EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

veva55
19. srp 2008

ahojte, ja len pridam pozitivnu skusenost s epino. sice sa mi nepodarilo nafuknut na priemer hlavicky (len na 8cm), skoncila som len s 2 stehmi. Mozno by sa mi podarilo nafuknut aj viac, ale posledny mesiac som bola 2 tyzdne v nemocnici na rizikovom, tak som moc necvicila. ale aj tak som rada, lebo bez epino urcite by som bola dotrhana kade tade alebo nastrihnuta. Proste rodinna diagnoza. nastastie som sa jej vyhla 🙂

lanka
19. srp 2008

veva super - krásně se takové informace čtou..... 🙂

spetra
19. srp 2008

já vážně taky uvažovala o epinu, ale poslední dobou mě trápí mykozy 😠

nikusa
19. srp 2008

Ahoj epiňačky. Porod máme za sebou a z ironie osudu a hráze nadějně rozcvičené epi-nem na 32cm obvod, jsme skončili po 3 dnech kontrakcí nakonec s akutním císařem 😖 Nicméně i tak přeju všem hodně zdaru a naděje 🙂

kocicatko
19. srp 2008

Nikušo, ač došlo k císaři, důležité je, že máš krásnou zdravou holčičku - gratuluju!!!!! 😉

jenny007
19. srp 2008

blovitc: Dííííííííííííííííík! 🙂 Vypadá to, že naše breberka se o svůj narozeninový dort nechce s nikým dělit. 😉 Tak třeba zítra... 20.08.2008 je taky pěkné datum. 😵

blovitc120
20. srp 2008

Veva to je krása aj tak, 2 stehy pri 8cm je nádherné. Aj ja by som tak chcela ☹. Ktovie, či budem môcť cvičiť aspoň pri druhom bábätku, moja diagnóza sa vraj rada opakuje ☹.
Nikusa, to mi je ľúto, ale hlavne že ste v poriadku.
Jenny, dnes je veru veľmi pekný dátum 🙂. Dohováraj malej 🙂.

daduda
20. srp 2008

Poraďte, můžu epino, když jsem alergická na tampóny, i kondom je nepříjemný. (alergie na tampóny se projevuje u mě tak, že v genitálu oteču a omdlím)
mám strach, že po zavedení epina se stane to samé...?????????????????

katkabod
20. srp 2008

ahojte! Ja by som si tento pristroj tiez objednala, ale zda sa mi to zbytocne, ked viem, ze aj tak nastrihuju vsetky rodicky- co sa mi zda priserne, ale co s tym mozem urobit? Je to take primitivne a ponizujuce, ze to robia vsetkym zaradom hned na zaciatku, ani nepockaju, ci je to pri tom ktorom porode potrebne, nevyhnutne. V poslednom case ma to stve stale viac, lebo sa nam to uz tiez blizi. Inak ma EPI- NO velmi zaujal a keby som mala aspon nejaku nadej, ze ma nenastrihnu, urcite si to objednam.

novako
20. srp 2008

katkabod: Určitě jdi do toho. I když Tě nastřihnou, je fakt rozdíl mít jeden nebo dva stehy než osm, deset. Navíc s epi-nem se Ti nestane, že by ses potrhala uvnitř.

Nikuso: To si děláš prču. Tři dny kontrakcí? Bych se pos.... A proč Tě nechali trápit tak dlouho?

blovitc120
20. srp 2008

Kde strihajú všetky ženy? Podľa mňa záleží od toho, ako sa dohodneš s doktorom. A myslím, že nacvičená hrádza sa aj po prípadnom nástrihu hojí a správa inak.

katkabod
20. srp 2008

Vdaka Novako za povzbudive slova, ja sa s tym aj tak chystam nieco urobit, zajtra idem do poradne tak polozim lekarke priamu otazku- resp. moje prianie, aby ma nastrihli len v nevyhnutnom pripade, nie hned na zaciatku, myslim, ze mozem predsa sama rozhodovat o svojom tele, no nie?
Na margo toho- BLOVITC120- nepostrehla som, uz si sa s niekym dohodla na predaji svojho EPI-NO? Teraz, ked mi Novako objasnila, ze to pomaha aj na vnutorne natrhnutie, tak som stale viac presvedcena, ze si objednam a ked ponukas taku moznost, tak o to lepsie.

katkabod
20. srp 2008

Blovitc120- ja som z KE a mam znamu-sestricku, ktora robi na porodnej sale a ta by ma zbytocne nestrasila a tvrdi, ze strihaju vsetky rodicky zaradom. ja viem, je to priserne...

novako
20. srp 2008

Blovitc: Někteř Dr. to tak fakt dělají. Říkal mi kamarád, že když byl na medicíně, (což jsou dva roky zpátky) chodil do porodnického kroužku. A jeden starý Dr., dĺe něj vynikající porodník, stříhal prostě vždy. ☹ A na dohodu s Dr. moc nespoléhej. Já jsem mu vyloženě řekla, že chci aby stříhal jen pokud to bude vyloženě nutné. Vzápětí mne fikl. 😒

aktak
20. srp 2008

podla mna kazdy normalny doktor nastrihava az ked sa uz tlaci hlavicka a hradza je napnuta, naco by to robil skor - aby mu to tam kym sa male nenarodi krvacalo? ano je mozne ze ju pri tlaceni nasrihne pre istotu ked si neni uplne isty ci sa zena nenatrhne ale to je pre jej dobro, natrhnutie sa horsie sije aj hoji 🙄

lamia
20. srp 2008

Holky tak teď jsem doma hledala Epi-no,abych zjistila v jakém je stavu připravila na trénink a zjistila jsem,že jsem asi vyhodila někde návod jak cvičit a už si to přesně nepomatuju (co člověk za 18 měsíců nezapomene,že 😀) ,nemůžete mi to někdo ve zkratce napsat? Vím že se nejdřív posiluje pánevní dno proti tlaku trochu nafouklého balonku,pak se nafoukne co to jde a nějakou dobu nechá a pak se vytlačuje,to jsem ještě udržela v paměti,ale ty časy jak dlouho se co má dělat už mi nějak vypadly 😅 😅 Ať žije těhu demence,že 😝

katkabod
20. srp 2008

Novako, mas pravdu, su lekari, ktori to robia systematicky kazdej. Ale uz sa mi o tom nechce rozmyslat, nebudem sa znervoznovat zbytocne. Urobim, co mozem, poviem lekarke svoj nazor a viac urobit nemozem. ja sa vazne nebojim nicoho pokial ide o porod, ani bolesti, ani komplikacii, len nech je babatko v poriadku, ale ten nastrih ma stve, lebo nie je nevyhnutny vzdy. Mate pravdu, predsa si to objednam, aspon bude hradza precvicena, pruznejsia a tak ci tak sa bude lepsie hojit.

lamia
20. srp 2008

Katkabod já jsem taky měla strach,že mě automaticky jako prvorodičku fiknou,šla jsem rodit k Apolináři a tam je ještě spousta starých dr,kteří prostě prvorodičky stříhaj automaticky,což teda taky nechápu,no stejně jsem epi-novala a masírovala hráz co to šlo,ani jsem se nedostala na maximum balonku,ale naštěstí to stačilo na porod a zrovna jsem měla štěstí na mladého supr porodníka,co je nepřítel nástřihů které nejsou vyloženě nutné a "vyvázla" jsem s 1 stehem a zcela nenastřižená,pokud bych se při tlačení trochu víc ovládala,tak to bylo asi úplně bez šití,ale v jednom okamžiku jsem toho už nějak měla takakorát a prostě tlačila co to šlo dokud nebyla malá venku,tak tam byla minitrhlinka....sice jsem zaúkolovala manžela,že má všem připomínat,že nástřih chci jen v nejnutnějším případě,ale když došlo "na věc",byl tak vyšitej že ani nepíp 😀 Každopádně se trénink vyplatil,sedla jsem si hned po porodu 😉

katkabod
20. srp 2008

lamia 🙂 🙂 🙂 tak dufam, ze tiez natrafim na nejakeho dobreho lekara, lebo moja lekarka je fajn ale je tiez dost stara uz odchadza coskoro do dochodku, tak preto sa jej chystam na to vsetko opytat, lebo som uvazovala aj o tom, ze by som si ju zavolala k porodu, lebo doteraz bol jej pristup po vsetkych strankach skvely.

kyri
20. srp 2008

myslíte, že podruhý je to epi no taky užitečný, anebo se to dá i bez něj (třeba s masírováním, a pak nahříváním při porodu?)
pořád váhám, jestli to mam pořizovat, a hlavně, kdy budu mít čas, abych to použila. když dítě usne, jsem tak kantáre, že si sotva vyčistim zuby a mizim do pelechu taky... 😒

blovitc120
20. srp 2008

Katkabod, dohadovala som sa s marci, ale po vikendovej prerabke bytu, ked u nas bola brigada ludi mi epi-no zmizlo. Bud ho odniesli do garaze, pivnice alebo vyhodili. Dufam, ze ho najdem, lebo ma porazi. Ja by som sa aj dohodla s dr. nech nestriha, no bohuzial cvicit nebudem moct ☹. Mna to fakt desi, ta jazva a bolest a zle zrasty. Kamoska nemoze mat normalne sex s muzom uz 1,5 roka po porode. Teda nie ze by to bolo to najdolezitejsie, ale je to pre mna dolezite a isto pre kazdy normalny par. A ked si predstavim, ako sa mne hoja rany... ☹ , hroza. Zostavaju mi skvele jazvy vzdy ☹.

katkabod
20. srp 2008

Blovitc120- prosim Ta, uz si ten svoj predala? Lebo ak ano, ja uz mam stranku coord-med kliknutu a teda objednavam, aby to prislo cim skor. Uz som v 31 tyzdni, tak akurat tych 6 tyzdnov by som asi stihla, ved babo sa casto opyta aj skor, ako v 40 tyzdni, no nie?

lamia
20. srp 2008

Kyri já do toho jdu už napodruhé,tak budeš mít info,jak to šlo u nás po tréninku 😀 Eventuelně bych ti ho pak mohla půjčit - holky tu psaly že stačí pořádná dezinfekce a používat při tréninku kondom a pak se dá i půjčenej...s tou sílou na trénink máš naprostou pravdu,já se kolikrát už modlím ať dorazí manžel z práce a vezme si malou,neb jsem totálně grogy...a bude hůř 😀

lamia
20. srp 2008

Jo pls napište mi někdo ve zkratce ten postup,asi už ten návod nenajdu...

katkabod
20. srp 2008

Juj, sranda, blovitz, naraz sme si napisali. tak to poznam take postracane veci po malovani alebo stahovani... Uplne Ta chapem, tiez sa nastrihu bojim kvoli tym istym dovodom- ze si nebudem moct ani sadnut a na wc budu problemy a to bude treba skakat okolo babatka. A manzel tiez neviem ako by sa tvaril, keby som ho rok posielala prec, ked uz teraz sa velmi neda, brusko nam dost zavadzia. A este ked blbo zasiju atd, no otras. tak ja si to teda objednam z tej stranky, lebo fakt, kym mi to pride a cas uteka, tak aby som stihla aspon par tyzdnov. Drzim Ti palce, aby Ti to dobre dopadlo, lebo tebe sa to uz blizi skokmi, ale aj vsetkym ostatnym babam, najma v takych ,,genialnych nemocniciach,, s takym pristupom, ako v tej mojej, aby natrafili na dobreho lekara, ktory ked uz to urobi tak aspon len trochu a setrne. ☹

katkabod
20. srp 2008

este by som sa chcela opytat zien, ktore si to objednali- volali ste tam, alebo pisali e-mail? Ozval sa Vam ten p. Sedlacek? lebo som tam velmi nenasla, sposob objednavania, nejaky formular, sposob platby atd. Myslite, ze mi odpise na e-mail, alebo mam radsej zavolat? Dakujem za odpovede.

kyri
20. srp 2008

ad strach z nástřihu a starost o mimi - já měla děsnej, navíc mi tam něco prdlo (díky tomu nástřihu 😠 ) takže 4 stehy vespod, 4 nahoře a fungovala jsem s miminem v pohodě. nějak se člověk překoná a o tý bolesti ani neví, když ho třeba chová nebo kojí.
ale když to pak přicházelo pořádně k sobě a tělo se snažilo vyloučit ty stehy, tak to byl mazec
😝 😝 😝
jsem byla vzteklá, že jsem na to kývla (ptali se mě, jenže já už to chtěla mít za sebou, tak jsem svoje předešlý předsevzetí opustila) - no, teď už si tam hrábnout nenechám 😉

kyri
20. srp 2008

lami, dík - to ještě promyslim 😉
zděděnej by mi nevadil, ale kupovat nový taky ne, spíš jde o ten čas a energii 😀

jenny007
20. srp 2008

Ahoj holky, dneska už mám druhý den parádní "menstruační" bolesti, v noci jsem spala asi 2 hodiny, protože mě břicho bolelo po 10-ti minutách. Jsem hrozně unavená a frekvence těch bolestí se nemění. Doufám, že se to brzy rozběhne a budu moct zúročit tréning s Epi-nem. Snad nedopadnu jako nikusa a po třech dnech mě nefiknou císařem... 😖
S používáním kondomů na Epi-no dejte bacha, on se tím lubrikantem balonek naruší a při delším používání v něm vzniknou trhlinky...
Jinak, už osm let žijeme v Prešově a právě vzhledem k tomu přístupu k rodičkám (nástřih, volba poloh, protržení plodových obalů, celkový přístup k pacientům...) jsem odjela rodit do Čech. Chceme do Havl. Brodu, tam jsou přístupní přirozenému porodu, respektují porodní plán a řekli mi, že přenášet nechávají, pokud je všechno v pořádku, do 42+0. To by asi na vých. Slovensku nehrozilo. 😒

blovitc120
20. srp 2008

Katkabod, podľa návodu sa epi-no môže používať až 3 týždne pred termínom, bez ohľadu na to, či sa dieťa môže narodiť skôr, tak by som to dodržala. Máš ešte čas, ja by som to už tak dopredu neobjednávala. Pošle ti to do týždňa na dobierku, rataj s tým, že v Sk to vyjde skoro o 1000 navyše, len dobierka stála okolo 250 plus prepočet kč na sk

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru