně orientuji podle pocitu. Když už mě to dál nepustí, tak prostě vytlačím a změřím. STejně cvičím vždy 3x to vylačení, takže aspon jedenkrát z toho jsem se vždy dostala na "určenou" hodnotu.

Zuzule: já nemasíruju - nějak mi to nejde a myslím, že tu holky psaly, že to není potřeba, že epino masáž plně nahradí (tedy spíš předčí 😉 ). Masírovala bych spíš jen v případě, že by se mi pokroky s epinem zdály malé a potřebovala bych přidat. Jinak jak už jsem tu psala - při nafukování balonku si hráz trochu masíruju (stahuju dolů). Ale není to klasická masáž hráze, jen jakoby pomoc epinu 🙂

zuzule
8. únor 2010

Konsa - tak tos mě uklidnila, protože na masáž by byl v mém případně nejvyšší čas, tak jsem si říkala, jestli ten olejíček vůbec pořizovat nebo ne..

Já včera už teda taky jen nafukovala a vytlačovala a k tomu jsem zkoušela právě kroužit tím balonkem vevnitř do všech stran, taky někdo psal, že to tak dělá, tak doufám, že tohle všechno dohromady bude stačit 😉 Jo, jinak, taky mi ten balonek leze ven a je to dost síla ho uvnitř tou rukou udržet, ale to asi znáte 😅

osteta
8. únor 2010

konsa: já už to taky docela flákám. Dnes jsem to asi po 4 dnech zkusila a celkem v pohodě 31 cm. Co se týče hráze, zdá se být připravená, tak se teď spíš zaměřuji na přípravu psychickou 😎

Pokud jste některá tzv. na mrtvém bodě, tak nezoufejte. Můžu říct z vlastní zkušenosti, že hráz časem sama postupně povoluje. Čím blíže k porodu, tím je to jednodušší. Tělo si s tím samo umí poradit a epinem to jen vylepšujeme. Při porodu se k tomu ještě přidají hormony, takže by to mělo být téměř bez problémů (těm se bohužel někdy nevyhneme a s tím už epino nemá nic společného).

Všem přeji mnoho úspěchů v přidávání centimetrů a doufám, že i já sem brzy budu moci napsat svůj porodní příspěvek, samozřejmě s tím nejlepším scénářem...

petapi
8. únor 2010

já mám taky napsaný počty stisků a kolik to dělá, občas to pak přeměřím, ale mám to vždycky stejně.
já jsem se vítězoslavně přehoupla na 30, dost dlouho jsem byla zaseklá na 29, tak mě to taky příjemně navnadilo 🙂
masáž hráze jako takovou nedělám.

rozza
8. únor 2010

Leocka:žádnou fintu nemám,ale určitě bych zkusila co píší holky a to počítat stisky.
Já to nedělám,řídím se pocitem,snažím se vždy nafouknout na maximum a ono je to vždy přibližně stejně.
Nafukuji a vytlačuji během jednoho cvičení též 3x jako Konsa,vyjde mi to na tu půlhodinku...každý "pokus" tak 10min.

Zuzu:já také nemasíruji,též mi to přijde zbytečné.myslím si,že balonek tu "práci" udělá sám.Nechávám ho uvnitř 10min a krásně cítím jak hráz krásně povoluje.To jak balonek leze ven je fakt síla, já jsem to po čtyřech cvičení sama vzdala a cvičím s manželem a jde to výborně 😉

brumka
8. únor 2010

Ja cvicim skoro tyzden a vidim vysledky 😵 Chcela by som sa podelit o svoje pokroky.

2.2 - 6,0 (7,0 som sa uz poranila)
3.2 - 6,0 - 6,5
4.2 - nic
5.2 - 7,0
6.2 - 7,0 - 7,5
7.2 - 7,5 - 8,0 😀
snad sa vyhnem nastrihu, dufam ze mi ho nebudu robit automaticky.

Zvolila som taktiku, ze na zaciatok nafuknem balonik a necham roztahovat a potom vyfuknem. To opakujem viac krat a potom ho vytlacim. Vyjde mi to na 3 vytlacenia po 10 min.

zuzanka1989
8. únor 2010

ahojky holky, tak koukám jak vám to pěkně jde 🙂 . Já jsem se o epinu radila se svým doktorem, a on mi řekl že nevidí důvod abych epino nemohla používat už teď, ale že to nemám přehánět. Takže taky asi pomaloučku polehoučku začnu 😉 .

nelinkav
8. únor 2010

Zuzko, nejsem odborník, abych věděla, proč by se epi-no mělo začít použíivat až od toho cca 37.tt, jak radí výrobce, ale za sebe bych řekla, že trénovat od 28tt je zbytečný. Krásně se to dá nacvičit za nějaký tři týdny, takže se zbytečně trápit 3x dýl se mi zdá zbytečný. Blíž k porodu to i jde snadněji, jak se to všechno uvolňuje. Ale tvoje volba, samozřejmě 😉

zuzule
8. únor 2010

Ahoj holky. Chci se vás zeptat. Čím čistíte balonek? Já samozřejmě používám pokaždé kondom, ale v návodu je že se má čistit 70 procentním isopropanolem, ale v lékárně to nikde nemaj...nestačí jen vodou?

beruska1989
8. únor 2010

ahoj, no jestli používáš kondom tak by to mohlo stačit. já mám doma ten isopropanol z lékárny, a ještě to vždycky vezmu intim gelem. Ale s používáním si musím ještě počkat 🙂

ivasad.
8. únor 2010

Ahoj holky! Snad nevadí, že vám zasahuju do diskuse. Už vás delší dobu čtu a moc vám fandím. Pracuju v porodnici a musím říct, že epi-no fakt 99 procentům maminek moc pomohlo a vaše diskuse to taky potvrzuje 😉 Nástřih byl nutný výjimečně... Teď jsem taky těhu, tak se začínám porozhlížet, za kolik se dá koupit epino z druhé ruky. Dočetla jsem se že si to tady mezi sebou prodáváte... Holky, máte někdo termín do dubna a byly byste mi ochotné epino během května prodat? Samo i dřív není problém 🙂 Díky moc

brumka
8. únor 2010

zuzule ja mam epino uplne nove, tak zopar vzoriek izopropanolu tam mam na horsie casy, inak pouzivam kondomy. Ja som ho tiez v lekarni nemohla zohnat, a moj gyndak mi ho nechcel predpisat. On vravel ze ked nemusim nech si dole nic nedavam, skratka mysly si ze to je komercia.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru