EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

hudyna
14. dub 2010

Lenteri: Já čekám první mimi. Mám termín 29.4. nebo 3.5. Tak snad se mi podaří ještě pokročit. Aspoň těch 28 bych chtěla dát. Snad to nějak povolí.

annikki
14. dub 2010

Zdenii, ja jsem dneska psala, urcite bych o epi-no mela zajem... prosim napis mi do IP, za kolik a tak 🙂 diky moc

lenteri
14. dub 2010

Hudy, určitě to povolí, taky první mimča si ráda počkají na termín, tak máš ještě fůůůru času ;)
naše Terezka se narodila od dva týdny dříve, takže já trošku počítám s tím, že by to i tentokrát mohlo být dříve a trénuju už teď ...

holky, jste tu někdo ze středních Čech? Kolín, Kutná Hora, Čáslav a okolí? Já zvažuju, jestli se vydat do porodnice do Havlíčkova Brodu, jen je to dost z ruky, 50 km, v hustém provozu by to bylo maso..ale zase HavlBrod je vyhlášený svým pohodovým přístupem a respektováním přání rodičky...tož nevím, plánujete tam některá rodit?

Crawler, pletu se, nebo jsi odněkud od Chrudimi?

shaarka
14. dub 2010

lenteri, ako si mozes k epinu citat detektivky? mas tri ruky?? 😀 😀 😀

ja som s epinom aj prestala, pretoze som v nedelu spadla (na zadok, nastastie), 24 hod bola v nemocnici (vsetko ok) a teraz som otvorena na 1 prst a krcok ma 1 cm. to by az tak nevadilo, ale moja porodnicka je odcestovana a pride az buduci pondelok. tak sme sa dohodli, ze do pondelka cvicit nebudem 😒 a aj tak mam bobky, ze do pondelka nevydrzime 2v1... 😒

zdeniii
14. dub 2010

hudyna: neboj, to určitě dáš!!! a stím termínem, se podívej na mne, já být tebou tak vůůbec ale vůbec neplaším 😉 😀 😀

lenteri: to je hned viď, foukáš a foukáš 🙂)) Co se týká té porodnice v Havl. Brodě, tak je optravdu doporučována... takže pokud bude čas, klidně bych být tebou jela tam... taky nejdu do porodnice u nás i když to tam máme fakt kousíček, ale jedu do vzdálenější asi půl hodiny od nás... ;o)

zdeniii
14. dub 2010

shaarka: jej to mne mrzí, ale hlabvně že se nic nestalo, já několikrát sjela schody po zadku a taky v pohodě... jsem prostě nemehlo...
a toho otevírání se neboj já už jsem od 37 na dva prsty a stejně se nic neděje a čípek už je zkrácenej úplně.. 😉

lenteri
14. dub 2010

Shaarka, knížku mám podepřenou polštářem 😎
a taky to vyklouzávání záleží na poloze, na boku je to v pohodě, takže když trénuju jen to přifukování tak ležím na boku a nic nikam nevyklouzává, nemá šanci...
když trénuju vytlačení, tak v kleče nebo v polosedě...

a ten 1 prst a krček 1 cm nevadí, to je v 37 tt úplně v pohodě ;) já to tak minule měla taky...
mě zase moje PA odjede na dovolenou 17. května, tak musím stihnout odrodit do té doby, aby byla šance, že ji budu mít u porodu, což bych hrozně ráda 😀

lenteri
14. dub 2010

Zdeni, dík, no já bych HavlBrod zkusila ráda, bude záležet, kdy to přijde, jestli v pátek odpoledne tak bude velký provoz a to bych neriskovala, když to bude večer a silnice budou prázdné, tak to tam za 40minut dáme, tož to prubnem ;)
a kampak pojedeš ty?

ale byla jsem včera kouknout v Čáslavi kde mám svou milou PA a tam to bude taky fajn, vždycky je to o lidech, takže když má člověk štěstí, může to být pohoda kdekoliv a naopak, i ve vyhlášeném APolináři nebo Podolí můžeš narazit na blbce, nehledě na ty davy..toho se právě v HavlBrodu bojím, jak je vyhlášený, že je tam těch maminek prostě moc...

chaarleene
14. dub 2010

lenteri, já jsem v HB rodila a přístup naprosto skvělý nejen při porodu (tam jsem ani nic jiného nečekala, protože mě rodila moje teta 😀), ale i potom na oddělení šestinedělí, kde sestřičky naprosto ochotně chodily třeba ve 3 ráno pomáhat s kojením 😵 já nemám fakt jedinou stížnost, z porodnice si nenesu žádný negativní pocit 😉

zdeniii
14. dub 2010

lenteri : jsem z českých Budějovic, ale pojedem do Krumlova, nemsí porodnice a super prostředí 🙂

lenteri
14. dub 2010

Charlene, díky, ha ha, dáš mi kontakt na tetu? 😀

Zdeni, přesně takhle jsem uvažovala minule, že se mi víc líbí menší porodnice, komorní prostředí, a bylo to supr, ten den nikdo jiný nerodil 😉

chaarleene
14. dub 2010

lenteri, už jsem to zjišťovala, konkrétní PA k porodu zamluvit nelze 😀 ale ony jsou tam všechny tak pohodové a hodné, že to je asi jedno 😉 jasně, je to o lidech - člověk si třeba s někým nemusí sednout a pak z toho má nepříjemný pocit, ale mně se to naštěstí nestalo - obě PA, doktorka i dětská sestra u porodu byly naprosto super, máme z toho s manželem fakt super pocit, takový jako až domácký - rodila jsem normálně na posteli, manžel mi seděl nebo klečel u hlavy (on to ani sám neví, jestli seděl nebo klečel 😀), PA mi seděla u nohou, doktorka na druhém rohu postele, druhá PA mi stála u hlavy a pomáhala mi ji držet při kontrakcích na prsou, bylo tam šero, klídek, pohoda - akorát kafe a zákusky chyběly 😀 😀 😀

lenteri
14. dub 2010

Charleene, 😀 na kafi a zákuscích netrvám 😀
noo, zní to báječně.
a není tam náhodou nutná registrace předem?

chaarleene
14. dub 2010

ne, registrace se tu vůbec neprovádí, kdo přijde, toho vezmou 😉 občas mají docela nával - ale i tak berou, neboj 😉

lenteri
14. dub 2010

Supr! tak teď už jen doufat, že se strefíme do klidného víkendu nebo někdy navečer abychom to k vám případně stihli ;) Ď.

zdeniii
14. dub 2010

lenteri: no prave o to mi jde, klid a pohoda - hlavně žádnej spěch a šup šup nástřih jak je to v ČB rutinou aby rodička nezdržovala...

zdeniii
14. dub 2010

lenteri. já myslím , že ten správny čas trefíte, řikali mi v porodce že je ted útlum...

crawler
14. dub 2010

lenteri: jojo, jsem ze Slatiňan - ty už jsou s Chrudimí skoro srostlý 🙂) Co se týče porodu, tak máme v plánu jet až do Litomyšle, což je cca 48km...chtěla bych tam totiž rodit do vody a mám to tam skouknutý...Na dnešní poradně jsem se ale dozvěděla, že bude možná císař - čípek mám totiž jako kdybych nebyla těhotná a navíc mimi vůbec není sestouplé...mudra říkala, že třeba ještě sestoupí, ale jestli to v úterý trochu nepokročí, tak mi naplánují sekci...a v tom případě bych asi byla v Pardubicích nebo Chrudimi no...

v Havlbrodě ale rodila moje kamarádka z Hlinska...skončila nakonec taky císařem, protože se přestala otvírat, ale na porodnici si stěžovat nemohla...jen konstatovala, že na kojení se na ně dost vyflákli...nicméně ona se rozkojila krásně a kojí dodnes (malý má rok a čtvrt)...to mohla být ale náhoda, že měli plno nebo co já vím...

zdeniii
14. dub 2010

crawler: počkej vždyt ne to máte ještě dva týdny... přece tě hnedle nepošlou na císaře... 😲 tyhle ultimáta, to je hnus, vždyt všechno má svůj čas... 😖

chaarleene
14. dub 2010

crawler, to mě docela překvapuje, protože paní doktorka Weberová tam sestry dost vycvičila co se týče kojení, minimálně 2x týdně na porodce dělá přednášky o kojení a jak říkám - dětská sestřička se mnou v noci třeba hodinu přikládala a kojila, abych se to pořádně naučila 😅

crawler
14. dub 2010

zdeni: já nevím...mudra to pořád konstatuje, že mám mimi vysoko - minule kontrolovala, zda není příčně...na čípek sotva dosáhne...nemá to žádný vývoj...je to jako kdybych nebyla těhu, tak já nevím...:-/ to víš, nerozumím tomu, tak nechci protestovat...mamku kdysi nechali přenášet a dopadlo to špatně, takže já mám z přenášení vítr...navíc mudra říkala, že to může být tvarem dělohy, že ta prostě nedovolí malému, aby sestoupilo níž...kdyby to asi bylo jen o čípku, tak to neřeší...říkala, že malé má ještě chvíli čas, tak uvidíme, jak to dopadne...takže buď se to do úterka rozjede samo a nebo...se uvidí :-/

charleene: může to mít víc důvodů...však víš...všechno je to o lidech...sestra mohla mít špatnou náladu, apod...každopádně vím, že kamarádka říkala, že jí nic moc nevysvětlili - byla po císaři a tak třeba nepovažovali za nutné řešit kojení...to fakt netuším...prostě obecně si na nic nestěžovala, ale tohle zmínila, že nebylo nic moc...pak se potýkala i skoro se zánětem, ale to už myslím řešila s nějakou lakt.poradkyní z domova...

shaarka
14. dub 2010

zdeniii, ani nevies ako si ma potesila! 😵 myslim tym, ze si otvorena s uplne skratenym krckom a este nic 😉
tak ale tebe by uz bodlo, aby sa aj nieco zacalo diat, co? 😵

lenteri, si sikulka, ze si si to tak vymyslela - dik za tip - ak stihnem, skusim aj ja tak ako ty 😝 😵

lenteri
14. dub 2010

Crawler, já ti nevím, ale mi přijde divné, že tě rovnou straší císařem kvůli tomu, že mimi není sestoupené dole a čípek je vysoko atd, na to otvírání se přidává oxytocin, tak to měla kamarádka, které začaly stahy a neotvírala se, píchli ji oxytocin, možná i větší dávku a porod se v pohodě rozběhl, porodila klasicky.. a bylo to tady u nás v Kutné Hoře (ale tu porodnici už bohužel zavřeli, málo porodů a blízko jsou dvě další, je to škoda, bylo to tu fajn, věnovali se nám hezky, ve všem vyšli vstříc)...
chápu, že pokud tvoje maminka měla podobný problém, tak může Mudr. předpokládat, že u Tebe to bude stejné, no ale přece jsme o nějakých dvacet let dále ve vývoji od té doby, tak pokud to jen předpokládá a ani nedokáže říct najisto...nemáš třeba možnost jít ještě k někomu jinému?

ad ten HavlBrod, no oni jsou známí tím, že mají spíše pasivní přístup, vyčkávací (myslím u porodu), což třeba mě vyhovuje, s kojením nevím jak to tam je, ale já s ním neměla problém, Terezku jsem kojila do jejich 20 měsíců v pohodě, tak tak nějak doufám, že i tentokrát to bude ok a moc to neřeším.

Zdeni, tak to máme úplně stejně, taky se mi více líbí malá porodnice, kde se mi budou věnovat, úplně to chápu, že chceš jet do Krumlova, držím pěsti ať je to tam v pohodě ;)
jen teda o tom útlumu v porodnicích, já mám opačný pocit, kolem mě je to samá těhulka 😀

chaarleene
14. dub 2010

jinak teda ještě k epi-nu - teta mi pořád říkala - teď to bude nepříjemný pocit, jako by ses měla roztrhnout, ale musíš to vydržet - a díky epi-nu jsem ten pocit už znala, takže mi to tak strašné nepřišlo... takže pro mě bylo epi-no přínosné nejen díky samotnému roztažení hráze, ale i že už jsem byla připravená na ten tlak a nevyvedlo mě to z míry 🙂

jo a zdejší primář není ani moc zastánce vyvolávání, fakt se to tu nechává hodně na miminku a na mamince, předporodní pokoje jsou super (já jsem na něm nakonec i rodila, ani za nic se mi nechtělo vstát z té postele a přejít si vedle na porodní křeslo), dělají aromaterapii (mně mazaly břicho nějaký olejíčkem, protože jsem měla slabé kontrakce, totéž potom když nechtěla odejít placenta), dá se rodit i do vody, mají tu míče, polštáře, všechno možné 😵 já jsem teda ležela na boku jak lemra a musely mě ukecávat i na to, abych se převalila z pravého boku na levý 😀

crawler
15. dub 2010

lenteri: mudra ani o mamce neví...ale mamka měla miminko hodně vysoko, ale aspoň ten čípek se jí připravoval...Já nevím no...věřím jí jako odbornici...no a je fakt, že se dá tabletama nebo injekcema pomoct čípku, ale pokud mimi nesestoupí, tak je to stejně k ničemu ne...? Třeba se to rozběhne samo a bude po problému, ovšem pokud je to tvarem dělohy, tak se CS nevyhnu a v tom případě radši plánovaně, než aby mě nechali 14 dní přenášet s tím, že se to třeba rozjede a pak stejně nic...:-/ V úterý budeme moudřejší, pokud to bude aspoň trochu lepší, tak mě nechají přenášet a budeme čekat...však má mimi ještě chvilku času...🙂

charleena: no to zní parádně takový přístup...pokud se tedy dočkám přirozeného porodu, tak budu doufat v podobný přístup🙂

xxx.klarka
15. dub 2010

Ahojky,

dneska jsem neodolala a zkusila prvně epino. Dělala jsem to tak že jsem zavedla, nafoukla a nechala vyject. Takhle 3x po sobě. Na poprvé jsem dala 18, pak 20 a pak 21. Dále jsem radši nezkoušela. Myslíte že je to špatné pro začátek??

Vím že je brzo, cvičit pravidelně se chystám až od středy (tož 37tt).

crawler
15. dub 2010

klarka: nic není na začátek špatné...každá jsme jiná, někdo na 1. dá 24cm a pak je na nich dlouho zaseklý a jiný dá "jen" 18, ale krásně se cvičení za cvičením zlepšuje...takže uvidíš, jak to půjde dál 😉

lucia169
15. dub 2010

kocky ja sa musim pochvalit a zaroven povzbudit zacinajuce epinacky. Vcera som dala 10, cize 31 cm, a to som sa dlho bala ze sa nedostanem cez 7, bola som tam zaswknuta cca 2 tyzdne. Ale baby podrzali ste ma, a ono to fakt je ako ste hovorili,pomaly, ale dopracujeme sa tam. Som uplne nadsena, snad to bude mat efekt a budem bez nastrihu, normalne sa zacinam tesit na porod.

xxx.klarka
15. dub 2010

Holky a jak cvičíte?? Já jsem ho zavedla skoro celý, nafukovala a pak postupně nechávala vyklouzávat a zase zastrkovala a nakonec nechala jednou vyject úplně celý. Je to tak správně??

lucia169
15. dub 2010

klarka ja som to najprv drzala 10min, ako je v navode, ale potom mi tu baby poradili, aby som to skusila viac krat tak ako to robis ty a pohlo sa to, takze ja teraz aj tri krat nafuknem, vytlacim a znovu vlozim, nafuknem....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru