EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

xaverov
6. kvě 2010

Ahoj epinacky, hlasim se k vam do klubu. TP mam 23/5 a dneska jsem dala 30 cm. Jupi! Mam obrovskou radost, ze to celkem jde a neni to nijak bolestivy. Nejaky paleni hraze, o kt. jste tady psaly, vubec nezaznamenavam, spis to v mym pripade vypada, ze zkousim, jakej tlak na konecnik vydrzim. Merim pouze krejcovs.metrem, zda se mi to presnejsi a poctivejsi.

Ad hemeroidy: bohuzel tohle nevim, ale je to zajimavej dotaz. Logiku by to opravdu melo, ale spis to vidim na nejaky dany predispozice. Uprimne, kdybych si mela vybrat nastrih nebo hemeroidy, tak beru to prvni. Tak my epinacky doufejme, ze to neni pravda.

chaarleene
6. kvě 2010

tak moje epi-no kolovalo po porodce a po oddělení šestinedělí jako atrakce 😀 naschvál jsem řekla manželovi, aby ho přinesl... 🙂 PA z toho byly na větvi, ale hned si to našly na internetu a studovaly 🙂 rozhodně proti tomu nic neměly, ale přece jen - naše porodka je dost otevřená přirozenému porodu, nástřihy se tu rutinně nedělají, využívají aromaterapii a tak 🙂

bara.c
6. kvě 2010

Chaarleene tak to ti upřímně závidím, protože jakmile bych řekla o Epinu okamžitě si mě podá primář. 😒 😒 😒 Jinak co se týká těch hemeroidů je to sice nepříjemné ale velmi účinný je na to gel z dubové kůry, který se dá běžně koupit v lékárně za pár peněz. A i když jsou trošku hemeroidy ale bez nástřihu - dá se prý v pohodě sedět a zhruba do měsíce je klid. Jak u koho, samozřejmě to záleží na konkrétním případu. ....

andelka
6. kvě 2010

xaverov: U mě je to podobné - hráz docela OK, ale tlak na konečník maras, to je mnohem nepříjemnější. Ale aspoň vím (trošku) jak to může pak vypadat při porodu.

sambucca
6. kvě 2010

Ahoj holky, mela bych zejem o EPI-No, nasel by se nejaky? Prosim pisnete kdyztak do IP, diky.

andelka
6. kvě 2010

sambucca. Projeď pár stránek zpátky, nabídky tam byly 🙂

sambucca
6. kvě 2010

diky andelko, uz jsem par holkam napsala do IP 😉

eirin
6. kvě 2010

Já ten tlak nějak necítím. Dneska jsem se raději rozhodla cvičení vynechat, protože mi po dnešním vyšetření dr. řekla, že budu špinit, tak to tam nechci moc pokoušet. Snad to ničemu nebude vadit a nemusí se cvičit fakt denně.

oklay
6. kvě 2010

Ahoj děvčata!!
Před třema měsíci jsem porodila kluka 4200g, obvod hlavičky 34cm, hrudník 35cm... bez nástřihu a bez poranění, díky epi-no. V porodce si z toho všichni včetně primáře sedli na zadek 🙂)))))) Tak pěkně trénujte a těště se na miminka. Držím palce. FAKT to funguje a když jsem viděla ostatní holky, jak u jídla v porodce radši stály, tak ty peníze byly pakatel....

andelka
7. kvě 2010

oklay: Páni, přes 4 kila a bez nástřihu - paráda, to se opravdu museli v porodce divit 🙂

Tak jsem si ještě dneska ráno stihla v rychlosti zaepinovat, než přišel malíř a dala jsem 9,5 hned napodruhé a skončila jsem zase kousek před 10, víc už jsem nestihla. Tak pořád věřím, že to snad bude stačit - trochu to asi ještě povolí porodním procesem, hormony, teplou vodou - budu doufat.

tessie79
7. kvě 2010

Ahoj holky, taky se hlásím do EPI-NO klubu. Zatím jsem cvičila jen jednou a dala jen 5cm, ale rezervu jsem cítila, tak to snad půjde. Chci se zeptat jak dloho ten balonek držíte vevnitř než ho vypustíte. V návodu píšou 1 - 10 min. To je teda dost velký rozpětí. A v anglické verzi píšou 10 min.

parybka
7. kvě 2010

mi připadá, že jsme jak z jiné planety - my co epinujem. Nikde v porodnicích to neznají, všichni se potom diví a žasnou, že šlo velké dítko nebo prvorodička bez poranění, ale když se zmíníte dopředu, tak to je pomalu na upálení (čarodějnice)

Baro.c - nechápu, proč by si tě měl primář podat? vždyt je to tvoje věc. To bych ho radši nakopala za jeho "pomoc" - nástřih a udělám cokoli, když se tomu dá vyhnout. To si říká "lékař"??

Andelko, ty už jsi za vodou 🙂 to bude pohodička jako u holek, co už porodem prošly bez šrámu, držím palce.

andelka
7. kvě 2010

tessie: Já jsem též začínala na 5,5, když jsem to poprvé zkoušela a pak to šlo pěkně postupně. 🙂 Balonek nechávám tak tu minutu a kousek, dýl bych to asi neudržela, on mi chce pořád vyskakovat ven, potvora. A též to není moc příjemné. Ale chvíli nechávám, když to tam píšou. 😅

eirin
7. kvě 2010

Okay, to tedy koukám, že přes čtyři kila bez nástřihu, to je úžasné.
Právě jsem dala taky skoro deset, i nějaká rezerva tam byla. Takže jsem spokojená..
Tessie, deset minut, to by mi upadla ruka, už mám problém si tam vůbec dosáhnout 😅 Takže tak minutu.

andelka
7. kvě 2010

eirin: Taky cítím, že těch 10 by bylo úplně v pohodě - ale ještě jsem neměla čas to prubnout, snad mi ještě vyjde trochu pocvičit, prostě tu regulérní 10 chci dát 😅
Při 10 minutách by mi taky upadla ruka asi, jednak se pod břicho blbě dostává, jednak bych ho ani neudržela, je to dost tlak, jak to leze ven.

eirin
7. kvě 2010

Já už se bála přifukovat, když špiním po tom včerejším vyšetření u doktorky. Zase až tak urychlit porod nechci.

andelka
7. kvě 2010

Ještě pořád špiníš?
Já jsem špinila ten den poradny taky, doufám, že to nebyla zátka 😅 Ale asi ne, bylo to malinko.

zuzanka1989
7. kvě 2010

ahojky holky, tak u mě stále žádná změna. Mrněti se prostě nechce. Já se jí nedivim, jí tam nic nechybí 😀 , akorát asi ten stísněnej prostor neni nic moc 😀 .

Dneska si zase zacvičím. Udělám si malíníkovej čajík. A budu si číst. Objednala jsem si knížku doktor od jezera hrochů. Docela sranda. Chtěla jsem na to jít do kina, ale nebyl čas, a ted už asi jen tak taky nebude. 😀

andelka
7. kvě 2010

zuzanka: Však když se mimču nechce, tak toho využij a odpočívej 😉 Maliník teď zrovna piju taky, dělám si ráno do termosky 🙂 Jo, kino, celé těhu jsme se na něco chystali, ale nic nás extra neoslovilo a teď už je zas pozdě. Snad se nám pak podaří zkouknout aspoň občas něco na DVD. 😅 Jestli nás malej nechá.

zuzanka1989
7. kvě 2010

Já už ani nic jinýho nedělám, vyvenčím psa a pak už se ven nijak nehrnu, je tam na mě horko, a taky toho mám hned plný zuby. a ještě mě ke všemu od včera bolí pravá kyčel ☹ . Už se fakt teším až se nám prďola narodí. Zas budu moc "normálně" fungovat. 😀

andelka
7. kvě 2010

zuzanka: Tak to já mám fyzické aktivity až dost, jsem pořád v poklusu, si snad ani nevšimnu že rodím 😅 Ale taky už mě ledacos zmáhá. Včera jsem byla celý den na nohách od rána, pořád jsem pobíhala po bytě, balila věci, ohýbala se, nosila, naštěstí mě zrovna nic nebolelo (jindy celý člověk, hlavně spodek, kyčle, pánev), a jak se mi dobře spalo, lehla jsem a usla a jen 1x šla na wc. Ale je fakt, že břuch už mi dost zavazí, tak se taky docela těším, až bude pryč (z větší části) 😅

zuzanka1989
7. kvě 2010

to já jindy té aktivity mám taky dost, ale jak mě bolí ta kyčel tak to prostě nejde. Když jdu delší dobu tak to bolí jak čert. Dneska jsem se to snažila rozcvičit, tak uvdime jak budu vypadat zítra, aby to nebylo ještě horší 😖 . Jinak teda mě spodek ani pánev naštěstí nebolí. Ale parkrát už se mi stalo že jak sedím na bobku tak mě to dole dost nepříjemně tlačilo. Asi jak už je mrně připravený. Já teda v noci chodím na wc jen občas, ale spíš přes den jsem tam snad po půl hodině 😀 . A včera jsem spala při tý bouřce odpoledne asi hodinu. A pak že se při bouřkách rodí... Minulej tejden jedna, tenhle druhá a já pořád nic.

Ale díky epinu jsem v klidu, nemám z porodu strach. Ikdyž abych se pak nedivila no... 😀

andelka
7. kvě 2010

zuzanka: No, to mi přesně povídej. Jak já někdy trpím při chození, to je děs. Ale rozvičení většinou pomůže. Jak dýl sedím a zatuhne to, tak je to ještě horší. Ale musíme vydržet, ještě chvilku. A z porodu taky nemám až tak obavy, i díky Epinu, umím si už aspoň trochu představit, jaké to asi bude, dostat mrně ven.

zuzanka1989
7. kvě 2010

Já se v pondělí mám hlásit v porodce protože už budu mít TP, doufám že mě tam ještě nenechají... ☹

eirin
7. kvě 2010

Andělko, to špinění je po tom Hamiltonovi. Teď po epinování zase trochu, tak už to nebudu hrotit.

bara.c
7. kvě 2010

Oklay děkujeme za krásný pozitivní příspěvek. Dnes se nám podařilo " naepinkovat" 8/26cm. Tak na těch 10/31 si myslím, že to do porodu zvládneme. Je super číst takové příspěvky do diskuze. Dodatečná gratulace k miminečku. 😀

Parybko bohužel takový je přístup k EPINU u nás v porodce. 😒 Jsem ráda, že o tom vím dopředu a vyhnu se nepříjemnostem. Nechtějí aby se to šířilo mezi ženskýma. Kvůli tomu, že každá jsme fyziologicky jiná a hlavně to většinou používáme bez vědomí lékařů. Někdo může mít dělohu víc sestouplou.... apod. Já tomu moc nerozumím, mají jen strach. Každopádně od Epina mě neodradí. Jinak co se týká péče, přístupu, vstřícnosti... je porodka super. 🙂 🙂 🙂

Tessie vítám tě i v této diskuzi. Na začátek 5, to je super. Uvidíš později, půjde to samo. Já taky začínala na pěti a teď máme 8/26cm. Měřím to krejčovským metrem. Podle dostupných info na "běžný" porod stačí 8. Projde prý hlavička 30-33cm. Myslím, že to za to stojí. Při porodu ti navíc pomůže krystýr, hormony, teplá voda... apod. Jen tak dál, držím palečky. 😀 A co se týká té doby jak dlouho udržet balonek uvnitř, tak se řídím vlastním pocitem. Když to trošku táhne - tak ho přidržím aby si svalstvo stihlo přizpůsobit balonku. Většinou začínám na 7 stisknutí. Nejdřív uvnitř a potom zvlášt hráz. Pak jedu vždy + jedno přifouknutí a zase vevnitř, potom zvlášť hráz. Až jsem dnes skončila na 15 fouknutí a 26cm.(vnitřek i hráz) 🙂 🙂 🙂

andelka
7. kvě 2010

zuzanka: V porodce hlásit k čemu? A proč by si tě tam nechávali? Ale stejně je pondělí už za rohem, možná budete mít poslední víkend ve dvou 😉

eirin: Aha, no já si myslím, že máš natrénováno bezvadně, hrotit to nemusíš. 🙂

bara: Gratuluju k osmičce - to je na 38tt super 😵
Hm, tak to asi tisknu balonek blbě, protože na 9cm to mám nějakých 40 stisknutí 😅

bara.c
7. kvě 2010

Andelko děkuji za gratulaci. 🙂 Pamatuji si tě z májovek. Májovky jsem opravdu nestíhala to se nedalo.
Já nevím jak to děláš ty , ale já si vždycky nafouknu balónek před tím něž jdu zkoušet, omyju kapesníčkem na intim. hygienu. To kolečko na upouštění potom došroubuji směrem jako k té modré hadičce. Potom vsunu dovnitř s pomocí lubrikantu a levou rukou nafukuju + u toho počítám. Je to jedno jaký máš systém - hlavně, že ti to funguje. 😉 😉 😉 😉 😎

eirin
7. kvě 2010

Já mám na 9 - 9,5 cm asi 20 - 25 stisknutí 😀

parybka
7. kvě 2010

40 stisknutí na 9 cm?? já mám na 9 cm 17, na 10 cm 22-23. Odhaduju to podle papírové tabulky.
Nebolí vás z toho nafukování ruka?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru