EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

akri
12. črc 2010

Ani já nepočítám stisky, pokaždé mi to vyjde jinak. A bohužel jsem se ted nějak zasekla na těch 8mi cm. ☹
Nafukuju taky uvnitř, ale to tlačení si stejně nevyzkouším, když balonek vyklouzává sám. NAvíc mi připadá, že jsem uvnitř užší než na hrázi. Větší tlak cítím při tom nafukování, vyklouzávání už je pak v pohodě, tak nevím...

vivianaba
12. črc 2010

@akri - mne sa osvedcilo nafukovat vnutri ked lezim na boku - vtedy balonik vobec nevyklzava, dokonca ho musim trochu potiahnut aby isiel. Skus takto. Vcera som dala 9 a bez krvi! Ta krv je moj najvacsi problem, praskaju mi vnutri nejake povrchove zilky.

vanesska
12. črc 2010

ahojte kocky...
tak aj ja uz mam epino doma a mala by som kazdym dnom zacat cvicit ale nejako stale naberam odvahu...
navod mam v nemcine tak snad tam budu nejake obrazky a pochopim co s tym mam robit... 😅
ale mozno by mi pomohlo aspon v kratkosti napisat nejaky strucny postup ako s epinom cvicit ak by sa vam niektorej chcelo aby som to necvicila zle...
a tiez sa chcem spytat v akej polohe zavadzate epino dnu? je lepsie lezat alebo sediet s pokrcenymi nohami ci nieco ine??
a potom ci pouzivate lubrikacny gel pri zavadzani... ja som si kupila dnes gel na vodnej baze tak snad je to ok... lebo bez toho si to neviem predstavit... 😅

luciolka1987
12. črc 2010

Tak mi dneska dorazilo epino a kdyz sem ho nafoukla na tech 31cm tak mi to teda neprislo nijak hrozne 😀. Nema miminko vetsi hlavicku?I kdyz ona se asi tak jako tak smrskne na tech 31 i kdyz pak ma obvod vetsi.Protoze cipek se taky neotevre na vic jak 10 nebo ne?

valentinuska
12. črc 2010

@luciolka1987 no to jsem zvědavá, jak hrozné ti to nebude připadat až začneš 🙂)) i když co tady všechny čtu, tak postupují moc pěkně ... jenom já jsem taková lemra a těch deset mi zatím stále přijde nedosažitelné ☹

keminek
12. črc 2010

6. cvíčo včera večer 30,8, takže skoro 10
dneska jsem se na to zas vyflákla
ale už podruhé se mi zdá, že v poloze na 4 je to lepší, jak když se válím na sedačce s polštářema pod zádama. Teď jsem zkoušela na 4 a pak jsem se víc opřela o ruce, takže jako takový šikmý klek a šlo to líp a míň to pnulo

keminek
12. črc 2010

samo bez manžela takové polohy nedám 😀

luciolka1987
13. črc 2010

Tak jsem dnes ze zvědavosti zkusila, ještě mám sice čas ale myslim ze kdyz pozvolna zacnu nicemu tim neublizim🙂Prvni pokus sem byla opatrnejsi protoze sem nevedela co a jak a dala sem 17 cm.Pak sem to zkusila jeste dvakrat a nakonec sem dala 23 cm.Vzdyckly sem zavedla nafoukla po par nafouknutich trochu pocvicila ty stahy a nakonec sem zkusila balonek vytlacit on sice vykluzoval sam ale drzela sem ho rukou.Vzdycky to trochu pnulo a palilo ale nechala sem to trochu zvyknout a nakonec to slo, ale spis nez tlak na hrazi sem citila tlak na mocovou trubici.Snad sem cvicila spravne🙂

luciolka1987
13. črc 2010

Ale teda ruce me z toho boli fest😀

keminek
13. črc 2010

@petja děkuju 🙂 opravdu mě na tý gyndě dokážou rozhodit. Zezačátku jsem tomu nevěnovala pozornost, ale ono když udělají biometrii 4x a průtoky 2x, tak už mi to nedalo. Vše v normě, ale teď byly ty průtoky vyšší (minule nevím, nenapsali číslo). Tak aby pak mimi zvládlo kontrakce a bla bla bla.. Chápeš to? Před porodem. Když mám být v klidu a věřit si, protože ten porod je dost i v hlavě. Ale dodá, že takhle před porodem ty váhové odhady můžou mít chybu až 500 g. Nicméně je furt dělá, řídí se jimi a nezapomene to řádně zdůraznit v průkazce. Malý byl 3kilový a podle mých počtů holčička bude mít podobně, možná o něco méně. Jenže se po každé kontrole bojím a už to chci mít za sebou a to není dobrý přístup. Jako každá chci, aby miminko bylo v pořádku.

keminek
13. črc 2010

Stisky počítám, ale v těch vyšších obvodech mi to třeba nevychází. Záleží, jak jsou ty stisky velké a když jsem zrovna posera, tak tisknu míň 😅
@petja tos mě uklidnila s tou 10denní pauzou před porodem 😀 😉 Jsem fakt jak ponocnej 😒 😝 V těhle vedrech se mi ani nechce. A přestala se nafukovat dáseň, místo toho mi vypadl kus zubu a je tam díra a v ní kaz. Tradičeně se udělal pod plombou, takže jdu ve 39. tt. k zubaři 😀 Na porod to zatím nevypadá 😀
@vivianaba já to taky mám vevnitř (ne celý) a pak to taky zkouším přidržet na hrázi (ono teda záleží, který průměr, ty vysoké na hrázi moc nedržím, jen je brzdím). Úplně celé to dovnitř necpu, mám obavy o čípek 😅
Takže to dělám asi stejně jako ty 😉
@luciolka1987 tak to jseš hodně dobrá 😎 Ruce bolí fest, a proto jsem ty závěry přenechala s radostí manželovi, je to pak takové efektivnější 😀 Ddrží balónek aby nezajel nebo naopak nevyjel 😉
@valentinuska např. na mě vůbec nekoukej. Druhý porod a při prvním roztahování od personálu. Je určitě moc dobře, že trénuješ a připravuješ to tam. Půjde to, co jsem tak četla začátek diskuze, tak taky holky nevěřily a daly to.

nikka.vo
13. črc 2010

Tak u mě včera druhé cvičení, opakovala jsem několikrát, až jsem se dostala na něco přes 7, ale už tedy chápu jaké to je, když má člověk pocit, že musí prodýchávat nepříjemný tlak. 😖 Ten tlak uvnitř je hodně nepříjemnej, pak to při vypuzování trochu pne a jakoby štípe u hráze, ale nepřijde mi, že mě bolí vyloženě hráz při vytlačování, ale ta měkká tkáň jak je močová trubice, to je normální? 😕 A teda taky vám u toho celkem buší srdce? Je to fakt tak divný a nepříjemný pocit, že mě teda buší fest a jsem celá taková nervozní. Cvičim na zádech , v polosedu, prostě tak jak budu s největší pravděpodobností rodit. Nechci si to teď nějak ulehčovat, pak budu rodit v jiné poloze a bude mi to akorát nepříjemné.
No těch 30cm mi teď přijde vážně nedosažitelných, na druhou stranu by mě nikdy nenapadlo, že se někdy dostanu u druhého cvičení přes nějakých 23cm. Já tedy nemám krejčovský metr, takže jedu podle šablony, ale spíš si ubírám, než že bych přidávala 😉 nechci se přechvalovat, co kdyby to tak nebylo 😀

valentinuska
13. črc 2010

já teda nejvíce cítím pnutí také tam jak je močová trubice a už mi tam nejspíš i praskla nějaká cévka, takže bych měla trochu přibrzdit ☹
také jsem přemýšlela v jaké poloze cvičit a nejčastěji jsem v pololehu ... na čtyřech to jde sice o dost lépe vytlačit, ale myslím, že v porodnici tak stejně nebudu moct být ☹

nikka.vo
13. črc 2010

@valentinuska no právě, tady budu lehounce cvičit na všech čtyřech a pak budu rodit v úplně opačné poloze a budu zaskočená, že to nejde tak lehce 😒 Tak cvičim na těch zádech. Já teda pokaždé když vyndavám balonek, tak očekávám krev, ale divim se, že zatím o.k. 😅 Jinak cvičim zatím ob den...

luciolka1987
13. črc 2010

@nikka.vo -přesně tak sem to citila i ja s tou hrazi tam to nebylo zas tak hrozne jenom tlak spis u te mocove trubice to jakoby palilo a stipalo.

nikka.vo
13. črc 2010

holky a co to srdce, buší vám u toho taky tak? 😅

keminek
13. črc 2010

já si ty polohy minule zkoušela schválně různý, abych věděla, jak se to kdy chová a co je jinak, takže při jednom cvičení vystřídám polosed a třeba na 4. Nicméně dosud jsem taky byla jenom v polosedě, pololeže a je fakt, že se mi tak hůř dýchá a to srdce taky cítím.. jako bych si něco stlačovala. Doufám, že budu rodit přirozeně a třeba mi bude nakonec nejlíp na koze. Ale když mě nechají jinak, tak bych to třeba zkusila.

keminek
13. črc 2010

@nikka.vo no buší mi tak nějak obecně, jak je teď to vedro a hlavně dopoledne, jak vstanu, tak než se to srovná a na těch zádech taky, na těch nevydržím..

nikka.vo
13. črc 2010

mě se rozbuší vždycky až když už mám nafouknuto téměř na maximum nebo na max, jak je to nepříjemné, tak z toho...

keminek
13. črc 2010

hlavně, že všude píšou, že rodička si může vybrat polohu k porodu, a pak stejně všechny odlifrujou na porodní křesílko 😀 Ale některý ty křesílka jsou dobrý a jde se na nich dobře chytit a zapřít 😉

keminek
13. črc 2010

@nikka.vo jo jasně a to musíš pak i prodýchávat asi co.. 😀

nikka.vo
13. črc 2010

@keminek no to už celkem musim... když jsem to tu četla, tak jsem si říkala proč to některé prodýchávají? Že by mně jakože nenapadlo nepříjemný tlak prodýchávat, k čemu? A ono to přišlo i na mně a úplně automaticky 😅

keminek
13. črc 2010

@nikka.vo no automaticky viď? 😅 Já to taky pochopila 😀

petja
autor
13. črc 2010

tak prospěšný je to samože,rozdýchat lze téměř všecko 😀

nikka.vo
13. črc 2010

@petja no já jsem třeba u prvního porodu a kontrakcí po dvou minutách neměla potřebu fuňet, bylo mi z toho spíš blbě ( a taky že jsem jim tam hodila šavli 😀 ) ale u epina jsem teda už potřebu měla 😅

akri
13. črc 2010

@nikka.vo Měla jsem to bušení jednou taky, docela mě to vylekalo, protože se mi udělalo i trochu špatně, jako na omdlení. Tak jsem toho radši pro to jedno cvičení nechala. Naštěstí už se mi to pak neopakovalo.
A taky jsem zjistila, že i když mám polohu stejnou, tak se mi někdy povede ho zavést trochu jinak, nejspíš v jiném úhlu a pak jsou ty pocity dost rozdílné.
Funění zatím nepotřebuju, asi to dost flákám. 🙂 Ale bojím se, abych si nějak neublížila.

skajana
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
keminek
14. črc 2010

zub zacementovanej a včera epino 31,5 vpolosedě na 37 stisků
začínám vždycky cca na 8, ke 30 se dohrabu až v závěru a moc dlouho to nevydržím, včera jsem těch 31 dala asi minutu vevnitř. A ta minuta se děsně vleče!

valentinuska
14. črc 2010

@keminek ty mě tady chceš frustrovat, jak já vůbec nepostupuju! 🙂 já začínám na 6 a končím na 8 a víc už to prostě nejde ... vždycky se tam objeví nějaká ta kapka krve, tak raději rezignuju ☹ tak teď aspoň budu napínat hráz, ale vytlačovat ven nebudu, abych se zbytečně nepotrhala už s epinem ...

lio
14. črc 2010

@skajana a tvůj porod versus cvicení s epinem, koukám skoro 4kg holčička.....nepovíš nám ?.-)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru