EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

konsa
8. únor 2010

zuzule: já používám kondomy a jinak před a po použití čistím jen mýdlem a teplou vodou. Mysím,že to stačí. Stejně nepřijdeš s balonkem do styku, když je na něm kondom, tak si mslím, že není třeba té speciální dezinfekce....

zuzanko: taky si myslím, že je ještě čas na to začít. I samotná masíž hráze se doporučuje až později a času je pak dost, tak bych určitě ještě počkala. Ale je to těžký odolat, co? Já byla taky hrozně zvědavá a natěšená až začnu 😉

petapi
8. únor 2010

já používám horkou vodu a intim mýdlo a potom ještě desinfekci, která se používá na erotické pomůcky, jsme nějak vyhodnotili, že je to v podstatě podobný.

zajaciq
8. únor 2010

zuz cim neskor zacat podla mna tym lepsie, totiz aby potom vagina nemala tendencie zostat nepruzna ( nasa dula mi dnes povedala o jednej kocke, co to cvicila a ze mala po porode problem so svalmi posevnymi). tak opatrne s balonikom a po porode cvicit tie vnutone cviky 😎 no ale to je len jeden nazor z mnohych, ja som este len cakatelka na balonik 🙂

scai
9. únor 2010

Ahoj holky. Nedávno jsem řešila jeslti si epi-no pořídit a radila se tu svámi (CS2 už od asi 20 týdne), výtoky...no a nakonec jsem si ho pořídila
Takže dnes jsem to poprvé zkusila, jen tak, ať vím jak na tom budu a teda zase ho schovávám azačínám trénovat až po tom 35 tt.
No takže napoprvé jsem ho nafoukla asi na 6 cm, pak na necelých sedm. mMřila jsem pak metrem obvod a bylo to 21 cm...je to ok?
Jak jste to měly napoprvé vy?

konsa
10. únor 2010

scai: napoprvý to je super! to já dala napoprvý míň (myslím 6,5), sedm určitě ne! skvělý začátek - to ti to půjde jak po másle 😉

zuzule
10. únor 2010

Tak já měla napoprvé 18,5 cm a ted (včera jsem cvičila pošesté) jsem měla 21,5 cm, tak si říkám, že mám času dost a že bych to snad měla do porodu stihnout, jsem tak nějak klidná...a to jsem včera mohla mít víc, jen jsem při vytlačování musela trošku vyfouknout, protože už to fakt bolelo, takže uvidíme dnes 🙂

Konsa - ty jsi furt celá? 😅 🙂 cvičíš ještě nebo už na to kašleš?

brumka
10. únor 2010

Ja som na prvy krat dala len 6cm a viac ani za svet. Bolo to nemozne a teraz cvicim tyzden ale zasekla som sa na 8cm.

zuzule
10. únor 2010

Holky, jak to počítáte? vy myslíte průměr? Já měřím metrem ne tou tabulkou, tak nevím voco gou 😅

brumka
10. únor 2010

Ja pouzivam tabulku, lebo krajcirsky meter nemame, len obycajny a tym by som asi poskodila balonik. Ale co pozeram baby pouzivaju krajcirsky meter na polomer.

konsa
10. únor 2010

zuzu: jojo, pořád celá, vypadá to, že i příští vánoce budu nejspíš slavit stále 2v1 😀 už skoro necvičím - jen tak ob den zkusim jednou, dvakrát nafouknout a ujistit se, že vytlačím furt 31cm, ale už mě to neba.....

jinak já začala měřit obvod krejčovským metrem v tom nejširším místě. To pak víš jistě, kolik dáš. Přikládat balonek k tomu metru mi přišlo dost nepřesné, protože hodně záleží z jakého úhlu na to koukáš.....

majatob
10. únor 2010

jupi jupi, dnes jsem dala (po temer tydnu necviceni) 27cm...uz jen 4 centimetrickyyyyy 😵 😵 😵

zuzule
10. únor 2010

Konsa - neboj, dočkáš se 🙂 a co ty víš, třeba už dnes 😉
Tak to je super, že 31 dáš v pohodě, to je jasný, že pak už nemusíš cvičit pravidelně..moc držím palce!
S tím metrem máš pravdu, já na tu tabulku prvně koukala jak puk...metr je jistější 🙂

Maji - super, jsi borka 😉 🙂 ale já tě doženu 😀 teda jestli dřív neporodíš..

shaarka
10. únor 2010

baby...
v pondelok som bola na stretnuti s dulou, ktora je okrem ineho fyzioterapeutka v nemocnici. pochvalila som sa jej epinom a ze idem trenovat. s velmi vaznou tvarou ma upozornila, ze to nemam robit, ze to vobec neodporuca, lebo to oslabuje krcok.
ostala som velmi prekvapena... mate nejake ine negativne info o pouziti epina? rada by som si precitala.

zajaciq
10. únor 2010

shaarka no nejako v tomto duchu sa o tom vyjadrila aj ta nasa na predporodnom kurze. neviem co je na tom pravdy, ale iste je, ze balonik berie dulam z casti pracu, kedze zeny idu na porod s dobrym pocitom, ze ich nenastrihnu.

otazka je, na co sluzi po porode krcok a ake choroby su s nim spojene (okrem rakoviny krcka neviem o ziadnej). ak by to malo nejaky suvis, tak by to bolo v predaji ?

shaarka
10. únor 2010

no neviem... myslis ze preto, ze im to berie pracu? to ma vobec nenapadlo a dokonca sa mi to nezda ani pravdepodobne...
ale tym oslabenym krckom som to pochopila tak, ze ho moze oslabit este do porodu - a teda vznika riziko predcasneho porodu. ci?

zajacik a ty cvicis?

zajaciq
10. únor 2010

ja zacnem buduci pondelok 😵 a mna to napadlo velmi rychlo, pretoze vsetko je jeden velky biznis.
dievcata ti urcite odpovedia ohladom toho oslabenia v ramci tehotenstva, v kazdom pripade ked zacnes cvicit po 36tt tak si nic neprivodis skor (ak mas nalez v poriadku) . a otazka co je dnes predcasny porod ? seda zona je 37 tt. mala si sa jej opytat, ze odkial to ma

shaarka
10. únor 2010

to je pravda, mala som sa opytat. ved sa este opytam.
a 36tt nie je uz neskoro na zacatie cvicenia?? ved ak by som isla rodit 38tt, tak za 2 tyzdne nenacvicim nic. 😒

zajaciq
10. únor 2010

no ja mam az zajtra kontrolu u gyn, nechcem riskovat. naposledy som bola 18.1. takze sa mohlo vela zmenit. ak je krcok v poriadku idem na to. su tu aj dievcata, co zacali skor. kazdy uz ako uvazi 😉 cim skor zacnes, tym vacsia pravdepodobnost ochabnutia krcka (ked je to pravda), takze ja sa budem riadit pokynmi vyrobcu.

rozza
10. únor 2010

Shaarka:já jsem začala cvičit přesně ve 36tt a po devíti cvičeních jsem byla u cíle na 31cm.Dříve mě to ani nenapadlo.Výrobce doporučuje začít až ve 37tt.Ono můžeš porodit i třeba v 35tt nebo 36tt.....je to asi o štěstí 😉 Mě osobně cvičení PA i Dr. vřele doporučily.Včera mi to p.Dr zapsala i do těhu průkazky...prý,aby všichni viděli,že pilně cvičím 😉 a sama má v úmyslu epi-no pořídit do poradny a maminkám doporučovat 😉 😉 😉

scai
10. únor 2010

Ahaarka to nechápu, vždy´t se to čípku ani nedotýká! Asi moc nevědla o co jde, tak byla radši preventivně proti,ne?
Rozza to máš pokrokovou doktorku, to je dobrý! Já to včera teda jen zkusila, krčku jsem se rozhodně s tím rozměrem nedotkla a dál začnu trénovat až po tom 35 tt.

rozza
10. únor 2010

scai: to,jo a to jí je dle mého kolem 50ti let,je fakt super a jsem za ní ráda 🙂 A máš pravdu,že čípku se to vůbec nedotýká tedy,když je tam balonek správně...nesmí být moc hluboko 😉

scai
10. únor 2010

no právě, takže pak nechápu jak to tomu čípku může vadit! No prostě to nezná a kecá... Mimo to, když se to používá v té době kdy má, tak už snad ani tak njevadí, kdyby to vyvolalo porod (ale tomu stejně nevěřím) Možná když to nafouknu pak na těch 31 cm, ...ale to bude předpokládám až třeba po 2 týdnech cvičení a pokud začnu nejdřív v 35 nebo 35 tt, tak už by to rozhodně nevadilo!

shaarka
10. únor 2010

takze baby:
1. odkedy zacat trenovat?
2. staci raz denne?
3. zvladate to same, alebo s pomocou partnera?
4. masirujete aj hradzu? ak ano, ako casto a cim?
dakujem za odpovede.

innes
10. únor 2010

Ahojky, přidávám se k vám. Dneska mi přišloepi no, tak sjem ho hned zkusila - no dostala jsem se podle tabulky na 5,5. Není to nějak moc, ale zas mám spoustu času. Před pár dny sjem se na to ptala na těhu cvičení a a ta paní na mě koukala jak na blázna. Když jsem jí řekla cenu, šla už vůbec do kolen. No myslím, že se spíš vykašlu na to cvičení než na epi no. Nemám ráda lidi, co kritizují něco, co vůbec neznají. No třeba si to paní vygoogluje a změní názor 😀

rozza
10. únor 2010

Shaarka: 1.začala jsem přesně ve 36tt 🙂
2.cvičím vždy jen jednou denně 30min 🙂
3.od čtvrtého cvičení jedině s manželem je to mnohem jednodušší 😉
4.nemasíruji vůbec...balonek bohatě stačí 😉

Innes: "Nemám ráda lidi, co kritizují něco, co vůbec neznají" SOUHLAS 😉

innes
10. únor 2010

rozza, asi hloupej dotaz, ale to to tamnecháš 30min a u toho třeba posiluješ pánevní dno, nebo to tu půlhodinu opakovaně zavádíš? 😕
Já jsem postupně nafukovala, u toho si zkoušela i stahovat dno a prodýchávat se.
Omlouvám se, určtitě to tu někde (i v návodu) přesně popsaný je, ale jsem líná hledat 😔

brumka
10. únor 2010

tak dnes na 8.den som sa dostala na 26,5 cm 🙂 , len o 1.5 cm. uz to nejde tak lahko ako zo zaciatku ,ale je to pokrok ked na 1x krat som dala len tu 6.0 a viac ani za svet a teraz dam skoro 8.5 🙂 snad sa dostanem do ciela. strasnu fobiu mam z nastrihu a zasivania 🤐

rozza
10. únor 2010

Innes: Nene.Cvičím 3x po 10ti minutách.Přibližně 6-7min balonek nafukuji na maximum a pak 3-4min ho v tom maximu nechám unitř,kdy cítím jak hráz krásně povoluje a po té vytlačím.Jiná cvičení s balonkem nedělám.Pánevní dno posiluji bez balonku,kdykoliv během dne,když si vzpomenu.
Hodně úspěchů 😉

scai
10. únor 2010

Innes já taky stahovala pánevní dno a pak jak to hodně táhlo, když jsem nafoukla dfost, tak i hodně prodýchávala...
Rozza já se ptala doktora a on mi řekl, že to nezná. Ale naštestí to nijak neodsoudil, jen řekl, že mi k tomu nic neřekne, že to slyší poprvé! A doporučil masáže hráze a možná ještě něco říkal, no prostě ty klasické věci co se doporučují. Ale kdyby to epi-no pomluvil aniž to zná, tak by mě hodně zklamal. Takhle si cením, že řekl, že nezná a nic víc!

innes
10. únor 2010

rozza děkuji, já taky to dno posiluju přes den u nomálních činností. Ještě jsem četla ten návod, tak tam to i je, pak se má zkoušet nafouknout na maximum a šmitec. Spíš to ale zkusí jak říkáš ty. Já to teď měla nafouklý tak odhadem do 2 minut a zhruba po stejný době, jsem to nechala vyklouznout ven. Ale je jasný, že u většího průměru to nafukování bude na dýl. Jo a přeměřila jsem to po druhým měření a 18,5cm, tak to snad není tak zlý, bude hůř 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru