EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

medulynka
21. čer 2008

Novako: diky za povzbuzení. Doufám, že už to budeš mít co nejdřív za sebou a budeš tady mít zdravý a krásný mimčo. Já jsem dnes ráno opět skončila na 8cm, je mi to ale i tak dost nepříjemný, no , ještě mám snad pár dní, tak se budu snažit. Tak taky držím palce!

console
21. čer 2008

AHoj, mam dotaz-hrozi mi predcasny porod a chci se zeptat, zda by to cviceni s epinem mohlo jetse nejak urychlit, proste, zda to neni nebezpecne. Diky

zuzik03
22. čer 2008

console, všichni tvrdí, že ne, ale pro jistotu se poraď se svým doktorem. já taky myslím, že by to vadit nemělo, posiluješ pánevní dno, k děloze se balonek příliš nepřiblíží. ale možná záleží proč ti ten předčasný porod hrozí, takže se fakt zeptej doktora, to máš nejlepší.

nikusa
24. čer 2008

Ahoj holky. Tak jsem taky zakoupila epi-no. Nakonec z MMB. Ještě jsem ho nerozbalila, chci si to nechat finálně posvětit od doktroa než s tím začnu. Chtěla jsem se zeptat, protože to jsem jaxi z diskuze nepochopila.... když se snažíte balónek vytlačit, tak to stejné tlačení jako u porodu nebo tlačíte třeba míň nebo "nějak jinak" - jestli to teda jde 😀. Není možné si tím tlačením vyvolat kontrakce nebo nějak ublížit miminku?

kocicatko
24. čer 2008

Ahoj holky, gratuluju k dosavadním úspěchům a držím palce všem, které na úspěchy teprve čekají 😉 . Co se týče předčasného porodu, myslím, že ten opravdu nehrozí. Nejsem lékař, ale na druhou stranu, lékař zase nemá osobní zkušenost s Epi nem, takže si maximálně může krýt záda, že řekne, že neví nebo že nemůže zaručit bezpečnost Ei na apod..

Nikuso, s tím tlačením je to podle mě stejné - tlačíš tak, jak tlačíš u porodu, jen u porodu pak tlačíš sice stejně (do břicha), ale víc, aby mimčo prošlo, ale při porodu mě to samotné tlačení a procházení miminka ven vůbec nebolelo, takže myslím, že i díky Epi nu už jsem měla dobrou průpravu 😉

Console a Nikuso, ještě mě napadá - to Epi no nejde hlouběji než pindík při sexu 😉 , který v těhu taky nevadí, takže myslím, že fakt je to v pohodě... krom toho hlenová zátka Epi no nepustí k miminku, takže mu to ani neublíží 😉

veronikapulkertova
28. čer 2008

Ahojte holky, jak to jde? Ja se dnes dostala na 9 cm, ale musim rict, ze vyjizdeni toho balonku tedy poradne citim. Termin mam za 9 dni, takze uz se setrit moc nemuzu. Ale mam strach, ze ten balonek ze sebe nechavam docela rychle rychle vyjet a nedokazu si predstavit, ze se detska hlavicka zastavi zrovna v te nejvetsi bolesti a nebude to hup-pryc, jak balonek 🙂 Ale snad hormony pomohou 🙂

kocicatko
28. čer 2008

Veru, tak si zkus balonek brzdit zvenku rukou - aspoň trochu - a neboj, hlavička se Ti tam určitě nezastaví 😉

veronikapulkertova
30. čer 2008

Holky cvicite tu jeste nektera? 🙂 Nebo uz mame mimisky doma? 🙂 A s kolika cm nacvicenych balonkem jste sli k porodu? Jsem stale na 9 cm a fakt uz to dal nepujde, praskla bych 🙂

medulynka
1. črc 2008

Ahoj holky, tak se vám hlásím jako čerstvá mamka. Vidím, že novako už má taky mimčo doma! Gratulujuuu. No, co se týče mě, kvůli nečekaným zdravot. komplikacím mi byl porod vyvolán o týden dřív, tudíž jsem s epinem byla teprve na 8,25cm. To byla trošku čára přes rozpočet🙂)) Přesto jsem řekla sestřčičce, že pokud by bylo možno, nepřeju si nástřih, samozřejmě, když to jinak nepujde, tak se nedá nic dělat. Nakonec stejně k němu došlo, trochu jsem se totiž i natrhla, tak mě i nastřihli. Musim ale říct, že to samotný nastřižení vůbec necítíte, vlastně vám to je uplně jedno v té chvíli, hlavně, když uslyšíte brečet mimčo. To zašívání už byla trochu votrava, trvalo 15 min, ale nebolelo to. Spíš, jak to pak všechno přichází k sobě, to už je horší🙂)). Ale i když byl ten můj porod pěkně dlouhej a komplikovanej a strávila jsem pak den a půl na kapačkách bez Ondráška u sebe, vím, že bych do toho šla zase znova🙂)) Ale myslim, že tim, že jsem trénovala, to moje nastřižení není tak hrozný a rozhodně jsem měla z toho všeho menší strach. Takže cvičte a budu držet všecky palce!!!

kocicatko
1. črc 2008

Medulynko, gratuluju k Ondráškovi a ač máš za sebou nástřih, jsem ráda, že není až tak veliký a žes porod v pohodě zvládla. Tak ať se vám daří a buďte hlavně zdraví!!!! 😉

veronikapulkertova
2. črc 2008

Take se pridavam ke gratulaci k miminu medulynko 🙂)) Hlavne, ze jste obe zdrave 🙂

alanis
2. črc 2008

ahoj holky, jsem tu nová. 🙂 všem vám gratuluju k centimetrům a pak taky těm pokročilejším k mimčům 😉 . Mám koupené epino - jen nevím přesně, kdy začít se cvičením. jsem teď 34+2, řekla jsem si, že až dokončím 36. tt, tak jdu na to. zatím masírujem asi tak do 32.tt hráz. Jinak mně dost tvrdne břicho, i bolí, podle dr. je mimi už dlouho hodně dole....tak doufám, že mi epino nějak neublíží (resp. nevyvolá porod nebo tak) 😕 co myslíte? a ve kterém tt jste začaly trénovat vy?????

novako
2. črc 2008

Ahoj holky! Ani já jsem se nástřihu nevyhla, ale malá měla hlavičku 35! cm a já mám vysokou hráz. Takže ten můj JEDEN větší steh je ooooobrovský úspěch. Ženský v porodce měly běžně 8 - 10 stehů. Takže u mne vcelku spokojenost. Jen mne mrzí, že jsem nezačla trochu dřív. Možná bych se obešla bez nástřihu úplně. Epinování zdar!

Medulynko: Taky moc gratuluji. Ať Ti Ondrášek dělá jen samou radost.

Alanis: Nemusíš se bát. Epi-no porod určitě nevyvolá.

petja
autor
3. črc 2008

Ahoj holčiny! Je velká škoda,že ač s epnem jste nastřižené,jste první dva případy o kterým vím ☹ škoda ! Tak hlavně že ste všechny i s mimíškama v pořádku! Jeden steh je Novako v poho, švagrovka měla i 30 vnitřních! Ta nevěřila,že jako prvorodička budu bez nástřihu! Tak ať jste brzy zahojené!

pavis
3. črc 2008

Ahoj, tak po precteni vasi diskuze jsem si EPI-NO ihned objednala, uz dorazil. I kdyz mam jeste cas, jen ten pocit, ze je v supliku, me uklidnuje. 😀 Samozrejme jsem neodolala a jen zlehka zkusila, nafoukla jsem jen co mi bylo pocitove prijemne, vytlacila a ono prekvapive 6 cm. Tak snad az doopravdy zacnu, vysledky se dostavi. 😉

kocicatko
3. črc 2008

Novako, jeden steh je megaúspěch. Já to vidím tak, že ač třeba některé z vás nastřihnou nebo když se trochu natrhnete, je to jen minimum z toho, co byste měly, kdybyste netrénovaly 😉

Pavis a Alanis, držím vám palce, ať se vám trénování daří a nese kýžený úspěch. Ten ukončený 36tt je ideální 😉

novako
4. črc 2008

Petjo: Mi povídej. Ale Dr. tvrdil, že mám vysokou hráz. a na kurzu nám PA říkalala, že i na té výšce záleží. No, hlavně, že nemám žádný vnitřní steh.

Kocicatko: Určitě. Sestřenka měla děti mnohem menší a je zalátovaná až hrůza.

jenny007
8. črc 2008

Ahoj holky, po přečtení diskuze jsem si dneska objednala Epi-no, snad objednávka v pořádku dorazí, protože na webu je v e-mailové adrese na pana Sedláčka pravděpodobně chybka. Tak až přijde, dám vědět, jak jsem na tom (masíruji hráz od 33.tt, teď jsem v 35.tt) a jak to postupuje. Zatím pa!

nikusa
13. črc 2008

Ahoj spolucvičitelky 🙂 Mám za sebou první epi-no pokus. Tak nevím, jestli dělám něco blbě nebo v tom ještě nemám tu správnou praxi... Po prostudování návodu jsme zavedla balónek ze 2/3 jak psali. Když jsem ho potom nafukovala, tak měl tentenci pořád strašně vyjíždět. Musela jsem ho docela silou přidržovat. Bolela mě z toho víc ruka jak jiná část těla 😀 To je správně? Kdybych ho pustila, tak je hned venku. Nechápu jak je to s tím vytlačováním, když on se vlastně vytlačuje sám... Je to tím, že to byl první pokus a svaly ještě nejsou moc flexiblní nebo dělám něco špatně? Jak jsem četla diskuzi, tak někdo to asi zavádí úplně. Co je teda správně? Poučte začátečnici 😀 Tréningu zdar, porod za 3 týdny...

novako
13. črc 2008

Nikuso: Já na tom byla úplně stejně. Nakonec jsem musela balónek musela zavést úplně a stejně ho držet násilím, aby mi nevyklouzl. U mne se žádné vytlačování nekonalo. 😉

petja
autor
14. črc 2008

Nikusi ahojky,asi každé má balonek tendenci vyjíždět,to je oproti hlavičce opravdové podstatný rozdíl,páč ta jde zevnitř ven...Časem,až to vychytáš,buď zavedeš balonek víc dovnitř,nebo i stáhneš svaly pánevního dna,u mě to teda fungovalo,když sem trochu víc pak přifoukla,bylk tam docela stabilní 🙂

Jenny,nemasíruješ dost brzy? 😕

jenny007
14. črc 2008

Hlásím první pokus s Epi-no! Vlastně dva pokusy. Poprvé 5 a fous, ale podruhé 6,5!!! 😎 No, to byl ale úplný strop... 😝 Nic mi nevyjíždělo, když jsem ho chtěla dostat ven, trošku jsem potáhla a on začal pomalu vylízat. Mám radost, že snad do termínu stihnu 10. Opravdu jsem začala trochu brzy, ale to je tím, že nástřihu se bojím jak čert kříže a jsem přesvědčená, že se mu dá předejít. S masírováním jsem byla velmi opatrná, ze začátku jsem hráz spíš jen promazávala olejem, poprvé to dokonce bolelo, ale postupně se natahovala, až se mi zdálo, že je samotná masáž neúčinná. To asi s balonkem nehrozí... 😀 Teď už končím 36.tt, tak se snad do toho můžu obout naplno. Nikusi, zdravím! Jsem ráda, že mám aspoň jednu aktuální spolubojovnici! 😉

tynucha
14. črc 2008

ahoj holky, mě ten balónek dělá to stejné, vyjíždí a já se ho naopak snažím co nejvíc brzdit, aby ze mě vyloženě nevystřelil. Zavedu ho úplně celý a nafukuju co to jde. Pak mě ale začne dost hodně tlačit na (asi) konečník a začnu mít nutkání tlačit, tak ho povytlačím tak do 2/3 (vevnitř) a dofouknu co to jde a postupně velice pomalu mu rukou dovoluju vylézat. I tak mi to celé (nafouknutí až po vytlačení) netrvá dýl jak 5-6 minut, prostě ho tou rukou dýl neudržím. Takže to tak asi anatomicky má být a je to určitě lepší, jak necvičit vůbec. Jinak moje skóre dosud 9cm 😎 a masáž neprovádím vůbec (nedosáhnu si tam a manžela to nebaví 😀). Taky by mě zajímalo, jak dlouho se hlavička dítěte "zdrží" v tom inkriminovaným místě a jestli pak nestačí třeba vlásky nebo ouška k natržení...

kocicatko
14. črc 2008

Ahoj holky,tak vidím, že epinovek přibývá 😉 . hjinak Tynucho, buď v klidu... 5-6 minut je dost dlouhá doba...já jsem trénovala tak, že jsem 3x po sobě nafoukla a vytlačila a to bylo tak se vším všudy hotovo za 3 minuty...jinak já jsem si balonek zašoupla dovnitř celý a držela celou dobu při nafukování...sice to pak ke konci trochu tlačilo na konečník, ale nebylo to nějak strašný 😉 . Rozhodně to stálo za to "nenatržení se" 😉 . A tynu, 9 cm - to už je pohodička

Jeny, myslím, že to budeš mít ok...já jsem taky začínala na 6,5 cm 😉

Tak držím palečky a jen tak dál, holky 😉

jenny007
15. črc 2008

Vidím, že nás přibývá... 🙂 Mě to trvá docela dlouho, než ten balonek nafouknu, potřebuju prostě víc času, než se hráz přizpůsobí, ale včera večer na čtvrtý pokus 7 cm. 🙂 Byla jsem hrozně překvapená, dala jsem si za cíl 1/2 cm za 2-3 dny, tak to teď nebudu moc hroutit, spíš udržovat.

novako
15. črc 2008

Jenny07: Moc Ti přeji, ať narazíš na porodníka, který automaticky nestříhá, protože bohužel v českém porodnictví i na tom záleží. 😒

Už jsem to tu jednou psala. Doporučuji přeměřit balónek metrem! To dodávané měřidlo je velmi nepřesné!!!

tynucha
15. črc 2008

kočičátko: mě bohužel 9 cm stačit nebude, doktor mi minulý týden prorokoval obříka, prý 4kg 😝 Tak se ho ve čtvrtek zeptám, kolik asi bude hlavička (počítám kolem 36 cm obvod).
novako: taky se bojím, že až přijdu jako prvorodička se 4kg děckem do porodnice, tak se mě na nic ptát nebudou a šmiknou 😢

kocicatko
15. črc 2008

Tynucho, radímnapsat si porodní plán 😉 . A žádný strach - někdy ty odhady nevyjdou 😉

novako
15. črc 2008

Tynucho: I kdyby Tě šmiknuli, tak to bude málo. Z celý porodky jsem měla nejmíň stehů (jen jeden větší) a to naše malá měla 3,90 kg. 😉 Já si porodní plán nepsala. Důvod byl prostý. Vůbec nevěděla, jak to bude probíhat a navíc si myslím, že porod se naplánovat moc nedá. 🙂 Možná ale kdybych si napsala co si přeji a co ne, třeba by to Dr. respektoval. I když ... Přímo na koze jsem mu říkala, že si nepřeji aby mne stříhal a smůlička, pešeček. A odhady váhy neřeš. Jsou to vážně jen odhady a jak psala Kocicatko opravdu občas nevyjdou. Držím palce ať máš pohodový porod!!!

jenny007
15. črc 2008

Novako, jak myslíš, přeměřit? Jako obvod? Protože průměr sedí úplně přesně, jak podle pravítka...
S těmi porodníky je to docela potíž. Ale chystám se rodit v Havl. Brodě, a prý tam jsou docela přístupní přirozenému porodu. Navíc, pokud to půjde, chtěla bych zkusit vanu a při porodech do vody se nestříhá. Ono to hodně pomůže elasticitě hráze. Mám čerstvou zkušenost - těch 7 cm jsem dala po koupání, dneska bez koupele v teplé vodě jen 6 cm a to se zatnutýma zubama...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru